Leerlingen Spaans DAS Zeeland maken excursie naar Zuid-Spanje Om lessen Spaans in de praktijk te toetsen Schade aan huizen door heiwerk bij Bruse werf Bruenaars in het geweer tegen geluidsscherm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1990 Nr. 24755 5 ZIERIKZEE - „Een stralende, nooit aflatende, zinde rende zon die je noodzaakt om net zoals iedere rechtge aarde Spanjaard siësta te houden op het heetst van de dag. Smalle straatjes die een verrassing opleveren bij ie dere hoek die je omgaat, muren begroeid met het paarse bougeainville of volgehangen met potten geraniums". Zo begint lerares Ingrid van Leeuwen uit Zierikzee haar verslag van een reis naar Spanje die zij samen met enke le collega's maakte met 39 studenten Spaans van de Dag en Avondschool Zeeland. Onder hen een aantal leerlin gen dat lessen Spaans op MAVO-niveau volgt te Zierik zee. Hun indrukken van de reis zijn weergegeven in een verslag dat speciaal voor de Nieuwsbode werd gemaakt. Lekker in het Spaanse zonnetje.... Verstilde patio's waar een fontein murmelt in de koele schaduwen van het groen achter smeedijzeren heb ben. Feestelijk bloeiende jacaranda's die op de plaza's hun blauwe toortsen naar de hemel heffen en alom aanwe zig de sinaasappelbomen met hun veelbelovende, oranje vruchten. Woorden schieten te kort om de in drukken weer te geven die de leerlin gen Spaans opdeden tijdens hun ex cursie naar Spanje. Een reis die voor de vierde achter eenvolgende keer werd georganiseerd door Mieke Karssen-de Mik uit Burgh-Haamstede. Waren in vorige jaren achtereenvolgens Barcelona, Madrid en Salamanca het reisdoel, dit jaar waren de plannen nog veel vermeteler. Via Salamanca zou de weg ver naar het zuiden voeren, naar de steden Córdoba, Sevilla en Grana da; een reis dus waarbij vele uren doorgebracht werden in de bus (ge lukkig met air-conditioning) en waarbij in totaal niet minder dan 5000 km werd afgelegd. Op donderdag 24 mei vertrok de groep vanuit Vlissingen richting Spanje. Na 24 uur werd het eerste doel bereikt, de stad Salamanca, uni versiteitsstad waar duizenden stu denten uit binnen- en buitenland de vrolijke, uitbundige, muzikale sfeer bepalen; waar op de mooiste Plaza Mayor van heel Spanje tot diep in de nacht het geroezemoes van honder den stemmen opklinkt tussen de vier muren van de in Spaanse Renaissan ce-stijl opgetrokken facades. Omdat dit dé plek is waar je flaneert - dar un paseo, zeggen de Spanjaarden - en waar de terrasjes immer bevolkt zijn. Salamanca, een stad van monumen ten, getypeerd door de goudkleur van de gebruikte zandsteen, met een beeldhouwwerk zó fijn dat het lijkt op zilversmeedwerk. Vandaar ook de benaming plateresco-stijl, waarin ve le facades uitgevoerd zijn. Hoog to rent de nieuwe kathedraal, la Cate- dral Nueva, uit boven de stad, binnen de muren waarvan de oude kathe draal veilig besloten ligt. Beneden stroomt vredig de rivier de Tbrmes, onsterfelijk geworden door de schel menroman van Lazarillo de Tbrmes, van een anonieme schrijver uit de 16e eeuw die door dit werk een nieuw li terair genre, dat van de novela pica- resca, inluidde. In de stad Salamanca waren vorig jaar al connecties gelegd met het Colegio de Espana, een insti tuut dat cursussen organiseert voor buitenlanders die gedurende korte of langere tijd Spaans willen leren. Door bemiddeling van dit Colegio kreeg de groep een Spaanse gids mee. Feliza vergezelde hen gedurende de hele reis door Andalusia en zo ver meerderde niet alleen de kennis van de Spaanse cultuur, maar ook die van de Spaanse taal. Na een dag van rust vertrok de groep op zaterdag 26 mei naar Anda lusia, de streek waar de Moorse in vloeden nog het best bewaard zijn ge bleven. Zoals bekend, is Spanje ruim 750 jaar lang overheerst geweest door de Moren, een vreemdzame overheer sing trouwens, die bijgedragen heeft aan de rijkdom van de Spaanse cul tuur en waarin in 1492 een definitief einde kwam door de overwinning van Ferdinand van Aragon en Isabel la van Castilië, waardoor de Recon- quista, de herovering van het land op' de Islamieten door 'de christenen, voltooid was. Hoewel de drie bezochte steden hun eigen karakteristieke kenmerken vertonen, hebben ze ook overeenkom sten. Het was er overal heet, in Sevil la nog het meest; de hoogst gemeten temperatuur bedroeg 38°C. Nog lang niet zo erg als in de zomer, vertelde een kamermeisje. Córdoba, Sevilla en Granada bezitten elk een typische, oude Joodse en Arabische wijk, met vele nauwe straatjes, het ene nog schilderachtiger dan het andere. De balkons van de vaak witgepleisterde huizen worden gesierd door veelkleu rige bloemen; uitbundige bougeain ville zet de muren in een paarse gloed, ook de oleanders bloeien over al volop, en steeds opnieuw een ver rassend doorkijkje naar een over schaduwde groene patio (binnenplaats). Joodse wijk Córdoba bezit de barrio judio", de Joodse wijk; eenvoudig, een tikje ar moedig, met de enige synagoge van heel Andalusia. De naam Córdoba roept onmiddellijk het beeld op van d<? Mezquita, de schitterende Moorse moskee die dateert van 793. Wanneer je door de immense ruimte dwaalt langs de meer dan 800 zuilen, over spannen door een meervoud aan bo gen, waan je je in een woud van steen. Oorspronkelijk rustte de moskee op 1100 zuilen, maar na de herovering van de,christenen op de Moren werd er in de moskee een christelijke ka thedraal gebouwd. Zowel in Córdoba als in de twee andere steden werden de studenten rondgeleid door een lo kale Spaans sprekende gids. Een hoogtepunt van het verblijf in Córdoba vormde het bezoek aan het paleis van de markies van Viana. Het interieur met z'n talloze kamers toon de de rijke bezittingen en cultuur schatten van de familie van Viana, en tussen de diverse vertrekken waren dertien patio's te bewonderen, elk van een geraffineerde en verschillen de schoonheid. Natuurlijk werd ook een bezoek gebracht aan het Alcózar (versterkt Moors paleis) en de prach tige tuin daarbij. Na Córdoba was Sevilla aan de beurt. Heet, zoals al gezegd, met veel en druk verkeer, maar ook met veel groen en de koele rust van grote par ken. Hier staan de rijtuigjes gepar keerd, bespannen met de sierlijke Andalusische paarden, waarmee de toerist een originele rondrit door de stad kan maken. In de wijk van San ta Cruz is het weer heerlijk wandelen en je ogen uitkijken, of gewoon maar één van de vele terrasjes uitkiezen, waar je kunt genieten van live Spaanse gitaarmuziek. In Sevilla op nieuw een Alcdzar, nog schitterender dan in Córdoba. En dan niet te verge ten de enorme gothische kathedraal, na de St. Pieter in Rome en de St. Paul's in Londen de grootste ter we reld, met daarnaast de wereldbe roemde Giralda, een voormalige mi naret die nu klokketoren is. In de stad Sevilla weerklonken overdag de knallen van vuurwerk; dit had te maken met de Romerïa del Rocïo, een bedevaart naar het plaats je El Rocïo. Vanuit vele plaatsen in Spanje vertrok een stoet huifkarren, getrokken door ossen, en praalwa gens met het vaandel van de maagd richting El Rocïo. De stoet trok veel mensen, bij wie de emoties soms hoog opliepen. Helaas ontbraken dit jaar de paarden die gewoonlijk de ka ravaan vergezellen. In verband met de uitgebroken paardepest mogen er geen paarden in of uit Sevilla; daar om moeten ook de hippische Olympi sche Spelen uitwijken naar het bui tenland. Als laatste werd de stad Granada bezocht, wondermooi gele gen aan de voet van de koele, bes neeuwde toppen van de Sierra Neva da, op 100 km afstand van de warme stranden van de Costa del Sol. Tfegen de heuvel van de Sacromonte aange bouwd ligt het Albaicin. Smalle steegjes en trapjes voeren de wande laar hier langs huisjes, mooi in al hun eenvoud of armoede; een wijk waar je je maar beter niet kunt wagen als het donker wordt. Alhambra Granada, met z'n levendige plein tjes, waar de lindebloesem en de kamperfolie het sprookje complete ren. Het hoogtepunt van het bezoek aan Granada vormde natuurlijk de bezichtiging van het Alhambra, mira kel van Moorse architectuur en deco ratieve kunst en terecht één van de ze ven wereldwonderen genoemd. Direct hieropvolgend kon de groep zich enige uren verpozen in het Gene- ralife, de aangrenzende, schitterend aangelegde tuinen waar je koelte kunt zoeken in de schaduw van de cy- pressen of bij één van de vele fontei nen. Helaas zat na zeven dagen de tijd voor Zuid-Spanje er weer op en werd de terugreis aanvaard. Die leidde via Madrid weer naar Samana. Na een kort verblijf in deze stad moesten de studenten Spaans tot hun grote spijt weer terug naar Nederland, waar ze op dinsdag 5 juni veilig, maar toch wel wat vermoeid, aankwamen. Een unieke reis, die heel terecht eens een andere kant belichtte van het standaardbeeld dat velen van Spanje hebben, nl. een land van zon, zee, zand en zonnebrandolie. Spanje biedt meer, veel meer. ,,Ik had dit niet willen missen", „subliem", „voor herhaling vatbaar", zijn enke le van de enthousiaste reacties. En terecht. Want niet alleen werden de leerlingen in staat gesteld hun lesjes in de praktijk te toetsen - hetgeen zelfs eerstejaars al heel goed afging - maar ook konden zij kennismaken met de rijke cultuurschatten van een bijzondere streek van Spanje. Vandaar ook dat docente Mieke Karssen op de terugreis al boordevol plannen zat voor de schoolreis van het volgende jaar! ZIERIKZEE Geslaagd Margreet Leijdekker uit Zierikzee is aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht geslaagd voor de eerste graads docentenopleiding handvaardigheid en kunstgeschiede nis. Zij gaat haar opleiding afronden met een studie aan de Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst in Salzburg. Bezoek divisie jeugdmuziekkorps Op zaterdag 9 juni brengt het divi sie jeugdmuziekkorps van het Leger des Heils Zuid-Nederland een bezoek aan Zierikzee. Omstreeks 10.00 uur vindt in het Leger des Heilsgebouw aan de Poststraat een openbare repe titieplaats, waarna om 14.00 uur voor De Lichtboei een openlucht concert volgt. Daarna volgt om 15.30 uur een uitvoering in bejaardencèntrum De Wieken en om 19.00 uur in de Gerefor meerde kerk aan de Sint Domus- straat. Alle activiteiten zijn vrij toe gankelijk. Een dag later op zondag 10 juni vindt in het Leger der Heils ge bouw aan de Poststraat een bijzonde re samenkomst plaats die onder lei ding staat van majoor en mevrouw Holland. Medewerking wordt ver leend door het interkerkelijk koor Adonai. Aanvang 10.00 uur. Wereldreis Wereldreis is het thema van de pro vinciale jongerendag van het Neder landse Rode Kruis die op zaterdag 9 juni plaatsvindt in Zierikzee. Door middel van het spel worden de deel nemende jongeren door zes wereldde len geleid. Bij elk werelddeel horen vijf spel on derdel en. Met de jongeren dag wil het Rode Kruis aandacht besteden aan haar werkgebied inter nationaal begrip. De jongerendag vindt plaats in sporthal Onderdak. BRUINISSE - Door trillingen die zich door de grond voortplanten, ver oorzaakt door hei-werkzaamheden bij scheepswerf Van Duivendijk, is er schade ontstaan aan huizen langs de Steinstraat. Zoals bekend krijgt de scheepswerf een nieuwe scheepshelling. De funde ring daarvan bestaat uit tientallen betonnen hei-palen die ver de grond in worden gedreven. De trillingen van het heien planten zich door de dijk voort en veroorzaken scheuren in muren van huizen aan de Stein straat. De omwonenden hebben schriftelijk de firma Hakkers BV uit Werkendam die het werk uitvoert, de firma Van Duivendijk en machinefa briek Padmos als deelexploitant van de werf aansprakelijk gesteld voor al geleden schade en eventuele nog te lijden schade. Fancy-fair Zaterdag 9 juni houdt jeugdsoos Li- bertas een fancy-fair onder de.Beuze en in het Hervormd Kerkcentrum in Zierikzee. De fancy-fair begint om 10.00 uur. Witlofstudie De witlofstudieclub Schouwen- Duiveland houdt op maandag 11 juni een excursie naar het bedrijf van W. van der Wekken in Zonnemaire. Be gin van de excursie is 19.30 uur. UW De stichting Unie van Vrijwilli gers, afdeling Zierikzee houdt op dinsdag 12 juni de laatste bijeen komst van dit seizoen. Tijdens de ver gadering komen de notulen, ingeko men stukken, mededelingen en de verkoopdag aan de orde. Na de pauze is er een feestelijke afsluiting. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. NCVB op de fiets Als afsluiting van het vergadersei zoen maken de leden van de afdeling Zierikzee van de NCVB op 13 juni een fietstocht naar Burgh-Haamstede. Op het programma staat een bezoek aan slot Haamstede en expositie ruimte Bewaerschole. De fietstocht vertrekt om 13.45 uur vanaf het ZWN- station te Zierikzee. De leden die niet per fiets gaan vertrekken om 13.45 uur per bus vanaf die lokatie. Open dag DAS-Zeeland Woensdag 13 juni houdt de Dag- en Avond Scholengemeenschap (DAS) Zeeland eén open dag in haar school gebouwen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee. Die woensdag staat tussen 9.00 en 12.00 en 19.00 en 21.00 uur de koffie klaar voor ieder een die zich wil laten informeren over wat het volwassenenonderwijs te bie den heeft. DAS-Zeeland medewer kers merken vaak dat mensen verrast zijn door wat allemaal mogelijk is. Men weet vaak wel dat de school- opleidt voor MAVO, HAVO. VWO of MEAO-diploma's, maar dat een cur sist ook kan kiezen om maar één of een paar vakken tegelijk te studeren is bij velen niet bekend. Ook het feit dat de lessen gevolgd kunnen worden op verschillende niveaus en dat men gewoon verder kan gaan waar men vroeger is gestopt, is voor velen nieuw. DAS-Zeeland heeft dit jaar ook een aantal nieuwe cursussen in het aanbod opgenomen. HAVO-top in één jaar is een opleiding die gemoti veerde en hard werkende studenten de kans geeft om snel door te stro men. De MEAO is en blijft een ge waardeerde beroepsopleiding die ve len meer kans op (beter) werk biedt. Een ander gebied dat steeds meer in de belangstelling komt is logistiek. Ook voor onderwijs in de informati ca kan men bij DAS-Zeeland terecht. Moedergroep La Leche League houdt donderdag 14 juni haar maandelijkse moeder- groep. La Leche League wil vrouwen informeren over, begeleiden en steu nen met het geven van borstvoeding. De bijeenkomst begint om 20.00 aan de Julianastraat 9 te Zierikzee. Werkgelegenheidsbeleid Zeeland-Noord ontsloten en in ont wikkeling. Onder deze titel is een rapport uitgebracht over de moge lijkheden voor een werkgelegen heidsbeleid in Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Het rapport wordt op vrijdag 15 juni in de foyer van hotel restaurant Mondragon aan geboden aan de Intergemeentelijke Sociale Dienst en de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philips land. Zij waren het die aan C. Min- naard opdracht gaven een dergelijk rapport op te stellen. Minnaard is me dewerker van het buro arbeidsvoor ziening van de Intergemeentelijke Sociale Dienst. Hij werd bij het ma ken van het rapport begeleid door een commissie met daarin vertegen woordigers van de gemeenten, ar beidsbureaus, provincie, Kamer van Koophandel, werkgevers- en werkne mersorganisaties, regionaal educa tief centrum en het economisch insti tuut Tilburg. De overhandiging van het rapport is gepland om 14.00 uur. Exposities in Stadhuismuseum Nog tot en met een oktober zijn in het Stadhuismuseum behalve de ge bruikelijke bezienswaardigheden twee bijzondere exposities te bezich tigen. Het gaat om de expositie fos siele beenderen uit de Oosterschelde die werd ingericht ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het ge nootschap Kor en Bot. En de exposi tie Zeeuwse klederdrachtpoppen van Constant en Rie Nobels. Het museum is maandag tot en met vrijdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Klederdrachttentoonstelling Maandag 11 juni is in conferentie centrum De Burght in Burgh-Haam stede een tentoonstelling van Zeeuw se klederdrachten te zien. Naast pre sentatie in levende lijve is ook een dertigtal poppen in kleding van 1750- 1920 te zien. De expositie is toeganke lijk vanaf 19.30 uur. Concert Donderdag 14 juni verzorgt zange res Janneke Slagter een concert in christelijk conferentiecentrum De Burght in Burgh-Haamstede. Zij wordt aan de piano begeleid door Kees Groenleer. Het concert begint om 20.00 uur. BURGH Ouderenreis Tbr afsluiting van het seizoen maakte de ouderensoos uit Burgh on langs een busreis. Om 12.00 uur ver trok men van Burgh over de pijler- dam richting Vlissingen. Uiteinde lijk reisdoel was De Braakman. Daarna stond nog een bezoek aan Axel op het programma. Na een kof- fiestop in de Zeeuws-Vlaamse stad ging de reis verder naar Antwerpen via de oude tunnel. Via Ossendrecht, Hoogerheide werd weer koers gezet naar Zuid-Beveland. Via Goes, Noord-Beveland, en de pijlcrdam be landde men uiteindelijk weer in Wes- terschouwen waar in cafetaria De Westhoek de warme maaltijd opge diend werd. Namens de leden van de ouderensoos sprak sooslid De Ronde een dankwoord uit. ELLEMEET Rommelmarkt De ouderraad van de openbare ba sisschool 't Mêêtje houdt op zaterdag 30 juni de jaarlijkse rommelmarkt. Op het schoolplein staan weer aller lei kramen zoals boeken, huishoude lijke artikelen, kleding, speelgoed, elektrische spullen, glaswerk en curi osa. Ook zijn er leuke prijzen te win nen bij het Rad van Avontuur, schiet tent en enveloppe trekken. Voor de inwendige mens wordt gezorgd op het gezellige terras waar een hapje en drankje genuttigd kan worden. De opbrengst van de rommelmarkt wordt voornamelijk besteed aan het leerlingenvervoer tussen de middag. De rommelmarkt begint om 9.00 uur. BROUWERSHAVEN Actie Burkina Faso Momenteel is de uit Brouwersha ven afkomstige verpleegkundige Jet ty Stouten met verlof uit het Afri kaanse Burkina Faso waar zij al enkele jaren werkzaam is. De verlof periode wordt ook benut voor het aanboren van financiële bronnen in het moederland. Men wil een mobiele verpleegpost realiseren die kan wor den ingezet in de afgelegen gebieden van Burkina Faso. Dinsdag 12 juni vertelt Jetty Stouten in de zaal van de Bostonpleinkerk over haar erva ringen in Burkina Faso en het nieuwe project. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ter Schegget in Grote Kerk In de ochtenddienst van zondag 10 juni in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven zal voorgaan prof. dr. G. H. ter Schegget uit Amster dam. Ter Schegget is verbonden aan de Rijks Universiteit in Leiden als hoogleraar christelijke ethiek en apostolaat. De dienst begint om 11.00 uur. Willie Bil bespeelt het orgel. Op dezelfde dag is Ter Schegget ook te beluisteren in de Hervormde kerk in Zonnemaire. Deze dienst begint om 9.30 uur. KERKWERVE NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond afdeling Kerkwerve houdt haar laatste bijeenkomst van het seizoen op 13 juni. Het belooft een bijzondere avond te worden, met voorlichting over bloemverzorging, voeding, ge zondheid en een bijdetijds huishou den, gebracht door Geur en Fleur, waarbij de aanwezigen ook nog kans hebben op een prijsje. De bijeen komst vindt plaats in het dorpshuis Zuudènde en begint deze keer om half acht. OOSTERLAND Verkoping Abdullam Maandag 11 juni houdt de Stichting Abdullam een lingerieverkoping. De verkoping wordt gehouden in de con sistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente aan de Burgemeester Van der Havestraat in Oosterland. De op brengst van de verkoping komt ten goede aan het werk van de stichting voor gehandicapten. BRUINISSE Afsluiting goed nieuws club-seizoen -.,i w .4-. .i. In het dorpshuis van Bruinisse wordt op zondag 10 juni het goed nieuws club-seizoen van het Leger des Heils afgesloten met een bijzon dere samenkomst die onder leiding staat van mevrouw majoor A. Holland-Kooy. Verder werkt het zangkoor van het korps Zierikzee en het Leger des Heils muziekkorps uit Goes mee aan de bijeenkomst. Aan vang 17.00 uur. GOES Fellowship De laatste bijeenkomst van de Wo men's Aglow Fellowship, afdeling Goes, wordt gehouden op woensdag 13 juni. Anita Verwayen uit Prinsen beek hoopt ons te spreken over het onderwerp 'Mijn genade is u genoeg'. De bijeenkomst begint om 9.45 uur in hotel Tterminus aan de Fr. den Hollan derlaan 34, Goes (naast het station) en duurt tot ongeveer 11.45 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Kringvergadering Nederlandse Rode Kruis In Hotel Goes te Goes wordt op donderdag 14 juni een kringvergade ring gehouden van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis. Aan de orde komt onder andere de discussie-nota toekomstvisie Neder landse Rode kruis. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. MIDDELBURG Voorlichtingsavond Het opzetten van een aantoonbaar kwaliteitssysteem in een bedrijf. Dat is het onderwerp van een voorlich tingsavond die op woensdag 20 juni wordt gehouden in hotel Arneville te Middelburg. Het gaat om een initia tief van het Innovatie Centrum Zee land. Mensen uit de dagelijkse prak tijk maken via een inleiding duidelijk welke aanpak ondernemers kunnen volgen om een aantoonbaar kwaliteitssysteem voor hun bedrijf op te bouwen. Aanvang 19.30 uur. De ziekte van Crohn De nieuwste aspecten betreffende mogelijke oorzaken van de ziekte van Crohn. Daarover spreekt dr J. A. G. Drapers tijdens een bijeenkomst voor leden van de afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerrosa vereni ging Nederland en andere belangstel lenden. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 20 juni in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg en begint om 19.30 uqr. Na de lezing bestaat ge legenheid tot het stellen van vragen. VEERE Veerse Meerdagen Van vrijdag 22 juni tot en met zater dag 7 juli vinden in de gemeente Vee- re de Veerse Meerdagen plaats. Een traditioneel evenement waarbij in de vier kernen van de gemeente Veere, Kort gene, Amemuiden en Wol- phaartsdijk om beurten allerlei acti viteiten plaatsvinden. De Veerse Meerdagen starten vrijdag 29 juni in Kortgene met een jeugdprogramma. Op zaterdag 30 juni biedt Kortgene onder andere een optocht van zeilen de bedrijfsvaartuigen en sleepboten 'waarbij;het publiek kan meevaren. Zatercïèg-T^j&li^taat Wóiphaartsdijk centraal bij het evenement met een programma dat nog niet bekend is. Op vrijdag 13 juli worden de Veerse Meerdagen besloten in Arnemuiden met een programma waarbij vissers boten en vis een hoofdrol spelen. BRUINISSE - De bewoners van de panden Havenkade 2, Deestraat 29 en 31 en Steinstraat 1 tot en met 31 willen dat het gemeentebestuur te rug komt op haar beslissing een ge luidsscherm te plaatsen op de dijk langs de Steinstraat en de Havenka de. In een brief aan het gemeentebe stuur laten ze weten volstrekt afwij zend te staan tegenover de komst van een dergelijke schutting. „Aangezien de vermeende geluids overlast is gemeten op vijf meter hoogte en alle woningen worden be woond op de begane grond, achten wij deze norm van vijf meter hoogte niet van toepassing voor onze wonin gen. Gemeten op twee meter hoogte, is woonhoogte, is de sterkte van het geluid binnen de vereiste norm. Hier uit blijkt wel dat de dijk zelf afdoen de werkt als geluidswering. Verder staat vast dat slechts tijdens de werk uren sprake is van verhoogde ge luidssterkte, maar dan wel op vijf meter hoogte. Stilte Tijdens weekends en vakantieda gen is er uiteraard geen sprake van overlast. Een eenvoudige berekening leert, dat er ±80 procent van de tijd stilte heerst". De omwonenden stel len dat de Wet op de geluidshinder be oogt de belangen van de burgers te beschermen maar dat die nooit tot doel kan hebben de burgers lastig te vallen: „We vinden het dan ook ab surd dat de gemeente Bruinisse ons dit scherm opdringt, terwijl voor zo ver ons bekend nooit klachten zijn geuit over permanente geluidsover last. We vinden dan ook het door u ge noemde 'recreatief aantrekkelijke scherm' een lachertje. Zeer waar schijnlijk zou dit een ordinaire schutting worden met de daarop ge schreven en gekladderde taal". De omwonenden stellen in hun brief dat bij plaatsing van de schut ting naast verminderd woongenot ook de waarde van de woningen zal verminderen en stellen de gemeente daarvoor verantwoordelijk: „We ho pen dat u op grond van het boven staande uw beslissing zult herover wegen en mocht dit onverhoopt niet zo zijn, dan zien we ons genoodzaakt ons met alle ten dienste staande mid delen alsnog plaatsing van de schut ting te voorkomen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5