Een Bruenaar als toeschouwer van The Battle of Brittain Op buitendijkse gebieden mag nog zeekraal worden geplukt THUMP Moederdag yiim'tiiTBi* Port Zélande Vijf jaar zwerven over alle wereldzeeën (III) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verdeling van portefeuilles rond Wethouder Loschacoff loco burgemeester Brouwershaven In afwachting van het officieel aanwijzen van buitendijkse gebieden van de Oosterschelde tot beschermd natuurgebied Vergadering commissie financiën Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 mei 1990 Nr. 24740 3 Met de nodige toeters en bellen hebben René Coltof en de zijnen Port Zélande dit weekend overgedragen aan Gran Dorado. Een vakantiedorp, waar in hoogtijdagen (de bedrijfslei ding hoopt 365 dagen per jaar) tot 4000 mensen hun vakantie doorbren gen. Mensen met een redelijk bud get, want ze kiezen voor kwaliteit. Met andere woorden; een groep waar ook de Schouwen-Duivelandse on dernemers blij mee moeten zijn. Maar ja, dan moet er wel wat on dernomen worden. Gedeputeerde Ventevogel kan wel zeggen, dat Port Zélande een positieve uitstraling zal hebben op de regio, maar zo vanzelf sprekend is die toeh niet. Zal het Gran Dorado-management er im mers niet alles aan doen om haar gas ten binnen de poorten te houden. De diverse restaurantjes en attracties als het zwembad en de diverse spor tieve mogelijkheden, dragen daar aan bij. Nee, wil Schouwen-Duiveland pro fijt hebben bij het nieuwe vakantie dorp, dan moet ze erop inspringen. Hoe? Als ondergetekende zo onder nemend van geest zou zijn, dan had hij al lang een eigen krant gehad. Maar er zijn diverse creatieve gees ten in de regio, die wel concrete ideeën hebben. Het is in ieder geval een uitgelezen mogelijkheid om eens aan de zo fel begeerde seizoensver lenging te werken. Wie had enkele jaren geleden kunnen dromen, dat er op steenworp afstand van Schou wen-Duiveland continue enkele dui zenden toeristen zouden verblijven 365 dagen in het jaar. Daar moet je toch wat mee kunnen doen? AvdW In de inlagen is het plukken van zeekraal verboden. (Foto: Joop van Houdt). (13 mei) Voor een waardevol kado in Briljant - Goud - Zilver of Horloges J/r/f J -r Dam 10 - Zierikzee APELDOORN - De gasprijs zal op 1 juli 1990 met 2,5 cent (inclusief BTW) omhoog gaan. Dat heeft de Vereni ging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (VEGIN) be kend gemaakt. Voor gemiddelde De afgelopen weken werd een aan tal van hen bij het plukken van de eerste zeekraal geconfronteerd met de politie die waarschuwingen en zelfs boetes uitdeelde. Volgens De Wilde kwam dat omdat de mensen zeekraal plukten op de binnendijks gelegen inlagen van de Oosterschel de. ,,Het binnendijks gelegen gebied van de Oosterschelde is op 25 mei 1989 al door de minister aangewezen als beschermd natuurgebied". Een aanwijzing die onder andere inhoudt dat er ook geen zeegroente geplukt mag worden. Particuliere gebieden Volgens De Wilde wo2'den voor of gezinnen zal deze verhoging een extra op 25 mei aanstaande ook de buiten- uitgave van ongeveer zestig gulden dijks gelegen gebieden van de Oos- per jaar betekenen. De stijging van terschèlde die'particulier eigendom de gasolieprijs h'eeft volgens 'de VE- 1 zijn' aartgeVèzen' alS' he'schèrmd na- GJN, deze verhoging noodzakelijk ge: tuurgebied. „Op die-gebieden kon maakt. men toch al geen zeekraal plukken, Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80, De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW Advertentie BROUWERSHAVEN - S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter ZIERIKZEE - Op de buitendijkse gebieden van de Oosterschelde mag dit voorjaar nog zeekraal worden geplukt. Op de binnendijks gelegen gebieden, de inlagen, is het plukken van deze zeegroente al sinds 25 mei 1989 verboden. Dat blijkt uit een toelich ting van de adjunct-consulent natuur- milieu- en faunabeheer Zeeland van het ministe rie van landbouw en visserij, W. de Wilde. Over het al dan niet mogen plukken van zee kraal is bij de vaste 'plukkers' onduidelijkheid ontstaan. kan daar volgens De Wilde nog vrij zeekraal worden geplukt. De periode dat de zeekraal groeit valt in mei en duurt ongeveer vier weken. Diverse gemeenten op Schouwen- Duiveland; Duiveland, Zierikzee en Bruinisse, hebben er bij het rijk op aangedrongen om ook na het aanwij zen van de Oosterschelde tot be schermd natuurgebied enkele gebie den uit te zonderen van het plukver- bod van zeekraal. Volgens de gemeen tesecretaris van Duiveland, F. C. Die- leman heeft men hierop nog geen reactie gehad. De gemeente Duive land wil met name het scborrenge- bied van de Oosterlandse slikken (de slikken van Viane) bestemmen als ge bied waar men zeekraal mag'blijven plukken. De gemeenteraad van Zierikzee vindt het maatschappelijk belang van het kunnen plukken van zeekraal zo groot dat men van mening is dat in ruime mate ontheffing moet kunnen worden verleend voor het hele bui tendijkse gebied van de Oosterschel de dat in de gemeente ligt. De gemeente Bruinisse vindt het onjuist als de lokale bevolking die sinds jaar en dag in het voorjaar zee kraal plukt, daarin zou worden be perkt door het aanwijzen van de Oos terschelde als beschermd natuurge bied. Daarom heeft men de rijksover heid per brief gevraagd het plukken van zeekraal te blijven toestaan op de Plaat van Oude-Tonge; het buiten dijks gebied dat ligt tussen het Gre- velingenrestaurant en de Grinddam. Bruinisse vindt dat niet mag worden opgelegd dat mensen hiervoor ver gunning zouden moeten vragen. De gemeenten Westerschouwen en Middenschouwen hebben geen initia tieven genomen om aan de rijksover heid te vragen de buitendijkse gebie den in hun gemeente of delen daar van toegankelijk te houden voor het plukken van zeekraal. ZIERIKZEE - Donderdag 10 mei vergadert de commissie financiën van de gemeente Zierikzee. De verga dering wordt gehouden in het stad huis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commissiever gadering komt onder meer het voor stel aan de orde om extra geld be schikbaar te stellen voor de huur derscommissie aanleunwoningen De Wieken. Ook wordt de vraag aan de commissie voorgelegd of de gemeen telijke bijdrage verhoogd kan wor den van 500,- naar 600,- Beveiliging Verder komt het voorstel om 17.450,- ter beschikking te stellen voor het aanbrengen van beveili gingsapparatuur in bijzondere basis scholen ter sprake. In molen De Hoop moeten twee koppels maalstenen ge restaureerd dan wel vernieuwd wor den. Ook dient een nieuw fokwiek- systeem aangebracht te worden. Alles bij elkaar een kwarwei van 90.000,-. Het overgrote deel van die investering is voor rekening van het rijk. Voor de gemeente blijft een in vestering van 4.500,- over. Ten behoeve van de oplevering van het terrein aan het Groeneweegje waar de tweede sporthal moet komen stelt het college voor 3.315,- be schikbaar te stellen voor het ontgra ven van stobben van bomen en strui ken. Het college vindt dat de kosten van het slopen van de fundering van het Scouting-gebouwtje voor reke ning van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland dienen te ko men. sé opleidingsschip moet naar Ports mouth gebracht worden, een mooi karweitje voor de G 15 want ook dat schip moet naar het dok. De repara ties duren langer dan gepland. Op 10 augustus duikt een Duitse Stuka op het schip. De bommen die hij laat vallen treffen niet het schip, maar komen op de kade terecht. Ver schillende huizen worden vernield. De schuilkelder krijgt een voltreffer en dat kost twintig mensen het leven. De bemanning van de G 15 komt met de schrik vrij. In die tijd ontmoet Jan de Ronde weer een bekende, een makker uit Bru: Jan Padmos. Hij werd in sep tember 1939 onder de wapenen geroe- •pen en stak in de meidagen van 1940 met een trawler vanuit IJmuiden over naar Engeland. Na de capitulatie van Frankrijk en de afwijzing van Churchill op het voorstel van Hitier om vrede te slui ten wordt de luchtoorlog sterk opge voerd. De periode van augustus tot oktober zal later bekend worden als The Battle of Brittain. De slag om Engeland wordt in de lucht uitge vochten. Verliezen Goering leidt de luchtslag vanaf de Franse kust. Hij brengt de Engelse luchtvloot grote verliezen toe. De En gelsen verliezen in tien dagen 150 toestellen waarvan de piloten er het voor het meerendeel levend vanaf tenzij met toestemming van de eige naar". Naar verwachting van de adjunct-consulent zullen de overige buitendijkse gebieden van de Ooster- schelde in de loop van 1990 ook wor den aangëwezeh tot staats-natuurge- bied. Dat houdt in dat men vanaf dat moment ook in deze gebieden geen zeekraal meer mag plukken. Of, als de minister ingaat op verzoeken van diverse gemeenten, alleen als men daarvoor een vergunning aanvraagt. Zolang de aanwijzing van de bui tendijkse gebieden (die niet van par ticulieren zijn) tot st^ats-natuurge- bied nog niet heeft plaatsgevonden is door de leden van het Brouwse college van b en w ge kozen tot loco-burgemeester van de gemeente Brouwers haven. Tot nu toe vervulde Ph. J. van Ast deze functie, maar de oud-wethouder is gestopt met zijn bestuurlijke werkzaamheden voor de gemeente Brouwershaven. Zijn plaats als wethouder wordt in genomen door VVD-raadslid J. 'K. Goemans. Het Brouwse college van b en w bestaat nu uit burgemeester L. N. Labruyère en de wethouders Lo schacoff en Goemans. Verdeling portefeuilles Zij zijn onderling overeen gekomen dat Labruyère de portefeuilles poli tie, lir'andweer, openbare orde en vei- brachten. De Duitsers moeten echter nog veel grotere verliezen incasseren. Zij verliezen 700 vliegmachines plus de bemanningen. Eind augustus volgt opnieuw een aanval waarbij de Duitsers 600 toestellen verliezen en de Engelsen 111. Zwaar zijn de verliezen van de burgerbevolking in zuid- en zuid oost Engeland. ligheid, personeelszaken, automati sering, financiën, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, milieu en volkshuisvesting op zich neemt. Wet houder Loschacoff beheert de porte feuilles sociale zaken, onderwijs, sport, culturele zaken, welzijn, jeugd- en jongerenwerk en ouderen beleid. Wethouder Goemans gaat openbare werken, recreatie, economi sche zaken, landbouw en verkeer doen. Verder wordt Labruyère voorzitter bij de vergaderingen van de advies commissie volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Goemans bij de ver gaderingen van de adviescommissie Recreatie en openbare werken. En Loschacoff bij de vergaderingen van de adviescommissies onderwijs, wel zijnsbeleid en de beheerscommissie Dorpshuizen Brouwershaven. BRUINISSE - WO II: Nederland is al platgewalst door de Duitsers. België en Noord-Frankrijk zijn ook al in Duitse handen gevallen en Hitier richt nu zijn aandacht op Groot-Brittannië. The Battle of Brittain barst los in het luchtruim. Jan de Ronde Janszoon uit Bruinisse, En gelandvaarder tegen wil en dank, is er getuige van. Van een afstand, want hij ligt met zijn schip in Portsmouth. De Engelsen weten wonder boven wonder hun vaderland weer te bereiken, geholpen door de mist. De Eerste Wereldoorlog werd in bloed en modder gesmoord in de vel den van Vlaanderen en Noord- Frankrijk. De strijdende troepen groeven zich in en vier jaar lang werd een loopgravenoorlog gevoérd. Als mollen bouwde men gangen onder de grond en van tijd tot tijd werden en kele honderden meters terreinwinst geboekt, maar dat ging vaak ten koste van duizenden jonge levens. Dikke Bertha De Duitsers ontwierpen een reus achtig kanon waarmee men granaten tot in Parijs kon schieten. Kanonnen die bekend stonden onder de naam Dikke Bertha. In Nederland zong men in die tijd; De Duitsers beschie ten Parijs, met rode en witte radijs. Later beschrijft Remarque de gruwe len van die eerste wereldbrand in zijn boek 'Am Westen nicht neues'. Waar Remarque de waanzin van de oorlog aan de kaak stelde en. velen met een gebroken geweertje op hun revers rondliepen werd door sommi ge onheilsprofeten dc Tweede We reldoorlog voorspeld. Het wachten, zo zeiden zij, was slechts tot het Duitse leger sterk ge noeg zou zijn om aan te vallen. De on heilsprofeten zouden gelijk krijgen en onder meer Nederland werd daar van de dupe. In een bliksemoffensief werd Nederland platgewalst door het Duitse leger. De Franse Maginot-linie was het volgende doel van de Duit sers. Op 27 mei bereikten de Duitse troepen de kanaalhavens. Wat in de Eerste Wereldoorlog in vier jaar niet gelukt was lukte nu in 17 dagen. Blitz 'Hang de was maar aan de Sieg- fried-lijn werd nog spottend gezon gen begin 1940, maar wasbaas Hitier trok met zijn legers steeds dieper Frankrijk. De Maginot-linie werd verwoest. De stuka's van de Luftwaf fe, de parachutisten en daarachter de alles verpletterende pantserwagens: ze kwamen als een volslagen verra sing voor iedereen. i Vijf oorlogsdagen kostten Neder land 2890 doden en 6089 gewonden en intussen werden de geallieerde le gers langs de kanaalkust van Frank rijk in het nauw gedreven. Een vlucht naar Engeland was alles dat overbleef. Geholpen door een paar mistige da gen konden vanuit Duinkerken 225.000 Engelsen en 113.000 Fransen ontsnappen naar Engeland. Dertien duizend doden en 40.000 gevangenen bleven achter. De ontruiming van het Europese vasteland werd uitgevoerd met 220 grote en kleinere marinesche pen en allerlei particuliere scheepjes. Zelfs inwoners van London waagden zich in kleine scheepjes naar Frank rijk om het buiten spel gezette leger over te varen. Toeschouwer Dit alles zag Jan de Ronde. Van een afstand. Tot hen die vanuit Zeebrug- ge naar Engeland overstaken behoor de ook Flip Steketee, die later in Bruinisse opzichter bij de visserijpo- litie zou worden. Steketee kwam uit Yerseke en hij kende Jan de Ronde zo als de meeste inwoners van Bruinisse die op en aan het water werkten. i Steketee was altijd een joviaal ie mand en de vriendschap tussen hem en Jan de Ronde werd in Engeland bezegeld. Steketee kwam bij de Sweepers, de mijnveegdienst, te recht en bij zijn terugkeer in Neder land in 1944 sierden enkele onder scheidingen zijn borst. De overtocht uit Frankrijk naar Engeland was nog in volle gang. De G 15, het schip waar Jan de Ronde op diende, kreeg eind mei het bericht dat men patrouilledienst moest gaan doen en dat het begeleiden van kon vooien een van haar eerste oorlogsta- In Engeland ontmoette Jan de Ronde de onlangs overleden Flip Steketee. op de foto de eerste dag na zijn thuiskomst' wandelend met vrouw en dochtertje van wie hij viereneenhalf jaar gescheiden was geweest. Jan de Ronde schrijft er weinig over in zijn dagboek. In de derde fase, waarin vooral de kust en de schepen het doelwit zijn van de Duitsers, wordt door Duitsland alles op alles gezet om de Londenaars te demorali seren. De Londenaars negeren echter het bevel uit de stad weg te trekken. In drie maanden worden 13.000 men sen gedood en vallen 22.000 gewon den. See Löwe In Europa wordt door Duitsland de operatie See Löwe voorbereid. Van Rijnkasten wordt de kop gesloopt zo dat tanks en andere voertuigen ge makkelijk in en uit het schip kunnen rijden. Ze liggen iedere dag bij groe pen in de vluchthaven van Bruinisse. Voor landingen in Kent en Sussex heeft Hitier 22 divisies gereed. Ze zullen hun doel, landen in Engeland, nooit bereiken. De schepen zijn voor niets ontkopt, zo zal later blijken. Al beweert Hitier het tegendeel. (wordt vervolgd) S. A. Jumelet Azn. ken zou worden. Als eerste taak kreeg men het ophalen van een aan gevaren Grieks schip. Jumelet Teruggekeerd in Falmouth lag daar de Meerland met aan boord de Bruse marine-mannen Marien en Chris Ok- kerse. Half juni omtmóet Jan de Ron de weer een plaatsgenoot: Jacob Ju melet, de zoon van Adriaan Jumelet Jacz. en Saartje Vijverberg. Jumelet was opvai*ende van de Westerland, een koopvaardijschip. De G 15, waar op De Ronde voer, kreeg opdracht het schip te escorteren naar Bristol en la ter naar New Port. De havenplaatsen aan de Engelse zuidkust werden ondertussen hevig onder vuur genomen door de Duit sers. 's Nachts werden de steden ge bombardeerd. Ook London heeft het zwaar te verduren. In juli ziet Jan de Ronde een hem bekend schip: de Douwe Aukes waar op hij in 1930 tijdens zijn diensttijd zijn opleiding kreeg. Het Nederland-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3