Uitslaande brand verwoest woning in Korte Nobelstraat 18-jarige pyromaan uit Nieuwerkerk aangehouden Verbetering weg naar Zeelandbrug kost provincie bijna vijf miljoen Bewoner overgebracht naar Brandwondencentrum in Rotterdam Commissie RO Zierikzee achter toetreding gemeente tot promotiestichting 'Goed om aan mee te doen, maar wel waakzaam blijven' Aanrijding op kruispunt bij Haamstede Diefstallen uit auto's Diefstal van lier Diefstal caravan Vernieling caravan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kosten voor fietspad langs Julianastraat voor rekening Zierikzee Meer dan een miljoen gulden schade door brandstichting aan vrachtauto's en autobussen llfew'-- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juni 1990 Nr. 21755 3 ZIERIKZEE - De woning van J. Q. aan de Korte Nobel straat te Zierikzee is dinsdagmiddag door een uitslaande brand geheel verwoest. De 58-jarige, alleenstaande man liep daarbij derdegraads brandwonden op. Hij werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee en vandaar naar een Brandwondencentrum in Rotterdam. Naar schatting van de commandant van de Zierikzeese brandweer H. J. Fierens bedraagt de scha de die de brand aanrichtte ongeveer 180.000 gulden. De afdeling Technische Recherche van de Rijkspolitie Zee land stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De brand werd om ongeveer 16.30 uur ontdekt door voorbijgangers en door J. Q. zelf. Hij lag te slapen op de bank in zijn huiskamer en werd wak ker van het vuur en de rook. Hij ver liet zijn woning, maar keerde daarin weer terug om zijn hond te halen. Daarbij liep hij derdegraads brand wonden op aan gezicht, nek en ar men. J. Q. werd door buren terug naar buiten gehaald en vervolgens per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn hond overleefde de brand niet en ook zijn kat en pape gaai kwamen om door de hoge tempe raturen en de verstikkende rook die de brand met zich meebracht. Polyestertroep Volgens brandweercommandant Fierens werd de grote rookontwikke ling vooral veroorzaakt door de 'po lyestertroep die tegenwoordig zo vaak in woningen wordt gebruikt'. Hij rukte met 25 mensen van de Zie rikzeese brandweer uit om het vuur te blussen. Zij kwamen met een hulp verleningsvoertuig en twee blusvoer- tuigen. ZIERIKZEE - ,,Het is een nuttige zaak en ik denk ook dat het in het belang is van de inwoners van Zierikzee. Maar ik denk ook dat het nodig is om heel waakzaam te blijven". Dat zei W. F. Sprengelmeijer (RU) tijdens de vergade ring van de Zierikzeese commissie RO. De commissie schaarde zich in meer derheid achter het voorstel van het college van b en w om toe te treden tot de Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duiveland. AMSTERDAM - Een veiling van glas, Delfts aardewerk en Europees porselein bij Christie's in Amster dam heeft een totaal bedrag opgele verd van 973.000 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Een on verwachte manoeuvre van een Duit se toeriste was dinsdagmiddag de di recte aanleiding van een verkeerson geval waarbij twee personenauto's zeer zwaar werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.00 uur op de kruising Serooskerk- se weg/Krayesteinweg nabij Burgh- Haamstede. Mevrouw N. N. D. M. uit Duitsland reed met haar auto over de Serooskerkse weg in de richting Haamstede. Op de kruising kwam ze tot de ontdekking dat ze eigenlijk linksaf had gemoeten. Ze sloeg als nog die richting in, maar werd op dat moment ingehaald door een auto be stuurd door C. H. van de K. uit Haamstede. Hij kon de auto van'dé Duitse toeriste niet meer ontwijken. Bij de botsing werden beide auto's zwaar beschadigd. De auto van de Duitse moest worden weggesleept. De bestuurders van de voertuigen kwamen met de schrik vrij. SIRJANSLAND/BRUINISSE Ongeveer 1400 gulden was de totale waarde van de goederen die werden gestolen uit de auto van H. van M. uit Voorschoten. De auto-inbraak vond dinsdagmid dag plaats op de Dillingsweg nabij het Dijkwater te Sirjansland, waar H. van M. zijn auto had geparkeerd. Tussen 13.45 en 15.45 uur werd het lin- kervoorportierruitje ingeslagen. De dieven gingen er vandoor met een tas waarin een portemonnee met inhoud, autopapieren, kleding, een zonnebril en een foto-toestel zat. Bij het verlies van déze goederen komt nog de scha de die werd aangericht door braak. Ook in Bruinisse werd een auto opengebroken. Het was het voertuig van de Duitser J. B. uit Essen dat stond geparkeerd op een parkeerter rein aan de Hageweg. Dieven sloegen een ruitje in en gingen er vandoor met een radio/cassettespeler en ge luidsboxen ter waarde van ongeveer 1000 DM. Commissielid H. van Essen: ,,Ik voel het meest voor een adviseursschap". De Stichting Streek VVV en Pro motie Schouwen-Duiveland is een sa menwerkingsverband dat in maart dit jaar werd opgericht. De stichting wil zich bezig houden met het bevor deren van het vreemdelingenverkeer, het begeleiden daarvan en het coördi neren en uitvoeren van promotie-acti viteiten. Tijdens de vergadering van de commissie RO werd gewaar schuwd voor al te enthousiaste pro motie van de regio. Prettig wonen De meerderheid van de commissie leden zei het toetreden tot de promo tiestichting van de gemeente Zierik zee een goede zaak te vinden. VVD- woordvoerder J. J. Geleijnse: ,,We zijn tenslotte allemaal met hetzelfde be- 'zig". PvdA'ster M. R. de Jong-van Loo Dat was niet overbodig want het vuur had zich snel ontwikkeld tot een uitslaande brand. „Toen de eer ste brandweerwagen aankwam sloe gen de vlammen al door de voordeur naar buiten en lekten door het dak heen". Het was meteen duidelijk dat de woning van J. Q. niet meer te red den zou zijn. Door het ingrijpen van de brandweer bleven wel de aangren zende woningen van de buren ge spaard. Wel had men daar behoorlijk wat water- en'rookschade. Door het tegelijkertijd inzetten van twee hoge- en twee lagedrukspuiten aan de achterzijde van de woning en twee hoge- en vier lagedrukspuiten aan de voorzijde slaagde de brand weer erin het vuur binnen een half uur 'te verzuipen'. Het feit dat er op dat moment weinig wind stond was daarbij een gunstige factor. Deson danks waren de brandweerlieden nog tot 19.00 uur bezig met nablussen. Van de woning restte toen nog slechts een geblakerde puinhoop. Een schade van ongeveer 180.000 gulden schatte Fierens. De afdeling Techni sche Recherche van de Rijkspolitie Zeeland stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Waarschijn lijk is de vuurhaard achter in de wo ning ontstaan. „Misschien stond er in sloot zich daarbij aan, maar plaatste wel een kritische kanttekening. „Wat mij aansprak in het werkplan van de stichting is dat men voor een bepaalde doelgroep wil kiezen. Ik denk dat dat nodig is, want het moet wel prettig wonen blijven in Zierik zee", aldus De Jong. RU-woordvoerder W. F. Sprengel meijer kon zich wel vinden in de woorden van De Jong. „Ik denk dat het heel belangrijk is om waakzaam te blijven". H. van Essen (CDA) stelde zich nog wat terughoudend op. Hij zei niet overtuigd te zijn van de nood zaak voor de gemeente om in het be stuur van de nieuwe stichting plaats te nemen. „Ik zie meer in een advi seurschap", aldus Van Essen. De andere commissieleden bleken daar niet zoveel voor te voelen, even min als burgemeester Asselbergs. Hij zei er alle vertrouwen in te hebben dat de gemeente als volwaardige partner mee zou gaaij draaien in het bestuur van de promotiestichting. Commissielid De Jong vulde de woorden van de burgemeester aan met de opmerking dat de gemeente steeds heel duidelijk een eigen stand punt zal moeten formuleren. BRUINISSE - Ongeveer 350 gulden was de waarde van een bootlier die werd gestolen in Bruinisse. De lier is eigendom van Rijkswa terstaat. Het apparaat zat op een trai ler die op een afgesloten terrein in de werkhaven van Bruinisse stond. Die ven verschaften zich toegang tot het terrein door de drie bovenste draden boven het toegangshek door te knip pen en gingen er met de lier vandoor. komen, maar die mogelijkheid is er strak- niet meer. Het stuk fietspad achter het tank station verdwijnt. Het fietspad vanaf de Julianastraat langs de S7 blijft, maar komt wat verder van de hoofd rijbaan af te liggen. Dit in verband met de veiligheid. Om de fietsers een veilige oversteekmogelijkheid te ge ven van de Julianastraat naar de pa rallelweg langs de N59 wordt een fietstunnel gemaakt. Voorsorteren Bij de kruising van de S7 met de Ju lianastraat komt een verkeerslichten- installatie. Voor een gedeelte gaat dat op kosten van het rijk, Van de provin cie wordt een bijdrage van 118.500,- gevraagd. Ook komen er voorsorteer- vakken. Op kosten van de gemeente Zierikzee wordt langs de Juliana- de aangebouwde bijkeuken iets op het gas. Of heeft Q. liggen roken voor hij in slaap viel. De zitkamer is ook aan de achterzijde van de woning", aldus Fierens. Mede door de enorme rookontwikke ling trok de brand een grote publieke belangstelling. Bij de Sint Antonies- dam en de Nobelpoort zag het 'zwart van de mensen'. Omdat de politie de Korte Nobelstraat afzette had de brandweer daar geen hinder van. Omdat Q. niet kon worden verhoord is niet bekend of hij al dan niet is verzekerd. ELLEMEET - Een nieuw fenomeen op Schouwen-Duiveland, zo om schreven ze bij de politie te Zierikzee de diefstallen van caravans die sinds enkele maanden de kop opsteken in de regio. Dinsdag kwam weer een gedupeer de aangifte doen van diefstal van zijn caravan met complete inhoud. Waar de van de caravan 15.000 gulden en de inboedel in het vakantieverblijf wordt geschat op een waarde van on geveer 2.500 gulden. Dit keer was de Duitser J. I. F. A. de dupe. Zijn cara van, een bruin/witte Hobby, stond op een camping aan de Moolweg te Elle- meet. Tussen dinsdag 1 mei en woens dag 23 mei werd het vakantieverblijf door onbekenden meegenomen. RENESSÈ - Op een afgesloten ter- rein aan de Zeeanemoonweg te Re- nesse werd een nieuwe caravan doon- vandalisme vernield. Dat gebeurde tussen zaterdag en dinsdag. Onbekenden drongen het af gesloten terrein binnen en gingen op het dak van de caravan staan sprin gen. Zij zakten vervolgens door het dak heen waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Het ging om een nieuwe caravan uit een handels voorraad. Het vakantieverblijf is van A. W. de R. uit Renesse. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- g'ng) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. 'fnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80, Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW ZIERIKZEE - Verbetering van een gedeelte van de weg tussen Zierikzee en de Zeelandbrug kost de provincie bij na vijf miljoen gulden. Aan provinciale staten van de provincie wordt tijdens de vergadering van vrijdag 29 ju ni het voorstel voorgelegd het benodigde krediet be schikbaar te stellen. De kosten van aanleg van een fietspad langs de Julianastraat worden geraamd op 92.000,- en komen voor rekening van de gemeente Zie rikzee. In december vorig jaar viel reeds dijk die parallel loopt aan de S7 een het besluit om een stuk van ongeveer parallelweg voor het langzaam ver twee kilometer lengte van de weg van keer realiseren. Die parallelweg Zierikzee naar de Zeelandbrug (S7) te moet dan doorgetrokken worden tot verbeteren. Toen had men echter nog voorbij het tankstation naar de zui- niet de beschikking over een volledig delijke parallelweg van Rijksweg uitgewerkt plan en dat ligt er nu wel. N59, de weg naar Bruinisse. Ook voor fiets- en langzaamvcr- Parallelweg keer zal de Platteweg gaan dienen. Via die weg kan men nu nog binnen- Om te beginnen wil men achter de door vanaf de Julianastraat op de S7 NIEUWERKERK - De 18-jarige R. W. uit Nieuwer kerk heeft tegenover de politie bekend het afgelo pen jaar een groot aantal autobussen en vrachtwa gens in brand te hebben gestoken. Volgens de politie heeft de Nieuwerkerker daarbij zeker voor een mil joen gulden schade aangericht. Hij wordt vandaag, donderdag, voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. In een jaar tijd brandden op een terrein aan de rand van de be bouwde kom in Nieuwerkerk, de Stolpweg, twee autobussen, een vrachtwagencombinatie en twee opleggers uit. Qok ontstond door brandstichtingen brandschade aan dekzeilen, houtwerk en spat- lappen van vrachtauto's. R. W. bekende verder in de nacht van 3 op 4 juni een poging te heb ben gedaan om de kantine van de plaatselijke tennisvereniging in brand te steken. Van zaterdag op zondag De brandstichtingen begonnen op 10 juni «1989 met het in brand steken van een autobus. Ze von den meestal plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Op 16 juli brandden een autobus en twee vrachtwagencombinaties uit, op 9 september een oplegger, op 19 no vember verbrandden de dekzeilen en het houtwerk van twee vracht auto's, op 30 maart 1990 verbrand de een oplegger, op 28 april een dekzeil en op 1 juni een spatlap van een vrachtauto. Op 4 juni werd de deur en het houtwerk van de tenniskantine beschadigd door brand. De branden zorgden voor grote onrust in het dorp Nieuwerkerk. De politie heeft honderden uren gepost en onderzoek verricht om de verdachte te kunnen aanhou den. Men kreeg daarbij veel infor matie van directe buurtbewoners. Informatie die volgens de politie zeker heeft bijgedragen aan het oplossen van de zaak. Op 1 juni ontdekte een buurtbe woner dat op het parkeerterrein een spatlap van een aanhangwa gen brandde. Hij zag een bromfiet ser wegrijden. Weer werd door de politie verschillende nachten ge post. Mede door de poging die daarna volgde om de (naast het parkeerterrein gelegen) kantine van de tennisvereniging in brand te steken, werd voldoende mate riaal verzameld om R. W. te kun nen aanhouden. Bekentenis De 18-jarige jongen heeft inmid dels een volledige bekentenis af gelegd. Hij wordt vandaag voorge leid aan de officier van justitie te Middelburg. Volgens de politie zijn de motie ven voor de brandstichtingen nog onduidelijk. Men houdt het óp een ziekelijke drang om brand te stichten. straat een in twee richtingen te berij den fietspad aangelegd. Mogelijk wordt de verkeerslichten- installatie op het kruispunt S7-N59 4.972.500,- ook vervangen, maar daarover wordt nog overleg gepleegd met Rijkswa terstaat. Alles bij elkaar vergt het karwei een investering van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3