streeknieuws Vijf korpsen tekenen voor een geslaagde Taptoe Renesse 1990 Bezwaren Salvatorhoeve zijn niet-ontvankelijk Taptoe Renesse verhuist van najaar naar begin seizoen Donderdag 31 mei in gemeenteraad Aanrijdingen op Schouwen- Duiveland Frontale botsing in Haamstede Gaswolk ge constateerd in Westhoek Vechtpartijen in Renësse Mercedes gestolen in Scharendijke Commissie ruimtelijke ordening bijeen Nieuwe loods industrieter rein Oosterland Rust en ruimte in Grevelingen Ruimtelijke ordening Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 ft 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 mei 1990 Nr. 24750 RENESSE - En kleurrijk geheel aan uniformen, afwis selende shows en goede muziek. Dat waren de ingrediën ten van de traditionele Taptoe in Renesse. De vier deel nemende korpsen, Luctor et Emergo, Excelsior uit Delft, het Kamper Trompetter Korps uit Kampen en de Delta Band uit Vlissingen lieten het publiek genieten van hun korps eigene muziek en een show. Het meest succes werd echter geoogst door het Kamper Trompetter Korps, die met hun komische show in legeruniformen menig lach salvo's teweeg bracht. De openingswoorden van burge meester J. L. Niemantsverdriet 'veel luister- en kijkple zier' werden door de korpsen meer dan waar gemaakt. De kou die later op de avond optrad, maakte dat een aan tal mensen het sportterrein voor het einde verliet. Maar de korpsen waren tot aan de laatste noot verzekerd van een behoorlijk publiek dat de muziek die hen werd voor geschoteld zeer waardeerde. Het programma van de Taptoe werd dit jaar aangenaam aangevuld door een korps uit Engeland, het City of St. Albans Corps of Drums 'The Saints'. ,,Dit korps was eigenlijk ge contracteerd door de voetbalclub. Maar ze wilden ook graag spelen en zodoende zaten ze in het voorpro gramma van de Taptoe", vertelde Cees Vegter, een van de organisatoren van de Thptoe. Van het korps uit En geland trok de zesjarige Michelle veel aandacht. Als een Shirley Temple, met rode krulletjes, deed zij mee met de dansers van het korps. Dapper, kijkend naar haar buren, liet zij zien, dat het dansen bij een korps niet al leen voor volwassenen is weggelegd. ,,We treden hier eigenlijk per onge luk op", vertelt Corps director Ralph Boy ion. Het optreden in Renesse is niet de eerste kennismaking met Ne derland. ,,Twee jaar geleden hebben we meegedaan met een Tiptoe in Er- melo. Dat was om ons tienjarig be staan van het korps te vieren", aldus Boyion. Ze hadden het toen zo naar hun zin, 'dat ze besloten, dat als de kas voldoende gespekt was, opnieuw naar Nederland te gaan. ,,En nu zijn we er weer. We logeren in een jonge rencentrum in Serooskerke op Wal cheren". Op zondag speelde het En gelse korps in Sluis en op dinsdag wordt er weer begonnen met de te- Opstellen Na het voorprogramma komt het thuisspelende korps Luctor et Emer go het Tiptoeterrein op en steekt dit schuin over. Ondertussen komen ook de andere korpsen het terrein op met als enige begeleiding een tromslag om de maat aan te geven. Voordat er echt begonnen kon worden, stelden de korpsen zich alle op voor de tribu ne, waar zij werden verwelkomd door burgemeester Niemantsverdriet en de spreekster van die avond, Mary Dalebout. Dat het hier om een serieu ze zaak ging was te lezen van de ge zichten van de leden van het korps.) trotseren om de korpsen aan het werk te zien en te horen. De deelnemende'korpsen kregen twee keer de mogelijkheid om zich te laten zien aan het publiek. Bij het eerste optreden van het Trompetter Korps uit Kampen, liet men in eerste instantie een snelle show zien, waar bij de ritmes heel snel afwisselden. De passen die veelal gemaakt wer den, waren klein en snel, wa^ een heel mooi geheel opleverde. Als afsluiting liepen allen in een rij, waarna er met kleine passen rondjes werden ge draaid, wat duidelijk in de smaak viel bij het publiek. Voor het korps uit Kampen is dit de eerste keer dat ze meededen met de Taptoe in Renes se. Dit Nederlandse korps heeft in middels een internationale bekend heid verworven. ,,We hebben in februari in Nice, Frankrijk, meege daan aan de carnavalsoptocht en zijn in Parijs geweest voor tv-opnames", vertelde Ronny Palland. Op de vraag wat het betekent om mee te doen aan een taptoe, zegt hij: ,,Het is de uitvoe ring van de show, waar je door de week voor oefent". Het korps tekent voor ongeveer dertig optredens per jaar. ,,Het vraagt wel veel tijd, maar het is je hobby". Op de show die zaterdag avond te zien was is door het korps vanaf januari gestudeerd. De tweede komische show van het korps had weinig van een georganiseerde bij el kaar passend geheel. De leden waren voor dit optreden getooid in een le geruniform. De kleur groen was het enige dat uniform was aan het ge heel. De reacties van het publiek wa ren dan ook als verwacht: Moet je die kijken, hij heeft een rode bril met lichtjes, nee hij met zijn paarse pruik en hij dan, met die raket door zijn helm. In samenspel met muziek werd het leven van een soldaat geshowd. Waarbij het liedje Ik sta op wacht niet ontbrak. Ondanks de kou werd er niet getwijfeld bij het 'wakker' gooien van een soldaat, wat reacties uit het publiek opleverde. Met het liedje Zorg dat je er bij komt, werd de komische act beëindigd. Choreografie Showkorps Excelsior liet een show zien met eigentijdse muziek en ook de choreografie zat goed in elkaar. Ook voor het showkorps uit Delft was de Taptoe een eerste kennisma king met Renesse. De reden dat het showkorps meedoet aan de Tiptoe is volgens de manager van de band, R. T. M. van Soldt: We maken showrnu- ziek en we worden ervoor gevraagd". Een andere reden is het plezier en dat de kas van het showkorps gespekt moet worden. ,,Maar het plezier staat voorop". Op de show die te zien was tijdens de Taptoe, was door het korps een half jaar geoefend. ,,Maar de Zee mansshow die kennen we al vijf jaar, maar daar blijven ze om vragen". De Zeemansshow was het tweede optre-- den van het korps, waarin zeeliedjes het hoofdthema waren. Voor deze show hadden de leden zich verkleed in matrozenpakken en was de scheepsklok een attribuut wat daar bij niet vergeten werd. Met liedjes als Daar was laatst een meisje loos en Piet Hein, werd door het publiek meegezongen en geklapt, waarmee men liet weten dat de muziek in goe de aarde viel. Voor de Delta band is dit de tweede keer dat zij meedoen met de Taptoe in Renesse. ,,Maar dat is wel een jaar of vijf tot acht geleden", vertelt Harrie Broers, de instructeur van de band. Het meedoen met de Thptoe wordt door het korps als leuk ervaren. ,,Het is de manier van muziek maken". Broers vindt het leuker om mee te doen met een Tiptoe dan met Marsen lopen. ,,Bij een Thptoe ontmoet je an dere korpsen en bij een Mars alleen toevallig bij het voorbij gaan". De Delta Band gebruikt het wintersei zoen om nieuwe shows in te studeren, welke te zien zijn in het zomersei zoen. „Maar in het zomerseizoen oefe nen we gewoon door", aldus de in structeur. Op de vraag hoeveel optredens de Delta Band doet zegt Broers: „In de maand mei en septem ber doen we twee optredens per week. We zouden elk weekend wel weg kunnen als we dat zouden wil len, maar in de zomer gaan we zelf ook op vakantie". Luctor et Emergo Luctor et Emergo, het thuisspelen de korps zorgde tijdens de Thptoe voor de opening en voor de afslui ting. „We hebben één keer niet mee gedaan, maar daar hadden we nader hand onvrede mee", verteld J. H. Blom. Voor het feit dat het korps al leen de Intrada en de finale verzorgt heeft Blom een duidelijke reden: „Het is voor ons als korps, dat meer dan helft uit leden bestaat die in de horeca werken, erg moeilijk om bij elkaar te komen. We hebben gewoon geen tijd gehad om een show in te stu deren. Van de korpsen die vanavond optreden is het een specialiteit. Wij als muziekvereniging moeten van al le markten thuis zijn", legt Blom uit. „Volgende week moeten we alweer een concert geven". Het feit dat Luc tor et Emergo de avond voor de Tip toe een half uur geoefend heeft, il lustreert de moeilijkheden van de vereniging. ,,We vinden het altijd leuk om mee te doen, maar het is ei genlijk een te grote belasting voor een korps uit een recreatiegemeente", besluit Blom. De finale van de Taptoe werd ver zorgd door de vijf bands tegelijk. Ook de Engelse band deed hier als extra aan mee. Met onder andere het stemmige My Spanish Rose werd het einde van een geslaagde Taptoe Re nesse 1990 aangekondigd. De Taptoe van Renesse werd bezocht door onge veer 750 betalende bezoekers. Serieuze gezichten tijdens Taptoe Renesse OUWERKERK - Het besluit, dat de Duivelandse gemeenteraad onlangs nam met betrekking tot het bestemmingsplan Salvatorhoeve te Ouwerkerk, was er een van algemene strekking. En daarom menen burgemeester en wet houders, dat de binnengekomen bezwaren niet-ontvankelijk verklaard kun nen worden. Of de gemeenteraad er ook zo over denkt, blijkt tijdens de raads vergadering op donderdag 31 mei in het gemeentehuis te Nieuwerkerk; aanvang 20.00 uur. ZIER1KZEE - Op de kruising Graehtweg-Jannewekken heeft zon dag om 12.25 uur een verkeersonge val plaatsgevonden. P. R. uit Zierik- zee kwam vanaf het busstation over de Grachtweggereden. E. M. uit Mid delburg kwam op dat moment uit het Jannewekken. Volgens een woord voerder van de politie heeft P. R. geen voorrang verleend aan de uit Middelburg afkomstige bestuurder. De beide personenauto's liepen deu ken op. Bij een aanrijding zondag rond 14.30 uur op de Brouwersdam ter hoogte van Scharendijke, raakten twee personenauto's betrokken. B. A. M. O. uit Waasmunster België, reed de oprit naar de Brouwersdam op richting Ouddorp. Op het moment dat hij merkte dat hij verkeerd zat, wilde de Belg keren. Op datzelfde moment kwam F. R. T. uit Middel burg aanrijden. Volgens de politie woordvoerder probeerde T. nog uit te wijken, wat niet lukte. De beide auto's liepen materiële schade op. Een kop/staart-botsing deed zich zondag voor om 15.30 uur op de pro- vincialeweg van Bruinisse naar Rot terdam. Op dat moment reed er een file. G. H- W. uit Duitsland reed voor op en moest onverwacht remmen. R. J. G. uit Lettele, lette volgens de poli tiewoordvoerder niet op en botste te gen de personenauto van W. op. Eén van de auto's was dermate bescha digd dat deze moest worden weg- gesleepd. BURGH-HAAMSTEDE - Een fron tale botsing aan de Noordstraat in Haamstede leverde vrijdag twee licht gewonden en twee auto's die to tal loss verklaard werden, op. T. v. R. uit Haamstede reed omstreeks 16.20 uur vanuit de Weststraat over de Noordstraat. Volgens een woordvoer der van de politie heeft hij niet ge noeg rechts gehouden, waardoor hij frontaal tegen, de .uit Duitsland af komstige B. J. ÉT. G. aanreed. R. ver klaarde tegen de politie dat hij had moeten uitwijken.i'.o.or een voetgan ger. De auto's zijn wëggetakeld. In Nieuwerkerk deed zich'op vrij dag omstreeks 19.40 uur een aanrij ding voor op de hoek Unastraat en Poststraat. I. R. A. v. B. uit Nieuwer kerk reed vanuit de Stationsstraat recht door de Poststraat in. P. A. M. uit Renesse kwam vanuit de Kerk- ring over de Unastraat gereden. Be stuurder v. B. heeft volgens een woordvoerder van de politie, geen vrije doorgang gegeven, waardoor de twee personenauto's in botsing raak ten. De auto van v. B. werd aan de voorzijde gedeukt, de auto van de Re- nessenaar werd aan de achterzijde ge deukt. BURGH-HAAMSTEDE - In de Westhoek hebben mensen afgelopen zondag rond 20.00 uur last gehad van een brandlucht. Er zijn verschillende instanties ingelicht en vermoedelijk ging het over een gaswolk die vanuit zee de Westhoek bereikte. Door milieu-ambtenaren wordt een onder zoek ingesteld. s'9lT RENESSE - Ter hoogte van een dis cotheek in Renesse is zondagmorgen 27 mei een vechtpartijtje ontstaan tussen acht personen. Er werd door G. L. K. uit Duitsland aangifte ge daan. Hij had bij het vechtpartijtje een paar losse tanden en een kapotte lip opgelopen. De bereden politie heeft mensen uit elkaar gehaald, waarbij geen wapengeweld van de politie kwam kijken. Het onderzoek van het vechtpartijtje wordt nog voortgezet. In dezelfde nacht, rond slui tingstijd van de horeca-zaken, deed zich een ruzie voor in Renesse, tussen G. J. H. M. W. uit Leiden en A. A. L. uit Vlaardingen. L. reed met zijn auto over de Hogezoom en was op dat tijd stip nogal druk. Er werd een klap op zijn auto gegeven, waarna L. is uit gestapt en ging staan bakkelijen met W. die de klap op de auto gaf. W. liep hierbij een gescheurde lip, losse tan den en kleding die met bloed besmeurd werd, op. Bij thuiskomst merkte L. dat zijn auto gedeukt en beschadigd was. De politie stelt een onderzoek in. SCHARENDIJKE - P. A. J. S. uit Duitsland werd gedupeerd door het dievengilde. De Duitser had zijn auto, met een waarde tussen 20.000 en 30.000 Duitse Mark, zaterdag avond op een parkeerplaats aan de Elkerzeeseweg, in Scharendijke ge zet. Bij aankdmst van de parkeer plaats, zondagmorgen, bleek zijn auto verdwenen. Uit de caravan van J. T. C. V. uit Brunssum werden op zaterdag door de jongens met de vlugge vingertjes een gouden horlo gé en drie briefjes van tien gulden ontvreemd. De caravan stond op een camping aan de Hogezoom in Renes se. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Korte Moermondsweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een po ging tot inbraak gedaan. Onderwerp van de poging was de auto van B. T. uit Aken, Duitsland. Er werd een ruit vernield, maar er werd niets meege nomen. Van verdere schade is bij de politie niets bekend Bij de opstelling waren de unifor men van de korpsen goed te zien, die er alle prachtig uitzagen. Vooral het uniformen van de Delta Band uit Vlissingen en het Kamper Trompet ter Korps zagen er compleet met de helmen, die leken op de Engelse 'bobby'helmen prachtig uit. Bij het begin van de Taptoe hadden zich in middels heel wat mensen verzameld. De Taptoe werd andere jaren georga niseerd als afsluiting van het sei zoen, maar dit jaar is er door de orga nisatie gekozen als opening van het seizoen, wat als gevolg had dat het publiek de frisse lente-avond moest Het bestemmingsplan Salvatorhoe ve is al jarenlang punt van discussie. Bewoners van het park hebben zon der toestemming bouwsels neergezet en daartegen is door de gemeente be zwaar gemaakt. De gemeente is uit eindelijk in haar recht gesteld door de Raad van State. Daarna restte de bewoners van het park niets anders dan de gemeente te verzoeken een voorbereidingsbesluit te nemen. Een besluit, dat het mogelijk maakt de nu nog illegale bouwwer ken met het oog op wijziging van het bestemmingsplan in de toekomst, alsnog toe te staan. Maar de gemeen te heeft dat verzoek van de hand ge wezen. Daartegen maken de bewo ners nu bezwaar. Dat gebeurt door de Coöperatieve Vereniging van Eigena ren park Salvatorhoeve U. A. en mr G. H. L. Weesing, namens meerdere bewoners. Maar de beslissing van de gemeen teraad was er een van algemene bestrekking. Het betrof het algehele plangebied en niet een enkel 'geval'. Daarom denken b en w, dat de be zwaarschriften niet-ontvankelijk verklaard kunnen worden. De gemeenteraad spreekt verder onder meer over een subsidieverzoek van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt ten behoeve van een Zeeuws Boerenbrood-project. B en w vinden het op zich een prima project, maar willen geen subsidie geven. Hiervoor zou geen taak weggelegd zijn voor de gemeente. Zo dacht de commissie welzijn er eerder ook over. ZIERIKZEE Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep Wees een zegen komt donderdag 31 mei voor de laatste keer in het seizoen bij een in het Hervormd Kerkcentrum te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Omroep De Wieken Omroep Stichting houdt zaterdag 9 juni weer haar jaarlijkse rommelmarkt achter bejaardencen trum de Wieken te Zierikzee. Door de hoeveelheid spullen die de organisa tie gekregen heeft, het Rad van Avon tuur dat draait en bijdragen van di verse middenstanders wordt de rommelmarkt nog groter van opzet. Er is ook een terras voor koffie en li monade en een stand met het 21-spel. Om 11.00 uur speelt het Zierikzeese draaiorgel en 's middags is er een op treden van het Leger des Heils. De rommelmarkt1 begint om 09.00 uur. De windmolen The team for international marke ting and public relations Timbre te Breda heeft onlangs een film over windmolens gemaakt. In deze roL prent speelt de ^ierikzeese molen Den Haas een hoofdrol. De presenta tie van de film aan het gemeentebe stuur is na afloop van de raadsverga dering, vandaag maandag 28 mei. De film duurt vijfentwintig minuten. Welzijnsbeleid Met het oog op de nieuwe sa menstelling van de welzijnscommis- sie in Zierikzee gaan burgemeester en wethouders een advertentie plaat sen, waarin kandidaten worden opge roepen. In de commissie is plaats voor één lid van burgemeester en wethouders, drie of vier raadsleden en vijf andere inwoners van de ge meente Zierikzee. In de samenstel ling wordt gestreefd naar vertegen woordigingen uit de maatschappelij ke dienstverlening, eductie, emanci patie en sociaal-cultureel werk. Mol/Melkmarkt Het MMO/Handelsonderwijs is een afdeling van het Delta College te Middelburg. Deze driejarige middel bare dagopleiding leidt leerlingen op voor een commerciële functie in het middenkader van het Midden- en kleinbedrijf. Tevens geeft het diplo ma recht op vestigingsbevoegdheid voor bijna alle branches. In het kader van hun opleiding hebben de leerlin gen van de eerste klas gedurende een periode van acht weken een praktijk opdracht uitgevoerd. Het ging om een marktonderzoek. Aan het onderzoek is meegewerkt door de winkeliers van de Mol/Melkmarkt te Zierikzee De resultaten worden deze week in Middelburg gepresenteerd. ZIERIKZEE - Of de gemeente Zie rikzee gaat meewerken binnen de Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duiveland, komt aan de orde tijdens de openbare commissie vergadering ruimtelijke ordening en industrie, die dinsdag 5 juni, om 19.30 uur, wordt gehouden in het stadhuis te Zierikzee. Bij de oprich ting heeft het gevormde interim-be stuur de gemeente gevraagd om tot de stichting toe te treden. Verder komt tijdens de commissie vergadering aan de orde de tweede wijziging van de subsidieverordening voor stadsvernieuwing Zierikzee, het krediet voor de stedebouwkundige maatregelen, het voorbereidings besluit zuidoever van het Kaaskens- water, het voorbereidingsbesluit Poortambacht, het voorbereidings besluit Binnenstad-Noordwest en de toepassing van de subsidieverorde ning stadsvernieuwing wat betreft de voorwaarde eigenaar/bewoner. OOSTERLAND - De bloemenhan del van de firma Demper te Ooster land wil in deze plaats op het indus trieterrein een loods bouwen voor de opslag en verpakking van bloemen en planten. Het bedrijf heeft hier ruim 1000 vierkante meter grond voor nodig. De gemeenteraad van Duiveland wordt donderdag 31 mei vanaf 20.00 uur gevraagd hieraan medewerking te verlenen. De firma moet 34,50 gul den per vierkante meter op tafel leg gen. Het gaat om een perceel aan do Wilgenstraat te Oosterland, gelegen aan de kant van het sportterrein. 3 Vervolg van pagina 1 als jetski's en het feit dat de capaci teit van de Grevelingendam tijdens piekdagen onvoldoende is. Aan de ene kant wordt gesteld dat ingespeeld dient te worden op die toe nemende belangstelling, maar aan de andere kant wordt benadrukt dat de openheid van het gebied behouden moet blijven. Hoewel de nadruk in het beheersplan ligt op de waterre creatie wordt ook een aantal sug gesties gedaan dat moeten helpen om de enorme stroom bezoekers in goede banen te leiden. In plaats van 'recrea tief medegebruik van natuur' wordt nu gesproken over 'natuurgerichte re creatie'. Suggestie is om doelgerichte excursies te organiseren. Wandelen Vrij weinig aandacht in het be heersplan voor de voorzieningen voor wandelaars en fietsers. „Gelet op de sterk watergerichte recreatievormen lijkt het aanleggen van wandelpaden in bossen geen substantiële toege voegde waarde op te leveren voor de recreanten". Voor wat betreft het as- faltfietspad bij De Punt wordt in het beheersplan de vraag opgeworpen of dat pad wel in stand gehouden moet worden. Volgens het beheersplan wordt van dit fietspad nauwelijks ge bruik gemaakt. Wat meer aandacht is uitgegaan naar de sport visserij. De eerste jaren na de afsluiting van de Grevelingen was de Grevelingen een waar sport vissersparadijs, maar daar is nu niet veel meer van over. Men wil proberen de sportvisserij weer wat in de lift te krijgen. Op dit moment wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn om in de Grevelingen zalm en forel uit te zet ten en weer een goede visstand te ont wikkelen. Als de uitkomsten van dat onderzoek positief uitvallen wordt er in het voorjaar van 1991 bij wijze van proef een aantal zalmen en forellen uitgezet in de Grevelingen. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie ruimtelijke ordening komt dinsdag 29 en donder dag 31 mei bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. Beide ver gaderingen beginnen om 19.30 uur. Dinsdag spreken de leden over het ontwerp-bestemmingsplan Burgh (derde herziening) en behandeling van de bezwaarschriften. Datzelfde geldt voor het ontwerp-bestemmings plan Rampweg. Donderdag wordt on der meer aandacht besteed aan de bouw van bergingen bij de in aan bouw zijnde achttien appartementen aan de Hogezoom, het aanpassen van de grenzen gebruiksverordening ge bouwen en de uitbreiding van Noord- welle. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3