VV Zierikzee ook uit bekerstrijd geknikkerd Familie HSD wordt 25 jaar Zierikzee veteranen onttroond 7 Versterking voor Zierikzee Gezelligheid staat voorop t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 mei 1990 Nr. 24743 HOEK - Het had ook te mooi geweest; degraderen maar dan toch nog even in de bekerfinale geraken. Het eerste elftal van VV Zierikzee zag deze utopie even wel door de opponent gedwarsboomd. Afgelopen zaterdag werden de Zierik- zeeënaren tijdens de halve finale in en tegen Hoek met 4-1 voor een verder op treden in de bekerstrijd uitgeschakeld. Globaal bekeken waren de rood-zwar- ten zo slecht nog niet, maar het waren juist de gastheren die wél wisten te profi teren daar waar VV Zierikzee faalde. ..Het veldspel was inderdaad niet minder, met vlagen zelfs be ter dan Hoek. Maar je zou af en toe bidden dat er eens iemand een schot op doel waagde, niemand durfde de verantwoording aan om te schieten, ze bléven maar over spelen. Ondanks dat vele combi naties lekker liepen miste ik een stukje agressie en afwerking", verklaarde Zierikzee-trainer Jack Schipper na afloop. Meerdere In de eerste helft toonde VV Zie rikzee zich de meerdere boven Hoek. De kansen waren er voor onder andere Kees Verkaart, Rini Stoutjesdijk en Emiel Dorst. Ge heel tegen de verhouding in kwa men de gastheren echter na een half uur spelen op een 1-0 voor sprong. De beste voetballers uit het Schouwen-Duivelandse monu mentenstadje zaten echter lekker in de wedstrijd en hadden de moed vooralsnog niet opgegeven. Toen na de hervatting al vrij vlot, tiende minuut, een volgende tegentreffer volgde werd het al moeilijker. Toch gelukte het VV Zierikzee om druk uit te blijven oefenen op het doel van Hoek. Steeds maar weer afspelen, in plaats van zelf eens een poging te wagen, deed het spel verre van goed. Het zelfvertrouwen werd dientengevolge zienderogen min der. Zo gebeurde het dat Rini Stout jesdijk, vogeltjevrij alleen voorde keeper, reageerde op de kreet 'af spelen'. Hij dacht dat Emiel Dorst riep en speelde vlot af. Balverlies echter. Nadien bleek dat een ver dediger van Hoek dit had geroe pen en zodoende Stoutjesdijk suc cesvol op het verkeerde been bracht. Zierikzee-doelman Wim Lafeber, overigens een puik sei zoen achter de rug, had tijdens de halve bekerfinale zijn dag niet. Realistisch Mede hierdoor gelukte het Hoek om 3-0 en even later ook 4-0 te sco ren. Realistisch gezien was het nu voor de Zierikzeeënaren gedaan. Onder aanvoering van de knokker Martin Quist werd er toch nog ge streden voor de eer. Tien minuten voor het einde gelukte het zodoen de Patrick de Broekert om uit een klutsbal met het hoofd de eind stand op het scorebord te brengen. 4-1. ZIERIKZEE - Vorige week konden wij melding maken van de vermoedelij ke overschrijving van René Roon en Sjaak van de Weele naar Mevo. Beide DFS-spelers zijn echter op hun schreden teruggekeerd en hebben afgelopen week een gesprek gehad met de VV Zierikzee. NIEUWEGEIN - Astrid van der Knaap en Monique Hoogland hebben zich' door een voetblessure moeten te rugtrekken voor de eindronde van het badmintontoernooi om de Uber- beker, dat van 25 mei tot 3 juni in Ja pan wordt gehouden. Nicole van Hoo- ren is als vervanger aan de Neder landse selectie toegevoegd. AMSTERDAM - Net als bij de man nen wil de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie voor de marathon van de Europese titelstrijd in Split drie loopsters afvaardigen. Carla Beurs- kens en Jolanda Homminga zijn reeds zeker van uitzending maar de derde plaats is nog open. Voor René Roon is het nu voor 100% zeker dat hij volgend seizoen uitkomt voor de rood-zwarte brigade, dat het dan, zoals bekend, opnieuw in de der de klasse mag gaan - proberen. Ook Sjaak van de Weele heeft interesse ge toond voor de VV Zierikzee. Aange zien hij echter liever op zaterdag speelt heeft hij wat bedenktijd ge vraagd. Over zijn uiteindelijke be slissing is derhalve nog niets defini tiefs te melden. Zierikzee-trainer Jack Schipper toonde zich zeer ver rukt over deze op handen zijnde ver sterking. „Hopelijk durven nog meer jongens uit de regio de overstap naar Zierikzee te maken". Een spelmoment tijdens de zomeravondvoetbalwedstrijd tussen Zierikzee veteranen en Gquwe Geit. De winst was voor laatstgenoemde (1-2) en wist mede hierdoor de koppositie te pakken. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Tijdens de jongste speelronde is het zo meravondelftal Zierikzee veteranen haar eerste plaats op de ranglijst kwijtgeraakt aan het team van de Gouwe Geit. Tijdens het dubbele programma afgelopen week gingen de veteranen twee keer onderuit. Geit-Stella Boys 2-1, veteranen-SKNWK 0-1. Stand Het tot aan het duel tegen de Gou we Geit ongeslagen gebleven Zierik zee veteranen, miste tegen het elftal van Gouwe Geit voor de eerste keer de boot: 1-2. Ook tijdens de tweede wedstrijd, binnen één week, kon de kampioen van vorig seizoen geen pot ten breken. De thuiswedstrijd tegen SKNWK werd verloren met 0-1. Door deze missers zijn de veteranen ineens naar een derde plaats verwezen. De koppositie wordt nu ingenomen door Gouwe Geit, met direct daarachter, op één punt, het elftal van SKNWK. Hekkesluiter blijft Velocitas, hoewel zij uit de laatste twee wedstrijden toch even drie punten wist te grijpen. Uitslagen zomeravondvoetbal SKNWK-Stella Boys 5-0, Velocitas- Mevo veteranen 1-1, Dreischor-Duive- land 0-0, Zierikzee veteranen-Gouwe Geit 1-2, Mevo veteranen-Dreischor 2- 1, Duiveland-Velocitas 3-4, Gouwe Gouwe Geit 7 5 1 1 13- 6 11 SKNWK 7 4 2 1 13- 3 10 Zierikzee veteranen 7 3 2 2 11- 4 8 Dreischor 7 2 3 2 11-10 7 Mevo Veteranen 7 1 5 1 5- 7 7 Duiveland 7 1 3 3 6-14 5 Stella Boys 7 1 3 3 7-15 5 Velocitas 7 1 1 5 11-18 3 NYKÖPING - John van den Berk is op de weg terug. In het Zweedse Ny- koping was hij dichtbij zijn eerste Grand Prix zege in dit seizoen. De 21- jarige coureur uit Oss moest op de harde ondergrond alleen zijn Ita liaanse teamgenoot Puzar voor laten gaan. lossingen aangedragen. Zich nieuw in de gemeente Zierikzee gevestigde personen met een hockeyverleden konden plotseling iemand op de stoep vinden met één of ander vlot wervingspraatje. Eigen onderkomen Ook het 'ronselen' van leden in plaatselijke drinkgelegenheden was de le'den niet vreemd. Met het ver strijken van de jaren kwam echter' steeds meer de behoefte en de wens bovendrijven van een eigen onderko men. Een. familie heeft nu eenmaal een eigen dak boven het hoofd nodig. Het eerste onderkomen van HSD was een gedeelte van het magazijn van de gemeente, waarin het onderhoudsge- reedschap voor het sportcomplex was opgeborgen. Zonder stromend water, met gaten in het dak en zonder verwarming was dit kotje amper de naam club huis of kantine waardig. Later kon er gebruik worden gemaakt van de gemeenschappelijke kleedkamers en sportkantine van sportpark Ban- nink. Na de renovatie van dit sport complex en de verhuizing van de voetbal naar Den Hogen Blok is de Hockeyclub Schouwen-Duiveland nu, vanaf 1986, als enige de trotse be zitter van dit gebouw. Mijlpaal Het eerste echte clubhuis werd in 1979 officieel geopend. Een ware mijl paal in een kwart eeuw hockey te Zie rikzee. Het - eindelijk - hebben van een eigen clubhuis zorgde ervoor dat het ledental binnen no-time steeg van 70 naar 220 stickspelers. ,,Dan zie je toch duidelijk dat hockey een farni- liesport is. Een eigen accommodatie is daarom voor ons heel belangrijk geweest", benadrukt de huidige voor zitter Leen Noordhoek. Het was Hans Blom die het, in 1978, ter ore was gekomen dat de hoc keyclub Voorne in Hellevoetsluis een houten kantine in de aanbieding had. Het voor 1500 gulden te koop aangeboden gebouw moest wel door eigen mensen, én binnen een bepaal de tijd, worden afgebroken. Nadat het bouwpakket geruime tijd werd opgeslagen kreeg de vereniging in 1979 groen licht om het op sportpark Bannink opnieuw op te bouwen. Op vrijdag 2 november 1979 werd het eerste clubhuis van HSD officieel ge opend door de toenmalige voorzitter Wim Tcnnekcs. En zie, heden ten da ge heeft zelfs de AV Delta Sport nog enorm veel plezier van dit 'oude' hoc- keynest. Na de heren Sterkcnburg, De Kup, Van Geffen, Blom, Gerrctsen en Van Veeren is Leen Noordhoek nu de ze vende voorzitter van HSD. In augus tus 1990 bekleedt hij deze functie pre cies één jaar. ,,Ik ben met HSD in aanraking gekomen door mijn oudste zoon. In 1980, toen hij nog mini was. moest hij naar een nieuwjaarsrecep- te, maar durfde eigenlijk niet alleen. Ik ben toen meegegaan en kwam met een een heleboel bekende gezichten tegen. Om een lang verhaal kort te maken binnen vier uur was ik én do nateur. én lid én ook nog speler van Een beeld van de eerste hockeywedstrijd op Schouwen-Duiveland in 1965, tussen Schouwse hockeyers en een team van Middelburg. De eindstand was overigens 2-2. Ook het dameshockey is in al die jaren op de been gebleven. het tweede herenteam. Mijn eerste wedstrijd was in Gilze Rijen en na twee maanden werd ik al tot aanvoer-' der gekozen", legt Noordhoek geani meerd uit. Sfeer belangrijk Een betere illustratie van hoe HSD tot zo'n grote hockeyfamilie is geko men is er waarschijnlijk niet. ,,De sfeer is heel belangrijk", ventileert Noordhoek nog maar eens ten over vloede. De grootste wens welke de vereniging nu nog koestert is een - in- mddels - veelbesproken kunstgrasac commodatie. „Het voortbestaan van HSD hangt af van dat kunstgras veld", durft de praeses hardop te zeg gen. „We staan met onze rug tegen de muur". De realisering van deze artificiële grasmat zal evenwel nog wel een tijd je op zich laten wachten. Vöör dit al les wordt er momenteel door de gehe le 'familie' reikhalzend uitgekeken naar aanstaande zaterdag. Hoewel alle georganiseerde activiteiten een hoogtepunt op zichzelf moeten bete kenen, is men toch wel enorm be nieuwd naar het speciaal uit te geven 160 pagina's tellende jubileumboek boordevol foto's. Hoewel veel leden hun medewerking hebben verleend aan de totstandkoming van dit unie ke boekwerk is het een en ander ge coördineerd door Zierikzeeënaar Eric van der Doe, die overigens het langste lid is aan-één-stuk-door. „Ik heb net mijn twintigste seizoen vol- gemaakt", aldus de 32-jarige histori cus. Het programma voor zaterdag 19 mei ziet er als volgt uit: 09.00 uur Ontbijt voor alle jeugdle den 10.00 uur Onderlinge hockeywedstrij den 11.15 uur Uitreiking hockeydiploma's 12.30 uur Ontvangst leden en oud-le den met koffie en bolus 13.15 uur Wedstrijd tussen oud-leden en leden 14.30 uur Demonstratiewedstrijd tus sen de oud-internationals van België en Nederland 16.30 uur Officiële receptie 19.00 uur Buffet 21.00 uur Feestavond met live-muziek van De Keesies uit Bergen op Zoom 02.00 uur Einde jubileumdag De werkzaamheden aan het eerste echte clubhuis van HSD, wat als een hooq- tepunt moet worden aangemerkt. Als 'bouiovakkers' zijn herkenbaar A~r- jaan Gerretscn (achtergrond), op de uwgen Bonne Brouwer(l.) en Wibc Ploeg, ernaast Chris Kouijzcr ZIERIKZEE - Zeker de insiders zullen bij het horen van de naam HSD komen tot de volgende typering: één grote familie. Daarbij is het die ene grote familie maar om één ding te doen: veel lol maken en de gezelligheid hoog in het vaandel dragen voor, tij dens, maar bovenal na de wedstrijd. Bij de Hockeyclub Schouwen-Duiveland komen de prestaties dan wel op het tweede plan, de wil om te winnen moet toch ook niet wor den onderschat. Getuige de diverse kampioenschappen in de afgelopen 25 jaar. Dit al- lesr maakt de Zierikzeese hockey vereniging een unieke club. Een enthousiaste groep van 200 liefhebbers die komende zaterdag, 19 mei, alweer het vijfde lustrum viert. Voorwaar een mijlpaal om uitgebreid bij stil te staan. al 36 jaar lang het leven van de aclit- enveertigjarige Hans Blom. In 1965 vestigde hij zich vanwege zijn werk in Zierikzee. Blom kwam toen uit Doetinehem en speelde daar in de promotieklasse. „Eerst werd ik in 1966 door HSD benaderd voor een bestuursfunctie. Na mijn trouwen ben ik vervolgens in 1968 pas bij HSD gaan hockeyen. Daarvoor deed ik dat nog steeds in Doetinehem. Bij HSD kwam ik in de vierde klasse te spelen, wat wel wennen was natuur lijk. Maar ja je wilt hockeyen, dus wat doe je dan", doet Blom uit de doeken terwijl hij vergenoegd aan een goud-gele rakker nipt. Het zilveren jubileum van HSD op zaterdag 19 mei valt precies samen met de datum van oprichting 25 jaar geleden. In de vroege lentedagen van 1965 ijverde een tiental personen, on der aanvoering van badmeester Cees Booy, voor de totstandkoming van een Zierikzeese hockeyclub. De bur gemeester van destijds, F. Th. Dijck- meester, zelf een verwoed hockeyer, had daarbij ook een grote vinger in de pap. Waarschijnlijk was dat ook de reden dat er tevens via de gemeente Zierikzee vrij vlot een 'eigen' veld werd toegewezen. De Hockey Club Schouwen-Duive land (HCSD) aanschouwde haar le venslicht in de foyer van Mondragon. In die beginperiode was voorname lijk de benaming van de vereniging een heet hangijzer. Via HC Zierikzee, Zierikzeese Hockey Club, Hockey Club Schouwen-Duiveland werd het uiteindelijk HSD. Als speelaccom- modatie kreeg de kersverse hockey club het grasveld in het centrum van de zojuist gereedgekomen atletiek baan op sportpark Bannink. van AV Delta Sport, toegewezen. Dit eerste Schouwen-Duivelandse hockeyveld was verre van ideaal. Een zich langs de zijlijn bevindende' kuil met zand moest dienen voor het opvullen van onverhoopt ontstane gaten. Meestentijds werd deze zand bak echter gebruikt door de aller kleinsten. Terwijl door pa of moe de doelpuntenhonger werd gestild, wer den door kindlief de meest fantasie volle zandtaartjes gebakken. De eerste vijftien jaar van haar be staan was HSD een vrij kleine ver eniging met de nodige problemen. El ke week opnieuw was het vaak weer een probleem om een bepaald team op de been te krijgen. AI snel werden daarvoor evenwel geraffineerde op Er werd in die beginperiode gestart met vier teams; één dames- en één he renteam, één jongens- en één meis jesteam. De HCSD meldde zich in die dagen meteen aan bij de bond en nam direct deel aan de competitie. De eer ste hockeywedstrijd op Schouwen- Duiveland was overigens net voor de oprichting gespeeld. Op Koninginne dag 1965 speelden de HSD'ers in spé een vriendschappelijk partijtje tegen het veteranen-mixedteam van Mid delburg. Dit duel eindigde in een 2-2 gelijkspel. Midvoor Herman Doeff wist de beide treffers voor HCSD te scoren. Koninklijke goedkeuring Zo vlot als de oprichting toch nog gegaan was, en er een accommodatie was toegewezen, zo snel kwam ook de Koninklijke goedkeuring. De door koningin Juliana ondertekende Goedkeuring dateert van 7 septem ber 1965. „Ik denk dat het zo snel werd gerealiseerd mede door toedoen van notaris Heringa", vertelt Hans 'Hockey' Blom, één van de leden die het langste lid is van HSD. De hockeysport bepaalt inmiddels 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7