Man vijf jaar onschuldig in cel Oosterland Reactie Kamer van Koophandel op Zeeland aan Zet 'Aantrekken senioren doet afbreuk aan imago Zeeland' Bru op zoek naar 'kier in de deur' van geluids scherm Extra raadsvergadering op donderdag 14 juni Gemeente maakt haast met uitvoering van dorpsplan Benzine en diesel goedkoper WATERSTANDEN Het gebruik van de glasbak het afgelopen jaar gestegen 2 LONDEN - 's Werelds oudste man, de Brit John Evans, is zondag op 112- jarige leeftijd overleden. Volgens zijn familie is Evans, die 60 jaar in de mij nen had gewerkt, vredig ingeslapen in de stoel naast zijn bed. ZIERIKZEE - De Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zee land vindt dat de provincie senioren niet moet gaan stimuleren om zich in Zeeland te gaan vestigen. „Wij zijn van mening dat dit afbreuk doet aan het imago van de provincie Zeeland als provincie met goede economische ont wikkelingsmogeli jkheden'al dus de Kamer in een reactie op de provinciale nota Zeeland aan Zet. De Kamer van Koophandel zegt blij te zijn met het initiatief om te komen tot een strategische beleidsvisie waarin de hoofdlijnen voor het te voeren lange-termijn beleid van de provincie Zeeland worden geformu leerd. Niettemin worden enige kriti sche kanttekeningen geplaatst. Zeelandbrug Zo stelt de Kamer in haar reactie dat het van eminent belang is voor de Zeeuwse havens dat de verbinding in noordelijke richting met het water weggebied verbeterd wordt. ,,In dit verband ook dat Provincie Zeeland besluit tot het op korte termijn tol vrij maken van de Zeelandbrug", al dus de Kamer van Koophandel. De Kamer vraagt verder nadruk kelijk aandacht voor de stimulering van onderwijsvoorzieningen. „In het bijzonder aan het middelbaar onder wijs zal voldoende aandacht ge schonken dienen te worden". In haar reactie gaat de Kamer van Koophandel ook in op het begrip Zee landboulevard dat in Zeeland aan Zet gelanceerd wordt. „Wij betreuren het dat een nadere concretisering van dit begrip in de nota ontbreekt", aldus de Kamer van Koophandel. Gepleit wordt verder voor het realiseren van elkweervoorzieningen in Zeeland. Volgens de Kamer van Koophandel kan de provincie bij de totstandko ming hiervan een belangrijke rol ver vullen. Exploitatie Men tekent daar wel meteen bij aan dat de Kamer van Koophandel het on juist zou vinden als de provincie Zee land financieel zou participeren in structurele exploitatietekorten van toeristische elkweervoorzieningen. Daarmee ontstaat een situatie die voor commercieel geëxploiteerde el kweervoorzieningen tot problemen aanleiding kan geven", aldus de Ka mer van Koophandel. BRUINISSE - Het geluids scherm dat de dijk in Bruinis- se moet gaan 'sieren' blijft de gemoederen bezig houden. Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse kondigde gisteren, maandag, in een uitzending van Omroep Zeeland aan dat de gemeente blijft zoeken naar 'een kier in de deur'. Zoals bekend mag worden verondersteld is er in het oude vissersdorp nogal wat opposi tie tegen het plan om de dijk van een geluidsscherm te voor zien. Ereburger en ex-locobur gemeester S. A. Jumelet Azn noemde het plan gisteren voor Omroep Zeeland 'grote onzin'. Nog deze week gaat de gemeen te rond de tafel zitten met pro testerende bewoners. OOSTERLAND - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland wil haast maken met de uitvoering van het dorpsplan Oosterland. Overmorgen, donderdag wordt in het gemeentehuis te Nieuwerkerk een extra raadsvergadering belegd om te voorkomen dat de plan nen langer dan nodig is in de voorbereidende fase bij het provinciaal bestuur blijven liggen. Het gaat om de .herinrichting van "de hoofd-ontsluitingsroute van het dorp (Oud-Heiligeweg-Sandström- weg-Burgemeester van der Have- straat en Van den Abeelestraat com pleet met kruisingen én groenaan- plant). En de herinrichting van de dorpskern (Markt-Kerkstraat-Tbren- plein). Knelpuntenpot De gemeenteraad van Duiveland heeft besloten deze projecten bij de provincie aan te melden om daarvoor een financiële bijdrage uit de knel puntenpot 1991 te krijgen. Bij die aanmelding moet men schetsen en kostenramingen van de projecten overleggen. Het gemeentebestuur stelt aan de raad voor om ruim 36.000 gulden beschikbaar te stéllen om die op korte termijn te laten maken door de Grontmij Zeeland, het advies- en ingenieursbureau dat ook het dorps plan Oosterland maakte. Via de extra raadsvergadering hoopt men te bereiken dat de Grontmij zo snel met de plannen kan beginnen dat ze nog voor de zomervakantie bij de provincie kunnen worden afgele verd. Men hoopt daarmee een jaar tijdwinst te boeken op het tijdstip waarop men met de uitvoering van het verkeerscirculatieplan en de her inrichting van de dorpskern kan be ginnen. De raadsvergadering begint om 20.30 uur en kan door iedere be langstellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. OBDAM - Een uitslaande brand heeft een monumentale 200 jaar oude stolpboerderij in Obdam volledig verwoest. Dit heeft een woordvoer der van de Alkmaarse rijkspolitie medegedeeld. De boerderij stond leeg ten tijde van de brand- Persoonlijke ongelukken bleven daarom uit. ROTTERDAM - De prijzen van benzine en diesel gaan woensdag met respectievelijk een en twee cent per liter omlaag. De advies-literprijzen (zelftank) komen daarmee op 163 cent voor loodvrije super, 159 cent voor Euro loodvrij en 167 cent voor gelode su per. Een liter diesel gaat aan de mees te pompen 96,8 cent kosten. Dat is maandag in Rotterdam bekendge maakt. De prijsverlagingen zijn het gevolg van marktontwikkelingen en het wegvallen van een voorraad- heffing, aldus oliehandelaren. AMSTERDAM - Het Gerechtshof in Amsterdam heeft de 37-jarige S. H. uit Alkmaar vrijgelaten, nadat de man bijna vijf jaar ten onrechte in de gevangenis heeft geze ten voor de zogeheten Antilliaanse carnavalsmoord. De tijd dat hij ten onrechte in de cel doorbracht kan volgens het hof afgestreept worden tegen de paar jaar gevange nisstraf die hem nog te wachten staat voor het doodste ken van een medegedetineerde. H. stond maandag in hoger beroep terecht voor het doodsteken van ge vangene Kana op 30 oktober 1988. H. zat indertijd in gevangenis Schutters- wei in Alkmaar, naar later bleek on terecht, een straf van twaalf jaar uit wegens het dooschieten van een An tilliaan in 1984 in Rotterdam bij een carnavalsfeest. H. heeft die moord al tijd ontkend. Tot eind vorig jaar echter geloofde Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 juni 07.35 153 01.25 -160 19.35 133 13.30 -120 14 juni 08.10 150 02.00 -161 20.15 128 14.10 -118 13 juni 05.45 153 12.10 -114 18.10 132 14 juni 06.35 149 00.30 -154 18.55 126 12.50 -111 13 juni 07.55 161 01.15 -166 19.30 139 13.30 -127 14 juni 08.30 158 01.50 -167 20.15 134 14.10 -125 13 juni 07.35 173 01.20 -172 19.45 153 13.25 -133 14 juni 08.15 170 01.55 -172 20.25 147 14.10 -130 Doodtij: 18 juni Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 niemand in zijn onschuld. Dat veran derde toen zijn halfbroer in gewetens nood kwam en verklaarde dat niet H. maar hijzelf de Antilliaan vermoord had. Deze zaak dient donderdag in Rotterdam. Tijdens zijn onschuldige detentie werd H. in de gevangenis, volgens zijn zeggen, ernstig bedreigd door een medegedetineerde. Dit esca leerde in oktober 1988 in de steekpar tij waarbij de medegevangene om het leven kwam. Dezé steekpartij, doodslag in het juridisch jargon, heeft H. nooit ont kend. Wel vroeg hij steeds begrip voor de gigantische spanningen die hem teisterden omdat hij voor niks tot twaalf jaar cel veroordeeld was. De rechtbank echter veroordeelde hem toch tot vijf jaar cel wegens de doodslag op de medegedetineerde. Dat was ook de eis van procureur- generaal mr. J. de Bruin bij het Hof in Amsterdam. Een van de grotere aan toonbare rechterlijke dwalingen van na de oorlog, zo noemde advocaat mr. C. Korvinus de verkeerde veroorde ling tot twaalf jaar door vijf rechter lijke colleges - van Rechtbank tot Ho ge Raad en terug - veroordeeld, aldus de raadsman. Hoge Raad De laatste keer bij de Hoge Raad na de bekentenis van de halfbroer had succes: de hele Antilliaanse carna valsmoord werd verwezen naar het Hof in Arnhem en zal daar binnen kort behandeld worden. Naar ieders verwachting wordt H. dan vrij gesproken van die moord en zijn half broer veroordeeld. Dit betekent dat H. jarenlang buiten zijn schuld vast zat. Hij had hiervoor een forse scha devergoeding kunnen eisen van de 'staat. De doodslag op de medegedeti neerde kwam er echter tussen. De celstraf die hij hiervoor nog moet krijgen, verwacht wordt dat dit niet meer dan vijf jaar zal zijn die de procureur-generaal eiste, kan daaren tegen nu worden weggestreept, zo meent het Hof. H. was maandag erg geëmotioneerd toen ook de procu reur-generaal zich niet verzette tegen het verzoek van de raadsman om H. onmiddellijk in vrijheid te stellen. Hij bedankte zelfs de procureur met een handdruk. Het Hof doet in de zaak rond de doodslag in de gevange nis op 25 juni uitspraak. ASSEN - De acht instellingen voor gezinszorg en het kruiswerk in Dren the gaan fuseren. Op 1 januari 1992 moet de fusie rond zijn. De nieuwe or ganisatie krijgt de naam Thuiswerk Drenthe. Dat is maandagavond op een bijeenkomst in cultureel centrum De Kolk in Assen bekendgemaakt. Daar werd het eindrapport van een stuurgroep over de fusie aan de be sturen van de betrokken instellingen aangeboden. LONDEN - Een passagiersvliegtuig heeft een noodlanding gemaakt in Zuid-Engeland nadat het vliegtuig bijna zijn piloot had verloren. Op ruim zeven kilometer hoogte sloeg de voorruit eruit waardoor de gezag voerder naar buiten werd gezogen. De alert optredende bemanning, die de kapitein bij zijn benen greep, wist erger te voorkomen. ZIERIKZEE - Het gebruik van de glasbak is het afgelo pen jaar weer gestegen en wel met 8,5 In 1989 werd in ons land in totaal 244.000 ton glas via de glasbak ingeza meld. Dit is 19.000 ton meer dan in 1988. Dat is ruim de helft, 55 van de ongeveer 440.000 ton eenmalig verpak kingsglas dat per jaar in Nederland verkocht werd. In 1988 was dat 52 Per hoofd van de bevolking steeg de hoeveelheid ingezameld glas naar 16,6 kilo, waarmee de Nederlanders de titel 'Wereldkampioen Glasbak gooien' ruim behouden. Deze cijfers zijn bekendgemaakt door de Stuur groep Promotie Glasbak, een samen werkingsverband tussen de overheid en het bedrijfsleven. In de grote steden blijkt het glas- bakgebruik nog steeds iets achter te blijven. Evenals het jaar daarvoor treft men buiten de grote steden in het Noorden en het Westen van ons land het hoogste glasbakgebruik aan, maar in het Zuiden is nu ook een duidelijke toename waarneembaar. Dat ouderen wat meer glasbakbe- wust zijn dan jongeren was reeds be kend. De Stuurgroep voerde het afgelo pen jaar een intensieve campagne uit die er vooral gericht was jongeren naar de glasbak te krijgen. Onder het motto Jong geleerd is oud gedaan gaat de Stuurgroep Promotie Glas bak de campagne gericht op de jeugd continueren en die gericht op de ba sisscholen zelfs intensiveren. DEN HAAG - Het beginsel „de ver vuiler betaalt" is „het aangrij pingspunt" voor de financiering van het milieubeleid. Dat schrijft de werkgeversorganisatie VNO in een vrijdag uitgebrachte brochure. Niet temin meent de organisatie dat het beginsel niet altijd toepasbaar kan zijn. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 12 juni Zierikzee Officiële overdracht bankje Piet Slootmaker. Havenplein voor Con cordia. 10.30 uur. Vergadering commissie onderwijs. In de raadzaal van het stadhuis. 16.45 uur. De tweede avond van de Zierikzeese Avondvierdaagse. Vertrek vanaf het Kraanplein/Havenpark om 18.45 uur. Afstanden 8 en 25 km. Contactbijeenkomst UW in het UVV-gebouw. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie algemene en bestuurlijke zaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Ontwikkelingswerkster Jetty Stou ten vertelt over haar ervaringen in Burkina Faso in zaal van de Boston- pleinkerk. 20.00 uur. Woensdag 13 juni Zierikzee Protestdag in Comeliastichting. Open dag Dag en Avondscholenge meenschap. Van 9.00-12.00 en van 19.00-21.00 uur. Fietstocht NCVB Zierikzee naar Haamstede. Vertrek 13.00 uur vanaf ZWN-station. Deelnemers die mee gaan met de bus vertrekken om 13.45 uur. Derde avond van de Zierikzeese Avondvierdaagse. Vertrek vanaf het Kraanplein/Havenpark om 18.45 uur. Afstanden 8 en 15 km. Bezoek passagiersschip Ms. J. Henry Dunant van het Nederlandse Rode Kruis aan Zierikzee. Programma be gint om 19.45 uur. Kerkwerve Laatste bijeenkomst van het seizoen van de NCVB in dorpshuis Zuudènde. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering Stichting Welzijn Oude ren in het Tonnenmagazijn. 14.00 uur. Goes Laatste samenkomst dit seizoen van Women's Aglow Fellowship, afdeling Goes in hotel Terminus, Fr. den Hol landerlaan 34. 9.45 uur. Donderdag 14 juni Zierikzee Vierde en laatste avond van de Zie rikzeese Avondvierdaagse. Vertrek van het Kraanplein/Havenpark om 18.45 uur. Gezamenlijke intocht om 20.45 uur vanaf de Lange Blokweg. Bijeenkomst La Leche League aan de Julianastraat 9. 20.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Inter gemeentelijke Sociale Dienst in bestuurskamer aan Oude Haven 54. 20.00 uur. Nieuwerkerk Openbare comissievergadering alge mene zaken gemeente Duiveland in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 juni Zierikzee Overhandiging werkgelegenheidsbe leid Schouwen-Duiveland. Mondra- gon. 14.00 uur. Buurtfeest Malta. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Bestuursvergadering Stichting Jeugd. De Driehoek. 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Concert Vooruit, Oude-Tbnge. In de mobiele tent. 19.30 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Dreischor Uitvoering Mannenkoor Jeduthun uit Krabbendijke en Duivelands Mannenkoor. Nederlandse Hervorm de kerk. 19.30 uur. Zondag 17 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Dinsdag 19 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Jan Hortensius uit Gouda. Ne derlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 21 juni Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. de Vries uit Burgh-Haamste- de (Geref. kerk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 22 juni Zierikzee Voorlichtingsproject in Oosterschel de uitgezette zeehonden. Stadhuis. 13.00 uur. Onthulling bord aansluitingsgaran tie. ZWN-station. 16.00 uur. Zaterdag 23 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Overdracht blusvoertuig aan vrijwil lige brandweer op de Markt voor het stadhuis. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2