Schiesser voordeel! Duivelandse commissie wil geen speelautomaten-hal in gemeente Schiesser® 'We moeten niet zomaar alles toelaten' Speelautomaten f 19,95 deurloo mode 'Het zou jammer zijn als de uitvoering van het dorpsplan zou worden vertraagd Kostenramingen dorpsplan Oosterland worden gemaakt Klok wil niet meer luiden Gratis concert verpleeg kundigen Toename aanmelding woonhuismonumenten Monumentenwacht wil vierde ploeg monumentenwachters Fa. L. Berrevoets Zn. 'I Vegertje Rijkswaterstaat dreigt Antwerpse rederij met rechter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1990 Nr. 24760 3 Als het aan de Duivelandse be stuurders ligt komt er geen speelau tomatenhal in de gemeente. Een aan vraag van een ondernemer wordt naar alle waarschijnlijkheid afgewe zen. Speelautomateyi hebben een ver slavende werking, zo stellen de com missieleden. Het past niet in de structuur van de gemeente Duive- land. Wat die verslavende werking be treft heeft de gemeente deels gelijk. Er zijn mensen, die de speelauto maat aangrijpen om op chronische wijze het geluk te beproeven. Maar van een algemene verslaving is geen sprake. Een sterker argument is, dat een speelautomatenhal een samenscho lende werking heeft bij jongeren. Het wordt een ontmoetingspunt van de opgroeiende jeugd. Dat kan wei eens tot problemen leiden, maar dat doet het nu op door de jeugd zelf ge oreerde ontmoetingsplaatsen. Het is het goed recht van de ge meente om speelautomaten te we ren. Het is immers aan de gemeente om hiervoor wel of geen verordening vast te stellen. Maar is de gemeente Duiveland hiermee niet wat te regu lerend bezig? Moet het de gemeente lijke overheid zijn, die haar inwo ners gaat beschermen tegen ver meend gevaar? Opmerkelijk, dat die visie gedeeld wordt door alle politie ke stromingen in de gemeente. Dat is een keuze, maar het komt al lemaal wel een beetje belerend over. AvdW NIEUWERKERK - „Ik ben bang dat de rust en de orde in de gemeente zal worden verstoord. De situatie bij zo'n speelautomatenhal kan uit de hand lopen. En dan is het moeilijk om maatregelen te nemen om hem weer te slui ten". Tijdens de openbare vergadering van de adviescom missie algemene zaken in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk werd duidelijk dat de Duivelandse raadsleden liever het zekere voor het onzekere nemen. Door het bij voorbaat uitsluiten van de vestiging van speelautoma ten-hallen in de gemeente Duiveland wil men overlast voorkomen. ren van de Intergemeentelijke Socia le Dienst adviseert voor het al dan niet toekennen van een bijstandsuit kering aan inwoners van de gemeente die daarom verzoeken. Duiveland is de enige gemeente op Schouwen-Dui- veland die nog zo'n college heeft. Om dat het de werkwijze bij de ISD zou vertragen wil fret college van b en w het college voor de verlening van bij stand opheffen. „Dat het college de procedure bij de ISD zou vertragen weegt niet op tegen de betrokkenheid van de ge meente bij de toekenning van een bij standsuitkering. Di%t laatste is voor ons belangrijker", aldus Hillebrand. Hij had de ervaring dat het college een steun kan zijn voor de ambtena ren van de sociale dienst. „Vaak blijkt dat die ambtenaren ook niet alles weten en dat kun je ook niet verlangen. Met gegevens van de ge meente kan zorgvuldiger worden om gesprongen met de uitkeringen. Je praat tenslotte over financiën die uit de algemene middelen afkomstig zijn". De drie andere commissieleden wo gen dit alles ook af. Maar kwamen daarbij toch tot de conclusie dat het college zou moeten worden opgehe ven. De privacy van de mensen die een uitkering aanvragen en het snel ler en efficiënter kunnen werken door de Sociale Dienst wogen voor hun zwaarder. Dat leidde tot een ver deeld positief advies om het college voor de verlening van bijstand op te heffen. Hillebrand adviseerde om dat niet te doen. Advertentie Ondergoed voor mannen die Kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Slip of singlet 2 Stuks WC* 5-7 Zl£Rl*2fE 7 De kwestie kwam aan de orde om dat een ondernemer bij de gemeente vergunning heeft gevraagd voor het oprichten van een speelautomaten hal. Om die te kunnen geven zou de raad een gemeentelijke verordening op de kansspelen moeten vaststellen. Maar gezien de discussie die donder dagavond werd gevoerd ziet het er niet naar uit dat dat zal gebeuren. Negatief „Als iemand iets ziet in welke on derneming dan ook, dan willen wij dat in principe niet belemmeren. Maar toch slaat in dit geval onze me ning negatief door", aldus C. J. Hille brand (PvdA). Hij legde uit dat dat kwam omdat over speelautomaten niet vleiend wordt gesproken. „Het zijn gelegenheden die verslavend werken. En dat moet je als gemeente bestuur niet in de hand werken. We moeten niet zomaar alles toelaten". De andere drie commissieleden dachten er net zo over. „Dit soort ge legenheden wordt opgezet voor een bepaalde groep mensen in de samen leving. Met het verlenen van vergun ning hiervoor creëer je willens en we tens een punt van samenkomst met alles wat daarbij komt. Het zou meer ellende opleveren dan wenselijk is", aldus G. van den Ouden-Zwart (VVD). Ook de commissieleden A. R. I. van den Hoek (CDA) en K. Hen- drikse (SGP/RPF) uitten hun twij fels over de wenselijkheid van een speelautomaten-hal in de gemeente Duiveland. Commissievoorzitter burgemeester A. Bergshoeff legde nog eens uit dat men sprak over een voorziening waarbij de nadruk op kansspelen ligt. „De speelautomaten die in di verse horecagelegenheden in de ge meente staan zijn niet aan de orde. In elke gelegenheid mogen twee van die apparaten staan zonder dat men een vergunning nodig heeft waar wij nu over praten". Volgens de burgemees ter zou een speelautomatenhal niet passen in de structuur van de ge meente Duiveland. Dat was een van de redenen waardoor ook het college van b en w tegen de komst van een speelautomatenhal was. Het stelt voor de voor een vergunning benodig de verordening niet vast te stellen. Bijstand Alleen commissielid Hillebrand (PvdA) pleitte tijdens de vergadering voor het handhaven van het college voor de verlening van bijstand. Een groepje raadsleden dat de ambtena- De Duivelandse commissie AZ is bang dat de ritst en orde in de gemeente zal worden verstoord door de komst van een speelautomatenhal. NIEUWERKERK - Het advies- en ingenieursbureau Grontmij Zeeland kan op korte termijn aan de slag om principe-schetsen en gespecificeerder kostenramingen te maken van twee onderdelen van het dorpsplan Ooster land. Als die papieren nog voor augustus hij het provin ciaal bestuur liggen hoopt de gemeente Duiveland geen tijd te verliezen bij de uitvoering van het dorpsplan. Tijdens eefi speciaal ingelaste raadsvergadering stelde de raad don derdagavond ruim 36.000 gulden be schikbaar om de benodigde schetsen en kostenramingen te kunnen laten maken door het ingenieursbureau. „We hopen daarmee van het provin ciaal bestuur subsidie te krijgen uit de pot stads- en dorpsvernieuwing", aldus burgemeester A. Bergshoeff. Hoop Na vragen van PvdA-raadslid A. J. NIEUWERKERK - Sinds enkele weken moeten de inwoners om 12 uur 's middags het vertrouivde geluid missen van de torenklok die het an gelus slaat. Het mechaniek van de luidklok van de kerktoren van Nieu- tverkerk is kapot. De eigenaar uan de toren en daarmee ook van de luidklok is de gemeente Duiveland. Volgens ambtenaren in het ge meentehuis is al een nieuw mechaniek voor de luidklok besteld. Maar de levertijd daarvan schijnt enkele maanden te zijn. De Nieuwerker- kers zullen het dus nog even zonder klokgelui moeten doen. C. Melieste liet hij doorschemeren 'dat er ambtelijk gezien wel hoop is dat we die subsidie krijgen'. „Maar het provinciaal bestuur beslist na tuurlijk. Ik kan er op voorhand niets van zeggen". De suggestie van Me lieste dat de burgemeester wellicht wat kan lobbyen wees Bergshoeff van de hand. „Er is in het verleden al over gesproken. We moeten het plan nu eerst rustig voorbereiden en ambte lijk bespreken". Alle fracties spraken him tevreden heid uit over de snelle wijze waarop de zaak op gang lijkt te komen. „De uitvoering van het dorpsplan leeft bij de bevolking. Iedereen zit af te wachten wanneer er wat gaat gebeu ren", aldus L. Meerman (SGP/RPF). In antwoord op een vraag van A. J. Bom (PvdA) liet Bergshoeff weten dat bij de uitvoering van het plan ook de aanplant van groen zal wor den betrokken. Ondanks de snelheid waarmee nu de voorbereidende werkzaamheden worden aangepakt, duurt het nog ve le maanden eer duidelijk wordt of en hoeveel het provinciaal bestuur wil meebetalen aan de uitvoering van de twee eerste gedeelten van het dorps plan. Men moet nog even geduld heb ben in Oosterland. Onderhandelingen tussen beide partijen zijn stukgelopen op voor waarden rond de financiële zeker heidstelling. Rederij Antrolijn zegde een borg van twintig miljoen gulden toe. Geschilpunt blijft echter dat het Antwerpse bedrijf geen onvoorwaar delijke toezegging wil doen voor be taling bij schade. Deze schade zou kunnen ontstaan bij verladen van een container tertiair buthyl-peroxyde- benzoaat. Het vrachtschip Seolto ligt sinds eind vorige week aan de ketting in en werkhaven bij Rilland. De container bevat ruim drie keer zoveel van de ge noemde explosieve stof dan de vijf ton die volgens internationale richt lijnen is toegestaan. Vervoer per vrachtwagen van de container is vol gens dezelfde richtlijnen wel legaal. Maandag diende over dezelfde zaak ook al een kort geding. De Middel burgse'rechtbank wees hierbij een verzoek om door te varen van Antro lijn van de hand en noemde de door Rijkswaterstaat gevraagde zeker heidstelling van twintig miljoen. Advertentie Voor aanleg gas- en waterleiding BEL 01110-14739 I0ÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) LEIDSCHENDAM - Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) voelt voorlopig niet voor een wettelijk ver plichte toetsing van de kwaliteit van de gezondheidszorg. AMSTERDAM - De RAI in Amster dam en het Concertgebouworkest hebben het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het VU-zieken- huis 1.000 kaartjes aangeboden voor het RAI-concert van zaterdagmiddag 16 juni. De kaarten' zijn -uitdrukkelijk be- doeld voor verpleegkundigen die hierdoor de mogelijkheid krijgen het concert gratis bij te wonen. „Het gaat om een symbolisch ge baar", aldus de woordvoerder van de RAI. Een kaartje voor het concert kost normaal 17,50 gulden. Het RAI-concert is een jaarlijks te rugkerend evenement waarbij het Concertgebouworkest optreedt voor een groot publiek in de RAI. Dit jaar wordt een Amerikaans programma uitgevoerd met verschillende werken van Gershwin. ZIERIKZEE - De Stichting Monu mentenwacht Zeeland wil een vierde ploeg van monumentenwachters. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting over 1989. Een en ander houdt verband met de groei van het abonnementenbestand van de stich ting. Het merendeel van de nieuwe aanmeldingen betreft woonhuismo numenten. Advertentie schoorsteenvegen/kachelonderhoud HAARDEN-KACHELS Showroom: Zevengetijstraat 10, Zierikzee Telefoon 01110-17172 MIDDELBURG - Rijkswaterstaat wil rederij Antrolijn uit Antwerpen door een kort geding dwingen tol het overladen van een explosieve scheepslading. De lading, aan boord van het vrachtschip Seolto dat bij Rilland aan dc ketting ligt. moet worden overgeladen onder de voor waarden die door Rijkswaterstaat hcsteld zijn. Een woordvoerder van dc Directie Zeeland van Rijkswater staat heeft dit meegedeeld. Per 1 januari 1989 stonden 590 ob jecten ingeschreven bij de Stichting Monumentenwacht Zeeland. In het afgelopen jaar is het objectenbestand met bijna 7 procent toegenomen tot 631. Volgens het jaarverslag is die stijging vergelijkbaar met die in 1988. „Tbrwijl er opnieuw geen actie ve werving heeft plaatsgevonden", al dus het jaarverslag. Woonhuismonumentcn In het jaarverslag wordt de stijging van het aantal abonnementen hoofd zakelijk toegeschreven aan de nieuwe aanmeldingen van woonhuismonu menten. „Die vaak worden aange meld als gevolg van 'mond op mond- reclame", aldus het jaarverslag. Onder de aangesloten monumen ten 136 kerken, 55 torens, 21 molens, vijf kastelen en 414 'overige objec ten'. Bij die laatste categorie gaat het voornamelijk om woonhuizen, kan toren en winkels. In Zeeland worden sinds 1976 in specties uitgevoerd door teams van monumentenwachters. De Stichting beschikt over drie ploegen monumen tenwachters. In 1989 zijn alles bij el kaar 580 inspecties verricht hetgeen overeenkomt met gemiddeld 193 per ploeg. Voorrang In het verslagjaar werden 48 objec ten niet geïnspecteerd. „Gelet op de geleidelijke groei van het abonne mentenbestand mag verwacht wor den dat in 1990 nog meer objecten niet kunnen worden geïnspecteerd", aldus.het jaarverslag. Aanleiding voor het bestuur om zich te bezinnen op de noodzaak van een vierde ploeg monumentenwachters. Besloten is nog dit jaar een gesprek aan te gaan met het provinciaal bestuur van Zee land over de financiering van de uit breiding van personeel. De abonne mentstarieven en de uurvergoeding worden vooralsnog niet verhoogd. Vooral het aantal aanmeldingen van woonhuismonumenten is toegenomen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- 9'n9) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu- sie' 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3