Molenaar zet deuren wijd open voor belangstellenden Scouting Nederland neemt kampeerterrein in gebruik SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Hier is het elke zaterdag molendag Aanrijding midden in Scharendijke WA> Pd 8iir Nieuw kampeerterrein op Dwars in de Weg GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muziekdag Dag van verpleging Restauratie Promotie Ondanks de minder goede weersomstandighe- Eilandelijke samenwerking tussen zorginstel- Een evenement in het parochiecentrum te Zie- Het eerste team van de VV Brouwershaven den was de belangstelling voor de Eilandelijke lingen stond centraal tijdens de viering van de rikzee bracht 1100 gulden op voor restauratie promoveert naar de eerste klas. Muziekdag groot (Pag. 2). dag van de verpleging. (Pag. 3). van de Willibrorduskerk. (Pag. 4). MAANDAG 14 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24743 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Energie is eeuwige vreugde. Blake ZIERIKZEE - „Kijk, in regio's met incidenteel wer kende molens heeft zo'n molendag nut. Wat dat betreft is zo'n Nationale Molendag 'n goede zaak. Hier in Zierik- zee ligt het anders, want hier kunnen belangstellenden elke zaterdag een kijkje nemen in de molen". Molenaar Teun van der Bok gaat duidelijk nog een stapje verder dan zijn collega's die zaterdag allemaal open huis hiel den. Niet eenmaal maar 52 keer per jaar kunnen belang stellenden in het domein van Van der Bok rondneuzen. Ook afgelopen zaterdag kon'Van der Bok tussen de werkzaamheden door weer een aantal belangstellen den begroeten. De uit 1850 daterende stellingmolen De Hoop in de Lange Nobelstraat en korenmolen Den Advertentie Voor: Gas- en waterleiding Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee. Telefoon 01110-12647 SCHARENDIJKE - Twee perso nenauto's werden beschadigd bij een aanrijding op de kruising Baken/ Dijkstraat, midden in de kern Scha rendijke. Het ongeluk gebeurde zondag om ongeveer 14.30 uur toen C. J. A. F. uit Kerkwerve het kruispunt met zijn auto naderde vanuit het Baken. Hij wilde rechtdoor dë kruising over rij den in de richting van de Dijkstraat. Daarbij zou de Kerkwervenaar op de onoverzichtelijke kruising te laat hebben opgemerkt dat S. B. uit Scha rendijke met zijn auto van rechts kwam. Volgens de politie verleende hij geen voorrang waardoor een bot sing ontstond. De auto van S. B. werd daarbij aan de voorzijde geheel ver nield en de auto-van C. J. A. F. werd aan de rechtervoorzijde beschadigd. Ondanks de behoorlijke schade werd geen van de inzittenden noemens waardig gewond. Haas op het Bolwerk trokken tijdens deze achttiende Nationale Molendag circa tachtig bezoekers. Een deel daarvan, zo schat de Zierikzeese mo lenaar in, kwam speciaal vanwege de Nationale Molendag, die ook dit jaar weer werd gecombineerd met de Na tionale Fietsdag. Combinatie Die combinatie fiets/molendag ont lokt bij Van der Bok enkele kantteke ningen omdat de door de ANWB op Schouwen-Duiveland uitgezette rou te aan Zierikzee met de meest pro- duktieve molen uit de regio voorbij gaat. Van der Bok: ,,Ik heb de ANWB hier ooit over aangesproken en voor gesteld om een fietsroute uit te stip pelen met daarin de molens van Zie rikzee, het krekengebied rond •- üuwerkerk errde molens van'Oostër- - land en Nieuwerkerk". De ANWB ging echter niet in op het idee van de Zierikzeese molenaar. Mogelijk dat de ANWB het natuurschoon in de Westhoek een hogere waarde toeken de dan het toch ook unieke krekenge bied. Werk Dat niet opgenomen zijn in die ANWB-fietsroute weerhield een aan tal belangstellenden er niet van om zaterdag bij De Hoop of Den Haas naar binnen te stappen om de molen en zijn .bemanning" (drie vrijwilli gers) aan het werk te zien. Ofschoon de weersberichten weinig goeds voor spelden kon er zaterdag toch flink worden gemalen. Zo'n vijftienhon derd kilo meel telden Van der Bok en zijn drie helpers aan het eind van de middag. Hard werken De bezoekers die het smalle trapje van de zes zolders tellende molen in de Lange Nobelstraat beklommen konden daar met eigen ogen zien dat het vak van molenaar weliswaar met zijn tijd is meegegaan maar ook dat het nog steeds een vak voor harde werkers is. Iets dat Van der Bok, die als zestienjarige reeds als hulpmolë- naar van Goedereede werd aange steld er graag voor over heeft, omdat het werk in de molen tevens zijn grote hobby is. Vrije tijd Toen de wieken van De Hoop eind '82 na jaren (sinds '47 werd niet meer regelmatig gemalen, opm. red.) weer gingen draaien was Van der Bok al leen zaterdagmiddag in de molen te vinden. Inmiddels is dat uitgebreid tot zo'n vier dagen per week. De an dere twee dagen is Van der Bok te vinden bij de Koninklijke Zeelandia, die hem indertijd als parttimer in dienst nam. Een beslissing waarvoor Van der Bok het bedrijf nog steeds er- kenTól'fjfTTS'.'7,EGn fulltime bahrr als windmolenaar bleek niet direct mo gelijk" aldus de molenaar. Waarde Desalniettemin heeft Van der Bok zijn handen vol om aan de stijgende vraag te voldoen. In drukke perioden zijn werkweken van zestig uur eerder regel dan uitzondering. Wat dat be treft hebben Van der Bok en zijn col lega's de tijd mee. Nu de consument steeds meer waarde hecht aan een volwaardige voeding en het oude am bacht weer in ere hersteld lijkt te worden neemt ook de vraag naar de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor molenaar Teun van der Bok is het alle zaterdagen molendag. (Foto: Joop van Houdt). „eerlijke" produkten van de mole naar toe. Inmiddels voorziet Van der Bok twintig bakkers van meel in al zijn variëteiten. De tendens dat het assor timent bruin en volkorenbrood bij de warme bakker nog steeds in omvang toeneemt heeft ook consequenties voor de molenaar van nu. Deze be perkt zich niet langer tot het malen van graan. „We hebben hier gebro ken, gekneusde en gesneden tarwe en dit alles in verschillende variëteiten. Daarnaast bieden we ook molen- meel, biologisch volkoren rheel, ge plette tarwe, roggemeel, griesmeel, pannekoekenmeel aan. Bloem is daarentegen uit" aldus Van der Bok, die dit assortiment afgestemd heeft op de wensen van de bakker. Dat kneuzen, breken en pletten van tarwe is iets van de laatste jaren, zo blijkt uit de woorden van Van der Bok. Ook de inrichting van de molen is daardoor veranderd en dat is iets wat de niet ingewijden niet weten. Behalve de traditionele maalstenen treft de bezoeker van De Hoop er ook een elevator en een eigentijdse meng machine (Nautamenger) aan. Deze vervolg pagina 3 Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Af en toe zon, maar in het zuiden kans op wat regen. Minimumtempe ratuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 mei: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20 Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei Zon op 05.45, onder 21.27 Maan op 01.58, onder 09.49 Laatste Kwartier: 17 mei (21.45) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De depressie die enige dagen het weer boven ons land heeft beheerst is naar het oosten wegge trokken. Tegelijkertijd nadert een la gedrukgebied van de Oceaan. Ons land bevindt zich morgen in het over gangsgebied tussen beide druksyste- men. Er is bewolking aanwezig maar de zon krijgt toch ook de kans zich af en toe te laten zien. In het zuiden van het land heeft de Oceaandepressie meer invloed en daar kan wat regen vallen. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 8 graden en loopt overdag op tot een graad of 17. De wind waait uit een richting tussen zuid en zuid west en is zwak tot matig. Ook na morgen blijft het weer onbestendig met kans op wat zon en kans op wat regen. BROUWERSHAVEN - Zo'n tweehonderd genodigden onder wie de burgemeester L. N. Labruyère met echtge note en vertegenwoordigers van Scouting Nederland wa ren zaterdagmiddag afgevaren naar het eiland Dwars in de Weg, waar het twintigste label kampeerterrein van de Scouting Nederland met het hijsen van de vlag en het no dige scheepsgebel officieel werd geopend. Onder de genodigden voor de officiële opening van het nieuwe scouting kampeerterrein bevond zich ook een groep welpen. (Foto: Joop van Houdt). Met deze opening is nu een einde gekomen aan de jarenlange voorbe reidingen om op dit eiland voor de haven van Brouwershaven een kam peerterrein te mogen inrichten. Daar over is geruime tijd met de Dienst dei- Domeinen en later met het natuur-en recreatieschap De Grevelingen onder handeld. Nadat twee jaar geleden be gonnen werd met het planten van zo'n zesduizend struiken kon in mei '89, toen duidelijk was dat de Scouting Nederland het gebied in erfpacht zou verwerven, worden begonnen met de inrichting van het kampeerterrein. Dat de Scouting in dit natuurgebied toestemming kreeg om een kampeer terrein in te richten schrijft de heer Th. Scheele van Scouting Nederland toe aan de zorg voorde natuur, die te rug te vinden is in het programma van Scouting. Dit kampeerterrein dat gelegen is in het oostelijke gedeelte van Dwars in de Weg en dat een oppervlakte heeft van vijf hectare is het twin tigste label kampeerterrein van de Scouting Nederland. Behalve een aanlegsteiger en een toiletgebouwtje met drie toiletten zijn er verder geen voorzieningen. Luxe kampeerders zul je er dan ook niet vinden, wel de pur sang kampeerders en natuurliefheb bers. Dergelijke uiterst sobere kampeer terreinen krijgen van Scouting Ne derland het predikaat label kampeer terrein wanneer deze terreinen vol doen aan de eisen die uitvoering van het Scouting-programma stelt. Bo vendien betreft het hier eigen terrei nen met mogelijkheden voor primi tief kamperen. Het nieuwe label kampeerterrein dat evenals het eiland Dwars in de Weg heet wordt een toevluchtsoord voor vooral zeeverkenners. Ofschoon het terrein ruim genoeg is heeft Scou ting Nederland omwille van de na tuurlijke omgeving een maximum ge steld van zestig kampeerders. Afgelopen zaterdag toen het geheel officieel werd geopend bevonden zich meer mensen op het eiland. Zo'n tweehonderd genodigden, onder wie het Brouwse burgemeestersechtpaar, afgevaardigden van Scouting Neder land en andere label kamp-beheer ders vertrokken om twee uur richting Dwars in de Weg. Om het gehele, ge zelschap te vervoeren waren twee rondvaartboten (de Karin en de Ka rin 1) gehuurd. Dit gezelschap werd bij ingang van het kamp door beheerder Bram Non- nekes opgevangen en over het terrein rondgeleid langs het nieuwe gebouw tje en twee tentenkampen die door een groep oudere Scouting-leden en een groep Brouwse zeeverkenners en Zierikzeese landverkenners waren ingericht. De eersten waren druk in de weer met hun primus terwijl de jongere verkenners op een tafelhout vuur aan het pannekoeken bakken waren. Vlaghijsen Na een kopje koffie in de twee ten ten die deze buiige dag goede dien sten deden was het om 15.00 uur tijd voor het moment, de opening. Daar voor werd door twee jeugdige Scou ting-leden de Scouting-vlag (met het klaver-embleem) gehesen. Uiteraard waren er ook toespraken van Scou- ting-bestuurslid R. Blans en burge meester L. N. Labruyère, die tevens de openingshandeling verrichtte. De ze handeling bestond uit het luiden van een scheepsbel en de onthulling van een naambord met daarop de tekst Scouting Waterkampeerterrein Dwars in de Weg en Wet Scouting- logo. Na deze verrichting die verluchtigd werd met een waterig zonnetje dat zich die dag voor het eerst liet zien, trok Labruyère voor de tweede keer aan de scheepsbel (deze keer een klei ner exemplaar dat hij als geschenk ontving) om de genodigden uit te no digen voor een hapje en een drankje, •waarna het gezelschap het eiland even voor vijven de rug toekeerde. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Ouiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 t jt Wij willen ook goed nieuws thuis, -IJl en een gratis proefabonnement van 1 2 weken. Naam Adres, Postcode Plaats: Telefoon Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zpnder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbpde. antwnordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1