Wereldwinkelen voor Moederdag »v>v^ s t NIEUWS OP WIELEN e streeknieuws De vernieuwde 605 van Peugeot: met recht une grande voiture Extra aandacht voor Indiaas huishoudtextiel Grote bazar voor de inrichting verenigings gebouw Vergadering Duivelandse commissie financiën en onderwijs LICHT UIT? BEL 01110-14739 LICHT AAN! 1 Luxe en raffinement voeren de boventoon Z1ERIKZEES0HE NIEUWSBODE Vrijdag 11 mei 1990 Nr. 24742 5 ZIERIKZEE - Wat geven we moeder dit jaar? Een vraag die menige huisvader en menig kind zich deze dagen stelt. Wordt het het zoveelste huishoudelijke apparaat, een chic geurtje of wellicht een cadeautje uit de Derde Wereld. Om de keuze voor zo'n speciaal moederdagge schenk te bevorderen staan de Wereldwinkeliers zater dag 12 mei tussen 9.30 en 17.00 uur met een dubbele kraam in het centrum van Zierikzee (onder de Beuze). BRUIN1SSE - Aan het enthousias me van de medewerkers en mensen die spullen inleveren gemeten kan het niet anders ot' de grote bazar die op zaterdag 19 mei in het NH-vereni- gingsgebouw wordt gehouden zal een groot succes worden. Een grote hoeveelheid spullen, waaronder vele waardevolle, zijn ingeleverd. De ba zar is van 09.00 tot 21.00 uur geopend en de opbrengst is bestemd voor de inrichting van het pas gerenoveerde jeugdgebouw. Een redelijk gesprek voeren op het hele uur is beslist moeilijk in het huis van Luuk Ottens. Aan de muur een batterij wandklokken, waaronder een Friese staartklok, die getest wor den op hun werkzaamheid. Ze zijn be stemd voor de Amerikaanse verko ping op de bazar. Daar komen even eens twee orgels, een oude kinderbij bel van Vreugdenhil, een oud-Neder lands psalmboek uit 1773 met vier stemmen, een originele koperen koetslamp en vele waardevolle arti kelen. Verder zal uiteraard de rom melmarkt een flink deel van de aan dacht trekken met allerlei spulletjes vooreen klein prijsje. Daarnaast is er het bekende rad van avontuur, een schiettent, spiraalspel, grabbelton voor de kleintjes, touwtjetrek, olie bollen van Theo Kriger, een vistent waarin zowel gebakken als gerookte vis verkrijgbaar is en de handwerk - stand waarvoor al enorm veel ge maakt is. Er kunnen lootjes gekocht worden voor een sprei, er kan ge sjoeld worden en er is een stand voor platen, boeken, zelf gemaakte advo- kaat en cakes. De tijden van de Ame rikaanse verkoop zijn: van 09.30 tot 10.30; van 14.00 tot 15.30 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Tweemaal per jaar (rond de herfst vakantie en in de meimaand) kruipen de Schouwen-Duivelandse wereld winkeliers in de huid van markt koopman. Nu Moederdag zich aan dient en er in menig huisgezin gepiekerd en geprakkizeerd wordt wat moeder dit jaar te geven, biedt de dubbele kraam van de Wereldwinkel Sehouwen-Duiveland een waardig al ternatief op al die weliswaar aardige maar weinig originele presentjes. Niet alleen de gebruikelijke con sumptie-artikelen zoals koffie en thee zullen daar verkrijgbaar zijn maar ook een aantal kunstnijver heids-artikelen uit verschillende Derde Wereldlanden zijn op de kraam te vinden. Het accent ligt hierbij op zilveren sieraden uit Mexico en huis houdtextiel uit India, dat de Zierik- zeese Wereldwinkel sinds 1989 in zijn assortiment heeft. Stof Het besluit om de aandacht spe ciaal te richten op textiel heeft alles te maken met de actie Stof tot Naden ken, die de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en de SOS We reldhandel in het najaar van 1989 is gestart. Nadat eerder de koffie cen traal stond is nu textièl als aan dachtsveld uitgekozen om aan te ge ven hoe de door de rijke westerse landen gedomineerde wereldhandel in elkaar zit. Die wereldhandel blijkt de kloof tussen rijk en arm niet al leen in stand te houden maar zelfs nog te verbreden. Ondergeschikt Ofschoon het verhaal dat de huidi ge internationale verhoudingen de ontwikkelingslanden dwingen tot een eenzijdige rol van grondstoffenle- veranciers voor de textiel niet hele maal opgaat, blijkt ook in deze han delstak de ondergeschikte rol van de ontwikkelingslanden. Deze dienen voor menige textielfabrikant enkel' en alleen als reservoir van goedkope arbeidskrachten. Deze verplaatsing van de westerse textielindustrie naar deze zogenaamde lage lonen landen voltrok zich met name in de jaren zestig. Werkgelegenheid Deze textiel verhuizing" mag dan in de ontwikkelingslanden wel voor werkgelegenheid hebben gezorgd, er zit aan dit proces ook een niet te on derschatten schaduwzijde. De om- standighedci waaronder de textiel arbeiders moeten werken zijn vaak slecht en vaak ook moet er op stuk loon worden gewerkt. Een onzekere basis voor de arbeiders, gezien de wisselende inkomsten die worden be paald door het al dan niet aanwezig zijn van opdrachten. Versukkeling Ook de huisindustrie is door de tex tielindustrie danig in de versukke- Stof tot nadenken; zo luidt de tex- tielactie, waaraan de wereldwinke liers zaterdag 12 mei aandacht beste den. ling geraakt. Thuiswevers (alleen in India zijn er al negentien miljoen) kunnen niet of nauwelijks opboksen tegen de textielfabrieken met hun modernere produktiemethoden. Dat de huisweverij voor heel wat Indiërs een belangrijke bron van inkomsten is blijkt wel uit het gegeven dat ne gentien miljoen Indiërs de kost ver dienen via hun weefgetouw. Hele ge zinnen zijn dagelijks in de weer met het voorbereiden van de schering, het NIEUWERKERK - Niet minder dan acht begrotingen staan op de agenda om te worden besproken in een openbare vergadering van de ad viescommissie financiën en onder wijs van de gemeente Duiveland. De commissie komt bijeen op don derdag 17 mei om 16.30 uur in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. Ieder een die belangstelling heeft kan de ■vergadering bijwonen. Men be spreekt het plan van scholen over de periode 1991-1994. De begroting 1991 van de Bestuursacademie Zeeland, de begroting 1991 van het Woonwagen schap, de jaarrekeningen en begro ting van de stichting Dietenasyl Sehouwen-Duiveland, subsidie voor het Uit-festival, de begroting 1990 en de rekening 1989 van de VVV Duive land, de rekening 1989 en de begro ting 1991 van het Streekarchivariaat, de begroting 1991 van De Zuidhoek, een krediet voor de vervanging van een kooimaaier, de begroting 1991 van ADZ (Administratief Diensten centrum Zeeland), de begroting 1991 van de stichting Welzijn Ouderen en een subsidie-aanvraag voor 1991 van de stichting Studie- en beroepskeuze Zeeland. RENESSE Bejaardensociëteit Renesse In het dorpshuis van Renesse werd de laatste soosmiddag gehouden van de bejaardensociëteit van Renesse. Voor de pauze bestond het pro gramma'uit samenzang en werd door verschillende leden voorgelezen en voorgedragen. Bij de thee was er ter ere van de laatste keer soos een extra traktatie. Na de pauze volgde de uitslag van de verschillende competities. Zowel bij het sjoelen, het knikkeren als het kegelspel kregen de dame en de heer, die over het hele seizoen de hoogste score hadden behaald een leuk prijs je Nadat nog was gezongen voor ver schillende mensen die de afgelopen dagen hun verjaardag hadden ge vierd, werd door ds. C. Bregman een slotwoord gesproken. De bijeen komst in het dorpshuis werd besloten met gebed. Hierna ging het hele ge zelschap naar Het Wapen van Renesse waar gezamenlijk werd gedineerd. Tussen de maaltijd door waren er nog verschillende voordrachten door le den van de%oos. De gezellige maaltijd vormde een waardig slot van een goed geslaagd soosseizoen. Eind september zal het nieuwe seizoen weer van start gaan. BROUWERSHAVEN Grote zangavond In de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven wordt zondag 13 mei een zangavond gehouden. Van deze avond, die om 19.00 uur begint maken de ziekenomroep Nomen Nescio en Omroepsïichting De Wieken opna men ten behoeve van de uitzendingen in zowel het Rode Kruis ziekenhuis als wel in de Coroeliastichting en De Wieken. Aan deze avond werkt het I IE-jongcrenkoor met een eigen bege- leidingsmuziekgroep uit Rotterdam mee. draaien van klosjes, het weven en het afwerken van de geweven stoffen. Co-optex De thee- en handdoeken, pannelap pen, schortjes en tafellakens die de Wereldwinkel aanbiedt zijn gemaakt door handwevers uit de Indiase deel staat Jhmil Nadu. Tweederde van de ze wevers zijn via een van de zestien honderd handweverscoöperaties aan gesloten bij Co-optex. Deze overkoe pelende organisatie is in 1935 opge richt voor de bevordering van de hand weefnijverheid in Thrnil Nadu, die aan tien procent van de bevolking daar een bestaan verschaft. Die inzet voor het behoud van de huisnijverheid leverde pas na '71, toen er een andere leiding kwam, enig resultaat op. In een période van vijftien jaar tijd is Co-optex erin ge slaagd om de winst vier keer zo groot te laten worden. De omzet vertwin- tigvoudigde. Voordelen Aangesloten zijn bij Co-optex biedt de huiswevers belangrijke voordelen. Zij zijn voor hun .apparatuur" en spingaren niet langer overgeleverd aan de opkopers (masterweavers) die behalve het opkopen van stoffen (te gen vaak marginale prijzen) ook veel al voor weefgetouwen en garen zor gen. Huiswevers die lid zijn van Co-optex kunnen daarentegen goed koop garens en verfstoffen kopen, terwijl Co-optex ook schulden af koopt van huiswevers die in handen zijn gevallen van deze opkopers. Zekerheid Co:optex verschaft de huiswevers NOORDGOUWE NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe houdt op dinsdag 22 mei een middag excursie naar Kamperland, waar me vrouw Sandee ons kennis laat maken met tropische vruchten en groenten. De familie Sandee heeft zelf in Afri ka gewoond en terug in Nederland zijn ze een groenten-, fruit-, delicates sen- en reformwinkel begonnen. Me vrouw Sandee is voedingsdeskundi ge en kan zeer onderhoudend vertel len over het bereiden van jam en lek kere hapjes. Deze kunnen ook ge proefd worden. De vrouwen vertrek ken vanaf het Breedveld in Zonne- maire om 13.15 uur en zijn om onge veer 17.00 uur weer thuis. Op woens dag 4 juli houdt de tuincommissie een excursie naar de biologische kwe kerij Zuidbos te Noordgouwe waarna een bezoek wordt gebracht aan een particuliere tuin te Schuddebeurs. DUIVELAND NBvP Zo'n drieënzeventig dames van de Duivelandse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen trokken samen met chauffeur Jaap Verboom van Carlier richting Brabant. Nog voor negenen zaten de dames al aan de koffie (met gebak) in Made. Omstreeks tien uur bevond het gezelschap zich in de Sint Jan kathe draal in 's-Hertogenbosch, waar de dames .onder leiding van een viertal gidsen werden rondgeleid. Ook Den Bosch werd verkend, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het sluizen- en stuwencomplex bij Lith. Dit dorp stond model voor Anton Coolens ,,Dorp aan de rivier" (De Maas). De dames bekeken hier onder andere de nieuwe vislift, die er op dit moment nog wat kunstmatig uitzag. De nieu we krachtcentrale van het GEB werd eveneens in ogenschouw genomen. Na een verfrissing ging het naar mo tel Gilze-Rijen waar het diner werd gebruikt. Daar ook werd de reiscom missie bestaande uit de dames C. Zwart-Broodman en S.' Bijkerk-Ane- ma door presidente L. E. de Jonge- van 't Hoff bedankt. Rond negen uur waren de dames weer veilig en wel thuis. OOSTERLAND Mbuma-zending De afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending in Oosterland. De collectan ten waren: Jacqueline Otte, Rina van der Meijde, Elles Steenpoorte, Karin Donselaar, Martine IJzelenberg, Elna Steenpoorte en Barrij Morks. De op brengst was 740,35. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. (OOK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) W\J VERHELPEN ALLE ElECTRlClTErïSSTORiNGEN OOK VOOS AANUG IN tHSUUATll mm INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS am ^^LflRFfOSTRMl WHRK2E1-TEIEF00N 01110 1«TO bovendien een redelijk inkomen en verstrekt in geval van overlijden van de huiswever ook een eenmalige uit kering aan zijn familie. Behalve een goed afnemer (vijftig procent van de geweven stoffen wordt door Co-optex afgenomen) biedt deze textielorgani- satie ook een stukje sociale zeker heid. Daar staat echter wel tegenover dat de handwevers weinig inspraak mogelijkheden hebben en de organi satie op zijn beurt weinig aandacht besteedt aan het sociale bewustwor dingsproces. Daar de afzet op de binnenlandse markt (Co-optex heeft 630 winkels over geheel India) zet Co-optex nu al les op alles de export van handgewe- ven stoffen verbeteren. Momenteel bedraagt die export twee procent. Om dit percentage te vergroten is Co- optex International opgericht met ei gen instructeurs in dienst. Deze moe ten de huiswevers inlichten over in ternationale modetrends en de bij zonderheden van de buitenlandse vraag. Deze instructeurs zijn op hun beurt weer opgeleid door gespeciali seerde ontwerpers. Wie in de Wereldwinkel een blik op de afdeling huishoudtextiel werpt ziet dat het huishoudtextiel, gemaakt door de Indiase huiswever en zijn fa milie niet verschilt van het textiel dat in de reguliere detailhandel wordt aangeboden. Bovendien blijven, zo bleek uit verschillende tests, de kleur- en vormvastheid van de hand en theedoeken goed. Hierdoor moet het mogelijk zijn om in het rijke Wes ten voet aan dé grond te krijgen. volksdansers die meer aspiraties hebben dan alleen gezellig dansen is Nehalennia nu uitgegroeid tot een landelijk erkende Volksdansvereni ging met volledige rechtsbevoegd heid. In de loop der jaren is het reper toire niet alleen sterk uitgebreid maar is ook het kostuumbezit aan zienlijk toegenomen met onder meer Russische kostuums. Nehalennia staat geregistreerd in de gemeente Zierikzee. De wekelijkse repetities worden in het dorpshuis van Sirjans- land gehouden. BRUINISSE Open huis Het Hervormd verenigingsgebouw in Bruinisse houdt vanavond, vrij dag, vanaf 20.30 uur open huis. Ieder een kan het gerenoveerde gebouw dan bezichtigen. Casco nieuwe mosselkotter Bij Maaskant machinefabrieken is voor de afbouwkade afgemeerd het casco voor de nieuwe mosselkotter YE 79 Anna Trijntje. Maaskant bouwt de kotter in opdracht van de fa. J. de Rooy uit Yerseke. Het schip met 39 m lang, 10 m breed en heeft een ledige diepgang van ca. 50 cm. Maaskant bouwt er vier Caterpillar dieselmotoren in, te weten twee van 477' pk elk voor de voortstuwing, een van 180 pk voor de lier en een van 250 pk voor de pomp. De kotter wordt eind juni in de vaart gebracht,. Het casco van de Poolse werf Gdynia werd door de sleepboot Hercules II over gebracht. Mbuma>zending In de afgelopen twee maanden is er weer gecollecteerd voor de Mbuma- zending. De collectanten waren Na- tasja Zegers, Petra en Dielle van dei- Meer, Carolien Schot, Cees van den Bos en Leendert van den Bos. De op brengst was 375,55. Gevers en col lectanten hartelijk dank namens de organisatie. KAPELLE Kerkconcert In de serie kerkconcerten, georga niseerd door de Orgelcommissie van de Hervormde Kerk te Kapolle, vindt op zaterdag 19 mei het derde concert plaats. Uitvoerenden zijn dit keer Het Bevelands Kamerkoor onder lei ding van Henk J. Harinck, alsmede de organist/clavecinist Stoffel Gunst en Trudi Gunst op dwarsfluit. Het ka merkoor voert enkele werken 'a ca- pella' uit, onder andere van Palestri- na, Goudimel, Sweelinck 'en J. S. Bach, maar is ook samen met de cla vecinist te horen in Unser Leben ist ein Schatten van Johann Sebastian Bach. Stoffel Gunst speelt enkele or gelsolo's op het Batz-Witte-orgel, on der andere enkele Preludium en een Fantasia van J. S. Bach, voorts van J. Alain Le Jardin suspendu. Samen met zijn vrouw Trudi speelt hij enke le werken voor orgel/clavecimbel en dwarsfluit van J. J. Quantz, J7 Lang lais en J. L. Krebs. Het concert begint om 20.00 uur, maar de kerk is open vanaf 19.30 uur. GOES Z LM Lezing Prof. dr P. Glasbergen spreekt dins dag 22 mei over bestuurlijke proble men bij het realiseren van milieu doeleinden. Deze lezing die om 20.15 uur in de aula van de Zeeuwse Biblio theek wordt gehouden is door de Open Universiteit gearrangeerd. De ze lezing is vooral bedoeld voor stu denten natuurwetenschappen, deel nemers aan de opleiding bclcidsad vi- seur milieukunde, leden van het na tuurkundig gezelschap Middelburg en Vrienden van de Zeeuwse Biblio theek. ZIERIKZEE - Une Grande Voiture. Dat is de titel die Peugeot zelf haar vernieuwde vlaggeschip, de 605, heeft toegedicht. Peugeot heeft haar topmodel stevig onder handen genomen waarbij vooral veel aandacht is geschonken aan luxe en raffinement. Het comfort van de 605 stond al zeer gunstig aange schreven en waar mogelijk is dat naar een nog hoger niveau getild. Peugeot mikt met de nieuwe 605 dui delijk op de markt van de ruime reiswagen, de zake- nauto annex kilometervreter. De 605 zal het in zijn klasse onder meer op moeten nemen tegen Citroën's XM en het lijkt een geduchte concurrent te worden. De nieuwe 605 kan bewonderd worden bij Peugeot- dealer Nobelpoort BV in Zierikzee. De nieuwe 605 is, ook in de goed koopste SLI-uitvoering, zeer com pleet te n.oemen. Stuurbekrachti ging en centrale deurvergrende ling zijn standaard. In de SRI vindt men verder nog een elek trisch bediende buitenspiegel, ge tint glas, hoogteregeling van de koplampen en ruitewissers met een variabele interval. Motorenaanbod De nieuwe 605 is te krijgen met een vier- dan wel zescilinder in het vooronder. Het basismodel, »de SLI, is uitgerust met een tweeliter viercilinder van 110 pk met mono- point injectie, drieweg-katalysa tor en lambda sonde. Voor de SRI wordt dezelfde motor gebruikt, maar dan met een multipoint in jectie-systeem hetgeen de kracht bron 12 pk sterker maakt. Peugeot claimt voor het ba sismodel een topsnelheid van 194 kilometer per uur en een accelera tie van 0 tot 100 in 11,2 seconden. Niet slecht voor een auto van bij na 1300 kilo, maar ook niet echt snel. Wie vlotter weg wil zijn moet flink wat dieper in de buidel tas ten en een 605 SV 24 aanschaffen. Deze uitvoering weegt liefst 1469 kilo maar trekt desondanks ra zendsnel in 8 seconden van 0 tot 100. Peugeot claimt voor deze drie liter 24-klepper een topsnelheid van 235 kilometer per uur. Daarbij moet de bestuurder niet op een li tertje brandstof meer of minder kijken. Bij een constante snelheid van 120 kilometer rijdt de SV 24 1 op 9,8. Het zuinigst is het basismo del. Wie de rechtervoet in be dwang kan houden en de naald van de snelheidsmeter op 90 houdt kan rekenen op een verbruik van dik 1 op 15. Dat het verbruik van Peugeot's vernieuwde topmodel redelijk binnen de perken blijft is behalve aan de uiterst moderne en effi ciënte motortechniek te danken aan de gunstige aërodynamica. De SLI en SRI hebben een CW-waar- de van 0,28 en dat is voor een auto in een dergelijke klasse zeer laag. Wat de cijfers bewijzen is de auto ook aan te zien. De 605 is sierlijk en vloeiend van lijn zon der dat dat ten koste is gegaan van de binnenruimte. Ook de kof ferruimte mag er zijn: liefst 500 li ter. Het comfort van de nieuwe 605 staat op een hoog peil. Zowel voor als achterin kan men het makke lijk langere tijd achtereen uithou den. De bestuurder van de 605 kan altijd wel de meest ideale zit ach ter het met leer beklede stuurwiel vinden. De bestuurdersstoel is in alle richtingen te verstellen en be schikt over een verstelbare len- desteun. De stuurkolom is in hoogte- en lengterichting verstel baar. Veiligheid Uiteraard is het vlaggeschip van Peugeot naast snel en luxueus ook veilig. De 605 is standaard uitge rust met schijfremmen rondom. Op de twee duurste uitvoeringen behoort een Anti Blokkeer Sy steem tot de standaarduitrusting. De wegligging van de nieuwe 605 is uitstekend en mocht er toch iets gebeuren dan weten bestuurder en passagiers zich beschermd door een stevige stalen veiligheidskooi. De op t ia duurste 605 de SV 30 (Foto Joop van Houdt) SIRJANSLAND Repetities Nehalennia De volksdansgroep Nehalennia is sinds half maart een vereniging. Be gonnen als een groep enthousiaste Advertentie Ingenieur J. Markusse zal per 8 juni zijn werkzaamheden wegens VUT als Hoofd Sociaal Economische Voorlich ting van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij beëindigen. Tbr gele genheid van dit afscheid wordt er op vrijdag 8 juni, om 14.30 uur, een af scheidsbijeenkomst gehouden, in Dc Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aansluitend op deze bijeen komst is er van 16.00 tol 18.00 uur ge legenheid persoonlijk van Markusse afscheid te nemen. MIDDELBURG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5