'We moeten toe naar beter in plaats van steeds meer' Bezoekers komen massaal naar de 'Paardenmarkt in Zierikzee 32bó>fi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pleidooi burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs voor bezinning op recreatie-ontwikkelingen Vergadering Stichting Welzijn Ouderen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werkloos Uitslaande brand Vijf miljoen Bedreiging In de regio bevindt zich een kern van langdurig Een uitslaande brand verwoestte de woning De verbetering van de Weg naar de Val, de S7 Het voortbestaan van de Bruse gymnastiek- werklozen. (Pag 2). van J. Q. aan de Korte Nobelstraat te Zierikzee. kost de provincie bijna 5 miljoen gulden. vereniging Kwiek wordt bedreigd. (Pag. 9). (Pag. 3). (Pag. 3). DONDERDAG 7 JUNI 1990 146ste jaargang Nr. 24755 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Nieuwsgierigheid is in grote en edelmoedige geesten, de eerste en de laatste hartstocht. Johnson ZIERIKZEE - „Bij ons in België komen de mensen met hun bankstel naar de markt om het in de was te laten zet ten. Maar de Nederlanders willen niet sjouwen, daarom laat ik het U zien op afgesleten neuzen van schoenen. De Zeeuwen willen trouwens ook niet sjouwen". Zo begon de Belgische standwerker zijn praatje op de Paarden markt in Zierikzee. Een jaarmarkt die druk bezocht werd, door zowel toeristen als door de bewoners van het eiland. In de ochtenduren werd de traditio nele Paardenmarkt gehouden. ,,Er waren ongeveer vijftig tot zestig paarden en pony's," vertelt Ria Ge luk, één van de organisatrices. ,,Het was jammer dat de vier Belgische trekpaarden niet konden komen in verband met ziekte van de eigenaar", vertelt Ria. Tijdens de Paardenmarkt is er ook gehandeld. „Als er een paard gekocht werd, bleef de eigenaar niet voor de gezel ligheid staan. Die laadde zijn paard in en ging naar huis. Maar dat zijn dingen die je niet in de hand hebt", laat Ria weten. Er is door de organi satie nog geprobeerd aangespannen koetsjes naar Zierikzee te krijgen, „maar dat is moeilijk realiseerbaar". De organisatie hoopt het volgend jaar, de lokatie te verplaatsen van de Karnemelksvaart naar de Balie. „De Karnemelksvaart is toch wel erg smal als er paarden staan en er moet nog publiek langs. Ik hoop dat we nog ooit terecht kunnen op de Balie", zegt de organisatrice. De plaats waar van oudsher de paarden te koop wer den aangeboden. „Dat zou het aan zicht zeker goed doen". Ria Geluk kon geen bezoekersaantal zeggen. „Het waren er in ieder geval duizen den". Bij aankomst van de markt via de Weststraat, zijn er al duidelijke voor bodes van een groots gebeuren. Men sen lopen met plastic tasjes waarin de tot dan toe gekochte artikelen zit ten. In het eerste opzicht lijkt het op een gewone markt. Maar al snel wordt het duidelijk dat deze afwijkt van een gewone weekmarkt. Er wor den niet alledaagse artikelen ver kocht en bij de plantenkraam op de hoek bij het politiebureau, maakt, terwijl de klant toekijkt, een koop vrouw een pakketje met planten. „Voor de voordelige prijs van maar laat zij een aspirant klant weten, die niet lang nadenkt en besluit tot de aankoop over te gaan. Bij de kramen waar blouses ver kocht worden, staan vrouwen te over wegen of ze de blouse nu wel of niet nemen. De hamvraag blijft: past het wel bij m'n kleren? Ondertussen wordt het begeerde kledingstuk bij de spijkerbroek gehouden of de kleu rencombinatie samen met de blouse wel kan. De jaarmarkt bood voor elk wat wils. „Als hij wat pijn op de wreef van zijn voet krijgt, moet u daar een pleister op plakken", helpt een in aangepaste kledij klompenver koper, de ouders. Ondertussen speel de het draaiorgel een vrolijk deuntje, wat iedereen zich liet welgevallen. Toehoorders bij een van de standwerkers tijdens de Paardenmarkt. (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Volgens burgemeester mr. J. J. P. M. As selbergs van Zierikzee is het hoog tijd dat men zich in de regio ernstig gaat bezinnen op de vraag welke kant het uitmoet met de recreatie. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening pleitte de Zierikzeese burgervader voor meer aandacht voor met name de nega tieve aspecten van het massa-toerisme in Zeeland. „We moeten toe naar beter in plaats van meer", aldus Assel bergs. „We moeten niet alleen naar de lusten, maar ook naar de lasten kijken". De discussie over de pro's en con tra's van de recreatie ontbrandde toen Asselbergs namens het college naar de mening van de leden van de commissie RO vroeg over de onlangs uitgebrachte provinciale nota Zee land aan Zet. De zes Schouwse ge meenten hebben zich inmiddels, met de nodige kanttekeningen, achter die nota geschaard. Herhaling CDA-woord voerder H. van Essen stelde in een eerste reactie op Zee land aan Zet dat hij weinig nieuws heeft kunnen ontdekken in de pro vinciale nota. „De naam doet denken aan een schaak- of damspel, maar ik heb geen nieuwe zetten kunnen vin den. Het lijkt meer op een herhaling van eerdere zetten", aldus de chris ten-democraat. Hij pleitte als enige, zo bleek uit het verdere verloop van de discussie, voor aanleg van een Noord-Zuid rail- verbinding. VVD-woordvoerder J. J. Geleijnse stelde dat men in Zeeland aan Zet aan de ene kant steeds maar weer her haalt dat Zeeland een groen, open en rustig gebied moet blijven terwijl aan de andere kant gepleit wordt voor betere promotie van het gebied. „Ik vraag mij in allen gemoede af wat men nu precies wil", aldus Ge leijnse. Keuze Commissielid M. R. de Jong-van Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs: Niet alleen naar de lusten, maar ook naar de lasten kijken Loo zei in aansluiting op de opmer kingen van Geleijnse moeite te heb ben met de promotie van Schouwen- Duiveland. „Ik denk dat we nu heel duidelijke keuzes moeten maken", al dus de PvdA-woordvoerster. Zij stel Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan buien Half- tot zwaar bewolkt en nu en dan buien, mogelijk met onweer. Mi nimumtemperatuur omstreeks 9 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. de niets te zien in de aanleg van de Noord-Zuid 2'oute, waarbij ook Schouwen-Duiveland door een auto weg doorsneden zou worden. „Ik zie het economisch nut van een dergelijke autoweg niet", aldus De Jong. Als het aan haar ligt wordt er meer aandacht besteed aan de aanleg van veilige fietsroutes in de regio in plaats van meer autowegen. RU-voorman W. F. Sprengelmeijer stelde in een eerste reactie op Zee land aan Zet onomwonden dat Zee land in de ogen van zijn fractie over vol is. Hij ontpopte zich wel als een voorstander van de aanleg van een Noord-Zuid route. „Ik denk dat we het belang van een dergelijke auto weg niet moeten onderschatten. Een Noord-Zuid route betekent een betere ontsluiting en meer mogelijkheden voor bedrijfsvestigingen". Promotie In een korte reactie op de opmer kingen vanuit de commissie vroeg Asselbergs verder aandacht voor het probleem van de vergrijzing en de ontgroening van Zeeland. Hij stelde dat als het aan de provincie ligt Zee land een soort toevluchtsoord voor rijke ouderen uit de Randstad wordt. „En dat wijzen wij als gemeenten ca tegorisch af". „In Zeeland aan Zet zegt de provin cie dat het wegtrekken van de jonge ren een halt toegeroepen moet wor den. Maar ze zeggen er jammer genoeg niet bij welke instrumenten je daarvoor rnoet gebruiken", aldus Asselbergs. Hij benadrukte verder dat het bij de Noord-Zuid verbinding niet gaat om de aanleg van een autosnelweg maar om de aanleg van een autoweg. „Niemand hier wil een vierbaansweg op Schouwen-Duiveland, maar we moeten wel een aantal gevaarlijke kruispunten veiliger maken", aldus Asselbergs. Een mogelijke Noord- Zuid rail-verbinding betitelde hij als 'luchtfietserij'. Wel pleitte hij voor meer aandacht voor het openbaar vervoer. Op de agenda van de vergadering de benoeming van bestuursleden. Verder wordt aan de orde gesteld het concept-beleidsplan voor 1991/1992 van de Stichting Welzijn Ouderen. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeeschc Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. Bon voor zomerlang leesplezier zierjkzeescheq JA, voor 40,willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres NIEUWSBODF Postcode: Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelopzon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 juni Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtempi: 15 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juni Zon op 05.21, onder 21.58 Maan op 22.40, onder 04.40 Volle Maan: 8 juni (13.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De komende dagen blijft het wisselvallig weer met de nodige buien en een middagtemperatuur die te laag is voor deze tijd van het jaar. "Een lagedrukgebied boven Schot land trekt in onze richting. Rond dit laag stroomt geleidelijk koele en on stabiele lucht naar ons toe. Het is half- tot zwaar bewolkt en er vallen nu en dan buien, sommige met onweer. De middagtemperatuur wordt niet veel hoger dan een graad of 16. De wind is zwak tot matig en waait uit westelijke richtingen. Ook het komend weekend blijft het eerder genoemde lagedruk gebied bij ons in de buurt. De zon laat zich nauwelijks zien en er vallen van tijd tot tijd regen- of onweersbuien bij een middagtemperatuur van ongeveer 16 graden. BROUWERSHAVEN - Woensdag 13 juni vergadert het algemeen be stuur van de Stichting Welzijn Oude ren in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De vergadering begint om 14.00 uur. De vele bezienswaardigheden en mensen zijn hem te veel geworden. (Foto: Joop van Houdt). problemen mee had. Op deze Varre- markt werd een niet alledaags arti kel verkocht: Mickey Mouse in een ballon. De verkoper en het artikel kreeg van de voorbijgangers dan ook veel verbazende kreten mee. Zeeuws „Wie Zeeuwe bin zunnig. Tien per ziken voor drie gulden", probeerde een koopman de aandacht te trekken. Een autochtone vrouw die op dat mo ment langsliep, hoorde direct dat het geen Zeeuws wat hij uitsprak en zei: „Ja, maar joe kant nie". Dat de reac ties niet altijd even enthousiast wa ren bleek uit een vrouw die aan haar vriendin liet weten: „Wat wordt er toch veel rotzooi verkocht op de markt, niet te geloven". Waarop de vriendin reageerde: „Ja, maar het wordt wel verkocht hoor". „Ik doe het standwerk nog niet zo lang, pas vijftien jaar", laat dè stand werker van de firma Cobro uit Breda weten. Hij gaat alle markten af in heel Nederland. „Ik heb altijd koper poets verkocht". Op de vraag of hij ooit pauze neemt tussen zijn verkoop verhaal zegt hij: „Pauze? Dat doen we altijd thuis". Langskomende mensen probeert hij staande te houden met te vraag hoe het gaat en tegen een vrouw zegt hij dat haar haar leuk zit. „Dit is nou het moeilijkste. Om ze er bij te krijgen", laat hij nog weten. Voor de kinderen was er een extra attractie: het maken van een ponyrit je of het rijden met de paardentram. Tijdens de jaarmarkt was ook de Eu ropees kampioen standwerken aan wezig, namelijk Hans Goppel uit Le lystad. „Het is zaak om mensen met humor te bewerken", vertelt Hans. Als zijn kraam vol met mensen staat, legt hij de toehoorders de voordelen van zijn artikel uit. „Ook voor baby voeding. Als je die kinderen zo'n pot je geeft blèren ze alweer na een half uur omdat ze honger hebben. Ik niet. Ik ben grootgebracht in de couveuse, vervolg pagina 2 Vanuit vele kramen kwamen lekke re geuren. Zo konden de bezoekers zich te goed doen aan poffertjes, Grieks vlees, donuts en gebakken vis. Door de kinderen werd vaak met begerige blikken gekeken naar de kraam waar snoepgoed te koop was. De marktkoopman liet deze gezich ten niet onbetuigd en deed een po ging hen te helpen: „Lekkere spek ken!". Dat het goed-feten was bij de viskraam, probeerde de verkoper te laten zien door op een rustig moment zelf een paling te verorberen. Een duidelijk verschil met de weekmarkt is de aanwezigheid van de standwerkers. Ieder op hun eigen manier probeerden zij hun artikel aan de man of vrouw te brengen. Al len overtuigd van de perfectie van hun artikel. „Mevrouw, deze stof krijgt u er met een gewone stofzui- germond niet vanaf", probeerde de standwerker. Even later Werd hij gedwarsboomd door een eerdere koopster die het wel een goed artikel vond, maar in haar eigen woorden liet weten: „Ik verslijt ze bij het le ven". Waarop de standwerker liet we ten dat als het artikel haar niet be viel ze het beste kon doorlopen. De bezoekers van de markt straal-^ den een vakantie-gevoel uit, iets waar' de artikelen die te koop waren op in speelden. De fluorescerende korte broeken en t-shirts wezen en hopen op een zonnige zomer. Ook het ko mende voetbalspektakel werd niet geheel onbetuigd gelaten. T-shirts met opdrukken die niet liegen over de uitkomst van het Nederlands elf tal: De Nederlandse leeuw zal zege vieren. Ook de marktkoopman die CD's en cassettebandjes trachtte te verkopen, liet het Nederlandse lied met als onderwerp 'Nederland wordt kampioen' over de markt schallen. Over het algemeen was er voor de bezoekers genoeg ruimte om alle kraampjes in de ruime straten te be kijken. Bij de taps toelopende Varre- markt, was het af en toe even drin gen. Maar er was niemand die hier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1