Geen jetski's en hovercrafts maar rust en ruimte in de Grevelingen sSS*! 3lb£> Q Goed weer en vele bezoekers maken van Renessedag succes JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding in Renesse en Haamstede Een dag met voor elk wat wils Bijgesteld beheersplan voor Grevelingengebied: WA> Pe Bitr GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Drukte Taptoe Nomen Nescio Hulde Een miljoen buitenlanders koos voor Neder- De Taptoe in Renesse trok 750 betalende be- Ziekenomroep Nomen Nescio heeft haar Sportman Joop de Wit krijgt versierselen van land om het weekeinde door te brengen. zoekers naar zich toe. (Pag. 3). uitzending gemaakt op de Stad Zierikzee. de KNVB opgespeld bij vertrek. (Pag. 6). (Pag 2). (Pag. 4). MAANDAG 28 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24750 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De mens moet tot innerlijke rust xoorden opgevoed. Pestalozzi ROTTERDAM - Burgemeester Pe per van Rotterdan heeft de beschuldi ging dat hij niet goed omgaat met klachten over de politie van de hand gewezen. De klachten werden vorige geuit door het Justitieel Klachten Buro (JKB) in Rotterdam. Aanvanke lijk wilde Peper niet reageren. RENESSE - Er heeft zich vrijdag om 14.30 uur een aanrijding voorge daan op het kruispunt van de Jan van Renesseweg hoek Hogezoom in Renesse. Bij het ongeval waren een camper van de Duitse U. K. D. G. be trokken en een personenauto van L. waarvan de herkomst bij de politie niet bekend is. Beide auto's reden achter elkaar en wilden vanuit de Jan van Renesseweg de Hogezoom op rijden. De Duitser probeerde, vol gens een woordvoerder van de poli tie, tussen de vluchtstrook en de per sonenauto door te rijden waarbij hij de auto van L. raakte. Er deed zich bij deze aanrijding geen lichamelijk letsel voor. Van schade is bij de Schouwse politie niets bekend. In Burgh-Haamstede deed zich die zelfde dag om 15.40 uur een aanrij ding voor op de Kraaijensteinweg, ter hoogde van de Roterij. J. D. uit Zwijndrecht reed met zijn personen auto op de Kraaijensteinweg richting Haamstede, H. v. L. uit Zierikzee kwam op dat moment vanaf het in dustrieterrein en reed de Kraaij ensteinweg, wat een voorrangsweg is, op, waardoor beide auto's in botsing geraakte. Er waren geen gewonden. De auto van L. werd aan de voorzijde zo zwaar beschadigd dat deze total loss werd verklaard. De auto van D. werd aan de linkerzijde zwaar be schadigd. RENESSE - ,,We hebben er een goed weertje mee". Dat zijn de tevreden woorden van Arie Kok, die tijdens de Renesseday één van de verkopers was bij de rommel markt. De rommelmarkt is een onderdeel van de Renes sedag die de gehele dag door mensen trekt. „Het gaat vrij aardig, er komt veel publiek en er is veel verkocht.", •vertelt Kok. Hij vult aan dat de afdeling rommelmarkt nog nooit zoveel aanvoer van oude spullen heeft gehad. De voorlopige netto-opbrengst van de Renessedagis 27.000,— en wordt evenredig verdeeld onder de muziek vereniging, de kerk en sportvereniging. „Ja, mijn doch ter is bij de muziek en daar doe je wat voor. Ik ben ge woon blijven hangen bij de Renessedag", laat Kok nog weten. De activiteiten van de Renessedag zijn te vinden rond de kerk in Renes se. Op het veld rondom de kerk is de rommelmarkt te vinden. Vele bezoe kers kijken of er iets van hun gading bij is en anderen moeten lachen bij het zien van een artikel waar ze of zelf nog mee gewerkt hebben, of iets dat echt uit grootmoederstijd komt. „Meneer, een kleurentelevisie die nog werkt", begint een verkoper tegen een belangstellende. De verkoop loopt niet zo heel erg soepel: het duurt even voor het oude beestje is warm gelopen en de zon schijnt vervelend in het beeld. „Ziet U, drie kleuren". De partner van de man zegt afkeurend: „Mooie rom mel" en loopt door. De assistent van de verkoper laat vervolgens teleur gesteld de draad die voor antenne moest dienen zakken. Even verderop is te zien dat de apparatuur die ver kocht wordt nog wel degelijk werkt; een pickup laat de tonen horen van een lang vergeten liedje horen. Restant I „De containers staan er al om straks het restant mee te nemen naar een vuilverbranding", legt Kok de aanwezigheid van de containers uit. „Maar eerst komen ze uit Noordwelle kijken of ze er nog iets van kunnen gebruiken. Daar is over een paar we ken een rommelmarkt". Niet alle spullen die, op het terrein verkocht worden zijn» bedoeld voor de geza menlijke opbrengst. Jeroen Nouwens en Ramon Fennet hebben een eigen plekje weten te'bemachtigen en pro beren zo een zakcentje bij te verdie nen. „Ik denk dat we voor ongeveer 115,— verkocht hebben", vertelt Ra mon. Op de vraag wat ze daar alle maal van gekocht hebben zeggen ze: „Kruimels van stroopwafels en een suikerspin, meer niet". Jeroen vult nog aan: „We hebben het spel met de kikker een keer gedaan en wat we daar bij gewonnen hebben verkopen we nu weer". De Renessedag had echter meer te bieden. Zo was er een rad van avon tuur, waar raadslid J. C. Hendrikse zich verdienstelijk maakte met het mensen aanporen om lootjes te ko pen. Bij het stokvangspel stond A. Padmos, die er zichtbaar plezier in had om de kandidaten te verrassen. Eén kandidate was het spel een paar keer te slim af, zij ving een aantal stokken. Dat het niet gemakkelijk was, liet een volgende zien: zij ving niet één stok. De spelen die aanwezig waren kregen niet alleen veel bekijks maar er waren ook veel deelnemers. Dat de inmiddels traditionele za terdag na Hemelvaart voor elk wat wils te bieden had, bleek uit een ver zameling van Solexen. Rgné Baartsen uit Serooskerke was met zijn verza meling naar Renesse getogen om geïnteresseerden te laten genieten van zijn hobby. „Vooral oude mensen vinden het leuk om de oude 'fietsen' GREVELINGEN - Rust, ruimte en unieke natuur. Dat zijn volgens het beheersplan voor de Grevelingen de sterke punten van het gebied en als men dat zo wil houden moet er een en ander veranderen in het beheer van het gebied. De nadruk ligt in het beheersplan voor wat betreft de recreatie op de mogelijkheden die het water biedt. Zo wordt de suggestie gedaan om eens te bekijken of lawaaiprodueerende watersporten zoals het varen met jetski's of hovercrafts aan banden gelegd dan wel helemaal verbo den kan worden in het Grevelingengebied. Een ander knelpunt in het gebied is de ca paciteit van de Grevelingendam. Elk jaar wordt het daar drukker en dat leidt in het zomerseizoen tot problemen. In het beheersplan wordt gepleit voor uitbreiding van die capaciteit. Hoe dat in het vat gegoten dient te worden blijkt niet uit het plan. In eerdere plannen voor inrichting en beheer van het Grevelingengebied kwam de lezer om de haverklap het begrip 'recreatief medegebruik van de natuur' tegen. In het bijgestelde beheersplan voor de Grevelingen duikt dat begrip niet op. Het sleutel woord is zonering. Met andere woor den: schep voorzieningen op die plaatsen waar je de recreatie wilt hebben en probeer ze weg te houden uit gebieden waar massale aanwezig heid van de mens de balans in de na tuur kan verstoren. Grote waarde De Grevelingen is, zö wordt gesteld in het beheersplan, immers een uniek gebied dat rich in 15 jaar heeft ont wikkeld tot een zowel nationaal als internationaal natuurgebied van zeer grote waarde. „Zowel in het water als op het land komen natuurwaarden tot ontwikkeling die elders in Neder land niet of nauwelijks meer voorko men en zeker niet op die schaal waar op ze in de Grevelingen voorkomen". Een uniek 'en waardevol gebied kortom waar men zeer voorzichtig mee dient om te springen. En dat wordt steeds moeilijker als men be denkt dat het aantal recreanten dat Luidruchtige jetski's krijgen geen ruimte in het Grevelingengebied naar het gebied trekt elk jaar nog stijgt. Een aantal jaren geleden was de Brouwersdam al wijd en zijd bekend als een eldorado voor surfers en met name onze oosterburen kropen mas saal in de met surfplanken beladen campers om langs de Brouwersdam hun hobby uit te oefenen. Aanvanke lijk was de belangstelling voor de Grevelingendam niet bijzonder groot, maar vooral de laatste jaren is daar radicaal verandering in geko men. Sinds de openstelling van de weg over de Philipsdam is het bezoek aan de Grevelingen met circa 15 pro cent gestegen. Drukke sluis Boekdelen spreken de cijfers over het aantal plezierjachten dat de sluis bij Bruinisse passeert. „Deze toe- gangssluis naar de Grevelingen heeft de laatste jaren verreweg de grootste gi-oei in sluispassages gemaakt. De sluis bij Bruinisse hoort bij de drukst bevaren sluizen van Nederland", al dus het beheersplan. Daarbij dient wel aangetekend te worden dat op dit moment de groei van het aantal sluispassages bij Bruinisse stokt. Toch is er sprake van een steeds toenemende recreatie druk. Volgens het beheersplan komt dat door het feit dat de recreant lan ger blijft dan in het verleden. Ook de oever- en strandrecreatie is nog steeds groeiende. Op een topdag verblijven er op de Brouwersdam ge middeld zo'n 40.000 recreanten. Het mag bekend worden verondersteld dat dat op hoogtijdagen problemen oplevert. De voorzieningen zijn niet op een dermate massaal bezoek bere kend en een van de zaken die hand over hand toeneemt is het illegaal kamperen. Knelpunten Volgens het beheersplan zal de druk op de verschillende plaatsen waar dagrecreanten komen alleen maar toenemen. Onder meer de komst van het grootschalige Port Zé- lande zal daar behoorlijk wat invloed op hebben. „Meer bezoekers zullen gebruik gaan maken van de Brou wersdam en andersom wordt dag jesmensen de mogelijkheid geboden gebruik te maken van de slecht-weer voorzieningen van Port Zélande. Als andere knelpunten worden ge noemd de al eerder aangehaalde toe name van het gebruik van lawaai producerende 'recreatiemiddelen' vervolg pagina 3 te zien", vertelt Baartsen, die niet zo als men zou vermoeden fietsenmaker is. „Ik werk bij de gemeente". De hekken, die Baartsen om zijn verza meling had gezet, waren in eerste in stantie een beetje een afschrikking, maar even later liepen de mensen naar binnen en gingen de oude ver voersmiddelen eens rustig bekijken. „De oudste die er bij is, is een Solex uit 1948. Er is ook een fiets uit Frank rijk bij, de Lapoulam uit 1950. Deze heeft hier nog gereden", vertelt Baartsen. De oude fietsen uit de ver zameling van de Serooskei'kenaar kunnen allemaal nog rijden. Luchtkussen Voor de kinderen was er een groot luchtkussen. Een attractie die hoort bij een activiteit als deze. De kinde ren vermaakten zich naar hartelust door te springen en te rennen op het levensgrote kussen. Voor de wat oudere kinderen en jeugd, was er half-pipe skateboard baan opgesteld. De skateboarders kwamen uit Rot terdam en lieten nieuwsgierigen ken nismaken met het skateboarden en lieten hun kunsten zien. Dat het spreekwoord oefening baart kunst ook betrekking heeft op deze tak van sport liet een jongeman zien die een bepaalde truck wilde laten zien, maar telkens mislukte. Hij liet zich er echter niet onder krijgen en na een vierde poging lukte het hem. Met als resultaat: applaus van de omstan ders. Verenigingen als de Sophia Veree- niging, het Rode Kruis en vrouwen vereniging Martha waren aanwezig op de braderie, die artikelen verkoch ten. De opbrengsten kwamen weer ten goede van de club- of verenigings kas. In de Nederlands Hervormde kerk werd de bezoekers de gelegen heid geboden, om de toren te beklim men en zo te genieten van het uitzicht over het eiland. Binnen in de kerk was een expositie van poppen en er waren schilderijen te zien van L. van Wagtendonk. Ook de innnerlijke mens kwam tijdens dé römrnel- markt/braderie niets te kort. Op vele plaatsen was er de mogelijkheid om koffie, broodjes, frisdrank, Vietna mese loempia's en ijsjes te verkrij gen. De horecabedrijven pikten ook hun graantje van de Renessedag mee. De terrasjes waren goed bevolkt. Muziek De wandelende, kijkende en snuffe lende mensen worden op muziekge bied vermaakt door een drive-in dis cotheek die top 40 muziek de markt overslingeren. Het is echter niet al leen top 40 muziek, ook Andrë van Duins Bloemkolen en Mexico van de Zangeres zonder Naam ontbreken niet. Rond 13.30 uur krijgen de bezoe kers te horen dat de Ronde van Mid den-Zeeland elk moment door de kern van Renesse kan komen. Lang zaam maar zeker begeven de bezoe kers zich naar^de Lange Reke om de stoet langs te^zien komen. Wielren ners worden tijdens de doortocht ech ter niet waargenomen. Wel luid toete rende vrachtwagens en personen auto's die reclame maken en de wiel renners ver vooruit zijn. Het toeteren van auto's brengt menig kind tot angsten en ouders verdwijnen van het parcours. Nadat iedereen op de hoogte was van wat voor bedrijven er zoal zijn in Midden-Zeeland gaat iedereen uit een en gaat verder waar ze gebleven is op de markt. Voor eenieder die mocht denken dat iedereen was uit gelopen naar de markt had het mis. Bij de bakkerijen, slagerijen, krui deniers stonden de rijen dik om nog de laatste boodschappen te doen voor het weekend. Ook de andere winkels konden over de belangstel ling op deze zaterdag niet klagen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Vannacht weinig bewolking. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 gra den en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag zonnig en een middagtempe- ratuur van ongeveer 17 graden. Wind in de loop van de dag draaiend naar zuid, zwak tot matig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 juni: Woensdag: Zonneschijn: 60%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 19 graden» Windkracht: oost 3 Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op ijperslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 mei Zon op 05.28, onder 21.48 Maan op 10.52, onder 01.38 Eerste Kwartier: 31 mei (10.11) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied dat de afgelopen dagen met zijn^centrum boven de Noordzee lag en voor' een noordelijke aanvoer van koele lucht zorgde, trekt nu in onze richting. Het brengt het komend etmaal droog weer en overdag flink wat zon. De ko mende nacht wordt het nog flink koud. De minimumtemperatuur wordt circa 3 graden en plaatselijk komt het tot vorst aan de grond. Morgen loopt de middagtempera- tuur op tot ongeveer 17 graden. De wind is zwak tot matig en draait in de loop van de dag naar zuid. De daarop volgende dagen blijft het hogedruk gebied in onze buurt liggen en zorgt voor zonnig weer. De middagtempe- ratuur loopt verder op tot ongeveer 21 graden. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ARNHEM - Een 23-jarige vrouw heeft tegenover de Arnhemse politie bekend de 34-jarige A. El Yousscf om het leven te hebben gebracht. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Naam Adres Postcode Telefoon ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBOD! U Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gestolen envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1