'Nieuwe samenstelling college zie ik als het negeren van de kiezers' VVV-bestuur bespreekt functioneren mr Nijland Geld Zomerpostzegels voor Con Amore Verstandig? Vergadering commissie algemene zaken Duiveland houden zaterdag open huis, u bent jyj van harte welkom Aanrijding Twee auto's beschadigd bij aanrijding Bloed geven in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 mei 1990 Nr. 24738 3 Hoe verstandig is het van de Zie- rikzeese gemeenteraad om voorbij te gaan aan de grote teleurstelling, waarmee de fractie van de PvdA aan de nieuwe raadsperiode begint? Deze grootste fractie is er bij de college vorming vanuit gegaan om met het CDA en de VVD samen te werken. Een alternatief was er niet, want de christeJi-democraten en de liberalen liggen elkaar in Zierikzee veel te goed. Oké, zeggen de socialisten, dan met z'n drieënMaar pogingen, die de PvdA heeft ondernomen, om wat sterker dan voorheen uit de college onderhandelingen te kopien, zijn niet gelukt. Alles blijft zoals het is vinden CDA en VVD. En beide frac ties weten hoe sterk ze met name sa men staan. Daar kan - zo is nu geble ken - zelfs de grootste fractie niet tegenop. Hoe je het ook wendt of keeH, het is een feit dat de PvdA er als grootste fractie wat bekaaid afgekomen is. En die teleurstelling heeft de fractie duidelijk uitgesproken. Maar mis schien stappen CDA en VVD toch iets te gemakkelijk over de op- en aanmerkingen van de PvdA heen. Ja natuurlijk, het politieke evenwicht laat het toe. Maar als het college zo eensgezind is als de fracties weieens plegen te zeggen, dan had de PvdA wel wat meer ruimte kunnen krij gen. Door alle verzoeken van de PvdA af te slaan, wekken CDA en VVD niet de indruk, dat het allemaal zo lekker zit in Zierikzee. Dat is jam mer, want voorlopig moeten de drie fracties wel vier jaar lang een college dragen. AvdW PEIZE - De voormalig lijsttrekker van de Partij van de Arbeid in de Drentse gemeente Peize, mevrouw J. Harmsma meent dat zij door de plaatselijke partij gemeentebelangen bewust uit het nieuwe college van b en w is geweerd vanwege naar vrouw zijn en naar lesbische geaardheid. 2e heeft dit per brief aan de burgemees ter en de raad van het dorp laten we ten. NIEUWERKERK - Donderdag 10 mei vergadert de commissie algeme ne zaken van de gemeerite Duive land. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commissiever gadering onder meer het verzoek van Meubelrama om medewerking tot uitbreiding van de vestiging. Verder komt aan de orde de verkoop van grond op het industrieterrein in Oos- terland, de verkoop van een strook grond nabij de Vissersweg in Ouwer- kerk en het voorstel om de Stuur groep Dorpsplan Oosterland niet op te heffen, maar in stand te houden. L. W. D. Geluk-Poortvliet gekozen tot nieuwe voorzitter van CDA-Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - ,,Ik zie het als het negeren van de stem van de kiezer. Ik denk dat dat niet meer in deze tijd past". Dat is het commentaar van L. W. D. Geluk- Poortvliet, deze week gekozen tot de nieuwe voorzitter van CDA-Westerschouwen, op de nieuwe samenstelling' van het college van burgemeester en wethouders van de ge meente Westerschouwen. Het CDA boekte bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart dit jaar een forse winst. ,,Net niet genoeg voor een zetel meer, maar wel een winst van 100 stemmen", aldus mevrouw Geluk. Ondanks die verkiezingswinst moet het CDA het in Westerschouwen nu zonder een vertegenwoordiger in het college stellen en daar zijn de christen-democraten bijzonder verbolgen over. eenmaal waar het niet gaan kan en al snel was ik actief binnen het CDA- Westerschouwen", vertelt mevrouw Geluk. Zij constateert een groot ver schil tussen de politieke kringen in Dordrecht en die in Westérschouwen. ,,De verhoudingen liggen hier in Westerschouwen heel anders. De mensen hier gaan veel vriendelijker met elkaar om. In Dordrecht werd de voorzitter aangesproken met 'mijn heer de voorzitter' maar hier tutoye ren ze elkaar". Een ander belangrijk verschil tus sen de Dordtse politiek en het politie ke leven in Westerschouwen is vol gens mevrouw Geluk de afstand tus sen politieke partij en bevolking. ,,De lijnen zijn hier veel korter. Je staat hier veel dichter bij de mensen". Mevrouw Geluk werd met open ar men ontvangen door het CDA-Wester- schouwen. Haar ruime bestuurlijke ervaring kwam goed van pas. 2e werd meteen ingeschakeld in de ver kiezingscampagne van de partij-afde ling Westerschouwen. Zelfbewust ,,Ik vind dat we hier in Wester schouwen een heel zelfbewuste cam pagne hebben gevoerd. We hebben heel duidelijk gesteld dat er in de po litiek niet alleen naar de korte ter mijn gekeken moet worden en dat wij als CDA ook impopulaire maatrege len niet schuwen als die noodzakelijk zouden zijn". De verkiezingswinst ziet mevrouw Geluk dan ook als een beloning van de kiezers voor het wat zij noemt 'so ciale beleid' en het rentmeesterschap dat het CDA-Westerschouwen voor staat. ,,De kiezers hebben heel dui delijk voor ons programma gekozen, maar hun stem is genegeerd bij de collegevorming". Het CDA heeft van meet af aan la ten weten dat haar voorkeur uitging naar een zogenaamd afspiegelings college: een college dat de verhoudin gen qua zetelverdeling binnen de ge meenteraad correct weergeeft. En dat is volgens mevrouw Geluk met de nieuw gekozen samenstelling van het college niet het geval. Constructief Maar wat haar nog meer steekt is de wijze waarop een en ander in zijn werk is gegaan. Van open onderhan delingen tussen de partijen is volgens haar geen sprake geweest. ,,Ik had wat meer solidariteit verwacht want ik denk dat dit niet in het voordeel van de gemeente Westerschouwen uit zal pakken". Zij tekent daar onmiddellijk bij aan dat het CDA absoluut niet van plan is om beledigd in een hoekje te gaan zitten. „We willen ons heel con structief opstellen", stelt de nieuwe voorzitter met in het achterhoofd het uitgangspunt dat het belang van de gemeente boven het belang van de partijen dient uit te stijgen. De nieuwe voorzitter van het CDA- Westerschouwen is vastbesloten haar beste beentje voor te zetten. „Ik heb er erg veel zin in. Ik voelde me net een geparkeerde vrachtwagen die zijn lading niet kwijt kan en ik ben blij dat ik nu weer iets kan doen voor het CDA. Wat ik nu eerst wil doen is leren wat de autochtone bevolking wil. Daar wil ik me heel goed in ver diepen want het is één van de belang rijkste taken van een voorzittef van een politieke partij om bruggen te slaan tussen de bevolking en die poli tieke partij en tussen de politieke partijen onderling". CDA-voorzitter L. Houdt). W. D. Geluk-Poortvliet: Constructief meedenken binnen de gemeenteraad". (Foto: Joop van Toch zit er volgens mevrouw Geluk ook een positieve kant aan de zaak. „Op de 'laatste bijeenkomst van het-' CDA-Westerschouwen waren er met een al een stuk of tien mensen die mee wilden denken en er was een heel goede stemming. Ik wil die stemming graag vasthouden én om zetten in constructief meedenken. We willen'doen wat we de-kiezers be loofd hebben". Sporen verdiend Mevrouw Geluk heeft haar sporen in de politiek ruimschoots verdiend. Alles bij elkaar draait zij al zo'n klei Advertentie Deelnemende NVM Makelaars Ribbens IScharendijke) en Hanse IBurgh Haamslede) Woning kopen of verkopen? Twee NVM MakelaStS I x NVM Wie verstandig een huis wil kopen of verkopen let op het NVM vignet als hij ot zij een Makelaar inschakelt Twee NVM Makelaars op Schouwen Duiveland houden zaterdag 5 mei. Open Huis. Kijk voor de adressen, openingstijden en de pro gramma's even in De Krant 0e NVM Makelaar die nog maar nel door heel Zeeland werd bezorgd. Mocht u de krant om welke reden dan ook gemis! hebben: Hij >s verkrijgbaar (gratis) bij alle NVM Makelaars in de provincie, Ie herkennen aan hel NVM Vignet. Even ophalen en zaterdag natuurlijk gebruik maken van de exclusieve NVM-service voor huizen koperé ot verkopers ne 20 jaar mee. „De interesse voor po litiek is bij mij eigenlijk ontstaan vanuit het vrijwilligerswerk. Ik was 20 jaar geleden actief bij het van de grond tillen van het peuterspeelzaal- werk en dan krijg je al snel te maken met- problemen rond de subsidië ring". Mevrouw Geluk werd lid van de Christelijk Historische Unie <CHU). „Het CDA besfond toen nog niet en het was in die tijd voor een vrouw nog best moeilijk om geaccepteerd te worden in de. politiek, al heb ik daar persoonlijk nooit zoveel problemen mee gehad". Al snel zat mevrouw Geluk tot over haar oren in de politiek. Toen het CDA 10 jaar geleden werd opgericht kwam er al snel het CDA-vrouwenbe- raad. Er kwam steeds meer aandacht voor de rol van de vrouw in het maat schappelijk leven en in de politiek. „De vrouw in de politiek werd door een aantal mannen toch ook nog steeds als een bedreiging gezien", stelt mevrouw Geluk. „Gelukkig ligt dat nu anders. Er waren bijvoorbeeld veel voorkeurstemmen voor de vrouw op de vierde plaats van onze lijst". De keuze 20 jaar geleden voor de CHU was nog niet een politieke. ,,Ik was toen nog vrij jong en niet erg po litiek bewust. Maar wat mij heel erg aansprak binnen de CHU was de net te manier waarop de mensen met el kaar omgingen". Toen de CHU op ging in het CDA aarzelde zij geen •moment en werd vol overtuiging iid ■«'an de nieuwe christelijke partij. „Ik heb die verkokering onder de christelijke partijen altijd betreurd en ik was en ben heel blij met het CDA", aldus mevrouw Geluk. Zij woonde toen nog in Dordrecht. De politiek begon haar meer en meer op te slokken. „Ik heb daar aan het ge meentelijke programma van het CDA meegewerkt. Ik zat niet in de raad maar op de reservebank". „Ik heb er toen voor gekozen om niet in de gemeenteraad te gaan zit ten. Ik had toen drie kleine kinderen en als je echt in de politiek in wilt werken en het raadswerk goed wilt doen kost dat ontzettend veel tijd. Ik zat ook nog in verschillende besturen en mijn dagen waren al meer dan ge vuld", aldus mevrouw Geluk. Zo gevuld dat zij op gegeven mo ment besloot de politiek een tijdje te laten voor wat het was. Daar kwam weer verandering in toen het echt paar Geluk twee jaar geleden een huis kocht in Haamstede. „Ik ben ge boren in Kapelle-Biezelinge en mijn moeder woont nog steeds in Goes. En hoewel ik altijd met veel plezier in Dordrecht heb gewoond bleef Zee land toch altijd trekken". Even niets „Toen wij naar Haamstede verhuis den had ik echt iets van 'Nu even niets doen'. Maar het bloed kruipt nu Bestuurscrisis ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zierikzeese VVV komt maandagavond in beslotenheid bijeen en spreekt onder meer over de laatste ledenvergadering, waarin voorzitter mr G. Nijland uithaalde naar zowel de burgemeester van Zierikzee als de Zierikzeesche Nieuwsbode. Meedoen aan televisiespelletjes is - zo zei hij - geen promotie voor Zierikzee. Het verhaal gaat de ronde, dat een meerderheid van het VVV-bestuur Nijland liever ziet gaan dan komen. De uitspraken van Nijland zijn niet bevorderlijk voor de verstandhou ding met de gemeente Zierikzee. Dat .'zit leden van dë VVV al langër dwars én de laatste uitsprakep vormen de druppel op 'de glooiende'plaat Volgens VVV-secretaris F. Donker is het niet zo, dat er een speciale ver- gadering belegd wordt om over het functioneren van Nijland te spreken. Het gaat om een gewone - eerder ge plande - bestuursvergadering. „Er is wel overwogen eerder bijeen te ko men, maar dat is niet gebeurd. Tij dens de vergadering evalueren we als gebruikelijk de ledenvergadering", aldus Donker. Emotioneel Dat het een 'emotioneel getinte' vergadering gaat worden, lijkt Don- ker aannemelijk. Maar er is over het aanblijven van Nijland nog geen eensluidendheid. „Het bestuur is nog niet bijeen geweest, dus er is nog niet over gesproken". Donker is overigens zeer voorzich tig in zijn uitspraken. Hij geeft de krant geen antwoord alvorens rug gespraak te houden met zijn achter ban. Het gaat om personen en daar mee wil Donker zo zorgvuldig moge lijk omgaan. En daarmee stelt hij zich anders op dan mede-bestuursle den, die eerder in een publikatie een patstelling creëerden met 'hij eruit of wij'. De laatste weken heeft Nijland veel kritiek over zich heen gekregen. Volgens velen is hij te ver gegaan met zijn uitspraken. Overigens had het bestuur hem voorafgaand aan de le denvergadering nadrukkelijk ge vraagd dergelijke opmerkingen niet te maken. Toch deed hij het om - zo als hij zelf zei - een uitsmijter in zijn toespraak te hebben. Het is komende maandag de vraag in hoeverre de uit smijter letterlijk genomen kan gaan worden. NOORDGOUWE - Omdat de muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe dit jaar 80 jaar bestaat, koos de afdeling Zierikzee van het Fonds Zomerpostzegels deze muziekvereniging uit om een gedeelte van de op brengst van de verkoop van Zomerpostzegels te schenken. In het dorpshuis te Noordgouwe overhandigde L. Willemse-Jonker uit Zierikzee namens de afdeling Zierikzee van het Fonds Zomerpostzegels een bedrag van f 426,65 aan de vöorzitter van.de muziekvereniging Con Amore, A. Heyboer. Het was een derde deel van de totaalopbrengst van f 1280,- die bijeen werd gebracht door de verkoop van kaarten en geschenkartikelen in het kader van de zomerpostzegelactic. Met de verkoop van zomerzegels meegerekend bracht de netie in totaal bijna 5000gulden op. Met aftrek van de schenking aan Con Amore gaat dat geld naar het hoofdbestuur van het Fonds Zomerpostzegels dat het totaalbedrag van alle afdelingen aan de hand van aanvragen zal ver delen over verenigingen uit heel Nederland. Uit een reactie van Heyboer bleek dat Con Amore de gift van de afdeling Zierikzee zal toevoegen aan de reserve die wordt opgebouwd voor de aankoop van nieuwe in strumenten. NIEUWERKERK - Mevrouw C. B. uit Oosterland kwam er wonderwel zonder verwondingen af toen ze met haar fiets in botsing kwam met een auto. Het ongeluk gebeurde donderdag 'om ongeveer 19.45 uur'op de kruising van de zuidelijke parallelweg van de Rijksweg N59 met de Zuidernieuw- landweg die vanaf Ouwerkerk loopt. Mevrouw C. B. naderde het kruispunt op haar fiets komende vanuit de Zuidernieuwlandweg. Volgens de po litie zou zij geen voorrang hebben ge geven aan een auto bestuurd door E. M. van de B. uit Oosterland die over de zuidelijke parallelweg reed. Er ontstond een aanrijding waarbij de fiets een deuk in de rechtervoorzij de van de auto veroorzaakte. Mevrouw C. B! werd niet noemenswaardig ge wond. ZIERIKZEE - Donderdagmorgen vond op de kruising Laan van Saint Hilaire/Schcldcstraat/W'eststraat een aanrijding plaats waarbij twee auto's werden beschadigd. Do aanrijding gebeurde om onge veer 9.15 uur toen J. E. T. uit Ensche de bij het kruispunt met zijn auto af remde om aan een van rechts komende auto voorrang te verlenen Mevrouw J. A. R. S. uit Noord welle reed in een bestelauto achter hem. Zij zou te laat in de gaten hebben gehad dat de voor haar rijdende auto moest afremmen en reed er aan de achterzij de op. Beide voertuigen werden daar bij beschadigd. ROTTERDAM - In de Westersingel in Rotterdam heeft de politie een plunjezak gevonden met daarin de stoffelijke resten van een vrouw. De handen en het hoofd ontbreken. De zak heeft volgens de politie waar schijnlijk een paar dagen in het wa ter gelegen. BURGH-HAAMSTEDE - Het Rode Kruis, afdeling Westhoek, houdt maandag 14 mei een bloedplasma- avond in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan te Haamstede. Het bloed geven kan vanaf 19.00 uur. De moderne geneeskunde is zonder de beschikbaarheid van bloed on denkbaar geworden. Daarom is het een groot voordeel voor de patiënten in ons land, dat gezonde mensen be reid zijn bloed af te staan; een of twee keer per jaar een halve liter. Alleen omdat er 20veel bloeddonoren zijn is het mogelijk, dat er meer dan 1600 bloedtransfusies per dag worden ge geven bij operaties en bestrijding van ziekten, er dag en nacht bloedplas- ma-eiwitten in ziekenhuizen zijn en er gevriesdroogde preparaten en bloedstollingseiwitten beschikbaar zijn. waardoor patiënten met bloe- derziekten een normaal leven kunnen leiden. Iedere volwassene van 18 tot en met 65 jaar kan donor worden. Met kan zonder risico een halve liter afstaan. Elk mens heeft vijf a zes liter bloed en na blocdafgiftc maakt het lichaam het snel weer aan. Bovendien wordt middels een keuring nagegaan of de deelnemer gezond genoeg is voor hel afgeven van bloed. De bloedplasma- avond in Haamstede is voor inwoners van zowel Westerschouwen als Mid- denschouwen bedoeld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 1730 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50: per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 60/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13O0 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3