JA 'Ik ben een ouwe Canadees, wij hebben jullie bevrijd' Korps Duiveland winnaar warme provinciale brandweerwedstrijd SAMAN BV ïTJbSfi DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding op Stoofweg' Illegale recreatie winnaar Kritiek op ivedstrijdleiding naar aanleiding van flauwvallen brandweerman Buurtvereniging Onder de Dikke Toren voor derde keer ffil* Pt BILT Diefstal van boot en trailer GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Herdenking Mannenkoor Droom Voetbal In Zierikzee, Renesse en Bruinisse werden de Tweehonderd mensen bezochten het concert Port Zélande; een Zuidfranse droom van 150 De beslissingswedstrijd tussen SKNWK en slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her- van het Zeeuws Mannenkoor in de Grote Kerk miljoen gulden (Pag. 4). ASV Brouwershaven eindigde onbeslist: 2-2 dacht. (Pag. 2). (Pag. 3). (Pag. 6). MAANDAG 7 MEI 1990 146'ste jaargang Nr. 24739 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vrede kan niet door geweld gehandhaafd worden, al leen door elkaar te begrijpen. Albert Einstein RENESSE - Bij een aanrijding za terdag op de Stoofweg nabij Renesse werden twee personenauto's bescha digd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 14.10 uur. C. de R. uit Serooskerke reed over de Stoofweg in de richting Renesse. Toen hij voorsorteerde en af remde om linksaf te slaan zou dat te laat zijn opgemerkt door de achter hem rijdende auto bestuurd door R. K. uit Rotterdam. De Rotterdammer kon niet meer voorkomen dat hij te gen de linkerachterzijde van de auto van C. de R. reed. Zijn eigen auto werd daarbij aan de linkervoorzijde beschadigd. Eén van de conciërges ontdekt de brand en begeeft zich samen met zijn collega in het brandende gebouw om te kijken of er nog mensen in het ge bouw zijn. Zij raken elkaar in de ver warring kwijt en alleen de ene con ciërge weet zich een weg naar buiten te banen. Op het moment dat de brandweer arriveert vliegt hij in pa niek naar buiten. „Schiet nou toch op. Help dan toch. M'n maat is nog binnen' De mensen van de brandweerploeg uit Dreischor vangen de man op en proberen hem te kalmeren. Vervol gens wordt de conciërge naar de in derhaast ingerichte EHBO-post ge leid. „Fout", constateert Weststrate. „Hij weet hoe het gebouw in elkaar zit. Ze moeten hem helemaal uitvra gen". Weststrate: „De eerste verkenning is heel belangrijk. Het is bijvoor beeld de bedoeling dat als ze de SCHARENDIJKE/WESTEN- SCHOUWEN - In het afgelopen weekend moest de politie weer veel mensen die zich schuldig maakten aan illegale recreatie doorsturen naar campings. Twee keer bleef het niet bij een waarschuwing, maar maakte men een proces-verbaal op. Dat was tegen recreanten die in hun caravan of cam per overnachtten op de Brouwersdam en op het parkeerterrein nabij de ro tonde bij Westenschouwen. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten Constructeurs Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 KERKWERVE - Het korps Duiveland van de vrijwillige brandweer is als overwin naar uit de bus gekomen van de afgelopen weekend in Kerkwerve gehouden provincia le brandweerwedstrijd. Van de kant van verschillende deelnemende korpsen kwam kritiek op de wedstrijdleiding, het algemeen brandweerwedstrijd-comité. Men be klaagde zich over het feit dat de jury niet toestond dat ondanks de hoge buitentempe ratuur de binnenvoering uit de brandweerpakken gehaald werden. Het commentaar van wedstrijdleider B. A. Weststrate: „Het is met deze warmte zeker moeilijk, maar het kan in de praktijk ook voorkomen en dan haal je de voering ook niet uit je pak". Vooral de ploegen die 's middags in actie moesten komen hadden duide- lijk last van de hitte. Eén van de le den van het korps Bruinisse van de vrijwillige brandweer viel zelfs flauw en moest met water weer bijge bracht worden. Eén toeschouwer bleek ook niet bestand tegen de hoge temperatuur. Ook zij ging tegen de vlakte. Schoolfeestje Het scenario waar de brandweer ploegen mee te maken kregen was dat van, zoals één van de bevelvoer ders het uitdrukte, een 'logische brand'. Na een schoolfeestje verzuimt men een grill uit te zetten. Het appa raat raakt oververhit en vliegt in brand. De brand verspreidt zich over de benedenverdieping, slaat over naar de bovenverdieping. Via vitrage die door de hitte vlam vat bereikt het vuur uiteindelijk de dakkapel. „Een vrij eenvoudige brand", aldus wedstrijdleider West strate. Maar er zaten wat addertjes onder het gras. Zo waren de korpsen niet op de hoogte van het feit dat zich in het ge bouw nog drie mensen bevonden. Eén van de conciërges en een jongen en een meisje die na het feest niet naar huis zijn gegaan maar een rustig plekje in het schoolgebouw hebben opgezocht om daar de nacht door te brengen. Een van de slachtoffers wordt ondervraagd over de situatie in het gebouw. (Foto: Joop van Houdt). slachtoffers vinden ze deze via de noodtrap naar buiten brengen. An ders moeten ze het hele gebouw daar en dan neem je onnodige ricico's. Maar er zijn nog maar een paar ploe gen geweest die die jongen en dat meisje gevonden hebben". Rook Dat was ook niet zo gemakkelijk omdat men bij de wedstrijd gebruik maakte van een rookgenerator waai de hele benedenverdieping vol met rook werd gezet. „Het is ongevaarlij ke rook, maar je ziet binnen echt geen moer", aldus gastheer/brandweer commandant J. M. van Langeraad. Over de opzet van de wedstrijd ver schilden de meningen. Brandweer commandant H. J. Fierens uit Zierik zee: „Het is een logische brand en een brand die je in de praktijk ook heel goed tegen zou kunnen komen". Anderen plaatsten zo hun kantte keningen. Wel konden de meesten zich vinden in de opmerking van Fie rens dat bij wedstrijden toch eigen lijk bepaalde limieten afgesproken moeten worden. „Als het 23 graden is buiten zou je toch moeten toestaan dat de voering uit de pakken gehaald vervoeg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - „Ik ben Cees, een ouwe Canadees, we hebben jullie bevrijd. Leve de vrijheid". Dat was de tekst op het sandwichbord dat Remco Schwantje uit Zierikzee met zich meedroeg tijdens de optocht van versierde fietsen en wagens zaterdag in Zie rikzee. Hij zou met zijn creatie van 'ouwe Canadees', compleet met camouflagekleuren, in de prijzen vallen, zo bleek later. Het thema van de optocht in Zierikzee was Neder land 45 jaar vrij. Evenals in voorgaande jaren was de deelname voor wat betreft praal wagens minimaal. Alleen buurtvereniging Onder de Dikke Toren en buurtvereniging De Maltezers hadden zich inspaningen getroost. De eerste werd voor de derde keer in successie winnaar in de categorie praalwagens. Alles bij elkaar deden enkele tien tallen kinderen mee aan de optocht van versierde fietsen door Zierikzee. „De opkomst valt me wat tegen", al dus J. F. Kaashoek van de Zierikzee- sche Oranjevereniging. „Maar ik denk dat dat ook wat met het warme weer te maken heeft". Tanks door de straten van Zierikzee (Foto: Joop van Houdt). In overhemd De overdadige zon was er waar schijnlijk ook de oorzaak van dat de mensen van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer hun uniformjasjes thuis hadden gelaten en in overhemd dooi de Zierikzeese straten marcheerden. Zij vormden de kop van de stoet die vanaf het parkeerterrein aan de Scheldestraat vertrok om via een rondgang door het centrum van Zie rikzee uiteindelijk op de Balie te ein digen. Waar de volwassenen het af lieten weten hadden de kinderen hun beste beentje voorgezet om zo goed moge lijk voor de dag te komen tijdens de optocht. Naast de 'gewone' versierde fietsen kon men ook een aantal fraaie andere creaties bewonderen. Zoals bijvoorbeeld het jongetje dat een kartonnen tank met zich mee torste, compleet met Canadese vlag en vervaarlijk uitziend boordkanon. Waarmee hij overigens herhaaldelijk in de rug van de voor hem lopende kinderen porde. Fraai was ook de versierde kinderwagen, gevuld met onder meer bruine bonen. Een prijs winnaar, zo zou later blijken. Legertruck Eén van de blikvangers van de op tocht was de schitterend gerestau reerde GMC-truck van G. de Oude uit Brouwershaven. Geen sinecure om een dergelijk gevaarte door de nauwe straatjes van Zierikzee te loodsen. Buurtvereniging Onder de Dikke To ren had voor haar praalwagen beslag weten te leggen op een al net zo fraaie authentieke legerjeep. „Hij rijdt nog wel, maar hij zit niet in de'verzekering. Jan de Jonge is hem voor ons wezen halen in Wol- phaartsdijk, en hij brengt hem ook weer terug", aldus een woordvoerder van de buurtvereniging. En over het feit dat nu ook buurt vereniging De Maltezers meedong naar de hoogste eer: „Hebben we ein delijk eens een keer concurrentie". Buurtvereniging Onder de Dikke To ren sleepte, zoals gemeld, voor do der de keer de eerste prijs in de wacht bij de categorie praalwagens. Zij moch ten de wisselbckcr mee naar huis ne men. De publieke belangstelling voor de optocht was redelijk. Verwachting tot dinsdagavond: Koeler Perioden met zon en vooral in het oosten van het land enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempera tuur ongeveer 11 graden. Middagtem- peratuur van 15 graden aan de kust tot 22 graden in het oosten van het land. Overwegend matige wind, hoofdzakelijk tussen zuid en west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 11 mei: Woensdag; Zonneschijn: 40%. Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 3 Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei Zon op 05.57, onder 21.17 Maan op 20.26, onder 04.53 Volle Maan: 9 mei (21.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied dat .ons.bij na een week lang zomers weer bracht is nu vrijwel geheel verdwe nen. Een kleine depressie boven de Britse eilanden, die vooral in de ho gere luchtlagen goed is ontwikkeld, verplaatst zich tergend langzaam zuidwaart's. De juiste baan van dit sy steem is - zoals gebruikelijk bij dit soort lagedrukgebieden - vrijwel niet goed te voorspellen, zodat, vooral de langere termijnverwachtingen, de laatste dagen herhaaldelijk sterk moesten worden bijgesteld. Aangeno men wordt nu voor het komende et maal, dat de storing op dinsdag bo ven oost Engeland ligt. Dit betekent voor ons wat koeler weer met vooral in het binnenland een kans op een regen- of onweersbui. Vooral aan zee kunnen ook nog flinke perioden met zon worden verwacht. De temperatu ren komen door de luchtaanvoer van af de Noordzee en een daling van de temperaturen in de hogere luchtlagen lager: tussen 16 graden bij zee en 22 graden in het oosten van het land. De wind waait matig uit richtingen tus sen zuid en west. SIRJANSLAND - Ruim 30.000 gul den bedraagt de schade die R. G. uit Rotterdam heeft vanwege diefstal van zijn boot plus buitenboordmotor en trailer. De trailer met de boot erop stond op het erf van een huis aan de Dil- lingsweg te Sirjansland en was afge sloten met een ketting en een slot. Dat bleek voor de dieven geen be zwaar. Tussen woensdag en zaterdag werd de ketting doorgevijld en de complete trailer plus boot gestolen. Maandag - Dinsdag - Donderdag Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode' En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon •X- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. /llRIK/f FSCHII NifuwsBonrl Plaats Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1