Doktersvrouw in de jungle Gezellige avond brengt ruim elfhonderd gulden in laatje nvmt i w Fietsclub bij trouwerij Onderzoek naar totale reilen en zeilen Veronica 4 Einde restauratie Sint Willibrorduskerk nog niet in zicht ZIERIKZEE - Om precies te zijn elfhonderdelf gulden rijker was het bestuur van de Roomskatholieke Sint Wil librorduskerk vrijdagavond, na afloop van de gezellige avond in het parochiecentrum. Ofschoon deze avond niet in eerste instantie was opgezet om geld voor de restaura tie van dit Zierikzeese kerkgebouw te vergaren, waren de bestuursleden maar wat tevreden met deze opbrengst. Na alle acties ten behoeve van de restauratie van het door de tand des tijds aangetaste kerkgebouw vonden de bestuursleden nu de tijd rijp om via een gezellige avond de contacten tussen de parochianen onderling weer eens wat te verstevigen. Daarbij kwam uiteraard de stand van zaken inzake de restauratie van hun kerk gebouw ter sprake. Een gigantisch karwei waarvan het eind voorlopig nog niet in zicht is en dat bepaald niet zonder de nodige financiële offers kan worden uitgevoerd. Zo'n honderd hongerige en smul- grage parochianen schaarden zich vrijdagavond omstreeks half zeven rond de gedekte tafels in het paro chiecentrum, waar zij hun „vleselij ke" lusten met een barbecue konden bevredigen. Happend in een smeuiïge worst of een pittig gekruid stukje vlees of genietend van een geurige warme wafel werden niet alleen de laatste nieuwtjes maar ook de vorde ringen van de restauratie besproken. Dit alles afgewisseld met het draaien van het rad van avontuur waardoor K. Vermunt de trotse eigenaar van een pril lammetje werd. Afgerond Ofschoon het eerste gedeelte van deze ingrijpende opknapbeurt nu he lemaal is afgerond en het dak (inclu sief de dakgoten) weer in prima staat verkeert, moet er in het kerkgebouw zelf nog heel wat werk worden verzet. Ofschoon er momenteel nog volop on derzoek wordt gedaan naar de con structie van het kerkgebouw en de ware oorzaak van het vo.chtprobleem schat de heer C. J. A. van Wanrooij voorzichtig in dat een en ander toch al gauw meer dan 4,5 ton gaat kosten. Een deel daarvan zal ten laste komen van de parochie omdat kosten ter ver fraaiing van het kerkgebouw niet in aanmerking komen voor subsidie. Op dit moment zit er nog 115.000 gulden in het restauratiefonds, maar dit is bij lange na niet voldoende, Muren Alleen voor het aanbrengen van verlichtingsarmaiuren moet al gauw worden gerekend op een uitgave van twintigduizend gulden. Een bedrag dat ook nodig is voor een nieuwe ge luidsinstallatie inclusief ringleiding. Het grootste probleem echter vormen de muren. Door het vocht laat het pleisterwerk los, hetgeen de kerk een verpauperde aanblik geeft. Daar naast vertonen de muren ook scheu- Indruk Om de parochianen een indruk te geven hoe fraai hun kerk er na de res tauratie uit gaat zien is inmiddels een stuk muur centimeter voor centime ter afgekrabt en opnieuw voorzien van een gave witte laag. Ook de pila ren zijn met de kwast onder handen genomen. Van Wanrooij: „Om aan te tonen hoe mooi het is om de kleuren van de vloertegels (rood, geel, wit en zwart) terug te laten komen in de pi laren zijn twee pilaren op velschil lende wijzen geschilderd. Of dit idee ook uitgevoerd wordt hangt af van de kosten". In het parochiecentrum genieten de aanwezigen echter onbezorgd van de ze gezellige avond, waarbij niet al leen gegeten maar ook kan worden bijgekletst Voor wie op de valreep nog een moederdagcadeautje nodig heeft bieden de plantjes in de hal uit komst en speciaal voor diegenen die weieens willen weten wat er met de opbrengsten van de kerstcollecte is gebeurd is er de videofilm over het bezoek dat zes Zierikzeeënaren aan dé (geestelijk gehandicapte) vrouwen van Legnica hebben gebracht. Daar bij werden kleding en zevenhonderd gulden geschonken. Ook tijdens deze gezellige avond ging de beurs bij vele aanwezigen open voor het goede doel. Na afloop bleek het restauratiefonds dan ook ruim elfhonderdgulden te zijn toegenomen. Ofschoon de gezelligheid voorop stond werden er tijdens de avond in het parochie-centrum toch ook goede zaken (ten behoeve van de restauratiegedaan. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Spreekuur Voor huurders met vragen over de jaarlijkse huurverhoging biedt het secretariaat van de huurcommissies de mogelijkheid om via speciale spreekuren een antwoord op hun vra gen te krijgen. Dit spreekuur wordt elke eerste donderdag van de maand gehouden in het Zierikzeese stadhuis (grote commissiekamer) en wel tus sen 13.30 en 16.00 uur. Jaarlijks wor den de huren per 1 juli verhoogd met 3,5 of 7%. UW De dames van de Zierikzeese afde ling van de Stichting Unie van Vrij willigers (UW) trokken er samen met enkele oud-leden op uit. Met twee bussen van fa. Van Oeveren wer den de dames via de Stormvloedke ring naar Veere gebracht, waarna in Middelburg koffie (met gebak) werd genuttigd. Via met bloeiende mei doorns omzoomde „ouderwetse" we gen ging de tocht naar Goes, waar het ambachtencentrum werd bezocht en waar tevens een pannekoek werd ge geten. Via de Zeelandbrug werden de dames door de twee chauffeurs weer veilig en wel in Zierikzee „afgele verd". Geraniummarkt Traditiegetrouw organiseert de KMTP op 19 mei, de eerste zaterdag na de ijsheilige 11-14 mei, de jaarlijk se geraniummarkt op de Balie. Deze markt biedt een keur van bloeiende planten, waarmee de liefhebber zich in de zomer graag omringt. De één plant een perk vol tuin, de ander maakt in een mooie kleurcombinatie ,een balkonbak op en weer een ander zoekt een vuurrode geranium om een saai hoekje op te vrolijken. De laat ste jaren neemt de belangstelling voor tuinieren toe en de marktdeel nemers spelen daar op in met hun as sortiment. Natuurlijk speelt de gera nium nog een hoofdrol in velé kleuren en bladvormen en met name de hanggeranium (Pelargonium pel- tatum) wordt veel gevraagd voor bal- konbakken. Maar naast het éénjarige zomergoed, worden ook vaste plan ten, rotsplanten, coniferen en kleine heesters aangeboden. Deze planten zijn, behalve in de tuin, vaak ook uit- ZIERIKZEE - Het zal je maar gebeuren, dat je als een kersvers echtpaar uit het stadhuis komt en er staan ongeveer zes vrouwen op race-fietsen je op te wachten. Dit gebeurde Tonnie van der Wekken en Ida van der Wekken-Kik. Fietsclub Klein Verzet kivam op haar fietsen de trouwe rij een extra feestelijk tintje geven. ..Hoeveel fietsen het precies waren weet ik niet. Ik geloof een stuk of zes, maar er gebeurde zo veel die dag", vertelde Ida. De fietsclub bestaat uit alleen vrouwen. ..De man nen nemen we niet mee. We vinden het gezellig om alleen met vrouwen te fietsenHet pas getrouwde stel woont in de Mulockstraat 40 in Zie rikzee. .Tonnie woonde er al, en ik ben cY bij gaan iconen", laat Ida we ten. Tonnie werkt bij Airpack in Zierikzee en Ida bij Delta Elektronica. Op de vraag hoe Ida het vond dat haar collega-fietssters bij de trouwe rij waren zegt ze: ..Ik vond het heel leuk. Je doet het ontzettend graag en het is leuk dat iedereen spontaan is gekomen. Als het weer mee zit, gaan we maandagavond weer fietsen". stekend te verwerken in balkonbak- ken en potten. Voorcfl sierpotten mo gen zich in een toenemende populari teit verheugen: ze zijn dan ook in di verse vormen en materialen op de markt te koop. Op de markt treft men, behalve de verkoopstands van de hoveniers, ook een voorlich tingsstand van de Fuchsia- en de Bij envereniging aan. In de kruiden- kraam van de biologische kwekerij Zuidbos uit Noordgouwe kan men in formatie krijgen over het kweken en gebruiken van kruiden. Verder zal in de stand van de KMTP elk uur gede monstreerd worden hoe op originele wijze een bak of pot kan worden op gemaakt. Hier kan men ook informa tie inwinnen over de activiteiten en de vereniging. Eén van de leden, die zich toelegt op het kweken van bij zondere geraniums, zal een aantal planten in de stand uitstallen en des- gevraag'd voorlichting over soorten en kweekwijze verstrekken. De markt is geopend van 8.00 uur tot 15.00 uur geopend. KERKWERVE Rommelmarkt De Openbare Basisschool Prinses Irene houdt op zaterdag vanaf 9.00 uur een rommelmarkt op het school plein. Op de rommelmarkt is onder andere te koop eigengemaakte advo caat en jam, tuinplanten, een terras met koffie, limonade en cake en na tuurlijk niet te vergeten een rommel- kraam. Er kan ook een gokje ge waagd worden bij de schiettent, het spijkerslaan, verloting met envelop pen, de grabbelton en het raden met een gewicht. De opbrengst van de rommelmarkt komt geheel ten goede aan de leerlingen 'van de school. Zo wordt er ondere andere voor de leer lingen van groep 8. die dit jaar de school verlaten, een bestek gekocht met de naam van de school gegra veerd. GOES Studiedag REC De toekomst van de volwassenen educatie. Dat is het thema van de stu diedag die het Regionaal Educatief Centrum voor woensdag 16 mei heeft belegd. Deze studiedag wordt gehou den in de Prins van Oranje en begint om 9.30 uur met een kopje koffie. Hel eigenlijke programma begint om 10.00 uur met een openingswoord van dc voorzitter van het REC, mevrouw E. J. Hoogendijk-van Duijn. Minister dr ir J. J. M. Ritzen van onderwijs en Wetenschappen geeft vervolgens zijn visie op de toekomst van de volwas seneneducatie. Hoe de gemeentelij». overheden die toekomst zien wordt verwoord door drs P. J. Vollaard, voorzitter van het gemeentelijk sa menwerkingsverband Welzijnszorg. Na do pauze spreken achtereenvol gens drs R. J. dc Vries en J. M. P. Roo- vers, directeur van het REC Na de pauze wordt onder leiding van Kras Bocklnndt nader ingegaan op de eer der besproken visies en de praktische betekenis daarvan. Om 15.30 uur wordt de studiedag door de voorzit ter van het REC afgesloten. Bouwbeurs De burgemeester van Goes, mr T. R. Steinstra verricht woensdag 16 mei de opening van de tweede Bouwbeurs voor Zuid-West Nederland. Deze beurs wordt om 13.30 uur officieel ge opend op het terrein van de Zeeland hallen. Tevens zal de eerste burger van Goes de sleutels van twee nieuwe MAN-zandkippers aan de firma Sa- gro uit 's-Heerenhoek overhandigen. Kennis Markt Ondernemers in Zeeland krijgen donderdag 7 juni vanaf 14.00 uur de gelegenheid in Hotel Goes te Goes kennis te nemen van bedrijfsgerichte opleidingsmogelijkheden in Zeeland. Bedrijven die cursussen en/of oplei dingen zoeken voor (groepen) werk nemers kunnen rechtstreeks bij de aanwezige opleidingsinstituten in formatie krijgen. Tévens zal het ge bruik van de databank Kennis Markt worden gedemonstreerd. In deze databank zijn alle relevante be drijfsopleidingen in de regio opgeno men. Voor opleidingen die in Zeeland ontbreken kan via de databank het meest nabij gelegen instituut worden Dinsdag' 15 mei Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.58 uur Rondom tien, themapro gramma. 16.41 uur Ja, natuurlijk - De oplos sing...? 4-delige documentaireserie over het milieu. Afl. 3. 17.05 uur Rowena en de zeehond, 6-delige Engelse serie. Afl. 3. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Eindexamenjournaal 17.55 uur Sport op 1, sportmagazine. 18.19 uur Disney parade, showpro gramma. Presentatie: Jochem van Gelder en Meline Mollerus. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Bull's eye, spelprogramma. 19.51 uur Roseanne, comedyserie. 20.21 uur Een tijd van oorlog (War and Remembrance), Amerikaanse se rie. Deel 20, slot. 21.30 uur Ja, natuurlijk, natuur- en milieumagazine. 22.15 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Emmy Verhey, vioolconcert in D van Mozart. 23.36 uur Huizen van Oranje: Kasteel de Voorst te Eefde. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en sl ech th oren d en 16.00 uur Belfleur, vrouwenmagazi ne. Presentatie: Nelleke van der Krogt en Wilbert Gieske. 16.50 uur Derrick, Duitse politiese rie. 17.50 uur TROS tele-special: Frank en Mirella in Zeeland, muziekspeci- al. 18.15 uur Groen en grondig, weke lijks agrarisch magazine. 18.30 uur Toekomst in telecommuni catie, 8-delige tv-cursus over tele communicatie. 18.50 uur Tik tak, kleuterserie. 18.55 uur Kijk TV, wetenschappelijk magazine. 19.20 uur De DD-show, spelprogram ma. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Terugkeer naar Eden, 3-delige Australische serie. Afl. 1. 22.04 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.05 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.39 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.40 uur Dear John, 22-delige come dyserie. 23.10 uur Eureka, vier programma's waarin wordt getoond hoe Europa aan de toekomst werkt. Afl. 2. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Agrarisch Nederland. Afl. 4. 10.30 uur Schrijvers over de oorlog. Afl. 4. 11.00 uur Op zoek naar je eigen ver haal. Afl. 4. 11.30 uur Vincent, afl. 2. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.15 uur De sterren, geboorte, leven en dood, les 6. 15.45 uur Slapen kun je leren, les 3. 18.00 uur 'n Kwestie van geluk? Drie portretten van succesvolle Joegosla vische ondernemers.; 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, magazine. 19.10 uur Landschappen tekenen en schilderen, les 9. 19.40 uur Van quantum tot quark, in formatiecursus. 19.50 uur Het Griekse vuur, informa tiecursus. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Milieubericht 20.25 uur Cum laude, discussiepro gramma. 21.15 uur Eigenaardig, column. 21.20 uur Teleac extra: Het andere Europa. 21.23 uur Jong zijn, zelfstandig wor den. Afl. 4. 22.00 uur NOS-laat, actueel magazi ne. 22.45 uur Van quantum tot quark, les 1. 23.15 uur Studio sport extra, met na- competitie betaald "voetbal. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur De woudlopers, Engelse se rie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 260. 18.10 uur Het station, kindermagazi ne. 18.35 uur Korte film. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Moeders mooiste, Engelse comedyserie. Afl. 7. 20.30 uur Saffloer over de vloer, praatprogramma. 21.15 uur Tien voor taal, taalstrijd tussen Vlaanderen en Nederland. 21.55 uur Mobielen mensen - auto, tweewekelijks auto-magazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Als twee druppels water, Canadese documentaire over ééneiïge tweelingen. 23.40 uur Coda. Sleep away van en uitgevoerd door Hars Lootens, piano. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 125. 19.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 353. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Iemandsland, toeristische magazine. 20.40 uur De rechtsmachine, 4-delige serie over de werking van het gerech telijk apparaat. Afl. 4. 21.20 uur Sprechen Sie Deutsch? Cur sus Duits. Les 17. 21.50 uur Programma van de Libera le Radio- en Televisie-Omroep. 22.35 uur Huizen kijken, serie over bouwen, verbouwen en wonen. opgespoord. Inleiders in Goes zijn professor dr Bomers, hoofleraar Ma nagement en Organisatie aan de Uni versiteit Nijenrode. Hij praat over de lerende organisatie. Slootheer, hoofd loopbaanplanning en training Total Nederland, regaeert vanuit zijn prak tijkvisie op het referaat van Bomers. Kennis Markt is een samenwer kingsverband van liet Contactcen trum Onderwijs-Arbeid, de Provin cie, de Gewesteljke Arbeidsbureaus en de Kamer van Koophandel. PARIJS - De Roemeense minister van buitenlandse zaken, Sergiu Ce- lac, heeft de westerse landen ge vraagd meer „begrip" voor zijn land te hebben. De verkiezingen van 20 mei geven naar zijn zeggen het eind aan van de „improvisatie" in zijn land. DEN HAAG - De Tweede-Kamerle den M. Beinema (CDA) en J. van Nieuwenhoven (PvdA) vragen minis ter D'Ancona van welzijn, volksge zondheid en cultuur om een onder zoek in te stellen naar de totale financiële situatie van Veronica. „Er zijn zoveel publikaties geweest over betrokkenheid van Veronica bij verschillende bv's en over personele en financiële verstrengeling dat zo'n onderzoek het overwegen waard is", aldus Van Nieuwenhoven. De Kamerleden vragen de minister ook of behalve een boete en intrek king van een deel van de zendtijd ook intrekking van de totale zendtijd tot de mogelijkheden behoort. 36 Harry gaf zijn lamp de enige, om dat de jongens die de twee andere bij zich hadden, in het donker niet te vin den waren aan Humbug. Orders weerklonken en langzaam, als een ketting van mensen, bewoog de groep zich voort door duisternis, regen en modder. „Ik vind het naar voor je, Evelyn, dat onze huwelijksreis zo uitvalt. Denk je, dat je het nog een paar uur kunt volhouden?" „Heus, ik vind het niet erg, Harry. Maar let op, wat roepen ze?" Het waren waarschuwingskreten van Humbug in Kpelle om de man nen achter hem te waarschuwen voor een gat in de weg. een modderpoel of een doornstruik. Bij het licht van zijn zaklantaarn keek Harry hoe laat het was. „Acht uur. Ik ben bang, dat het nog wel een uur of wat zal duren voor „Voor je dat grote reisbed op kunt zetten", viel Evelyn lachend in de re de. En zachter zei ze: „Het geeft im mers niet hoe laat het wordt en hoe vermoeiend de reis is als we samen zijn". Maar de reis was lang, bijna te lang. In het donker moesten kleine ri viertjes doorwaad worden. Alleen Evelyn werd gedragen op Humbug's schouders. De regen hield aan en la ter op de avond stak een harde wind op, die in het duister alle geluiden van de jungle scheen te verenigen tot een bijna demonisch klinkend ge huil. Vlak voor de langzaam voort gaande groep viel met donderend ge raas een boom over het pad. Niemand was gewond, maar toch gebeurde het steeds vaker, dat iemand een schram of een wond opliep en scheuren in kleding door scherp gras en uitste kende takken. En in het donker rie pen de mannen eikaars namen en de steeds herhaalde uitdrukking „kpe- lei". Harry legde Evelyn uit dat dit „kpelei" een manier was om hun me deleven met elkaar uit te drukken. „Houd maar vol, het is zo erg niet". En de mannen leefden inderdaad mee, roepend over en weer tegen ie der die in een moddergat in de weg viel of zich bezeerde. „Hoe zouden ze mij noemen als ik roep dat ik me bezeerd had''" vroeg Evelyn. „Ik weet het niet. Neni vrouw misschien of kwi-neni blanke vrouw Harry riep Humbug en vroeg hoe ze Evelyn noemden. „Felembe". „Felcmbe!" zei Evelyn. „Dat vind ik leuk klinken. Wat betekent dat, Humbug?" „Knap en slank, ma 'am". Evelyn lachte. „Dat is complimen teus, niet Harrv7" „Thmelijk. Vergeet niet, dat voor hen een mooie vrouw groot en zwaar is! Maar als ze Felembe zeggen, wat Door JENS LARSEN knap en charmant betekent, dan is dat toch wel een compliment". „Hoe noemen ze jou?" „Kwi-sale-ke-nu witte medicijn man". Er klonk een kreet. Humbug was gevallen en in het donker verbond Harry met een zakdoek het been, dat bloedde en de kpeleis weerklonken weer door hot woud. Het was half twaalf, toen de reizi gers dc oever van de brede kreek na derden, aart de «verzijde waarvan Blackieta gelegen was. Dc dragers riepen en reeds kwamen aan de ande re zijde mannen met toortsen luid schreeuwend de heuvel afrennen naar de waterkant. Daar lag een gro te kano, warin ze naar de andere oe ver peddelden. Nu werd. in kleine groepjes, de tocht naar de overzijde gemaakt. Evelyn en Harry stapten het eerst aan wal met vier dragers en niet wachtend op de anderen gingen zij de heuvel op. naar Blackieta. Tben ze het dorp bereikten, begaven ze zich naar de dorpskeuken, waar Evelyn en Harry op de lage lemen muur gingen zitten en de dragers hun kinja's kon den ncertzetten. Weldra kwam er leven in het dorp en drie mannen in eenvoudige hand- geweven poncho's gekleed kwamen naar dc keuken, waar Harry ze in het licht van de toortsen herkende als de hoofdman van het dorp en twee van zijn adjudanten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4