'De viering van de bevrijding is nog belangrijker dan de dodenherdenking' Talloze evenementen in speciaal herdenkingsjaar ■■(■miiiSSïolflBLJii Veranderende bebouwing in binnenstad Zierikzee Schilderij van Schelfhout geveild De Franse bezetting gezien vanuit een medisch oogpunt Bevrijdingsfeest Brogrim ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiulcrtlag d mei lotto Nr. 24737 5 Oorlogsherinneringen van de 72-jarige Zierikzeeënaar Jan Ravia ZIERIKZEE - „Eigenlijk zouden ze de bevrijding van Nederland in 1945 elk jaar moeten vieren. Het herdenken van het einde van de oorlog is naar mijn idee nog be langrijker dan de dodenherdenking. Je kunt de mensen die in de oorlog zijn gestorven niet eindeloos blijven herdenken. Maar 5 mei moeten ze in ere houden. Dat is een goe de zaak". De 72-jarige Jan Ravia uit Zierikzee is een van de vele mensen bij wie de pe riode 1940-1945 een onuitwisbaar stempel drukte op hun leven. Een periode waaraan men vooral terugdenkt in de maand mei als de jaarlijkse dodenherdenking wordt ge houden en de bevrijding wordt gevierd. „Vergeten doe je het nooit. De oorlog was een periode waarin onzekerheid de boventoon voerde en het recht van de sterkste gold. Ik ben ér nog goed doorheen gekomen omdat ik veel geluk heb gehad. Maar het was een hele opluchting toen het voorbij was. Daarom is 5 inei voor mij het belangrijkste. Want dan herdenk je dat de oorlog, die indertijd eindeloos leek, toch is opgehouden". Jan Ravia. ..Vijf mei moeten ze in ere houden(Foto- Joop van Houdt). Na afbraak van de poort (1842) bleef de zware gemetselde Zuidwelle- brug gelukkig bestaan... ZIERIKZEE - Het lawaai van gemotoriseerd ver keer en recente bouwsels zullen doorgaans verhin deren dat de hedendaagse bezoeker van het oude Zierikzee nog volledig in vervoering raakt door de aanblik van het stadssilhouet. Toch is gelukkig veel moois bewaard gebleven; de sfeer en stilte zoals in het begin van de negentiende eeuw zal echter nooit weer terugkomen. Redden wat er te redden valt is vandaag het parool. Men moet het gemeentebestuur van Zierikzee prijzen dat nog on langs zeer aanvaardbaar straat- meubilair in de vorm van banken langs de Oude Haven is geplaatst. Enkele tientallen jaren geleden werd bij de Noordhavenpoort een vroeg-19de eeuws vestingskanon neergelegd dat ook ongetwijfeld sfeerverhogend werkt. ,,De Wan- ddling" die op die plaats begint is attractief vanwege het steeds wis selend uitzicht van bovenaf. Het is te betreuren dat vrij dicht bij de Noordhavenpoort boerderij achtige middenstandswoningen zijn gebouwd, die vlees noch vis zijn.... Groote breedte De bebouwing van ongeveer één driekwart eeuw geleden zag er in Zierikzee volkomen anders uit dan tegenwoordig. In „Zierikzee voor honderd jaar" (1992) is gede tailleerd ingegaan op de situatie zoals die in het begin van de vori ge eeuw geweest moet zijn. „Som mige straten, de Weststraat, de Zuidwellestraat, het Vrije waren honderd jaar geleden dichter met huizen bezet dan nu", schreef De Vos. Ook de omgeving van het gro te kerkerf was totaal anders. Daar stonden veel forse huizen: „de Noord- en de Zuidzijde van het Kerkhof en de Minderbroe derstraat telden voorname, ja ko lossale heerenhuizingen. Vooral rond de Sint Lievensmonsterkerk waar nu (d.i. 1922; slechts twee groote huizen uit vroeger dagen meer overgebleven zijn, het Wees huis en de voormalige Ambachts school, trof men woningen aan van groote breedte en hoogte" Het is een algemeen bekend ver schijnsel dat de liefhebberij om in een bepaald stadsgedeelte te wo nen vrij plotseling in het' tegen deel kan omslaan. Nog vóór de grote kerkbrand van 1832 waren er verschillende voorname fami lies in Zierikzee, die hun woonlo- katie bij de monumentale kerk verruilden voor een patriciërshuis aan de Oude Haven. Als een der oorzaken van de toen begonnen leegstand noemde De Vos het feit dat enkele aanzienlijke geslachten waren uitgestorven. Men kan daar aan toevoegen dat na de brand toen een enorme ruïne bepaald geen vrolijk uitzicht opleverde op nieuw velen een andere woonplek in de Zierikzeese binnenstad heb ben gezocht. De verbindingsstraten van bin nenstad met buitengebied waren er na de afbraak van de stadspoor ten uiteraard ook niet fraaier op geworden al mag men met vreug de vaststellen dat de zware gemet selde boogbruggen van Westpoort en Zuidwellepoort gespaard ble ven... Wiebe'Keikes Toen op 1U mei 1945 de oorlog uit brak was Jan Ravia 23 jaar en woon de bij zijn vader en moeder in de Schuttershofsïraaf te Zierikzee. „In het voorjaar èti 's zomers Wérkte ik bij Mharten Berrevoets in de boom gaard en in de winter ventte ik paling uit over het hele eiland. Ik weet nog goed dat ik de eerste Duitsers tegen kwam toen ik in een boomgaard in Zonnemaire druiven had gekrent en terug ging naar Zierikzee. Oproep om te werken Al spoedig kreeg de Duitse invasie een meer ingrijpende invloed op Ra via zijn leven. „Er kwam een brief van het arbeidsbureau. Ik moest naar het vliegveld in Haamstede om te werken voor de Duitsers" De Zierik zeeënaar werd vooral ingezet bij grondwerkzaamheden. ,,We moesten de grond van het vliegveld egaliseren en in de duinen de grond gereedma ken voor bunkers die daar moesten komen". Ravia herinnert zich nog goed dat de Duitsers in afwachting van het gebruiksgereed komen van het vliegveld alvast houten vliegtui gen neerzetten om de Engelsen af te schrikken en te imponeren. „Maar de Engelsen waren ook niet gek, want die gooiden er houten bommen op". Zoals zo vele anderen deed Ravia het werk voor de Duitsers met tegen zin. „Ik hen altijd tegen de Duitsers geweest. Daarom heb ik ze de hele oorlog tegengewerkt zoveel ik kon. Toen we in de haven van Scharendij- ke een schip moesten lossen dat ste nen aanvoerde voor de bouw van bunkers, weigerde ik om er meer dan drie gelijk te dragen en ook op ande re manieren werkte ik zo langzaam en inefficiënt mogelijk". Ravia is, ,er pog steeds trots op dat hij oo~k weigerde een NSB-boeKje te kopen. „Dat moest als je bij de Duit sers om je centen kwam. Maar ik zei dat ik niet kon lezen". Door zijn opstandige gedrag kreeg Ravia ruzie met de NSB-aannemer waar hij werkte. „Jij bent binnen 14 dagen weg van Schouwen-Duiveland, zei hij". En zo werd Ravia, ongeveer twee jaar na het uitbreken van de oorlog op het station te Zierikzee op de tram gezet Naar Duitsland „Ze zeiden dat ik naar Wijk aan Zee moest. Maar daar ben ik nooit geko men. Via Amsterdam wérd ik de Duitse grens overgebracht naar een kamp in Berlijn, het Wannsee-kamp Ik moest al mijn kleren afgeven en kreeg een OT-pak aan. Dat was kle ding van de Duitse Werkorganisatie Todt". Na enkele dagen kreeg Ravia bericht dat hij naar Rusland moest. „Maar ik kwam in Kivioli in Estland terecht. Daar moesten we bomen za gen. Het was er ijskoud. We moesten gaten in het ijs bikken om onszelf en onze kleding te kunnen wassen. En dat was hard nodig want we zaten on der de luizen". Omdat Ravia zich uitgaf voor tim merman kreeg hij als timmermansk necht de leiding over 60 gevangenge nomen Russen. „IVIaar ik was hele maal geen timmerman. Ik werd op het matje geroepen omdat een garage die we moesten maken helemaal scheef stond". Samen met een groep je Rotterdammers vluchtte Ravia de bossen in om uit het kamp te ont snappen. „Maar na ongeveer een maand móesten we \vel terug omdat hef'onmogelijk bleek om naar Ne derland te komen". Vanuit het kamp in Estland werd Ravia met een trein naar Leningrad in Rusland vervoerd. „Onderweg werd de trein beschoten. Ik werd niet. gewond, maar alle ramen waren eruit en het was ijskoud". Dat had tot ge volg dat Ravia in Leningrad gelijk moest wo2'den opgenomen in een la zaret. Hij had pleuritis. „Er was daar een tekort aan alles. Maar ik werd goed behandeld door een Russische dokteres". Convooi militairen Zij zorgde ervoor dat de zieke Zie rikzeeënaar met een convooi militai ren kon meerijden naar de Duitse oorlogshaven Schwienemunde. Het was het begin van een tocht van kamplazaret naar kamplazaret die Ravia via een stad in buurt van Ber lijn naar Oostenrijk tot bij de Ita liaanse grens voerde. „Ik heb heel de oorlog niet meer kunnen werken om dat mijn longen ziek waren. Door het ruilen van goederen die ik eerst van de Duitsers stal, kwam ik aan wat ex tra eten". De Zierikzeeënaar werd maar een keer betrapt. „Dat was toen ik een si garet gaf aan een groep joden die voorbij kwam op weg naar een kamp. Als straf moest ik met die joden mee. Maar na vier dagen werd ik uit bun kamp gehaald". Ravia had toen wel gezien hoe die joden werden mishan deld. „Ze werden gemarteld en zo doodgeschoten langs de kant van de weg als het de Duitsers uitkwam. Het was een vreselijke tijd. Je leefde in grote onzekerheid omdat je niet wist waar je terecht kwam en mijn gezondheid was geschaad". Dut weerhield Ravia er niet van om de Duitsers tegen te werken waar hij kon. „Ik zat altijd op ze te katten. Dat was natuurlijk niet slim van me. Maar ik kon het niet inhouden". Des ondanks merkte hij toen al dat niet alle Duitsers hetzelfde waren. „Je had goede en slechte. Vooral Pruisen en Oostenrijkers waren fanatiek. Dat waren echte Hitler-aanhangers". Hitlerpakket Van een 'goede' Duitser, een mari neman kreeg Ravia de tip om bij Hit- Ier een voedselpakket aan te vragen. „Dat lukte nog ook, want Hitier zag de Nederlanders ook als 'edelgerma- nen'. Ik heb dat pakket gelijk weer verkocht voor 600 gulden". Een Oostenrijkse dokter deed moeite om Ravia vanuit het lazaret aan de Ita liaanse grens naar Rotterdam te krij gen. „Maar dat ging niet zo makke lijk. Via het Duitse Sturingen kwam ik weer in Berlijn terecht. En toen via Hamburg in Groningen. Dat lukte omdat ik papieren kreeg omdat ik ziek was". Vanuit Groningen kwam Ravia aanvankelijk niet verder dan Rotter dam. „Zierikzee was niet te berei ken. De Amerikanen zaten al tot Co- lijnsplaat. Dat betekende dat de Duitsers op Schouwen-Duiveland heel fanatiek waren". Desondanks lukte het de Zierikzeeënaar na een poos om zijn geboortestad te berei ken door mee te varen met een han delsschip. „Ik mocht niet blijven om dat iedereen was geëvacueerd. Als ik wel bleef zou ik weer moeten gaan werken voor de Duitsers". Dat wist Ravia te voorkomen doordat hij werd afgekeurd vanwege zijn zieke longen. Ondanks zijn ervaringen in de oor log koestert hij geen rancuneuze ge voelens tegen de Duitsers die nu in groten getale naar Schouwen-Duive land op vakantie komen. „Ze brengen toch hun geld mee en ze hebben nu niet meer van die grote smoelen". Maar Ravia vindt het geen góede zaak dat de beide Duitslanden nu weer één worden. „Dat wordt het weer een veel te groot land. Dan is de kans dat z,e weer praatjes krijgen veel groter". Opluchting Zelf hangt hij de vlag niet meer uit op 4 en 5 mei, maar elk jaar op vier mei zit hij voor de televisie om de do denherdenking bewust mee te ma ken. En hij is blij dat dit jaar ook de bevrijding weer wordt herdacht. „Want het is nog steeds een hele opluchting dat het nu voorbij is". AMSTERDAM - Op een veiling van 19de eeuwse schilderijen bij Christie's in Amsterdam is 483.000 gulden betaald voor een schilderij van Andreas Schelfhout (1787-1870). Volgens het veilinghuis is dit het hoogste bedrag dat ooit op een vei ling voor een werk van deze meester uit de Hollandse romantische school is geboden. De richtprijs van het schilderij, een ijsgezicht uit 1839, lag tussen de 120.000 en 160.000 gulden. De koper is een buitenlandse verza melaar die anoniem wenst te blijven, aldus Christie's. De totale opbrengst van de 452 aangeboden werken be droeg 6.307.347 gulden. Hiervan heb ben tien schilderijen meer dan 100.000 gulden opgebracht. De be langstelling was bijzonder groot, ook uit het buitenland, aldus het veiling huis. ZIERIKZEE - In dit speciale her denkingsjaar is het aantal plechtig heden, onthullingen, manifestaties, festiviteiten en reünies in het kader van de Tweede Wereldoorlog nauwe lijks te overzien. Van tentoonstellin gen in de kleinste dorpen over hun ei gen oorlogsgeschiedenis tot aan de nationale viering van de bevrijding in hef hoofdstedelijke Carré, overal is het een en ander te doen. Het moet wel gek gaan wil iemand geen Cana dese veteraan tegenkomen of ten minste een keurig onderhouden oor logsfiets van de oorlogsvoertuigen- club Keep them rolling. De randstad en de provincie Gel derland lijken het meest actief, het hoge noorden en vooral het - in '44 al bevrijde - zuiden doen wat rustiger aan. Brabant had in april overigens al een van de belangrijkste evene menten achter de rug: de opening van het vernieuwde en uitgebreide natio naal monument Kamp Vught. Monument Ook in Apeldoorn werd reeds in april een belangwekkend monument onthuld: dat voor de weggevoerde pa tiënten en personeelsleden van de psychiatrische inrichting Het Apeb doornsche Bosch. Grootscheepse reü nies waren er ook, zoals die van de Indië-gangers in Geldermalsen Maar mei is toch de belangrijkste herdenkingsmaand. Hieronder een greep uit de evenementen. In Middel burg wordt dit jaar extra aandacht besteed aan het bombardement op de Zeeuwse hoofdstad met een speciale tentoonstelling. Op 17 mei worden er een grote her denkingsplechtigheid gehouden en een oorlogsmonument onthuld. Er zullen ook gasten aanwezig zijn uit de gebombardeerde Japanse steden Na gasaki en Hiroshima. Prinses Juliana legt op 12 mei een krans ter nagedachtenis van de geval lenen in Kapelle-Biezelingc. De Stichting Monumenten 40-45 Zeeland zorgt er overigens voor dat er gedu rende dit jaar op Walcheren maar liefst vijf monumenten zullen verrij zen. Enigszins navrante maar toch interessante periode uit geschiedenis Zierikzee ZIERIKZEE - De bezetting van Ne derland door de Franse troepen van 1795-1813 is een enigszins navrante, maar toch interessante periode ge weest, waarover men veel kan lezen in oudere en nieuwere geschiedboe- ken. In dezelfde tijd waarin J. Schot BWzn. zijn nasporingen verrichtte, was ook mijn aandacht gevallen op dc hoge sterfte in 1811 in het Frans militair hospitaal in Zierikzee, in hel kader van een groter onderzoek naar de geschiedenis van de geneeskunde ii> onze .^tad. In de tijd van koning Lodewijk Na poléon (1806 1810) was er in Zierikzee geen garnizoen. Na dc inval op Wal cheren door de Engelsen in 1809, waarbij ook Zierikzee en Schouwen werden bezet, annexeerde keizer Na poléon in de jaren 1810 1811 geheel Nederland Zierikzee kreeg zo in 1811 weer een Krans garnizoen, dat ten de Ie werd gehuisvest in het buiten wer king gestelde oude Gasthuis, gelegen juist ten noorden van de tegenwoordi ge Gasthuiskerk. Voor zieke militai ren werd nu door de stad aangewezen het toen verlaten Armenhuis, gelegen aan de tegenovergestelde zijde van dc Hoge Molenstraat, waar eertijds la ter - het Rusthuis Irene heeft gestaan Waterzucht Een enigszins bijna onopvallend bericht in de Zierikzeese stadsarchie ven, de korte mededeling, dat op 6 no vembcr 1811 dr. Nicolans de Kater, die toen ook Mairc (burgemeester) was, als voorzitter van het Collége Medi cal, de daartoe behorende medici bij ccnricp in het Hópitnl Militaire voor een beraadslaging inzake de daar toen voorkomende „hydropisie". De ze Franse term kan in het Nederlands worden vertaald als „waterzucht" of „oedeem". De oproep zou als een soort alarm kunnen worden beschouwd. Zowel ile mediri als het .stadsbestuur acht ten zich kennelijk in deze kwestie enigszins verantwoordelijk. Keij daarna in de sterfteregisters van Zie rik/.ee ingesteld onderzoek over de jaren 1811-1813 leerde toen, dal er in 1811 gestorven waren 342 personen, in 1812 230 en in 1813 225. Een sterfte- overschot voor 1811 dus van circa 115. Dit blijkt grotendeels te zijn ver oorzaakt door de hoge sterfte van ve le jonge soldaten in hel Hópitnl Mili taire. Hij hel nalezen van de namen valt het vrij grote aantal op van Ne derlands klinkende namen. Deze ble ken afkomstig te zijn uit Vlaanderen. Ook de Frans klinkende namen ho ren, z.oals Schot thuis in het zuidelijk gedeelte van de voormalige Oosten rijkse Nederlanden Dit gehele ge bied het tegenwoordige België en Frans-Vlanndercn was inderdaad in 11)79 door de Franse republiek inge lijfd. Schot's conclusie is dus juist, dat de gestorven militairen althans verreweg de meeste - „conscrits" zijn geweest, tot de militaire dienst voor Napoléon god wongenen. Iloge sterfte Menigeen zal z.ieh nu afvragen hoe en door welke ziekte de hoge sterfte van die jonge mensen te verklaren is De medische diagnose was „hydropi ie", of waterzucht l)e massale slcrf te eraan doet al een infectie als ooi zaak vermoeden Men moet ziclr ej" erhler wel van vergewissen dat in die tijd het begrip ..infectie" onbekend was Men woól liet ontslaan van epi dom ion of ook andere ziekten eerder aan ÖtmOSfctfSrhc factoren, zoals dit in dc mm ri 177'' 1795 i gelraehl aait te tonen Van h< t h. laan van bartonen I. tot de MM II rond 1885 nog geen sprake gewn-sl Een Frans medisch woordenboek van omstreeks 1850 bracht inzake de „hydropisie" uitkomst: een vrij veel vuldige oorzaak is volgens dit boek cern nierontsteking. Gezien in het licht van de medische wetenschap van de 20e eeuw, moet hier bedoeld zijn geweest de uierontsteking die nu hekend staal als nephrose. Hierbij wordt met dc urine oen zo grote hoeveelheid albumine (één dor bloedeiwilten) uitgescheiden, dat er een over hot gehele lichaam verspreid oedeem ontstaat. Deze aandoening vindt doorgaans haar ooi-sprong in een strepto-coceen infectie van de keel Hierover moet nog iels ter ver duidelijking worden gezegd: er be staan van de zogenaamde stroptococ- cen vele typen, die alle een verschillende ziekte kunnen veroor zaken: onder meer roodvonk, acuut rheuma, erysipelas (een oppervlakki ge huidontsteking), een uierontste king zonder oedeem, en een nephrose. In 1811 had de medische wereld nog geen begrip voor bacteriën, noch voor blocdehemic en kon dus niets doen. De slreploeoe in het militaire hospi taal moet wel bijzonder virulent zijn geweest, en vermoedelijk zijn de hy giënische omstandigheden en de 'voe ding niet volwaardig geweest; hoven dien van een doelmatige verpleging was nog geen sprake Hef tragische is. dat zovele jonge mensen, gedwongen lot militaire dienst ver van huis en haard in Zie rikzee op deze wijze zijn omgekomen. Zij verdienen oivze eerbied, en een er- a-sb-iliiul! t- M VAN HOOHN ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum houdt op 5 mei vu Rerrii dings feest met Van Kampen en De Leeuw. Een roekband met een naam die op een duo wijst maar het niet is. De inrichters run de bami. h Korenhoff en Andreas Pielage. zijn echter wel begot als snel teerden ze bijgestaan door Will Jan Pielage. Mam- KaRot i.'d de Jong en Riek Dut/n om als fortnatie verder do,»r. ijmr: Ze spelen stevige gitaarroek met blanke soul-inrlocd- IV :ngv drukt een flinke stempel de performance van de bittld dopr Href t\T plosieve middelpunt van het geheel te vormen. IV band nv« t 'anp- eigen nummers en covers. Costello en Waits, een goed- Ver op te hou teen in de blanke soul en pubroekt raditi< Het concert b'-.ujim? N gint om 22.3(1 uur. de zaal is open om 21.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5