Succesvolle jaaruitvoering van Zierikzeese muziekschool Horeca Schouwen-Duiveland blijkt niet erg in trek op arbeidsmarkt JA gaat op oude voet verder VVV-bestuur Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorlopig geen geld voor tweede sluis S. Erbrink in Surprise-show Van Oudhollandse liedjes tot modern klassiek „Het is hopeloos. Het wordt steeds moeilijker om aan personeel te komen GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 MEI 1990 146ste jaargang Nr. 24740 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Eerlijkheid is de beste tactiek. Benjamin Franklin Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden. Overdag perioden met zon en vooral in het oosten van het land kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur van om streeks 16 graden in het kustgebied tot rond 21 graden in het oosten. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 12 mei: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 mei Zon op 05.55, onder 21.18 Maan op 21.38, onder 05.10 10 mei Zon op 05.54, onder 21.20 Maan op 22.47, onder 05.32 Laatste Kwartier: 17 meL(2l.45) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In de algemene drukver- deling komt morgen weinig verande ring. Een zwak lagedrukgebied nabij Schotland komt langzaam naar onze omgeving maar zal ons niet voor don derdag bereiken. In de vrij vochtige lucht ontstaat vannacht en morgen ochtend ook weer plaatselijk mist en de temperatuur daalt naar ongeveer 7 graden. Overdag als de zon aan kracht wint verdwijnt de mist en ko men er zonnige perioden voor. De meeste kans daarop is in het kustge bied. Landinwaarts wordt het war mer en dan kunnen in de middag regen- of onweersbuien tot ontwikke ling komen. Er staat een zwakke tot matige wind die uit een zuidwest tot westelijke richting waait. Tolheffing VVD-er Van Zwieten wil alleen tolheffing voor niet-Zeeuwen. (Pag. 2). Zeekraal Op buitendijkse gebieden mag zeekraal wor den geplukt. (Pag. 3). Streekgedicht In de serie streekgedichten deze keer een bij drage van mevrouw C. Dalebout-van Zalm. (Pag. 4). Pupillenkar AV Delta Sport neemt unieke pupillenkar in ge bruik. (Pag. 7). ZIERIKZEE - De samenstelling van de VVV Zierikzee blijft ongewij zigd. Tijdens de gebruikelijke maan delijkse bestuursvergadering werd maandagavond ook aandacht be steed aan de uitlatingen van voorzit ter mr G. Nijland tijdens de onlangs gehouden voorjaarsvergadering. Maandagavond bleek het voltallige bestuur echter in de huidige sa menstelling voort te willen gaan. Het gegeven dat voorzitter Nijland een man is die het hart op de tong heeft, bleek tijdens de voorjaarsver gadering niet door iedereen te wor den geaccepteerd. Enkele bestuursle den gaven te kennen dat die uitspra ken (hoe terecht ze ook mogen zijn) wel erg raak waren. ,,Tot afzeggingen hebben deze uitspraken tijdens de laatste VVV-vergadering geenszins geleid" laat Nijland in telefonische reactie weten. BRUIN1SSE - Voor de bouw van een tweede sluiskolk in de Kram- mersluis ten dienste van de recreatie vaart is voorlopig geen geld, voor 1.997, zal een tweede sluis voor ple zierjachten zeker niet worden verwe zenlijkt. Dat heeft minister Maij- Weggen medegedeeld aan gedepu teerde staten van Zeeland. Vooral in de zomermaanden is het dikwijls chaotisch druk bij het Krammersluizencomplex omdat de Zeeuwse Stromen en het Grevelin- genmeer gezochte doelen zijn voor de recreatievaart. Bij de aanleg van de sluis was al re kening gehouden met - een tweede doorvaart voor pleziervaartuigen maar omdat de kosten van de Delta werken de raming met miljarden ver re overschreden is die sluis toen ge schrapt en slechts gedeeltelijk aangelegd. Mogelijkheden om van de sluis voor de duwvaart gebruik te maken bleven er wel en door de aan leg van meer remmingswerken, was en is dat ook een mogelijkheid voor jachten, maar ideaal is een en ander niet. ZIERIKZEE - De 20-jarige Saskia Erbrink uit Zierikzee is vrijdag U mei te zien in de Surprise-show van Hennie Huisman. De show wordt uit gezonden via RTL Veronique. De opnames zijn maandagavond gemaakt. Saskia had ooit uit haar mond laten vallen dat zij weieens een kamelenrace met Hennie Huisman zou willen houden. Een klasgenoot had dat in haar oren geknoopt en schreef naar Veronique. De kamelen- race werd gehouden op het strand van Scheveningen. Opgeblazen Volgens Nijland is de hele zaak nogal opgeblazen. „Binnen het be stuur is niet één keer gesproken over opstappen" aldus mr Nijland die stelt dat hij dergelijke uitlatingen al leen in het belang van de promotie van Zierikzee heeft gemaakt en nooit ,,op de man heeft willen spelen". Vol gens de VVV-voorzitter is de kwestie maandagavond in goede harmonie besproken en uitgepraat. Besloten is dat ieder bestuurslid zich op eigen wijze maar daarbij rekening hou dend met eikaars standpunten in blijft zetten voor de VW-Zierikzee, cq de promotie van de stad. De commotie is ontstaan door uit latingen van VW-bestuursleden te genover de regionale media. Uit die uitspraken kon worden opgemaakt dat er een patstelling dreigde, door dat het opstappen van de voorzitter bepleit werd. Ingespannen turen twee jeugdige musici naar hun muziekboek. Tijdens zo'n jaarlijkse uitvoering mag er immers niets mis gaan. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vaders, moeders, grootouders, broertjes en zusjes, ze waren maandagavond allemaal naar de Con certzaal in Zierikzee gekomen om te kijken en vooral ook te luisteren naar de muzikale verrichtingen van hun kind, kleinkind, broertje of zusje tijdens de jaarlijkse uitvoering van de Schouwen-Duivelandse vestiging van de Zeeuwse.Muziekschool. Ook dit jaar speelde deze jaarlijkse muziekuitvoering zich weer af in de Concertzaal, die na een onderbreking van enkele'jaren steevast als onder komen dient voor de leerling-muzi kanten. Waar een concert soms geken merkt wordt door een haast rigide ingetogenheid, ging het er maandag avond tijdens deze jaaruitvoering weliswaar geordend maar toch ook ongedwongen aan toe. De korte mu ziekstukken, variërende van klas siek tot populair en gebracht door verschillende (hoofdzakelijk gelegen heids) ensembles zorgden voor een uitermate afwisselend geheel. Groepsgebeuren Die jaarlijkse muziekuitvoering is, zo verduidelijkte directrice Ellen gard Jense van de muziekschool niet bedoeld om de schijnwerpers te rich ten op de bollebozen, maar op het groepsgebeuren. Daarnaast geeft de ze jaarlijkse presentatie ook een to taalbeeld van wat zich achter de mu ren van het gebouw aan het Kerkhof, waar de muziekschool is onderge bracht afspeelt. Dat is heel wat. Niet alleen worden de kleinsten er ingewijd in de gehei men van de muziekleer maar wordt er ook op behoorlijk hoog niveau ge musiceerd en geëxperimenteerd met modern klassieke muziek. Op de al lerjongste leerlingen rustte maan dagavond de last om deze jaai'uitvoe- ring te openen met een drietal Oud hollandse liedjes, waaronder het be kende Daar vaart een man op zee. Be-, geleid door een aantal violisten, gita risten, blokfluitspelers en xylofonisten plus daarbij enig acteer talent maakte hun optreden tot een speels begin van het programma. Iets stemmiger waren de presenta ties van het erfsemble onder leiding van Myra Balkenende en het Elemen tair Ensemble onder leiding van El lengard Jense. Deze laatste groep, be staande uit vijftien tweede en derde jaars leerlingen was het enige vaste ensemble deze avond. Deze andere groepjes waren met het oog op deze avond samengesteld. Na een keer op nieuw te zijn begonnen bracht het Elementair Ensemble zijn Gavotte, Koraal en Variatie en de luchtige Fa- randole zonder haperen ten gehore. vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Het wordt voor een aantal horeca-bedrijven op Schouwen-Duiveland steeds problematischer om aan personeel te komen. „Het is hopeloos. Het wordt steeds moeilijker om aan bedienend personeel te komen", stelt P. van der Putten van restaurant De Schelphoek bij Serooskerke. En hij is niet de enige die problemen heeft met het vinden van vakbekwaam personeel. „Het is een bekend probleem", stelt G. van der Wielen, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Zierikzee. „Het is moeilijk om precies aan te geven waar hem dat in zit, maar de hoofdoorzaak is dat de druk op de arbeidsmarkt steeds groter wordt. En vooral jongeren blijken werk in de horeca niet aantrekkelijk te vinden". Een telefonische rondgang langs een aantal horecabedrijven op Schouwen-Duiveland levert uiteenlo pende reacties op. De een zegt bijkans wanhopig te worden omdat op adver tenties waarin men om personeel vraagt soms geen enkele reactie komt. De ander zegt geen problemen te hebben met de personeelsvoorzie ning. „Alleen is het wel lastig om in vallers te krijgen", aldus de heer Prince van hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. „Maar verder hebben wij geen problemen met de personeels voorziening". Steeds lastiger Restaurateur Van der Putten be hoort tot de groep die steeds meer moeite heeft om vakbekwaam perso neel te vinden. „Ik moet hier eigen lijk vier man in dienst hebben, maar ik kom niet verder dan twee", aldus Van der Putten. Met veel kunst- en vliegwerk slaagt hij er toch in het be drijf draaiende te houden. Maar dan moeten er zich geen verdere compli caties voordoen. „Een van mijn personeelsleden is op dit moment ziek. Als de ander dan een vrije dag heeft sta ik er alleen met mijn vrouw voor en dan wordt het pas echt lastig. Dan moet er niets tegen zitten anders loopt het spaak", aldus Van der Putten. Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat bij onderbezetting ook ande re aspecten van het bedrijf niet die Briefjes, advertenties; bij een aantal bedrijven haalt het niets uit. (Foto. Joop van Houdt). aandacht krijgen die ze verdienen. De administratie bijvoorbeeld dreigt het kind van de rekening te worden. Er is domweg geen tijd om aan het management van het bedrijf te wer ken. „En dat vind ik in- en intriest", aldus Van der Putten. Beunhazen Zelf is hij met hart en ziel verslin gerd aan het horeca-wezen en het is voor hem moeilijk te begrijpen waar om het zo moeilijk is om aan perso neel te komen. „Ik denk dat het te maken heeft met de afwijkende werktijden en het feit dat je in de ho reca vaak in het weekend moet wer ken. Maar bij een bonafide bedrijf staat daar een goede betaling tegen over. Maar er zitten helaas ook beun hazen in het vak tussen en wat dat be treft moeten de goeden het met de slechten bekopen". N. J. van der Zwan, eigenaar van restaurant Mondragon in Zierikzee en bestuurslid van Horecaf-Zeeland onderschrijft die laatste opmerking van Van der Putten. Hij stelt onom wonden dat bij lang niet ieder hore cabedrijf de beloning in verhouding staat tol het werk. „Er bestaat een goede CAO voor het horeca personeel, en als iedereen zich aan de regels van die CAO zou houden zouden er veel minder proble men zijn", aldus Van der Zwan. In zijn eigen bedrijf zegt hij geen pro blemen te hebben met de personele bezetting. „Ik heb een aantal mensen op jaarbasis in vaste dienst, en dan ligt het heel anders dan dat je perso neel voor het seizoen zoekt". Onaantrekkelijk De soms matige beloning is volgens directeur Van der Wielen van het ge westelijk arbeidsbureau zeker een niet uit te vlakken factor. „Zeker als je daarbij bedenkt dat er soms erg veel uren gedraaid worden in de hore ca. Ik ken gevallen van koks die zo'n 80 uur per week werken. Daarom is het nog moeilijker om koks te vinden dan om bedienend personeel te vin den. De horeca is ook iets dat je moet liggen. Je moet het echt willen, want 'je moet ook iets van jezelf weggeven". Op de vraag wat het arbeidsbureau kan doen om aan de vraag om perso neel vanuit de horeca tegemoet te ko men antwoordt Van der Wielen; „Be middelen en zorgen voor opleidin gen: de kunde opvijzelen". Van der Wielen laat daarbij aantekenen dat omscholing lang niet altijd haalbaar is. „Je kunt een machinebankwerker niet met een schortje voor leren lo pen". Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat de bedrijven zelf ervoor zul len moeten zorgen dat een baan in de horeca, en dan wel speciaal bij hun bedrijf, aantrekkelijk wordt. „Ik denk dat je dan als bedrijf vooral naar de waardering voor het perso neel moet kijken. Er moet keihard ge werkt worden in de horeca en daar moet wat tegenover staan". Port Zélande In het afgelopen weekend overge dragen recreatiedorp Port Zélande werken alles bij elkaar 230 mensen in vaste dienst, waarvan een belangrijk deel in de horeca. Vijfentwintig pro- vervolg pagina 2 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de ZieriKzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon ■>§- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7ltRlk7FES(HE(| \EfETWSEEOE>f U Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop 7onder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1