Al 65 jaar getrouwd Zierikzee en Duiveland duurste gemeenten op gebied woonlasten Bijna 200 belangstellenden voor bevrijdingsconcert in Grote Kerk 1 Westerschouwen het duhrste voor gezinnen die een woning huren Diefstal vier fuiken Fietsster gewond door inhaal manoeuvre onbekende vrachtwagen Twee auto's beschadigd bij aanrijding in Nieuwerkerk Zeeuws Mannenkoor en Vocaal Ensemble Diefstal uit auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 7 mei 1990 Nr.«'24739 3 KERKWERVE - ,,Het is een grote zegen dat we het mogen heievenaldus de 85-jarige W. Berrevoets tiit Kerkwerve. Gisteren, zondag 6 mei, was het precies 65 jaar geleden dat hij trouwde met C. de Looze. Dat gebeurde in Zierikzee waar de echtelieden elkaar ontmoetten omdat zij slechts enkele straten bij elkaar vandaan woonden. Mevrou w Berrevoets werd 83 jaar geleden geboren in Zierikzee en W. Berrevoets komt uit Kerkwerve. Als kind verhuisde hij met zijn ouders naar Zierikzee. Na hun huwelijk ging het echtpaar in Kerkwerve wonen. Meneer Berrevoets werkte als landarbeider, paardenknecht en in de wegenbouw. Me vrouw Berrevoets deed schoonmaakwerkzaamheden voor derden. Het echtpaar kreeg drie kinderen. Op dit moment heeft men ook elf kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. ..Bijna negen, aan het eind van deze maand". Meneer en mevrouw Berrevoets zijn, op een paar kléine ongemakken na, nog goed gezond en wonen nog zetfstandig in hun huisje aan de Ring in Kerkwerve. Daar werd het (meer dan) diamanten huwelijks feest in hiiiselijke kring gevierd. ZIERIKZEE - Zierikzee en Duiveland zijn op Schou- wen-Duiveland de gemeenten waar men als huurder of eigenaar van een huis de hoogste woonlasten moet beta len. Een uitzondering hierop vormt de gemeente Wester schouwen waar gezinnen die een woning huren hogere woonlasten moeten betalen dan in Zierikzee. Alleen staanden en gezinnen die een eigen woning bezitten zijn in Westerschouwen goedkoper af dan in een aantal ande re gemeenten. Brouwershaven is wat woonlasten betreft de goedkoopste gemeente op Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit een onderzoek naar de hoogte van gemeentelijke belas tingen dat werd uitgevoerd door de districtsraad Zeeland van het CNV. Het onderzoek omvatte de onroerend goedbelasting, de reinigingsrechten en dit jaar voor het eerst ook de ver ontreinigingsheffing die men moet betalen aan het waterschap. De hoog te van de bedragen die men moet be talen zijn verschillend voor al leenstaanden en gezinnen en voor huurders en huiseigenaren. Alleenstaande huurders Alleenstaande huurders zijn het duurste uit als ze in Zierikzee wonen. Ze betalen daar jaarlijks 377,48 aan de drie bovengenoemde heffingen sa men. Als ze in Duiveland wonen zijn ze 364,90 kwijt, in Middenschouwen 360,28 en in Bruinisse 352, 75. Het goedkoopste voor alleenstaande huurders zijn Brouwershaven met 329,26 en Westerschouwen met 325,30. Ook wanneer een alleenstaande een eigen huis bezit betaalt hij het meeste in Zierikzee: 645,40. In Dui veland moet hij of zij 595,90 beta len. In Bruinisse 582,70, en in Mid denschouwen f 568,84. Ook voor alleenstaande huiseigenaren zijn Westerschouwen met 531,25 en Brouwershaven met. 528,25 het goedkoopste. Het maakt voor die groep dus per jaar een verschil van ruim 115 gulden aan woonlasten uit of men in Brouwershaven of Zierik zee woont. Een gezin met twee kinderen dat een huis huurt betaalt het hoogste be drag aan woonlasten in Westerschou wen. Daar kosten onroerend goedbe lasting, reinigingsrechten en veront reinigingsheffing samen jaarlijks f 561,80 voor deze groep mensen. Brui nisse komt op de tweede plaats met 543,75 en Zierikzee op de derde plaats met 541,44. Duiveland op de vierde plaats met 528,90 en in Midden- schouwen betaalt een gezin met kin deren met een huurhuis 524,28 per jaar. Ook voor deze groep is Brou wershaven het goedkoopste met 493,26. Gezin met éigen huis Wanneer een gezin met twee kinde- ZIERIKZEE - A. B. uit Zierikzee moest bij de politie aangifte doen van diefstal van vier fuiken. De fuiken hebben een waarde van ongeveer 500 gulden en bevonden zich in het water langs de Havenweg bij Zierikzee. Ze werden vrijdag gesto len. RENESSE - A. E. G. uit Renesse moest zich onder doktersbehande ling stellen vanwege verwondingen aan haar hoofd. Zij liep die op toen zij ten val kwam omdat zij werd inge haald door een vrachtwagen. De vrachtwagenbestuurder reed door. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 14.00 uur op de Hogezoom tussen Haamstede en Renesse. A. E. G. reed daar op haar fiets in de rich ting Renesse toen zij werd ingehaald door een vrachtwagen die vermoede lijk afkomstig was uit Barendrecht. De inhaalmanoeuvre gebeurde op zo danige wijze dat de vrouw ten val kwam. Zij werd gewond aan haar hoofd. De vrachtwagen reed door. NIEUWERKERK - Op de kruising Deltastraat/Burgemeester van Veenstraat te Nieuwerkerk vond zon dag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden bescha digd. De aanrijding gebeurde om onge veer 17.30 uur. J. M. K. S. uit Spijke- nisse naderde het kruispunt komen de vanuit de Deltastraat en A. J. van der W. uit Nieuwerkerk kwam vanaf de Stolpweg. Volgens de politie zou de Nieuwerkerker op het kruispunt geen voorrang hebben verleend aan de auto uit Spijkenisse. Er ontstond een aanrijding waarbij de auto van J. M. K. S. aan de voorzijde werd inge deukt en de auto van A. J. van der W. aan de rechterachterzijde werd be schadigd. Geen van de inzittenden van de auto's werd bij de aanrijding noemenswaardig gewond. ZIERIKZEE Kustdag In het kader van het landelijke pro ject De Kustdag houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie (de NJN) zondag 13 mei een openbare excursie waarbij aandacht wordt ge schonken aan de Noordzeekust. Deze dag zal de afdeling zich bezig houden mét het bestuderen van het planten en dierenleven aan de Noordzeekust bij de Brouwersdam. Dit gebeurt on der andere door het slepen van een kor door het water en het bestuderen van de vangst. Ook wordt een blik ge worpen op het aanspoelsel. Om 10.00 uur vertrekken de excursiegangers (leeftijd tussen de 12 en 23 jaar) vanaf het ZWN busstation in Zierikzee rich ting Brouwersdam waar bij het ronde parkeerterrein het beginpunt van de excursie is. Meer informatie over deze excursie is verkrijgbaar bij Jappe Beekman, telefoon 01110-13794. RENESSE Ledenvergadering kerkkoor In het koor van de Renesser kerk werd vorige week de ledenvergade ring gehouden van het Hervormd Kerkkoor Renesse. Deze vergadering had dit keer een feestelijk tintje. Omdat de jaarlijkse uitvoering dit jaar niet werd gehou den in verband met stemproblemen van de dirigente, werd op de leden vergadering een aantal jubilarissen gehuldigd. Bij het koor, dat nu 26 jaar bestaat, waren vier leden die in ver band met hun 25-jarig lidmaatschap in het zonnetje werden gezet. Het be- ti*of de dames Dick de Jonge-Blom, Jo Hoogerhuis-den Boer, Bien Dorre- man-Braber en Janny Moerland Vis ser. Na afhandeling van de diverse ver slagen wérden 'de' jubilarissen' gehul digd; Zij werden toegesproken door de voorzitter en ontvingen een oor konde voor 25 jaar trouwe dienst en een jubileumbord met inscriptie. Om de hulde te completeren was er ook voor ieder een boeket bloemen. Na de pauze volgde een gezellig sa menzijn met hapjes en drankjes. Ter omlijsting werden door Jaan Hout man gecomponeerde liedjes door groepjes koorleden gezongen. Verder hadden enkele bestuursle den een variant op het bekende abc- spel bedacht ep uitgewerkt. Ieder koorlid kreeg een letter en een jubila- resse toegewezen met de opdracht daarmee iets te doen. Bijvoorbeeld een gedichtje, een lied, of een anekdo te. Bij elkaar vormde het programma een geslaagde avond. NIEUWERKERK Verkoping De vrouwenvereniging Debora van de Gereformeerde Gemeente in Nieu werkerk houdt dinsdag 15 mei een verkoping in gebouw Salem aan de Molenstraat. Belangstellenden kun nen daar terecht tussen 10.00 en 12.00 land zo mooi en verloren". Een lied dat volgens een van de zangers van het Zeeuws Mannenkoor die de liede ren aankondigde, gevoelens be schrijft die overeenkomen met die van onze landgenoten die 50 jaar gele den werden gedeporteerd. BRUINISSE/WESTENSCHOU- WEN - In de nacht van vrijdag op za terdag werd een ruitje ingeslagen van de personenauto van H. H. C. M. de V. uit Eersel. De dieven gingen er vandoor met de radio/cassetterecor der ter waarde van 700 gulden. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein aan de Hageweg te Bruinisse. Ook R. J. M. G. uit Roosen daal werd de dupe van het inbrekers gilde. Zijn auto stond geparkeerd aan de Kampweg te Westenschouwen. Za terdag tussen 15.00 en 18.00 forceer den onbekenden het rechterportier- slot en namen de radio/cassetterecor der ter waarde van ongeveer 1000 gul den mee. ZIERIKZEE - Tot in de kleine uurtjes klonk vanuit een brasserie aan de Lammermarkt het meerstemmige man- nengezang door de straten rondom de Dikke Toren. Het Zeeuws-Vlaams volkslied, het Zeeuws volkslied, Kalinka De klok van Arnemuiden en De Fles van Jan Boezeroen. Het was duidelijk dat de leden van het Zeeuws Mannen koor ook buiten hun officiële optredens plezier hebben in zingen. Een bewogenheid die eerder op de avond was te horen tijdens het optreden van het koor bij het 5 mei con cert in de Grote Kerk bij de Dikke Toren in Zierikzee. Een concert dat ter gelegenheid van Bevrijdingsdag werd georganiseerd door de beheerder van het kerkge bouw: het plaatselijk comité van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Bij na 200 belangstellenden kwamen naar het kerkgebouw om het concert bij te wonen. ,,Als het minder mooi weer was geweest, waren het er vast nog meer geweest", aldus de voorzit ter van het comité, H. M. van de Post. Vocaal ensemble Behalve door het Zeeuws Mannen koor werd het concert ingevuld door het Vocaal Ensemble onder leiding van Willie Bil. Een groep van 16 ei- landelijke zangers en musici die zaterdagavond grote indruk maakte met de vertolking van moeilijke, vaak vijfstemmige stukken. Het 5 mei concert werd geopend door het Zeeuws Mannenkoor, een zanggroep bestaande uit 105 manne lijke zangers afkomstig uit de hele provincie Zeeland behalve Schou wen-Duiveland. Zij kwamen met 80 zangers naar Zierikzee. Men opende het concert met het Zeeuws volks lied. ,,Het volkslied van onze mooie, vrije provincie". De overige vier liederen van het eerste optreden stonden in het teken van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Periti ,Autum van F. Mendelssohn was een troostgebed. ..Zij die gestorven zijn stralen in he mels licht". Het meerstemmig gezon gen Inveni David van A. Bruckner werd op orgel begeleid door Jan Hage uit Zierikzee. Het lied Ave Maria werd uitgevoerd in de versie van de Tjechische componist L. Janacek. Het heimwee naar hun land van de Is raëlieten die in het verre Balbylon za ten werd bezongen in Va Pensiero, het slavenkoor van Verdi. ..O. mijn vader- Het Zeeuws Mannenkoor werd ge leid door de Italiaanse dirigent Rai- mondo Di Bella. Het tweede gedeelte van hun optreden stond in het teken van de bevrijding. O Nederland let op Uw zaak, Piet Hein, Neerlands Volkslied (het vroegere volklied Wier Neerlands bloed door d'aderen stroomt) en Dominé Salvam Fac Re- ginam Nostram van A. Giesen. Een lied waarin beschei'ming van de ko ningin wordt afgesmeekt. Het optreden van het Zeeuws Man nenkoor kenmerkte zich door een grote kracht. Er kwamen geen micro foons aan de pas. De akoestiek in het kerkgebouw was voldoende voor een indrukwekkend optreden. Dat kon eveneens worden gezegd van het Vo caal Ensemble. Hoewel maar 13 van de 16 zangers zaterdagavond konden meewerken aan het optreden in de Grote Kerk, waagde men zich aan het geplande repertoire dat een aantal vijfstemmig gezongen stukken om vatte. Laudat pueru Dominum en La- sciate mi Inorire van Monteverdi. Amor Vittorisio balletto van Gastol- di en Now is the month of Maying ba- let van Morley. Bij een aantal stuk ken werd het koor op orgel begeleid door Jan Hage. Het ensemble zong zowel vanaf het koor hoog in de kerk als voor in de ker„k onder het orgel. Het derde on derdeel van het concert bestond uit twee optredens van de violiste Elly Kopmels. Zij speelde met Jan Hage twee duo's voor viool en orgel. Ada gio van Albinioni en deel twee van de vioolsonate dat werd gecomponeerd door de in Middelburg geboren G. van Brucken Fock. 5 mei Voorzitter Van de Post vertelde dat het de eerste keer was dat het plaatse lijk comité van de stichting Oude Zeeuwse Kerken in het kader van Be vrijdingsdag een dergelijk concert organiseerde. ,,We streven er naar om elk jaar een concert te organiseren in de Grote Kerk. Het kwam dit jaar goed uit om het op 5 mei te doen". ren in een eigen huis woont betaalt men de meeste woonlasten in Zierik zee: 809,40. Ook in dit geval komt Duiveland daar achter aan met 759,90. In Bruinisse betaalt men 746,70 en in Middenschouwen 732,84. Westerschouwen en Brou wershaven zijn voor gezinnen met kinderen en een eigen huis het goed koopste met respectievelijk 695,45 en 692,25 per jaar. De uitslag van het onderzoek geeft ongeveer hetzelfde beeld als voor gaande jaren toen Zierikzee ook uit de bus kwam als de gemeente met de hoogste woonlasten van Schouwen- Duiveland. Opvallend is wel dat die koppositie wordt overgenomen door Westerschouwen wanneer het gaat om de woonlasten voor gezinnen met kinderen die in die gemeente een huis huren. uur en tussen 14.00 en 17.00 uur. Ook 's avonds is er gelegenheid een kijkje te nemen in Salem en wel van 18.30 tot 20.00 uur. Er is een boekenstand aanwezig en verder is er door de le den heel wat gemaakt zoals schilder werk maar ook allerlei gebak, advo caat, slaatjes en oliebollen. ZONNEMAIRE Collecte De collecte die in de kern Zonne- maire werd gehouden ten bate van sport voor gehandicapten bracht 378,55 op. Collectanten en gevers die aan dit resultaat hebben bijgedra gen worden hiervoor door de organi satoren van de collecte hartelijk be dankt. NOORDGOUWE Reünie Ter gelegenheid van het afscheid van 'meester' Gerretsen staat een reünie van oud-leerlingen van de school gepland. Men wil graag in con tact komen met mensen die in de af gelopen 36 jaar bij Gerretsen in de klas gezeten hebben. Een exacte da tum voor de reünie is nog niet be kend. Gedacht wordt aan begin juli. BRUINISSE Reisje bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw IJ- zelenberg had haar jaarlijkse reisje ditmaal naar Harderwijk. Na het vertrek in de vroege morgenuren sprak mevrouw IJzelenberg een wel komstwoord in dichtvorm. De eerste stopplaats was Houten waar de kof fie met gebak zich in restaurant Den Engel goed liet smaken. Daarna door naar Harderwijk waar in restaurant IJsselmeer de lunch werd gebruikt. Hoewel het gezelschap te laat bij het Dolfinarium was mocht dat de pret niet drukken en bleef de sfeer goed. Via Woudenberg voor een opfrisser naar Wagenborg voor de broodmaal tijd en een afzakkertje. Vandaar te rug naar Bru waar mevrouw IJzelen- berg allen bedankte voor de medewerking en de chauffeur voor z'n goede begeleiding. Het Zeeuws Mannenkoor in actie. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezereservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,60. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6o/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdaokront maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3