'We zijn een kerkkoor, populaire muziek zou niet bij ons passen' Veel kritiek op plannen voor reconstructie Elkerzeeseweg In de rij voor Port Zélande 5 JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadslid J. M. van Langeraad: Wellicht alleen maar asfalteren Vijftig jaar Nederlands Hervormd Kerkkoor in Dreischor ffih PÊ Bitr wméM 1 Aanrijding in Oosterland GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Parkeren Musical Muziekdag Bowling Het betaald parkeren blijft de gemoederen be Het Zierikzeese tweetal Ramondt/Van der Veer Zaterdag wordt de Eilandelijke Muziekdag ge De nieuwe bowling-kampioenen zijn bekend. zig houden in Weslerschouwert. (Pag. 2). heeft een nieuwe musical geschreven. (Pag. houden. Een speciale bijlage bij deze krant (Pag. 9). 5). vertelt er alles over. DONDERDAG 10 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24741 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Muziek is de medicijn van de geest. Logan SCHARENDIJKE - Er is veel kritiek op de plannen voor reconstructie van het ge deelte van de Elkerzeeseweg binnen de bebouwde kom van Scharendijke. Dat bleek tijdens de vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke zaken van de ge meente Middenschouwen in gemeenschapsruimte De Putmeet dinsdagavond. Het is de bedoeling dat in de junivergadering van de gemeenteraad van Middenschouwen be slist wordt over het plan. Voor 1 oktober moet een begin gemaakt zijn met de werk zaamheden wil men een subsidie van bijna 250.000,- van de provincie niet mislopen. Namens de Heidemij was de heer Overwater aanwezig om het plan uit de doeken te doen. Hij vertelde dat men om de snelheid van het autover keer te remmen bij de kruising van de Elkerzeeseweg met de Boutlaan een mini-rotonde aan wil leggen. De weg zou dan iets smaller worden en opgesloten tussen trottoirbanden. Vervolgens zou de Putmeetweg ver legd moeten worden zodat deze vrij wel haaks op de Elkerzeeseweg uit zou monden. Ter hoogte van de In- gridstraat zou verder een 'verkeers druppel' moeten komen. Een soort van vluchtheuvel met ervoor en erna een middengeleider. Tussen In- gridstraat en Carlstraat zouden par keervakken gecreëerd moeten wor den. Ter hoogte van VVV en koffieshop zou een verhoogd plateau moeten ko men met opritten op Elkerzeeseweg en Carlstraat. Een eindje verderop zou een tweede verkeersdruppel ge realiseerd moeten worden. Een derde J. M. van Langeraad: ,,Even pas op de plaats houden". verkeersdruppel zou bij het Baken aangelegd moeten worden. De mini-rotonde bij de kruising Elkerzeeseweg-Boutlaan bleek bij verschillende mensen bezwaren op te roepen. Gesteld werd dat de kruising van de twee wggen op zich al een rem mende werking heeft en een mini- rotonde derhalve overbodig is. Com missielid G. A. M. Cobussen schaarde zich achter de bezwaarden.. Van ver schillende kanten werd gesteld dat de positie van de fietsers er niet bepaald veiliger op wordt. De fietsers, zo werd betoogd, lopen het gevaar klem gereden te worden tegen de trottoir banden. Een protest waar commissie lid C. W. Boot zich geheel in kon vinden. ,,De fietsers worden de dupe van dit plan", betoogde hij. Namens de tennisvereniging teken de de heer Van der Thk protest aan te gen het verleggen van de uitbaning van het sportterrein, tussen de kanti ne en de bergruimte. Hij stelde dat een dergelijk doorsnijden van het ter rein voor de tennisvereniging onaan vaardbaar is. Het idee om langs de Elkerzeeseweg parkeervakken te creëren stuitte op veel verzet van aan- wonenden. Zij spraken de vrees uit dat hun oprit door geparkeerde auto's geblokkeerd zou worden. Het idee werd geopperd om op een braakliggend perceel grond langs de Carlstraat een parkeerterrein te rea liseren. VVD-commissielid J. JVI. van Lange raad toonde zich wat onthutst over de vele bezwaren die door de bezoekers van de commissievergadering naar voren werden gebracht en opperde het idee om geen dure snelheidsrem- mende maatregelen te nemen, maar het voorlopig te houden bij het aan brengen van een nieuwe asfaltlaag op de Elkerzeeseweg. Wethouder Hart kon een heel eind meegaan in de rede natie van Van Langeraad, maar stel de wel voorop dat er in ieder geval en kele maatregelen genomen zullen moeten worden om de snelheid van het autoverkeer op de Elkerzeeseweg terug te dringen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwater voorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 DEN HAAG - Minister Maij (ver keer en waterstaat) heeft het start sein gegeven voor het experiment „te lewerken" bij haar ministerie. Dit houdt in dat dertig medewerkers van de rijksinspectie voor het vervoer ne gen maanden lang thuiswerken. Zij krijgen daarvoor onder meer de be- schikking over een extra telefoonaan sluiting, een computer en een fax. Daardoor kunnen zij toch contact houden met hun chef en collega's. DREISCHOR - „Elke donderdagavond was het zang en elke vrijdagavond was het koor. Op donderdag gingen we naar café Slager voor de repetitie van de zangvereni ging Streven naar Beter. En elke vrijdagavond kwamen we bijeen in de consistorie van de kerk om te zingen in het kerkkoor". Mevrouw L. C. van der Linde-van der Linde uit Dreischor zingt al sinds haar zestiende jaar in koren op Dreischor. Haar eerste koor, de zangvereniging Streven naar Beter bestaat al langere tijd niet meer, maar het Nederlands Hervormd Kerkkoor viert morgen (vrijdag) haar gouden jubileum. Vijftig jaar waarin mevrouw Van der Linde onafgebroken lid was van het koor. „Ik heb het altijd leuk gevonden om te zingen. Toep ik kind was zon gen we thuis al samen met mijn vader en moeder rond de kachel. In de win ter als het buiten een beetje duister werd". Het was dan ook met plezier dat mevrouw Van der Linde op haar 16e lid werd van de plaatselijke zang vereniging Streven naar Beter. „Mijn zuster was daar al langer lid van en 4 ik wilde ook graag. Maar vroeger moest je 16 jaar zijn om lid van een zangkoor te mogen worden. En jon gens moesten 18 jaar zijn. Dat hield verband met het ontwikkelen van je stem". Aan de deur Mevrouw Van der Linde weet nog 'ITT KABBELAARSBANK - ..Er zijn 13.000 mensen komen kijken", vertelt Rene Coltof over de open dag van het nieuwe vakantiedorp Port Zélande. Er stond, volgens Coltof. projektontwikkelaar van Port Zélande. vier kilometer file aan beide zijden van de Brouwersdnm ..Het leek wel of heel Schouwen-Duiveland en Goeree was uitgelopen om te komen kijken". De open dag was bedoeld voorde inwoners van het voormalige eiland en Goeree. ,.De mensen horen veel over Port Zélande en ze krijgen zo ook de mogelijkheid om te kij ken hoe het er allemaal uitziet". Ter gelegenheid van de open dag waren er rijf woningen opengesteld, zodat geïnteresseerden de inriehting van de vakantie-woningen konden bekijken. Op de vraag of deze grote stroom mensen geen problemen veroorzaakte bij het vakantie-park. vertelt Coltof: ..Alles is goed gegaan. We hadden niet verwacht dat het zo druk zou worden, maar er hebben zich geen problemen voorgedaan. Voor alle bezoekers was er een kopje koffie met gebak Het was een gezellige boel" precies hoe ruim 50 jaar geleden een tweede zangkoor ontstond in Drei schor; het Nederlands Hervormd Kerkkoor. „De dominee die we hier toen hadden, ds J. Siezen, kwam aan de deur om te vragen of ik mee wilde zingen in een kerkkoor dat hij wilde oprichten". Het was voor de Dreister- se geen enkel bezwaar om bij twee koren te zingen. „Ik was nog niet ge trouwd en dan gaat dat best bij el kaar". Zij meent zich te herinneren dat het pas opgerichte koor indertijd ruim 20 zangers en zangeressen telde. „Precies weet ik dat niet meer. Alle papieren en notulen zijn in 1952 met de watersnoodramp verloren gegaan. Maar ik denk ook niet dat de gege vens in die begintijd al op papier werden bijgehouden want het koor was toen nog niet zelfstandig. Je hoefde geen contributie te betalen. Het koor was gewoon onderdeel van de kerkgemeenschap". In die beginperiode was alleen voor de sopranen muziek op papier be schikbaar. „Dat was gewoon het kerkbundeltje. Daarin stond de melo die van psalmen en gezangen aange geven. En dat was de partij die sopra nen zongen. Later werd een bundel aangeschaft zodat ook de andere par tijen de muziek op papier hadden". Hoogtijdagen De repetities van het kerkkoor wa ren een voorbereiding op het zingen in de kerk met hoogtijdagen zoals Pa sen, Pinksteren en Kerstmis. „En als iemand van de koorleden trouwde". Bij dat zingen in de kerk stonden de koorleden vroeger achterin het ge bouw. „We stonden op het zevenjot. Zo noemden we de groep banken ach terin de kerk die opliep in hoogte". Het zevenjot is na de restauratie van de kerk verdwenen en ook de ou de consistorie is vervangen door een winterkerk waar het koor nu weke lijks repeteert. Maar de doelstelling waarvoor men dat doet is dezelfde gebleven. Met hoogtijdagen zingen in de kerk. „Trouwerijen hebben we niet meer zo vaak. Omdat tegen woordig jongeren niet meer zo snel lid worden van liet koor. Maar nu hebben we elk jaar in september een kooravond. Een soort uitvoering in de kerk waarbij we samen met een ander koor of muziek gezelschap zin gen". De oprichting van hot Nederlands Hervormd Kerkkoor viel indertijd bijna samen met het begin van de Tweede Wereldoorlog. „Ja. ds Sio/en kwam in februari langs de demvn en in maart begonnen we met de repeti ties. Ondanks de oorlog hebben we enkele jaren elke week koorrepetitie gehad tot de evacuatie in 1944". Het koor werd in die beginperiode geleid door de heer Hogendoorn uit Zierik- zee. Dirigenten Mevrouw Van der Linde herinnert zich nog precies de andere dirigenten die daarna het koor korte of langere tijd leidden. „Na Hogendoorn heb ben we korte tijd A. van Oeveren ge had. Dat was de schoolmeester in Dreischor. Daarna kwam Kees Ever wijn uit Zonnemaire. Hij was al lan ger dirigent van de zangvereniging Streven naar Beter. En toen heeft hij ruim 25 jaar ook het kerkkoor geleid. Het was geen strenge dirigent. Maar hij stond er wel op dat we iedere week kwamen. Als er niet veel zan gers waren had hij het niet naar zijn zin". P. Karman en J. Schults uit Zie- rikzee hadden daarna een aantal ja- ren de leiding over het koor. „En toen kwam Jaap Knuist. Dat was nadat het koor al 20 maanden stil lag omdat we geen nieuwe dirigent konden vin den". Knuist, die op Schouwen-Dui- veland vooral muziekgezelschappen dirigeert is sinds 1982 dirigent van het kerkkoor; Na al die jaren heeft mevrouw Van der Linde nog- steeds plezier in het zingen. „Ik vind het al 54 jaar leuk om te doen. Meestal is het een ont spanningsavondje omdat je de ande re koorleden al jaren kent. Maar het is niet altijd ontspanning hoor, Soms is het net andersom. Als we bijna moeten optreden is het meer span ning dan ontspanning". vervolg pagina 5 Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mistbanken. Overdag af en toe zon. Vooral in de middag en avond enkele buien, mogelijk met on weer. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk uit weste lijke richtingen, in de nacht weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 14 mei Zaterdag: Zonneschijn: 407c Kans op neerslag: 507c Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noord 3 Zondag: Zonneschijn: 507c Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 Maandag: Zonneschijn: 507c Kans op neerslag: 30*7 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei Zon op 05.52, onder 21.21 Maan op 23.50,-onder 06.02' Laatste Kwartier: 17 mei (21.45) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook het komende etmaal wordt ons weer bepaald door een kleine depressie, die vooral in de ho gere luchtlagen goed is ontwikkeld. De treksnelheid van deze depressie is erg klein en de richting waarin dit weersysteem zich beweegt is zeer moeilijk te voorspellen. Volgens de berekeningen van gistermiddag en vanochtend zal de kern uiterst lang zaam vanaf de Noordzee juist via ons land naar zuidwest-Duitsland ver plaatsen. In de nabijheid van deze kern kunnen zich gemakkelijk buien vormen. Dit gebeurt vooral in de middag en avond. Tussen de buien door komen opklaringen voor. Tij dens deze opklaringen kunnen de ko mende nacht bij weinig wind enkele mistbanken ontstaan. Ook overdag waait het niet hard. De aanstromen de lucht wordt geleidelijk iets kou der. Vrijdagmiddag wordt het daar om niet warmer dan zo'n graad of 16. OOSTERLAND - Twee personen auto's werden beschadigd bij een aanrijding die dinsdag plaatsvond op bet kruispunt Oud-Heiligenweg Leuvenstraat. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 13.50 uur toen mevrouw A. van G. uit Oosterland het kruispunt met haar auto naderde komende vanuit de Leu venstraat. Zij zou geen voorrang heb ben verleend aan J. T. uit Dreischor die over de Oud-Heiligenweg kwam. Bij de botsing die plaatsvond liepen beide voertuigen lichte materiële schade op. Maandag - Dinsdag - Donderdag Vrijdag al he! nieuws van Schouwen-Duiveland bi| u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode' En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedri|vige leven op Schouwen-Duiveland VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wi| willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken /l!Rtk/lts< hi n MI imsBom fcl Plaats Handtekening Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zienkzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1