Eén passie: de sport Spanjegangers De Steeg terug De WK-visie van: Han van de Sande Wisseling bestuur zaalvoetbalcommissie NIEUWSBODE In gesprek met de veelzijdige sportman Joop de Wit Promotie Kampioenschap vier tegen vier 10 MIDDELBURG - Net als voetbal clubs kunnen ook voetbalscheids rechters promoveren en degraderen. Vanuit de afdeling naar de KNVB zijn dit seizoen gepromoveerd de za terdag-scheidsrechters Alwin Don uit Grijpskerke, Rob Speetjens RENESSE - Deze week werd Renessenaar Joop de Wit door de KNVB afdeling Zeeland 'ontslagen'. De stelregel bij de voetbalbond is nu eenmaal dat men bij het bereiken van het zeventigste levensjaar zonder pardon van alle taken bij de KNVB wordt ontheven. Als verzachtende omstandigheid ontving De Wit on langs wel de gouden speld van verdienste. Kort na de oorlog kwam de voormali ge sportredacteur voor het eerst in aanraking met de bond (toen nog Zeeuwse Voetbalbond, ZVB). Wat heeft Joop de Wit, nadat hij op een zondagmorgen in 1958 na de kerkdienst zijn scheidsrechtersdiploma behaalde, in die 42 jaar alle maal betekend voor de sport op Schouwen-Duiveland? Een openhartig gesprek met een zeventigjarige sportman die ook nu nog niet terugdeinst voor diverse sportieve hoogstandjes. Technische commissie Als 70-jarige is sportman Joop de Wit heden ten dage nog steeds actief bezig. (Foto: Joop van Houdt). De wieg van de sportieve 'bad gast' stond in de Zuid-Hollandse plaats Gorinchem. Op 16 maart 1920 aanschouwde een nietsver moedende De Wit boreling het le venslicht. Lang heeft hij daar niet gewoond. Reeds op zijn derde jaar verhuisde de familie De Wit naar Zierikzee. Dit omdat moeders hier oorspronkelijk vandaan kwam. ,,Ik heb tot mijn 21e jaar in Zierik zee gewoond en toen zijn we naar Renesse verhuisd". Balcontact Het eerste balcontact in vereni gingsverband maakte Joop de-Wit bij de voetbalvereniging Zierik zee. Op 14-jarige leeftijd kwam hij als hummeltje meteen terecht in het vierde seniorenteam. ,,Er wa ren toen geen jeugdteams, alleen maar vijf seniorenelftallen. Maar ik kan me mijn eerste wedstrijd nog goed herinneren. Dat was te gen het toenmalige Burgh. Die konden kampioen worden, maar wij wisten dit te voorkomen door met 1-2 te winnen", vertelt de vroegere rechtshalf. In die tijd sloot De Wit zich ook aan bij korfbalvereniging Excel sior. Nog kon hij niet voldoende zijn energie kwijt. „,Ik heb toen ook nog zelf een fiets in elkaar ge timmerd, want veel centen waren er toen niet. Maar ik wilde wel graag fietsen", staat hem nog hel der voor de geest. Hij kon zodoen de bijna al zijn sporten goed com bineren. Want uitwedstrijden moesten per fiets worden bezocht. Van enig gemotoriseerd vervoer was in die crisisjaren maar be perkt sprake. Via een oom kwam voetbal-, korfbal- en fietsfanaat De Wit in de bouwwereld terecht. Een van zijn eerste klussen klaarde hij in Rotterdam. ,,Dat was in 1936, toen heb ik acht maanden in Rotter dam gezeten. In de buurt van het Sparta stadion moesten we toen een kerk bouwen. Vanaf die tijd ben ik eigenlijk altijd Sparta- supporter gebleven. Ik weet ook nog dat ze in die tijd het Feye- noord-stadion aan het bouwen wa ren", verhaalt De Wit met glim mende oogjes. VVielerzesdaagse Joop de Wit was er ook bij toen destijds in de Rotterdamse Nenij- tohal aan de Bentincklaan de eer ste wielerzesdaagse werd gehou den. Toen nog met klinkende na men als een Pellenaars en Slaats. Ook was hij van de partij als de jaarlijks terugkerende voetbal- thriller tussen de Nederlandse en Belgische nationale teams plaats vond. „Dat was toen ieder jaar weer een groot evenement", klinkt het ietwat weemoedig. Eind jaren veertig kwam Joop de Wit voor het eerst in aanraking met de sportjournalistiek. Een beroep dat hij later 32 jaar lang zou uitoefenen. „Het Vrije Volk had toen nog een Schouwen-Dui- velandse pagina en daar begon ik het eerst voor te schrijven. Later ben ik dat ook voor de PZC gaan doen. Toen ik begin jaren vijftig afgekeurd werd voor de bouw ben ik in 1953 full-time sportredac teur geworden bij de Zierikzee- sche Nieuwsbode". Vijf jaar eerder was de eerste Schouwen-Duivelandse sportver slaggever toegetreden tot het scheidsrechterskorps. „Ik heb me toen aangemeld en kreeg een spel regelboekje in handen waaruit de kennis gehaald moest worden. Op een gegeven moment moest ik op De werkzaamheden voor de voetbalbond bleven niet beperkt bij de taak in het zwarte pak. Di rect na de watersnood werd hij be naderd door Iman Bakker, voor zitter van de afdeling Zeeland. Joop de Wit werd gevraagd om zit ting te nemen in de technische commissie. Andere functies welke hem in de loop der jaren ten deel vielen waren: regio-consul, consul van Renesse, regio-voorzitter, rap porteur. Maar niet alleen op sport gebied. Ook de diverse gemeente lijke commissies konden, en kun nen, een beroep doen op de inzet van Joop de Wit. En wilt u een wielerronde organiseren? Geen nood, vestig uw hoop... gewoon op Joop. De grootste passie momenteel van de scheidende KNVB-bobo is fietsen. In 1947 heeft hij aan den lijve ondervonden hoe het is om als amateurrenner de pedalen rond te trappen. „Ik kon toen in Beverwijk een mooie niet te dure fiets kopen en heb toen één jaar met de amateurs meegereden. En zodoende veel geleerd. Omdat ik al 27 jaar was, was dit te oud om hier nog echt aan te beginnen". Joop de Wit heeft dan ook aan de wieg gestaan van de oprichting van de Rijwiel Toerclub Schou wen-Duiveland, terwijl hij dit jaar alweer voor het negende jaar een bezoekje brengt aan dé wieler ronde, de Tbur de France. Hij kijkt nu alweer reikhalzend uit naar de verrichtingen op l'Alpe d'Huez. Ook organiseerde De Wit zeven jaar achter elkaar de Wielerronde van Renesse, terwijl hij ook zijn medewerking verleende bij de overige rondes op het eiland. Zelf is Joop de Wit ook nog regelmatig te vinden op zijn Francesco Moser fiets ter waarde van zo'n slordige 2000 gulden. „Ik heb gisteren nog een grote rit gemaakt, maar van daag heb ik een rustdag ingelast", klinkt het professioneel. (Goes) en Henk Koey voets (Gapinge) en als zondagscheidsrechter gaan over naar de KNVB Iman Wesdorp uit Zierikzee en Stoffel Schipper uit Grijpskerke. een zondagmorgen bij de schilder J. W. Gudde, hier uit de Nieuw- straat, komen. Die was een katho liek en nadat hij uit de kerk was gekomen deed ik die zondagmor gen 'examen' bij hem thuis". NIEUWDORP - De E-pupillen van Duiveland hebben deelgenomen aan het kampioenschap '4 tegen 4', ge houden door de afdeling Zeeland van de KNVB op het terrein van de SV Nieuwdorp. Duiveland, als enige ver eniging van Schouwen-Duiveland deelnemer aan dit kampioenschap, behaalde een verdienstelijke 4e plaats. In totaal schreven 24 viertallen in, verdeeld over 4 poules. Duiveland werd poule-winnaar door winst op Noormannen (2-0), Walcheren (5-1), Wissenkerke (4-0), Hontenisse (2-1) en een gelijkspel (1-1) tegen Krabbendij- ke. In de halve finale werd een 2e plaats bereikt achter Arnemuiden, de uiteindelijke winnaar van het kam pioenschap. Duiveland verloor de strijd om de derde en vierde plaats van Middelburg (1-2). Eindstand: 1. Arnemuiden; 2. Krabbendijke; 3. Middelburg en 4. Duiveland. E-pupillen Duiveland El bereikte een 5e plaats op een toernooi in Dirksland van DES '67. Deze plaats werd veilig gesteld door een beslissingswedstrijd om de 5e en 6e plaats in winst om te zetten door penalty's. Totaal namen 8 teams deel. Eerder kwam Duiveland E2 als vierde uit het toernooi bij ZSC te Scharendijke. Cor Verhaart: voorzitter van de zaal voetbalcommissie Rinus Nodelijk is als bestuurslid ge kozen in de zaalvoetbalcommissie. ZIERIKZEE - Tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de Schouwen-Duivelandse zaalvoetbal commissie is Cor Verkaart gekozen tot voorzitter. Bestuurslid Iman Wes dorp nam afscheid. De hierdoor vrij gekomen plaats is ingenomen door Rinus Nodelijk, sponsor van kam pioen en Supercup-winnaar Nola Boys. Tijdens de bijeenkomst, welke door vertegenwoordigers van een twintig tal zaalvoetbalverenigingen werd be zocht, werd tevens de strijd om de Su percup definitief en officieel in het wedstrijdprogramma opgenomen. Voortaan zal ter afsluiting van de zaalvoetbalcompetitie de kampioen van de eerste klasse en de bekerwin naar strijden om deze zogenaamde Supercup. Wanneer blijkt dat de kampioen en de bekerwinnaar één en dezelfde ploeg is komt de nummer twee van de beker uit in de afsluiten de finale. De nieuwe competitie start weer begin september. Inspringend op de actualiteit heeft ook de vroegere sportver slaggever zo zijn verwachtingen over de komende Mondiale in Ita lië. „Ik ben geen pessimist van huis uit, maar de verwachtingen zijn zo hooggespannen dat het best wel eens op een fiasco kan uitlopen voor het Nederlands elf tal. Net als in 1934, toen verloren 'we' geheel onverwacht van Zwit serland met 3-2. Als favorieten tip ik Italië, Argentinië en Brazilië. Vooral die Zuidamerikaanse lan den gaan denk ik voor verrassin gen zorgen", aldus de expert. 1 ZIERIKZEE - Het zaalvoetbalteam van De Steeg, dat onlangs deelnam aan het grote toernooi in Lloret de Mar te Spanje, heeft daar een uiteindelijke zestiende plaats weten te behalen. Er deden aan het prestatieve toernooi, waar voor was ingeschreven, 23 teams mee. Vooral het gebrek aan voldoende conditie braken de Zierikzeese Spanjegangers op een gegeven moment op. Tevens was dit groots opgezette zaalvoetbaltoernooi samengesteld uit vele sterke ploe gen. Uiteindelijke winnaar werd de Goese equipe El Toro. Ook de Zierikzeeënaren hadden hieraan hun steentje bijge dragen. El Toro werd in de finale door hun Zeeuwse vakantiegangers nanmelijk min of meer naar de winst ge schreeuwd. Op de foto, staand v.l.n.r.: Ramazan Ajaz, Wim Ravia, Frank Kouijzer en Erwin Theunisse. Hurkend v.l.n.r.: Kees Verwest, Hans Volkeri, Jacco de Bruine en coach Willem van de Velde. KERKWERVE - Wegens een drukke verbouwing is Han van de Sande momenteel nog niet echt met zijn ge dachten bij het komende WK. „Maar als het straks be gint rol je er tóch vanzelf in", aldus de 28-jarige loodgie ter. Omdat door alles en iedereen enorm hoge verwachtingen toegeschreven worden aan het Neder lands elftal, hoopt Van de Sande niet dat juist dit onze jongens zal opbreken. ,,Ik verwacht niet dat ze het zo goed doen als tijdens het Europees kampioenschap in 1988. Maar bij de eerste vier moeten ze toch wel kunnen eindigen", aldus één van de belangrijkste middenvelders van voetbalvereniging WIK. Voor Han van de Sande, samen met broer Eric belangrijke pionnen van de hoofdmacht van SV WIK, heeft het afgelopen seizoen een minder vlot be gin gekend. Reeds tijdens één van de eerste competitiewedstrijden liep Van de Sande een lastige spierscheu- ring op aan het bovenbeen. „Zodoen de heb ik in het begin van de competi tie vijf wedstrijden of zo niet mee kunnen doen". Teveel blessures Van de Sande is 'redelijk tevreden' over de resultaten van het eerste elf tal. „We hebben echter teveel blessu res gehad. Zodoende hadden we steeds maar net genoeg mensen. Dat is wel jammer, anders hadden we toch hoger kunnen eindigen. Vooral tegen de bovenste ploegen hebben we de meeste punten laten liggen". En hoe is het hemzelf vergaan? „Zelf? Ja door die blessures van anderen heb ik zeker op drie of vier posities gestaan. Dat is natuurlijk niet echt gunstig. Maar behalve in de spits kan ik over al eigenlijk wel spelen". Han van de Sande is vooral enorm te spreken over zijn trainer Jaap de Ridder uit Arnemuiden. „Jaap is een enorm pluspunt voor WIK. Het is lang geleden dat we zo'n goede trai ner hebben gehad. Hij doet het heel goed in mijn ogen. Hij heeft ook mensen uit andere elftallen terugge haald naar het eerste, en dat is alle maal goed uitgepakt. Daarbij is hij nooit agressief, blijft altijd rustig en heeft er alles voor over". Omdat de besnorde middenvelder momenteel drukdoende is met de ver bouwing van zijn woning leeft de ge dachte over de WK bij hem nog op de achtergrond. „Ik zou ook niet zo di rect weten wie er wereldkampioen gaat worden. Wel ben ik er huiverig voor dat Nederland de finale niet zal halen. Iedereen is zo optimistisch en al die liedjes die gemaakt zijn, ik weet het net zo niet. Ik denk niet dat ze het zo goed doen als op de EK. Me de ook door die enomie druk die op hun schouders rust". Voorronde En de voorronde? „Die zullen ze waarschijnlijk wel doorkomen. Hoe wel Engeland een rotte tegenstander is. Gullit is ook nog niet fit, en dat scheelt ook een berg. Hij is toch een speler die een hele ploeg kan meene men. Maar je weet het nooit van tevo ren. Het is ook bekend dat Nederland groeit tijdens een toernooi". De selectie? „Het is hetzelfde krootje als tijdens de EK hè. Dat zie je al bij de afvallers. Beenhakker zal het verder ook wel niet omgooien. Misschien dat hij de achterhoede nog iets verandert, maar voor de rest is het natuurlijk goed om met die EK- groep ook het WK in te gaan", aldus Van de Sande die de interim-bonds- coach betiteld als een 'sympathiek persoon die recht door zee is'. Eigen ideeën Han van de Sande heeft zo zijn ei gen ideeën over de omstreden hoge premies, of juist te lage. zoals ook wel wordt gevonden. „Ik vind toch wel dat je als Oranje-speler het voetbal voorop moet laten gaan. In feite speel je voor je land en is het sowieso hartstikke mooi dat je erbij zit. Maar iedereen probeert eruit te slepen wat erin zit. Als je goed presteert op zo'n WK verkoop je jezelf, dan komen de aanbiedingen vanzelf. Maar alles draait momenteel om geld, dat zie je hier ook al in Zeeland, zoals Vlissin- gen bijvoorbeeld. Dat trekt alle spe lers weg", aldus de voetballende loodgieter, die het Braziliaans voet bal wel kan waarderen. FIFA WORLD CUP In de sport kolommen komt in elke editie, tot aan de ope ningswedstrijd op 8 juni. een eilandelijke voetballer aan het woord, die zijn visie geeft op het komende WK-voetbal. Wie tippen zij als winnaar en welke rol is er volgens hun weggelegd voor onze Oranje hemden? Lees alles over deze - soms - voorspelbare maar ook afwijkende en opmerkelijke uitspraken in de komende edi ties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 10