Gemengde gevoelens over plannen voor nieuwe ontsluiting Den Osse Eeuwlinge in Burgh-Haamstede Ledental speel-o-theek vertoont stijgende lijn Boete voor zwartrijden wordt wellicht 100,- Schoonmaak actie Vrienden van Wester schouwen Zeehonden in Zeeuwse wateren Officiële aanbieding van Piet zijn bankje Rommelmarkt speel-o-theek levert 500,- op Commissie welzijn vergadert Drukbezochte hoorzitting in Tonnenmagazijn 115 kinderen bij eerste provinciale Rode Kruisdag in sporthal Onderdak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag X1 juni 1990 Nr. 24757 3 ZIERIKZEE - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) is van plan de boete voor het reizen zon der geldig vervoersbewijs te verho gen van 25,- tot 100,-. Hierover heeft zij contact opgenomen met haar ambtgenoot van justitie. De minister is van mening dat zwartrijden met kracht bestreden moet worden. Het contact met justi tie zal dan ook tevens betrekking hebben op de vertraging in het ante cedentenonderzoek voor ,,VIC's", de seponering van processen verbaal die opgemaakt zijn in metrostations zon der verkooploket en op het probleem van seponering op grond van vals op gegeven namen. Vervolg van pagina 1 Hij wil zelf de uitdrukking 'het goede voorbeeld geven' niet in de mond nemen. „Maar ik hoop wel dat mensen door onze actie meer gaan be seffen dat het zin heeft om zelf beter op dit soort zaken te letten". Gevraagd naar de reacties van de omstanders vertelt Cohen Stuai-t de anekdote van de twee wat oudere le den van de schoonmaakploeg. ,,Zij waren aan het werk toen er een echt paar op de fiets langskwam. Zegt die man tegen z'n vrouw: ,,Kijk nou es Mien, ze hebben nu de bejaarden al aan het werk gezet in de gemeente". Napraten Na gedane arbeid is het zoet rusten en dat deed de schoonmaakploeg in de kantine van de dienst gemeente werken. Aan tafel werden ervaringen uitgewisseld en sterke verhalen ver teld over vreemde vondsten. ,,Ik heb al een halve accu gevonden. Ik was blij dat ik handschoenen aanhad", al dus een van de schoonmakers. De al eerder aangehaalde Nelissen omschrijft zichzelf als een 'loopgra- venman'. ,,AIs ik in een greppel stond konden de mensen me niet eens meer zien", aldus de 67-jarige schoonmaker. Hij zegt op zijn speurtocht naar zwerfvuil zo'n 85 lege bierblikjes te hebben buitgemaakt. ,,Ik heb grote bewondering voor de moed van de voorzitter en ik doe dit ook uit soli dariteit met de vereniging. Maar ik vind eigenlijk dat de gemeente hier voor moet zorgen. Ik vind Zeeland absoluut de mooiste provincie van Nederland en dat moet ook zo blij ven". ZIERIKZEE - Zeehonden in de Zeeuwse wateren. Zo heet de voor lichtingsactie in het kader waarvan vorig jaar in het voorjaar vijf zee honden werden teruggezet. Op 22 ju ni wordt in het stadhuis te Zierikzee een bijeenkomst gehouden waarbij de resultaten bekend worden ge maakt van het onderzoek dat in de zomer van 1989 heeft plaatsgevonden rond deze zeehonden. De voorlichtingsactie Zeehonden in de Oosterschelde is een voorlich tingsproject van de directie NMF van het provinciaal bestuur en de directie Zeeland van Rijkswaterstaat. De bij eenkomst in Zierikzee betreft het laatste onderdeel van de actie: het plaatsen van elf infopanelen. Het eer ste paneel wordt onthuld in Zierik zee. Een handeling die wordt verricht door de voorzitter van de Stuurgroep Oosterschelde, gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Daaraan vooraf gaande geeft dr P. J. H. Reijnders van het Rijksinstituut voor natuurbeheer een toelichting op het onderzoek naar de vijf uitgezette zeehonden. De bij eenkomst in het stadhuis begint om 13.00 uur. ZIERIKZEE - Op dinsdag 12 juni om 10.30 uur wordt door het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders officieel een nieuw bankje overgedragen aan Piet Sloot- maker uit Zierikzee. Dat gebeurt in de binnenstad van Zierikzee op het Haven plein voor Concordia. De Rlaats waar Piet vroeger altijd op zijn bankje zat om de straat activiteiten in do binnenstad te bekijken en van commentaar te voorzien. Met de herbestra ting van de binnenstad werd Piet zijn bank tot zijn grote te leurstelling weggehaald. Toen het gemeentebestuur daarvan via oen brief op de hoogte werd gesteld, besloot men een nieu we bank te laten maken die paste in het nieuwe straatbeeld, van de binnenstad zodat Piet op zijn oude stek kan blijven. Die bank is nu gcreod en wordt dinsdag overgedragen. BURGH-HAAMSTEDE - Op 8 juni 1890 werd Catharina Helena Johanna van Nieuwenhuize in Wemeldinge geboren. Nu, een eeuw later viert zij haar honderdjarige verjaardag in verzorgingshuis Duinoord te Burgh- Haamstede. In die honderd jaar heeft nïëvrouw Van Nieuwenhuize niet stilgezeten. Zij heeft jarenlang ge werkt als wijkverpleegkundige in Eikerzee, Scharendijke en Duivendijke. Haar verpleegkundige loopbaan begon in Provinciaal Ziekenhuis Merenberg in Santpoort, een psychiatrische inrichting. Daarna ging zij werken in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam als verpleegkundige. De opleiding tot kraamverpleeg- kundige deed zij in Utrecht, waarna zij als wijkverpleegkundige vertrok naar Scharendijke, om daar bij het Groene Kruis te gaan werken. Hier heeft zij gewerkt tot haar zestigste levensjaar, waarna zij gepensioneerd werd. De afscheidsreceptie iverd in 1950 gehouden in het kerkje van Eikerzee, dat tijdens de ramp verwoest werd. Ook tijdens de ramp heeft de honderdjarige zich ingezet bij de Schouwse Boer in Haamstede. Een res taurant dat, door de watersnood, werd omgebouwd tot ziekenhuisje. Na haar pensionering kon mevrouw Van Nieuwenhuize het verpleegkundig beroep niet naast zich neerleggen en heeft toen nog tijden als particu lier verpleegkundige gewerkt. Volgens haar neven en nichten heeft de eeuwlinge haar laatste bevalling ge daan in 1960. Ze was toen zeventig jaar. Mevrouw Van Nieuwenhuize was een kind uit een gezin van elf kin deren en is nooit getrouwd. Haar jongste zus, die de respectabele leeftijd behaald heeft van 85 jaar, is de enige van haar familie die nog leeft. De jarige heeft zich helemaal gegeven voor haar werk. In haar vrije tijd besteedde ze veel tijd aan de Emmabloem-collecte. Een geldinzamelingsactie ten bate van de tbc-patiën- ten. Vaak bleef de toenmalige wijkverpleegkundige de patiënten opzoeken, ook als het op dat moment geen patiënten meer waren. Als er iemand in de familie ziek was, kwam mevrouw Van Nieuwenhuize altijd hel pen. Zij ging in vroegere jaren altijd overal met de fiets naar toe en als de winters streng waren, dan ging ze te voet. Als ze in het donker op de fiets ergens naar toe moest droeg zij altijd een carbiet lamp mee, zodat als ze van de fiets moest stappen, altijd licht bij had. Vele mensen herkenden haar in die tijd, omdat ze altijd een zwarte muts met aan beide zijde sluiers droeg, die in de wind wapperde. Ondanks dat de honderdjarige nooit getrouwd is geweest, is er toch een meisje dat naar haar genoemd is. De vroegere wijkverpleegkuiidige heeft bij de bevalling van het meisje geholpen. De eeuwlinge heeft op haar verjaardag officieel bezoek ge had van de echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zeeland mevrouw JT B. Boertien-Velema en de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer die haar met het bereiken van haar honderdjarige verjaardag kwamen feliciteren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het gaat goed met de speel-o-theek in Zierikzee. Vooral de laatste tijd vertoont het ledental van de vereniging een stijgende lijn. Dat vertelt Wiets Ennenga van de speel- o-theek. ,,We zijn nu een jaar bezig met de baby- en peutersoos en dat heeft ons veel nieuwe leden opgele- vert. Zaterdag hield de speel-o-theek een rommelmarkt. Dit evenement bracht 500,- in het laatje. Het was voor de eerste keer dat de vereniging een rommelmarkt op po ten zette. ,,We zijn ook een beetje laat met de voorbereidingen begonnen, maar toch is het heel druk geweest vanochtend", aldus Ennenga. Voor het najaar staat weer de. traditionele speelgoedbeurs op het programma. Schminken Eén van c)e trekpleisters tijdens de rommelmarkt zaterdag was het schminkhoekje waar clowns Wappie en Flappie de kinderen voorzagen van een 'schildering' naar wens. „Dat vinden ze altijd weer prachtig", aldus Ennenga. Ook werd gretig gebruik gemaakt van de buiten opgestelde speelwerktuigen. Terwijl hun kroost zich op die toestellen vermaakte konden de ou- BURGH-HAAMSTEDE - De com missie welzijn in de gemeente Wes terschouwen behandelt op dinsdag 19 juni subsidie-verzoeken. Zieken omroep Nomen Nescio vraagt om een verhoging van de gemeentelijke bij drage en bejaardensociëteit Renesse vraagt subsidie voor de aanschaf van nieuwe liedboekjes. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Verder komen aan de orde de subsidie-aanvragen van Jongerencen trum Brogum, bureau voor slachtof ferhulp, Oranjevereniging Juliana en de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector. Heernisweg een fietspad te maken. Hoezeer een en ander leeft bij de Brouwse bevolking was duidelijk af te lezen aan de soms emotionele ma nier waarop op de plannen gerea geerd werd. Eén van de aanwezigen stelde dat BROUWERSHAVEN - Het plan om het verkeer rich ting recreatiegebied Den Osse via een aan te leggen af slag vanaf de Delingsdijk via Dapperweg en Dirksweg te loodsen is met gemengde gevoelens ontvangen in de Brouwse gemeenschap. Dat bleek op een drukbezochte hoorzitting over het plan in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. „Ik ben aan de Dapperweg komen wonen omdat het daar zo rustig was. En nu komt er zo'n race baan voor m'n deur", aldus een van de bewoners van de Dapperweg. Ook bleken er twijfels te bestaan over de vraag of Dapperweg en Dirksweg, ook al zouden zij wor den verbreed, een grote verkeersstroom zullen kunnen verwerken. In feite werden er twee plannen ge presenteerd tijdens de hoorzitting. In de eerste plaats werd het idee om de stroom recreanten die nu via de Brouwse Kromwal en de Oude Schouwse Dijk naar Den Osse rijdt om te leggen naar Dapperweg en Dirksweg naar voren gebracht. Tege lijkertijd werd het plan gelanceerd om het verkeer dat Brouwershaven in wil niet via de Poortdijkstraat bin nen te loodsen maar langs de ijsbaan en Haven Zuidzijde. Op die manier zou de smalle Poortdijkstraat ontzien worden, maar wordt het voor de be woners van Haven Zuidzijde naar verwachting wel eèn stuk drukker. Verkeersdruk Voordat de Brouwenaars hun me ning mochten geven over de plannen werden deze aan het begin van de hoorzitting nog eens kort uit de doe ken gedaan door ing. L. Keyzers van het RBOI. Zij legde uit dat de ver keersdruk op Kromwal en Oude Schouwse Dijk onaanvaardbaar hoog dreigt te worden. Daardoor wordt niet alleen geluidsoverlast veroor zaakt maar ook de veiligheid komt in het geding. Keyzers voorspelde dat als men daar geen oplossing voor aan zou dragen de situatie alleen maar zou verergeren. Het idee is nu om de Dap perweg door te trekken naar de De lingsdijk zodat het verkeer niet door Brouwershaven zelf rijdt maar vlak voor de kern afslaat. Om de verwachte grote verkeers stroom te kunnen verwerken zou ver volgens zowel Dapperweg als Dirks weg verbreed moeten worden. Vol gens de berekeningen zouden ge noemde wegen in het hoogseizoen zo'n 3000 motorvoertuigen per dag moeten kunnen verwerken. Verwacht wordt dat dan de nu zwaarbelaste Oude Schouwse Dijk veel minder verkeer te verwerken krijgt. Door verschillende aanwezigen werd tijdens de hoorzitting aandacht gevraagd voor het fietsverkeer. Voor gesteld werd onder meer om van de Dapperweg en Dirksweg nu nog rus tig agrarisch gebied zijn. „Dat wordt straks een drukke verkeersweg. Hoe moet dat met het geluid en wat is het effect van de trillingen van het ver keer? Wat gebeurt er straks met mijn gebouwen? Moet er nu mooie natuur vernield worden voor het Ruhrge- bied?" Een ander stelde als alternatief voor het tracé Dapperweg/Dirksweg voor om éénrichtingsverkeer in te stellen op de Oude Schouwse Dijk. „Eén richting bovenlangs en de ande re richting op onderlangs". Burge meester L. N. Labruyère merkte fijntjes op dat een dergelijke oplos sing niet bepaald in het voordeel van de verkeersveiligheid is. „Dan wordt de Oude Schouwse Dijk een racebaan en wordt het een hachelijke zaak om daar te gaan fietsen", aldus de burge meester. „En we willen de Oude Schouwse Dijk juist ontlasten van verkeer". Labruyère legde vervolgens uit dat de gedachte achter het plan is om de pijn te verdelen. De suggestie vanuit het publiek om het verkeer niet via De toekomstige hoofdwegenstructuur Brouwershaven/Den Osse. Dapperweg en Dirksweg naar Den Osse te leiden wees hij resoluut van de hand. „We hebben er juist voor ge kozen om bestaande wegen te gebrui ken. Aanleg van een nieuwe weg zou een nieuwe doorsnijding van het landschap betekenen en daar voelt het college niets voor". Een van de andere aanwezigen deed de suggestie om in ieder geval de bewegwijzering aan te pakken. „In folders van Grandorado wordt het verkeer via Brouwershaven naar Den Osse gestuurd. Maar dat is hele maal niet nodig". Burgemeester Labruyère reageerde op die suggestie met de opmerking dat getwijfeld moet worden aan het effect van het wijzigen van de beweg wijzering. „Als je ervan uitgaat dat er steeds nieuwe mensen komen zou dat werken. Maar er zijn een heleboel gasten van Den Osse die daar al jaren komen en die weten wat de kortste route is". Ook het plan om het verkeer niet via de Poortdijkstraat maar via ijs baan en Haven zuidzijde te leiden riep nogal wat reacties op onder de Brouwenaars en dan met name de be woners van Haven Zuidzijde. Zij vre zen, zo bleek tijdens de vergadering, dat als de plannen doorgaan het ge beurd is met de rust aan de Haven Zuidzijde. Een van de bewoners eiste dat de gemeente gedegen onderzoek zou doen naar de mogelijke gevolgen voor de huizen aan de Haven Zuidzij de. Labruyère antwoordde daarop dat eventuele schade aan huizen door aanleg van de weg of het gebruik er van door de gemeente vergoed zal worden. „Vooraf worden de huizen bekeken en de staat waarin ze verkeren wordt vastgelegd in een rapportage met fo to's", aldus Labruyère. Die opmer king kon de bewoners van de Haven Zuidzijde niet geheel en al gerust stellen. Labruyère verheelde niet dat druk verkeer overlast kan geven maar tekende daar meteen bij aan dat het eigenlijk de bedoeling is dat men de auto aan de rand van Brou wershaven parkeert om de smalstad te voet verder te verkennen. Om dat aantrekkelijk te maken zou dan wel extra parkeergelegenheid aangelegd moeten worden. Vragen, vragen Alles bij elkaar bleken er tal van vragen te leven onder de Brouwe naars over zowel de nieuwe ontslui ting naar Den Osse toe als het plan voor een weg langs ijsbaan en Haven Zuidzijde. Labruyère benadrukte herhaaldelijk dat de plannen nog ver der uitgewerkt moeten worden en dat men zeker alle opmerkingen mee zal nemen. Op de vraag wanneer de plan nen verwezenlijkt kunnen zijn kon hij geen pasklaar antwoord geven. „Maar ik kan u wel verzekeren dat het realistische plannen zijn". ders plaats nemen op een bescheiden «.errasje, of natuurlijk even een rond gang langs de bescheiden rommel markt maken. Volgens Ennenga had men niet al te veel hinder van de concurrentie van de rommelmarkt achter De Wieken van De Wieken Omroep Stichting en die van jeugdsoos Libertas onder de Beuze. „Integendeel, er waren heel wat mensen die er gewoon een rondje rommelmarkten van maakten", al dus Ennenga. Vervolg van pagina 1 met afval waarin ze laten zien hoe kinderen in de Derde Wereld speel goed maken van materialen die wij hier weggooien". Een aantal van de spelletjes was in een soort quiz-vorm gegoten terwijl weer andere op de klassieke spelletjes-leest geschoeid waren zo als bijvoorbeeld het memory-spel of de landkaartpuzzel. Aan de hand van de spelletjes wer den de kinderen door alle zes wereld delen geloodst. Een rondwandeling door de sporthal leert dat de kinde ren de spelletjes zeer serieus nemen. „Ik geloof dat sommige spelletjes echt aardig wat indruk maken gp de kinderen", aldus Riemens. Uitslag Aan het aan het begin van de dag gehouden toernooi deden in totaal 14 A-groepen en 9 B-groepen mee waar onder teams uit Bruinisse en Zierik zee. Het A-toernooi werd gewonnen door Reimerswaal I (180 pt). Op de tweede plaats eindigde Vlissingen I (175 pt) en derde werd de ploeg van Terneuzen (172 pt) Een prima prestatie van de ploeg uit Bruinisse die op de vijfde plaats beslag wist te leggen met 163 punten. Zierikzee I eindigde op de achtste plaats met 155 punten terwijl Zierik-, zee II met 146 punten twaalfde werd» Het B-toernooi werd gewonnen door Goes/Borssele met .177 punten. Ook hier wist Vlissingen beslag te leggen op de tweede plaats met een score van 172 punten. De derde plaats moest gedeeld worden door Tholen I en Bruinisse I. Beide ploegen wisten 167 punten bij elkaar te sprokkelen. Bruinisse II eindigde in het B- toernooi op de zevende plaats. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315 Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3