Prille musicalsterren laten ouders genieten Méér genieten inuw verstelbaar bed Bruinisse in teken van fraaie Kevers 'Geschiedenis terp Nieuwerkerk af te lezen in de grondlagen' RSG-leerlingen onderzoeken de toeristische aspecten Zierikzee Oudheidkundig bodemonderzoek in Nieuwerkerk Zondag 13 mei Met interviews met politie, VW, ZOC, de burgemeester en de toeristen zelf deurloo intermeubel Variant Veerhoek wordt niét ondersteund Overhandiging rapport van dr. Beke over recreatie- eriminaliteit 4 NIEUWERKERK - „Je kunt de geschiedenis aflezen aan de grondlagen. Dat is heel interessant want zo kun je een beeld krijgen van de wijze waarop de dorpen zijn gegroeid tot de dag van vandaag". In Nieuwerkerk werd dinsdag druk gelezen in de grondlagen. Drie archeologen kwamen naar het dorp om gebruik te maken van de mo gelijkheid om oudheidkundig bodemonderzoek te ver richten op de hoek van de Poststraat naast het dorps huis. Het huis dat daar werd afgebroken stond namelijk op de rand van de terp waarop de kerk van Nieuwer kerk en de daarom heen gebouwde huizen staan. „Een bijzonder hoge terp", volgens R. M. van Heeringen uit Amersfoort. Als medewerker van de ROB (Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek) is het zijn werk om op allerlei bouwterrei nen in Zeeland grondlagen te 'lezen'. Van Heeringen werd daarbij in Nieu werkerk geholpen door B. Oele en H. Hendrikse van het Provinciaal depot Bodemvondsten uit Middelburg. van de jongste randen van de terp die dinsdag werd blootgelegd. „Onder de kerk is de grond nog veel ouder". In de grondlagen vonden de drie archeo logen ook vele scherven rood gegla zuurd aardewerk. „Serviesgoed uit de 14e en 15e eeuw. Het zijn vooral on derdelen van de kookpotten die vroe ger aan haken boven het vuur werden gehangen". Stukjes van een puzzel die voorlo pig worden opgeslagen in het Provin ciaal depot voor bodemvondsten in Middelburg en later wellicht kunnen worden gebruikt om weer 'hele' pot ten van te maken. Maar volgens Van Heeringen was het onderzoek in Nieuwerkerk vooral interessant van wege de grondlagen. „Het gaat er om na te gaan wat mensen vroeger in het landschap hebben gedaan". Daarom werden alle grondlagen zorgvuldig op schaal nagetekend, be noemd en beschreven. Documentatie sdie wordt opgeslagen in het Centraal Archeologisch archief in Amersfoort en Middelburg. Openbare archieven waar mensen die daarvoor interesse hebben de bevindingen kunnen op zoeken. ZIERIKZEE - Laat je niet inpakken. Dat deden de leerlingen uit groep 7 van de Jan Wouter van de Doelschool zeker niet toen zij donderdagavond als echte vedettes schitterden in de door Ben Ramondt en Mar van der Veer geschreven musical Laatje niet inpakken. Gadegeslagen doorzo'n honderd nieuwgierige ouders/verzorgers lieten zij zien hoe be roerd je van een al te goede isolatie kunt worden. Die boodschap werd op een uiterst ludieke manier goed overge bracht. Afgelopen dinsdag reeds lietende zesentwintig jeugdige musicalsterren hun medescholieren en een aantal leerlingen van de Beatrixschool genieten van hun muzikale- en acteertalenten en vanavond (vrijdag 11 mei) tijdens de tweede puderavond doen zij dit nog eens over. BRUINISSE - Aanstaande weekend staat Bruinisse en omstreken weer ge heel in het teken van de Kever. Voor de vijfde keer op rij organiseert André van Gilst de Keverdag Bruinisse op zondag 13 mei. Het eerste lustrum wordt volgens regioleider André van Gilst gevierd met nog meer deelnemers terwijl er ook buitenlandse Keverrijders uit Duitsland en België' aan de Keverdag deel zullen nemen. De Keverhappening vindt plaats, op caravanpark Opze Hoeve. Volgens André van Gilst belooft het weer een bont spektakel te worden met vele honderden Kevers, vaak om gebouwd tot schitterende creaties. Begon hij vijf jaar geleden voorzich tig met wel 80 Kevers die naar Brui nisse kwamen, het groeide langzaam maar zeker uit tot een evenement dat niet alleen landelijk maar ook inter nationaal niet meer weg te denken is op de evenementenkalender van de Keverfanatiekelingen Dit weekend verwacht Van Gilst tussen de 500 en 600 Volkswagen-ke vers in het vissersdorp te kunnen be groeten. Die komen overigens ver- Advertentie Thee met beschuit op bed. Geniet extra in uw verstelbaar bed. Voor slaap- en leefcomfort. Bedspicialist deurloo geeft u graag informatie en persoonlijk advies. -«fit! spreid over de vrijdag en zaterdag binnenlopen. Ze verzamelen zich op het terrein van caravanpark Onze Hoeve. De traditionele rondrit vindt plaats op zondag 13 mei vanaf 12.30 uur. Via Bruinisse gaat het binnen door langs Oosterland en het kreken- gebied van Ouwerkerk. Om 13.00 uur wordt de weg naar De Val bereikt en gaat het naar Zierikzee, Scheepstim- merdijk, Noordhavenpoort, Nieuwe Haven over de Varre- en Lammer markt en Rode Dorp door de Zuidha venpoort, Gracht weg en Calandweg weer via de Gouweveerseweg naar de Ring van Ouwerkerk. Terug bij Onze Hoeve wordt het vanaf 13.55 uur opstellen voor het Concours d'Ele gance waar een deskundige jury in vier klassen zal beoordelen: Origi neel, Cabriolet, Custom en Callooker. 'Naast de te winnen bokalen zijn er extra prijzen voor Best of show, Best interior, Best engine en de Best of niet-Kever. Om 16.15 uur vindt de prijsuitreiking en de afsluiting van de Keverdag plaats. Bescherming tegen het water Het was hun bedoeling om de op bouw van de dorpsterp van Nieuwer kerk vast te stellen. Een terp is een heuvel die in vroeger eeuwen door de mensen werd gemaakt om hun huizen op te bouwen. Het was in waterrijke gebieden een bescherming tegen overstromingen „Aa'n de manier waarop dit straatje steil omhoog loopt was al te zien, dat het hier in Nieuwerkerk om een hoge terp gaat", aldus Van Heeringen. Een vermoeden dat werd bevestigd door de structuur van de grondlagen die dinsdag bloot kwamen te liggen toen men in de bouwput een ruim drie meter diep gat groef. „Helemaal onderin ligt hele oude zeeklei die da teert van ongeveer 3000 voor Chris tus. Daarop is een pak veen gegroeid die is ontstaan door afgestorven riet en wilgen. Een zogeheten subboreale Een laag die volgens de archeoloog door de mensen die in de Middel eeuwen in Nieuwerkerk woonden grotendeels werd afgegraven om te gebruiken voor het houtvuur. „Aan de grondlagen kun je zien dat er nog een klein randje veen over is. De leeg- gestóken plekken werden opgevuld met zeeklei. Daarom stortten de men sen in de 15e eeuw afvallagen van huisvuil en grond die ze over hadden. Zo ontstond de terp". Kookpotten Volgens Van Heeringen was het een ZIERIKZEE - „Vindt u Zierikzee een toeristenstad? Wat zou u graag anders willen zien in Zierikzee en zou u anderen aanraden naar Zierikzee te komen"? Precies 120 mensen werden donderdag in de binnenstad van Zierik zee door leerlingen van de RSG Professor Zeeman bena derd met dergelijke enquêtevragen. Een activiteit die onderdeel was van een projectweek waarin men de toe ristische aspecten van Zierikzee onder de loep nam. Bedspecialist deurloo weet alles over een gezonde nachtrust. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel 01110-12946/12854 Ruime parking Bushalte voor de deur. lijn 10 GOOSE BAY - Twee Nederlandse straaljagers zijn boven de Canadese provincie Labrador met elkaar in bot sing gekomen. Een piloot raakte ge wond toen hij met zijn schietstoel het toestel verliet, de andere wordt ver mist. Dit heeft het Canadese persbu reau Canadian Press meegedeeld. De botsing tussen de twee F-16's had plaats op ongeveer 75 km ten noorden van de Canadese basis Goose Bay en 13 km ton westen van Grand Lake, zo heeft het Canadeze leger meegedeeld. Dat gebeurde door leerlingen uit het derde leerjaar van de drie scholen van de RSG (MAVO, HAVO en Athe neum). Leerlingen die niet deelna men aan een van de jaarlijkse kamp- weken die momenteel plaatsvinden. Onder leiding van leraar Rob Pil gram gebruikten zij de schooltijd om via interviews te achterhalen wat in Zierikzee wordt gedaan om toeristen aan te trekken. En met welke extra voorzieningen wordt geprobeerd het deze gasten naar de zin te maken. Toerisme is Zierikzee overkomen Via gesprekken met mensen van de politie, de VVV, de middenstandsver eniging ZOC en met burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en diverse toe risten kwam men tot de conclusie dat het toerisme Zierikzee vooral is 'over komen'. „Hoewel er altijd ook wel wat voor de toeristen wordt gedaan, zijn de activiteiten die in Zierikzee plaatsvinden toch vooral op de eigen bevolking gericht", aldus Pilgram. Hij was van mening dat dat komt om dat Zierikzee er nooit bewust voor heeft gekozen de stad te promoten als toeristische bezienswaardigheid. „De toeristen kwamen vanzelf. Om dat de stad bekend werd vanwege zijn monumenten en omdat het op de rou te naar de kust ligt. Als vakantie gasten niet naar het strand kunnen, zijn ze al snol geneigd om een dagje naar Zierikzee te komen". De groep leerlingen die onderzocht hoe de horeca inspeelt op deze toeris- tenstroom bezocht pensions en res taurants en telefoneerde naar café's om na te gaan hoeveel drukker men het in de zomer heeft en hoe men daarop inspeelt. Men kwam tot de conclusie dat in deze sector niet veel extra's wordt gedaan voor de toe risten. „Er zijn restaurants die niet eens een toeristenmenu hebben en er is maar een fast-food restaurant". Ook de groep leerlingen die de voorzieningen op recreatief gebied onderzocht, ontdekte enige hiaten. „Bij het lopen van een van de toe ristische wandelroutes kwamen we tot de ontdekking dat borden met in formatie vaak ver van de wandelrou te stonden, vernield waren en dat de borden onderling weinig eenduidig waren*. Vaak voegt de historische in formatie op borden weinig toe aan wat ook al in de VVV-folder staat". Winkels en bussen Een derde groep leerlingen hield zich bezig met de toeristische aspec ten van middenstand en openbaar vervoer. Zij maakten een overzicht van de hoeveelheid en soort winkels in de binnenstad en bezochten de ver voersmaatschappij ZWN. „Uit het winkelbestand is niet af te leiden dat Zierikzee een toeristenstad is. Het is niet bijzonder groot en er zijn weinig souvenirwinkels". Verder ontdekte men dat de stad overdag wel goed be reikbaar is per bus, maar in de avonduren een stuk minder. „Voor Vervolg van pagina 1 Hij zei zich wel te kunnen vinden in het idee van Veerhoek. „Wellicht krijgen we dan wat meer zicht over de pro's en contra's van betaald par keren", aldus de liberaal. H. J. Klatter (CDA) zei het voorstel van Veerhoek en Van der Salm veel le vaag te vinden. „Wat moet die man in dat hokje dan precies doen. En wat gaat dat ons kosten. Het is een voor stel zonder handen of voeten waar ik geen kant mee uit kan. De christen democraat koppelde daar de opmer king aan ook niets te zien in de vari anten a en b. Niet eerlijk RU-woordvoerder J. van den Berge tenslotte stelde alleen voor betaald parkeren te zijn als hot integraal in gevoerd zou worden. „Ik vind het niet eerlijk als erbij de Laone wel betaald zou moeten worden en bij Kijkduin niet. Voor mij is het alles of niets, en als dat niet kan moeten we er niet aan beginnen". Iedere grondlaag vertelt zijn eigen verhaal. (Foto: Joop van Houdt). toeristen die in Zierikzee willen gaan 'stappen' is dat een nadeel". De conclusie dat Zierikzee zich niet extra inzet om de hoeveelheid toe risten te stimuleren werd volgens Pilgram bevestigd in een interview met burgemeester Asselbergs. „Het gemeentebestuur van Zierikzee vindt dat de eigen bewoners van de stad het belangrijkste zijn. Dat komt onder andere tot uiting in het feit dat de parkeerterreinen niet zo groot zijn gemaakt dat ze zijn ingesteld op de hoeveelheid toeristen die jaarlijks de stad bezoekt. En dat men ervoor heeft gekozen de werkzaamheden voor de herinrichting van de binnen stad in het voorjaar uit te voeren. Volgens de burgemeester zou uitvoe ring in de winter nog meer overlast geven omdat het dan een modder- troep werd en het werk wellicht on derbroken zou moeten worden van wege weersomstandigheden. Zierik zee accepteert het toerisme, maar is het niet extra terwille". Wanneer alle gegevens, die de leer lingen deze week verzamelden, zijn uitgewerkt, worden ze dinsdag op school gepresenteerd door middel van een tentoonstelling. Een tentoon stelling die ook wordt bezocht door burgemeester Asselbergs. Vervolg van pagina 1 Volgens de jongeren zelf zijn stren ge straffen op hun plaats. Potje bre ken, potje betalen, zo luidt de leuze. Het lik-op-stuk-beleid dat de politie \toert sluit wat dat betreft naadloos aan op de bevindingen van Beke. Niet na een jaar nog eens voor de rechter komen, maar ter plaatse en op het moment dat men betrapt wordt de consequenties van de daad dragen. Voorlichting Voorlichting is een belangrijk mid del om te komen tot het voorkomen van vandalisme. Men heeft inmid dels, zo blijkt uit het rapport, goede ervaringen opgedaan met voorlich tingscampagnes in verschillende bad plaatsen. Maar wil bestrijding van vandalisme en recreatiecriminaliteit kans van slagen hebben mag men ze ker niet stil zitten. Het werk moet doorgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4