Jubileum Concours wegens het twintigjarig bestaan NIEUWS OP WIELEN BMW met aantrekkelijke Edition voor drie-serie Verduurzaamde levensmiddelen Ronde van Nieuwerkerk Van de LR en PC Westelijk Schouiven Schouwse conserven van vroeger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 juni 1990 Nr. 24760 11 RENESSE - Speciaal ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan houdt de landelijke rijvereniging en pony club Westelijk Schouwen zaterdag 16 juni een Jubileum Concours. Dit groots opgezette paardensportevenement vindt plaats vanaf 09.00 uur in manege Grol te Renesse. Op deze dag zijn er diverse vertegenwoordigers aanwezig- van in totaal 27 verschillende verenigingen uit de gehele regio. Het programma bestaat uit zowel dressuur, men nen als springen. hoofdring van manege Grol een springparcours opgezet, waar de wel bekende bouwer A. J. Hanse uit Kerkwerve borg voor staat. Bij het springen komen we onder andere te gen Rianne Struyk met Timmy van Schouwse Ruiters, Wendy Bruens met Secret Power eveneens van Schouwse Ruitere, Gerard de Ruiter met Daiene Mere van Bru en ook van dezelfde vereniging Debby Luyster- burg met Bonny. Erelid Erelid van de jubilerende vereni ging die tevens als microfonist op treedt is de heer H. Bremer uit Renes se. De federatievertegenwoordiger (van de Konininklijke Federatie van Landelijke Rij verenigingen) welke zaterdag 16 juni aanwezig is heet G. Baas uit Nieuw St. Joostland. De jury bestaat uit de heren: Abrahamse (Serooskerke), Boone (Lewedorp), Breure (Fijnaart), De Feijter (Axel), Goudzwaard (Zonnemaire), Maljaars (Vrouwenpolder), Neelen (Oudemo- len), Priester (Kortgene), Ravenstein (Oud-Vossemeer), Schilleman (Bier vliet), Struyk (Sirjansland), Van 't Westeinde (Terneuzen). En de dames: LR PC Westelijk Schouwen Het dressuurprogramma van de ju bilerende vereniging LR en PC Weste lijk Schouwen wordt morgen, zater dag, afgewerkt in dertien ringen. In ring 1 vindt het mennen plaats voor de klasses L, M en Z. Hierbij kan er ook een eilandelijke deelnemer wor den begroet, te weten Ariane Hanse, met Sunny, van de Dreister vereni ging Schouwse Ruiters. Vier- en achttallen In ring 2 is te aanschouwen tussen 09.00 uur en 12.00 uur de dressuur van vier- en achttallen. Hier wordt ge streden in de L- en M-klasse. Schou- wen-Duivelandse inbreng is ook hier weer afkomstig van de rijvereniging Schouwse Ruiters. Zij doet mee met twee achttallen en één viertal. In de overige twaalf ringen vinden de 're guliere' dressuurwedstrijden plaats van zowel paarden als pony's. Ook daarbij zijn diverse Schou- wen-Duivelandse equipes te begroe ten. Genoemd hierbij kan onder an dere worden: Sonja de Feiter met Lady Fantasy van de Schouwse Rui ters, Wil Brusselaars met Muck van Bru, Anita Timmerman met Prejore van de organiserende vereniging Westelijk Schouwen, Co Quartel met Antigoon van Schouwse Ruiters. Al leen de Z-categorie moet de inzet van eilandelijke combinaties betreuren. In de overige klasses zijn wel diverse ruiters en amazones van Schouwen- Duiveland te aanschouwen. Naast de dressuur wordt er in de Bruggeman (Sluiskil), C. Feijter (Tbr- hole), J. T. A. de Feijter (Axel), Goos- sens (Tbrneuzen), Henneman (Ooster hout), Kaiser (Hoek), Van Nieuwen- huyzen (Nieuw St. Joostland), De Visser (Woensdrecht). Programma Het programma van het Jubileum Concours van de LR en PC Westelijk Schouwen ziet er als volgt uit: 08.45 uur Verkennen parcours B po ny's 09.00 uur Individuele dressuur, men sen klasse BLMZ 09.00 uur Springen pony's klasse B 09.50 uur Verkenpen parcours L po ny's 10.00 uur Acht- en viertallen 10,05 uur Springen pony's klasse L 10.30 uur Verkennen parcours B paarden 10.45 uur Springen paarden klasse B 11.35 uur Verkennen parcours M po ny's 11.50 uur Springen pony's klasse M 12.10 uur Verkennen parcours L paarden 12.30 uur Prijsuitreiking 13.00 uur Springen paarden klasse L 13.30 uur Tweede dresseurproeven BLMZ 13.55 uur Verkennen parcours Z po ny's en M paarden 14.10 uur Springen pony's klasse Z 14.20 uur Springen paarden klasse M 14.50 uur Verkennen parcours Z en ZZ paarden 15.05 uur Springen paarden klasse Z en ZZ Na iedere rubriek wordt barrage gereden en vervolgens worden de prijzen uitgereikt. Tussen de rubrie ken door worden de prijzen uitge reikt van de dressuur. J;;' Tijdens het jubileum concours van de LR en PC Westelijk Schouwen wordt ook het onderdeel mennen niet vergeten. De karakteristieke gevel van de Brouwersche inmakery. BROUWERSHAVEN - Vanouds heeft men geprobeerd om voedsel dat tijdens een bepaalde periode rijkelijk voorhanden was op de een of andere wijze zoda nig te conserveren dat het gedurende lange tijd houdbaar bleef. In de loop der jaren is het assortiment van zogenaamde verduurzaamde levensmiddelen aan zienlijk uitgebreid. Invriezen, diepvrieskisten en -kasten en koelkasten in vrijwel alle hedendaagse keukeninte rieurs alsmede moderne verpak kingsmethoden maken het tegen woordig niet meer noodzakelijk dat levensmiddelen uitsluitend in glas of blik geconserveerd moeten worden. Onze voorouders waren omstreeks de eeuwwisseling al dolgelukkig met de toen meer en meer toegepaste methoden van in blikken en inmaken om vis, fruit en groenten eh allerlei andere wa ren maandenlang ,,vers" te kun nen bewaren. Er ontstonden klei ne industrietjes waar deze werk wijze op grote schaal toepassing vond zoals te Brouwershaven en Haamstede. In het laatste kwart van de vori ge eeuw genoten de gebroeders Bolle te Haamstede bekendheid als fabrikanten van verduurzaam de levensmiddelen. Aan de Noord straat stichtten deze ondernemen de Schouwenaars een conserven- fabriek. Omdat de meekrapcul tuur teniet was gegaan zocht men naér andere bronnen van bestaan. Groenten en vruchten waren er in de Westhoek van Schouwen volop. Er was dus een goede voedingsbo dem voor de ontwikkeling van een conservenindustrie. ,,De groenten werden gekweekt aan ,,de" Sluispad", aldus J. L. Braber en W. P. de Vrieze in hun goed gedocumenteerde uitgave over Schouwens Westhoek zoals het was. Deze auteurs gaan gede tailleerd op de werkwijze-van- voorheen in: nadat tuinbonen, worteltjes, doperwten en spinazie in een lokaal aan de Ankerweg waren schoongemaakt werden ze in grote koperen potten gekookt en daarna ingeblikt. Voor het ko ken kwam een kok speciaal naar Haamstede" Het assortiment werd geleide- lijk uitgebreid; ook schorseneren en asperges, gezouten groenten en soepen werden verduurzaamd. Qhalotten .en augurken werden eveneens verwerkt. Van komkom mers vervaardigde men „sam bal"! Geen wonder dat in een ha venstadje als Brouwershaven het zeebanket in aanmerking kwam om te worden ingemaakt. Ook hier begon het nog juist in het laatst van de vorige eeuw. De „Brouwersche Inmakerij" startte in 1894. In het gebouw aan de Poortdijk kwamen talrijke jonge lui de aangevoerde garnalen pel len. Vervolgens werden deze in blikken van één ons tot tweeën- eenhalve kilo gedaan of in glazen met gelei. Het bleef niet bij garna len. Geleidelijk werd ook meer en meer ansjovis en haring verwerkt, dat wil zeggen schoongemaakt en gefileerd. Mosselen werden in glas geconserveerd. Een „momentop name" van de bedrijvigheid uit het jaar 1906 kennen wij via de Zierikzeesche Nieuwsbode van 22 april. Er werden toen in één sei zoen niet minder dan drieduizend zeshonderdtweeënzestig manden gepelde en ongepelde garnalen naar het buitenland uitgevoerd naast de eigen inleggerij! Wiebe Keikes NIEUWERKERK - Zaterdag 23 juni aanstaande wordt, alweer bijna traditioneel, het Schouwen-Duivelandse wielerseizoen geopend met de amateur Wielerronde van Nieuwerkerk. 's Middags om 17.30 uur wordt door burge meester A. Bergshoeff het startschot gegeven voor deze zevende editie. De winnaar van vorig jaar, Mario van Vlimmeren, is ook weer van de partij en is derhalve in de gelegenheid zijn titel te verdedigen op het 1500 meter lange parcours. Hoewel het geen invloed heeft op de wed strijd betreurt het de organisatie wel dat er deze keer geen kermis/braderie is. Tijdens voorgaande wielerrondes was Nieuwerkerk min of meer auto matisch verzekerd van een gezellige drukte en vele toeschouwers langs het parcours. Omdat het dit jaar niet gelukt is om een kermis en braderie aan te trekken, vreest het comité dat de interesse tegenvalt deze keer. „Het is jammer dat het niet gelukt is, maar dat is tenslotte ook onze taak niet. We hebben er uiteindelijk nog wel alles aan proberen te doen, maar het is niet meer gelukt", wast comité-voorzitter Anton Stoutjesdijk zijn handen in onschuld. Indrukwekkend De echte wielerliefhebber zal overi gens best de weg naar Nieuwerkerk weten te vinden. Het organisatie comité (bestaande uit Stoutjesdijk, Slager, Rens en Van de Ban) heeft weer een indrukwekkende lijst van deelnemers weten te 'contracteren'. Kleppers als Vester Aarts, Patrick van Belzen, Pierre van Est, Nap Ha- ge, Rini Jhk en de titelverdediger Ma rio van Vlimmeren, staan ongetwij feld garant voor een attractieve wielerronde. Ook de met 1100 gulden gevulde premiesprints-pot moet voor het nodige spektakel kunnen zorgen. „Waar ik vooral ook verheugd over ben is dat er nu op het eiland weer vier rondes plaatsvinden (Burgh- Haamstede heeft dit jaar ook weer een wielerronde en wel op 4 augus tus, red.). We kunnen nu eventueel weer een Schouwen-Duiveland klas sement in gaan stellen". Ook in Nieuwerkerk zijn van de partij de twee eilandelijke favorie ten Toon van der Steen, die dit sei zoen reeds enkele rondes op zijn naam heeft weten te brengen, en Wim van Kooten. Beiden woonachtig in Bruinisse. Zij kennen het uiterst bochtige parcours in Nieuwerkerk uiteraard als geen ander. Het 1500 meter lange rondje start op de Ring en vervolgens via Veenstraat, Del tastraat, Stationsstraat, Unastraat, Ooststraat, Achterstraat en weer uit komend op de Ring. De bezetting van alle vlaggenposten op dit bochtige parcours is overigens nog niet hele maal ingevuld. „We hebben nog een man of vijf nodig", overpeinst voor- zitter Stoutjesdijk. Een wielerronde kan natuurlijk niet zonder rondemiss. Tijdens de ze vende Wielerronde van Nieuwerkerk worden de overwinningskussen deze keer uitgedeeld door de 19-jarige Co- rina Otte uit Oosterland. Het geheel wordt verder muzikaal opgeluisterd door de boerenkapel 'n Stuitje Leut. De wedstrijd wordt aan elkaar ge praat en van professioneel commen taar voorzien door microfonist Bert van Hilst. Voordat de wielerronde om 17.30 uur wordt 'weggeschoten' vindt voor dien nog een trimloop plaats, welke verzorgd wordt dor deZierikzeese at letiekvereniging Delta Sport, 's Avonds vindt in het dorpshuis vanaf 20.00 uur het traditionele wielerbal plaats. De muzikale omlijsting wordt dan verzorgd door het Brimaro trio uit Róckanje, Corina Otte uit Oosterland is verkozen tot rondemiss van dt Houdt). 7e Wielerronde van Nieuwerkerk. (Foto: Joop van OUWERKERK - Met de introduktie van de 3-serie Edition completeert BMW (Remeeus, Ouwerkerk) zijn succesvolle modelreeks in de compacte klasse. De 3- serie Edition onderscheidt zich door een veelomvattende uitvoering, waarbij de koper financieel voordeel put uit het complete uitrustingsaanbod. De Edition. De BMW 3-serie Edition is ideaal voor hen die aan een hoog uitrustingsniveau nog individuele accenten willen toevoegen. Edi tion-uitvoeringen zijn er van de BMW's 316i, 318i, 320i. 325i en 324td. Het dynamische karakter van de modellen wordt in de Edi- tion-versies onderstreept door ex tra flair en functionaliteit. De 3-serie Edition profiteert ui teraard van alle moderne BMW- verworvenheden, zoals vier- en ze scilinder motortechniek, die zich kenmerkt door een hoog rende ment, souplesse en elasticiteit De Edition-uitvoering is voorde 316i al indrukwekkend. Deze ver sie is voorzien van een grotere brandstoftank (62 liter), lichtme talen BMW-Design wielen en an dere, bredere banden, mistlam pen, een met leer bekleed sportstuur, centrale vergrende ling. een tocrenteller met ver brui ksmeter, groen, warmtewe rend glas en een donkergroene, zonwerende baan in de voorruit. Shadow-Line Bovendien heeft de 316i Edition de exclusieve BMW-afwerking Shadow-Line en is de binnenbe- kleding geheel aangepast. Zo is de interieurbodem met velours be kleed. terwijl de handrembalg is gevat in kunstleder met stikna- den. Het zijn slechts voorbeelden van details die de Edition-versic zo stijlvol en exclusief maken. De waarde van alle accessoires die gezamenlijk het Edition-pak- ket van de 316i vormen, is 8.298,48 (incl. BTW). De koper betaalt echter slechts 2.975,— meer op de prijs van de 316i en heeft dus een voordeel van 5.323,-.. Bij de 320i Edition bedraagt dat prijsvoordeel zelfs 6.746,—. Deze versie, die op zichzelf al rijkelijW is gedetailleerd, onderscheidt zich nog meer van de 316i en 3I8i Edi- tion-uitvoeringen door onder an dere stuurbekrachtiging, een mid- denarmsteun achter, elektrisch bediende ramen vóór en een bui tentemperatuurmeter. De prijzen (incl. BTW) van de 3 serie-Edition lopen van 41.700,— tot 76.475,—.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 11