Ook gemeenten kunnen van alles aan het milieu doen Zierikzee viert verjaardag van jumelage in Franse Saint Hilaire Actie van Vrienden: Westerschouwen schoon Ingebruikname van Trapeend Actiedag in Kerkwerve levert ruim 16.000,- op Vijfendertig jaar uitwisselingen Firma Garage Kerkwerve Zaterdag 9 juni Voor verwarmingsfonds Hervormde Kerk Vergadering technische dienst Bruinisse/ Midden- schouwen Blauwdruk voor gemeentelijk milieubeleid 4 ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het 35-jarig jubi leum van de jumelage tussen Zierikzee en Saint Hilaire- du-Harcouët hebben het pinksterweekend zo'n honderd Zierikzeeënaars de Franse plaats bezocht. Op 15 mei 1955, 35 jaar geleden, werd de officiële jumelage tussen Zierikzee en Saint Hilaire-du-Harcouët vastgelegd. St. Hilaire prees de verschillende burgemeesters van beide plaatsen, die hebben gewerkt aan het voortbe staan van de jumelage. Vooral door de jeugduitwisselingen zijn veel ban den met families gecreëerd, die nog steeds aanleiding geven tot verschil lende reizen, ontmoetingen, zonder dat dit bij de gemeenten bekend is. Hiermee blijkt hoe zeer de uitwisse lingen leven. Op de oorkonde staat in zowel het Frans als het Nederlands vermeld: een permanente band te leggen tus sen de besturen van ons beider ge meenten en bij te dragen tot de uit wisseling van alle groepen en geledingen van onze burgerij, tenein de zo door een beter wederzijds be grip een bewustzijn van een Europese saamhorigheid te ontwikkelen, en gezamenlijk alle krachten in te span nen teneinde in. het belang van de vrede en welvaart bij te dragen tot de zo noodzakelijke opbouw van een verenigd Europa. Sinds 1955 hebben vele uitwisselin gen met dit Franse plaatsje plaatsge vonden, waaronder jaarlijkse jeugd uitwisselingen. De delegatie die het pinksterweekend Saint Hilaire be zocht bestond uit burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, enkele raadsle den, leden van de commissie Interna tionale Uitwisselingen, vrijwel de gehele Koninklijke Harmonie Kunst Eer en een team van basketbalvere niging Mevo '80 en vertrok vrijdag morgen met twee bussen richting Frankrijk. Drie muziekanten waren een week eerder al per fiets vertrok ken. Stadhuis In het begin van de avond werd St. Hilaire bereikt. Na een kort bezoek aan het stadhuis maakten de deelne mers kennis met hun gastgezinnen, terwijl een klein aantal deelnemers de voorkeur gaf aan een verblijf op een camping. Zaterdagochtend liet de tamboers en blaaskapel Oor Ons Noe haar klanken in het centrum van St. Hilaire horen, teneinde de bevolking te laten weten dat het Zierikzeese muziekkorps weer terug was. Het was inmiddels al hun zevende be zoek, de laatste keer was vorig jaar tijdens de viering van de 14e juli, een nationale feestdag in Frankrijk. Om 11 uur werd de Nederlandse de legatie officieel in het stadhuis ont vangen. Burgemeester M. Ganne van Burgemeester Asselbergs van Zie rikzee herinnerde aan het ontstaan van de jumelage naar aanleiding van de watersnoodramp in 1953, waarbij het toen nog onbekende St. Hilaire- du-Harcouët de helpende hand uit stak. In al die jaren is de jumelage, ondanks problemen met de afstand van 700 kilometer en vooral de taal een blijvende zaak gebleven. Met een goede wil, een positieve inzet en de wil begrip te hebben voor elkaar zijn dit soort problemen te overkomen. Asselbergs vertelde de aanwezigen dat de jumelage één van de oudste in Europa is en hiermee een voorbeeld Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 WESTERSCHOUWEN - De vereniging Vrienden van Westerschouwen heeft voor zaterdag 9 juni een grootscheepse schoonmaakactie op poten gezet. Het is de bedoeling, dat er zoveel mogelijk zwerfvuil wordt verwijderd van stra ten en pleinen. De actie bestrijkt de gehele gemeente Westerschouwen met uitzondering van Noordwelle, Serooskerke en Burghsluis. De actie komt voort uit een opmer king van een van de leden tijdens een vergadering van de vereniging. Een voorlopige peiling gaf aan, dat er veel mensen bereid waren aan de schoonmaakactie deel te nemen. Mo menteel zijn er twintig mensen, die een toezegging hebben gedaan. De vrijwilligers komen zaterdag om 08.30 uur bijeen bij het gebouw van de dienst gemeentewerken aan de Burghseweg te Burgh. Daar worden de werkzaamheden verdeeld. De or ganisatie heeft gekozen voor vijf zo nes; A) Haamstede-kern, Burghse weg, Burgh-kern, en eventueel verde re omgeving, B) J. J. Boeyesweg, Westerenbanweg, Kloosterweg, C) Strandweg, Torenweg, Badweg, D) Westenschouwen, Rotonde (parkeer terrein), Steenweg, Krayensteinweg, Lage weg en eventueel Adr. van der Weideweg en omgeving en tenslotte E) Renesse-kern met uitbreiding in richting Laone en Rampweg en/of in de richting Hoogenboomlaan. Er gaan vijf groepen op pad en een auto met aanhanger volgt de groepen om het vuil over te nemen. Wie alsnog belangstelling heeft om aan de schoonmaakochtend mee te doen, kan bellen met mevrouw Berman (01115-3423) of de heer Stuart Cohen (01115-1205). voor vele andere gemeenten. In 1991 gaan volgens de eerste burger de grenzen open, maar tussen de beide gemeenten bestaan al sinds 35 jaar geen grenzen meer. 's Middags bezochten veel deelne mers enkele plaatsen in de omgeving, zoals de watervallen bij Mortain, ter wijl anderen door het gastgezin wer den meegenomen naar de beroemde Mont St. Michel. De sporters speel den in de twee jaar geleden geopende sporthal een wedstrijd basketbal. Waarschijnlijk heeft St. Hilaire het Zierikzeese team wat al te veel over schat, want zij kwamen met een team uit de omliggende plaatsen dat op na tionaal niveau in de vierde klasse speelt. Het team uit Zierikzee kon hier niet tegenop. De wedstrijd werd dan ook dik verloren. Koud buffet 's Avonds bood het gemeentebe stuur van St. Hilaire aan de gehele delegatie uit Zierikzee, alsmede de gastgezinnen, in totaal ruim 250 per sonen, een koud buffet aan. In een prachtig aangeklede hal lagen sala des, rosbief, forellen, kaas, taart en fruit op de tafels uitgestald. Nadat deze zo goed als leeg \yaren, zorgde de blaaskapel van Kunst Eer en een folkloristische groep voor de nodige stemming. Zondagmorgen verzorgden de plaatselijke harmonie Jeanne d' Are en Kunst Eer een concert in de steeds voller wordende kerk. Ook aan de daaropvolgende mis werd me dewerking verleend door Kunst Eer. Na een informele aperitief bij burgemeester M. Ganne thuis, ging iedereen met het gastgezin uitgebreid aan tafel. Aan het einde van de mid dag werd het bezoek afgesloten met een concert in de overdekte markthal door harmonie Jeanne d' Are en Kunst Eer. Zowel het harmonie-orkest als het tamboerskorps van de Zierikzeese vereniging brachten een zeer geva rieerd programma ten gehore van ruim een uur. Dit concert werd door honderen inwoners van St. Hilaire bijgewoond. Tweede pinksterdag vertrok de bus weer vroeg richting Nederland, dit keer via Parijs. De chauffeurs konden het niet nalaten een tochtje door deze wereldstad te maken. Iets waar niemand proble men mee had. De 35-jarige jumelage met St. Hi laire is uitgebreid gevierd. Na dit of ficiële bezoek staat de jeugduitwisse ling over ruim een maand weer voor de deuk Zestien Franse kinderen van 15 en 16 jaar komen van 9 tot 23 juli naar Zierikzee onder begeleiding van Blouin, die destijds .ereburger van Zierikzee is geworden, omdat hij zich vanaf het begin al heeft ingezet voor de uitwisselingen. De jeugduitwisse lingen vormen volgens beide burge meesters de basis van de uitwisse lingsactiviteiten. Voor de ontwikke ling van jongeren is het erg leerzaam om twee weken in een buitenlands gezin te wonen en met andere ge woonten en gebruiken in aanraking te komen, zodat de blikken verruimd worden. BERLIJN - Checkpoint Charlie, de beroemde doorlaatpost door de Ber- lijnse muur voor buitenlanders, wordt in de loop van deze maand vol ledig gesloopt. DEN HAAG - Alle organisaties die zich landelijk bezighouden met oude renwerk moeten gaan samenwerken in een breed ouderenplatform. Dit nieuwe platform «zou meer dan 900.000 ouderen vertegenwoordigen. Dit idee lanceerde K. Kuiper, voorzit ter van de ouderenbond ANBO, tij dens de algemene vergadering van de ANBO in Amersfoort. ZIERIKZEE - Met het overgieten van champagne en door het rode lint rijden werd de Trapeend van dagver blijf Brugzicht in gebruik genomen. De Trapeend is een project van Peter Uyl, die het afgelopen jaar stage gelopen heeft bij het dagverblijf. De Trapeend gaat door de bezoekers van het dagverblijf gebruikt worden bij het ophalen van oud papier. Voorheen gebeurde dit met een bakfiets. ,,De eend hebben we gekregen en werd door de deelnemers met de hand geschilderd", vertelt Peter. Van de voormalige auto is de motor ver wijderd en is er een trapmechanisme ingezet.Hij fietst heel licht. We hebben de veringen er ook uitgehaald. Die zijn heel zwaar, maar als de wagen vol ligt met kranten, zou die lading ook nog eens via de vering op de weg drukken", aldus de maker van de Trapeend. Om de eend ook werkelijk op de openbare weg te laten rijden, is Peter naar de gemeente gestapt voor een ontheffing. Bij het stadhuis liet men hem weten dat de verkeersgroep uit Middelburg de auto moest keuren. De verkeersgroep vertelde de maker, dat als er een plaatje achterop gezet werd met 6 km, het fietsvoertuig op de weg mocht komen. En zo rijdt de Trapeend nu drie keer in de week door de wijk Poortambacht om het oud papier op te halen. De voormalige besteleend is voorzien van knipperlichten en de remlichten branden continue. Peter kreeg bij de ingebruikname een Trapeend in het klein van de deelnemers en personeel. Dit als afscheidscadeautje, om mee te nemen naar Driebergen, waar hij een baan gevonden heeft bij een Gezins Vervangend Tehuis. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Een onlangs ge houden actiedag voor het verwar mingsfonds van de Hervormde Kerk in Kerkwerve heeft ruim 16.000,- in het laatje gebracht. De actiedag kan derhalve in de annalen worden bijge schreven als bijzonder succesvol. Vanaf 1979 zijn nu zes actiedagen ge houden die bij elkaar een slordige honderdduizend gulden hebben op gebracht. 's Morgens om vijf uur waren de eerste medewerkers paraat om de kramen op te zetten en acht banden wagens vol spullen voor de rommel markt te lossen. Twee uren later gin gen de eerste oliebollen in het vet. De zes leden tellende onderhoudscom- missie van de kerk tekende voor de tweejaarlijkse actiedag. De commissie had tientallen vrij willigers gecharterd om de kramen te bevolken en allerlei hand- en span diensten te verrichten. Rond kwart over negen werd de actiedag geopend door ds. E. P. Mulder. Met het luiden van de klok werd het officiële start sein gegeven voor de actiedag. Op dat moment stond het kooplus tig publiek al te trappelen van onge duld. Auto's stonden tot in de verre omtrek geparkeerd. Met name in de eerste uren liep het werkelijk storm op de actiedag. De oliebollen gingen grif van de hand en zo ging het ook met de hand werken, bloemen, planten, advocaat, babbelaars en dergelijke. Het Rad van Avontuur draaide op volle toe ren. In de middaguren verzorgde het brandweerkorps van Kerkwerve sa men met de EHBO-Middohsd^puwep een demonstratie aan de Ring. Een botsing tussen twee auto's was natuurgetrouw nagebootst. Om vier uur werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De beer, Japie genaamd, bleef in Kerkwerve. Hij woont nu bij Arno Bevelander. De sprei werd ge wonnen door L. A. van den Berg uit Kerkwerve en het gehandwerkte schilderij ging naar mevrouw Ganze- fles in Hilversum. De mand met boodschappen tenslotte werd gewon nen door R. Hart uit Kerkwerve. De opbrengst van de boodschap penmand en het hengelspel leverde 400,- op voor ontwikkelingswerk- ster Jetty Stouten uit Brouwersha ven die binnenkort weer vertrekt naar het Afrikaanse Burkina Faso. C. J. Quartel kon na de actiedag meestersjoeler genoemd worden. Hij scoorde bij de reuzensjoelbak 153 punten. Nadat de Ring was schoonge maakt werd de actiedag afgesloten met een concert in de kerk van Brass band Apollo uit Brouwershaven. DEN HAAG - Boeren in zogeheten fosfaatgevoelige landbouwgebieden die .buiten hun schuld" worden on derworpen aan extra strenge mest- normen, dienen daarvoor van de overheid een schadevergoeding te krijgen. Gebeurt dit niet, dan zal het Landbouwschap juridische stappen ondernemen, zo heeft voorzitter J. Mares verklaard. BRUSSEL - De Europese Commis sie is in het geweer gekomen tegen plannen van het ministerie van land bouw in Den Haag om 256 miljoen gulden te steken in de bouw van 35 mestverwerkingsbedrijven. De com missie wil eerst laten onderzoeken of de steun niet in strijd is met EG- regels. SCHARENDIJKE - Vrijdag 8 juni vergadert het algemeen bestuur van de technische dienst Bruinisse/Mid- denschouwen. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en beginfom 16.30 uur. Op de agenda van de vergadering onder meer de verkiezing van de voorzitter en de leden van het dage lijks bestuur van de technische dienst. Verder wordt een aantal inge komen stukken aan de orde gesteld. ZIERIKZEE - Gemeenten moeten de aanpak van milieuvraagstukken niet overlaten aan de centrale overheid en allerlei milieugroepen maar zelf daar ook actief aan wer ken. Als het even kan in samenwerking met die andere partijen. Dat is de strekking van de door het consulentschap natuur- en milieu-educatie in Zeeland, uitgebrachte blauwdruk voor een gemeentelijk natuur- en milieubeleid. Morgen, vrijdag 8 juni, wordt de nota Blauwdruk aangeboden aan burgemeester J. van der Doef van Vlissin- gen. Gekozen is voor deze stad omdat men daar als eerste in Zeeland een werkgroep natuur- en milieueducatie in het leven heeft geroepen. In veel Zeeuwse gemeenten ont breekt het volgens het consulent schap nog aan een samenhangend be leid op het gebied van natuur en milieu. Aan de andere kant, zo wordt gesteld, zien wel steeds meer gemeen ten de noodzaak van een dergelijk be leid. Het ontbreekt hen echter aan voldoende kennis om de wil ook daadwerkelijk om te zetten in concre te maatregelen. De nota Blauwdruk moet de gemeenten daar bij helpen. Voorlichting Sleutelwoord in de nota is het be grip milieucommunicatie. In gewoon Hollands vertaald betekent het niets meer of minder dan: zorg dat je niet het wiel opnieuw uit gaat vinden als gemeente. Ga geen werk doen dat al gedaan wordt door milieugroepen of door de rijksoverheid en probeer niet alleen op korte termijn maar ook op lange termijn te werken aan de be scherming van het milieu. Volgens de nota zijn daar verschil lende mogelijkheden voor. Door kri tisch te kijken naar bijvoorbeeld iso latie van eigen gemeentelijke gebou wen kan het energieverbruik een stuk lager. Een goede afstelling van machines van bijvoorbeeld de plant soenendienst voorkomt onnodige vervuiling. De gemeente moet, net als de rijks overheid, het goede voorbeeld geven. Als men dat achterwege laat kan men als gemeente niet met goed fatsoen proberen om de burgers in die ge meente op hun plichten jegens natuur en milieu te wijzen. En, minstens zo belangrijk, als je wilt dat de burgers zich aan bepaalde regels houden" moet je ook zorgen dat er bepaalde voorzieningen getroffen worden. Als je afval niet op straat maar in een prullenbak wilt gooien moet die er wel zijn. Regels Als je regels opstelt dan moet je ook zorgen dat iedereen weet dat die regels bestaan, ze begrijpt en het nut ervan inziet. Het eerst echter dat een gemeente volgens de nota moet doen is kijken waar in de gemeente proble men zijn. Vervolgens dient men te kij ken welke van die problemen men wil én kan aanpakken. Vervolgens moet je dan, zo leert de nota, kijken welke middelen je daar voor nodig hebt. De laatste stap is dan het uitvoeren van de maatrege len waarvan je denkt dat die het pro bleem oplossen. En last but not least moet je dan als gemeente kijken of hetgeen bedacht is ook echt werkt en of er soms ergens anders weer nieuwe problemen ont staan zijn of dreigen te ontstaan. Een gesloten cirkel van steeds weer signa leren, prioriteiten stellen, beleid op zetten en uitvoeren. Informeren en opvoeden Als één van de belangrijkste instru menten die een gemeente kan gebrui ken om milieuproblemen op te lossen is voorlichting en educatie. En daar bij moet je het als gemeente niet laten bij een enkel foldertje of zomaar eens een informatie-avond, maar constant door blijven gaan met het aandragen van informatie die naar de burgers toe vertaald kan worden en waar alle partijen hun voordeel mee kunnen doen. Zoals al aangestipt wordt er in de nota Blauwdruk voor gewaarschuwd dat men als gemeente niet al te veel op eigen houtje aan het werk moet gaan. Gepleit wordt voor 'een goede samenwerking met plaatselijke mi lieugroepen. Ook is het volgens de nota belang rijk dat gemeenten niet alleen actief bezig zijn met voorlichting, maar ook anderen stimuleren om aan voorlich ting te doen. Men denkt daarbij bij voorbeeld aan scholen, agrarische or ganisaties, vrouwengroepen en der gelijke. Alleen dan kan een gemeen telijk milieubeleid effectief want: 'Het milieuprobleem is een collectief probleem'. Centen Verschillende gemeenten hebben een speciale ambtenaar in dienst die zich bezig houdt met het milieu. Vol gens de nota hebben die het echter zo druk met allerlei wettelijke taken en verordeningen aangaande het milieu dat zij niet of nauwelijks toekomen aan het opzetten van een gedegen en goed onderbouwd voorlichtingsplan. Op dc vraag hoe dat probleem aan gepakt moet worden geeft de nota geen pasklaar antwoord. Wel wordt heel duidelijk gesteld dat er niet al leen meer voorlichting maar ook be tere voorlichting gegeven moet wor den. Eén ding komt nauwelijks aan dc orde in dc nota en dat is de vraag wie er voor de kosten van dat gemeente lijk milieubeleid op moet draaien. Want dat het geld gaat kosten om een effectief milieubeleid op te zetten staat als een paal boven water. Voor niets gaat alleen de zon op... Een witte vlinder op de stoep; teken dat dc bewoner voorstander is van milieu-vriendelijk onderhoud van die stoep. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4