Prijzen voor Panda-actie van Koninklijke Zeelandia Stad en Landers op bezoek bij Belgische Norbertijnen WATERSTANDEN Dennise verkeert in blakende welstand Promotioneel succes Stoombootdienst wil snel besluit oeververbinding Uitbundige Barok, Vlaamse hap het laatste avondmaal en een stevige ARNHEM - „Seksuele terreur", „machtsmisbruik" en „beulswerk". Zo omschrijven de ex-pupillen van de 56-jarige Ubbergse psychiater H. O. Th. F. hetgeen waarvoor de man zich woensdag voor de Arnhemse recht bank moet verantwoorden. Voor de rechtszaak zijn in principe twee da gen uitgetrokken, zo heeft het Open baar Ministerie laten weten. Het be gint in de eerste maanden van 1989. KESSEL - De 20-jarige moeder van de baby Dennise Shirley Grutter is de ontvoerder van haar negen maan den oude dochtertje bijzonder dank baar voor het teruggeven. Zij zei dit vanmorgen dinsdag in haar woning in Kessel. Dennise blijkt sinds haar ontvoering donderdag tegen midder nacht in Roermond, uitstekend ver zorgd. De baby is herhaaldelijk ver schoond, haar nageltjes waren geknipt en de kleertjes zagen er goed uit. Om Dennise tegen de kou te be schermen heeft de ontvoerder of ont voerster het kind nog een warm jasje meegegeven in haar reiswieg toen zij maandagavond werd neergezet tus sen de pompen van een benzinestati on aan de Ringbaan in Weert. Een arts heeft op het politiebureau het kind onderzocht en vastgesteld dat het in blakende welstand ver keert. Het jasje en de reiswieg wor den door de politie nader onderzocht op sporen die mogelijk kunnen lei den naar de dader. De 22-jarige vader van de baby, Hassan Dor, was dinsdagmorgen niet te spreken. Volgens zijn vriendin Shirley kan hij de drukte rond het te rugvinden van Dennise niet aan. De baby maakte een levendige indruk. Ze bleek alleen niet erg gesteld op lampen van tv- en fotocamera's. Van meelevende buren ontving zij een stuk speelgoed met hartelijke geluk wensen voor de ouders. Afgelopen nacht rond half twee kwamen twee politiefunctionarissen uit Roermond naar de woning van de ouders in Kessel om het goede nieuws te melden. „Ik kon het niet geloven. Pas toen ik Dennise op het politiebu reau in Roermond in mijn armen sloot, besefte ik dat ik haar terug had", aldus de overgelukkige moeder. „Nooit meer zal ik mijn kleine schat alleen achterlaten". ZIERIKZEE - Na het enorme succes van de Panda- broodactie van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv in Zierikzee zelf hebben nu ook de bedenkers en uit voerders achter het project successen behaald. De pro motionele wereld heeft de Panda-actie inmiddels twee prijzen toegekend en een derde lijkt er aan te komen. De Panda-broodactie kreeg maar liefst drie nominaties. Namelijk door het DMIN (Direct Marketing Insti tuut Nederland), het Meetlat Comité Nederland en The European Direct Marketing Association. Inmiddels zijn er twee van de nominaties omge zet in prijzen. In april werd een eer volle vermelding- gekregen van het DMIN in de Gouden Brief wedstrijd, die jaarlijks uitgeschreven wordt. En onlangs werd door het Meetlat Comité Nederland (een samenwer kingsverband tussen het genootschap van reclame, het Nederlands institi- tuut voot marketing en Sales Promo tion Instituut Nederland) de zilveren meetlat toegekend, de hoogste bekro ning voor de beste promotie in 1989. Uitspraken In de categorie Fast moving consu mer foods liet de Panda-actie de ove rige inzenders ver achter zich. Uit spraken van de jury waren onder meer: „Een perfecte consistent uitge voerde promotiecampagne", „Abso lute klasse" en „Een actie met resul taten, waarvan je droomt". Tijdens de uitreikingsbijeenkomst werd de Zilveren meetlat en de bijbe- De Zilveren meetlat wordt door Cito Hoving (l.) overhandigd aan G. Rietveld van Zeelandia. L. de Boer van Peter van den Busken Advertising bv kijkt toe. horende oorkonde door G. Rietveld van Zeelandia en L. de Boer van Pie- ter van den Busken Advertising (het reclaineburesau dat de actie voor Zeelandia uitwerkte) in ontvangst genomen. Het wachten is nu op het resultaat van de derde nominatie (van de EDMA), die op 14 juni in Brussel bekend wordt gemaakt. De Pandabrood-actie is, zoals be kend, een enorm succes geworden. Aan de actie was een goed doel gekop peld. Van ieder verkocht broodje is een bedrag naar het Wereld Natuur Fonds overgemaakt. Op die manier droeg de consument bij aan een beter milieu en at daarnaast een speciaal voor de actie ontwikkeld smaakvol brood. VLISSINGEN - Voor de Provincia le Stoomboot Diensten (PSD) in Zee land is februari 1991 de uiterste li miet waarop het provinciaal bestuur een besluit over het al dan niet aan leggen van een Westerschelde- oeververbinding kan nemen. „Wij zullen op korte termijn beslissingen over investeringen moeten nemen". Dat heeft PSD-directeur D. F. Vos la ten weten. In afwachting van de overeenstem ming tussen het rijk en het provincie bestuur ten aanzien van een vaste oe ververbinding over de Westerschelde heeft de PSD de aanschaf van nieuwe boten steeds vooruit geschoven. „De oudste veerboot, de Beatrix is nu 33 jaar oud, terwijl deze gebouwd is voor een vaartijd van dertig jaar", verklaart Vos. De Beatrix is weliswaar reserve boot maar wordt volgens de PSD- directeur twee a drie maanden per jaar ingezet bij onderhoud of repara tie aan de andere schepen. Volgens hem is het niet verantwoord de huidi ge reserveboot langer dan tot 1994 in te zetten. Volgens een woordvoerster van Provinciale Waterstaat kan de WOV op zijn vroegst in 1997 gereali seerd zijn. Mogelijke procedures of andere tegenstrubbelingen kunnen de zaak alleen nog maar vertragen. De aanschaf van een nieuwe veerboot vergt verder, zo laat Vos weten, een afschrijvingstermijn van dertig jaar. Voor de Zeeuwse stoombootdienst zou de keuze voor een oeververbin ding tussen Kruiningen en Perkpol- der de meest welkome zijn. Dit is de enige van de voorgestelde tracé's waarbij nog een van de twee veerver- bindingen blijft bestaan. ZIERIKZEE - Het rijke Roomsche leven, dat zich in Vlaanderen nog wel eens wil manifesteren. Daarin ver plaatsten zich ruim honderd leden van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Nadat de Stad en Landers vorig jaar in de voetsporen van de Pilgrim Fa thers (Leiden) traden gingen zij deze keer op bezoek bij de Norbertijnen van de abdijen van Averbode en Tonge ren. rein" had daar 's middags voor het vertrek nog tijd voor. De kennismaking met deze door Norbertus in 1120 gestichte klooster orde vroeg van de Stad en Landers wel enige „zelfkastijding" in de vorm van een vroeg vertrek. Rond kwart voor acht vertrokken de twee bussen van Van Oeveren vanaf het Kraanplein richting Herentals. Bij het naderen van dit oude stadje wa ren de Schouwen-Duivelanders ge heel onverwacht getuige van een voor deze contreien onbekend fenomeen: een stoet van bedevaartgangers die zich langzaam richting Scherpenheu- vel verplaatste. Boomke Dorstig geworden door de busreis smaakte de koffie met daarbij een Herentals Boomke (een koek van zanddeeg met een marsepeinvulling) in het Gildenhuis aan de markt meer dan goed. Vanuit dit oude huis kon den blikken worden geworpen op het stadhuis met zijn beiaard met vijftig klokken en de statige lakenhal. Veel tijd om Herentals te bezoeken was er in de morgenuren niet. Wie te zeer ge steld was op een kennismaking met „de stad van De Beukelaer en Pa- Averbode Even na tienen vertrok het gezel schap richting Averbode, een tocht van zo'n twintig minuten. Daar in Averbode werden de Schouwen-Dui velanders opgewacht door een jonge Norbertijn die het leven in de abdij van Averbode en alles wat daar te zien is op luchtige en daardoor ook boeiende wijze vertelde. In deze in 1134 gestichte abdij leven zestig Nor bertijnen, onder wie zo'n zeven jonge ren. Behalve werkzaam in de missie (de abdij heeft missieposten in Brazi lië en Denemarken) beschikt de abdij over een grote drukkerij, landerijen en ook worden er oude handschriften gekopieerd. Barok Pronkjuweel van deze abdij van Averbode is de uit 1672 daterende Ba rokkerk, een „geesteskind" van de Antwerpse architect Jan van den Eynde. Speciaal voor de van huis uit protestantse Schouwen-Duivelandse bezoekers speelde het orgel bij bin nenkomst Een vaste burcht is onze God. Een lied van Luther, die bepaald geen vriend van het katholicisme was. In deze kerk, waarin de gothiek (ac centueren van de hoogte) en barokke versiering voor een imponerend ge heel zorgen, is het veelkleurige hoog altaar een blikvanger. Dit altaar lijkt op het eerste gezicht geheel uit mar mer te zijn opgetrokken, maar de nauwkeurige kijker moet bemerken dat alleen het onderstuk (de „bad kuip" volgens de pater) van marmer is. Knappe staaltjes van vakman schap hebben in uitzonderlijk fraaie koorbanken geresulteerd met daarin uitgesneden meer dan tweehonderd verschillende engeltjes. Rond het middaguur werd afscheid genomen van deze Barokpracht en werd richting Tongerlo gekoerst. De reis naar Tbngerlo deed onwillekeu rig terugdenken aan de sfeer die Er- nest Claes in zijn boeken over De Wit te oproept. De abdij van Tongerlo mag dan weliswaar nog groter zijn dan de toch ook bepaald niet kleine abdij van Averbode, hij mist de on stuimigheid aan vormen die de Ba rok kenmerkt. Warme hap In het sportcomplex dat ook tot het bezit van de abdij van Tongerlo be hoort werd de reis even onderbroken voor een warme hap in de traditie van de streek, waarbij het vlees in trappistenbier wordt gekookt. Ver kwikt en aangedikt ging het gezel schap richting abdij, die vanuit de Sint Michielsabdij in Antwerpen in 1130 werd opgericht. Een beetje spij tig was het wel dat de lange linden- laan met de driehonderd jaar oude linden verboden was voor de bus. Gemengd .Tot verbazing van velen was dit klooster in zijn begintijd veertig jaar lang een gemengd klooster met een grondbezit van ruim duizend ha grond. Om de pacht (in natura) op te kunnen slaan bevonden zich op het kloosterterrein twee grote schuren. Een ervan is nu als museum inge richt. Hier kregen de Stad en Landers een beeld van de geschiedenis van het klooster en het leven van de klooster lingen. Momenteel wordt de abdij be volkt door zo'n 65 geestelijken. Een gelijk aantal bevindt zich op de mis sieposten in Chili en Zaïre. Hoogtepunt van dit kloostercom plex mét Zijn verschillende bouwstijl len romaanse, gothische en renais sance) te vormt het Leonardo da Vinei museum. Een klein gebouwtje, alleen te bereiken via het domein van de abt waarin het Laatste Avondmaal te be wonderen valt..Volgens de pater die de Stad en Landers op hun schreden begeleidde is dit doek door de grote meester en zijn leerlingen gemaakt, nadat zijn fresco over dit avondmaal niet geheel naar zijn zin was. Brand Het mag een wonder heten dat het doek daar nog hangt, gezien de hevi ge brand die in 1929 in het klooster woedde. Door toedoen van een koel bloedige monnik die het doek uit zijn lijst uitsneed werd het voor het vuur gespaard. Rond half vier was het de hoogste tijd om deze kloostergemeenschap vaarwel te zeggen. In Herentals werd nog even gepauzeerd om de dorstige kelen te smeren of om nog even de be nen te strekken. Daarna werd de thuisreis aanvaard. Rond kwart voor zeven stopten de bussen dan ook weer op de plaats (Kraanplein) waar ze 's morgens vroeg waren vertrokken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 16 mei 08.15 138 01.55 -152 20.30 119 14.15 -119 17 mei 09.05 132 02.45 -150 21.20 109 15.15 -114 Roompot Buiten 16 mei 06.45 136 00.50 -145 2 19.10 113 13.15 -112 17 mei 07.50 125 01.40 -143 3 20.25 102 14.20 -105 Bruinisse 16 mei 08.20 146 01.55 -159 4 20.30 126 14.15 -126 5 17 mei 09.20 142 02.35 -157 21.40 118 15.05 -120 6 Wemeldinge 16 mei 08.20 158 01.55 -164 20.35 136 14.15 -131 17 mei 09.10 150 02.45 -161 3 21.30 124 15.15 -124 u'-ercee' aangeplant n '076 P'eatu^r i 1728 oiv bouwneesie' KemcKx n ciass.ost scre s: gebouwd ais abtsverbii|l V'aa-ns torentje 1479 C?3 v nc:*n„seum, mei -Hei Laatste Avondmaal- van Leonardo Ca nci 3 sscnoosbu-s. .n j547 oogetro««en ->aar een onwe'b van fciO'ji <e'de'mans .V -"e'osei C-*~-.e":sgeoouwen T\v 9 Aodi|ker>< van 1852 *oi 1858 gebouwd oi v P Sloop, m neo gotische sii|i 10 Ommoeiingshuis 11 Qoerenkr^gschuur gebouwd n 1618 als tienaenschuur, deed idens te Boeren^r *g dienst a's geheime vergaoeroiaats der 3'gands '2 DruHKer-| i3 Liturgisch centrum - Apostolaat <oor Kerkeit|k Leven- '4 Oude noeve 1640 •■5 Ke'k .n Nood/Qosipr esterhuio en Sportacentrum 16 »Vaienore"i|e 17 3edi'|fsgeoouwen KVi'e '3 Soennandei Doodtij: 20 mei Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Een overzicht van het abdijeneotnplex van Tongerlo. een complex waarbij een dorp als bijvoorbeeld Noordwelle in het niet valt. Tot en met 26 mei Zierikzee Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Dinsdag 15 mei Burgh-Haamstede EG examens Werkhondenvereniging. Hogezoom. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 17 mei Nieuwerkerk Vergadering commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 18 mei Renesse Hervormde kerk, optreden Cantara, 20.00 uur. Burgh-Haamstede GG examens Werkhondenvereniging. Hogezoom. Vanaf 19.00 uur Oosterland Jubileumconcert van Christelijke Gemengde Zangvereniging Vooruit gang Zij Ons Streven. In gemeente lijk sportgebouw. 19.45 uur. Zaterdag 19 mei Zierikzee Bazar. De Driehoek. Van 9.00 tot 17.00 uur. Geraniummarkt op de Balie van 9.00 tot 15.00 uur. Opening Project Traverse in Noord- havenpoort. 16.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt van OBS Prinses Ire ne op het schoolplein. Vanaf 9.00 uur. Westenschouwen Wandeltocht Lions-club. Start bij pa viljoen De Rotonde voor 25 kilometer om 11.00 uur en voor 8 en 15 kilometer van 12.00 tot 13.00 uur. Brouwershaven Spelmiddag Scouting-groepen op speelveld De Lelie. Van 13.00 tot 17.30 Maandag 21 mei Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Wester- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 24 mei Nieuwerkerk Dauwzwemmen. Zwembad Dol-fijn. Van 05.30 tot 8.00 uur. Zaterdag 26 mei Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Korenvereniging Oefening en Stich ting uit Oudekerk a/d IJssel; Muziek vereniging Crescendo uit Dreischor. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Van 28 mei tot en met 8 juni Bruinisse Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Zaete. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Donderdag 31 mei Oosterland Uitreiking verkeersdiploma's. Oosterhof. 13.15 uur. Zondag 10 juni Zierikzee Motortoertocht. Vanaf parkeerter rein Scheldestraat. 10.00 uur. Woensdag 20 juni Zierikzee Concert van het Zeeuws Orkest in de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 23 juni Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Jeugdsymphonie-orkest Hoekse- waard. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 30 juni Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Roosendaals Kamerkoor en Willie Bil. 20.00 uur. Dinsdag 7 juli Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. van Gijs van Schoonhoven. 20.00 uur Zaterdag 21 juli Dreischor Concert van de stichting Musi-Voca. Orgelconcert Sander van Marion Jörg Frei en Jöri Murk, panfluiten. 20.00 uur. Dinsdag 31 juli Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Kees van Eersel. 20.00 uur. Dinsdag 14 augustus Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Jan Hage. 20.00 uur. Dinsdag 28 augustus Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Jan Jongepier. 20.00 uur Zaterdag 8 september Brouwershaven Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Christelijke Oratorium Vereniging Middelharnis samen met het Vocaal Ensemble Magnificat. 20.00 uur BRUSSEL - Het aantal werklozen in de twaalf EG-landen is in maart opnieuw licht gedaald. Het voor het seizoensinvloeden gecorrigeerde per centage bedroeg 8,5 tegen 8,6 over fe bruari, zo maakte het EG-bureau voor de statistiek bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2