li 'Het ongeval was vooral te wijten aan gezichtsbedrog' Waterleiding noodopvangterrein wellicht nog voor de Pinksteren Joop van fjoudt 'Nooit gerealiseerd dat verkeers- deelname zo'n groot risico inhoudt' Slim? 52 ploegstoffen fotostudio Zierikzeeënaar krijgt 500 gulden boete voor verkeersongeval met dodelijke afloop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 11 mei 1990 Nr. 24742 3 De VVD in de provinciale staten van Zeeland heeft telkenmale aange drongen op het tolvrij maken van de Zeelandbrug. Tevergeefs, want een meerderheid in het provinciebestuur denkt er vooralsnog anders over. In het najaar komt de verlenging van de tol op de agenda en de VVD heeft deze week een voorzetje gegeven. Statenlid Van Zwieten stelde na mens de liberalen voor tolheffing al leen te handhaven vgor niet- Zeeuwen. Is dat wel zo slim? Had Van Zwieten in dit stadium al water bij de wijn moeten 'doen? Ja, zegt Van Zwieten, want alles wijst erop, dat er ook in het najaar geen meerderheid te vinden is voor het tolvrij maken van de brug. Maar dat kan toch geen reden zijn om nu al concessies te doen. De discussie moet nog gevoerd gaan ioorden. Of is Van Zwieten wel slim ge weest? Als de kansen in het najaar gering zijn, dan kan een afgezwakt voorstel misschien nog een wending geven. Komen de inwoners van Schouwen-Duiveland misschien toch gratis in Goes. Het zou voor de PvdA en het CDA reden kunnen zijn om alsnog met de VVD mee te gaan, zo dat de Zeeuwen straks van de tol af zijn. De tijd zal het leren. Maar het voorstel van de VVD mag serieus ge nomen worden. De PvdA en het CDA dienen zich verplicht te voelen se rieus na te denken over dit idee. Het kan toch niet zo zijn, dat provinciale bestuurders op geen enkele wijze reageren op een voor Schouwen- Duivelandse begrippen massale stic keractie. AvdW Duinovergang Scholderlaan krijgt nieuwe betonverharding BURGH-H AAMSTEDE - Als alles meezit wordt het noodopvangterrein langs de Korte Moermondsweg bij Renesse nog voor de Pinksteren voorzien van waterlei ding. Dat werd duidelijk tijdens de vergadering van de commissie financiën van de gemeente Westerschouwen gisteravond, donderdag, in het gemeentehuis. De com missie schaarde zich unaniem achter het voorstel om het geld dat voor die aanleg nodig is beschikbaar te stellen. Het schoolgebouw staat al enkele jaren leeg en echt bevorderlijk voor de staat waarin het gebouw verkeert is dat niet. Om het gebouw geschikt te maken voor expositieruimte moet enig achterstallig onderhoud ge pleegd worden. Overigens' gaat het hier om minimale voorzieningen. Daarbij gaat men er vanuit dat het nvoormalige schoolgebouw alleen in de zomermaanden benut zal woeden voor exposities. Commissielid H. J. Klatter (CDA) omschreef de opknapbeurt voor het gebouw als 'een lofwaardig initia tief'. Hij tekende daarbij wel aan dat het de gemeente op langere termijn weieens meer kan gaan kosten dan die 21.000,-. Commissievoorzitter Van der Salm antwoordde daarop dat het zeker niet uitgesloten is dat er in de toekomst meer geïnvesteerd zal moeten worden in het pand. ,,Wat dat betreft weten we niet exact wat op lange termijn de financiële conse quenties voor de gemeente zijn", al dus Van der Salm. Vorig jaar werd het noodopvangter rein, bedoeld om kampeerders die op reguliere campings geen plaats meer kunnen vinden een (tijdelijke) over nachtingsplaats te geven, in gebruik genomen. Toen bleek al meteen dat. de voozieningen schromelijk tekort schoten. Het feit dat er slechts enkele toiletten en in het geheel geen dou ches op het terrein waren bezorgde omliggende kampeerterreinen over last. Daarom wil men nu een aantal, minimale, voorzieningen aanbrengen op het terrein. Waterleiding Het allernoodzakelijkst is water. De aanleg van een waterleiding is volgens de gemeente een must en de noodzaak van de aanleg werd door de leden van de commissie dan ook geenszins ontkend. Men bleek geen enkele moeite te hebben met de in vestering die nodig is om de leiding aan te laten leggen. Alles bij elkaar kost het karwei de gemeente bijna 40.000,-. Voor dat geld krijgt men een leiding met een capaciteit van 14 kubieke meter wa ter. Volgens commissievoorzitter G. J. W. van der Salm is dat ruimschoots voldoende. ,,Men heeft mij verzekerd dat ook als het terrein in kwestie in gebruik wordt genomen als compensatieloka- tie de capaciteit voldoende is", aldus Van der Salm. Op vragen van com missielid Klatter (CDA) antwoordde Van der Salm dat de kosten voor aan leg van de waterleiding doorbere kend worden naar de koper als het terrein van eigenaar wisselt. Duinovergang Met het voorstel om een ton be schikbaar te stellen voor het laten aanbrengen van een betonverharding op de strandovergang bij de Schol derlaan bleek de commissie geen en kele moeite te hebben. Zonder discus sie en met algemene stepimen werd besloten een positief advies dienaan gaande uit te brengen richting b en w. Alles bij elkaar 21.000,- is nodig om het voormalig schoolgebouw aan de Kerkstraat in Burgh om te knap pen. De Stichting Westerschouwen Kultureel heeft laten weten het ge bouw graag in gebruik te willen ne men als expositieruimte. Nog voor Pinksteren krijgt de strandovergang bij de Scholderlaan een nieuwe betonverharding. (Archieffoto: Joop van Houdt). Zitting kantongerecht in Zierikzee ZIERIKZEE - „Het ongeval was vooral te wijten aan gezichtsbedrog. Het was donker en regenachtig. Ik zag in de verte twee autolichten aankomen, maar ik had de in druk dat die auto op de hoofdrijbaan reed". J. P. J. Z. uit Dordrecht moest zich bij de kantonrechter verantwoor den voor het veroorzaken van ëen frontale botsing op de smalle parallelweg naast de Rijksweg N59 over de sluis bij Bruinisse. Hij kreeg een hoete van 1Ö0 gulden of twee dagen hechtenis. Het ongeluk vond plaats op 22 fe bruari 1989 toen Z. voor zijn werkge- ven 'even snel' naar Schiphol moest rijden om een zieke arts op te halen. ,,Ik werkte toen als verpleegkundige op de ambulance van Bruinisse. Ik was moe omdat het een hele week al druk was geweest. Omdat niemand anders beschikbaar was, moest ik dit klusje er nog even bij doen". Frontale botsing De autolichten die Z. zag aankomen bleken van een automobilist te zijn die vanuit de richting Oude-Tonge niet over de hoofdrijbaan maar over de parallelweg naast de sluis reed. Op grond van de verkeersborden had hij daarbij voorrang. De automobi list remde nog af en ging stilstaan toen hij de auto van Z. frontaal op zich zag afkomen, maar dat mocht niet meer baten. Er volgde een fron tale botsing waarbij beide auto's zwaar werden beschadigd. ,,Ik heb veel schuld opgebouwd om de kosten voor de reparatie van die andere auto te kunnen betalen. De auto waarin ik reed was van mijn vriendin. Toen kwam de boete van 150 gulden van justitie, die ik per post kreeg er nog eens als een koude douche overheen", verklaarde Z. het feit dat hij die boete niet betaalde. Officier van justitie mr J. C. F. van Gelder had daar blijkbaar begrip voor want ze eiste tijdens de zitting 100 gulden of twee dagen en kanton rechter mr J. IVT. Arps vonniste con form. Ook W. M. uit het Duitse Frankfurt moest zich verantwoorden voor het veroorzaken van een ongeval. Op 28 mei 1989 reed hij met een bestelbusje over de provinciale weg Zierikzeé- Haamstede en stopte bij Moriaans- hoofd op de weg om linksaf de Oude Hoofdweg op te rijden. Een rijrich- Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt ven anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I ting die verboden is, maar het bord waarop dat staat aangegeven was de Duitser ontgaan. Terwijl zijn auto en die daarachter stil stonden op de weg werden zij ingehaald door een ZWN- bus. Juist op dat moment sloeg de Duitser linksaf. ,,U heeft daardoor de bus gehinderd", zei de officier van justitie tegen de woordvoerder van de Duitser, D. C. uit Vught. Zij eiste een boete van 150 gulden of drie da gen. Maar kantonrechter Arps wilde rekening houden met de omstandig heden. „Hoe fout het ook was om linksaf te slaan. Het bord waarmee dit wordt verboden staat wel erg dicht bij de afslag". Hij hield het op 7,5 gulden of twee dagen. Rijles „Ik dacht aan wat mijn rij-instruc- teur zei toen ik nog rijles had. Niet te lang aarzelen, maar de weg oprijden als er een gaatje is", aldus M. C. uit Vrouwenpolder. De politie dacht er anders over want zij gaf M. C. een be keuring toen ze op 28 april 1989 vanaf een benzinestation de provinciale weg Zierikzee-Haamstede opreed vlak voor een politiebusje. „We moes ten krachtig remmen om een ongeluk té voorkomen", aldus het proces verbaal". Maar de kantonrechter hield het toch bij een terechtwijzing dat mevrouw voortaan beter moet opletten en vonniste schuldig zonder oplegging van straf. Ook C. M. V. uit Nieuwerkerk kwam er af met een schuldig-verkla ring zonder oplegging van straf. Zij kwam voor omdat het zicht op de kentekenplaat van haar auto werd belemmerd door een trekhaak. Me vrouw kreeg de bekeuring nadat ze dit euvel had laten verhelpen door de keuringsdienst. „Zo mocht ik rijden zeiden ze". Maar tijdens de zitting van het kantongerecht bleek dat dat niet het geval was. Mr Arps vond ech ter dat mevroutv haar best had ge daan om het in orde te laten maken en liet de eis van de officier: 65 gul: den of twee dagen voor wat die was. „Spookrijden is toch als je veel lan ger dan enkele kilometers aan de ver keerde kant van de weg rijdt", zei L. J. K. uit Zierikzee. Maar daarover bleek de kantonrechter een andere mening te hebben. Hij legde de Zie- rikzeeënaar een boete op van 110 gul den of drie dagen omdat hij, vanaf de parallelweg de Rijksweg N59 oprij dende, een eind aan de linkerkant van de weg tegen het verkeer had in gereden. „Er kwam niets aan, alleen de politie", aldus de verontwaardigde Zierikzeeënaar. Vijf namen Het leek wel de Babylonische spraakverwarring. De Weg naar de Advertentie TROUWREPORTAGE NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Val kan volgens kantonrechter mr Arps met wel vijf verschillende na men worden aangeduid. Maar S. L. K. uit Kapelle was het daar niet mee eens. „U dient de juiste naam te ge bruiken", zei hij en probeerde zo on der de boete uit té komen die hij kreeg voor te snel rijden op deze weg. Het lukte niet, hij ging naar huis met een boete van 130 gulden of drie da gen. „Die doorgetrokken streep heb ik niet gezien omdat de weg schitterde door de zon en ik ter plaatse niet be kend ben", aldus R. I. W. uit Den Haag. De kantonrechter legde hem desondanks een boete op van 110 gul den of drie dagen omdat hij op 6 mei 1989 op de Rijksweg N59 voor de sluis van Bruinisse inhaalde waar dat niet mocht. MAASTRICHT - Pr. ;J. Krqm.ers, die afscheidnam als Commissaris van de Koningin in. Limburg, is be noemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau bij bevordering. Minister Dales (binnenlandse zaken) speldde hem de versierselen op. Van provinciale staten kreeg hij de pro vinciale erepenning in goud. Minister Dales sprak vol waardering over het werk dat Kremers in de voorbije der tien jaar voor Limburg heeft ver richt. ZIERIKZEE - „Ik heb me nooit gerealiseerd dat deel nemen aan het verkeer zo'n groot risico inhoudt. Sinds het ongeluk heb ik niet meer in een auto gezeten. En ik wil ook nooit meer autorijden. Het veroorzaken van der gelijk leed is heel pijnlijk". Het was duidelijk dat het verkeersongeval waarbij een jeugdige motorrijder om het leven kwam L. L. uit Zierikzee niet in de koude kle ren is gaan zitten. Tijdens de zitting van het kantonge recht in Zierikzee bleek uit zijn houding dat hij nog diep onder de indruk was van de gevolgen van het ongeluk dat op 23 september 1989 plaatsvond op de kruising Ca- landweg/De Cauwstraat te Zierikzee. ontnomen door de bossage. Hij had voor de kruising moeten stoppen of snelheid moeten minderen", aldus de officier. Zij vertelde dat uit het rap port van de verkeerspolitie bleek dat de snelheid waarmee beide voertui gen reden zodanig was dat ze niet meer tijdig hadden kunnen reageren, ook als ze elkaar nog hadden zien aankomen". Als reactie op deze toelichting stel de kantonrechter Arps dat er geen sprake was van grove schuld door L. L. „Deelname aan het verkeer brengt gevaren met zich mee die je niet in de hand hebt. Ik ben blij aan uw hou ding te merken dat u zich daarvan bewust bent". Het vonnis dat hij oplegde was conform de eis van de of ficier. L. L. zei in een reactie er nog over na te willen denken of hij zijn schuld wil afdoen door het betalen van geld of dat hij wil zitten. „Behal ve dat je schuldenaar bent, heb je ook nog een stuk medelijden met de nabestaanden". Maar de kantonrech ter wees hem er op dat 'zitten' alleen aan de orde komt als de geldboete op geen enkele manier kan worden geïnd. Kantonrechter mr J. M. Arps legde hem voor het veroorzaken daarvan, een boete op van 500 gulden of tien dagen hechtenis. Plus een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid van zes maanden met een proef tijd van twee jaar. „Een vonnis is maar een vonnis. Daarmee kan alleen duidelijk worden gemaakt dat de re gels in het verkeer moeten worden nageleefd. Het is heel moeilijk om een uitspraak te doen die ook naar de nabestaanden toe duidelijk kan ma ken dat je recht doet", zei de kanton rechter daarbij. Op de publieke tri bune zaten de ouders en vrienden van E. L. uit Zierikzee; de motorrijder die bij het ongeval om het leven kwam. Niet zien aankomen De aanrijding op 23 september 1989 vond plaats toen L. L. in zijn pick-up wagen, met naast hem zijn elf-jarig dochtertje, rijdende over de Cauw straat het kruispunt met de Caland- weg opreed zonder daarbij de van rechts komende motorrijder op te merken. „Ik reed ongeveer 30 kilome ter en wilde de Calandweg overste ken. De motorrijder heb ik niet zien aankomen. Op het moment dat ik al op de kruising reed voelde ik de klap van de aanrijding. Ik heb niet de in druk dat de motorrijder heeft ge remd. Hij moet hard gereden heb ben", aldus de verklaring die L. L. indertijd na het ongeval bij de politie aflegde. Mr Arps las ook de verklaringen voor van een omwonende en een wan delaar die het ongeluk zagen gebeu ren en van de tweelingbroer van het slachtoffer en zijn vriendin die even eens op een motorfiets achter E. L. reden. Verklaringen die goed op el kaar aansloten, behalve wat betreft de snelheid waarmee de motorrijder zou hebben gereden. Volgens de om wonende en de wandelaar zou dat veel te hard zijn geweest, terwijl de broer van de motorrijder en zijn vriendin vonden dat E. L. niet te hard reed. De Zierikzeeënaar over leed terwijl hij vanwege zijn verwon dingen per ambulance werd overge bracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam. „Het is een uitermate trieste zaak", aldus officier van justitie J. C. F. van Gelder. Zij kwam enkele dagen naar Zierikzee om zich ter plaatse van de situatie waar het ongeluk plaatsvond op de hoogte te stellen. Ook liet zij door de verkeerspolitie uitrekenen of L. L. en de motorrijder, bij de snel heid waarmee zij reden, nog tijdig hadden kunnen stoppen om een aan rijding te voorkomen. „De snelheid waarmee L. I,. reed W was te hoog omdat hem het uitzicht naar rechts over de Calandweg werd Mr. Arps. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: Ai van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00: losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. fnfevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551 60 cent per mm; ..successes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3