„Dit is de zoveelste poging- om ons aan het lijntje te houden" Zondag: Vaderdag Centrale rol voor sport en spel in zomerprogramma Westerschouwen WATERSTANDEN WEEKENDSERVICEDIEHST DEURLOO B.V. 2 Verontwaardigde readies op gs-voornemen handhaving tol Zeelandhrug Westerschouwen Aktief zorgt voor actief Westerschouwen Helikoptervlucht 4 inwoners Corneliastichting f ZIERIKZEE - Verbazing en verontwaardiging. Die twee gevoelens strijden om voor rang in de eerste reacties op Schouwen-Duiveland op het gisteren, donderdag, bekend gemaakte plan van gedeputeerde staten van Zeeland om voorlopig de tolheffing op de Zeelandbrug nog niet af te schaffen. „Dit is voor ons niet te aanvaarden", aldus burge meester mr. J. J. P. M. Asselbergs, burgemeester van Zierikzee en voorzitter van de ver eniging van b, w en s. „Het is de zoveelste poging om ons aan het lijntje te houden". Het idee om een gereduceerd tarief in te voeren voor mensen die regelmatig gebruik maken van de brug doet Asselbergs resoluut af met: „Dat is een halfwas oplossing. De Zeelandbrug moet tolvrij worden voor alle Zeeuwen". Zoals bekend mag worden veron dersteld protesteerden enkele maan den geleden de zes gemeenten van Schouwen-Duiveland eendrachtig te gen het maar voortduren van de tol heffing op de Zeelandbrug. De gele kaartenactie haalde zelfs de nationa le pers maar het ziet er op dit moment niet naar uit dat gedeputeerde staten zich iets gelegen laten liggen van het protest. Onderhoudsfonds Argument van het college van gede puteerde staten om de tolheffing niet met ingang van 1991 af te schaffen maar mogelijk tot het jaar 2000 aan te houden is dat het fonds waar gelden in gereserveerd worden voor het toe komstig onderhoud van de brug niet op peil zou zijn. Burgemeester Assel bergs: ,,Onze informatie is heel an ders". Hij stelt desgevraagd dat de Schouwse gemeenten niet onmiddel lijk nieuwe acties willen starten om gedeputeerde staten onder druk te zetten. ,,YVe willen eerst afwachten hoe het plan van gs er precies uit gaat zien. We willen de strijd aanbinden met gs op basis van argumenten". Volgens Asselbergs is de tolheffing op de Zeelandbrug niets meer of min der dan een melkkoetje van de pro vincie. „Er is beloofd dat de Zeeland brug in 1978 al tolvrij zou worden. Het is als gemeente onze taak en ver antwoordelijkheid om gedeputeerde staten constant te blijven herinneren aan eerder gemaakte afspraken. As selbergs wijst er daarbij op dat er ook plannen zijn om de wegenbe lasting in Zeeland omhoog te schroe ven met de zogenaamde provinciale opcenten. Leefbaarheid Statenlid J. M. Geluk uit Schudde- beurs (VVD) zegt zich naar aanlei ding van de nieuwste plannen van gs ernstig zorgen te maken over de leef baarheid op met name Schouwen- Duiveland. „De VVD is steeds een voorstander geweest van afschaffing van die tolheffing en wij zijn ook te gen het verhogen van kosten in het al gemeen zoals bijvoorbeeld dat plan voor verhoging van de wegenbe lasting in Zeeland". Geluk vervolgt; „Ik denk dat het beter zou zijn als gedeputeerde sta ten hun geplande uitgaven eens kri tisch op de zeef zouden leggen". De reactie van Geluk op de opmerking dat de tolheffing op de Zeelandbrug een pot lijkt te worden waar men naar believen geld uit kan halen voor nieuwe plannen; „Daar lijkt het in derdaad op ja". „In Zeeland aan Zet worden allerlei leuke plannen gelanceerd, maar die zullen wel op de een of andere manier betaald moeten worden", aldus Ge luk. Hij kenschetst de plannen om de tolheffing op de Zeelandbrug voorlo pig te handhaven én de wegenbe lasting in Zeeland te verhogen als 'het extra pakken van de Zeeuwse au tomobilist'. Irreëel „En ik weet niet of dat reëel is", vervolgt het VVD-statenlid. Hij stelt dat in verstedelijkte gebieden het openbaar vervoer wellicht een aan trekkelijk alternatief kan zijn voor het gebruik van de auto. „Maar dat is Burgemeester Asselbexgs: ,,Dit is niet aanvaardbaar." het hier op Schouwen-Duiveland niet. Het openbaar vervoer kan niet zo efficiënt functioneren als bijvoor beeld in de Randstad". Geluk stelt dat zijn fractie zeker niet van zins is zich zomaar neer te leggen bij de plannen van gedepu teerde staten. „Ik denk dat het bij de behandeling van de begroting nog een flink robbertje vechten zal wor den", aldus Geluk. Hij laat weten dat men zeker niet zal schromen bepaalde politieke par tijen te wijzen op het standpunt zoals verwoord in hun verkiezingspro gramma. „De PvdA heeft daar heel duidelijk in gesteld dat de tolheffing beëindigd zou moeten worden als de bouwkosten van de brug afgeschre ven zijn en daar zullen wij hen zeker aan herinneren". Voor reductie Een wat gematigder geluid komt van de kant van CDA-statenlid L. Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee. „Als het renteloos voorschot (de le ning van de provincie aan de brug- maatschappij, red.) terugbetaald moet worden moet er tol betaald wor den tot het jaar 2000. Vanuit het CDA wordt kwijtschelding van dat rente loos voorschot niet bepleit. Binnen de fractie pleit ik zelf voor het tolvrij maken van de Zeelandbrug". Dat is echter, zo blijkt uit de reac tie van Nederhoed, niet geheel het zelfde standpunt als dat van de CDA- fractie als geheel. De christen democraten zien meer in een sterke reductie van de toltarieven voor fre quente gebruikers van de brugver- binding dan in afschaffing van de tolheffing. „Zelf vind ik dat een gereduceerd tarief zou moeten gelden voor inwo ners van Schouwen-Duiveland. Wij hebben tenslotte meebetaald aan de bouw van de brug", aldus Nederhoed. „Ik zal binnen de fractie dan ook voor die optie pleiten". Wat Neder hoed betreft is de kous nog niet af voor wat betreft de tolheffing op de Zeelandbrug. Wat haar betreft zijn er bij de provincie-begroting twee hot items: de tolheffing op de Zeeland brug en het provinciaal milieu be leidsplan. WESTERSCHOUWEN - Dit jaar heeft het recreatie- team Westerschouwen Aktief opnieuw een zomerpro- gramma samengesteld. Het team Westerschouwen Ak tief, dat vorig jaar de naam Renesse Aktief droeg, bestaat uit vier stagiaires van de Hogeschool uit Nijme gen voor recreatie en toerisme. Dat de naam veranderd is, heeft te maken met het feit dat het team haar activi teiten uitgebreid heeft van Renesse naar Burgh-Haam- stede. Westerschouwen Aktief is nog steeds actief op het strand van Renes se. De activiteiten die op het strand worden gehouden zijn onder andere strandspelen voor kinderen, sportin- stuiven voor jongeren en evenemen ten voor het gezin. De echte sportlief hebber kan zijn kracht en conditie meten bij de biathlon en/of de snelste man/vrouw van Renesse. Voor de mensen die gewoon mee willen doen, wordt er een gewone biathlon gehou den. Simultaanschaken In het centrum van Renesse wordt onder andere Simultaan schaken te gen de Zeeuwse schaakkampioen ge houden, meeleef theater, schminkac- tiviteiten, straatfestivals, een brand weerdemonstratie en kan men de am bachtelijke markten bezoeken. Alle activiteiten staan in het programma boekje Westerschouwen Aktief. Het programmaboekje ligt na 23 juni bij dè VVV-kantoren in Renesse en Burgh-Haamstede. Bij strandpaviljoen De Branding en De Loze Visser worden zondag 1 juli de activiteiten begonnen inet strandspelen. Woensdagochtend 4 ju li is er aan de Kerkring een ochtend- markt, het kindertheater wordt ge houden aan de Kerkring en het Schelpenterrein. Rond strandpaviljoen De Zwaluw Datum Zierikzee 16 juni 17 juni 18 juni Roompot Buiten 16 juni 17 juni 18 juni Bruinisse 16 juni 17 juni i 18 juni Wemeldinge 16 juni 17 juni 18 juni Doodtij: 18 juni en De Schorpioen wordt een sportin- stuif gehouden. New Games worden gehouden bij strandpaviljoen De Lo ze Visser en De Branding op donder dag 5 juli. Op dezelfde datum wordt er in de Jacobuskerk de Renesse Ou verture gespeeld. Vrijdag 6 juli is er aan de Lange Reke een avondmarkt. Bij strandpaviljoen De Zwaluw en de Schorpioen zijn er zaterdag 7 juli strandspelen. Aan de Kerkring en het Schelpenterrein is een kindertheater. Ochtendmarkt Zondag 8 juli worden er bij strand paviljoen De Branding en De Loze Visser kinderspelen gehóuden. Aan de Kerkring wordt op woensdagmor gen 11 juli de ochtendmarkt gehou den en 's middags is er strandvoetbal bij strandpaviljoen De Schorpioen en De Zwaluw. Bij het Schelpenterrein en de Kerkring treedt Het Kleine Flippen, acrobatiek, op. In de Jaco buskerk is er een concert van de Schouwse Klanken. Circüsspelen worden donderdag 12 juli gehouden bij strandpaviljoen De Branding. In Haamstede wordt er in de avonduren een trimloop gehou den. De start van de trimloop is aan de Ring. In het centrum van Renesse is zaterdag 14 juli straattheater en een muziekfestival. Bij strandpaviljoen De Branding en De Loze Visser zijn 's middags Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 09.50 146 03.25 -162 21.55 123 15.55 -117 10.50 146 04.15 -162 23.05 125 16.50 -119 11.55 147 05.20 -161 17.55 -122 08.30 142 02.10 -155 21.00 120 14.45 -109 09.40 143 03.10 -155 22.00 .123 15.55 -111 10.40 147 04.15 -155 23.05 131 16.50 -116 10.00 158 03.15 -169 22.15 134 15.50 -125 10.55 159 04.10 -169 23.10 138 16.50 -126 11.55 161 05.15 -167 17.55 -129 09.55 164 03.25 -174 22.10 141 15.55 -129 10.55 164 04.25 -174 23.15 143 16.55 -131 12.00 167 05.25 -173 18.05 -135 strandspelen. In Haamstede is er de gehele dag een Snuffelmarkt. Zondag 15 juli wordt er bij strandpaviljoen De Schorpioen een vliegerdemon stratie gegeven van de Zeeuwse Vlie gervrienden. Aan de Kerkring is er woensdag 18 juli een ochtendmarkt, waarna er 's middags bij strandpavil joen De Zwaluw en De Schorpioen een sportinstuif is. Aan de Kerkring en het Schelpenterrein is er kinder theater en in de Jacobuskerk is er een concert te beluisteren van orgelklan ken. Promotiedagen Een Piratenspel wordt op donder dag 19 juli gehouden bij strandpavil joen De Loze Visser. In Haamstede wordt begonnen met de Ring Promo- tiedagen met een braderie, kinderac tiviteiten, muziek en oude ambach ten. 's Avonds wordt er aan de Ring in Haamstede gestart met een trimloop. Vrijdag 20 juli is er- in Renesse een avondmarkt. Zaterdag 21 juli is er aan de Kerkring en het Schelpenter rein Kindertheater. Bij strandpavil joen De Zwaluw is de finale van het Camping Volleybal-toernooi. Rondom strandpaviljoen De Loze Visser en De Schorpioen staan de ac tiviteiten zondag 22 juli in het teken van de frisbee, waar een demonstra tie gegeven wordt. Woensdagmorgen 25 juli is er aan de Kerkring een och tendmarkt en 's middags is bij strandpaviljoen De Loze Visser een biathlon. Bij strandpaviljoen De Branding worden donderdag 26 juli circüsspe len gehouden. Donderdag 26 juli is er weer een Ringpromotiedag, dit keer met een kinderrommelmarkt, mu ziek, poppenkast en springkussen, 's Avonds wordt het startsein aan de Ring in Haamstede voor de trimloop gegeven. Dit keer wordt er gelopen om de Hotel Bombokaal. Aan de Kerkring wordt vrijdag 27 juli een groot Simultaan Schaak toernooi ge houden, tegen de Zeeuwse schaak kampioen. Kindertheater Strandspelen worden zaterdag 28 juli gehouden bij strandpaviljoen De Zwaluw en De Schorpioen. Kinder theater vindt plaats aan de Kerkring en het Schelpenterrein. Wie de snel ste man/vrouw van Westerschouwen is wordt uitgemaakt op zondag 29 juli bij strandpaviljoen De Zwaluw en maandag 30 juli wordt er een cam ping voetbaltoernooi gehouden op het sportterrein aan de Laone. Dinsdag 31 juli is er op sportter rein aan de Laone een brandweer-de monstratie met onder andere spuit- voetbal en evenwichtsbalk. 's Avonds is er opnieuw een camping voetbaltoernooi op het sportterrein aan de Laone. Woensdag 1 augustus is er aan de Kerkring een ochtendmarkt. Brand- kanoën gebeurt 's middags bij stand paviljoen De Loze Visser. Dezelfde dag is ei aan de Kerkring en het Schelpenterrein Kindertheater. Het camping voetbal-toernooi krijgt 's avonds zijn vervolg en in de Jacobus kerk is er Muziekconfetti met muzi kale medewerking van het Ensemble Cum Gaudio uit Middelhamis. Don derdag 2 augustus is er weer een Ring Promotiedag en een trimloop. In Re nesse is vrijdag 3 augustus aan de Lange Reke een avondmarkt. Zaterdag 4 augustus is er in Renes se een straattheater/mifziekfestival. Bij strandpaviljoen De Schorpioen wordt de finale van het camping vol leybaltoernooi gespeeld. ïn Haamste de wordt dezelfde dag de Wielerronde van Burgh-Haamstede verreden. Een vliegerdemonstratie wordt zondag 5 augustus gehouden door de Zeeuwse Vliegervrienden. Woensdag 8 augustus is er weer een ochtendmarkt. In de Jacobuskerk is 's avonds het concert Snarenspel van het Ensemble Symbios. Tijdens de Ring Promotiedag is de Voetbal In ternational Sporttour in Haamstede. De sporttour wordt gepresenteerd door Barry Hughes. Activiteiten van de sporttour zijn onder andere boar ding voetbal, voetbal kanon, hete luchtballon, motortrikebaan en een reuze luchtkussenbal. De folkloristi sche dag in Burgh wordt gehouden op zaterdag 11 augustus. De activiteit wordt gehouden op het parkeerter rein aan de Leliëndaleweg. Tijdens deze dag is er een braderie, oude am bachten, ringsteken, demonstratie sjezen en Zeeuwse klederdrachten. In de Jacobuskerk treedt woensdag 15 augustus het Smalstads Mannenkoor op. Zaterdag 18 augustus wordt er een demonstratie Afstandbestuurbare auto's gegeven, met onder antlere off- the-roads en Big Wheels, door model bouwvereniging Zierikzee. In de Ja cobuskerk klinken Koperklanken, met muzikale medewerking van Brassband Excelsior onder leiding van Anno Appelo. Zondag 26 augustus wordt er op nieuw uitgemaakt wie de snelste vrouw/man is in Westerschouwen bij strandpaviljoen De Branding. DEN HAAG - Voor een grondige schoonmaak van vervuilde waterbo dems is in totaal ongeveer een half- miljard gulden nodig. Het kabinet heeft tot 1995 uit de algemene midde len echter slechts ruim 138 miljoen tot zijn beschikking. Daarmee zullen de komende jaren alleen de zeer ur gente gevallen kunnen worden aange pakt. Vervolg van pagina 1 helikopter weer veilig op dë grond staat, steekt hij zijn duim omhoog. Het teken dat het allemaal prima ge gaan is en dat hij genoten heeft van zijn vlucht. „Ik heb nog nooit gevlo gen, maar ik vind het niet eng", ver telt mevrouw Zijta. Jacco Brouwer, leerling verzorgende bij de Cornelia vult haar aan: „Ze heeft het er de hele dag al over". En om haar te pesten: Ze heeft er vannacht niet van kunnen slapen". Mevrouw Zijta heeft de organisatie laten weten dat ze graag over Burgh- Haamstede, haar voormalige woon plaats, wil vliegen. Na enig overleg met de piloot wordt ook deze wens ingewilligd. De vervulling van deze wensen is niet alleen mogelijk ge maakt door de Junior Kamer maar ook door vliegbedrijf Prince, die vol gens Van der Slikke de helft van het bedrag heeft gesponsord. De organi satie heeft ongeveer tachtig wensen binnen gekregen. „Maar dit is wel de meest .spectaculaire wens", aldus Van der Slikke. Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 (Foto: Joop van Houdt). Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 15 juni Zierikzee Overhandiging boek Begraven ste den, aan burgemeester mr. J. J. P. As selbergs in de trouwzaal van het stad huis. 10.30 uur. Overhandiging werkgelegenheidsbe leid Schouwen-Duiveland. Mondra- gon. 14.00 uur. Buurtfeest Malta. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Bestuursvergadering Stichting Jeugd. De Driehoek. 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Zierikzee Heropening Meester Breetvelt speel tuin aan de Brauwstraat. 11.00 uur. Lezing van Ineke Thsseron van Rotterdams-Tilburgs Rechtshisto risch Dispuut over Het vredegerecht Zierikzee, in de trouwzaal van stad huis. 15.30 uur. Film Steel Magnolias in Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Dreischor Uitvoering Mannenkoor Jeduthun uit Krabbendijke en Duivelands Mannenkoor. Nederlandse Hervorm de kerk. 19.30 uur. Zondag 17 juni Zierikzee Film Steel Magnolias in Concertzaal. 20.00 uur. Bro u wershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Maandag 18 juni Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 19 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Jan Hortensius uit Gouda. Ne derlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Informatiebijeenkomst over bestem mingsplan Kom Nieuwerkerk. Ge meentehuis. 20.00 uur. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Algemene vergadering van de Rabo bank. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 21 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. de Vries uit Burgh-Haamste de (Geref. kerk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 22 juni Zierikzee Voorlichtingsproject in Oosterschel de uitgezette zeehonden. Stadhuis. 13.00 uur. Onthulling bord aansluitingsgaran tie. ZWN-station. 16.00 uur. Anywave-festival in Jongerencen trum Brogum aan de Julianastraat. Vanaf 19.30 uur. Zaterdag 23 juni Zierikzee Anywave-festival in Jongerencen trum Brogum aan de Julianastraat. Vanaf 13.30 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Overdracht blusvoertuig aan vrijwil lige brandweer op de Markt voor het stadhuis. 14.00 uur. Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Jeugdsymphonie-orkest Hoekse Waard uit Klaaswaal. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zondag 24 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Dinsdag 26 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Martin Koster uit Scharendijke. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 28 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Douwe Brouwer uit Renesse. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBÊURS - TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2