Subsidie voor project van Westerschouwen Kultureel? Inktvis op het droge Dag van de Verpleging in kader van eilandelijke samenwerking Eén van de oudste verpleegkundigen overhandigt jongste presentje in verzorgingshuis Duinoord Aanpassingen nodig in verband met nieuw parkeerterrein achter RK-kerk Westerschouwen buigt zich over verkeersmaatregelen Delegatie Roosevelt Institute bezoekt Zierikzee In kader van Zeeland Cultuurmaand Inbraak in Belgische auto Diefstal kentekenplaten t -y Open huis hij de molenaars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 mei 1990 Nr. 24743 3 BURGH-HAAMSTEDE - In verzorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede is op een speciale manier de Dag van de Verpleging ingeluid. Deze dag was door de Werk groep '12 mei' gekozen om het samenwerkingsverband van instellingen op het eiland Schouwen-Duiveland gestalte te geven. „Deze dag is centraal voor alle mede werkers van het hele eiland", laat mevrouw J. Warning, directrice van Duinoord de aanwezigen weten. Voor al deze medewerkers was een verjaardagsposter met daar op foto's van alle instellingen. Voor de officiële hande ling had men mevrouw C. H. J. van Nieuwenhuize bereid gevonden. Mevrouw Van Nieuwenhuize is één van de oudste verpleegkundigen van Schouwen-Duiveland. Zij is werkzaam geweest als wijkverpleegkundige in Scha- rendijke en omstreken. Het presentje werd symbolisch overhandigd aan de 17-jarige José Bil, jongste verpleeg kundige van het eiland, die werkzaam is bij verpleeg huis de Corneliastichting in Zierikzee. De Dag van de Verpleeging is ont leend aan Florence Nightingale, die grondlegster was van de opleiding tot verpleegkundige. Florence Nigh tingale werd geboren op 12 mei 1820 en overleed in 1910. Doordat de zorg zo omvangrijk geworden is, is deze dag niet alleen voor de verzorgenden maar ook voor iedereen om die ver zorging heen", vertelt mevrouw War ning. De Werkgoep 12 mei bestaat uit afgevaardigen van instellingen op het eiland, te weten Verzorgingshuis Duinoord, Verzorgingshuis 'In 't Op per' Bruinisse, Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Zierikzee, Kruisvereni ging Schouwen-Duiveland, Federa tie Maatschappelijke Dienstverle ning Noord-Zeeland, het RIAGG Zierikzee, Verzorgingshuis De Wie ken, Bejaardencentrum Borrendam- me Zierikzee en Verpleeghuis Corne- lia-stichting Zierikzee. Neutraal ,,De Werkgroep is enkele weken ge leden aan de slag gegaan om een vorm te vinden voor een neutraal pre sentje, wat uitdrukking geeft aan de samenwerking van alle instanties op Schouwen-Duiveland", laat de direc trice van Duinoord weten. „Van de Stichting Bevordering Gezondheids en Maatschappelijke zorg Schouwen- Duiveland hebben we hiervoor 2500,00 gekregen. Waarvoor ik J. L. Braber en W. G. F. Blokpoel wil be danken". Ook werd een speciaal dankwoord gericht aan mevrouw 01- ga Immerzeel, die alles in het werk gesteld heeft om de speciaal bij de Dag van de Verpleging horende vlag te maken voor alle instellingen. „Sa men met mensen van de Unie van Vrijwilligers heeft zij deze vlaggen gemaakt", vertelt Warning. „Ik had eigenlijk verwacht dat er meer verzorgenden zouden zijn", be gint P. van de Kreeke bewoner van Duinoord zijn speech. „Voor ons is het ook een belangrijke dag. Vorig jaar hebben we deze dag in ons eigen clubje gevierd". Van de Kreeke ging verder met te zeggen dat hij verzor gende beter vond klinken dan verple ging. „Nodig hebben we elkaar toch". Bij wijze van waarschuwing zei hij: „Oudjes laat ons niet te veel betutte len. We worden veel betutteld maar we moeten zoveel mogelijk zelf doen. Hoe meer we zelf doen hoe meer het een verlichting voor de zusters is". Hij haalde ook aan dat een argument als 'ze worden er toch voor betaald' niet terecht is. „Het is toch zwaar voor de zusters". Voor de officiële overhandiging van het presentje was gekozen voor ver zorgingshuis Duinoord omdat me vrouw Van Nieuwenhuize hier woon achtig is. Tijdens de overhandiging waren verpleegkundigen van Duin oord aanwezig. „De verpleegkundi gen en verzorgsters van andere hui zen krijgen het presentje in hun eigen instellingen", vertelt mevrouw War ning op de vraag of er geen verpleeg kundigen van andere huizen waren uitgenodigd. „Zij hebben gewoon hun werk, maar van alle instellingen en instanties waren afgevaardigen aanwezig". Alleen van verzorgings huis In 't Opper was niemand aanwe zig. „Als we ze niet nodig hebben moe ten we zeggen: dag zuster tot morgen. Wat je zelf kunt doen moet je zelf doen" besluit Van de Kreeke. Na mens al de bewoners van Duinoord, overhandigde hij een plant voor in de kantine aan zuster De Boer. „Voor heel de verpleging", liet hij nog we ten. P. C. van der Wel, Hoofd Ver- pleegkunige Dienst van de Cornelia stichting liet de aanwezigen weten dat het symbool Dag van De Verple ging steeds belangrijker wordt. „Het is te hopen* dat door de uitstraling van José, meer mensen in de gezond heidszorg gaan werken. Zeker gezien het personeelstekort in de komende jaren", aldus Van der Wel. 12 mei is een dag om de verpleeg kundigen en verzorgenden in het zon netje te zetten. Op de vraag aan G. de Groot, welzijnsmedewerker van de Corneliastichting, of er nog acties ge pland zijn, in verband met de salaris eisen van de verpleegkundigen ver telde hij: „Er zijn geen acties gepland, maar er is bij de Cornelia wel een werkgroep gevormd. Vorig jaar is tijdens de acties het principe geweest 'acties prima, maar het mag niet ten koste gaan van de bewoners'. BURGH HAAMSTEDE - In verband met het nieuwe parkeerterrein aan de Serooskerkseweg achter de Roomskatholieke kerk in Burgh Haamstede zijn ook op andere plaatsen in de omgeving van de Noordstraat aan vullende verkeersmaatregelen nodig. Deze maatregelen komen maandag 21 mei ter sprake in de maandelijkse raadsvergadering. Deze begint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Haamstede. Ter hoogte van het VVV-kantoor doen zich vaak opstoppingen voor door het verkeer dat vanaf de stop lichten de toegangsweg naar het nieu we parkeerterrein wil opdraaien. Ook doorstroming van tegengesteld verkeer verloopt problematisch. Een oplossing van deze problemen zou het afsluiten van het wegje (bij VVV-kan toor) tussen Noordstraat en het par keerterrein achter de RK-kerk kun nen zijn. Ook wordt het afsluiten van het ge deelte van 't Schoolplein tussen het parkeerterrein en de |>Ioordstraat be pleit omdat zich ook fiier vaak op stoppingen voordoen, hetgeen de ver keersveiligheid bepaald niet ten goede komt. Daarom wordt gedacht om het verlaten van het parkeerter rein via de Serooskerkseweg (nieuwe uitbaning) te laten geschieden. In de Noordstraat, een deel van de Ring en in een stuk van de Weststraat wordt het verkeer met name in de zo mermaanden belemmerd door het in- en uitladen van boodschappen en passagiers. Dit veroorzaakt vaak on overzichtelijke situaties, die door het instellen van een aantal stopverbo den kunnen worden verbeterd. Zo wordt gedacht om het stoppen aan beide zijden van de Ring tussen Noordstraat en Weststraat in de pe riode van 1 mei tot 1 oktober via een stopverbod aan banden te .leggen. Voor diezelfde periode wordt ook een stopverbod aan beide zijden van de Weststraat (bij de Ring) bepleit. Ook voor de Noordstraat wordt voor die periode aan een stopverbod aan beide zijden gedacht. Dit alles met uitzon dering van de weggedeelten die be stemd zijn voor het parkeren. DEN BOSCH - „Het milieu in Noord-Brabant wordt ernstiger be dreigd dan in de rest van Nederland. Het huidige pakket van maatregelen van de regering schiet tekort om te voldoen aan de in het NMP gestelde normen". Dat zei de Brabantsè mi lieugedeputeerde R. Welschen bij de presentatie van het Brabantse milieubeleidsplan. ZÏERIKZEE - Een delegatie van het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute brengt woensdag 16 mei een bezoek aan Zierikzee. Om 11.00 uur wordt het gezelschap door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs in het stadhuis welkom ge heten. Hierna gaat het gezelschap naar het Maritiem Museum. Na de lunch wordt voor de Amerikaanse gasten de Engelstalige versie van Zie rikzee stad vol geheimen getoond. Op het programma staat voorts een be zoek aan het Stadhuismuseum en het Burgerweeshuis. De korte wandeling hier naar toe wordt onder een vrolijk draaiorgeldeuntje gemaakt. De dele gatie van het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute bezoekt Zeeland in verband met de tweejaarlijkse uit reiking van de Four Freedom Awards, die zaterdag 19 mei in Mid delburg wordt gehouden. BURGH-HAAMSTEDE - Drieduizend gulden. Dat vraagt de Stichting Westerschouwen Kultureel aan de gemeente voor het mogelijk maken van het kunstproject Lopen op Licht. Dit verzoek dat door b en w van Wester schouwen positief wordt benaderd, wordt maandag 21 mei aan de gemeenteraad voorgelegd. Deze raadsverga dering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Haam stede. In het kader van Zeeland Cultuur maand die dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden wil de Stichting Westerschouwen Kultureel in septem ber het kunstproject Lopen op Licht in huis halen. In totaal kost dit pro ject zes mille, waarvan de helft door de provincie voor haar rekening wordt genomen. Voor het resterende gedeelte heeft het stichtingsbestuur een beroep gedaan op het gemeente bestuur. Westerschouwen Kultureel heeft hoge verwachtingen over het project. Door de recente archeologische vond sten bij slot Haamstede en grote aan tallen toeristen die in september de Westhoek bevolken zullen heel wat mensen kennis kunnen maken met Lopen op Licht. Zowel b en w als de leden van de commissie financiën hebben zich reeds positief over dit verzoek uitgesproken. Een ander punt dat maandagavond ter sprake komt is het afsluiten en verwijderen van de trailerheiling en de passantensteiger in De Schelp- hoek. Dit vanwege het feit dat enkele gedeelten uit het bestemmingsplan zijn afgekeurd. Het afsluiten dan wel verwijderen van beide voorzieningen gaat de gemeente in totaal 24 mille kosten. Eveneens geld is nodig voor een aanvullend onderzoek naar het speer punt Brouwersdam. Hierbij zullen ook aanbevelingen worden gedaan voor de verdere ontwikkeling cq in vulling van het speerpunt. Ook zal dit onderzoek, dat in oktober zal wor den afgerond, ingaan op de gevolgen MADRID - Bij zwaar onweer in het zuiden van Spanje zijn drie mensen om het leven gekomen. Zij verdron ken in Peligros, acht kilometer van Granada, waar door de wolkbreuk zondvloedachtige overstromingen waren ontstaan. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse politie heeft in de provincie Transvaal zeventien jongeren opge pakt die betrokken zouden zijn ge weest bij een lynchpartij. Een woe dende menigte doodde zes mensen die een traditionele genezeres had aangewezen als de moordenaars van de scholiere. ZIERIKZEE - R. O. H. uit het Bel gische Antwerpen heeft sinds zon dagavond minder vertrouwen in zijn Noorderburen in Nederland. Terwijl zijn auto stond geparkeerd aan de dijk bij de Val onderaan de Zeeland- brug werd het voertuig opengebro ken en leeggehaald. De inbraak vond plaats tussen 20.00 en 21.30 uur. Dieven kwamen in het voertuig door een ruitje in te slaan. Zij namen de autoradio/casset terecorder mee, de kentekenbewijzen en verzekeringspapieren en een zon nebril. De totale waarde van dit alles kon de Belgische vakantieganger niet direct opgeven. ZIERIKZEE Twee rood/witte Belgische kentekenplaten met daar op de letters en cijfers JHN-622. Die waren het doelwit van dieven. In de nacht van zondag op maandag werden dc kentekenplaten gestolen van de auto van B. H. F. uit het Belgi sche Antwerpen. Zijn auto stond ge parkeerd aan de Noordzijde van de Oude Haven te Zierikzee. - 1 X '-w ij»' BURGH-HAAMSTEDE - Dennis de Glopper uit Burgh-Haamstede. die samen met zijn vader ging vissen op een nabijgelegen strand, heeft een opmerkelijke vangst gedaan. Bij het ophalen van zijn garnalennetje vond hij een heuse inktvis. Bij het zien van zijn vangst moeten vader en zoon het idee gehad hebben, dat dit geen dagelijkse vis was, want ze hebben een teil volgedaan met zeewater om zo de inktvis mee naar huis te kun nen nemen. Dat het een inktvis betrof bleek al snel: het water was binnen de kortste keren helemaal zivart van de inkt. Thuis gekomen werd er in*de boeken opgezocht om wat voor vis het hier ging. Het bleek inder daad een inktvis, oftewel een zeekat, ook wel bekend onder de naam zeepia. Dennis en zijn vader waren niet echt geschrokken van hun niet alledaagse vangst. Het was volgens mevrouw De Glopper alleen heel glibbe rig. De familie uit Burgh-Haamstede heeft nog geprobeerd de zeekat in leven te houden, om deze vervolgens in zee terug te zetten, maar deze poging is helaas niet gelukt. (Foto: Joop van Houdt). van de openstelling van Port Zélande. De totale kosten van dit onderzoek bedragen ruim 87 mille. Eenenveertig procent hiervan komt voor rekening van de provincie Zeeland. Zuid- Holland zal tien procent van de totale kosten voor zijn rekening nemen ter wijl de gemeenten Westerschouwen, Middenschouwen en Goedereede de resterende kosten moeten betalen. In concreto betekent dit voor Wester schouwen een bedrag van 11.399,70. UTRECHT - Het ziekteverzuim in de gezondheidszorg stijgt volgend jaar met 1 procent naar gemiddeld 9,5 procent. De premie zal met zo'n 2 pro cent omhoog moeten, waarmee een bedrag van 200 miljoen is gemoeid. Dit heeft de Bedrijfsvereniging voor de Gezondheidszorg (BVG) mee gedeeld. Vervolg van pagina 1 laatste vervangt de vroegere houten ton waar het meel via een vijzel in net midden naar boven werd ge schroefd. Daarnaast heeft ook de wals (voor het sneden en kneuzen) een vaste plaats in de molen. Die moderne aanpassingen zijn echter dusdanig aangebracht dat zij, zo stelt Van der Bok- harmoniëren met het interieur van zijn molen, die binnen afzienbare tijd weer op origi nele wijze, dus met drie koppels maalstenen, zal kunnen draaien. De Zierikzeese commissie financiën bleek vorige week (tot tevredenheid van Van der Bok) zonder meer bereid te zijn een aardige cent over te heb ben om De Hoop te kunnen voorzien van twee extra koppels maalstenen en fokwieken, terwijl voor het ande re troetelkind van Van der Bok, mo len Den Haas een nieuwe mengketel mag worden aangeschaft. Al met al kost deze aanschaf negentig mille. Het grootste gedeelte komt in aan merking voor subsidie. Voor de ge meente Zierikzee resteert een bedrag, van 4500 gulden. Na de kostbare restauraties waar bij ook de gemeente zich niet onbe tuigd laat is dit opnieuw een teken dat het gemeentebestuur waarde hecht aan een draaiende molen. Wat dat betreft is het tij voor de Neder-* landse molen gekeerd. Na een tijd waarin vele molens tot bouwval ver vielen wordt het belang van een goed onderhouden molenbezit tegenwoor dig algemeen erkend. Dit brengt echter ook de nodige fi nanciële consequenties met zich mee want zoals Van der Bok het zegt: „Molens blijven een voortdurende bron van zorg, omdat er altijd wel iets op te knappen is". Van der Bok heeft wat dat betreft geen klagen. Hij huurt de molens van de gemeente, die verder voor het onderhoud zorgt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Laken man Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar t 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3