Port Zélande; een Zuidfranse droom van 150 miljoen gulden Port Zélande; een dorp op zichzelf Veiling levert 140.500 gulden op voor Ronald McDonald Huis Subtropisch vakantiegenot op Kabbelaarsbank Initiatief René Coltof 4 De overdracht: uiterst links de architect Zeelenberg, midden Port Zélande manager Zundorf en rechts René Coltof. Een breedlachende Pim Jacobs. dat nog voor middernacht (de ge meente Goedereede houdt vast aan de zondagsrust) werd onderbroken voor een groots opgezet vuurwerk. Tot in de kleine uurtjes vierden de ge nodigden de realisatie van het pro ject, om daarna als eersten de wonin gen te betrekken op het terrein. Zuid-Hollapd (of toch een beetje Zeeland?) is een vakantiedorp rijker. Een dorp, dat ongetwijfeld zijn uit straling zal hebben op de directe om geving. Ook voor Schouwen-Duive- land verandert er iets. Continue zo'n 3000 vakantievierders op een steeny- worpafstand, die - mits onderne mend Schouwen-Duiveland er han dig op weet in te spelen - best even de Brouwersdam zullen afrijden om een kijkje te nemen in bijvoorbeeld het monumentale Zierikzee. KABBELAARSBANK - Een droom is werkelijkheid geworden; een droom van 150 miljoen gulden, waarmee 350 mensen hun boterham kunnen gaan verdienen. Een droom, waarin op slechts vijftien hectare grond 722 schilderachtige woningen zijn neergezet, die je doen wanen in een Zuidfrans havenstadje. Een droom, waarin plaats is voor drie- tot vierduizend gasten. Port Zélande op de Kabbelaarsbank is een feit en initiator René Coltof heeft het zaterdag samen met Macobouw overgedragen aan de nieuwe eigenaar Gran Dorado Leisure nv. En wel onder tot de verbeelding sprekende weersomstandigheden, waardoor het nieuwe vakantiedorp meteen al de eerste dag volledig tot zijn recht kon komen. Hoewel Port Zélande zich op Zuid- Hollands grondgebied bevindt, heeft het geografisch meer binding met Zeeland. Of zoals de Zeeuwse gede puteerde J. B. Ventevogel het zater dag zei: ,,Wat maakt het uit, dat het een paar honderd meter buiten onze provincie ligt. Die uitstraling is er toch wel". Een uitstraling, die alleen al zichtbaar gemaakt wordt door het gegeven, dat een kwart van het Port Zélande-team van Schouwen- Duiveland komt. Volgens pr-man Dean van der Wekke is er goed sa- mehgewerkt met hét arbeidsbureau in Zierikzee. Overigens was de reac tie op de vacatures in de diverse kran ten overweldigend. ,,Port Zélande heeft mensen een jaarbetrekking aan te bieden. Dat is voor velen interes sant natuurlijk", aldus Van der Wek ke. De Port Zélande-droom is zo'n jaar of vier geleden ontstaan. De architect Matthijs Zeelenberg uit Ouddorp wilde invulling geven aan het be stemmingsplan, dat op de Kabbe laarsbank rustte. Hij vond in René Coltof een enthousiaste projectont wikkelaar en vanaf dat moment werd Port Zélande (eerst figuurlijk) steen tje voor steentje opgebouwd met res taurant de Schelphoek in Seroosker- ke als onderhandelingslokatie. Daar werden veel afspraken bezegeld, die hebben geleid tot het tot de verbeel ding sprekende vakantiedorp. Verrast Wie vanaf Schouwen de Brouwers- dam oprijdt wordt al snel verrast door het vakantiedorp op de Kabbe laarsbank. Zeelenberg heeft gekozen voor een Zuidfranse aanblik, waarbij pittoreske huisjes - gelegen aan het water en voorzien van alle luxe - tesa- men een havenstadje vormen, waar het goed toeven is. Port Zélande on derscheidt zich van andere parken, doordat het een gegroeid stadje lijkt. Geen park, dat in zijn totaliteit in en kele maanden is neergezet. Nee, een dorpje met een geschiedenis. Maar die bouwgeschiedenis heeft toch maar twee jaar geduurd. Alle huisjes zijn gesitueerd rond de Gran Place; een met glas overkoe peld centrum met daarvoor een groot stijlvol plein, dat uitermate geschikt is voor uiteenlopende doeleinden. De diverse restaurantjes en bars hebben Frans klinkende namen gekregen en daarin doet dat ene Engelse 'Chick'n burger' de bezoeker de wenkbrau wen wat fronsen. De Gran Place maakt van Port Zélande een elkweer- voorziening. Want een temperatuur van 28 graden op de dag van de over dracht behoort in Nederland toch tot de uitschieters. Maar'het vele glas in de Gran Place geeft de bezoeker ook bij slecht weer de indruk in de open lucht te bivakkeren onder aangena me temperaturen. Geen nieuw concept overigens, want wie ooit een bezoekje heeft ge bracht aan bijvoorbeeld Vossemeren van CenterParcs herkent het. Alleen, Port Zélande heeft er in haar streven naar kwaliteit een schepje luxe bo venop gedaan. Of zoals Zeelenberg het zelf zegt: 'Gran Dorado heeft de vlag vandaag overgenomen'. Kwali teitsverbetering is het sleutelwoord in de recreatie van vandaag de dag. En hoewel projecten van deze om vang in Nederland voorlopig niet te verwachten zijn, is er volop werk in bijvoorbeeld Duitsland, Noord- Frankrijk en Engeland. Maar de gas ten stellen wel die ene belangrijke voorwaarde: kwaliteit. En daarvoor tast men wel in de buidel. Een ver blijf op Port Zélande kan niet tot de. low-budget vakanties gerekend wor den. Maar ook hier kun je het zo duur maken als je zelf wilt. Voor het meest luxe appartement - Monaco genaamd - betaalt de gast voor een week 3000 gulden. Maar ja, dan heb je je eigen sauna, geniet je van de CD-spelcr en behoort de magnetron tot een van de keukengemakken Zonuren Een aantal villa's ligt aan het strand en biedt een schitterend uit zicht over het Grevelingenmeer. En het spreekt voor zich, dat Gran Dora do het meteorologisch gegeven dat Port Zélande jaarlijks gemiddeld 1700 zonuren krijgt toebedeeld, met beide handen zal aangrijpen. Want ondanks de vele elkweervoorzienin- gen, variërend' van een subtropisch zwembad tot bowlingbanen, komt het vakantiedorp pas echt tot zijn recht met een stralende zon. Dat geldt zeker voor Port Marina, een exclusieve jachthaven bij het dorp, dat beheerd gaat worden door Coltof zelf. Elk jacht heeft de be schikking over een eigen steiger met energie, telefoonaansluiting en kabel-tv aansluiting. De jachthaven telt momenteel 360 ligplaatsen, waar van inmiddels de helft verhuurd is. Als de haven klaar is telt het 650 lig plaatsen. Op dezelfde plaats komt een verkoopcentrum voor zeil en mo torjachten, alsmede een makelaar voor gebruikte boten. Het verkoop centrum moet het grootste in Europa worden en opent naar verwachting in -maart 1991 de deuren. Tot en met 2 ju Foto Aerocamera - Bart Hofmeester bu. ni is er overigens een botenshow met jachten, die niet alleen qua prijs, maar ook qua inrichting tot de ver beelding spreken. Dat Port Zélande met eigenaar Gran Dorado de verhuurseétor in gaaf (vanaf 23 mei kunnen de eerste gasten het terrein op) is niet de opzet geweest. Coltof had alle woningen afzonderlijk willen verkopen en toen Anton D.reesman (Gran Dorado is van de Vendex-groep) aan de bel trok, werd er pas gepraat over het in een keer overdragen van het project aan Gran Dorado. Toen had Coltof voor 120 woningen al een koopcon tract klaar liggen. Hij heeft ze - zoals hij zijn toehoorders zaterdag toesprak - allemaal moeten ontbin den. Gran Dorado kiest voor de ver huur en heeft de 43-jarige Tino Zun dorf tot 'burgemeester' benoemd. ,,Maar met minder bevoegdheden als U, burgemeester Van Velzen", aldus Zundorf zaterdag tegen Goederee- T.de's eerste burger, i Als con droom werkelijkheid wordt, dan mag dat gevierd worden. En zo geschiedde. Een groot aantal genodigden verzamelde zich zaterdag in de Gran Place, waar Coltof Port .Zélande overdroeg aan Gran Dorado, i Een keur van artiesten (zoals trio Pim Jacobs, Lobo en het Braziliaanse Estrela Dalva en enkele begelei dingsbands) luisterde het feest op, KABBELAARSBANK - Port Zélande is een stadje, dat bestaat uit 722 woningen met een circa 16.000 vierkante meter overdekt centrum. Via de toegangspoort koment met een een plein, dat opgezet is als een amphi-theater, omarmd door twee halfcirkelvormige fonteinen een een overdekt podium. Het plein wordt omsloten door de centrumgebouwen van het stadje. Diverse restaurants en café's hebben hun terrassen, die uitkomen op het plein. Op het plein-kunnen veel dagtoeristen ontvangen worden. Het centrum is opgebouwd uit een overdekt plein met daarin winkeltjes, restaurants enzovooi~t. Het centrum wordt gekenmerkt door zijn drie to rens, pleinen en stadspoorten. Het plein heeft een meditairane sfeer; pastelkleurige geveltjes, luifels, zuidelijke parkbeplanting, veel terras jes, vijvers en fonteinen. Aan de speciale sportbalie kan men reserveren voor tennis, squash, badminton, ieux de boules, zwembad, sauna, surfplank en boot. Het subtropisch bad omvat een golfslagbad, recreatiebad, peuterbad, bui tenzwembad, glijbanen, wildwaterkreek, whirlpools, een badrestau- rant enzovoort. Wie het overdekte plein VeYlaat komt bij de havenpier, waar tachtig drie-kamer-appartementën gesitueerd zijn met hotelservice. Aan de pier kunnen rondvaartboten en passanten afmeren. Als materialen zijn in Port Zélande'veel lichte kleuren gebruikt. De gevels zijn opgetrokken in wit- en pasteltinten en de dakpan is voor het project speciaal op kleur gemaakt. KABBELAARSBANK - Projectontwikkelaar René Col tof heeft met een feestelijke veiling 140.500 gulden bijeen gehaald voor het Ronald McDonald huis; een overnach tingsmogelijkheid voor ouders van kankerpatiëntjes. Tij dens de feestelijke overdracht van Port Zélande gaf hij het goede voorbeeld, door een jacht met ligplaats ter waar de van 50.000 gulden ter veiling aan te bieden. Coltof werd in zijn 'veilingdriften' bijgestaan door de pianist Pim Jacobs en AVRO-medewerker Jack van dei- Voorn. Die hielpen hem bij de verkoop van het jacht. Een en ander gebeurde overigens onder notarieel toezicht van de Zierikzeese notarissen Klaassen en Van Eek. Het duurde slechts enkele minuten totdat Coltof het jacht voor het streefbedrag van vijftig mille had verkocht. Ook andere bedrijven, betrokken bij de totstandkoming van Port Zélan de, werden uitgenodigd om iets ter veiling aan te bieden. En zo werd er nog een jacht ter waarde van dertig duizend gulden verkocht. Ook bóden de Blue Diamonds een optreden aan, dat voor tien mille weg ging. Nadat nog andere zaken geveild werden (zo als een parachutespringcursus) kon Coltof meedelen, dat er maar liefst 140.500 gulden ingezameld was. Ingenomen De vertegenwoordiger van het Ro nald McDonald Huis was bijzonder in genomen met het in recordtijd ingezamelde bedrag. Momenteel zijn er huizen in Amsterdam en Utrecht. Maar er is geld nodig om meer opvang centra te bouwen; eerst in Nijmegen en Groningen. Volgens de vertegen woordiger van de stichting staat het buiten k-ijf, dat het genezingsproces verspeld wordt indien de ouders bij hun kinderen kunnen zijn. Er was grote belangstelling voor de niet aangekondigde veiling. En waar mensen aarzelden om te kopen, haal de Jack van der Voorn ze over met de opmerking dat 'er vast wel voldoen de geld in de zaal aanwezig is'. Dat was ook zo, want een aantal bedrijven schonk buiten de veiling om geld aan het Ronald McDonald Huis. TEKST: A AD VAN DER WOUDEN FOTO'S: JOOP VAN HOUDT Onder toeziend oog van de notarissen Klaassen en Van Eek storten René Coltof en Jack van der Voorn zich op de vei ling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4