ff/ Ziekenhuispersoneel Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis staakt Joop van Houd m Commissie in hoofdlijnen eens met veranderen subsidiebeleid Aanvragen subsidie in gemeente Middenschouwen onder de loep Eerste paal geslagen voor nieuwe langshelling bij Van Duivendijk L, Toegankelijk Bereden politie komt assisteren Subsidie-aanvragen komen in Middenschouiven wellicht afzonderlijk op agenda raadsvergadering Commissie financiën Westerschouwen TROUWREPORTAGE Tot eind juni elke donderdag een afdeling van het ziekenhuis plat fotostudio 11 Inbraak in twee woningen Officiële start van karwei van enkele maanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 mei 1990 Nr. 24749 3 De werkgroep Toegankelijkheids- bevordering Schouwen-Duiveland'is deze week de straat opgegaan in Zie- rikzee om de minpunten van de toe gankelijkheid aan de kaak te stellen. Een prima zaak. Toegankelijkheid is vaak een zaak van slechts enkele praktische aan passingen. Er moet een bewustzijn gecreëerd worden bij in dit geval de ondernemers. Nog niet iedereen staat automatisch stil bij de grote groep van mensen, die zich minder gemakkelijk voortbeweegt. En dan praat je echt niet alleen over de rolstoelgebruiker. Maar - en dat zal de werkgroep zich moeten realiseren - toegankelijkheid kan niet tot iedere prijs. Zierikzee is en blijft een monumentaal stadje, dat zich niet zo gemakkelijk laat ef fenen. Het zou veel sfeer weghalen. Met de herinrichting heeft de ge meente de goede aanzet gegeven. De voetganger heeft veel meer ruimte gekregen en dat is een goede zaak. Het komt de toegankelijkheid zeer wel ten goede. Als nu alle onderne mers de mogelijkheden serieus on derzoeken om de toegankelijkheid van hun zaak te bezien, dan zijn we op de goede weg. Dan heeft de werk groep goed werk verricht. AvdW WESTERSCHOUWEN - Het poli tiekorps Schouwen-Duiveland is het afgelopen weekend weer versterkt door vier bereden politieagenten. Deze bieden assistentie in verband met de drukte. De bereden politie kan ook 's nachts worden ingezet. De groep blijft op Schouwen-Duiveland tot na Pinksteren. Wat de drukte in het algemeen op het voormalig eiland betreft, is het volgens een woordvoerder van de po litie enorm druk. Op woensdag zijn er veel mensen gekomen en dat bleef doorgaan tot donderdagavond. Door de drukte ontstond er op veel plaat sen langzaam rijdend verkeer. SCHARENDIJKE - Zoals het zich tijdens de commis sie-vergadering algemene en bijzondere zaken in de ge meente Middenschouwen liet aanzien, wordt het subsi diebeleid van deze gemeente veranderd. Dit gebeurt om de subsidie-aanvragen en verzoeken te structureren. In het nieuwe beleid is er sprake van structurele en inciden tele subsidie-aanvragen. Verder wordt elke subsidie-aan vraag voortaan als afzonderlijk raadsvoorstel aan de ge meenteraad voorgelegd, zodat er ter plaatse besloten kan worden of de raad het eens of oneens is met het ver lenen van de subsidie. Of het nieuwe beleid ten aanzien van de subsidies aangenomen wordt, zal blijken tijdens de eerstvolgende raadsvergadering. hoe hoog het bedrag van de post voor incidentele aanvragen moet worden, maar deze komt op de begroting. „Als deze post op is en er komen toch nog vragen binnen dan komen deze, door de verandering van het beleid in de raad en dan kunt u alsnog beslis sen over deze aanvraag", laat Renden weten. Wat de eigen bijdrage betreft zei Renden dat deze gewoon gehand haafd blijft. Mevrouw Berrevoets vroeg zich af of de gemeente, die toch toestaat om stichtingen te laten collecteren, de structurele subsidie niet kan afwij zen. Volgens haar dragen de inwoners bij aan het goed doel Cobussen wilde wat dit laatste aansluiten bij de CDAster. De PvdAer was ook van me ning dat er een verantwoording nfoest zijn van de verenigingen, zodat de gemeente weet waar het geld blijft. Verder was hij van mening dat de subsidie-aanvragen aan voorwaar den rhoeten voldoen. „Voldoen deze niet dan kan er een folder bijgedaan worden, zodat mensen weten hoe het anders moet". Renden reageerde nog op de vraag van Berrevoets om subsidies aan sommige stichtingen, bijvoorbeeld hartstichting of reumafonds, -af te wijzen met te zeggen, dat het heel moeilijk is om structurele subsidies te stoppen. „Met deze kleine bijdra gen laten we zien dat we het eens zijn met hun werkzaamheden". Nadat er verder geen op of aanmerkingen wa ren over dit beleid, sloot Renden de discussie. KERKRADE - Alternatieve genees wijzen en geneesmiddelen hebben hun doeltreffendheid tot nu toe niet of zeer onvoldoende bewezen op een manier die de toets van wetenschap pelijke kritiek goed kan doorstaan. Als de „aanbieders" zelf geen duide lijkheid kunnen verschaffen past de verzekeraar, als beheerder van de col lectieve middelen van de verzeker den, slechts een zeer terughoudend beleid. MAASTRICHT - De raadkamer van de Maastrichtse rechtbank heeft aan de voormalige directeur beleggingen van het ABP, mr. drs. Ed Masson, een bedrag van 50.000 gulden toegekend voor gemaakte kosten in verband met een tweede strafzaak die niet is doorgegaan. Een claim voor immate riële schade van een paar ton is even wel afgewezen. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie voor de fi nanciën komt woensdag 30 mei om 19.30 uur bijeen in het gemeeptehuis te Burgh-Haamstede. De leden spreken over de uitgaans- uniformen van de brandweer, de be groting voor het ambulancevervoer, de Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen, Uit in Zeeland, een subsidie-aanvraag van Brogum in Zierikzee, de begroting 1991, het bouwrijpmaken van de Roterij en voorzieningen aan het dorpshuis te Haamstede. In het voorstel van het college aan de commissie ten aanzien van de inci dentele aanvragen, wordt gesproken over een 'plafond'. Bij goedkeuring tijdens de raadsvergadering, wordt er op de gemeentebegroting een post opgenomen voor incidentele subsidie-aanvragen. Is de post niet meer toereikend, dan worden de aan vragen in ieder geval afgewezen van wege een gebrek aan middelen. P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) rea geerde op het voorstel door te zeggen dat ze het een goed idee vindt om een verschil te maken tussen structurele en incidentele aanvragen, maar dat er binnen de gemeente ook prioritei ten gegeven moeten worden aan be paalde groepen. „Wij hebben in de gemeente te ma ken met de vergrijzing. Dit verdient volgens ons dan ook een hoge priori teit", aldus Berrevoets. Ook was zij van mening dat waar jonge mensen en oude mensen samenkomen en sa men bezig zijn een stimulans verdie nen van de gemeente. De CDAster miste in het voorstel de eigen bijdra ge van de verenigingen. „Er moet een eigen bijdrage zijn, zodat het een sti mulans voor de verenigingen is. Het moet niet zo zijn dat ze maar naar de gemeente kunnen gaan en daar geld vragen". Verder was zij van mening dat er door de verenigingen verant woording afgelegd moet worden, zo dat de gemeente weet wat er met het geld gebeurt. „Het is tenslotte ge meenschapsgeld", liet Berrevoets haar collega commissieleden weten. Ook de PvdAer G. A. M. Cobussen kon zich vinden in de zaken zoals die door het college werden voorgesteld. Hij vroeg zich echter wel af, hoe groot de post moet worden voor de inciden tele aanvragen. „Het is voor aanvra gers in dit voorstel gemakkelijk om de regels te omzeilen, door heel vroeg subsidie aan te vragen. De vraag hoe groot de post moet worden voor de in cidentele aanvragen, bestond ook bij J. L. F. Bolleman (SGP/RPF). Verder liet hij weten dat er niet alleen een plafond moest zijn maar ook een vloer. De SGPer doelde hiermee op de aanvragen die kleiner waren dan 25,00. Deze zag hij graag allemaal rechtgetrokken. Ook van J. M. van Langeraad (VVD) kwam de vraag hoe groot de post moet worden voorde incidentele aanvragen. De VVDer liet verder we ten dat activiteiten buiten do ge meente ook een hoge prioriteit kun nen hebben, als de bewoners van Middenschouwen hiervan gebruik maken. „Dit kan zelfs op provinciaal nivo zijn", aldus Van Langeraad. Voorzitter van de commissie, W. G. Renden kon de leden nog niet zeggen MIDDENSCHOUWEN - De subsidie-aanvragen die de afgelopen tijd zijn binnengekomen in de gemeente Mid denschouwen zijn door de commissie algemene en be stuurlijke zaken onder de loep genomen. Er werden ten aanzien van toekenning van de subsidie geen duidelijke uitspraken gedaan, daar het beleid ten aanzien van de subsidie-aanvragen naar alle waarschijnlijkheid wordt veranderd. Het bleek tijdens de vergadering dat de leden bij sommige subsidies hun vraagtekens hadden. Soms positief, soms negatief. Zo liet mevrouw P. W. Berre voets-Ringelberg (CDA) weten dat de geldelijke bijdrage aan de buurtbus wat haar betreft wel wat hoger mocht. „De buurtbus bestaat inmiddels al een hele tijd. Dit bedrag mag wel op geschroefd worden als blijk van waardering", aldus Berrevoets. Wat betreft Uit in Zeeland zei de CDAster dat ze liever een derde speelzaal zag in Kerkwerve. J. M. van Langeraad vroeg zich af hoe het komt dat er zul ke verschillen bestaan over de aan vragen van de Oranjecomité's. Voor- UTRECHT - Een deel van de collec tie van het Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht is van 10 tot 26 augustus te zien in de Taiwanese hoofdstad Thipei. Het idee van deze presentatie ontstond in 1988 tijdens een bezoek van een Taiwanese delegatie aan het museum. Op de ten toonstelling, die een goed beeld geeft van de ontwikkelingen binnen de speeldoos- en orgelcultuur in Europa, zullen vier medewerkers van het mu seum aanwezig zijn om bezoekers te begeleiden. Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 ZIERIKZEE - Tot eind juni wordt elke week op donder dag op één afdeling van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee niet gewerkt door het ziekenhuisperso neel. Men protesteert hiermee tegen de hoge werkdruk en de slechte salarissen. De stakingen zijn onderdeel van de landelijke actie 6 procent waarmee het ziekenhuisper soneel druk probeert uit te oefenen op de regering. verpleegkundig personeel kunnen op donderdag"31 mei geen operaties wor den uitgevoerd. De reeds geplande operaties worden doorgeschoven naar een latere datum. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor acute geval len. „Mensen die direct geholpen moeten worden, worden geopereerd", aldus de woordvoerster van het actie comité, Nella Kloet. De acties in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden georgani seerd door een speciaal actiecomité waarin vertegenwoordigers van de diverse ziekenhuisafdelingen zitten. Zij bereidden de actie voor in overleg met de vakbonden van het zieken huispersoneel en de directie van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen waarvan het ziekenhuis in Zierikzee een onderdeel is. De directie heeft bij monde van directeur Van Opdorp la ten weten achter de acties te staan. Als eerste gaat in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis de operatie-afde ling 'plat'. Vanwege staking van het Een week later, op donderdag 7 ju ni, wordt niet gewerkt door het per soneel van het laboratorium en de röntgenafdeling. Ook in dat geval geldt dat wel werkzaamheden wor den verricht voor spoedgevallen. Op donderdag 14 juni geldt een opna mestop voor de beide verpleegafde- lingen van het ziekenhuis, de chirur gie en de interne afdeling. Van 24.00 tot 24.00 worden geen geplande opna men geaccepteerd. Ook de EHBO- afdeling ligt die dag plat. „Behalve het verlenen van eerste hulp worden daar nog een heleboel andere, wel ge plande, onderzoeken gedaan. Die gaan die dag niet door", aldus Nella Kloet. Op donderdag 21 juni staakt het personeel van de Technische Dienst 'zijn werkzaamheden en worden geen schoonmaakwerkzaamheden ver richt. Het is volgens Nella Kloet ook de bedoeling dat de keuken plat gaat. „Maar ik weet niet of dat lukt, want daar zijn twee mensen die niet willen meedoen met de acties. Die zouden te voren werkzaamheden kunnen (la ten) verrichten waardoor er op don derdag 21 juni toch eten uit de keuken komt". Omdat de stakingen ruim van te /oren bekend zijn en Werden georga niseerd in'overleg met vakbonden én directie, zal al het mogelijke worden gedaan om de betrokken patiënten van te voren in te lichten. Ook wordt er voor gezorgd dat de patiënten geen onaanvaardbare overlast hebben van de stakingen. Als bijvoorbeeld geen eten wordt gekookt in de keuken, wordt dat op een andere manier van elders gehaald. Op de dagen dat een afdeling plat gaat, blijft het personeel van die af deling niet thuis. Iedereen komt ge woon naar zijn werk en is demonstra tief aanwezig. Op woensdag 30 juni vergadert het actiecomité over het re sultaat van de stakingen en wijze waarop zonodig verdere stakingen zullen worden georganiseerd. zitter van de commissie W. ,G. Renden, legde de VVDer uit, dat dit bedrag bepaald wordt naar aanlei ding van het aantal leerlingen van de basisscholen. G. A. M. Cobussen (PvdA) vroeg zich hardop af of al de structurele subsidies wel allemaal zo terecht waren. „Er zijn verenigingen die een behoorlijke reserve hebben opgebouwd". Renden liet hierop weten dat in de toekomst de raad zelf uit gaat maken of de subsidie terecht is. „Wanneer u vindt dat verenigingen geen subsidie hoeven te krijgen, dan kunt u dit ken baar maken", aldus de voorzitter. De subsidie-aanvraag van de NCVB vond Berrevoets een goede zaak, die haar sympathiek overkomt. De aan vraag van Vrouwen bellen vrouwen hoeft voor de CDAster niet zo zeer en wat betreft de geldelijke steun voor Stad en Lande, zei ze: „Dat hoeft voor mij niet structureel, maar zo nu en dan". Over de aanvraag van jongeren centrum Brogum in Zierikzee was Cobussen duidelijk: „We hebben veel jongerenwerk overboord gezet. Dit is iets wat we voor de jongeren terug kunnen doen". Schoolbiologie Tijdens de vergadering waren er drie afgevaardigden aanwezig van de Werkgroep Schoolbiologie, die hun aanvraag mondeling kwamen toe lichten. Door de werkgroep worden biologielessen op de basisscholen van, tot nu toe, Zierikzee gegeven. „Het werk draait op veel vrijwilli gers en de grens van dit vrijwilligers werk is nu bereikt. We proberen met deze aanvraag een beroepskracht mo gelijk te maken", aldus Beekman, bi ologieleraar van de RSG. Daar er nog geen contact bestaan heeft met de schoolleiders van Middenschouwen, wat deze er van vinden, wordt dit eerst afgewacht. BRUINISSE - Uit twee recreatie woningen in Bruinisse werd in de nacht van maandag op dinsdag 280 DIVI aan contant geld gestolen. Pc inbraak vond plaats in een re creatiepark aan de Hageweg in wo ningen die op dat moment werden verhuurd aan twee Duitse families. De dieven kwamen de woningen bin nen door middel van braak en gingen er vandoor met het geld dat zij von den. BRUINISSE - In Bruinisse is woensdag de eerste paal van de nieuwe langshelling van scheepswerf Van Duiven- dijk de grond in gegaan. Daarmee is een officiële start gemaakt met een karwei dat naar verwachting enkele maanden in beslag gaat nemen. De aanleg van de nieuwe scheepshelling bij de Bruse scheepswerf was, in verband met de sanering van de havenbodem, een voorwaarde voor het bedrijf om door te mogen gaan. De oude scheepshelling voldeed volgens Rijkswaterstaat niet meer aan de verscherpte milieu-eisen. elkaar moeten er 93 palen de grond in", vertelt Dirk van Duivendijk. Samen met zijn broer Leen drijft hij scheepswerf Van Duivendijk. In de tijd dat er aan de nieuwe scheeps helling gewerkt wordt is het bedrijf zeer beperkt in haar mogelijkheden. Er kan alleen maar bovendeks werk aan schepen verricht worden en het is voor Dirk*van Duivendijk nog maar de vraag of dat het bedrijf vol doende werk oplevert. Als alles vol gens de planning verloopt kan scheepswerf Van Duivendijk rond ok tober weer op de oude voet verder gaan met het werk. Eigenlijk was het heien van de eer ste paal gepland voor 11 uur in de ochtend. Al snel werd duidelijk dat dat geen haalbare kaart zou zijn. Wat technische problemen gooiden roet in het eten. Het zou tot bij vieren wor den eer M. van Duivendijk sr. zich in de stuurstoel van de heimachine kon heisen. De gemeente was daarbij ver tegenwoordigd in de personen van ge meentesecretaris B. de Groot en wet houder A. J. Bal Redding Voor het bedrijf betekende de eis van Rijkswaterstaat in eerste instan tie een onmogelijke opgaaf. Om het bedrijf voor een voor het milieu aan vaardbare manier aan te passen zou dat een investering van circa één mil joen gulden vergen en was voor het kleinste buitendijkse bedrijf in Brui nisse absoluut niet op to brengen. De gemeente bleef niet werkeloos toezien hoe een belangrijke schakel in de keten van buitendijkse bedrij ven in Bruinisse ten gronde zou gaan. Een reddingsoperatie werd op touw gezet. De raad schaarde zich unaniem ach ter het voorstel van het college om 5 fonds perdu een bedrag van 50.000,- beschikbaar te stellen aan hetbe drijf. Uiteindelijk kwam ook de pro vincie over de brug met nog eens 150.000,- en dat lijkt voldoende om het Bruse bedrijf van de ondergang te redden. Zandvlakte In april dit jaar werd een begin ge maakt met de sloop van de oude scheepshelling. Waar ooit zo' n 50 a 60 schepen per jaar op het droge getrok ken werden voor een onderhouds beurt of het uitvoeren van reparaties ontstond een zandvlakte. „Alles bij Met de nodige tegenslag werd de eerste paal de grond (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 2000 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3