Con Amore is nooit groter geweest dan 20 muzikanten' Qlsfefel?® havensa VIANE Rommelmarkt bazar in Kerkwerve 2 juni 1990 Verkoop Reparatie Russisch bezoek Noordgouwse fanfare Con Amore bestaat 80 jaar Concert Zaanstock in Big S 4 KERKWERVE - Evenals twee jaar geleden, wordt er dit jaar weer een rommelmarkt/bazar in Kerkwerve gehouden. De leden van de Onder- houdscommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk verzorgen op 2 juni deze dag, de opbrengst is bestemd voor het kachelfonds. Door de leden van de commissie is een programma opgesteld en zijn er weer vele kraam pjes uitgestald. De rommelmarkt zal starten om 9.30 uur. Verder zijn er diverse activi teiten, zoals schiettent en dartspel, grabbelton, film in de kerk over Kerkwerve, enveloppen trekken, bal- lengooien, prikbord, sjoelbak en Rad van Avontuur met vele leuke prijzen. Verder zijn er kraampjes met aller lei waar, zoals handwerken, boeken, planten en bloemstukjes, zelfge maakte advocaat, cakes en koffie met cake. Ook zullen er weer oliebollen worden gebakken en op de rommel markt worden verkocht. Om 14.00 uur zal door de vrijwilli ge brandweer en EHBO van Kerk werve een demonstratie worden ver zorgd met betrekking tot de hulpverlening bij verkeersslachtof fers. Tot slot zal om 19.00 uur door de brass- en drumband Apollo uit Brou wershaven een concert worden gege ven aan de Ring. BRUSSEL - Bijna dertig procent van de Europese ondernemingen ver wacht minstens een half procent van zijn jaarlijkse omzet te kunnen besparen als er naast de bestaande munten in Europa een gemeenschap pelijke munt komt. Ruim de helft van de ondernemingen verwacht besparingen in deze orde van grootte als de gemeenschappelijke munt de twaalf bestaande munten definitief zou vervangen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 LEEUWARDEN - De Koninklijke Luchtmacht verwacht 100.000 bezoe kers op de open dag die 9 juni op de vliegbasis Leeuwarden wordt gehou den. Dit verklaarde het hoofd van de luchtmachtvoorlichting, luitenant kolonel S. Wulffaert tijdens een pers conferentie in de Friese hoofdstad. ZWOLLE - Uit angst dat hij de ko mende winter in zijn onverwarrhde huis zal moeten doorbrengen tekent de 38-jarige G. S. uit Kampen hoger beroep aan tegen een - volgens hem te laag - vonnis van de rechtbank in Zwolle. Die veroordeelde S. donder dag tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek voor het plegen van vijf autokraken. ZIERIKZEE - Woensdag 23 mei ko men drie Russen naar Zierikzee om te spreken over hun geloof en hun strijd. Ze zijn te gast in de Gerefor meerde kerk aan de St. Domusstraat. Dë informatie-avond begint öm 20.00 uur. Jarenlang is er door organisaties contact gezocht met mensen achter het IJzeren Gordijn. Hulpgoederen en bijbels werden op alle mogelijke manieren naar Rusland getranspor teerd of gesmokkeld. Nu de grenzen open zijn ligt een en ander heel an ders. De drie Russen gaan ook op be zoek in Amemuiden. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 19 mei geeft de gelegenheidsforma- tie Zaanstock een concert in jeugdsoos Big S aan het Sluispad in Burgh- Haamstede. Drijvende krachten achter Zaanstock zijn ex-Mover leden Vinnie Kay en Bert Dijkema. Zaanstock speelt overal waar een podium is. Het rerpetoire bestaat uit covers van werk van Eric Clapton, Stevie Ray Vaughn, Bad Company, Grand Funk Railroad, Johnny Winter, Ro bert Cray en Jimi Hendrix. Het concert in Big S begint tussen 21.00 en 22.00 uur. bij vaak levende dieren als prijs be schikbaar gesteld, konijnen en kip pen. Maar daar was niet iedereen op gesteld. Ik herinner me een bazar waarbij een levende haan werd: ver loot. De winnaar stelde hem op nieuw ter beschikking en toen was het een prijs bij het rad van avon tuur. Maar iedereen die die haan won stelde hem weer terug ter beschik king zodat het dier om een uur 's nachts nog rondliep over het school plein. Toen was ik nog op zoek naar een konijnenhok. Want ik had twee konijnen gewonnen". De Wit speelt momenteel eerste ba riton in Con Amore. En ondanks zijn eerbiedwaardige leeftijd van 80 jaar is de fanfareJniet aan het vergrijzen. ,,We hebben vrij veel jonge leden en op dit moment zes leerlingen. Die worden opgeleid dóór Clarisse uit Brouwershaven en door mij". J ubileumviering Het 80-jarig bestaan van de fanfare wordt op 8 september gevierd met een jubileumconcert in de Neder landse Hervormde kerk aan de Ring van Noordgouwe. Iedereen die be langstelling heeft kan het concert van de 80-jarige fanfare bijwonen. De Wit herinnert zich dat het voor al van de longinhoud en de vorm van de lippen van een muzikant afhing welk instrument men in de fanfare mocht bespelen. ,,En natuurlijk van het instrument dat ze op dat moment nodig hadden voor de bezetting. Maar als je te dikke lippen had voor een bepaald mondstuk kon je het niet bolwerken. Dan verspeelde je te veel lucht. En als muzikant had je na tuurlijk goede longen nodig. Lucht is alles in de muziek". De Wit heeft in de loop van zijn le ven alle instrumenten bespeeld, be halve trombone. „Bugel, piston, bas, tuba. Nu vind ik het wel leuk dat ik met al die instrumenten overweg kan. Maar als jongetje was ik verdrie tig. Dan ging het mij wel aan mijn hartje als ik moest overschakelen. Want je kende je stukken en elk in strument heeft weereen andere melo die". Dirigenten Behalve vele instrumenten heeft De Wit ook vele dirigenten gekend. „Tben ik bij Con Amore kwam was Kees Everwijn uit Zonnemaire diri gent en dat is lang zo gebleven. Ik herinner mij dat hij heel kouwelijk was. Hij kwam altijd door weer en wind op het fietsje vanuit Zonnemai re naar Noordgouwe. Als hij dan bin nen kwam kroop hij altijd eerst rond de kachel". De Wit, die ook 26 jaar bij andere muziekgezelschappen speelde terwijl hij niet meer in Noordgouwe woonde, herinnert zich ook dirigent D. Viergever. „Die kwam uit Brou werhaven en werkte hier als gemeen Op een mooie pinksterdag Dat bleek ook regelmatig tijdens de muzikale concoursen die vroeger traditioneel op tweede pinksterdag in een van de dorpen op Schouwen- Duiveland werden gehouden. „We gingen toen nog niet naar KNF- concoursen. De muziekgezelschappen organiseerden concoursen zelf. Je kwam wel uit in verschillende afde lingen. Ik herinner me nog een con cours in Haamstede waarbij we in de zelfde afdeling uitkwamen als Nieuwerkerk. Dat hield in dat we hetzelfde verplichte nummer moes ten spelen. En»toevallig hadden we ook hetzelfde vrije nummer gekozen, Tben konden we ze kloppen met 20 punten meer. Ik weet niet meer welke prijs we toen hadden. Want het feit dat we Nieuwerkerk klopten was veel belangrijker". Toch waren die concoursen op tweede pinksterdag vooral belang rijk als ontmoetingsdag. „Net als de cilandclijke muziekdag nu. Je ont moet daarbij weer eens muzikanten van andere korpsen op het eiland". Voor De Wit extra belangrijk omdat hij ook gedurende langere perioden in Haamstede en Drcischor woonde en lid was van de muziekgezelschap pen daar. „Ja, muziek maken heb ik altijd met hart en ziel gedaan. Ik zal niet gauw een repetitie overslaan. Ja, als er een verjaardag in de familie is ga ik daar wel naar toe. Maar als dat dan op een donderdag valt denk ik na af loop wel: Gelukkig, dat duurt weer Muziekvereniging Con Amore: 80 jaar jong (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - Elke donderdag-avond is het repetitie in het dorpshuis van Noord gouwe. En vroeger in een lokaal van de dorpsschool, die toentertijd nog op de plaats stond waar nu de provinciale weg langs Noordgouwe loopt. Een repetitie met niet meer dan 20 muzikanten. Jk heb Con Amore nooit groter gekend. Als we 20 man had den zeiden we tegen elkaar dat we er goed voor stonden", aldus de 66-jarige A. P. de Wit uit Noordgouwe die al bijna 30 jaar bij Con Amore zijn partijtje meeblaast. On danks die betrekkelijk geringe omvang door de jaren heen viert de fanfare dit jaar haar 80-jarig bestaan. De Wit is een van de muzikanten die er de meeste dienstjaren heeft op zitten bij het muziekgezelschap. In het boekje Noordgouwe in oude an sichten staat een (uit oktober 1935) daterende foto waaróp het muziekge zelschap staat afgebeeld vanwege het 25-jarig bestaan. „Kijk, daar sta ik op. Ik was toen elf jaar oud en bespeelde de bugel". Eerste beginselen Het feit dat De Wit tussen de muzi kanten op die foto staat, houdt in dat hij zich al ruim een jaar daarvoor aanmeldde als nieuwe (aspirant)mu- zikant. „Als je je had aangemeld mocht je nog lang niet meespelen in de fanfare. Je ging eens in de week naar een van de leden van de fanfare thuis. Die bracht je dan de eerste be ginselen bij van het bespelen van een bugel. Als het een beetje ging mocht je op donderdagavond, een half uur voor de repetitie begon, naar de diri gent om wat voor te spelen. Die gaf dan wat aanwijzingen en zei: ga zo door. Pas als je goed genoeg was mocht je meespelen in de fanfare". tewerkman. Hij blies zelf ook mee. Dan ging hij eerst even staan, gaf de toon aan en zei jongens zus en zo, en plons daar zat hij om ook mee te spe len". Dirigent A. Stoutjesdijk uit Oos- terland was volgens De Wit een fana tiek en driftig mannetje. „Je moest er wel bij wezen als hij dirigeerde". Het tegenovergestelde van de huidi ge dirigent K. van der Maas. „Die komt ook uit Oosterland. Het is de rust zelve, maar hij kan het ook heel goed". Hoewel Con Amore altijd een klein muziekgezelschap was, slaagde men er in de loop van de jaren toch steeds in om muziek van een goed niveau te maken. „De fanfare speelde niet zo maar een een beetje hoepla muziek. We hebben altijd hele goede muzi kanten erbij gehad. De gebroeders De Keizer, D. Viergever, Marien van der Weele en Marien van het Veer, An- dries van der Werf en Piet Kommer. Dat waren goede". zes jaar eer die weer op een donder dag verjaart". Gezamenliik „Het gezamenlijke optreden". Dat is volgens De Wit het leuke van mu ziek maken bij Con Amore. „Maar ook bij andere gezelschappen, de muziek-play-in in Brouwershaven bijvoorbeeld. „Je geniet niet alleen van het blazen, maar ook van het ge luid dat je samen voortbrengt". Behalve aan de muziek bewaart De Wit ook goede herinneringen aan de 'neven-activiteiten' van de muziek. „We hielden en houden regelmatig een bazar of fancy-fair om de kas op peil te houden. Vroeger werden daar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4