Een bijzondere dag Parkeerterrein achter nieuwe AH-vestiging wordt openbaar Duinovergang Kijkduin moet aangepast voor gehandicapten Bruse weekmarkt weer van start Jumelage Huur door gemeente voor symbolisch bedrag Amerikaan met geladen pistool aangehouden Opnamestop en zondags diensten in ziekenhuis Zierikzee Fa. L. Berrevoets Zn. 'l Vegertje Felle kritiek op CDA- standpunt jumelage Reconstructie rotonde bij Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kosten ruim 23.000 gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i>i„sdilg 12 juni ma Nr. 24758 O De internationale uitwisselingen van de gemeente Zierikzee met Saint Hilaire en Hatfield leken het afgelo pen jaar op een laag pitje te hebben gestaan. Binnen de gemeenteraad zijn de tegenstanders van de jumela ge - met het CDA voorop - hier han dig op ingesprongen. Gemeente ga zuinig met je geld om. Jumelages hoeven niet zo nodigzeker niet als de wederzijdse belangstelling be perkt is. Zo luidde ongeveer de aan val. Jammer is dat, want jumelages zijn allesbehalve gedateerd. Natuur lijk heeft het alles met de waters noodramp te maken. Toen hielpen die steden Zierikzee uit het slop. Eeuwig dankbaar zijn heeft geen zin. Immers, wie vandaag de dag bij de jumelage betrokken is, heeft weinig weet van de ramp. Het meest waardevolle van de ju melages zit 'm waarschijnlijk in het feit, dat er één Europa moet gaan ko men. Moeilijk weliswaar, maar het komt. En dan moet je je als bevol king van de diverse landen aan de basis goed leren kennen. Elkaar op zoeken, culturele uitwisselingen or ganiseren enzovoort. Zoals dat iiu ge beurt bijvoorbeeld. Daarin is voor iedereen een taak weggelegd. Ge meenten als Zierikzee, die al een ju- melage kennen, hebben een streepje voor. Andere gemeenten moeten er zich eens op bezinnen. Internationale uitwisselingen zijn vandaag de dag (en morgen zeker) heel actueel. AvdW ZIERIKZEE - Het parkeerterrein achter de nieuwe vestiging van Albert Heijn aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee wordt een openbaar parkeerterrein. Het Ahold concern heeft het parkeerterrein aan de gemeente Zie rikzee te huur aangeboden. Dit voor de symbolische prijs van één gulden per jaar. Een voorstel waar het col lege van b en w van Zierikzee wel wat in ziet. Zij stelt de raad voor over te gaan tot huur van het parkeerterrein. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraads vergadering van maandag 18 juni. De vergadering wordt gehouden in het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Voorheen was de parkeergelegen heid achter het pand waar nu druk aan gesleuteld wordt eigendom van Ford Garage Glerum. Het feit dat de AMSTERDAM - Bij een brand in een woning aan de Marnixstraat in Amsterdam is maandagavond een kind om het leven gekomen. Drie an dere personen zijn zwaar gewond ge raakt. Zij zijn opgenomen in het Brandwondencentrum in Beverwijk. Een woordvoerder van de politie in de hoofdstad heeft dit maandag avond meegedeeld. gemeente nu het parkeerterrein gaat huren betekent in feite dat hei par keerterrein 'Gasthuisboomgaard (186 plaatsen) uitgebreid wordt met 39 parkeerplaatsen. Inrichting Het terrein achter de toekomstige AH-vestiging moet nog worden inge richt als parkeerterrein. Ahold heeft toegezegd dat zij alle kosten voor in richting en het bereikbaar maken van het terrein voor haar rekening wil nemen. De gemeente draagt let terlijk en figuurlijk ook haar steen tje bij aan de inrichting van het ter rein. ,,De in de parkeervakken aan te brengen bestrating van oude keien kan door de gemeente beschikbaar gesteld worden, hetgeen naar onze mening een redelijke bijdrage is te achten aan de capaciteitsuitbreiding van het terrein". Voor het gebruik van winkelwa gentjes zal een soort statiegeld moe ten worden betaald. Het is de bedoe ling dat de karretjes na gebruik op een speciaal vak op het parkeerter rein worden neergezet. Op verzoek van Ahold komt op parkeerterrein Gasthuisboomgaard ook een 'par keerplaats' voor winkelkarretjes. Zuidhoek Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college van b en w om de ge meentelijke bijdrage aan werkvoor zieningsschap De Zuidhoek te verla gen met ruim 33.000,-. Ook aan dacht voor de de huurderscommissie De Wieken. Het college van b en w stelt de raad voor de commissie voor 1989 een aan vullende subsidie te verlenen en de gemeentelijke bijdrage in volgende jaren op maximaal 600,- te brengen. Alles bij elkaar een ton is nodig voor het treffen van een aantal voor zieningen aan de twee molens die de gemeente Zierikzee rijk is. Twee kop pels maalstenen voor molen De Hoop moeten vervangen worden terwijl molen Den Haas een mengketel nodig heeft. Een verzoek om subsidie wordt ingediend bij de Rijksdienst Monu mentenzorg. ZIERIKZEE - De 32-jarige G. L. A. uit de Amerikaanse staat Texas is op last van de officier van justitie in Middelburg het land uitgezet, nadat hij werd aangehouden door een poli tieman uit Zierikzee. De man bleek in het bezit te zijn van een geladen pistool en was met een auto die in Zuid-Frankrijk gesto len bleek te zijn. De politie kwam de man op het spoor toen men een mel ding binnenkreeg van bewoners van de Karnemelksvaart te Zierikzee dat in hun straat 'iemand aan auto's liep te morrelen'. De politie ontdekte G. L. A. in het Slingerbos nabij de Kar nemelksvaart mét een geladen pistool. Hoewel dat volgens de Ame rikaan in zijn land normaal was dacht de politie daar anders over. Ze ker toen bleek dat de man zijn tocht door Europa in een gestolen auto maakte. Er werd proces-verbaal op gemaakt, de man werd voorgeleid aan de officier van justitie en vervol gens het land uitgezet. De gestolen auto gaat terug naar de eigenaar in Zuid-Frankrijk. ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee heeft voor morgen woensdag 13 juni een opna mestop gepland. Dit in ver band met de landelijke actie die uitgeroepen is door de Na tionale Ziekenhuis Raad (NZR). De opnamestop wordt gehouden door de directie van het ziekenhuis. Het personeel vindt deze te houden actie niet voldoende en heeft aangekondigd om woens dag ook zondagsdiensten te draaien. Op deze manier wordt er een mogelijkheid gecreëerd voor het personeel om naar de RAI in Amsterdam te gaan waar een manifestatie gehou den wordt. Mensen die woensdag opge nomen worden of een afspraak hebben bij de polikliniek, wor den hierover door het perso neel gebeld. De actie wordt ge houden in het kader van de klemgelopen CAO-onderhan- delingen. Het personeel in de gezondheidszorg heeft een eis van 6 RENESSE - Als gevolg van het opspuiten van zand op het Noorderstrand te Renesse moet de duinovergang Kijkduin opnieuw worden aangepast ten behoeve van gehandicapten. De daar aanwezige strekdam is namelijk onder het zand verdwenen. Tijdens de gemeenteraads vergadering, die op maandag 18 juni wordt gehouden in het gemeentehuis te Haamstede, stelt het Westerschouw- se college van burgemeester en wethouders de raad voor om uit de post onvoorzien ruim 23.000 gulden beschik baar te stellen om de duinovergang toegankelijk te hou den voor rolstoelers. Voor dat geld zou op het strand een harde strook moeten worden aange bracht' bestaande uit stelconplaten. De kosten daarvan bedragen 6.500 gulden. Het grootste gedeelte van de ruim 23.000 gulden is nodig om de voorziening zeven dagen per week vrij te houden van zand en om de pla ten regelmatig terug recht te leggen als zij verzakken. Advertentie schoorsteenvegen/kachelonderhoud HAARDEN-KACHELS Showroom: Zevengetijstraat 10, Zierikzee Telefoon 01110-17172 Werkzaamheden die de gemeente, in verband met de grote werkdruk op het gemeentepersoneel in het zomer seizoen, wil uitbesteden. Het werk* voorzieningsschap voor minder vali den in Zierikzee De Zuidhoek heeft laten weten de werkzaamheden van 1 mei tot 1 oktober te kunnen verrich ten voor 16.896 gulden. De advies commissie financiën heeft geadvi seerd om hiermee akkoord te gaan. Gelét op de noodzaak om de strand- overgang weer tijdig geschikt te ma ken voor gehandicapten vraagt het college van b en w tevens aan de raad een machtiging om nu reeds met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Ruim 5.000 gulden kost het aan brengen van een rookafzuiginstalla- tie in een gedeelte van de foyer en in de bar van dorpshuis De Schutse te Haamstede. Het bestuur van de stichting Dorpshuis Burgh-Haamste- de heeft aan de gemeente gevraagd een dergelijke installatie aan te brengen om daarmee een uitzonde ring op het rookverbod te kunnen realiseren. Het college van b en w vraagt de raad hierin positief te be slissen en het benodigde geld uit de reserve dorpshuizen beschikbaar te stellen. Ook brandweerlieden gaan af en toe uit. Naar vergaderingen, regio- overleg en andere representatieve ge beurtenissen. Met name bij het geven van voorlichting en instructie over brandweerzaken is het dragen van een uitgaansuniform gewenst. Daar om vraagt het Westerschouwse colle ge van b en w de raadsleden om bijna 24.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van dergelijke uni formen voor het volledige brand weerkorps. Tot nu toe waren alleen de kaderleden van een uitgaansunifor- men voorzien. Als de raadsleden ak koord gaan met het voorstel van b en w komt daarin dus binnenkort veran dering. J. Delstlaan De J. Delstlaan, zo zou een nieuw aan te leggen weg in Noordwelle moe ten gaan heten. Tijdens de raadsver gadering stelt het college van b en w aan de raad voor om de naam van de ze vroegere wethouder van Wester- schouwen en directeur van de ZWN te vernoemen in de nieuwe straatnaam. Op de agenda van de raadsvergade ring staan in totaal 23 agendapun ten. Onder andere een voorstel om verordening leerlingenvervoer te wijzigen, een bedrag van 356.000 gul den beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van het bedrijfster rein De Roterij en een voorstel om de VUT-leeftijd van gemeenteambtena ren vast te stellen op 59,5 jaar. Ieder een die daarvoor belangstelling heeft kan de raadsvergadering vanaf de publieke tribune volgen. Maan dag 18 juni vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis van Westerschouwen. ZIERIKZEE - Een trouwdag is natuurlijk altijd een bijzondere dag in je leven, maar voor Kees van Splunder (28 jaar) en Karin van de Sluis (25 jaar) was het wel een heel bijzondere dag. Van Splunder werkt bij de technische dienst van de Corneliastichting en maakt tevens deel uit van de vrijwillige brandweer van Zierikzee. Van de Sluis werkt als zie- kenv erzorg ster bij dezelfde w'erkgever als haar kersverse echtgenoot. Reden te over dus voor haar en zijn collega's om het bruidspaar op een originele manier te verwelkomen bij het Zierikzeese stadhuis. Een groep ziekenver- zorg(st)ers in uniform wachtte het paar op bij het stadhuis terwijl ook de brandweercollega's van Van Splunder acte de présence gaven. En voor wie sirenes vrijdagmiddag hoordeer was geen brand! (Foto: Joop van Houdt). Vervolg van pagina 1 punt inzake de jumelage. „Het CDA heeft nooit mee willen werken aan officiële bezoeken en in St. Hilaire kan men daar maar weinig begrip voor opbrengen", aldus de burge meester. Een opmerking die Legemaate ui teraard niet over zijn kant liet gaan. Hij legde nog eens uit dat wat het CDA betreft een eind mag worden ge maakt aan de jumelage tussen Zie rikzee, St. Hilaire en Hatfield. „Die jumelage is opgezet om een beter we derzijds begrip te krijgen en ik denk dat dat doel bereikt is", aldus Lege maate, met een vingerwijzing naar het openstellen van Europese grenzen in 1992. Bekrompen PvdA-woordvoerder D. van der Wekken haalde in een eerste reactie op de woorden van Legemaate fel uit naar het CDA: „Ik vind dat een heel bekrompen standpunt", aldus de so cialist. Hij voegde daar aan toe dat als het CDA zo nodig een jumelage met een dorp of stad in het Oostblok wil men dat dan maar voor moet stel len. „Maar ik ben het er absoluut niet mee eens dat de jumelages met St. Hilaire en Hatfield achterhaald zou den zijn", aldus Van der Wekken. „Legemaate moet maar eens mee gaan, dan ziet hij hoe belangrijk het Van der Wekken tekende daarbij aan dat het wegvallen van de Europe se binnengrenzen voor hem niet bete kent dat een jumelage niet zinvol meer zou zijn. Commissielid P. van Donk viel hem bij. Legemaate doet de feiten tekort", aldus Van Donk. Hij voegde daar aan toe dat de jume lages in feite ontstaan zijn na de wa tersnoodramp in 1953 toen Zierikzee hulp kreeg van beide plaatsen. Van Donk vervolgde: „Ik meen nic te herinneren dat het CDA indertijd op financiële gronden bezwaar maakte tegen de jumelages en een dergelijke reden respecteer ik. Maar ik hoor nu nieuwe dingen waar ik een beetje van schrik". Ook commissielid W. Klippel sloot zich in de rijen der CDA-kritikasters. „Ik vind het een ondoordachte op merking van Legemaate. „Vriend schap wordt niet minder. Vriend schap groeit alleen". Burgemeester Asselbergs liet niet na Legemaate fijntjes te wijzen op het feit dat ook een jumelage met een dorp of stad in het Oostblok geld zal kosten. „Ik ver wacht bij het voorstel dat u aankon digde dan ook wel egp financieel plaatje", besloot Asselbergs. ZIERIKZEE - Op de rotonde nabij Zierikzee is men begon nen met de werkzaamheden die moeten leiden tot een tota le reconstructie van het ver keersplein. De rotonde wordt kleiner en alle vier de wegen die er op uit komen krijgen een rechtstreek se aansluiting op het verkeers plein. De auto's die zich op de rotonde bevinden krijgen in het vervolg voorrang. De werk zaamheden worden uitgevoerd in opdracht van de eigenaar van de weg, Rijkswaterstaat en zullen naar verwachting 20 we ken duren. Het verkeer wordt in die periode langs de rotonde geleid. In de Nieuwsbode van donderdag aanstaande wordt een uitgebreide toelichting op de reconstructiewerkzaamhe den geplaatst. LUXEMBURG - Minister van fi nanciën Wim Kok vindt dat de Euro pese Gemeenschap „buitengewoon voorzichtig" moet zijn met het ophef fen van de nog geldende economische sancties ten aanzien van Zuid-Afrika. Hij zei dat maandag in Luxemburg in de marge van de bijeenkomst van de EG-ministers van financiën. Kok ver trok, op uitnodiging van de voorzit ter van de socialistische internationa le, Willy Brandt, vanuit Luxemburg naar Bonn voor een gesprek met ANC-voorman Nelson Mandela. LEIDEN - De bevolking van Leiden krijgt nog tot maandag 18 juni de kans een onderwerp in te dienen voor het zogenaamd lokaal referendum, dat op 6 maart 1991 gelijktijdig met de verkiezingen voor de provinciale staten wordt gehouden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1150 uur Donderdagkrarit woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkranl donderdag tot 11.30 ui/fr Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm„succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BRUINISSE - Morgen, woensdag gaat de seizoenweekmarkt in Bruinisse weer van start. De weekmarkt wordt steeds gehouden op woensdagen op en rondom het Kerkplein in Bruinisse. Aspirant-kopers kunnen in vergelijking tot voorgaande jaren een uurtje langer terecht op de Bruse markt. De gemeenteraad van Bruinisse besloot onlangs de markttijd te verlengen. De weekmarkt in het oude vissersdorp begint gewoon tegetrouw op 8.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Dit is overigens bij wijze van proef. Aan de hand van de ervarin gen die hiermee tijdens het seizoen 1990 worden opgedaan wordt bekeken of men vasthoudt aan een markt tot 14.00 uur. De laatste marktdag dit seizoen staat gepland voor woensdag 12 september. Geprobeerd is weer om zoveel mogelijk verschillende branches een plaatsje te geven. Op initiatief van de ondernemersver eniging Bruinisse rijdt er ook dit jaar in de periode van 20 juni tot en met 5 september tijdens de weekmarkt een Paardentram tussen Aquadelta en het Kerkplein. Afhankelijk van de belangstelling van de standplaats houders bekijkt de ondernemersvereniging verder of er mogelijkheden zijn om tijdens de vier marktdagen na de jaarlijkse Visserijdagen op 25 juli, 1. 8, en 15 augustus nog iets extra's op poten te zetten. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3