Eerste boek Verborgen steden voor burgemeester Asselbergs Succes brandweer Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rondvaart boot Christiaan B als broed machine Werkgroep stadsarcheologie Zierikzee biedt gebundelde jaarverslagen aan Diefstal van duikers uitrusting Auto-inbraken Duitse jongeren plegen reeks diefstallen WA> ffih Pt Bitr WÊsmÊÊ Illegaal kamperen NIEUWSBODE Economisch Speeltuin Jubileum Tennis Zeeland Noord moet zich economisch gaan in De speeltuin mr Breetvelt in Malta is heropend. J. H. Blom viert vijfentwintigjarig jubileum bij Corrie Verkaart grote winnares E- en D2 toer delen. (Pag. 2). (Pag. 3). Zeelandia. (Pag. 4). nooi TV Bru-Tèn. (Pag. 7). MAANDAG 18 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24761 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De geschiedenis, onmetelijk archief van leugens en een beetje waarheid. Voltaire ZIERIKZEE - Het dagpassa giersschip Christiaan B van re derij Den Breejen dat zeven maanden per jaar rondvaarten maakt vanuit de Delta Expo- haven te Neeltje Jans, is door een kwikstaart echtpaartje uitgekozen als broedmachine voor hun eitjes. Op de Post- kast, voor de ingang van de machinekamer werd door dit vogelechtpaar een nestje ge bouwd, heel strategisch zoals later bleek. Door het vrouwtje werden er zes eitjes ingelegd en begon ze te broeden. Als de motor aan de gang ging vloog ze weg, maar door de warmte van de motor werd de taak van het broeden automatisch overgeno men door de Christiaan B. De bemanning liet de deur van de machinekamer een klein stuk je open staan zodat de warme luchtstroom rechtstreeks over het nestje ging en de motor het broedproces over nam. Wellicht mede daardoor kwamen er toch zes kleine kwikstaartjes ter wereld. Na een week piepen er nog vijf om het hardst om eten. Doordat de ouders tussen 11.30 uur en 17.30 uur niet in de gelegenheid zijn om de jongen te voeren, heeft de bemanning van de Christiaan B deze taak op zich genomen en worden de kleintjes elk uur bijgevoerd met muggenlarven, geweekt brood en vliegjes. Ook het ver wijderen van de uitwerpselen wordt met behulp van een pin cet nauwgezet gedaan totdat na de laatste vaart de ouders weer af en aan vliegen om deze taak over te nemen. Ton den Breejen, de voeder- vader, hoopt dat de jongen op deze manier toch groot genoeg zullen worden om uit te vlie gen. Hij voelt zich een beetje pleegvader van het vijftal en vroeg zich dan ook terecht af of hij nu ook wat krijgt met va derdag. Het mooiste cadeau zal echter zijn als alle kwikstaart jes de Broedmachine Christi aan B zelfstandig zullen verla ten. Burgemeester Asselbergs neemt het boekje van Van Heeringen in ontvangst. ZIERIKZEE - Verborgen steden. Hetgene dat verborgen ligt onder de grond. Toenter tijd waardeloos geworden zaken die nu een schat van informatie opleveren wanneer zij worden opgegraven. Daar ging het om vrijdagmorgen tijdens een bijeenkomst in het stadhuis. Ook in Zierikzee ligt zo'n verborgen stad onder de grond. Omdat de stad als enige in Zeeland een werkgroep Stadsarcheologie heeft die zich met deze 'verborgen stad' bezig houdt, koos provinciaal archeoloog R. M. van Heeringen Zierikzee uit om het eerste exemplaar te overhandigen van het boek Verborgen steden Stadsarcheologie in Nederland. DEN HAAG - Het kabinet gaat ak koord met een wetsvoorstel om de benzine-accijns per 1 november te verhogen met ongeveer acht cent per liter (inclusief B.T.W.). Het wetsont werp is de uitwerking van een maat regel, waartoe al eerder was besloten. De accijnsverhoging levert vanaf vol gend jaar 300 miljoen gulden per jaar op. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs, die het boek in ontvangst nam, had een goede dag want even later ontving hij uit handen van stadsar chivaris en voorzitter van de werk groep stadsarcheologie Zierikzee, H. Uil de gebundelde jaarverslagen van de werkgroep over de jaren 1985-1989. Een schat aan informatie over archeo logische activiteiten en vondsten in Zierikzee. Middeleeuwse maatschappij Provinciaal archeoloog Van Heer- lingen benadrukte dat bodemvond sten een schat aan informatie bevat ten over de Middeleeuwse maat schappij. „Gegevens die u in histori sche bronnen vaak tevergeefs zult zoeken". In het boek Verborgen ste den worden bodemvondsten in diver se steden in Nederland besproken. Men beschrijft onder andere wat vondsten die in 1963 aan de Balie te Zierikzee werden gedaan voor gege vens opleverden. Van Heeringen vertelde dat het be sef dat een stad letterlijk op zijn ver- BROUWERSHAVEN - Door elf Duitse toeristen is bij de politie aangifte gedaan van diefstal. De gestolen goederen betreffen allemaal duikuitrus- tingen. De goederen hebben een totale waarde van 20.000. De duikers verbleven allemaal op camping Den Osse, in Brou wershaven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's leden staat sinds kort begint te groei en. Als gevolg daarvan hebben 20 Nederlandse steden nu een stadsar- cheoloog. Zierikzee is daarvoor veel te klein, maar de provinciaal archeo loog benadrukte het grote geluk dat de stad heeft met de werkgroep Stadsarcheologie Zierikzee. Een groep amateurarcheologen die er zorg voor draagt dat geen kansen worden gemist. Een van de resulta ten daarvan werd tijdens de bijeen komst tentoongesteld. Vitrines met daarin het aardewerk en middel eeuws leren schoeisel dat vorig jaar bij opgravingen werd gevonden in de Pieterseliestraat te Zierikzee. Stadsarchivaris Uil benadrukte dat het grootste deel van de geschie denis van Zierikzee nog steeds in ne velen is gehuld. „We zijn zo slecht geïnformeerd dat we alleen theorieën kunnen bouwen op grond van sum miere aanwijzingen. Alleen archeolo gisch onderzoek kan antwoord geven op vragen als: Hoe is Zierikzee ge groeid? Hoe lang is de rivier de Ee waaraan het ontstond opengebleven? Is Zierikzee werkelijk op terpen ge bouwd"? ZIERIKZEE - De Duitser L. uit Kleef is een van de gedupeerden van het dievengilde. Uit zijn auto, die ge parkeerd stond aan de Oude Molen weg in Renesse, werden goederen ge stolen met een totale waarde van zevenhonderd Duitse Marken. Geld en foto-apparatuur met een waarde van twaalfhonderd Duitse Marken werden weggehaald uit de auto van mevrouw L. uit Duitsland. De auto stond geparkeerd aan de Ranipweg in Renesse. Het dievengilde maakte aan het parkeerterrein van recreatiecentrum Aquadelta, aan de Hageweg in Brui- nisse, een autoradio-casseterecorder, met een waarde van vijfhonderd Duitse Marken buit. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Laone, bleek na het bezoek van het gilde met de vlugge vingertjes, een autoradio met een waarde van vierhonderd Duitse Marken gestolen te zijn. In Schuddenbeurs werden bouw materialen ontvreemd. Benadeelde is D. Q. De gestolen materialen hebben een waarde van twaalfhonderd gul den. Een proces-verbaal is opge maakt aan C. O. uit Zierikzee. O. had bij een winkel aan de Appelmarkt goederen in haar tas gestopt zonder deze bij de kassa af te ^rekenen,. De goederen hadden een waarde van 75,00. ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag zijn drie jonge mannen uit Duitsland aangehouden. Het betreft P. V., N. C. v. d. B. en P. v. d. P. Zij werden aangehouden door een aanwijzing van een getuige, die zag dat de drie mannen surfspullen van een auto stalen. Nadat de drie Duitsers waren aan gehouden werden zij ingesloten in het politiebureau in Zierikzee. Bij onder zoek bleek dat zij ook hadden inge broken bij de Frituur van W. uit Kerkwerve, die staat op de Brouwers- dam en de luifel in brand staken. Uit de Frituur werd een brandblusappa- raat en een kauwgomballenautomaat ontvreemd en meegenomen naar het strand. Nadat het drietal de kauw gomballenautomaat opengebroken hadden, werd de geldelijke inhoud van 150,00 meegenomen. Bij een supermarkt in Ouddorp bleken de drie twee kratten bier te hebben ontvreemd. Zij hadden zich toegang verschaft door over het hek te klimmen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan een bui Vrij veel bewolking en nu en dan een bui, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 gra den en middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige wind, hoofdzake lijk uit zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 22 juni: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zudwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 02.18, onder 18.29 Nieuwe Maan: 22 juni (20.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na enkele dagen met sta biel weer breekt nu weer een periode aan met wisselvallig weer. Buiensto ringen zullen worden afgewisseld door betrekkelijk korte perioden met zon. De eerte buienstoring uit de ha- derende reeks bereikt ons in de nacht van maandag op dinsdag en ook dins dag overdag kunnen er buien voorko men, waarbij onweer zeker niet uit- gësloten is. Vannacht wordt de minimumtemperatuur omstreeks 14 graden en morgenmiddag wordt het ongeveer 19 graden. De wind is meest matig, rond kracht 4 en waait uit richtingen tussen zuid en west. In het binnenland is er vannacht weinig wind. Zoals reeds is aangegeven blijft het de rest van de week wissel vallig. De temperatuur verandert daarbij nauwelijks. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland heeft het afelopen weekend opnieuw controle uitgeoefend op het illegaal parkeren. In totaal werden in het weekend veertig eenheden door de dienst doende agenten naar campings ver wezen. Deze stonden geparkeerd op de Rotonde bij de Brouwersdam. Een proces-verbaal is opgemaakt aan acht personen die geparkeerd ston den binnen de bebouwde kom van Renesse, aan de Strandweg in Haam stede en op de Grevelingendam. Medewerking - ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van Zierikzee heeft dit weekeinde de eerste plaats behaald bij de geweste lijke wedstrijden eerste klasse LD te Serooskerke (W.). Zierikzee behaalde 1186 punten. Op de tweede plaats eindigde Wijk. gevolgd door Wemeldinge. Sleeuwijk en Kamperland. Zesde werd Duiveland. In totaal deden er elf ploegen mee. Met de winst van Zierikzee hebben de vrijivilligc brandiueermanncn zich geplaatst voorde landelijke wedstrij den. die op 1 september in Zutphen worden gehouden Voor Zierikzee deden mee: M. Bin (bevelvoerder). A. Heijboer, K. jonker. D. Ooms. M. Schouls. 13. Ijeijdekker. J. Juffermans en A. Mol. Hier op de foto samen met brandweercom mandant H. J. Fierens. Bij het aanbieden van de gebundel de jaarverslagen van de werkgroep Stadsarcheologie verzocht hij burge meester Asselbergs om medewerking aan de activiteiten van de werkgroep. „Het koesteren van het verleden is een opdracht. Daarin verdient ook ar cheologisch onderzoek een eigen plaats". Asselbergs reageerde daar positief op. „Als ik de gebundelde jaarversla gen van de werkgroep archeologie doorkijk, vind ik het indrukwek kend om te zien welke vondsten wor den gedaan in Zierikzee. Ik denk dat we daar als gemeente toch af en toe eens een extra kredietje voor be schikbaar moeten stellen. Het is voor de geschiedschrijving van be lang dat de witte vlekken in de ge schiedenis worden ingevuld". UTRECHT - De acties in de gezond heidszorg voor een beter salaris en verlichting van de werkdruk gaan de ze week onverminderd voort. Van maandag tot en met woensdag zijn bij ruim honderd instellingen acties aangezegd, waaronder een groot aan tal zondagsdiensten en stakingen van verpleegafdelingen en ondersteunen de diensten. Vandaag gaan de acties in hot ziekenhuiswezen de achtste week in. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeeschc Nieuwsbode! Wekelijks worden uil de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. :x Bon voor zomerlang leesplezier JA. voor f 40.-— willen wij de Zierikzeeschc Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres ZlfRIKZEESCHEil NIEUWSBODE M Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesehe Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1