'Ik wil me graag zelfstandig in de stad kunnen behelpen' Feestelijkheden rond eerste aansluiting van de kabeltv JA SAMAN BV 32b 3a DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto bestuurder uit Oosterland overleden na aanrijding Nog meer aanpassingen nodig om Zierïkzeese binnenstad toegankelijk te maken voor ouderen en invaliden Gemeente secretaris Bruinisse vraagt ontslag WA> mr pa war GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eerste paal Bezoek Reddingsboten Afscheid Bij Van Duivendijk in Bruinisse is de eerste Brouwershaven kreeg bezoek van een oorlogs- In Den Osse liggen momenleel de nieuwe red- Joop de Wil neemt in verband mei zijn leeftijd paal voor de langshelling de grond ingegaan. vlieger uit Amerika. (Pag. 4). dingsboten voor de brigade in Westerschou- alscheid van de KNVB. (Pag. 10). (Pag 3). wen. (Pag. 5). VRIJDAG 25 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24749 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Allen zullen U helpen, als gij Uzelf wilt helpen. Inayat Khan BRUSSEL - Minister Ritzen (on derwijs) en zijn Vlaamse collega Coens willen de samenwerking op het. gebied van het hoger onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek verbeteren. Studenten uit Nederland moet het gemakkelijker worden ge maakt in Vlaanderen te studeren, en omgekeerd. Om die mobiliteit te ver groten willen de ministère een goede en eenvoudige studiepuntenregeling uitwerken en het studiefinancie ringssysteem aanpassen. OOSTERLAND - De 69- jarige J. L. Dooge uit Ooster land is overleden als gevolg van de verwondingen die hij opliep bij een ongeval dat dins dag om ongeveer 10.00 uur plaatsvond op de kruising Oud Heiligenweg/Rijksweg N59 nabij De Blauwe Keet bij Oos terland. De passagiere die naast hem zat, mevrouw J. de B. uit Oos terland, werd bij het ongeval zwaar gewond. Zij werd opge nomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De aanrijding vond plaats toen J. L. Dooge met zijn auto ko mende vanaf de Oud Heiligen- weg de Rijksweg N59 wilde oversteken om naar Sirjans- land te rijden. De Oosterlander zou daarbij geen voorrang heb ben verleend aan een auto be stuurd door G. B. uit Kortgene die komende vanuit de richting Zierikzee over de Rijksweg reed. De auto van G. B. botste tegen de zijkant van de auto van de Oosterlander die ver volgens over de kop sloeg. De inzittenden werden daarbij zo ernstig verwond dat ze moes ten worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis waar de heer Dooge overleed aan zijn verwondin gen. De bestuurder van de an dere auto, G. B. kwarn met de schrik vrij. Beide auto's wer den bij de aanrijding totaal vernield en moesten worden weggesleept. ZIERIKZEE - „En de winnares van het schilderij is..., het is een Schouwse, Marina van Oeveren, Molenstraat 42 uit Brouwershaven", vertelt burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Zij werd via de trekking van de loterij die uitgeschreven was door Zekatel, de winnares van een schilderij van Ad Zuiderent, die op dit moment expo seert in Restaurant Mondragon. Zekatel, die verant woordelijk is voor de aansluiting van het kabelnet op Schouwen-Duiveland, wilde op deze manier een feeste lijk tintje geven aan de eerste aansluitingen van de ka beltelevisie in de woonwijk Malta in Zierikzee. Voor deze gelegenheid kwam er een delegatie van Zekatel, dat een doch termaatschappij van de PZEM is, naar de 'hoofdstad van Schouwen- Duiveland' zoals directeur A.M. Kan- nekens Zierikzee noemde. Kanne- kens, die zelf een kunstliefhebber is, vond het een goed idee om de exposi tie van Zuiderent to combineren met de eerste aansluitingen op de ka beltv. ,,Het was eigenlijk dc bedoe ling om vandaag de inwoners van Zie rikzee te laten kennismaken met de mogelijkheden van dc kabeltv, maar door technische problemen is dat nu niet mogelijk", vertelt Kannekens. Het is nu de bedoeling deze ken nismaking te houden op 28 juni. Op 28 juni is de expositie van de kunstenaar in Mondragon ook afge lopen. Op de vraag aan A. Parre, pu blic relations bij Zekatel, of er een duidelijk verband bestaat tussen de expositie van Zuiderent en de eerste aansluiting zegt hij: ,,Er is geen ver band. Maar Kannekens is zelf een kunstliefhebber en het leek ons een leuk idee om deze twee gegevens te combineren". Voor deze gelegenheid waren de broeders Telepary uitgeno digd, die in het zonnetje' voor de ach tergrondmuziek zorgde. 1991 ,,De eerste aansluitingen in Zierik zee zijn nu gerealiseerd in Malta, Het andere gedeelte van Zierikzee wordt in de eerste helft van 1991 bekabeld", aldus directeur Kannekens Op de vraag of Schouwen-Duiveland het Burgemeester Asselbergs trekt de winnaar en wordt bijgestaati door de heren Kannekens (r) en Zuiderent (l). ZIERIKZEE - „Ik wil me graag zelfstandig in de stad kunnen behelpen". Deze wens leeft niet alleen bij mevrouw M. Timmerman uit Zierikzee, maar bij nog veel meer in validen en ouderen die moeilijk ter been zijn. Daarom zet de Werkgroep Toegankelijk heidsbevordering Schouwen-Duiveland zich ervoor in om via vragen en adviezen aan overheden en bedrijven te bevorderen dat zoveel mogelijk openbare gebouwen en stra ten worden aangepast voor invaliden. Bij een wandeling door de binnenstad van Zie rikzee bleek dat nog het een en ander verbeterd kan worden. De wandeling was het vervolg op een soortgelijke tocht die in april 1988 werd gehouden in gezelschap van de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Asselbergs. „Sinds die tijd is een aantal situaties verbeterd Met name de verlagingen die op di verse punten in de trottoirs werden aangebracht. Maar er zijn nog dingen die men over het hoofd heeft gezien. Met name in een historische stad als Zierikzee is het van belang om wat extra aandacht te schenken aan voor zieningen voor gehandicapten en ou deren", aldus de directeur van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, F. Mulders. Deskundig Hij liep de tocht door Zierikzee in gezelschap van G. Sasburg van de ANIB (Algemene Nederlandse Invali den Bond), J. J. Snijders van de AN- BO (Algemene Nederlandse Bond van ouderen). J. van Noord van de Stichting Welzijn Ouderen en voorzit ter van de werkgroep Toegankelijk heidsbevordering en mevrouw M. Timmerman uit Zierikzee die des kundig is omdat ze zelf in een rolstoel rijdt. Tijdens de wandeling bleek dat men bij de herinrichting van de bin nenstad weliswaar een aantal verla gingen in de trottoirs heeft aange bracht om het oprijden van invali- denwagens te vergemakkelijken, maar dat men is vergeten om die ver lagingen ook aan te brengen in de stoepranden rondom de muziektent, de fontein en de opstap naar het wan delpad dat door het Havenpark loopt. De al in de trottoirs aange brachte verlagingen zitten op som mige plaatsen ook onlogisch", aldus Mulders. Hij toonde zich zeer verheugd over het feit dat de gemeente Zierikzee vanaf een juni een goede controle gaat uitoefenen op uitstallingen die door winkeliers en restauranthou ders op de nieuwe voetpaden worden geplaatst. „Want die voetpaden zijn een hele verbetering, tenminste als ze worden vrij gehouden". Openbaar toilet Het voor invaliden aangepaste openbare toilet, dat twee jaar gele den al door de gemeente Zierikzee werd toegezegd, was niet te vinden. De wandelaars moesten vaststellen dat het openbare toiletgebouw aan de Hoge Molenstraat er nog precies het zelfde uitziet: de drempel is niet te nemen met een invalidenwagen en er is nog steeds geen aangepast toilet gerealiseerd. Keer op keer bleek tijdens de wan deling dat het onmogelijk is om met een rolstoel winkels binnen te ko men. De apotheek op dc Dam, de pas verbouwde drogisterij in die straat en de Henia. „Het zijn goede voor beelden van stoepen die zonder al te ingrijpende maatregelen toeganke lijk te maken zouden zijn voor invali den en ouderen", aldus Mulders. De toegang tot het Postkantoor in de Poststraat, die momenteel wordt ver bouwd voor het aanbrengen van geldautomaten, gaf Mulders het voordeel van de twijfel. „Ik kan nog niet goed zien hoe het wordt. Aan vankelijk was het een goede helling- baan. Er zal een strook naast het bor des voor de geldautomaat moeten komen om het postkantoor weer goed toegankelijk te maken". Van de bevindingen tijdens de wan deling wordt een rapport gemaakt dat over enkele weken wordt aange boden aan het gemeentebestuur van Zierikzee. „Het is duidelijk dat men al is begonnen met rekening te hou den met invaliden in het straatbeeld. Maar alle details zijn nog niet voor laatste gedeelte van Nederland is Waar de kabel gelegd wordt zegt hij: „Noord-Beveland is nog later aan de beurt". Parre vult hieraan toe dat Ze katel wel bezig is met een inhaalma noeuvre. „Maar er zijn nog veel ge bieden in Nederland die nog geen kabel hebben, bijvoorbeeld het plat teland in Groningen", vertelt de di recteur. Het bedrijf dat zorgt voor het kabelnet op Schouwen-Duiveland hanteert op dit moment nog een grens. „Als er minder dan 75 huizen staan, wordt hier nog geen kabel ge legd. In 1992 verleggen we deze grens waarschijnlijk naar 25 woningen", aldus Kannekens. Zekatel is volgens de directeur wel een van de eerste be drijven die recreatiewoningen mee neemt in het kabelnet. Op de vraag of de schotels die nu in de handel zijn een concurrent zijn van de kabeltv, zegt Kannekens: „Nee, dat zijn ze niet. De houders van een schotel zijn afhankelijk van één satelliet en heb ben voor de zenders Nederland 1, 2, en 3 nog gewoon een antenne nodig. Daar komt bij dat er eisen gesteld worden aan het plaatsen van de scho tels". Een ander nadeel van de schotel is volgens de directeur dat als het stormt ze snel uit het lood hangen. „De mensen die nu een schotel heb ben waren progressief, maar velen zullen weer progressief zijn, als de kabeltv is aangesloten". Overigens zijn er pas twee gemeenten op Schouwen-Duiveland die een con tract hebben getekend voor de aan sluiting op de kabel, te weten Wester- schouwen en Zierikzee. „Dit contract is nodig anders kunnen we niet be ginnen. In Middenschouwen bijvoor beeld ligt het werk stil, omdat er nog niet getekend is. De gemeenten moe ten snel zijn, anders gaan we voorbij en dan zijn we de eerste tijd niet te rug". Maar de eerste aansluitingen op het voormalige eiland zijp„gerealiseerd. De inwoners die meer te weten willen komen over de kabeltv en haar moge lijkheden, krijgen de gelegenheid op 28 juni, van 17.00 uur tot 21.00 uur. Ze katel komt dan met een bus naar Zie rikzee, waarin televisietoestellen op gesteld staan. Er zijn dan beelden te zien van de vele keuzemogelijkheden uit programma's, die de kabeltv biedt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's honderd procent doordacht en er val len nog genoeg wensen te vervullen". Ook aan de Noordzijde van de Ou de Haven stond men sceptisch te kij ken. „De voetgangerszone is niet af geschermd langs het water, terwijl het pad vanaf het Kraanplein er een beetje hellend naar toe loopt. Dat is onlogisch en gevaarlijk". Mevrouw Timmerman durfde er helemaal niet op met haar wagentje. „Ik heb maar aan een kant evenwichtsgevoel. Daardoor trek ik ontzettend opzij met mijn wagentje. Ik moet veel te gendruk geven om niet steeds in de richting van het water te rijden". Mulders attendeerde tijdens de wandeling ook op de invaliden parkeerplaatsen. „Die zouden meer in het centrum gelokaliseerd moeten worden. Dat is de plaats waar invali den met hun auto naar toe willen om niet zo ver te hoeven lopen". Om die invalidenparkeerplaatsen beter aan te duiden voor invaliden van buiten Zierikzee zouaen meer borden moe ten worden geplaatst en zouden die bijzondere parkeerplaatsen ook op de stadsplattegronden van de VVV moeten worden aangegeven". Looppad Een punt van kritiek was ook het nieuwe looppad over het Havenplein dat de Visstraat met het Vrijpoortje verbindt. Mevrouw Timmerman kon er geen gebruik van maken omdat er auto's op geparkeerd stonden. Iets dat volgens omwonenden meer regel dan uitzondering is. „Het looppad valt niet voldoende op bij de parke rende automobilisten. Het zou goed zijn als het duidelijker gemarkeerd zou worden met strepen of paaltjes". BRUINISSE - De gemeentese cretaris van Bruinisse, B. de Groot heeft per 1 oktober zijn ontslag aangevraagd bij de ge meente. Of hem dit ontslag door de gemeente wordt ver leend, zal blijken tijdens de ge meenteraad van 31 mei, als de aanvraag besproken wordt. Dit is een formaliteit. De Groot is sinds 1 septem ber 1955 werkzaam bij de ge meente als secretaris. Voordien was hij ook werkzaam als ge meentesecretaris in zijn toen malige woonplaats, Nieuwer- kerk a/d IJssel. Hier was hij werkzaam van 1950 tot 1955. De Bruse gemeentesecretaris vier de op 1 juli 1984 zijn vijfen-» twintigjarig jubileum. Verwachting tot zaterdagavond: Koude nacht Koude nacht met minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden en plaat selijk vorst aan de grond. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 29 mei Zondag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 16 graden Wind: noordoost 3 - Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.' 17 graden Wind: variabel 3 Dinsdag: Zonneschijn: 50c7r Kans op neerslag: 207r Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 18 graden Wind: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 mei Zon op 05.31, onder 21.44 Maan op 06.42, onder 27 mei Zon op 05.30, onder 21.45 Maan op 08.02, onder 00.36 28 mei Zon op 05.29,ronder 21.47 Maan op 09.27, onder 01.13 Eerste Kwartier: 31 mei (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er staat ons een koude nacht te wachten met minimumtem peraturen rond de 3 graden en plaat selijk vojst aan de grond. VeraÜ^woordelijk hiervoor is een hogedrukgebied dat gevuld is met koude lucht en via Engeland onze richting uitkomt. Vannacht ligt het hogedrukgebied vlak voor onze kust. De wind neemt dan af en er is vrijwel geen bewolking. Daarom kan het flink afkoelen. Morgen ligt het hoge drukgebied boven ons land. We krij gen dan de zon veelvuldig te zien en het wordt ongeveer 16 graden. Het blijft droog. Ook zondag heeft het hoog nog invloed op het weer in onze omgeving. We mogen dan opnieuw op een dag met veel zon rekenen. Advertentie Voor: Gas- en waterleiding Sanitair Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUl DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. ZlfülfcZEfSCHf NIEUWSBODE Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1