Brouwershaven eerste Zeeuwse gemeente met twee groenplannen Mogelijk straks subsidie voor restauratie historische stoep DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landschapsbeleidsplan gekoppeld aan groenstructuurplan Budget van twintigduizend gulden per jaar Voetbalgekte op Schouwen- Duiveland in beeld gebracht Verkeers ongeval WA> 1Kb P£ Bi ir 7^ TXv* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mieren Geen politie Expositie WK-visie Miljoenen mieren hebben in 't Zeepe te Haam- Schouwen-Duiveland heeft wederom nul op De schilder Henk van Setten uit Hekelingen Peter van Vossen geeft als laatste zijn WK- stede hun woonomgeving gevonden. (Pag 2). het rekest gekregen wat de politiesterkte be- exposeert in de Vergulde Garnaal te Brouwers- visie; vanavond barst het los. (Pag. 9). treft. (Pag. 3). haven. (Pag. 4). VRIJDAG 8 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24756 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn zotheden, die men oploopt als besmettelijke ziekten. La Roche-Foucauld BROUWERSHAVEN - Twee plannen die samen een eenheid vormen. Plannen waarin wordt aang-eg-even hoe het groen binnen- én buiten de bebouwde kom van de ge meente Brouwershaven er op lange termijn komt uit te zien. Een landschapsbeleidsplan (voor het groen buiten de bebouwde kom) en een groenstructuurplan (het groen binnen de bebouwde kommen van de gemeente). Het Brouwse college van b en w heeft het plan opgevat om deze twee plannen gelijk te laten maken. Brouwershaven zou daarmee de eerste Zeeuwse gemeente zijn waar die koppeling wordt gemaakt. van de plannen doelmatiger kan wor den gewerkt". M. C. J. Mol (VVD) wilde weten of bij de inventarisatie van het gemeen telijke groen, die ten behoeve van het opstellen van de plannen wordt ge maakt, ook de tuinen van particulie ren worden meegenomen. En dat is inderdaad mogelijk, zo bleek uit een toelichting van hoofd dienst gemeen tewerken ing J. H. M. Beek. ,,Het kan best zo zijn dat de erfbeplanting bij boerderijen beschermd moet wor den". A. de Vlieger (PvdA) was van me ning dat een landschapsbeleidsplan en een groenstructuurplan niet alleen een betere beheersing van de natuur en het milieu mogelijk maken, maar kunnen meehelpen aan een betere be heersing van de recreatiedruk. ,,In elk geval kunnen we spreken van een duidelijk beleid als we dergelijke plannen hebben als richtlijn". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tijdens de openbare vergadering van de commissie RO donderdag avond in het stadhuis te Brouwersha ven bleek dat ook de diverse raads fracties positief tegenover dit idee staan. De commissie bracht unaniem een positief advies uit. 30.000 gulden Belangrijk daarbij was dat het sa menstellen van beide plannen niet meer lijkt te gaan kosten dan de 30.000" gulden die de raad al eerder re serveerde voor het opstellen van (al leen) een landschapsbeleidsplan. Het feit dat voor dat geld ook een groenstructuurplan kan worden ge maakt komt omdat men subsidie krijgt van rijksoverheid en vanwege een gunstige offerte die werd uitge bracht door een van de bedrijven die inschreven voor het maken van de plannen. Commissielid P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) zette bij dat laatste een vraagteken. „Hoe kan er een gi gantisch verschil van 100 procent van de kosten zitten tussen de ene en de andere offerte". Volgens commissie voorzitter L. N. Labruyère kwam dat omdat de laagste inschrijver al de nodige know how had. „Dat bedrijf heeft ook het groenbeleidsplan voor het waterschap gemaakt". Van der Meide legde ook de vraag op tafel of de gemeente bereid is om meer geld uit te geven aan het land schap en de groenvoorziening. „Als die plannen worden gemaakt kan daaruit voortvloeien dat we meer geld moeten uitgeven voor kwali teitsverbetering van het openbare groen. En we geven daar nu al 400.000 gulden per jaar aan uit". Gefaseerd Volgens R. J. van der Wekken (CDA) was het nog maar de vraag of de ge meente door de plannen meer geld moet uitgeven voor de groenvoorzie ning. We kunnen de plannen in fases uitvoeren en.het hoeft niet altijd duurder te zijn omdat aan de hand Brouwershaven is de eerste Zeeuwsegemeente die een landschapsbeleidsplan koppelt dan een groenstructuurplan. (Archieffoto Joop van Houdt). AMSTERDAM - De Kamer van Koophandel in Amsterdam gaat on derzoeken via wie de vertrouwelijke notulen van een gesprek met minister Maij-Weggen van verkeer over de tweede Coentunnel zijn uitgelekt. 'Bijzonder pijnlijk' noemde voorzit ter R. de Vilder de commotie die als gevolg daarvan is ontstaan. ZIERIKZEE - Vanavond, vrijdag, is het eindelijk zover; de wereldkampioenschappen voetbal in Italië beginnen. De voetbalgekte is nu al enorm, maar dat kan alleen maar toe nemen. Ook op Schouwen- Duiveland. De Zierikzeesche Nieuwsbo de wil die voetbalgekte in de regio graag op de foto vastleg gen. Indien zich er iets voor doet, dat betrekking heeft op het WK '90 dan is de krant er bij. En de lezers kunnen" daar bij helpen. Wie de redactie een tip geeft (een leuke etalage, vlaggen aan het huis, een heel café voor de buis of....) maakt kans op een waardebon van vijfentwintig gulden. Uit de tips worden drie winnaars ge trokken. De redactie is telefonisch be reikbaar onder nummer 01110- 16551 en het postadres is Post bus 1, 4300 AA te Zierikzee. Vergeet geen naam en adres te vermelden, anders kunt U als eventuele winnaar geen waar debon ontvangen natuurlijk. En, het gaat erom zo snel moge lijk te reageren natuurlijk. ZIERIKZEE - Wie in Zierikzee in een historisch of mo- numentenpand woont kan misschien straks ook subsidie krijgen voor de restauratie van bij het huis behorende zaken als een hardstenen stoep. De commissie ruimtelij ke ordening van de gemeente Zierikzee adviseert het col lege in ieder geval een speciale subsidieregeling daar voor in te stellen. Voorlopig wordt in het kader van die subsidie twintigduizend gulden per jaar uitgetrokken. Niet alleen subsidie voor de restau ratie van grote monumenten als hui zen dus, maar ook voor kleine monu menten als stoepen of stoephekjes. „Gezien het belang van een algemene bescherming en instandhouding van SEROOSKERKE - Op de Seroos- kerkseweg, ter hoogte van Seroos- kerkc heeft op dinsdagmiddag om 16.00 uur een verkeersongeval plaats gevonden. Betrokkenen zijn W. K. uit Zierikzee en F. C. W. M. v. G. uit Til burg. De Zierikzeeënaar reed vanuit Serooskerke richting Haamstede, waar hij voor de verkeerslichten moest stoppen. G. reed in dezelfde richting en zag, volgens een woordvoerder van de po litie, niet dat K. gestopt was en reed ertegen aan. Beide auto's liepen ma teriële schade op. Niet alleen voorde restauratie van huizen, maar ook voorhistorische stoepen en stoephekken kan straks subsidie verkregen worden. het beschermd stadsgezicht achten b w het van belang dat alle "objecten gelegen in de meest waardevolle his torische bebouwing in principe in aanmerking kunnen komen voor een subsidie". Enerzijds moet de nieuwe subsidie voor eigenaars van monumentenpan den een stimulans zijn om zijn bezit in goede staat te brengen en te onder houden. Anderzijds hoopt men via de subsidieregeling een betere con trole op het restauratiewerk te heb ben. Voorlopig wil de gemeente Zierik zee twintigduizend gulden per jaar uittrekken voor de regeling. De leden van de commissie ruimtelijke orde ning toonden zich zeer ingenomen met het voorstel van b w. „Ik hoop dat de inwoners van Zierikzee zich dit ter harte nemen", aldus PvdA- commissielid M. R. de Jong-van Loo. Uitbreiding CDA-woordvoerder H. van Essen liet zich in dergelijke bewoordingen uit. „Wie het kleine niet eert is het grote niet weert", aldus de christen democraat. W. F. Sprengelmeijer (RU) reageerde ook positief op het collegevoorstel. „Het is alleen jam mer dat er al zoveel verdwenen is". VVD-woordvoerder J. J. Geleijnse zei zich wel te kunnen vinden in het voorstel van het college maar liever een uitbreiding te zien van het ge bied waarvoor de regeling gaat gel den. „Ik zie dat de Korte Nobelstraat er niet bij zit en die zou ik er toch wel graag bij willen hebben", aldus de li beraal. Hoofd dienst gemeentewerken D. D. J. van der Poel legde daarop uit dat men bij de keuze van het gebied waarvoor de subsidieregeling gaat gelden gekeken heeft naar de meest waardevolle historische bebouwing. „En de bebouwing in de Korte No belstraat is misschien wel beeldbepa lend, maar niet historisch waardevol. Wc hebben ons gehouden aan de his torische kwaliteits-kaart van Monu mentenzorg", aldus Van der Poel. De Jong viel hem bij: „In die straat vind je geen monumenten". RU- woordvoerder Sprengelmeijer daar entegen helde over naar de mening van Geleijnse. „Ik denk dat de Korte Nobelstraat een heel gevoelig gebied is". Burgemeester Asselbergs zegde tenslotte toe de wens van Geleijnse nog eens te zullen bespreken binnen hel college. Tijdens diezelfde vergadering werd aan de commissie het voorstel voor gelegd om voor het noordwestelijk deel van de Zierikzeese binnenstad in vervolg pagina 3 Advertentie ZONVAKANTIE IN SPANJE, TUNESIË OF„ TURKIJE1 Van Oeveren weet alles over reis, hotel/ appartement, bungalow en zelfs per tent! w reisburo M van W oeveren DAM 3.ZIERIKZEE.0II 10-15036 Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Wind uit west tot noordwest, toenemend tot matig, aan de kust mo gelijk tot krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 juni Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Wind: noordwest 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Wind: noord 3 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Wind: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni Zon op 05.20, onder 21.59 Maan op 23.25, onder 05.29 10 juni Zon op 05.19, onder 21.59 Maan op onder 06.30 11 juni Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op 00.01, onder 07.40 Laatste Kwartier: 16 juni (06.48) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Tijdens het weekeinde is het koel en vallen ér enkele buien. Dit wisselvallige weer wordt veroor zaakt door een lagedrukgebied bij ons in de buurt, dat ook in de boven lucht is ontwikkeld. Dit systeem trekt maar langzaam naar het oosten weg. Er is over het algemeen veel be wolking. In het noordwesten van het land schijnt ook af en toe de zon. Daar de lucht onstabiel van opbouw is, vallen er enkele buien, mogelijk met onweer. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 9 graden. Morgenmid dag wordt het niet veel warmer dan 16 graden. De wind waait uit west tot noordwest en neemt overdag toe tot matig en langs de kust mogelijk tot krachtig. Ook zondag valt er nog een bui en de zon laat zich dan nauwe lijks zien. Na het weekeinde blijft het op de meeste plaatsen droog en krij gen de perioden met zon de overhand. De middagtemperatuur gaat dan om hoog en bereikt in het midden van de week een waarde van ongeveer 19 gra den. BERGEN (N.-H.) - Een omvangrijke uitslaande brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een voor malig klooster aan de Loudelsweg in Bergen vrijwel volledig verwoest. Het ruim 150 kamers tellende com plex was al geruime tijd door de Orde van de zusters Ursulinnen verlaten en werd gesloopt. ^iÉSfe 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. :x- Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40.willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant' gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres ZIFRIKZEESCHEH NIEUWSBODE KJ Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1