De lotgevallen van een Bruse militair op de oorlogsvloot 'Omgevallen boom is geen verarming maar verrijking van het bossysteem' Vijf jaar zwerven over alle wereldzeeën (IV) Natuurmonumenten reageert op kritiek op niet weghalen omgewaaide bomen: üi hui^od8 eikweer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 mei 1990 Nr. 24746 5 handelingen die hij meemaakt. Er wordt druk in convooi gevaren maar in het dagboek is niets terug te vin den van onderzeeëers. De vliegtuigen schijnen de Heemskerk te mijden. Als ze gezien hebben dat ze met een luchtkruiser van doen hebben gaan ze er vandoor. Wel in het dagboek vermeld staan brieven van zijn ouders. In septem ber krijgt Jan voor het eerst een brief van zijn vrouw. Sinterklaas wordt aan boord ge vierd, evenals Kerstmis. Jan moet nogal eens in de kombuis helpen en dat zint hem wel want als bakker hoeft hij geen wacht te lopen. Dat wachtlopen geeft aanleiding tot over denkingen. Jeugdherinneringen ko men boven en men vraagt zich af hoe het er thuis voorstaat, maar tegelij kertijd moet men uiterst attent zijn op wat er op en bij het schip gebeurt. Bellenbanen van onderzeeërs, uit de wolken naar beneden op het schip duikende, bommen gooiende, vlieg tuigen. Alles is mogelijk. Niets mag aan de aandacht ontsnappen. Enkele dagen voor Kerstmis komt er een echte luchtaanval. Een grote tanker uit het convooi wordt getrof fen en vliegt in brand, maar hij kan toch naar Holy Head gesleept wor den. Oud en nieuw wordt nu eens niet aan boord gevierd, maar in het Ken sington Hotel in Belfast waar Jan de Ronde en een aantal andere matrozen logeren. Verre reis Aan boord circuleert al sinds begin december het gerucht dat er een verre reis in het verschiet ligt. Niet langer het eindeloos schijnende eonvooi- varen, maar een echte wereldreis. Het gerucht blijkt waar. Op 12'januari is men voor het eerst weer in een niet- oorlogvoerende wereld terecht geko men. Afgemeerd wordt in de Azoren. Na twee jaar aan boord kunnen voor het eerst weer de lichten aan boord branden. Ook 's nachts. Een vreemde gewaarwording. Men is het niet meer gewend. (Wordt vervolgd) S. A. Jumemelet Azn. BRUINISSE - De Tweede Wereldoorlog woedt in alle hevigheid. Onophoudelijk wordt in de maanden septem ber tot en met december van het jaar 1940 gepatrouil leerd. Engelandvaarder tegen wil en dank Jan de Ronde uit Bruinisse viert oud en nieuw aan boord van de Stuij- vesant in Belfast. Na zeven maanden afwezigheid krijgt Jan half december het eerste bericht van het thuisfront. Zijn vader schrijft hem hoe het in Nederland gaat, nadat het door de Duitsers is bezet. In de berichten over de resultaten van de luchtaanvallen op Engeland keert het hoofdkwartier van de Duit se Wehrmacht de cijfers om. Wat Duitsland aan machines verliest wordt in die berichten doorgegeven als Duitse successen. Vijfhonderd verloren Duitse vliegmachines wor den in het door de Duitsers bezette Europese gebieden als:" de engelsen verloren 500 vliegmachines. Bombardementen Datzelfde hoofdkwartier weet na tuurlijk wel beter en daarom gaat men over op een andere taktiek: het bombarderen van industriesteden. De Engelse industriestad Coventry wordt platgegooid, ausradiert (uitge- gomd) van de kaart van Engeland, zo bericht althans het Duitse hoofd kwartier. Er gaat een schok door de wereld over zoveel barbaarsheid. Terwijl de Amerikanen en Engelsen later ook de taktiek van de 'bommentapijten' toe zullen passen. Heemskerk Jan de Ronde komt van de G 13 te recht op de Stuyvesant. Op 13 februa ri 1941 wordt de Stuyvesant weer ver wisseld voor de Heemskerk. Het schip is in Engeland verbouwd tot luchtkruiser. Jan gaat aan boord en- Op 28 februari viert hij zijn ver jaardag en zijn stukje dagboek is dit keer wat langer. Hij vraagt zich af waar hij het volgend jaar zijn ver- jaardag zal'viereh. niet beseffèrid dat hij zich dat nog drie keer af zal moe ten vragen na deze eerste keer. Het Schotse Greenock wordt de basis van Op 24 mei gaat de Heemskerk in dok en nauwelijks weer in de vaart moet op 10 juni een zware luchtaan val afgeslagen worden. De Heems kerk weert zich kranig maar de aan val heeft één nadeel voor de beman ning. Nu de Engelsen de Heemskerk hebben ontdekt moet ze van basis veranderen. De Duitsers zullen zeker terug komen om het Hollandse oor logsschip te vernietigen. De nieuwe basis wordt het Zuid-Schotse Loch Fyne. Krentebrood Op de verjaardag van Prins Bern- hard wordt aan boord van de Heems kerk krentebrood geserveerd, 's Mid dags krijgen de manschappen kip met rijst voorgeschoteld. Juni en juli zijn drukke maanden voor het schip en haar bemanning. De maand augustus gaat rustig voorbij zonder dat er spectaculaire dingen gebeuren aan boord van de Heemskerk. convooi één of meerdere schepen plotseling beginnen te zinken als ze getroffen worden door een torpedo, afgevuurd uit een duikboot. Wel wordt de scheepsbakker ziek en moet Jan de Ronde tijdelijk zijn oude stiel weer opnemen. Kort daar na wordt hij bevorderd tot assistent kok. Flinke verliezen worden geleden. In een 'goede' week verliezen de En gelsen zo'n 34.000 ton aan scheeps- ruimte door de aanvallen van U(nter- see)-boten. Twee vooraanstaande Duitse duikboot-commandanten mel den in de pers dat ze in december 1940 respectievelijk 252.000 en 209.000 ton scheepsruimte tot zinken hebben ge bracht. De verjaardag van de koningin gaat niet onopgemerkt voorbij. Op 31 augustus schrijft Jan in zijn dag boek: ,,Een rede van de overste. Veel plakken worden uitgedeeld en we krijgen een goeie hap. We verlaten het convooi, maar krijgen een andere waarmee we noordwaarts opstomen". Mijden Convooi varen Ook de Heemskerk krijgt te maken -/1 Zo gaat de tijd verder. Of de Heems kerk vaart onder een gélukkig ge sternte of Jan verzwijgt de oorlogs- De RAF slaat terug, al zijn de En gelse eskaders die eind 1940 Berlijn en andere plaatsen bombardeerden nog klein. In de Nederlandse kranten is weinig terug te vinden over de bombardementen van de Engelsen. Een bombardement op Keulen wordt behandeld als iets totaal onmoge lijks, een verhaal verteld door Baron von Münchhausen. In februari 1940 vallen in Engeland 28.000 doden en 40.000 gewonden. kele dagen nadat ook koningin Wil- helmina een bezoek aan het schip heeft gebracht. Het feit dat Jan de Ronde eigenlijk bakker had willen worden blijft niet lang onbekend. Op de Heemskerk wordt hij aan het werk gezet in de bakkerij, totdat hij weer last krijgt van het bakkersexceem. met de U-boten. De eerste reis voert naar IJsland en onderweg heeft men herhaaldelijk aanvallen van duikbo ten te verduren. De Heemskerk ver dedigt zich met dieptebommen en brengt minstens één duikboot tot zin ken. De terugtocht naar de thuisha ven levert geen bijzonderheden op. Op één van de Shetland-eilanden wordt de nacht doorgebracht. De paasdagen van 1941 worden doorge bracht in Glasgow. Vele reizen worden gemaakt en op getekend in het dagboek van Jan de Ronde. Het convooi-varen gaat de Heemskerk blijkbaar gladjes af, want er wordt geen enkel incident gemeld. de Heemskerk en daar beginnen de wereldreizen van de Bruenaar. Duikboten waren in de Tweede We reldoorlog Duitslands derde troef. Naast de overmacht te land en in de lucht waren het vooral de duikboten die Engeland ook ter zee grote verlie zen toebrachten. Ook het varen in convooi bleek niet voldoende be scherming te bieden tegen deze sluip schutters onder water. De begeleidende oorlogsschepen moeten lijdelijk toezien hoe uit een gelegenheid gesteld moeten worden om ervan te genieten. „Alleen als we echt bang zijn dat door betreding van een natuurgebied plant en dier be dreigd worden grijpen we in. Maar 80 procent van de terreinen die we in be zit hebben zijn vrij toegankelijk". Excursies In het Slotbos worden wel excursies onder deskundige leiding gehouden. Men hoopt via die excursies niet al leen belangstelling voor de natuur in het algemeen maar ook begrip voor de manier waarop Natuurmonumen ten met haar bezit omgaat te kweken. „Ik denk dat goede voorlichting wat dat betreft heel belangrijk is", aldus Barkema. Een korte rondgang door het Slot bos blijkt heel illustratief. Op ver schillende plaatsen zijn door de storm gevelde bomen. De een zo'n an derhalve meter boven de grond ge knakt, een ander compleet ontwor teld. Het geoefende oog van Barkema speurt in het rond. „Kijk, in die om gevallen boom daar heeft een pimpel meesje zich gevestigd". Het diertje is zo vriendelijk zich even aan den vol- ke te tonen en het gelijk van Barke ma te bewijzen. Wat verder steekt een enorme wortelkluit van een gevelde woudreus omhoog. In het ontstane gat is al volop leven te bespeuren. „Dat water is grondwater en dat zit nu al vol organismen". Dialoog- Dat wat de een mooi en boeiend vindt is voor de ander een doorn in het oog. Bij de gemeente Wester- schouwen zijn al aardig wat klachten binnengedruppeld. Dc klagers vin den dat de omgewaaide bomen het bos een rommelig aanzicht geven. En ook al houdt Barkema er een wat an dere zienswijze op na, hij kan zich de ergernis van een aantal mensen heel goed voorstellen. „Wij krijgen bij Natuurmonumen ten veel vragen over de manier waar op wij bosgebied beheren, maar het feit dat mensen zich storen aan om gevallen bomen bewijst dat het bos hen aan het hart gaat", aldus Barke ma. Dc vereniging heeft nog maar nau welijks gereageerd op klachtbrieven van de gemeente Weslcrschouwen. Barkema bendrukt dat dat geen kwestie is van onwil. „We hebbén wat problemen gehad met de personele bezetting. We hebben 4 maanden zon der een districtsbeheerder in Zeeland gezeten. Ik wil niets liever dan dc di aloog met de gemeente Westerschou- wen weer op gang brengen en in goed overleg naar een voor iedereen aan vaardbare oplossing zoeken". BURGH-HAAMSTEDE - Een omgevallen boom is geen verarming maar juist een verrijking van het bos. Dat is de gedachte achter het beleid van de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten om de tijdens de januari- en februari-stormen omge waaide bomen in het Slotbos bij Haamstede niet op te ruimen, maar gewoon te laten liggen. Een beleid waar veel kritiek op is losgekomen. Kritiek die door Natuurmonu menten positief benaderd wordt. „Uit die kritiek blijkt betrokkenheid bij het bos en daar kunnen wij als vereniging niet anders dan blij mee zijn", aldus R. Barkema, dis trictsbeheerder Zeeland van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Bin nenkort hoopt hij met de gemeente Westerschouwen kennis te maken en dan zal de pro blematiek rond het Slotbos zeker aan de orde komen. in staat is haar eigen zaakjes te rege len. Het enige dat de vereniging doet is waar nodig de natuur een handje helpen, bijsturen. En in het Slotbos is dat bij tijd en wijle nodig omdat het bos niet hele maal in balans is. „We zitten nu in fei te in een overgangsfase van produk- tiebos naar natuurlijk bos", legt Barkema uit. Hij stelt dat in een na tuurlijk bos dat goed in balans is de ene soort de andere niet overheerst. En in het Slotbos komt naar de zin van de vereniging wat teveel snel groeiende esdoorn voor wat lang- Betreding Het Slotbos bij Haamstede is niet toegankelijk voor het publiek. Dat is niet op initiatief van de vereniging. „Toen wij het Slotbos kochten van de particuliere eigenaars was het hun uitdrukkelijke wens dat het bos ge sloten zou blijven voor het publiek", aldus Barkema. „Als het aan ons zou liggen is er in het bos mogelijkheid voor rustige vormen van op natuur gerichte dagrecreatie". „We hebben het gehad dat onder een zitbankje in een bos en bepaald soort vrij weinig voorkomende varen groeide. Om te voorkomen dat de plant vertrapt zou worden werd het bankje verplaatst. De varen verhuis de mee". Barkema benadrukt dat voor wat betreft de vereniging de natuur er is voor de mensen en deze dan ook in de Eind 1981 verwierf de vereniging alle 276 aandelen van het Landgoed Slot Haamstede BV nadat jarenlange onderhandelingen tussen de erven Van der Lek de Clercq en verscheide ne andere gegadigden waren afge sprongen. Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat het natuurgebied met steun van de provincie aangekocht zou worden door de Waterleiding maatschappij Zuidwest Nederland (WMZ). Doel hiervan was uitbreiding van de waterwininng in de duinen bij Haamstede. De 337 hectare grote aan koop omvat het slot, het Slotbos, de 25 gemeten, het Overtorentje (samen 42 hectare) en het uitgestrekte duin terrein het Zeepe. Bos leeft In het verleden werden bossen veel al aangelegd voor de houtproduktie. „Dat was bos met alleen levend hout", legt Barkema uit. „In een na tuurlijk bos leeft het hout en gaat ook weer dood. Het dode hout ver teert en zorgt weer voor nieuw leven. Op dood hout leven bijvoorbeeld pad destoelen en allerlei schimmels en dat komt de variatie van het leven in het bos weer ten goede". Vroeger was een deel van het Slot bos ook een produktiebos, maar Na tuurmonumenten is nu druk bezig het bos om te vormen tot natuurlijk bos. Een bos met niet alleen veel ver schillende bomen, struiken en plan ten maar ook een grote verscheiden heid aan dieren. „Een specht bijvoorbeeld zul je in een produktiebos zonder dood of stervend hout zelden tegen komen. In het Slotbos is de Groene Specht na drukkelijk aanwezig", aldus Barke ma. Alle leven in een natuurlijk bos is nauw met elkaar verbonden. Een bepaald insect dient bijvoorbeeld als boofdvoedsel van een bepaalde vogel. Als het insect uit het bos verdwijnt om wat voor reden dan ook dan ver dwijnt te langen leste ook de vogel die hem eet, En zo zijn er tal van voor beelden te noemen. Verrijking De een z'n dood is de ander z'n brood is een gezegde dat in het Slot bos in Haamstede wel heel letterlijk opgevat dient te worden. Een boom die het slachtoffer is geworden van de januari- en februari-stormen dient nu als ideale schuilplaats voor onder an dere muizen. Op de plaats waar eerst de boom stond is nu een kleine open plek. „En daar groeien dan binnen de kortste kéren weer allerlei kruiden die elders niet kunnen groeien omdat ze daar niet genoeg licht krijgen", al dus Barkema. Verjonging Hij legt uit dat een bos dat niet lou ter door mensenhanden bestierd wordt zichzelf verjongt. Oude bomen ruimen het veld en de boom, soms ge holpen door vogels die de zaadjes eten en later weer onverteerd afschei den, zorgt zelf voor zijn opvolger. Bij sommige bomen zoals de iep gebeurt dat door wortelopslag. Andere boom soorten laten zaad vallen dat vervol gens wortel schiet. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten gaat er vanuit dat de natuur in het algemeen heel goed In een natuurlijk bos leeft het hout en gaat het ook weer dood (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5