Na zomerstop weer open dag bij regionale werkhondenclub Nieuwsbode neemt afscheid van de allerlaatste agente streeknieuws Bruinisse straks wellicht openbaar? Zestig vissers verhalen over hun leven in het Deltagebied Mevrouw Stoutjesdijk in Nieuwerkerk Ook deelname aan Grote Club Actie BEL 01110-14739 LICHT AAN! Nieuw boek van auteurs Kees Slager en Paul de Schipper 4 L en O-directeur Van 't heven overhandigt mevrouw Stoutjesdijk een hos bloemen, terwijl haar dochter toe kijkt. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Het laatste agentschap van de Zierikzeesche Nieuwsbode - dat in Nieuwerkerk - bestaat vanaf vandaag, 1 juni niet langer. Mevrouw Stoutjesdijk uit Nieuwerkerk stopt er na vijfentwintig jaar mee en daarmee wordt het agentschap van de krant afgesloten. Tijden veranderen en vandaag de dag hebben de agentschappen plaatsgemaakt voor een volledige acquisitie-afdeling. Mevrouw Stoutjesdijk heeft zich vijfentwintig jaar ingezet voor de krant. Ze haalde adverten ties op bij winkeliers in Nieuwer kerk. Daar rekende ze ook maan delijks mee af. Datzelfde gold voor de abonnees. Gebeurde dat afrekenen in het verleden alle maal nog handmatig, tegenwoor dig krijgt de lezer een accept-giro in de bus. Maar bedrijven werken tegen woordig steeds meer via reclame bureaus die de weg naar de krant zelf goed weten te vinden. Het 'materiaal', dat ze. aanleveren, is vaak kant en klaar. Inleveren Dat gold en geldt niet voor de fa milieberichten, waarvan me vrouw Stoutjesdijk er heel wat heeft aangenomen de afgelopen vijfentwintig jaar. ,,Die kan men tot tien uur 's morgens inleveren bij de krant. Soms vond ik er om 07.00 uur 's morgpns al een in de bus. En moest je op de fiets naar Zierikzee om de advertentie te brengen". Telefonisch deed ze dat liever niet, want dat verhoogde de kans op fouten. ,,En dat is erg verve lend bij bijvoorbeeld overlijdens advertenties. Gelukkig is dat niet veel voorgekomen". Mevrouw Stoutjesdijk fietste overigens niet altijd zelf. Haar kinderen He- leen, John en Magda zaten in Zie rikzee op school en daar werd dan gebruik van gemaakt. De agente is er via.haar schoon vader, Johannes Stoutjesdijk, in gerold. Die hééft het agentschap, zoals dat in het verleden in vele dorpen zat, veertig jaar onder zijn hoede genomen. Na diens overlij den nam mevrouw Stoutjesdijk's echtgenote Cees het over. Na enke le jaren deed de agente alles al leen. Nu houdt de laatste agente van de Zierikzeesche Nieuwsbode het voor gezien. „De kinderen gaan het huis uit en dan heb je meer vrije tijd. Die willen we in de ca ravan doorbrengen. En dan kun je zo'n agentschap er niet bij doen, want er moet toch altijd iemand thuis zijn", legt ze uit. De meesten in Nieuwerkerk we ten inmiddels van haar vertrek af. „Ik heb dat zoveel mogelijk men sen al verteld en als het in de krant staat, weet iedereen het". Echt jammer vindt ze het niet om te stoppen. „Maar wel voor de ou deren in het dorp. Die wisten je te vinden. De import niet". Nieuwsbode-directeur D. L. van 't Leven nam deze week op het kantoor van de krant afscheid van mevrouw Stoutjesdijk. Met een bos bloemen en een cadeaubon werd ze in het bijzijn van enkele medewerkers van het bedrijf de hand geschud. En dochter Magda vergezelde haar moeder met de laatste rit naar de Nieuwsbode. „O, ik kom er nog weieens hoor. Je hebt toch kans, dat iemand nog iets in de bus gooit". BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat goed met de Werk- hondenvereniging Schouwen-Duiveland. Volgens plan ning gaat de groep deelnemen aan de Grote Club Actie, om zo de eigen kas te spekken en zaterdag 8 september is het weer open dag. Belangstellenden kunnen dan ken nismaken met de vereniging. De vereniging groeit nog steeds en heel wat leden hebben inmiddels diploma's op zak. jI, ZIERIKZEE Fancy-fair Jeugdsoos Libertas in Zierikzee houdt zaterdag 9 juni een fancy-fair onder de Beuze. De opbrengst ervan is bestemd voor een groep van elf jon geren van de soos, die deze .zomer naar Amerika gaan. Ze gaan daar een week lang werken aan het opknap pen van een krottenwijk en daarvoor is geld nodig. Tijdens de fancy-fair is er onder meer een verloting, een rom melmarkt en er wordt Iglas gegra- feerd. De fancy-fair is tussen 10.00- 17.00 uur. Begraven steden In de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee krijgt burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs vrijdag 15 juni om 10.30 uur het boek Begraven steden aangeboden. Hij krijgt het uit han den van drs R. M. van Heeringen, pro vinciaal archeoloog in Zeeland. In het boek wordt onder meer aandacht besteed aan Zierikzee. Vervolgens zal de Werkgroep Stadsarcheologie Zie rikzee haar eerste bundel met jaar verslagen over de periode 1985-1989 aanbieden. Opbrengst AVO-collecte De AVO-collecte heeft in Zierikzee 3903,45 gulden opgebracht. Collectan ten en gevers namens de organisatie bedankt. Onlangs bijvoorbeeld hield de ver eniging voor de tweede keer in haar bestaan het IPO-examen. Keurmees ter was C. van Gijn uit Amsterdam. Er waren tien deelnemers en twee pakwerkers, die eveneens voor him diploma op moesten. Ad Goudzwaard met Wan da en Ico Meys met Lando lieten mooi speurwerk zien. Op het terrein aan de Hogezoom te Haamste de werd met appèl begonnen. Minder eenvoudig Dit onderdeel was minder eenvou dig, dan sommige begeleiders dach ten. Enkele oefeningen werden zelfs vergeten. Beste in de afdeling was Ri- ni van de Weele mett Leroy. Hij be haalde negentig punten. De keur meester was van deze combinatie danig onder de indruk. Dat was hij 's middags ook, maar dan van het werk van de pakwerkers Ico Meys en Rienk Broekhuizen. Beiden slaagden voor hun examen met lof. Pakwerker Van de honderd punten kreeg Broekhuizen er tachtig (officieel clubpakwerker) en Meys negentig, waardoor hij bijna wedstrijden kan gaan draaien. In de afdeling C slaag de niet iedereen. Twee geleiders zak ten, maar Rini van de Weele dwong weer respect af: Hij draaide in deze afdeling 96 van de 100 punten en werd hierdoor examenkampioen. RENESSE Oud papier De muziekvereniging Luctor et Emergo in Renesse gaat zaterdag 2 ju ni vanaf 08.30 uur de deur langs voor het ophalen van oud papier. Het ver zoek is het papier gebundeld gereed te zetten. De inzameling had een week eerder moeten zijn, maar was door de Renessedag verschoven. Concert Ter opening van het toeristensei- zoèn verzorgt het fanfarekorps Liuc- tor et Emergo uit Renesse zaterdag 2 juni om 20.00 uur een concert in de muziektent aan de Kromme Reke. Het betreft een licht afwisselend pro gramma. AVO-collecte De opbrengst van de AVO-collecte bedroeg in Renesse 913,10. Het was de eerste keer dat deze collecte in Re nesse werd gehouden. Gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. BROUWERSHAVEN Collecte De AVO-collecte heeft in Brouwers haven 445 gulden opgeleverd. De or ganisatie dankt zowel de collectanten als de gevers. NIEUWERKERK Inzameling De collecte in Nieuwerkerk ten ba te van de AVO heeft 735,85 gulden op geleverd. Een ieder die op enigerlei wijze aan dit bedrag heeft bijgedra gen, wordt namens de organisatie dankgezegd. Het was een geslaagde dag met be hoorlijke publieke belangstelling. Het volgende examen was het EG- examen (elementaire gehoorzaam heid). Keurmeester was Ico Meys. Al len slaagden voor het examen, maar kregen toch nog (opbouwende) op- en aanmerkingen. Het laatste examen was het GG-examen (gedrag en ge hoorzaamheid). Ook hierbij was Meys keurmeester. Dit examen was de laatste voorbe reiding voor het VZH-examen in ok- Advertentie (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSST0RINGEH 00K VOOR AANLEG EN INSTALLATIE n INSTALLATIEBEDRIJF O. OOMS H BREEDSTRAAT WIERIKZEE-TELEF00N 01110-14739 Bruinisse is op Schouwen-Duive land de enige gemeente, die zeer be- perkt openbaar vergadert. De andere gemeenten zijn alle in openbaarheid gaan vergaderen. Door een wetswijzi ging is dat bijvoorbeeld ook het geval bij het Waterschap Schouwen-Duive land. Tijdens commissievergaderin gen wordt het gemeentelijk beleid ge maakt, dat tijdens een raadsvergade ring vaak niet meer dan vastgesteld wordt. Huizer is voorstander van open baarheid van bestuur en wilde graag van zijn collega-raadsleden weten hoe ze er over denken. Hij werd door burgemeester A. Vogelaar op zijn wenken bediend. Het college spreekt er over en wel met een - zo noemde Vo gelaar het - „positieve inslag". In het besloten seniorenconvent worden de fracties gepeild. Garantieprijs Tijdens de raadsvergadering werd verder onder meer een garantieprijs voor oud papier vastgesteld. Wie in Bruinisse oud papier inzamelt krijgt tot 1 januari 1990 vijf cent. Is de pa tober. Alle deelnemers slaagden er voor. Petra Bax met Gypsie (het kleinste hondje van de vereniging) kwam als beste uit de bus bij het EG. Bij het GG was dat Piet van Dongen met Rifka. Alle examens werden op video vastgelegd om eventuele fouten later nogeens na te kijken. En dan kan iedereen er wel weer om lachen. De vereniging gaat nu een zo merstop tegemoet. Er wordt alleen op dinsdagavond nog vrij getraind. Dat gebeurt onder leiding van Ad Goud zwaard uit Dreischor (aanvang 19.30 uur). In september start de vereni ging weer met een nieuwe EG-cursus op dinsdagavond voor honden groot en klein. Wie hierover informatie wenst kan bellen met Jan Blom (01110-17243) of Ico Meys (01116-2597). IPO De geslaagden voor het IPO- examen zijn Rob Custerus met Wan nes (IPO 1), Rob van der Laan met Dixie (1), Jan Blom met Rambo (1), Louis Grauss met Harras (1), Rini.van de Weele met Leroy (1), Janet Verwey met Lana (IPO 2), Janet Verwey met Pascha (2), Ad Goudzwaard met Wan da (2), Marcel van Loenhout met Bea trix (IPO 3) en Ico Meys met Lando (3). Geslaagden voor het GG-examen zijn Rienk Broekhuizen met Ingo, Al- bert Bin met Max, Piet van Dongen met Rifka, Gerard Huige met Jessie, Henk Grauss niet Quando, Henk Do- minicus met Tim, Sandra Hocken- brink met Indy, Corry den Boer met Tasja, Sjaak Fraasse met Cindy, Joop Tuinman met Cynthia en Bas Visser met Sjors. Het EG-examen werd behaald door Gerard Huige met Romy, Henk Grauss met Quando, Henk Domini- cus met Tim, Petra Bax met Gypsie, Marianne de Reus met Alba, Moni que van Toledo met Sjandor en Cock Borrefijn met Arex. pierprijs zoals nu een halve tot één cent, dan vult de gemeente dat aan. De andere gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben deze maand een gelijke beslissing genomen. In Wes- terschouwen en Brouwershaven is de •garantieprijs acht cent. Het raadslid H. J. van den Ouden (Algemeen Belang) wees zijn mede bestuurders erop, dat de overheid er tegelijkertijd naar moet streven geen onnodige papierproduktie aan te leg gen. „Het gaat om de kwaliteit, niet om de kwantiteit", aldus Van den Ouden. Volgens Vogelaar wordt er in Bru geen nutteloos papier verspreid. „Als U wat langer in de raad zit, dan zult U dat weten". De gemeenteraad stelde ook het rampenplan vast, dat in werking treedt bij calamiteiten. In eilandelijk overleg moeten de manco's die er nog inzitten zo snel mogelijk opgelost worden, zo liet de eerste burger we ten. De gemeenten zelf zijn qua perso nele bezetting te klein om een ram penplan helemaal zelfstandig vorm te geven. Daarnaast zijn er ook ge- meentegrensoverschrijdende zaken. BRUINISSE - De kans bestaat, dat de inwoners van Bruinisse binnen afzienbare tijd gemeentelijke commis sievergaderingen mogen bijwonen. Binnen het college van burgemeester en wethouders wordt dit momenteel besproken. Hoe de fracties erover denken moet nog ge vraagd worden. Dat blijkt uit een vraag van het CDA- raadslid J. Huizer tijdens de gemeenteraadsvergadering. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Wie aan de hand van sfeer- verhalen meer wil weten over de visserijgeschiedenis van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta heeft aan het boek 'Vissers verhalen over hun leven in de delta' een goede informatiebron. De auteurs Kees Slager en Paul de Schipper interviewden tussen 1983 en 1985 een groot aantal vissers en hebben hierover nu een boek uitge bracht. De Schipper cn Slager hebben ge durende honderd avonden met onge veer zestig vissers gesproken over de eerste helft van de twintigste eeuw. Over de problemen in de visserij, maar ook over de tijd „dat we mach tig veel geld verdienden". De visser Kobus Minneboo uit Vee- re verwoordt de vette jaren zestig als volgt: „Wc visten in de tijd van één jaar de prijs van een kottertje bij el kaar. En wilde je weer groter, dan kon dat, want je kreeg bij de bank zo een lening voor een groter schip. Ze wisten toch wel dat het goed zat. Ik had zelf tienduizend gulden en de ge meente gaf me dertigduizend aan renteloos voorschot. Maar ik moest anderhalve ton hebben. Nou dat kreeg ik als subsidie van 't rijk. Ach man, dat ging zo gemakkelijk in die tijd". Vrouwen hebben altijd een belang rijke rol gespeeld in de visserijge schiedenis. Ook voor hen was het hard werken. Anna Bockstael uit Philipinne, dochter uit een gezin van zestien kinderen: „Ook als we zwan ger waren werkten we gewoon door. Dat viel niet mee, maar het moest wel. Ik heb het ook gedaan, want an ders had je geen centen. En als je dan na een nacht werken 's ochtends vroeg thuis kwam, dan ging je niet naar bed hoor. Dan ging je wasssen en de boel opkuisen". In het bock is cr vanzelfsprekend ook aandacht voor Schouwen-Duive- landsc vissers. Zo vertelt Marien Padmos uit Bruinisse over de op dracht die de Duitse bezetters hem gaven een schip met bruinkool leeg te halen. „We moesten het met een paar man van Bru lossen. Nou, toen zijn er heel wat kolen achterover ge drukt. Een bruintje voor de Duitsers en een bruintje voor ons, ging het dan. Die kolen kon je overal ruilen. Bij de boeren op Tholen kreeg je een mud tarwe voor vijf mud kolen Verder spraken de schrijvers met Kees de Koning van Bruinisse, Ar- jaan de Ronde uit Bruinisse, Lies de Ronde uit Bruinisse en Jacob Schot uit Zierikzee. Gezien het totale aantal interviews van 60 zijn andere vis sersplaatsen er wat beter vanaf geko men in het boek. In het boek wordt ook aandacht be steed aan het organiseren in bonden van de vissers. Jacob Schot daarover: „Organiseren? Vissers kun je niet or ganiseren. Wij zijn veel te vrij. dot zit in onze aard. Vissers laten zich geen wetten voorschrijven, zeker niet door elkaar. Maar we hebben onszelf er wel mee te pakken gehad". Arjaan de Ronde uit Bruinisse: „Die vissersvereniging op Bru heette Algemeen Belang. Ach ze deden wel wat, maar je was het nooit met me kaar eens. De één had zulke ideeën en de ander wist weer wat beters. Je kunt wel zeggen 'algemeen belang', maar die daar echt voor opkomen, dat zijn er niet veel hoor. Uiteindelijk vocht iedereen voor zijn eigen". Het boek wordt uitgegeven door de Koperen Tuin in Goes. Vrijdag 8 juni worden de eerste boeken in Colijns- plaat aan wal gebracht door de hoog aars Ye 36. Het eerste exemplaar wordt aangeboden aan J. van de Bos. oud-gedeputeerde en oud-voorzitter van Zevibel. Na de overdracht wor den de geluidsbanden van de auteurs gegeven aan het Zeeuws Documenta tie Centrum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4