Manifestaties in kader van Uitfestival in Zierikzee Selectie deelname Anywave- festival steeds strenger Paardenmarkt in Zierikzee opnieuw met verkoop paarden Deze zomer veel concerten en markten in Brouwershaven Extra subsidie voor Uit in Zeeland Rommelmart Vijf van de vijftien aan Anywave deelnemende bands komen van Schouwen-Duiveland Ex-wethouder J. Laan burgemeester Reserveren tijdens lange weekenden gewenst in Zeeland Woensdag 6 juni Evenementenprogramma 1990 Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 mei 1990 Nr. 24748 5 ZIERIKZEE - Om de maand september - de Zeeuwse cultuurmaand- extra glans te geven wordt er door toe doen van theaterbureau Uit in Zeeland in deze maand een speciaal Uitfestival gehouden. Ook in Zierikzee wordt in het kader van dit festival een vijftal manifesta ties gehouden. Aan dit alles zit voor Zierikzee een prijs kaartje in de vorm van een extra subsidie van 3616,-. Deze subsidieaanvraag staat op de agenda voor de raads vergadering die maandag 28 mei in de raadzaal van het stadhuis wordt gehouden. Aanvang 19.30 uur. Dit Uitfestival dat in september wordt gehouden vormt een onderdeel van het Belgisch festival. Ook in Zie rikzee zal dit festival merkbaar zijn in de vorm van vijf evenementen. Wat de kosten van dit festival betreft blijkt de provincie hiervoor vijftig mille beschikbaar te stellen. Van de gemeente Zierikzee vraagt Uit in Zeeland een tegemoetkoming van 3615,64 gulden, hetgeen neerkomt op ongeveer 37 cent per inwoner. B en w hebben zich inmiddels posi tief opgesteld jegens dit verzoek om dat het naar hun mening een goede zaak is om in de maand september wat extra culturele evenementen in Zierikzee te organiseren. Behalve geld voor deze culturele manifesta ties moet ook geld worden vrijge maakt voor het verbeteren van de Concertzaal. Iets waarvoor ieder jaar een bedrag wordt gereserveerd. Instandhouding Dit jaar zijn de friezen en afstop pingen van het toneel (poten) voor vervanging aan de beurt, nu er in de Concertzaal een akoestisch onder zoek is uitgevoerd. Uit dit onderzoek is gebleken dat het uitvoeren van de aanbevelingen een zeer kostbare zaak is. Daarom is door de commissie Concertzaal gepleit voor het treffen van slechts die voorzieningen die vóór de instandhouding van deze theatergelegenheid onontbeerlijk zijn. Daartoe behoren ook nieuwe friezen en poten en het aanbrengen van een railsconstructic hiervoor. De kosten van deze voorzieningen zijn geschat op 20.300 (exclusief BTW), Peuterspeelzaal Kwibus wordt ge confronteerd met verschijnselen van een dreigend overbevolking. Doordat deze speelgelegenheid alleen 's och tends open is en er grote belangstel ling voor Kwibus bestaat groeide de wachtlijst begin dit jaar uit tot zeven tig .wachtende peuters". Daarom wil Kwibus zijn openingstijden verrui men met vier uur (twee middagen). Uitgaande dat daarvoor zestien peu ters worden aangemeld waarvoor vier gulden per middag moet worden betaald, resteert een tekort van 1719,20, waarvan de gemeente 1289,40 zou moeten betalen. Voor het Leger des Heils resteert een be drag van 429,80. Binnen de begroting van het korps Zierikzee is daar echter geen ruimte voor, zodat de gemeente wordt gevraagd de totale kosten te subsidiëren. Vanuit de gedachte dat het peu- terspeelzaalwerk een basisvoorzie ning is waarvoor geen lange wacht lijsten zouden mogen bestaan willen b en w de gevraagde 1719,20 in de vorm van een projectsubsidie be schikbaar stellen. Te meer omdat uit de financiële situatie van het Leger des Heils blijkt dat het hanteren van de huidige subsidienormen niet mo gelijk is. Ook wijzen b en w er in hun voorstel aan de raad op dat dit subsi dieverzoek voldoet aan de criteria die voor de reserve jeugdbeleid zijn vast gesteld. Het voetpad tussen de Mossel- boomgaard en het Vrije moet ook in de toekomst blijven bestaan, omdat het hier een openbaar pad betreft. Daarom wil de gemeente Zierikzee dit pad van de huidige eigenaar (Dans- en Balletschool Kramer) ko pen voor een bedrag van 1350,- kos ten koper, waardoor het uieindelijke kostenplaatje 1711,- zal bedragen. Beide partijen hebben hierover over eenstemming bereikt en moet alleen nog toestemming van de raad wor den verkregen om dit voetpad daad werkelijk te kunnen kopen. Het ziet er naar uit dat de collecties van de beide Zierikzeese musea wor den uitgebreid met een lakstempel uit de Franse tijd en een aquarel van een reddingskotter. Het lakstempel dateert uit de periode 1811-1813 toen Nederland bij het Franse keizerrijk werd ingelijfd. Dit stempel dat nu voor een bedrag van 650,- te koop wordt aangeboden heeft toebehoord aan de procureur van de rechtbank in Zierikzee. Zierikzee bezit reeds het (zij het gehavende) stempel van de rechter uit diezelfde periode. De aquarel met daarop afgebeeld de Zierikzeese reddingskotter Wil lem van Houten is het tweede voor werp dat b en w willen aankopen. Dit schilderij van de Middelburgse schil der J. F. Schütz wordt aangeboden voor een bedrag van 2500 (taxatie waarde in '83). Niet alleen vanwege de duidelijke relatie met Zierikzee maar ook vanwege het feit dat de col lectie in het Maritiem Museum wei nig over het loods- en reddingswezen bevat, wordt de aankoop bepleit. GRONINGEN - Vorige week vrij dag heeft voor het eerst een hart transplantatie plaatsgevonden in het Academisch Ziekenhuis Groningen. Dat heeft een woordvoerder van dit ziekenhuis maandag bekend ge maakt. De patiënt is een 59-jarige man. Volgens de woordvoerder AZG maakt de man het goed. SCHEVENINGEN - Maandagmid dag is in het gebouw van de visafslag in Scheveningen het eerste vaatje nieuwe haring geveild. De opbrengst, een bedrag van 21.000 gulden, ging naar de Nederlandse Hartstichting. Het eerste vaatje werd ter verkoop bij opbod aangeboden door Rederij Kennemerland. Dae ore op d'n dag van vandaehe êêl wat rommelmarten ouwe. 't Ei aomae 'n bepaeld doel. Dae motte sentjes binne komme, 't zei vo 't êne of vo 't aore. Zukke marten te bezoe ken, is op z'n eihe d leutig. Je zie licht dienhen die a je wil ao. Je kóóp wat, in óór je 't moe, dan heef je 't wee weg. Die rommelmarten ouwe nooit op. 'n Vrouwe zei is tehen m'n Wullum je weet op d'n duur nie mee wat aje an de kinders mot heve, die atte an de deure komme. Toen zei ik, dan doe je 't nie hoed, je kóóp dae wat kleinih- heden, dan eije t hoeie doel aelpe steune, vö 'n paer sent. Komme ze dan laeter an je deure dan heef je 't wee weg, wat dje de vorihe keer koekt eit. Dan neem je wee wat an ders in dat heef je laeter wee weg, in zó kaje an de hang bluve. 't Hoeije doel óór diend, de kinders binne blie atte ze an de deure komme, in de mensen op durp ao d'r aordigheid in. Mê ja 't ene is 't aore nie. Dae binne drderies in rommelmarten die ööre hrööt op zet. Dat óór vooruut be kend maekt, in dan ka je de spullen hereet zette, dae komme ze dan lae ter om. Noe möje dae mee uut kieke, in ik zd zae waerom? Dae waere ménsen die aode wat klae zet. Mé toen atte ze d'r om kwaeme waere ze nie tuus. Ze aode 't in schuurtje zet, in vö dien zeit wae at 't stong, in watter most bluve stae. Noe aode die d'r om kwaeme, dat hoed in d'r öóren knaopt. Ze naeme de rest mee aok de fiets die dae stong. Noe was dat heen nieu wen, mê net n fietsje om over d neer te zetten. 'n Paer daehen laeter zei die man, ik zie m'n fiets nie. Op d'n duur doch ten die ao ze aok wê mee nome. Ie d'r op an. Mê ja verschillende men sen aode dit op aeld, in die spullen stonde bie Jan Aoleman. Op 't leste nae verschillende plekken bezocht 't aon, aoden d'n vonde, in dae stien- he d'r meer. Afijn 't zaekje was op lost. Ie nam z'n fietsje mee, in klae was Kees. 'n Bitje dol mö je vö 't hoeije doel over ao of nie. Op durp is 't braderie in rommelmart vo 't Jeugdhebouw. 't Is op knapt, vee waerk ao zê d'r an aod, in misse ka je 't nie. WULLUM ZIERIKZEE - Vijf van de vijftien bands die deelnemen aan het Anywave-festival op 22 en 23 juni in Brogum ko men echt van Schouwen-Duiveland (twee anderen deels). 'Een aantal dat belangrijk lager ligt dan enkele jaren ge leden toen nog ruim 20 regionale bands deelnamen aan het traditionele muziekfestival in Zierikzee. Volgens een van de organisatoren van het muziekspektakel, Brogum- bestuurslid Jaap van Dijke uit Zierikzee komt dat om dat er op Schouwen-Duiveland steeds minder jongeren- bands zijn en omdat de bestaande bands minder belang stelling tonen om deel te nemen. „Ik denk dat er op dit moment op Schouwen-Duiveland een stuk of twaalf bandjes zijn die oefenen. Maar er hebben er zich maar negen aange meld". Twee daarvan werden door het Brogumbestuur van deelname uitgesloten omdat hun aanmelding enkele weken na de sluitingsdatum binnenkwam. Een band werd afgewe zen omdat ze in maart van dit jaar al een keer in Brogum optrad. ,,Toen hebben we duidelijk afgesproken dat dat inhield dat ze niet twee maanden later weer konden spelen op het Any wave-festival". Strengere selectie Regels die tekenend zijn voor de strengere selectie die tegenwoordig wordt gehanteerd bij het organiseren van het Anywave-festival. „Vroeger was Anywave een puur eilandelijk gebeuren. Het doel was om zoveel mogelijk regionale bands te laten spelen. Maar langzamerhand is het festival uitgegroeid tot een provin ciale gebeurtenis. Dat houdt in dat we er naar streven om een zo geva rieerd mogelijk muziekaanbod van een zo hoog mogelijke kwaliteit te brengen. Er is een periode geweest dat het festival steeds een kopie leek van dat van het jaar ervoor. Dat wil len we voorkomen door een strengere selectie". Dat hield onder andere in dat Zeeuwse bands die zich voor deelna me aan het Anywavefestival aan meldden, en die bij het Brogum bestuur nog niet bekend waren, dit jaar voor het eerst een demo (een ge luidsbandje) moesten insturen. „Dat bandje werd door vijf mensen van het bestuur individueel thuis be luisterd en gewaardeerd met punten. Zo hebben we geprobeerd om een programma samen te stellen met zo veel mogelijk verschillende muziek soorten en een zo goed mogelijke kwaliteit muziek". De bands van Schouwen-Duiveland die zich aanmeldden hoefden volgens Van Dijke geen demo in te leveren omdat hun muziek bekend is bij het bestuur. „Het is jammer dat het er nog maar zo weinig zijn. Maar we kunnen ze moeilijk smeken om mee te doen. We hebben iedereen de kans gegeven. De regionale bandjes die zich op tijd hebben opgegeven spe len". Subsidie Van Dijke is niet bang dat de terug lopende deelname van Schouwse bands aan Anywave tot gevolg zal hebben dat de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven geen subsidie meer willen geven of moeilijker re gionale sponsors te vinden zouden zijn voor het festival. „Het festival is een provinciale gebeurtenis gewor den en de subsidie wordt ook gegeven ten behoeve van de bezoekers die er naar toe komen". Hoofdsponsor de Zierikzeesche Nieuwsbode laat via haar directeur D. L. van 't Leven desgevraagd weten te hopen dat Anywave een eilandelijk festival blijft. „Dat is immers het uit gangspunt van een sponsor", aldus Van 't Leven. Dc voorverkoop voor Candy Dulfer begint zaterdag bij Radio Weltevre-. den, de Fonotheek en Brogum in Zie rikzee, X-Ray Fashion in Goes en Vlissingen, Van Damme's Muziek handel in Middelburg en het Fetuut Middelharnis. De Sehouwen-Duivelandse bands die op 22 en 23 juni deelnemen aan Anywave zijn: Trouble, Miss Marple, Check it out, The Passenger en Jackstreetband. Deels eilandelijk zijn Big Time en Treasure. Van elders komen: Paralysis, Cartrouble, Ki bosh, Myrmidon, Booze Bros, Zero Positief, Crush en Surrender. ROTTERDAM - De 54-jarige Rot terdamse ex-wethouder J. Laan wordt burgemeester van Nieuwe- gein. Die gemeente heeft dat bekend gemaakt. Laan was tot voor kort wethouder ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer in de Maasstad. Hij heeft die functie tweemaal vier jaar gehad. Hij wilde geen zitting ne men in het huidige, pas aangestelde college, omdat hij nog eens iets an ders wilde doen. Voordat Laan wet houder werd was hij vier jaar lang gecommitteerde van het inmiddels opgeheven openbaar lichaam Rijn mond. ZIERIKZEE - De Provinciale VVV Zeeland raadt toeristen die in de ko mende lange weekeinden, Hemel-' vaart en Pinksteren, naar Zeeland willen komen aan zoveel mogelijk vantevoren te reserveren op cam pings en in hotels, pensions en bun galows. Hoewel inmiddels al veel boekingen hebben plaatsgevonden is er nog ruimte beschikbaar. Zeker op enige afstand van de Noordzeekust kan nog volop worden gereserveerd. De VVV wil kampeerliefhebbers er op wijzen dat 'wild' kamperen in Zee land ook tijdens de feestdagen verbo den is. Informatie over de beschikba re ruimte bij toeristische bedrijven is verkrijgbaar bij de plaatselijke VVV's. Op woensdag 23 mei, vrijdag 1 juni en zaterdag 2 juni zijn deze VVV's over het algemeen langer ge opend dan gebruikelijk. Verder geeft het toeristische infor matie-systeem Zeeland ZIEN actuele informatie over beschikbare logies- ruimte en kampeerplaatsen in Zee land. Zeeland ZIEN kan worden ge raadpleegd bij de meeste VVV-kanto- ren in Zeeland en bij vier pu- blieksterminals. ZIERIKZEE - De Paardenmarkt in Zierikzee staat weer voor de deur. Deze wordt dit jaar gehouden op woensdag 6 juni. „Het is een Paardenmarkt annex jaar markt", vertelt G. P. de Masier, marktmeester van de ge meente Zierikzee. Een markt die sinds vorig jaar weer met echte paarden, pony's en kleinvee bevolkt zal wor den. De organisatie heeft geprobeerd de paardenmarkt in de oude glorie te herstellen. En gezien de belangstel ling van vorig jaar, is dat in grote mate gelukt. Naast het verhandelen van de beesten, is er ook een jaarmarkt, met 130 kramen. De kramen worden be mand en bevrouwd door mensen af komstig uit allerlei branches. „Zo worden er onder andere olieschilde rijen verkocht, is er een ambachtelij ke smederij en een edelsmid, die de monstraties geven", aldus De Masier. Ook is er een stand aanwezig met zelfgemaakt speelgoed en gereed schap. Tijdens de jaarmarkt wordt er een aparte plaats ingeruimd voor dé standwerkers. De standwerkers pro beren weer op geheel eigen wijze een aparte lineaal, een groente-schaaf of een surprisephkket te verkopen. Een blindverkoop, zoals dat in vaktermen heet. Onder de standwerkers is een Europees kampioen, G. Stroeve en een Europees- en wereldkampioen, standwerker H. Goppel. „We hebben dit jaar twee keer zo veel aanmeldingen van standwerkers gekregen dan het vorig jaar", vertelt de marktmeester. „Helaas kunnen we ze niet allemaal plaatsen, want dan zouden alle straten in Zierikzee vol staan". De Masier heeft gepro beerd de samenstelling van de praat grage verkopers zo afwisselend mo gelijk te houden, door er voor te zorgen de goed van de tongriem ge sneden verkopers van verschillenden branches afkomstig te laten zijn. De opstelling van de Paarden markt is niet hetzelfde als het vorig jaar. „De paarden komen dit jaar op de Karnemelksvaart te staan en niet zoals vorig jaar aan de Westraat", laat De Masier weten. Voor deze ver andering is gekozen, omdat de paar den het afgelopen jaar aan de bomen aan de Weslstraat stonden te eten. Iets waar de gemeente niet zo blij mee was. Er komen dit jaar ook minder kra men op het plein en meer voor de Dikke Toren te staan. De Poststraat wordt voor deze gelegenheid afgeslo ten voor het verkeer. „De kramen in de Poststraat staan aan één zijde van de weg, maar dan wel zo, dat er even tueel een ambulance en/of brandweer door kunnen. De Poststraat moet wel afgesloten worden, want anders zou den de mensen niet eens langs de kra men kunnen wandelen". Animo Volgens de marktmeester is er veel animo voor de jaarlijkse Paarden markt. De Masier: „Ik denk dat de bezoekers hoofdzakelijk van het ei land komen, maar ook van daar bui ten". Op de vraag of de woensdag niet ongustig is voor een markt, zegt de marktmeester: „De datum is vastge steld door de gemeente.' Het is een traditie dat de markt op de woensdag voor de eerste donderdag van juni wordt gehouden. Dat is al honderden jaren geleden door b en w besloten". Voor twee jaar geleden had de Paardenmarkt in Zierikzee niets van doen met paarden. „In vroeger jaren waren er altijd paarden. Maar van lieverlee verdwenen de paarden, zo ook de verkoop van paarden". Nu heeft de organisatie de verkoop van paarden, pony's en kleinvee opnieuw in het leven geroepen. Naast het verhandelen van de paar den, pony's en kleinvee is er ook de jaarmarkt, kan er een ritje gemaakt worden met de paardentram, rijden er koetsjes rond, is er een kermis op het Havenplein en zijn er diverse an dere attracties. Een markt met voor elk wat wils. BROUWERSHAVEN - Niet minder dan 20 concerten en 11 evenementen met (rommel)markten zijn dit zomer seizoen gepland in de diverse kernen van de gemeente Brouwershaven. Het overgrote deel vindt plaats in de smalstad Brouwershaven zelf. Dat blijkt uit het evene mentenprogramma 1990 dat is uitgegeven door de VVV- Brouwershaven. Traditionele hoogtepunten in het programma zijn de Brouwse Dag met muziek-play-in die dit jaar wordt ge houden op zaterdag 7 juli. Het evene ment met de langste naam: het toeris- tenrecreatietafeltennisevenement dat op 25 juli plaatsvindt in de loodsen van de Gebroeders Van Ast aan de Delingsdijk. De Vlasdag in Dreischor die plaatsvindt op zaterdag 11 augus tus. De Boerenboeldag met rommel markt en veiling op zaterdag 1 sep tember in de loodsen van de Gebroe ders van Ast in Brouwershaven. De Open Monumentendag op 8 septem ber waarbij monumenten in Drei schor, Zonnemaire, Noordgouwe en Brouwershaven zijn te bezichtigen en de verlichte gondelvaart vanuit de Oude Haven te Brouwershaven die is gepland op zaterdag 15 september. Het programma omvat verder een veelheid aan muzikale evenementen waaronder een serie orgelconcerten in de Grote Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven en in dc Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. Deze laaste concerten worden steeds ver zorgd door Dirk Janszoon Zwart. Nieuw is een serie concerten in de Ne derlands Hervormde kerk te Drei schor die worden verzorgd door de vereniging Musi-Voca. De muziekver eniging Nut en Uitspanning uit Zon nemaire verzorgt een concert in-de mobiele muziektent in dit dorp op za terdag 15 september en op zaterdag 16 juni wordt in diezelfde tent een con cert verzorgd door de muziekvereni ging Vooruit uit Oude-Tbnge. Het programma omvat verder een aantal rommelmarkten en zomer- m ark ten. Op zaterdag 2 juni houdt de voetbalvereniging Zonnemaire een rommelmarkt, op zaterdag 21 ju li en 18 augustus is op het Marktplein te Brouwershaven een kinderrom- mclmarkt en ook tijdens de Boeren boeldag en de Vlasdag is 'rommel' te koop. Verder worden op het Markt plein te Brouwershaven diverse zo- niermarkten gehouden. Van 28 tot en met 31 juli is het ker mis op het Marktplein te Brouwers haven. In de Grote Sint Nicolaaskerk wordt op zondag 1 en 15 juli en op 5 augustus een speciale toeristendienst gehouden. Prominent aanwezig in het evene mentenprogramma zijn ook de diver se zeilwedstrijden die dit zomersei zoen op het Grevelingenmeer plaats vinden. Onder andere dc Nederland se kruiser kampioenschappen en dc Open Belgische kampioenschappen 420 op 15 en 16 september Op zater dag 1 september viert de Koninklijke Nederlandse Watersport Vereniging in Brouwershaven haar eeuwfeest. Het evenementenprogramma 1990 is verkrijgbaar bij de VVV Brouwer1 haven. De Vlasdag die op 11 augustus plaatsvindt in Dreischor is een van de hoogtepunten van het Brouwse evenementenpro gramma 1990. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5