Majoor Holland vijfentwintig jaar officier Leger des Heils r Reddingscertificaat scholieren Bru 3'2u<9 ti DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen- Duiveland krijgt christelijke bond voor ouderen Huldiging in de Lichtboei M. v Kop/staart- botsingen in Zierikzee WA> PE Bitr GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Actieweek Brouwersdam Bridge Korfbal Amnesty International start een actieweek ten Middenschouwen gaat meebetalen aan een De Bridgeclub in Zierikzee heeft in Kerkwerve Het team van ZSC uit Scharendijke heeft behoeve van opstand in China. (Pag 2). onderzoek omtrent de Brouwersdam. (Pag. 3). het seizoen afgesloten. (Pag. 5). het zevende wijkenkorfbaltoernooi gewonnen. (Pag. 7). DONDERDAG 31 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24752 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als ieder de andere helpen wilde, dan waren allen geholpen. Ebner-Esehenbach ZIERIKZEE - Schouwen-Duive- land krijgt haar eigen afdeling van de Protestants Christelijke Ouderen Bond. Zo'n honderd mensen hebben inmiddels te kennen gegeven lid te willen worden en daarmee lijkt de tijd voorbij, dat de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (ANBO) de enige georganiseerde ouderenbond in de streek was. De groei van de PCOB gaat de laat ste jaren erg snel. Jaarlijks is er een groei met zo'n 20% en het aantal plaatselijke afdelingen neemt even eens toe. Kortgeleden is er in deze re gio een ledenwerfactie gehouden en met succes. Juist daarom lijkt er nu een afdeling Schouwen-Duiveland van de grond te komen. Het gewest- bestuur heeft hierover al een besluit genomen. Dinsdag 11 september aan staande is de oprichtingsvergade ring. Volgens de PCOB groeit in christe lijke kringen de behoefte aan een or ganisatie van ouderen, die zich van uit de bijbelse visie bezint op de plaats van de oudere in de samenle ving en op de taak van die oudere in het huidige bestel. De PCOB vindt het daarom nood zakelijk, dat de-ouderen zeggenschap houden in de kerkelijke, maatschap pelijke, politieke en culturele orga nen. Daarbij gaat het om zaken als het ouderenpastoraat, de gezond heidszorg, de gezins- en bejaarden hulp, de bouw van aangepaste wonin gen, zodat men zolang mogelijk zelfstandig kan blijven wonen en het bestuur van verzorgings- en verpleeg huizen. Verder wil de PCOB zich bezighou den met het functioneren van het in dicatiesysteem voor opname in be jaardenoorden, inspraak in samen werkingsverbanden, die verantwoor delijk zijn voor de zorg van de zelf standig wonende oudere, de stichting gecoördineerd ouderenwerk, waarin rekening wordt gehouden met de reli gieuze overtuiging en met de onder de ouderen levende behoeften en ten slotte bewaking en waar nodig verbe tering van sociale voorzieningen. Een hele waslijst dus. Wie informa tie wenst over de nieuwe bond kan bellen met K. T. de Jonge (01110- 13796) of C. van der Maas (01110- 13643). Majoor Holland werd tijdens zijn jubileumviering nog wel aan het werk gezet. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tijdens een feestelijke dankdienst in de Lichtboei heeft het Leger des Heils herdacht, dat de Zie- rikzeese majoor A. Holland vijfentwintig jaar officier is. Door divisie-officier majoor Thonlinson werd Hol land bevorderd tot lid in de orde van langdurige dienst. „In andere sectoren krijg je een maandsalaris. Maar dat kennen we niet", aldus Thonlinson gekscherend. diens echtgenote woonden de dienst bij. Het zaaltje van het Leger des Heils aan de Poststraat was tot de laatste stoel bezet. Allereerst werd het Leger .des Heilslied Vreugd, vreugd, vreugd gezongen, terwijl zuster Groenendijk de heilsvlag binnendroeg. Een groot aantal heilsoldaten, vrienden en be kenden was naar de Lichtboei geko men om Holland in het zonnetje te zetten. Ook de Zierikzeese burge meester, mr J. J. P. M. Asselbergs en Asselbergs benadrukte tijdens zijn speech de betrokkenheid tussen de kerkelijke link en de bestuurlijke. Hij roemde Holland's betrokkenheid bij de ellende van zijn medemensen. „Ook in Zierikzee hebt U ontdekt, dat er mensen zijn waarvoor het le ven niet zo goed is. Mensen, die vaak aan de onderkant van de maatschap pij verkeren". Warm plekje Volgens Asselbergs heeft het Leger des Heils een warm plekje in ieders hart ,,en daarvoor hoef je niet persé een dankdienst bij te wonen". Het Le ger des Heils durft zich kwetsbaar op te stellen en dat onderscheidt het Le ger volgens de eerste burger van veel andere kerkgenootschappen. ,,In de samenleving blijft een gat, waarin mensen vallen. Ook in de hedendaag se welvaartsmaatschappij". Asselbergs noemde de Lichtboei een baken en dat geldt ook voor de Dikke Toren, waarvan hij Holland ,,uit dank en diep respect" een pente kening gaf. BRUINISSE - In het zwembad 't Aquarium in Bruinisse hebben negentien Bruse scholieren van de hoogste groepen van de drie basisscholen met goed gevolg het exa men reddings- en overlevingszwemmen afgelegd. Het is voor het eerst dat deze ver volgopleiding op het A- en B-diploma wordt gegeven en zweminstructeur Jan Douwes is er zeer content mee: „Het redden van drenkelingen of jezelf in veiligheid kunnen brengen onder zware omstandigheden is in onze waterrijke regio beslist geen overbo dige luxe". Jan Douwes vertelt dat de vervolg opleiding is bedoeld om een stukje ervaring mee te geven ter voorberei ding naar de hogere scholen en in de vrije tijd waar toch vaak op en bij het water wordt doorgebracht. De achter- j -<±££35^v jju ..jèr Een reddingscertificaat krijg je niet cadeau. (Foto: Joop van Houdt). grond die ze in deze zware cursus mee krijgen kan volgens Douwes levens reddend zijn als de nood aan de man komt. Maar tussen de woorden van de zweminstructeur valt ook op te teke nen dat hij de huidige tendens wil doorbreken dat zoveel mensen niet kunnen en vaak daardoor niet willen helpen bij slachtoffers te water. De opleiding maar ook het examen in het zwembad zijn volgens Douwes best zwaar maar vooral op praktijk voorbeelden geënt. Gekleed Zo moeteij de kinderen tijdens het examen 400 meter gekleed met laar zen en regenpak zwemmen, 50 meter gekleed op de rug vooruitkomen, oriëntatiezwemmen, dat wil zeggen met een blinddoek voor het zwembad oversteken, een pop opduiken en 25 meter vervoeren, minimaal 12 meter onder water zwemmen, vijf minuten gekleed watertrappelen, vijf minu ten doodstil drijven gebruik makend van attributen zoals een omgekeerde laars, een groepsredding van drie jon geren, het behandelen van grepen om drenkelingen vast te grijpen en aan de wal te brengen en een stukje EH BO zoals beademen, van knellende kleding ontdoen en stabiele zijlig ging. Een loodzwaar programma dat vol gens een trotse Douwes door alle 19 kinderen met goed gevolg is doorlo pen. De geslaagden zijn van Ds. Pie- ter van Dijkeschool, De Meerpaal en Op Dreef. Dat zijn: Carolien Jonker, Barrij Capelle, Maart je Wehrmeijer, Johnny Otte, Miranda van Duiven- dijk, Claudia Cornelissen, Edo de Looff, Janneke Verwijs, Harm Wind, Leanne van Dommele, Diane Labeur, Melissa Born, Jos Kempe, Suzanne Oomens, Rien Schot, Hans Mol, Kees Hoek, Marika Bolier en Johanna van den Broek. Het is de eerste keer dat deze red- dings-overlevingscursus in 't Aqua rium wordt gegeven, maar gezien de respons op deze eerste proeve van be kwaamheid zal er zeker een vervolg komen voor andere groepen. Allen kregen een certificaat van 't Aqua rium overhandigd. Majoor Thonlinson, de divisie officier, noemde Holland „ongetwij feld een van de hoogst gekwalificeer de officieren van het Nederlandse Le ger des Heils". En verder: ,,Ik heb een enorme bewondering voor je inzet voor bijvoorbeeld drugsgebruikers en mensen, die het niet breed hebben. Namens als die mensen moet ik je dank je wel zeggen". Niet naar elders In antwoord op een 'waarschuwen de vinger' van Asselbergs, reageerde Thonlinson met de opmerking, dat er bij het Leger geen plannen bestaan om majoor Holland en diens echtge note op te roepen naar efcflers te gaan. Dat is namelijk gebrufk binnen het Leger. En de hiërarchische structuur van het Leger maakt van een bestuursverzoek een bevel. Daardoor is bijvoorbeeld het echt paar Kruisinga drie jaar geleden ver trokken en maakte plaats voor het echtpaar Holland. En majoor Hol land heeft ook al vele standplaatsen gehad, waaronder Den Haag. Met na me daar heeft hij een zware tijd ge had. Uitvoerig Zuster Hannie Jonker van het korps Zierikzee ging nogeens uitvoe rig in op het bewogen leven van ma joor Holland, die al op veertienjarige leeftijd heilsoldaat werd. Later koos hij voor een ander leger; de marine. Met dat korps ging hij onder meer naar Curasao, van waaruit hij terug wilde keren naar het Leger des Heils. Dat wees hem in eerste instantie af als officier. Maar niet veel later werd Holland alsnog verzocht toe te treden tot het Leger. ,,Wij voelen ons bevoor recht met U beiden als officier", al dus zuster Jonker. Namens het korps overhandigde ze majoor Holland een fiets met toebehoren. Maar niet alvo rens ze hem een miniatuur camper gaf. „Dat was Uw hartewens en die wilden we U graag geven. Maar er was één probleem. Hij paste niet door de deur". ZIERIKZEE - Op de S7, van Zierik zee naar de De Val, heeft zich dins dagmiddag een kop/staart-botsing voorgedaan. Betrokkenen waren T. S. uit Kerkwerve, E. A. uit Rotter dam en E, A. D. uit Meise, België. Het ging hier om drie personenauto's. A, en D. stonden op de S7 ter hoogte van de Julianastraat op de rijbaan, om af te slaan. S. had dit, volgens een politie woordvoerder, niet in de gaten en reed tegen de Rotterdamse personen auto, die vervolgens door de botsing, tegen de Belgische auto opreed. De auto's liepen aan de voor- en achter zijde deuken op. Op de N 59 ter hoogte van de Lange Blokweg en Rotonde deed zich op dinsdag om 11.40 uur een aanrijding voor. L. P. L. uit Ridderkerk reed met haar personenauto richting Haamste de. M. P. uit Mechenheim Duitsland reed voor haar en moest volgens een woordvoerder van de politie plotse ling remmen. L. kon haar voertuig niet meer tot stilstand brengen en reed in op haar voorgangster. Beide auto's liepen materiële schade op. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Warm In de nacht weinig of geen bewol king, weinig wind en enkele mistban ken. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Overdag vrij zonnig maar in de loop van de middag of in de avond vanuit het zuiden enkele regen- of onweersbuien. Middagtem- peratuur ongeveer 27 graden. Matige wind uit zuidoost tot zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 juni Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 juni Zon op 05.25, onder 21.51 Maan op 14.41, onder 02.23 Volle Maan: 8 juni (13.01) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het komend etmaal ligt ons land nog grotendeels binnen de invloedssfeer van een hogedrukge- bied, dat zich geleidelijk via Duits land in zuidoostelijke richting ver wijdert. Het veroorzaakt de komende 24 uur een stroming uit zuidoost tot zuid. Hiermee wordt tijdelijke war me lucht vanuit Spanje via Frankrijk naar onze omgeving gevoerd. Bij een overwegend zonnig weertype kan de temperatuur hierin op vrijdagmid dag in een groot deel van het land tot boven de 25 graden oplopen. Voor het zover is krijgen wij de komende nacht te maken met een heldere en windstille nacht. Mogelijk vormen zich dan enkele mistbanken bij mini mumtemperaturen van ongeveer 12 graden. Vrijdag in de loop van de middag en in de avond bereiken zowel vanuit Frankrijk als vanaf de Noordzee sto ringen ons land. De daarmee samen hangende koelere lucht stroomt in de nacht van vrijdag op zaterdag over ons land uit, op veel plaatsen waar schijnlijk voorafgegaan door enkele onweersbuien. Dit koelere weertype duurt gedurende het gehele pinkster- weekeinde voort. Op maandag 4 juni a.s. (2e Pinksterdag) is het kantoor van de „Zierik- zeesche Nieuwsbode" ge sloten. Advertenties voor de editie van dinsdag 5 juni dienen uiterlijk vrijdag 1 juni vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON 0US SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 t ji Wij willen ook goed nieuws thuis, /jU en een gratis proefabonnement van I 2 weken. ?IFRIK7EtSCHF|| NIFUWSBODFÜ Postcode Telefoon Plaats Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1