Onderscheidingen en afscheid drie Rode Kruis vrijwilligsters Geslaagd uitstapje Zonnebloem met Stad Zierikzee Bromfiets in brand Vissers dumpen granaten aan 't Luitje Afscheid Brouwse basisschool directeur C. L. Soeters Firma Garage Kerkwerve Bouwvallen in Paarden straat worden nog voor bouwvak aangepakt In najaar discussie bijdragen Zuidhoek 4 A. C Boot-Mangold en C. P. den Haan-van der Schelde 30 en 20 jaar bij Rode Kruis en T. C. Stoutjesdijk-Wilbrink neemt afscheid ZIERIKZEE - Het was dit jaar een feestelijke bijeen komst, de jaarvergadering van de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis. In de bovenzaal van De Driehoek te Zie rikzee werden onderscheidingen, bloemen en cadeaus overhandigd en lovende woorden gesproken. Na het offi ciële gedeelte werd de bijeenkomst voortgezet met een feestje waarvoor ook vele oud-vrijwilligers van het Rode Kruis werden uitgenodigd. De reden voor dit alles waren drie Rode Kruisvrijwilligers. A. C. Boot- Mangold die werd gehuldigd omdat ze zich al 30 jaar inzet voor het Rode Kruis, C. P. den Haan-van der Schel de die in het zonnetje werd gezet om dat ze 20 jaar lid is van de Rode kruis colonne en T. C. Stoutjesdijk-Wil brink die na 24 jaar Rode Kruiswerk afscheid nam omdat ze om persoon lijke redenen besloot te stoppen met haar werk voor het Rode Kruis. Heel jammer Dat laatste was overigens alleen maar aanleiding tot spijtbetuigingen bij de andere Rode Kruisleden. Maar ook voor begrip. „Het is heel jammer dat u weggaat, maar na 24 jaar kun nen we daarvoor alleen maar respect hebben", aldus de voorzitter van de afdeling, mr H. van Pijkeren. Hij ty peerde mevrouw Stoutjesdijk als een van de mensen die de afgelopen jaren het gezicht van het Rode Kruis be paalden. ,.U staat voor bescheiden heid en menselijkheid. Mensen wa ren voor u belangrijker dan de plaats die ze innamen binnen een organisa tie". Mevrouw Stoutjesdijk werkte meer dan 20 jaar als Rode Kruisvrij- willigster op de chirurgische afde ling van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. Zij was groepshoofd en staflid van de opleidingen die binnen het Rode Kruis worden verzorgd. „Je inzet was fenomenaal en een stimu lans voor ons allen. Het organiseren en uitvoeren zit je in het bloed. Daar om alleen al ben je onmisbaar", al dus colonnecommandant A. van Noord. Ook de secretaresse van de afdelingen, N. Alofsen-Hillebrand haalde enkele persoonlijke herinne ringen op aan de wijze waarop zij de persoonlijkheid van mevrouw Stout jesdijk leerde kennen. „Beste colonneleden, er zijn er heus nog veel betere dan ik hoor", relati veerde de scheidende Rode Kruisme- dewerkster al die woorden. Zij kreeg een Rode Kruis EHBO-tas aangebo den zoals zij jarenlang bij haar werk voor het Rode Kruis gebruikte. Niet gering „De tijd die Adrie Boot in het Rode Kruis steekt is niet gering. Ik denk wel eens: zou ze bij het Rode Kruis wonen"? Dat zei colonnecomman dant Van Noord toen A. C. Boot- Mangold werd gehuldigd omdat ze al 30 jaar als vrijwilligster werkzaam is voor het Rode Kruis. Op dit moment is zij plaatsvervangend colonnecom mandant. Als kaderinstructrice geeft zij EHBO-lessen en zij is ook mede werkster van het jeugd Rode kruis. In die hoedanigheid geeft zij jeugd EH BO A-lessen op scholen. „Een Rode Kruiser in hart en nieren en zeer har de werkster in de vereniging". Voor zitter Van Pijkeren speldde naar een Rode Kruis onderscheiding op en overhandigde de bijbehorende oor konde. Ook kreeg mevrouw Boot bloemen en een speciale Rode Kruis- sjaal. Ook Ineke den Haan-Van der Schel de werd even in het middelpunt van de belangstelling geplaatst omdat zij al 20 jaar vrijwilligerwerk doet voor het Rode Kruis. Zij is lid van de co lonne, lid van de verbindingsdienst deelkern en medewerkster van het jeugd Rode Kruis. In die hoedanig heid geeft zij ook jeugd EHBO-les op scholen. „Ineke, je bent iemand die graag je woordje doet, Daarom is het werk bij de verbindingsdienst je op het lijf geschreven", aldus Van Noord. Nadat hij het belang van de verbindingsdienst had uitgelegd speldde hij mevrouw Den Haan een onderscheiding op en overhandigde haar de bijbehorende oorkonde en bloemen. Adrie Boot (links) is 30 jaar bij het Rode Kruis. Tannie Stoutjesdijk (midden) neemt na 24 jaar afscheid en Ineke den Haan (rechts) is 20 jaar Rode Kruisvrijwilligster. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest woensdag om onge veer 17.30 uur uitrukken voor het blussen van een bromfiets die in brand stond. Het was het voertuig van W. A. van der W. uit Zierikzee. Hij had de brom fiets in de garage bij zijn huis aan de Sint Antoniesdam gezet toen het voertuig spontaan in brand vloog. Volgens de politie bestaat het ver moeden dat brandstof op de nog war me motor is terecht gekomen. Vap der W. slaagde er in de brandende brom fiets buiten te brengen. De Zierikzee se brandweer had het vuur snel ge doofd, maar van het voertuig bleef slechts een zwartgeblakerd karkas over. ZIERIKZEE - Dinsdag om onge veer 11.30 uur werden vanuit een vis sersboot twee granaten gedumpt op de steiger bij 't Luitje aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. Zoals bekend krijgen de vissers te genwoordig geen premie meer voor het aan wal brengen van explosieven die in hun netten terecht komen. Via de havenmeester werd de politie ge waarschuwd die de Explosieven Opruimings Dienst van de lucht macht te Culemborg waarschuwde. De mensen van de EOD kwamen naar Zierikzee om de granaten te vervoe ren naar het strandje bij Ouwerkerk en ze daar onschadelijk te maken. BROUWERSHAVEN - De direc teur van de Brouwse basisschool School met de Bijbel de Schouw ver laat per een mei de school omdat hij een andere functie heeft aanvaard. Op vrijdag 27 april wordt via een receptie afscheid genomen van Soe ters die bijna 15 jaar als schoolhoofd werkzaam was in Brouwershaven. Te vens wordt tijdens de bijeenkomst af scheid genomen van J. van der Weele uit Brouwershaven die 27 jaar deel uitmaakte van het schoolbestuur van de School met de Bijbel. De af scheidsreceptie vindt plaats in het schoolgebouw van De Schouw aan het Kerkplein te Brouwershaven en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Gasflessen De regionale brandweren houden vrijdag 27 april en zaterdag 28 april een inzamelingsactie van oude gas flessen. Op vrijdag tussen 19.00-21.00 uur en op zaterdag tussen 09.00-12.00 uur. Op Schouwen-Duiveland worden de kazernes opengesteld in Brou wershaven, Bruinisse, Duiveand, Middenschouwen, Westerschouwen en Zierikzee. Er is deskundig perso neel aanwezig om de flessen in ont vangst te nemen. Het is inmiddels een groot aantal jaren geleden, dat het merendeel van Zeeland aangeslo ten werd op het aardgasnet. Voor deze periode werd veelal gebruik gemaakt van flessegas om te koken of te ver warmen. Het komt echter nog veel voor, dat er door de brandweer tij dens branden oude gasflessen wor den aangetroffen. Vaak weten de be woners niet eens meer van het bestaan af. Het betreft in de regel flessen, die ouder dan tien jaar zijn en niet door het stoomwezen zijn ge keurd. De ingeleverde flessen worden door de erkende handel afgevoerd en op een veilige en milieuvriendelijke manier vernietigd of geschikt ge maakt voor hergebruik. ZIERIKZEE Museumbrochure In 1988 werd door de Vereniging 'Federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers' en de Provinciaal museumconsulent een Zeeuwse mu seumfolder uitgebracht. Deze folder bleek de museumbezoeker bijzonder aan te spreken en de oplage van 45.000 exemplaren is dan ook al enige tijd geheel gebruikt. Reden genoeg voor de museumconsulent om, tesa- men met de museumfederatie en de Provinciale VVV, een nieuwe folder uit te geven. Op vrijdagmiddag 27 april zal door ingenieur L. H. ter Hei de, directeur van de Provinciale VVV, het eerste exemplaar van de nieuwe Zeeuwse museumfolder worden over handigd aan drs H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Deze gebeurtenis vindt plaats om 15.00 uur in de Schutterszaal van het stadhuis te Zierikzee. Aanslui- tend vindt de opening plaats van de ..jtpntoonstelling 'Kor en Bot, fossiele beenderen uit de Óosterschelde' die in bet Stadsmuseum is ingericht. De nieuwe folder wijkt op een zestal punten af van de oude. In de eerste plaats is er gezien de omvang van zes tien pagina's, eigenlijk geen sprake meer van een folder maar van een brochure. In de tweede plaats zijn ten behoeve van "de buitenlandse gebrui ker alle toelichtingen op de museum collectie in het Engels, Duits en Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Frans vertaald. In de derde plaats is aangegeven hoe de musea met het openbaar vervoer bereikbaar zijn en in welke mate ze toegankelijk zijn voor gehandicapten. In de vierde plaats is informatie opgenomen over een aantal particuliere musea en his torische gebouwen met interessante collecties. In de vijfde plaats zijn de adressen en telefoonnummers van de VVV-kantoren in museumplaatsen opgenomen. In de zesde en laatste plaats verschijnt de museumbrochu re in een oplage van 100.000 exempla ren. Met de overhandiging van de nieuwe Zeeuwse museumbrochure in Zierikzee, wordt tevens het Nationaal Museumweekend ingeluid. Nationaal Museumweekend Tijdens het Nationaal Museum weekend op zaterdag 28 en zondag 29 april zijn op Schouwen-Duiveland het Maritiem Museum in Zierikzee en de Delta Expo op Neeltje Jans voor publiek geopend. Het Maritiem Mu seum is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ter gelegenheid van het Natio naal Museumweekend is het tarief voor het Maritiem Museum gehal veerd en is bij Delta Expo een ten toonstelling Windmolenpark te zien. De expositie op Neeltje Jans is zowel zaterdag als zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Vriendinnen als werkwoord Op 5 mei 1990 wordt in De Baai te Etten-Leur een vrouwenontmoetings dag gehouden met als thema Vrien dinnen als werkwoord. Het is de vijf de in een reeks van grote ontmoetingsdagen die sedert 1981 ge organiseerd zijn door de Werkgroep Vrouw en Geloof van West-Brabant en Zeeland. In de ochtend houdt Lie ve Troch een algemene inleiding op het thema. Daarnaast is er een optre den van het verhalend theater Mir jam Mare en van het vrouwenkoor uit Breda. In de middag staan tien ver schillende thematische workshops op het programma. Een greep uit de workshops: Wie is er bang voor ster ke vrouwen?, Vriendinnen met de go din, Debora en Jael, Mijn lijf mijn le ven, Boerinnen vriendinnen. Er is ook een meidenworkshop: een slim me meid is op vriendinnen voorbe reid. Er wordt medewerking verleend door verschillende feministische the ologes en vrouwenwerksters. Ieder die mee wil denken en werken om als vrouw kracht in solidariteit en vriendschap met elkaar waar te ma ken kan aan de dag deelnemen. Aan melden en informatie 076-655750 of 01112-2024. TV-opnames Dinsdag 8 mei worden opnames ge maakt voor het tv-programma Vrouw zijn van de EO. De mogelijkheid be staat om die opnames bij te wonen. Wie jonger is dan veertig jaar en zin heeft om een kijkje te nemen bij de opnames kan bellen met 01117-1717 of 01117-1556. SEROOSKERKE Wandeltocht Sportvereniging Velocitas houdt op 5 mei haar twintigste Schelphoek wandeltocht. De tocht van veertig ki lometer vertrekt om 9.30 uur bij het dorpshuis. De afstanden 5, 8 en 15 ki lometer vertrekken om 14.00 uur bij het dorpshuis, 's Avonds is er een au- topuzzelrit die gestart wordt om 19.00 HAAMSTEDE Excursie De Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland start 11 mei weer met excursies naar de meeuwenbroedko- lonie. Iedere dinsdag en vrijdag avond van 11 mei tot en met 6 juli is het vertrek van het waterleiding pompstation aan het einde va^i de Adriaan van der Weydeweg te Haam stede (start 19.00 uur). Kaarten zijn verkrijgbaar bij het plaatselijke VW-kantoor. DREISCHOR Jubileum Vrijdag 11 mei herdenkt het Neder lands Hervormd kerkkoor haar 50- jarig bestaan. De jubileumviering wordt gehouden in de kerk en begint ZIERIKZEE - De twee bouw vallige pandjes in de Paar denstraat in Zierikzee worden nog voor de bouwvakvakantie aangepakt. De gemeente is, zo meldt L. J. Zondag, tot over eenstemming gekomen met de eigenaar van de pandjes. Nadat bij de gemeente klach ten van omwonenden binnen waren gekomen omtrent de slechte staat waarin de pandjes verkeren is Zondag op pad ge gaan. „We hebben een heel po sitief gesprek gehad met de ei genaar", aldus Zondag. „En we hebben hem bereid gevonden om Paardenstraat 18 op te knappen. Hij wil daar een op slagplaats van maken". Zondag meldt verder dat het de bedoeling van de eigenaar, L. W. 't Mannetje uit Zierikzee, is om van Paardenstraat 12 weer een volwaardige woning te maken. In ieder geval de voorgevel en het dak worden nog voor de bouwvakvakantie opgeknapt. Eén van de andere bewoners is door de gemeente verzocht om de kapotte ruiten van zijn wo ning op korte termijn te her stellen. „De bewoners moeten er zelf ook iets aan doen om het aanzicht van de Paardenstraat te herstellen", aldus Zondag. ZIERIKZEE - Het bestuur van het werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee wil in het najaar met de gemeenten rond de tafel gaan zitten om te spreken over de hoogte én de vorm van de gemeentelijke bijdra gen aan het schap. Vooruitlopend hierop is op de begroting 1991 uitge gaan van die bijdrage. Dit ondanks het feit, dat de Zuid hoek een batig saldo van 27.000 gul den verwacht. Op Zierikzee na heb ben alle gemeenten (Duiveland neemt binnenkort een positief be- sluit) ingestemd met het verevenings fonds voor 1990. Het gaat overigens goed met de Zuidhoek. Uit medede- 1 lingên van de directeur Van het schap drs P. J. de Groot is hetr aanbod van opdrachten goed te noemen. Het schap vergaderde deze week overigens voor de eerste keer in haar geschiedenis in de openbaarheid. Op vragen vanuit de vergadering om be drijfsgegevens (met name die van de klanten van de Zuidhoek) buiten de openbaarheid te houden, zal het da gelijks bestuur zich bezinnen op een algemene presentatie van de cijfers. Daarnaast liggen de details tezijner.- tijd ter inzage voor de bestuurders. Datzelfde geldt in die gevallen, waar in de privacy van medewerkers aan getast dreigt te worden. om 19.30 uur. De avond wordt ge opend door ds. Jonker. Namens het kerkkoor wordt het woord gevoerd door voorzitter mevrouw W. van Schelven uit Dreischor. Verder op het programma een toespraak van een vertegenwoordiger van de Koninklij ke Christelijke Zangersbond. Ook burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven zal het spreek gestoelte beklimmen evenals een ver tegenwoordiger van de commissie koorzang Schouwen-Duiveland. Ui teraard ontbreekt ook muziek niet tijdens de jubileum-viering. Naast zang door het koor verzorgt muziek vereniging Crescendo uit Dreischor enkele nummers. Uiteraard zijn ook oud-leden van harte welkom. ZIERIKZEE - De afde ling Schouwen-Duiveland van de Zonnebloem heeft er een geslaagde boottocht opzitten, waaraan dit jaar maar liefst door 210 be langstellenden werd deel genomen. Voor het eerst werd gekozen voor de Stad Zierikzee van Rederij Den Breejen en dat is de Zonne bloem zo goed bevallen, dat het er inzit dat de groep volgend jaar weer aan boord stapt van de boot. Mevrouw M. Hanse, secretaresse van de afdeling, legt uit dat voor gaande jaren gebruik gemaakt werd van de Zonnebloemboot. Daarop was plaats voor slechts honderd gasten. De Stad Zierikzee heeft veel meer mogelijkheden en is door het luxe ka rakter interessanter voor de doel groep van de Zonnebloem. „Heel veel mensen hebben na afloop te kennen gegeven volgend jaar weer mee te willen. Het was heel erg gezellig", al dus de secretaresse. Een uitstapje met de Stad Zierik zee kost de afdeling wel wat meer dan een vaart met het eigen kleinere schip. Maar dat heeft de Zonnebloem er na deze 'week wel voor over. Met een eigen bijdrage van de gasten en een stukje reserve van de vereniging leverde dat geen onoverkomelijke problemen op. Dat komt mede door de donateurs actie, zoals die vanuit het kantoor in Breda telefonisch is uitgevoerd vorig jaar. Dat heeft ook de afdeling op Schouwen-Duiveland heel wat. dona teurs opgeleverd. En zo blijven activi teiten als de rondvaart over de Óos terschelde (rondje Veere, Haringvre ter, Kortgene en Kats) mogelijk. In totaal waren er zestig mensen aan boord om de gasten, ouderen en gehandicapten, een plezierige dag te bezorgen. Naast een arts, verpleeg kundigen en Borrendamme-kok Ma rien Hogerheide waren er zo'n veertig Zonnebloem-vrijwilligers in touw. Volgens mevrouw Hanse is het geen enkel probleem om zoveel vrijwilli gers te vinden. „Er is grote belang stelling voor. En onze collectanten krijgen natuurlijk voorrang". Met de boottocht (maar ook activi teiten als de Nationale Ziekendag en regionale vakantieweken), probeert de Zonnebloem ouderen en gehandi capten uit een dreigend isolement te halen. Ouderen moeten er uit wat de Zonnebloem betreft en een rondvaart is daar uitermate geschikt voor. Het uitstapje eindigde met een muzikaal ontvangst aan 't Luitje door plaatse lijke majoretten. Een van de vele gasten wordt welkom geheten aan boord van de Stad Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4