TEKOOP Zevenennegentig jarige Deïst maakt rondvlucht in helikopter VERSBAKKERIJ VERWIJS 'Schouwen-Duiveland wordt in de nota nauwelijks genoemd' Olé, Olé, Olé ORANJE MOORKOPPEN T ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Junior Kamer vervult vliegivens van vier bewoners Corneliastichting Weekendreklame Diefstal surfmast Bekeuring voor graven in natuurgebied Regionale gemeenten kritisch over de provinciale nota Zeeland aan zet WA> mi te ai Lr NIEUWSBODE VRIJDAG 15 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24760 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Tolheffing Speelautomaten Anywave Vierdaagse Schouwen-Duiveland wordt met tolheffing Duiveland voelt niets voor de vestiging van een Brogum bereidt zich voor op Anywave nummer De Zierikzeese Avondvierdaagse is met een weer aan het lijntje gehouden. (Pag. 2). hal met speelautomaten. (Pag. 3). 10; het programma. (Pag. 6 en 7). kleurrijke intocht afgesloten (Pag. 10). y Niets is zeker dan dat niets zeker is. Plinius ZIERIKZEE - „Als jullie 97 jaar zijn, moeten jullie dit ook maar eens doen", vertelt Andries Deist met een bre de glimlach op zijn gezicht, nadat hij uit de helikopter getild werd. Deïst zag samen met Jan van der Zande, Sa ra Zijta en Adriaan Sies de vurige wens om eens over Schouwen-Duiveland te vliegen met een helikopter in vervulling gaan. Alle vier zijn bewoners van Verpleeg huis de Corneliastichting in Zierikzee. De wens werd vervuld door de Junior Kamer Schouwen-Duiveland, die wensen van oude mensen en gehandicapten wil verwe zenlijken. Ieder jaar als het kermis is ga ik in het reuzenrad, dat is prachtig. Maar ik wilde ook een keer vliegen", legt de bewoner van de Corneliastichting uit. „We hebben boven onze boerderij gevlogen die ik heel goed kon zien liggen, verder hebben we boven ^ie- rikzee en de Zeelandbrug gevlogen". Op de vraag of hij het niet eng Vond om boven water te vliegen, ,i ant woordt hij: „Nee hoor, het was enig". „Ik zou best nog' een keer nlee wil len", laat hij omstanders .weten. Deïst vindt zichzelf een Jh&n die graag alles wil meemaken. „Bij het 600-jarig bestaan van Rotterdam gaan we daar ook naar, de kermis. Dat moet prachtig zijn; Dan ga ik ook in het reuzenrad". Tijdens de vlucht vim Deïst liet Adriaan Sies, weten dat hij eigenlijk ook best een vluchtje zou willen ma ken. „Ik ben maar een klein manne tje. Ik kan er toch wel bij", vraagt Sies aan de organisator J. van der Slikke. In eerste instantie ging dit vluchtje voor hem niet door, omdat met vliegbedrijf Prince afgesproken was, dat er drie vluchten gemaakt zouden worden. Nadat de drie echter waren teruggekeerd op het veld voor het verpleeghuis, werd het voor Sies toch mogelijk gemaakt om een vlucht over het voormalig eiland te maken. Prima Ook Jan van der Zande vond het niet eng om te vliegen. „Ik heb al va ker gevlogen, maar nog nooit in een helikopter", laat Jan weten. Nadat de vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onder grote publieke belangstel ling werd de 97-jarige Deist in de he likopter getild. Na nog een keer ge zwaaid te hebben verdwijnt de bewoner van de Corneliastichting de lucht in om na twintig minuten weer terug te keren. „Ik ben bij Dreischor geweest en heb onze boerderij in Zon- nemaire zien liggen", laat Deïst en thousiast weten. Angst heeft hij niet gehad. Niet voor de vlucht en ook niet tijdens. „Het was niks niet eng", vertelt Deïst. Reuzenrad Deïst liep al zo'n half jaar rond met de wens nog eens een keer te kunnen vliegen. „Ik heb al van alles gedaan. Advertentie „Aanvallen" Haringvlietplein 6 - 't Hoekje Mol 1 Andries Deïst maakt zich op voor de vlucht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Donderdagmorgen tussen 10.20 en 11.30 uur werd van het dak van een Duitse auto een surf mast ter waarde van ongeveer 250 DM gestolen. De auto van D. G. uit het Duitse Es sen stond op het parkeerterrein aan de Scheldestraat te Zierikzee. Terwijl de toerist even de stad in was werd de mast van zijn auto ontvreemd. Hij vond de knoppen waarmee het ge vaarte via lijnen was bevestigd op het dak van de auto. BURGH-HAAMSTEDE - Volgens de politie komt het de laatste tijd steeds vaker voor dat mensen met een detector in natuurgebieden op zoek zijn naar oude hulzen van gra naten. Ook deze week trof een opsporings: ambtenaar van Natuurmonumenten in het landgoed rondom Slot Haam stede een jongen aan die met een de tector in de weer was en naar aanlei ding van signalen van dit apparaat in het natuurgebied aan het graven was. Het was een 16-jarige jongen uit Brouwershaven. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - „De nota Zeeland aan zet legt het accent voornamelijk op Midden-Zeeland. Schouwen-Duiveland wordt nauwelijks genoemd, ondanks het belang van de ze regio voor de recreatie, landbouw, visserij en natuur". In een gezamenlijke reactie laten de colleges van b en w van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland aan het provinciaal bestuur weten niet zo blij te zijn met de nota Zeeland aan zet. Advertentie VLIEGREIZEN! In deze nota geeft het provinciaal bestuur het beleid weer dat men de komende tien jaar wil uitvoeren. Hoofddoelen zijn het ombuigen van het teruglopende inwonertal van Zee land, het behouden van Zeeland als open, groen en schoon gebied dat cen- tradl ligt tussen de verstedelijkte ge bieden en het nuanceren van het eco nomisch beleid naar de regio. Weinig nieuw beleid Volgens de gemeentelijke colleges op Schouwen-Duiveland kenmerkt rrr^m M De zes eilandelijke gemeenten willen meer aandacht van het provinciaal be stuur voor kleine regionale en gemeentelijke industrieterreinen (archief foto). de brochure zich door een globale op zet en wordt er weinig nieuw beleid in gepresenteerd. Men laat het pro vinciaal bestuur via een aantal aan dachtspunten weten waar men het niet mee eens is en waar meer aan dacht aan besteed zou moeten wor den. Zo zijn de gemeenten geen voor stander van het streven om gepensio neerde Nederlanders te stimuleren in Zeeland te komen wonen. „De toe nemende vergrijzing van de bevol king in Zeeland vraagt al om extra aandacht voor deze doelgroep, Daar bij moet vermeden worden dat door het aantrekken van gepensioneerden van buiten de regio een concurren tiestrijd ontstaat tussen de toch al beperkte voorzieningen, zoals ver pleeg- en verzorgingshuizen". De meeste regionele gemeenten zijn ook tegen het toestaan van woon/recrca- tieprojecten en permanente bewo ning van recreatiewoningen. Het pro vinciaal bestuur zou dat selectief willen toestaan ten behoeve van nieuwe inwoners die worden aange trokken. Ook het realiseren in Zeeland van een museum voor de hedendaagse kunst zien de regionale gemeenten niet zo zitten. „De vraag kan worden gesteld of ;n Zeeland wel voldoende draagvlak is voor een dergelijk mu seum. Een haalbaarheidsonderzoek zal dit moeten uitwijzen. De kosten van een dergelijk onderzoek zijn ge raamd op 90.000 gulden. Wellicht ver dient het aanbeveling dat Zeeland zich richt op andere (sterke) punten". Kleine industrieterreinen „Behalve aan de ontwikkeling van het Westerscheldebekken als bedrij venpark, dient ook aandacht te wor den besteed aan de kleine, regionale en gemeentelijke industrieterreinen. Zeker een regio als Schouwen-Duive land met een eenzijdige werkgelegên- heidsstructuur behoeft aandacht van de provincie. Verdere afvloeiing van rijks- en provinciale diensten moeten worden voorkomen. Werkgelegen heid elders mag niet ten koste gaan van de werkgelegenheid op Schou wen-Duiveland", aldus de zes colle ges. De bestrijding van recreatie-crimi- naliteit zal volgens hen nog meer, dan tot nu toe het geval was, aan dacht moeten krijgen. Ook beveelt men het provinciaal bestuur aan om een fietsboulevard rond de Grevelin- gen te realiseren. Men vraagt ook om nu reeds knelpunten op te lossen die in wegen liggen die na het realiseren van de WOV onderdeel worden van een noord-zuidroute door Zeeland. Met name de Grevelingensluis bij Bruinisse, de Zeelandbrug en de Zaïulkreeksluis. Kritiek heeft men op het feit dat in de brochure geen aandacht is besteed aan de relatie visserij-natuur. „Een goed milieu is in een aantal sectoren tegelijkertijd een produktiefactor. Behalve voor landbouw geldt dat ook voor visserij. In de nota zou een plei dooi voor het behoud en de uitbrei ding van de mossel-, oester- en pa lingvisserij op haar plaats zijn. De notn dient terzake te worden inge vuld". Tolheffing Tenslotte zeggen de zes colleges nog eens duidelijk dat het voor hen vol strekt onacceptabel zou zijn als de provincie de extra-inkomsten uit de tolheffing op de Zeelandbrug zou aanwenden voor het financieren van investeringen die worden genoemd in de nota Zeeland aan zet. DEN HAAG - Het ministerie van defensie heeft besloten de Engelse Landrovers en Nederlandse Daf- vrachtwagens te vervangen door Westduitse Mercedes-voertuigen. Zakelijk of privé? Wij verzorgen uw reis naar Parijs en naar Japan. w reisfeyif© M Vöfn Sgjf ©eveifeim DAM3.ZIERIKZEE.0l 110-15036 Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 22 graden in het zui den. Zwakke tot matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 19 juni Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Wind: zuid 3 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Wind: oost 2 Dinsdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Wind: oost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 01.29, onder 14.08 17 juni Zon op 05.18, onder 22.03 Maan op 01.43, onder 15.31 18 juni Zon op 05.18, onder 22.04 Maan op 01.58, onder 16.58 Laatste Kwartier: 16 juni (06.48) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De vooruitzichten voor het komende weekeinde zijn gunstig. Na dagenlang bewolkt weer krijgen we de zon weer te zien, het is droog en de middagtemperatuur stijgt tot bo ven de 20 graden. Het hogedrukge- bied boven de Britse eilanden ver plaatst zich naar het noordoosten, waardoor bij ons de wind eindelijk de noordhoek verlaat. Dit gebeurt pas in de loop van zaterdag. Het noor den van het land kan morgen dus nog wel last hebben van wolkenvelden, elders zijn er perioden met zon. Voor al in de middag ontwikkelt zich wat stapelbewolking. De middagtempe ratuur loopt uiteen van 18 graden in het noorden tot ongeveer 22 graden in het zuiden. Zondag komt daar in het hele land een paar graden bij. UTRECHT - Twintig procent van de Nederlandse bevolking (oftewel drie miljoen mensen) heeft in meer of mindere mate last van chronische klachten van de lagere luchtwegen (cara). Dat zijn er twee keer zoveel als uit eerdere onderzoeken is gebleken. Onder cara vallen astma, astmati sche bronchitis en longemfyseem. Het onderzoek is uitgevoerd door«het Instituut voor psychologisch markt onderzoek en is aangeboden aan staatssecretaris Simons (volksge zondheid). Voor het onderzoek zijn 10.000 mensen ondervraagd. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. -K- Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40,willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang óntvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van bel fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres- ZIERIKZEESCHE fB NIEUWSBODEKI Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naarZierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1