Eerst aanzet schoonmaak 'We zitten hier als commissie toch zeker niet voor niets' Amerikaan bezoekt woonplaats overgrootvader; Brouwershaven 'Uitbreiding recreatie afhankelijk van draagkracht natuur en landschap' Programma Brouws college van b en w Onenigheid binnen commissie over hoogte van boetebeding Klachten stankoverlast in Zierikzee Caravan gestolen Twee jongens bekennen vele diefstallen in Renesse Eerste kennismaking met Nederland in 1944 ZIERIKZEE - Het Zierikzeese echtpaar Hans en Joke Eindhout heeft deze week met de kinderen Margreet en Harman Baakman, Frauke Kneepkens, Suzanne Eindhout, Sebastiaan Nederhoed en Linda Nederlof een begin gemaakt met het schoonmaken van Zierikzee. Zoals eerder gemeld is het de bedoeling, dat alle basis scholen in Zierikzee hier na de vakantie aan gaan deelnemen. De eerste actie was rond het Kaaskenswater. De deelnemers waren razend enthousiast, maar na afloop ook hondsmoe. Op die manier proberen Hans en Joke Eindhout toch een stuk bewustwording bij de kinderen over te brengen. BROUWERSHAVEN - „Een verdere uitbreiding van de recreatieve mogelijkheden in de gemeente Brouwers haven dient afhankelijk te worden gesteld van de draag kracht van natuur en landschap. Daarnaast dient te wor den gemeten wat de uitstralingseffecten zullen zijn op de plaatselijke bevolking". Dat schrijft het nieuwe college van burgemeester en wethouders van de gemeente Brou wershaven in het nieuwe collegeprogramma voor de ja ren 1990 tot en met 1994. BURGH-HAAMSTEDE - „We zitten hier als commis sie toch zeker niet voor niets. Als alles van te voren al vaststaat kunnen we net zo goed naar huis", dat zei A. M. Verseput (VVD) tijdens de deze week gehouden vergade ring van de commissie grond- en pachtzaken van dé ge meente Westerschouwen. Verseput kwam tot die uit spraak tijdens een discussie over de preciese invulling van een zakelijke overeenkomst tussen de gemeente en een projectontwikkelaar. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer: ,,Ik ga hier geen af spraken terugdraaien". Onderhandelingen tussen de ge meente Westerschouwen en project ontwikkelaar Van der Vorm BV, ver antwoordelijk voor de bouw van de Badresidentie bij Nieuw-Haamstede, zijn al eerder aanleiding geweest voor discussie. In februari dit jaar nam het college van b en w een voor stel tot het aangaan van de bouwex- ploitatie-overeenkomst met de pro jectontwikkelaar terug om een aan tal details nog nader uit te werken. Boetebeding Eén van die details in een dergelij ke bouwexploitatie^overeenkomst is wat genoemd wordt het boetebeding. Houdt men zich niet aan de afspra ken die in die overeenkomst vastge legd zijn dan wordt er een boete uit gedeeld. En over de hoogte van die boete bleek men binnen de commis sie grond- en pachtzaken ernstig van mening te verschillen. Het college stelt voor in dit geval een boetebeding van 100.000,- in te stellen maar dat is volgens een meer derheid van de commissie veel te laag. ,,Het boetebeding moet het finan ciële risico dat de gemeente loopt vol ledig dekken", stelde C, Verton (PvdA). Hij voegde daar aan toe dat het boetebeding in dit geval daarom niet 100.000,- maar 450.000,- dient te zijn. Hij vond CDA-woordvoerder J. Gelijnsc en liberaal A. M. Verseput aan zijn zijde. Betere garantie ,,Voor het bedrijf maakt het niets uit. Het kost hen alleen geld als er iets misgaat. Intussen hebben wij als AMSTERDAM Ruim 10.000 be langstellenden hebben de opening van het festival Floating Amsterdam bijgewoond. Die schatting maakte een woordvoerster van het festival na afloop van de happening bekend. gemeente een veel betere garantie", betoogde Verseput. Commissievoor zitter Niemantsverdriet liet een heel ander geluid horen. Zij stelde dat ver hoging van het boetebeding in zou druisen tegen eerder gemaakte af spraken met Van der Vorm BV. „Ik ga hier geen zaken terugdraaien. Zo gaan wij niet met zakelijke partners om". Verseput reageerde daarop met de al eerder aangehaalde opmerking dat de commissie er toch niet voor niets zit. Verton viel hem bij: ,,Als het college afspraken maakt is het toch altijd onder het voorbehoud dat de gemeenteraad met die afspraken De eerste kennismaking met Ne derland was in minder plezierige tijd en omstandigheid: het was oorlog. Het vliegtuig waarin Brower zich op 18 oktober 1944 bevond, werd boven Duitsland geraakt, waardoor twee van de vier motoren uitvielen en de zuurstoftanks door elkaar geschoten waren. Door de beschieting ging het vliegtuig, met nog negen andere be manningsleden, steeds lager vliegen. Bij Waalwijk werd er vervolgens een stuk vleugel afgeschoten. De 'Boei ing 17 vliegend fort' maakte een lan ding in de bomen bij Sprang Capelle, in de buurt van de Drunense duinen in Noord-Brabant. ,,Wij zijn er alle negen uitgekomen en krijgsgevangen gemaakt door de Duitsers", aldus Brower. Hijzelf ver keerde op dat moment in een shock. De eerste nacht moesten de negen krijgsgevangenen doorbrengen in een varkensstal. ,,Het is een wonder dat we na die landing allemaal nog kon den lopen", laat de Amerikaan weten. Brower had zich op negentienjarige leeftijd vrijwillig gemeld bij de Ame rikaanse lucht macht. Hij vloog mee met de groep van piloot luitenant E. Rubaue als boordwerktuigbouwkundige. Het akkoord gaat", merkte hij fijntjes op. Verton koppelde daar deopmer king aan best vertrouwen te hebben in Van der Vorm BV als partner. „Maar je moet gewoon rekening hou den met eventualiteiten en de dingen zakelijk blijven bekijken. Zoals het voorstel van het college er nu ligt kan ik er absoluut geen ja tegen zeggen". Onzakelijk Niemantsverdriet was echter niet van haar stuk te brengen en hield hardnekkig vol dat het 'onzakelijk' zou zijn om een eerder gemaakte overeenkomst nu te wijzigen. Slotop merking van Verseput: ,,Een bona fide bedrijf zal daar nooit bezwaar te gen maken". SGP/RPF-woord voer der J. van den Berge hield zich min of meer afzijdig tijdens de discussie. Hij stemde uiteindelijk in met het colle gevoorstel. Verder kwam tijdens de commis sievergadering het voorstel aan de orde om als de gemeente grond op het industrieterrein verkoopt met een in de overeenkomst vast te leg- was onder andere zijn taak om zaken die kapotgeschoten waren te repare ren. Maar als het op vechten aan kwam, werd hij hier niet van ge schoond. ,,Ik moest ook een mitrailleur bedienen". Reünie ,,We hebben afgelopen weekend een reünie in Londen gehad van de hele groep. We hebben voor het vervolg van onze reis afgehaakt bij de groep en gaan zaterdag weer terug naar de US", laat Brower weten. Voor de in ternationale bezoeker aan Brouwers haven ligt een achterliggende gedach te aan ten grondslag. ,,We zijn bezig geweest om meer te weten te komen van mijn overgrootouders. Ik weet dat er vier broers tegelijk naar Ame rika gegaan zijn, maar meer weten we er eigenlijk niet van. Ik hoop hier in Brouwershaven iets meer te weten te komen", vertelt Brower. De achter naam van zijn overgrootouders was van oorsprong Brouwer, maar in de loop der jaren is deze veramerikaanst en is nu Brower. „Wij heten eigenlijk Brouwer en er Als dagelijks bestuur van de ge meente komt het college van b en w met voorstellen die vorm moeten ge ven aan het bestuur van de gemeente Brouwershaven. Voorstellen die pas worden uitgevoerd wanneer een meerderheid van de gemeenteraad er zijn goedkeuring aan geeft. Geen geweld Het ziet er dus naar uit dat het Brouwse college in de komende vier jaar alleen met voorstellen betreffen de de uitbreiding van de recreatie zal komen die de natuur en het land schap geen geweld zullen aandoen. „Ofschoon gestreefd zal dienen te worden naar pluriformiteit van de re creatieve voorzieningen, zal de klem toon met name worden gelegd op het natuurlijk recreëren, ingepast in de bestaande natuur- en leefomgeving. Massaliteit en commercie dienen te worden voorkomen dan wel te wor den ingekaderd in een daartoe ont wikkeld bestemmingsplan". Met dat bestemmingsplan bedoelt men het plan waarmee vele jaren terug door het gemeentebestuur de ontwikkling van oen recreatiedorp in Den Osse mogelijk word gemaakt. C. Verton: Rekening houden met eventualiteiten". gen dat de koper zorgt voor een goe de erfafscheiding. In de praktijk blijkt dat nogal eens problemen op te leveren en met dat in het achterhoofd wil men een bepaling waarin een en ander geregeld wordt opnemen in de verkoopovereenkom sten. „Een heel goede zaak", reageer de SGP/RPF-woordvoerder J. van den Berge. ,,Ik hoop dat de dienst ge meentewerken ook een goede contro le op de naleving van die bepaling uit zal kunnen oefenen". Ook de overige commissieleden schaarden zich vol mondig achter het collegevoorstel. was een haven bij: Brouwershaven", laat hij gekscherend weten. „But I don't own a drop of it", zegt hij la chend. (Vertaling: inaar er is geen druppel bij, die van mij is). Clarence Brower is de eerste van de familietak die Nederland en Brouwershaven be zoekt. „Mijn ouders waren nooit in de gelegenheid om deze reis te ma ken. Maar ze hebben me wel veel over Brouwershaven verteld. Ik heb al vaak geprobeerd om op bezoek te gaan naar Nederland, maar de zaken in Amerika hielden me altijd tegen". Bij de verhalen van zijn ouders wer den ook foto's getoond. „Er was er natuurlijk één bij van liet prachtige stadhuis". Op de vraag wat hij nu van de smalstad vindt zegt hij: „Ik vind het geweldig. Het is heel mooi om al die oude gebouwen te zien, die er nog steeds staan. En hoe ze zijn opge knapt". Er bestaat, volgens hem, nog een mogelijkheid dat zijn overgroot ouders nog op de keien voor het stad huis gelopen hebben. De Amerikaan noemt dit bezoek aan Nederland een high-light", een bijzonder hoogte punt, in zijn leven. „Ook omdat ik de eerste ben die deze reis kan maken". De negentienjarige vrijwilliger uit 1944 is inmiddels zelf 76 jaar oud en trouwde voordat hij ging vliegen. „Ik wilde getrouwd zijn, voordat ik weg ging, zodat ik zeker wist dat ze er nog was, als ik terugkwam", zegt hij la chend. De twee toen nog jonge men sen kenden elkaar al vanaf high- school, in Nederland een soort voort gezet onderwijs. Op de vraag wat de verdere plan nen zijn tijdens hun vakantie zegt Brower: „We gaan nog naar Sprang- Capelle. Dat is een tweede reden van ons bezoek aan Nederland". In de Noord-Brabantse plaats hoopt de Amerikaan de verpleegkundige te ontmoeten die hen destijds heeft 'op gelapt'. „Vanuit Sprang-Capelle ma ken we een tocht via Culemborg naar Doorn en vervolgens naar Amers- De inkomsten uit het toerisme wil het dagelijks bestuur van Brouwers haven besteden aan de verbetering van de kwaliteit van. het toeristisch produkt en aan inspanningen die er op zijn gericht om het toeristensei zoen te verlengen. Tevens wil men een gedeelte van de toeristische in komsten gebruiken voor de verbete ring van voorzieningen die ten dien ste staan van de eigen bevolking. Het college wil graag dat een ge meentelijke milieunota wordt opge steld waarin de milieu-problematiek integraal wordt benaderd In een der gelijke nota zou volgens burgemees ter en wethouders aandacht moeten worden geschonken aan het bevorde ren van het natuur- en milieubewust zijn van burgers. Onder andere door het verstrekken van voorlichting ert milieu-onderwijs op scholen. Het ver der invoeren van het hinderwet uit- voerings programma en het formule ren van een gemeenschappelijk, eilandelijk milieubeleid. Tenslotte wil men milieuhinderlijke bedrijven verplaatsen vanuit de woonomgeving naar het buitengebied. Voorwaarden scheppen In het collegeprogramma staat ook dat de gemeente met haar welzijnsbe leid alleen een voorwaardenschep pende rol kan spelen. „Om de burger in staat te stellen, met respect voor el kaar, zelf vorm en inhoud te geven aan zijn welbevinden". Het college wil daarom een nieuwe subsidiever ordening ontwikkelen die de naam 'specifiek welzijn' krijgt. „De leef baarheid van de kernen dient hierbij voorop te staan". Ook moet het gemeentelijk beleid in de komende jaren een bijdrage le veren aan de emancipatie van vrou wen én mannen, zo staat in het colle- prograinma. „Een beleid dat is ge richt op het doorbreken van rolpatro nen en het inhalen van achterstan den. Daarnaast kan de gemeente een voorwaardenscheppend beleid voe- ZIERIKZEE - Bij de politie in Zie rikzee kwamen dinsdagmiddag nog al wat klachten binnen over stank overlast in Zierikzee en omgeving. De klachten werden gemeld bij de Centrale Meldkamer Rijnmond en daar liet men weten dat de stankover last waarschijnlijk werd veroorzaakt door een petrochemisch bedrijf in de Botlek waar wat mis was gegaan. Wat er precies was misgegaan kon men niet zeggen. De stankoverlast duurde ongeveer anderhalf uur en was het hevigst tussen 13.00 en 14.00 uur. foort, de route die wij in '44 in twee dagen gelopen hebben". Een behoor lijke mars die gemaakt moest worden met vliegeniersschoenen. „Those boots where not made for walkin'", laat hij weten (Vertaling: die schoe nen waren niet gemaakt om op te lo pen). Toekomst De 76-jarige Amerikaan en zijn ren, met name in de vorm van subsi dieregelingen". In verband met de bevolkingsont wikkeling en het gedeelte daarvan dat een woning huurt, vindt het colle ge dat voorzichtigheid betracht moet worden bij het ontwikkelen van nieuwbouwplannen. „Deze plannen dienen kleinschalig te zijn van op zet". Er moet volgens burgemeester en wethouders in de komende jaren een voorzichtig financieel beleid worden gevoerd. Men streeft daarbij naar een algemene reserve van een half mil joen gulden. ELLEMEET - De Duitser J. I. F. A. uit Koningdorf heeft bij zijn bezoek aan zijn caravan op een camping in Ellemeet raar op zijn neus gekeken. De Duitse toerist was voor het laatst op 1 mei bij zijn vakantiewoning ge weest. Op 23 mei ontdekte hij dat de ze gestolen >vas. Volgens een woord voerder van de politie is de caravan van de campingplaats gesleept. De inboedel van de caravan wordt geraamd op 2.500 Mark en de caravan zelf op 15.000. Volgens de politie woordvoerder was de eigenaar van de caravan een hobbyist, die zelf veel aan zijn vakantieverblijf gewerkt heeft. RENESSE - Als gevolg van recherche-onderzoek elders in het land kon de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland twee jongens aanhouden die in maart en april van dit jaar in braken pleegden bij een aantal bedrijven in Renesse. Het gaat om de 18-jarige J. R. uit Hellevoetsluis die zich op een camping in Renesse bevond en de 20-jarige P. de M. uit Re nesse. Zij bekenden zich schul dig te hebben gemaakt aan in braken bij de Country Club, een Shell benzinestation, een Chinees restuarant, twee keer in een frituurzaak, de woning van een horeca-ondernemer en in een telefooncel. De dieven namen bij hun inbraken uit sluitend contant geld mee. In totaal een zeer aanzienlijk be drag van duizenden guldens. Zij maakten dat geld op met gokken en aan drank. J. R. is na het verhoor weer in vrijheid gesteld en zal zich tezijnertijd voor de rechtbank moeten ver antwoorden. P. de M. werd ge lijk voorgeleid bij de officier van justitie en ingesloten in het huis van bewaring omdat hij zich aan de diefstallen schuldig maakte in een proeftijd van een eerdere veroordeling. echtgenote waren even terug op de stek, vanwaar overgrootvader Brou wer vertrok om in Amerika te gaan knokken voor een nieuwe toekomst. Nu, na zovele jaren staat er een nako meling van deze D. A. Brouwer, in een ander tijdperk en onder andere omstandigheden op de Markt van de smalstad. In deze jaren is er veel ver anderd, maar toch blijven er vraagte kens en open stukken in deze jaren. Vraagtekens waarop een ieder de ant woorden zal blijven zoeken. BROUWERSHAVEN - „Ik ben ooit één keer eerder in Nederland geweest. Dat was op 18 oktober 1944, toen ik ben neergeschoten door de Duitsers", vertelt Clarence E. Brower, die van origine Amerikaan is. Brower was toch niet zomaar in de smalstad op bezoek. „Mijn overgroot vader, David A. Brouwer, heeft in Brouwershaven ge woond en is vanuit die plaats geëmigreerd naar het toen malige New Amsterdam", aldus Brower. New Amster dam dat in deze huidige tijd door het leven gaat als de wereldstad New York. Met het bezoek aan Brouwersha ven hoopt de Amerikaan, die in gezelschap van zijn vrouw Norma L. Brower reist, hoopt hier iets terug te vinden van zijn overgrootouders. De Amerikaanse vliegenier Brower in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4