Meer acties op komst in Zierikzee Konsumenten Kontakt in aanval tegen APK-keuring schadeclaims Wellicht ook buiten zomermaanden alcohol-verkeerproject in regio WATERSTANDEN WEEKENDSERVIGEDIENST DEURLOO B.V. Ziekenfondsraad vraagt extra geld voor verlichting werkdruk ziekenhuizen Werkplan 1990 Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid: 2 ZIERIKZEE - De werkon derbrekingen die gisteren (donderdag) afwisselend op tien afdelingen van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis plaatsvonden zijn nog maar het begin van de acties die het zieken huispersoneel in de komen de tijd wil gaan doen. In het kader van de landelijke aktie 6% worden de komende tijd op diver se afdelingen op donderdag zondags- diensten.gedraaid. Volgens de woord voerster van het actiecomité dat de acties in samenwerking met de vak bonden en de directie organiseert, Nella Kloet heeft men nog niet be slist of elke donderdag om beurten op één van de afdelingen zondagsdienst zal worden gedraaid of dat een keer per maand op een donderdag op alle afdelingen van het ziekenhuis met zondagsdiensten wordt gewerkt. Over twee weken Volgens Kloet beginnen de eerste acties over ongeveer twee weken. Overigens reageerde niet het hele zie kenhuispersoneel positief op de werkonderbrekingen die donderdag werden georganiseerd. „Vooral op de verpleegafdelingen werken een aan tal mensen gewoon door. Het perso neel van de OK (operatiekamer), röntgen, laboratorium en de Tfechni- sche Dienst staat achter de acties. Het personeel op de andere afdelingen maar gedeeltelijk". Kloet schat in dat in totaal ongeveer 75 procent van het ziekenhuispersoneel van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis wil deelnemen aan de acties. DEN HAAG - De Algemene Periodieke Keuring (APK) moet zo snel mogelijk worden afgeschaft. Alleen garage bedrijven spinnen garen hij de regeling. De automobilist is aan willekeur uitgeleverd. Bovendien heeft weten schappelijk Onderzoek van de Stichting Wetenschappe lijk onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) niet aan kun nen tonen dat de verkeersveiligheid door de APK is toegenomen. Dit stelt Konsumenten Kontakt naar aan leiding van een groot aantal klachten van lezers van zijn blad Koopkracht over de uitvoering van de APK. De kri tiek, opgenomen in Koopkracht, heeft de consumenten organisatie doorgezonden aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en de Tweede Kamer. Uit de gevraagde reacties van de le zers blijkt dat er veel verschillen mo gelijk zijn in opvattingen van ver schillende garages bij een en dezelfde auto. Terwijl de ene keurmeester de auto op een aantal punten afkeurt, doorstaat diezelfde auto de keuring bij een andere garage glansrijk. Beschadigingen Veel klagers beweerden dat hun auto beschadigingen had opgelopen bij de keuring. Er waren er ook die meenden dat tijdens het onderzoek opzettelijk mankementen aan hun auto werden veroorzaakt of bestaan de mankementen werden verergerd met de bedoeling reparatie-opdrach ten in de wacht te slepen. Het bewijs hiervoor leveren is meestal moeilijk omdat niet kan worden aangetoond in wat voor staat de auto verkeerde toen deze ter keuring werd afgege ven. dat de Rijksdienst voor het Wegver keer die toezicht houdt op de 9.500 of ficiële keuringsstations, 733 ver scherpte inspecties uitvoerde, 65 schorsingen oplegde en 62 licenties introk. Deze drie soorten maatrege len kunnen achtereenvolgens worden genomen als de garage niet de juiste apparatuur heeft of bij herhaling fou ten maakt bij de keuring. Desondanks komt de Rijksdienst er door personeelsgebrek niet aan toe 3 procent van de goedgekeurde auto's te herkeuren, zoals officieel voorgeschreven, zegt Konsumenten Kontakt. Bovendien kunnen garages die liever niet zien dat een door hen goedgekeurde auto opnieuw wordt gekeurd, daar makkelijk onderuit door te zeggen dat de eigenaar de auto snel nodig heeft. De belangenorganisatie voor gara ges BOVAG noemt de klachten „inci denten" gezien het grote aantal keu ringen dat jaarlijks wordt verricht. De BOVAG, die met de ANWB in een geschillencommissie zit, krijgt zelf nog geen tientallen klachten per jaar binen. In veel gevallen gaat het dan nog om onbegrip en miscommunica tie, aldus een BOVAG-woordvoerder. Afschaffing van de keuring lijkt de BOVAG niet verstandig. „Bij invoe ring van de keuring in 1985 moesten honderdduizenden auto's met gebre ken uit het verkeer. Afschaffing zou er voor zorgen dat die wrakken weer terugkomen". De keuring kost de au tomobilist volgens de bond vrijwel niets. Het onderzoek werkt preven tief en bespaart daardoor later een hoop kosten. Over het SWOV-onder- zoek dat de verkeersveiligheid niet is toegenomen sinds de APK zegt de BOVAG dat het omgekeerde ook niet is aangetoond. EDE - De stijging van het aantal schadeclaims wegens medische fou ten heeft forse premieverhogingen voor de ziekenhuizen nodig gemaakt. Schades tussen de vijf ton en twee en een half miljoen zijn de laatste jaren al lang geen uitzondering meer. Mr. H. J. Touw, voorzitter van de Verze keringsgroep Medische Aansprake lijkheidsrisico's (MAR), een herver- zekeringspool van een aantal grote verzekeraars, zei dit in Ede. De Nationale Ziekenhuisraad hield daar een symposium over „aanspra kelijkheid in huidig en toekomstig recht". De uitkeringen zijn afhankelijk van leeftijd en beroep van het slacht offer. Volgens Touw zorgen vooral ambtenaren voor zeer hoge schade- uitkeringen doordat het ministerie van financiën lonen en pensioenen verhaalt. Een probleem is de lange tijd die vaak verstrijkt tussen het veroorza ken van de schade, het ontstaan en het melden ervan. Zo krijgen de ver zekeraars te maken met schades die zijn ontstaan door een behandeling die bij'voorbeeld tien jaar geleden is uitgevoerd. Vooral de laatste jaren stijgt het aantal meldingen met be trekking tot medische schades sterk. ZIERIKZEE - Wellicht wordt behalve in de zomer maanden ook buiten die periode het alcohol-verkeerpro ject ingezet om het publiek te informeren over de risico's van de combinatie alcohol-verkeer. Dat blijkt uit het werkplan voor 1990 van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. Vorig jaar bestond van de kant van de gemeenten veel belangstelling voor het project. Het Mobiel Informatie Centrum van Veilig Verkeer Neder land heeft op ongeveer vijftig lokaties gestaan waaron der bij discotheken. In 1988 kwamen bij 44 verkeerson- gevallen in Zeeland 50 personen om het leven in het verkeer. Dat is bijna tien procent meer dan in 1987. Het aantal verkeersdoden per 100.000 in woners, een maat om provincies on derling te vergelijken, bedraagt voor Zeeland over 1988 14,3. Het landelijke cijfer is 10,3 en met die cijfers in het achterhoofd is de conclusie gewettigd dat Zeeland een relatief verkeerson- veilige prpvincie is. „De cijfers tonen aan dat het beslist noodzakelijk is op alle niveaus extra aandacht te blijven besteden aan de verkeersveiligheid", aldus het ROVZ. wordt door het ROVZ ook gewerkt met het project Alcohol, autogordel en snelheid. Een beter gebruik van de autogordel kan volgens het ROVZ veel verkeersellende besparen. „Door gericht verkeerstoezicht en het verstrekken van relevante informatie aan de weggebruiker kan de ver keersveiligheid in de regio effectief worden geattaqueerd". In overleg met horeca, openbaar vervoer en taxi wereld wil het ROVZ verder nagaan of het disco-project zo als dat toegepast is in het Friese Ber- likuni ook in Zeeland toepasbaar is. AMSTELVEEN - De Ziekenfonds raad heeft een motie aangenomen waarin hij er bij het kabinet op aan dringt om enkele honderden miljoe nen guldens (1 a 2 procent van de loonsom) extra beschikbaar te stel len voor de verlichting van de werk druk in de gezondheidszorg. De raad verwijst daarbij naar de paragraaf over de werkdruk in de re cente nota Werken aan zorgvernieu wing van staatssecretaris Simons (volksgezondheid). Een deel van de werkgevers en het KLOZ (particulie re verzekeraars) steunden de motie niet. Zij vinden dat het extra geld op tafel moet komen door bezuinigingen elders in de gezondheidszorg omdat de collectieve lasten niet omhoog mo gen. Eerder was in een poging tot unani miteit tijdens uren discussie en twee schorsingen al een deel van de oor spronkelijk door het CNV ingedien de en door de FNV, de Nationale Zie kenhuisraad en de meeste Kroonle- den gesteunde motie, verdwenen. Daarin werd gevraagd, een deel van de 680 miljoen gulden die de ge zondheidszorg volgens het regeerak koord in 1994 meer mag kosten dan in 1989 al eerder te gebruiken om de werkdruk te verlichten: 100 miljoen per 1 september 1990 en nog eens 100 miljoen per 1 september 1991. Tijdens de discussie werd ook gesuggereerd te kijken naar de reserves in de Alge mene Wet Bijzondere Ziekenkosten, de hoge premie-inkomsten die het ge volg zijn van de stijging van de loon som waarover de premie wordt gehe ven (door de loonsverhogingen in het bedrijfsleven en de daling van de werkloosheid) en naar het mogelijk iets meer verhogen of1 wat minder verlagen van de premies voor het zie kenfonds en de AWBZ. De Zieken fondsraad zou dan in juni een concre te keuze kunnen maken bij het vaststellen van zijn premie-adviezen, voor 1991. ALKMAAR - Mevrouw M. Lubbers- Hoogewegen, echtgenote van de pre mier, heeft met het ondergaan van een onderzoek donderdagmiddag in Alkmaar de eerste Nederlandse mammobiel in gebruik gesteld. Het is de eerste van zo'n vijftig units, waarmee vanaf 1994 alle vrouwen tussen 50 en 70 jaar vrijwillig een maal per twee jaar op borstkanker kunnen worden onderzocht. DEN HAAG - Het verkeer op be langrijke wegen buiten de bebouwde kom is vorig jaar met 5,3 procent toe genomen ten opzichte van 1988. Dat is minder dan in voorgaande jaren. Datum Zierikzee 19 mei 20 mei 21 mei Roompot Buiten 19 mei 20 mei 21 mei Bruinisse 19 mei. 20 mei 21 mei Wemeldinge 19 mei 20 mei 21 mei Doodtij: 20 mei Actuele informatie over afwijkingen: Konsumenten Kontakt vindt dat er sprake is van belangenverstrenge ling. De meeste keuringen worden verricht bij garages die belang heb ben bij het uitvoeren van reparaties. Als er gekeurd zou moeten worden, dan zou dat alleen moeten gebeuren bij onafhankelijke instanties, zoals de ANWB. Daarnaast moeten keu- ringsnormen als „niet te veel speling bij lagers" minder vaag worden. De APK-keuring geldt nu nog voor iedere auto die drie jaar of ouder is. Er ligt een voorstel van de voormali ge minister Smit-Kroes om die grens naar vier jaar op te trekken. Per jaar worden er circa vier miljoen keurin gen verricht. Er zijn verder plannen van de overheid om medio 1991 de APK uit te breiden met een verplich te milieukeuring. Verscherpt De consumentenorganisatie meldt Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11.25 132 04.50 -150 23.45 109 17.35 -116 12.35 144 06.00 -154 18.45 -123 00.55 123 07.05 -160 13.40 155 19.45 -131 10.15 126 1 04.05 -140 22.45 105 16.50 -108 11.20 140 05.00 -145 23.40 122 17.40 -116 12.20 158 06.00 -154 18.30 -127 11.30 145 04.45 -154 23.50 121 17.40 -122 12.35 155 06.05 -159 18.45 -130 01.00 135 07.15 -167 13.35 167 19.50 -140 11.30 148 04.55 -160 23.55 125 17.45 -127 12.45 161 06.05 -165 18.50 -136 01.10 142 07.10 -173 13.50 176 19.45 -145 Autogordel Naast het alcohol-verkeerproject Ook in 1990 wil het ROVZ op 80- kilomterwegen snelheidsacties hou den. Gedacht wordt daarbij aan ge richt verkeerstoezicht en uitgebreide voorlichting over de gevaren die kle ven aan het te snel rijden op dergelij ke wegen. Afhankelijk van de erva ringen elders wil men bekijken of een 50-kilometer-actie gewenst is. Scholen Veel aandacht wil het ROVZ beste den aan de verkeerseducatie op scho len. Het allerbelangrijkste is volgens het ROVZ goede voorlichting op ba sisscholen. Daarnaast, zo stelt het ROVZ, is er veel behoefte aan 'opfris cursussen'. Met name de kennis van de verkeersregels blijkt in de prak tijk.nogal eens tegen te vallen. Voordat men daadwerkelijk met opfris-cursussen van start gaat wil het ROVZ een aantal proeven nemen met diverse doelgroepen. In andere provincies wordt al enige jaren gewerkt met de actie 'Wij gaan weer naar school'. Een actie waarbij men automobilisten attent maakt op het feit dat het nieuwe schooljaar weer begonnen is. „Het lijkt zinvol hier een activiteit voor heel Zeeland van te maken", aldus het ROVZ. Landbouwverkeer Ook aan de problemen die het land bouwverkeer veroorzaakt wil het ROVZ in 1990 weer de nodige aan dacht besteden. „In Zeeland wordt men regelmatig geconfronteerd met de problematiek van slik op de open bare weg. Het lijkt zinvol door mid del van informatie-overdracht en der gelijke de omvang van dit probleem te reduceren", aldus het ROVZ. Alles bij elkaar denkt het ROVZ zo'n twee ton nodig te hebben om al deze projecten te kunnen realiseren. De minister van verkeer en water staat heeft inmiddels toegezegd de rijksbijdrage aan het ROVZ te zullen verhogen. Het ROVZ tekent daar wel bij aan dat de politie een belangrijke rol speelt in de strijd tegen de verkeers onveiligheid. „Het is de vraag of zij, gezien de beperkte financiële midde len, in voldoende mate kan blijven participeren in de regionale activitei ten, gericht op het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers", al dus het ROVZ. „Overigens is dit een van de redenen om in de provincie niet regelmatig grootschalege acties te houden, maar meer op kleinschali ge acties te anticiperen". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-ineteocentruin Zeeland t.o.v. NAP. Tot en met 26 mei Zierikzee Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Donderdag 17 mei Bruinisse Bijeenkomst NCVB in Verenigings gebouw. 19.45 uur. Vrijdag 18 mei Zierikzee Samen werken aan een echt optreden met Ten Sing voor jongeren van 15 tot en met 20 jaar, in De Driehoek. 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk, optreden Cantara, 20.00 uur. Burgh-Haamstede GG examens Werkhondenvereniging. Hogezoom» Vanaf 19.00 uur. Oosterland Jubileumconcert van Christelijke Gemengde Zangvereniging Vooruit gang Zij Ons Streven. In gemeente lijk sportgebouw. 19.45 uur. Zaterdag 19 mei Zierikzee Rommelmarkt annex bazar in De Driehoek, door de Christelijke Gere formeerde Kerk Zierikzee. Van 9.00 tot 17.00 uur. Geraniummarkt op de Balie van 9.00 tot 15.00 uur. Opening Project Traverse in Noord- havenpoort. 16.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt van OBS Prinses Ire ne op het schoolplein. Vanaf 9.00 uur. Westenschouwen Wandeltocht Lions-club. Start bij pa viljoen De Rotonde voor 25 kilometer om 11.00 uur en voor 8 en 15 kilometer van 12.00 tot 13.00 uur. Renesse Solistenconcours Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt bij basisschool De Schoener. Van 9.00-15.00 uur. Spelmiddag Scouting-groepen op speelveld De Lelie. Van 13.00 tot 17.30 uur. Zonnemaire Open huis Stichting Werkend Trek paard bij S. van de Velde. Van 13.00 tot 15.00 uur. Maandag 21 mei Zierikzee Vergadering Philatelica Schouwen- Duiveland in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Wester- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Sirjansland •Feestje bij Volksdansvereniging Ne- halennia in het Verenigingsgebouw, Sportweg 1. 20.00 uur. Donderdag 24 mei Nieuwerkerk Dauwzwemmen. Zwembad Dol-fijn. Van 05.30 tot 8.00 uur. Zaterdag 26 mei Scharendijke Bazar/rommelmarkt door ZSC'62 bij sportveld. 9.30 uur. Noordgouwe Fancy-Fair van muziekvereniging Con Amore op parkeerplaats aan de Vijverbergstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Openingsconcert van muziekvereni ging Con Amore aan de Pauwstraat. 19.30 uur. Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Korenvereniging Oefening en Stich ting uit Oudekerk a/d IJssel; Muziek vereniging Crescendo uit Dreischor. Nederlandse Hervormde kerk, 19.30 uur. Van 28 mei tot en met 8 juni Bruinisse Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Zaete. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Donderdag 31 mei Oosterland Uitreiking verkeersdiploma's. Oosterhof. 13.15 uur. Zondag 10 juni Zierikzee Motortoertocht. Vanaf parkeerter rein Scheldestraat. 10.00 uur. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 juni Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Jeugdsymphonie-orkest Hoekse- waard. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 6 juli Noordgouwe Afscheidsfeest van meester Gerret- sen in het dorpshuis. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBËURS TEL- 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2