Miljoen buitenlanders zorgen voor toeristisch topweekend Niemantsverdriet maakt eerste vlucht met nieuw zweefvliegtuig WATERSTANDEN Brand in Yerseke richt voor miljoenen guldens schade aan Alle Zeeuwse revalidatie- voorzieningen in Goes Extra opleidings plaatsen voor huisartsen Twin Aero III eerste type dat in Nederland zweeft Ook drukte op Zeeuwse wegen Illegale recreatie Westhoek 2 YERSEKE - Een uitslaande brand in Yerseke heeft vrijdagmiddag vol gens de rijkspolitie in Middelburg voor enkele miljoenen guldens scha de aangericht. Een grote loods met pallets, kisten, bielzen en dergelijke ging geheel in vlammen op. Een champignonkwekerij liep volgens de plaatselijke brandweercommandant dermate schade op, dat het bedrijf waarschijnlijk een half jaar stil zal komen te liggen. De oorzaak moet volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg mogelijk gezocht worden in het nasmeulen van opgebrand hout in de omgeving van de loods. Door de grote hitte bij de brand in en om de loods raakte ook de op enkele tiental len meters afstand gelegen champig nonkwekerij in brand. Hier werd een zogenaamde werkgang, van waaruit de controle op de cellen plaatsvindt, geheel verwoest. Ook een kippenren, een hondenkennel en een duivenhok, in de omgeving gingen geheel in vlammen op. De inpandige woning van de champignonkweker liep al leen flinke rook- en waterschade op. De brand ontstond tegen half een vrijdagmiddag. Rond twee uur kon de brandweer het sein brand meester geven. Het nablussen heeft tot vrij dagavond half acht geduurd. GOES - Het college voor zieken huisvoorzieningen vindt dat alle re- validatievoorzieningen in Zeeland moeten worden geconcentreerd op het terrein van het Oosterschelde zie kenhuis in Goes. In een advies aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) onder schrijft het college het plan van de provincie om het revalidatiecentrum voor kinderen, Zonneveld in Oostka- pelle, te sluiten. Op het terrein van het ziekenhuis in Goes, waar al een centrum is voor poliklinische revali datie voor volwassenen, moet dan een klinisch centrum voor volwasse nen en kinderen verrijzen. Maar het college is het niet eens met het voorstel van de provincie, de poliklinische behandeling van kinde ren op een andere lokatie in Goes on der te brengen, gekoppeld aan een nieuw te bouwen Mytylschool. Dit is een school voor lichamelijk gehandi capte kinderen. Tegen die koppeling heeft het geen bezwaar, maar het is tegen een ruimtelijke scheiding van de poliklinisch en klinische voorzie ningen voor kinderen. Daardoor zou onvoldoende kunnen worden voldaan aan de specifieke ei sen waaraan de revalidatiezorg voor jeugdigen moet voldoen. Bovendien zou een zelfstandige polikliniek niet de benodigde minimumomvang heb ben en zijn er extra voorzieningen no dig, die extra geld kosten. UTRECHT - De Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) wil het aan tal opleidingsplaatsen voor huisart sen tot zo'n vierhonderd uitbreiden. Met de huidige 280 opleidingsplaat sen is het onmogelijk de opleiding van twee naar drie jaar te verlengen, zo heeft een woordvoerder van de LHV meegedeeld. De opleiding tot huisarts is in 1988 op proef al ver lengd tot twee jaar. Uit onderzoek bleek vorige maand echter dat de twee jaar niet toereikend zijn om alle van belang zijnde onderwerpen te be handelen. Om kwalitatief goede huisartsen op te leiden en het dreigende tekort aan huisartsen het hoofd te bieden, moet de opleiding met ingang van 1992 drie jaar gaan duren. Daaruit vloeit automatisch voort dat de capaciteit tijdelijk wordt uit gebreid, omdat er anders een jaar lang geen huisartsen zouden afstude ren. Volgens de LHV moet het aantal opleidingsplaatsen tijdelijk omhoog van 280 naar 416 in 1991. In 1995, als de nieuwe opleiding op schema ligt, zou het aantal plaatsen structureel vierhonderd moeten zijn. Op dit moment bestaat er nog een overschot van zo'n zeshonderd huisr artsen op een bestand van 6.300 zit tende huisartsen. De verwachting is dat het overschot zal omslaan in een tekort door de voorgenomen verklei ning van praktijken, de intensieve thuiszorg en de vergrijzing van de be volking. BURGH-HAAMSTEDE - Vliegclub Haamstede (VCH) heeft een nieuw type zweefvliegtuig in gebruik geno men. De eerste vlucht werd gemaakt door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Zij deed dit op uitnodi ging .van de vliegvereniging. „Het begint al een beetje traditie te worden dat de eerste vliegtocht door de burge meester en wethouders gemaakt worden", vertelt Harald Bresser, tweede penningmeester van VCH. „Dat wil niet zeggen dat ze bij elk nieuw vliegtuig komen, maar ze heeft wel al een keer eerder gevlogen", aldus Harald. De wethouders van de gemeente Westerschouwen, die ook waren uitgenodigd, moesten het door de drukke werk zaamheden laten afweten. een alleen de lucht in gaat. ,,Dat wordt bepaald door de instructeur. Na het solovliegen kun je een vlieg bewijs halen. Dit is een soort autorij bewijs, maar wel met zware theorie lessen". Met het behalen van een vliegbewijs kun je nog niet onder zwaardere omstandigheden vliegen. „Langzaam aan ga je onder zwaarde re weersomstandigheden vliegen". Het nieuwe type zweefvliegtuig is de Twin Aero III en is het eerste dat in Nederland vliegt. Doordat het type vliegtuig in Haamstede vliegt is de vereniging een soort van vertegen woordiger van het zweefvliegtuig ge worden. „Het aankopen van dit type vliegtuig door andere verenigingen in Nederland geschiedt via ons", ver telt W. de Baars, lid van het bestuur. De kosten van het nieuwe zweefvlieg tuig bedragen 127.000,—. In de zweefvliegwereld gaan behoorlijke bedragen om, maar toch vindt Bres ser het geen elite-sport: „Zweefvlie gen is per definitie niet duur. De con tributie over een jaar is 700,— en daar zit het lesgeld en examengelden in". Peter de Maat is hoofdinstructeur van VHC. „Iemand die lid wordt be gint met lessen samen met een in structeur. Hier horen ook theorieles sen bij. Daarna ga je solovliegen, wat een soort voortgezet onderwijs is bij het zweefvliegen", vertelt De Maat. Solovliegen betekent niet dat je met- Tijdens de demonstratie van het nieuwe type zweefvliegtuig komen 'op de grond' radioberichten door van Frans Guisse. Hij zweeft op het zelfde moment 1700 meter hoog en boven de grens van Frankrijk. Guis se probeerde die dag zo ver mogelijk te vliegen. Doordat er een sterke te genwind waaide, was het voor Guisse niet mogelijk om op eigen kracht te rug te vliegen. Aan De Baars, com missaris vliegend materieel, de taak om hem in de avond weer op te halen. Zweefclub Haamstede is in het be zit van vier 'eenzitters' en drie twee- zitters, waar de nieuwe Twin Aero III er één is. „Het is geen sport die duur is, maar je moet er erg veel tijd aan besteden", vertelt Bresser. „Het is een teamsport", vertelt hij, iets wat in eerste instantie moeilijk te rijmen is. „Het is teamsport op het veld", legt hij uit. „Je moet niet vergeten dat er zeven mensen nodig zijn voor dat het vliegtuig vliegt. Het is niet zo als met motorische vliegtuigen, dat je een uurtje vliegt en dan weer naar huis gaat. Als je 's morgens komt ga je 's avonds na het vliegen pas naar huis". Teamwork De tweede penningmeester noemt een voorbeeld: „Je zou maar raar staan te kijken als je uit de lucht komt en er is niemand meer op het veld. Het vliegtuig moet bijvoor beeld versleept worden en dat lukt je niet in je eentje". Bij het zien van het in de lucht gaan van een zwever ver duidelijkt alles. Op een hele afstand van het startpunt van de zweefvlie gers staat een lief, waaraan twee ka bels verbonden zijn. De uiteinden worden met een tractor naar de opstijgplaats gebracht en aan de haak onder het vliegtuig gekoppeld. „Aan de kabel zit een parachute, om de kabel te beschermen", lefgt Bresser uit. Als dit gebeurd is, stappen de vlieger en de eventuele passagier in. Dan volgt de cockpit-check: er wordt gekeken of alle instrumenten en het besturingsinstrument goed werken. Dan wordt het vliegtuig zo recht mogelijk tegen de wind in ge zet, met behulp van mede-clubleden. Om de mensen op de lier te laten we ten dat er gestart kan worden wordt de 'plak' omhoog gehouden. De plak is een groot oranje bord. Dan begint Het nieuwe type zweefvliegtuig van VCH. Inzet: Burgemeester Niemantsverdriet. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een miljoen buitenlandse toeristen hebben in het lange Hemelvaarts- weekeinde een bezoek van één of meer dagen aan Nederland gebracht. Dat zijn er vol gens het Nederlands Bureau voor 'Toerisme (NBT) dank zij het mooie weer 150.000 meer dan was verwacht. Ook de Nederlanders trokken er in eigen land massaal op uit: 800.000 landgenoten namen een korte binnenlandse vakantie. De meeste buitenlandse bezoekers kwamen volgens het NBT op Hemelvaartsdag en vrijdag ons land binnen. De meesten kwamen uit Duitsland en Frankrijk, direct gevolgd door België, Italië en Groot-Brittannië. De meesten vertrokken uiterlijk zondag weer. In Groot-Brittannië is maandag ook nog een vrije dag wegens Spring Bank Holiday. Met name de campings hebben van de toeristenstroom geprofiteerd, zo meldt het NBT. Een aantal kampeer ders laat tent of caravan staan voor het komende weekeinde, zo melden de VVV's. Ook bungalowparken en hotels hadden een redelijke tot goede bezetting. In Amsterdam waren al voor het weekeinde alleen nog maar kamers vrij in de duurdere hotels. De meeste belangstelling ging uit naar dagbezoeken aan attractiepar ken en dierentuinen. Daar kwamen Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse" Wemeldinge Doodtij: 2 juni Actuele informatie over afwijkingen: f Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 29 mei 08.05 172 01.50 -170 20.20 138 14.15 -133 29 mei 06.15 176 00.10 -167 18.55 137 12.35 -128 29 mei 08.20 187 01.40 -175 20.45 150 14.10 -138 29 mei 08.05 194 01.50 -182 20.25 159 14.15 -145 over de hele linie het afgelopen week einde meer bezoekers dan vorig jaar met Hemelvaart of met de Paasdagen van dit jaar. Niet alle toeristische attracties konden aangeven hoeveel bezoekers er in het weekeinde precies waren ge weest. De Efteling trok de meeste be langstelling: daar waren van donder dag tot en met zaterdagavond al 77.000 bezoekers geteld. In Hellen- doorn kwamen 45.000 bezoekers. Ma- durodam en Duinrell eindigden bij de attractieparken op een gedeelde derde plaats met 38.000 bezoekers. In het land van Ooit werden tot en met zaterdagavond 27.000 bezoekers ge teld.'Tienduizend mensen maakten een rondvaart met de Spido in Rot terdam. Van de dierenparken kreeg het Noorderdierenpark in Emmen de meeste bezoekers: daar passeerden 42.500 mensen de loketten. Burgers Dierenpark trok 39.500 bezoekers, Blijdorp 28.500, Apenheul 27.500 en Artis 22.500. Uitverkocht Voor de expositie in het Van Gogh museum in Amsterdam was zoveel belangstelling dat het bordje Uitver kocht moest worden opgehangen. Het Rijksmuseum Amsterdam trok 20.000 belangstellenden, het museum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe ontving 17.500 belangstellenden en het Frans Halsmuseum in Haarlem telde tot zaterdagavond 7.000 bezoe kers. Bij veel VVV's kwamen in het weekeinde vragen binnen voor fiets en wandeltochten of andere activitei ten in de natuur. Het NBT noemt het opvallend dat die belangstelling goed over het land gespreid was, hoewel de lier de kabel binnen te halen en in een mum van tijd vlieg je boven de lier waar de kabel losschiet en.... dan zweef je als een vogel over het land schap. „Dat moet je meegemaakt heb ben", laat één van de leden op het veld weten. „Als je het leuk vindt om in een achtbaan te zitten, vind je dit ook prachtig". Nadat het vliegtuig een vluchtje gemaakt heeft en weer stilstaat op de grond, komt een groep leden alweer aanlopen om de zwever opnieuw naar de startplaats te bren gen. Om daar hetzelfde nog eens te doen, maar dan met een andere pi loot. De VCH heeft ongeveer tachtig vlie gende leden en twintig niet-vliegen- de leden. De nietvliegende leden zijn vooral mensen die ooit hebben gevlp- gen, maar om de één of andere reden dit niet meer doen. „Doordat ze er bijvoorbeeld geen tijd meer voor heb ben", aldus hoofdinstructeur De Maat. De leden zijn afkomstig uit heel Zuid-west Nederland, met een enkeling uit Amsterdam. N. A. Dam- bruin, eerste penningmeester en vice- voorzitter zou graag zien dat er wat meer leden van Schouwen-Duiveland kwamen. „Percentueel is het aantal niet te laag, maar het zou mooi zijn, als er meer leden uit de regio kwa men", vertelt Dambruin. Binnenkort wordt er door de club reclame gemaakt. „Dan gaan we naar de basischolen", aldus de eerste pen ningmeester. De vliegclub heeft in het verleden ook open cAgen gehou den, om zo leden binnen te krijgen. Tijdens de open dagen kon iedereen een rondvlucht maken met een zwe ver, om zo het zweefvliegen te ont dekken. Op de vraag aan Dambruin hoelang de vliegtuigen en hun pilo ten wegblijven zegt hij: „Een gemid delde is moeilijk te stellen. Het' is zo'n beetje tussen de vijf minuten en de vijf uur. Maar in clubverband is dit ongeveer een half uur. We hante ren de gedachte dat anderen ook wil len vliegen". Vogelvrij De leden hebben alle mogelijkheid om zich vogelvrij te voelen. „In totaal hebben we vijftig vliegweekenden. Tijdens de paas- en herfstvakantie vliegen we één week en in het zomer seizoen, zo van juli tot en met augus tus wordt er acht weken gevlogen", telt De Baars op. Eén ding mag echter duidelijk zijn: nadat de eerste span ningen van het opstijgen zijn weg geëbd en men,zo geruisloos boven het Schouwse land zweeft, krijgt de pi loot en eventuele passagier een beetje het idee hoe een vogel zich voelt, zo geruisloos door de lucht te zweven. „En het is nog een milieuvriendelijke manier ook", vult Harald Bresser nog aan. WESTHOEK - In de nacht van 25 op 26 mei is er door de politie van Schouwen-Duiveland in samenwer king met de veldpolitie en ambtena ren van het Staatsbosbeheer, toezicht gehouden op het illegaal kamperen in de Westhoek. Er werd gecontroleerd in het gebied van de Kop van Schou wen. In de vooravond werden twintig eenheden verwijderd. Bij hercontrole werd er twee een verbaal aangeboden van 50,00 en alsnog verwijderd. kust en Veluwe de meeste toeristen ontvingen. De toeristenstroom zorgde voor grote drukte op de Nederlandse we gen. Woensdagavond begon die al. De avondspits kwam toen op de normale tijd op gang, maar hij groeide al snel uit tot een drukte die dit jaar nog nauwelijks geëvenaard was. Om half zes stonden er 28 files met een totale lengte van meer dan 170 kilometer. De langste stond voor de Moerdijk- brug in de richting van België: 20 ki lometer. Om tien uur 's avonds pas was de laatste file opgelost. De ver keerspolitie telde woensdag 38 onge vallen, waarbij tachtig auto's waren betrokken. Op Hemelvaartsdag was het om een uur of tien 's ochtends al weer flink druk op de wegen. Rond de mid dag was de totale lengte van de (vijf tien) files 130 kilometer. Ook die dag was de langste file 20 kilometer, toen op de A12 tussen Linschoten en Bun- nik. Die dag werden er 15 ongevallen gemeld, waar 29 voertuigen bij be trokken waren. Op vrijdag en zaterdag was het rustig op de wegen. Alleen voor het veer Vlissingen-Breskens was sprake van filevorming. De wachttijd be droeg daar op beide dagen tot m de loop van de middag twee uur. Zondag aan het einde van de mid dag was het ook weer druk op de we gen. Wachtende automobilisten voor de brug bij Bruinisse Burgh-Haamstede Studiedag door Confessionele Vereni ging in Hervormde kerk te Haamste de. 14.30 uur. Brouwershaven Ledenvergadering Rode Kruis Brou wershaven in Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 7 juni Zierikzee Rommelmarkt de Wieken Omroep Stichting. 09.00 uur. Brouwershaven Commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in stadhuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Wandeltocht sv Ouwerkerk, vertrek vanaf kantine, 19.00 uur. (Inschrijven vanaf 18.00 uur). Zaterdag 9 juni Noord welle Concert van Vocaal Ensemble Canti- que uit de Steeg in Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Eerste Grevelingenweekend Ned. Kruiser Kampioenschappen. Zondag 10 juni Zierikzee Motortoertocht. Vanaf parkeerter rein Scheldestraat. 10.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelinge- meer. Eerste Grevelingenweekend Ned. Kruiser Kampioenschappen. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Concert Vooruit, Oude-Tbnge. In de mobiele tent. 19.30 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Dreischor Uitvoering Mannenkoor Jeduthun uit Krabbendijke en Duivelands Mannenkoor. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Zondag 17 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Onderlinge wedstrijden Water sportvereniging Brouwershaven. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Ned. Kampioenschappen Fireball. Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Jeugdsymphonie-orkest Hoekse Waard uit Klaaswaal. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Van 28 mei tot en met 8 juni Bruinisse Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Zaete: Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Maandag 28 mei Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 29 mei Burgh-Haamstede Commissie ruimtelijke ordening in gemeentehuis. 19.30 uur. Bijeenkomst Vrienden van Wester schouwen in De Burght. 19.45 uur. Woensdag 30 mei Zierikzee Opening zomeractiviteiten van Cor- neliastichting met Circus Bongo. Van 14.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente huis. 19.30 uur. Donderdag 31 mei Burgh-Haamstede Commissie ruimtelijke ordening in gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering Duive- land in gemeentehuis. 20.00 uur. Zaterdag 2 juni Kerkwerve Rommelmarkt-bazar van de Neder landse Hervormde Kerk. Vanaf 9.30 Brouwershaven Wandeltocht ASV Brouwershaven. Vanaf sportpark Onder de Molen. Aanvang 14.00 uur. Zeilwedstrijden op het Grevelingen- mecr. Open Belgische Kampioen schappen Optimist. Zonnemaire Rommelmarkt Voetbalvereniging Zonnemaire. Vanaf 9.00 uur. Zondag 3 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Open Belgische Kampioen schappen Optimist. Maandag 4 juni Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meeT. Open Belgische Kampioen schappen Optimist. Dinsdag 5 juni Zierikzee Openbare commissievergadering ruimtelijke ordening en industrie in stadhuis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2