Ridderorde voor scheidend wethouder Ph. J. van Ast Winst van de Zuidhoek niet in beheer van het bestuur Verhouding VVV-Zierikzee en gemeente problematisch WATERSTANDEN Op 't Hof ridder Aanrijding in Zonnemaire ten deze toe te kennen. Een onder scheiding waarvan ik, in mijn korte bestuurlijke functie, nog nooit het genoegen heb gehad deze op te spel den". Na deze woorden werd de on derscheiding opgespeld. Na deze officiële handeling, kwam S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter aan het woord, die de nieuwbakken rid der feliciteerde en lovende woorden sprak over de scheidende gemeente- raadsledèn. Zij sprak namens de PvdA-fractie. Ook J. K. Goemans (VVD), R. J. van der Wekken (CDA) en P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) spraken waarderende woorden en fe liciteerden Van Ast met de orde. In navolging van de drie fractiele den, sprak de gemeentesecretaris van de gemeente, C. M. Padmos, namens het gemeentepersoneel. Padmos om schreef Van Ast als 'een man een man, een woord een woord'. Voor de drie scheidende raadsleden werd er ook tijd ingeruimd. Zij keken terug op een raadsperiode en wensten de nieu we raad succes en goede juiste beslui ten toe. Van Ast begon zijn speech met de woorden: ,,Ik wil Hare Majesteit be danken voor de Ridderorde". Het speet de VVDer dat hij maar zo'n korte tijd heeft samen kunnen wer ken met de burgemeester. ,,Ik kijk met plezier terug op de achtienjarige coalitie met de PvdA en wil alle col lega's bedanken voor de samenwer king", aldus Van Ast. Het verheugde de ridder, dat er mensen van brand weer Brouwershaven aanwezig wa ren. „De brandweer waar ik ook nog lid van ben geweest. Ik zou nog kun nen overwegen om terug te komen. O, nee dat kan voor de leeftijd niet meer natuurlijk", aldus Flip van Ast tijdens zijn laatste raadsvergade ring. Ganzeman verlaat de raad na acht jaar deel uitgemaakt te hebben van de gemeenteraad. „Zijn optreden kan gekenschetst worden als rustig en vriendelijk. De CDAer nam deel in een drietal commissies, te weten volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, de adviescommisie voor on derwijs en de beheerscommissie dorpshuizen Brouwershaven. Tijdens het afscheid werden ook de echtgeno tes in de bloemetjes gezet. „De gemeente heeft gedacht bloe men in de kleur van de partij aan te bieden. Voor de WD en PvdA was dit niet zo'n probleem. De bloemen voor mevrouw Ganzeman zijn groen en geel. Alleen groen zou een te vlakke bos op leveren en het zou lijken of we hiermee het functioneren van Ganze man willen benadrukken, wat zeker niet het geval is", aldus burgemeester L. N. Labruyère. Voor de drie scheidende raadsleden was er een aandenken. „Een glas-in- lood-hanger met daarin, wat mij al tijd verteld is, het buitengewoon sjie- ke wapen van Brouwershaven", be sloot de burgemeester zijn woorden, die hij richtte aan de christen demo craat. De Munnik maakte sinds 1971 onaf gebroken deel uit van de gemeente raad in de Smalstad. Zijn optreden kan gekenschets worden als bewogen kritisch en vasthoudend, aldus de woorden van de eerste burger. „Hij Verlies van een markante man in de gemeentepolitiek Brouw heeft bij mij heel duidelijk de om budsfunctie van de raad aangewak kerd. Een raad moet besturen in hoofdlijnen, maar mag niet verzan den in allerlei zaken. In de raad moet men blijven kiezen voor de man in de straat", aldus Labruyère. Stemmen Het is volgens de burgemeester be langrijk dat men voor de inwoners blijft kiezen. „Anders komt er straks niemand meer stemmen. Ik wil De Munnik dan ook erg bedanken voor het feit dat hij dit jn mij heeft aange wakkerd". De burgemeester liet de aanwezigen in het Tbnnenmagazijn weten, dat de PvdA-er zeker het ere burgerschap zou toekomen. „Maar helaas is dat niet mogelijk". Het scheidend raadslid kreeg van de ge meente een luchtfoto van Zonnemai- re, de woonplaats van De Munnik. Labruyère liet iedereen in het Ton- nenmagazijn weten, dat hij opgezien heeft tegen deze raadsvergadering. „We moeten afscheid nemen van men sen die veel betekend hebben voor de gemeente en gemeenschap van Brou wershaven". Van Ast werd omschre ven als iemand die op een kalme en praktische manier werkte. „In de korte periode dat ik met hem samen gewerkt heb, zat hij vaak tijdens de raadsvergadering te schudden en dacht waarschijnlijk: Jochie, dat zeg je nou wel, maar zo doen we dat hier Oud-wethouder Van Ast krijgt de versierselen van burgemeester Labruyère opgespeld. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - „Ik ben er vereerd mee en een beetje stil van". Dit waren de woorden van scheidend wethouder van de Brouwse gemeenteraad, Ph. J. van Ast. Hij is geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Dit gebeurde tijdens de openbare raadsvergadering, die voor deze gelegenheid werd gehouden in gemeenschapsruim te het Tonnenmagazijn. Naast de scheidende wethouder werden ook de raadsleden C. J. de Munnik (PvdA) en M. C. Ganzeman (CDA) in de bloemetjes gezet, omdat deze raadsvergadering ook voor hen de laatste was. niet", aldus Labruyère, die met dit voorbeeld op de lachspieren van de aanwezigen werkte. „We verliezen een markant man in de gemeenteraad", waarna de eerste burger aankwam bij het officiële ge deelte van de avond. „Bij twintig jaar of meer in een gemeenteraad, heeft men recht op een Koninklijke onderscheiding. Wij als gemeente hebben deze voor Van Ast aange vraagd, en de koningin heeft beslo- NEW YORK - De ernstig zieke film actrice Liz Thylor is overgebracht naar de intensive care afdeling van een ziekenhuis in California. Dit heeft haar agent in New York be kendgemaakt. De behandelende art sen zijn op zoek naar de oorzaak van haar longontsteking, waarvoor de 58- jarige actrice twee weken geleden in het St. Johns ziekenhuis in Santa Mo nica werd opgenomen. Vorig week verklaarde de actrice, die een fel voorstander is van onderzoek naar de ziekte aids, dat onderzoek had uitge wezen dat zij niet aan deze ziekte "lijdt. Vervolg van pagina 1. goed geheugen en een grote betrok kenheid bij de gemeente. Samenspel „De samenwerking binnen het col lege en de gemeenteraad was een sa menspel. Dat lag niet alleen aan mij' relativeerde Op 't Hof de woorden die over hem werden gezegd. Hij bedank te iedereen die meewerkte aan de ko ninklijke onderscheiding die hem werd verleend. „Want ik weet dat die niet van de koningin zelf afkomt". En hij bedankte in de eerste plaats zijn vrouw en kinderen voor alle avonden dat ze alleen waren omdat hij afwezig was vanwege zijn bestuurlijke func ties. „Als ik als kind met Koninginne dag voor het gemeentehuis stond om een aubade te zingen en ik al die raadsleden daar zag staan, hoopte ik dat ik daar ook nog eens zou staan. Maar het leek mij onmogelijk". Bij zijn afscheid na ruim 25 jaar raads lidmaatschap keek Van Klinken an ders tegen het raadslidmaatschap aan dan als kind. Hij omschreef die periode als een mooie tijd met hoogte- en dieptepunten. „Ondanks mijn niet-aflatende zorg voor de ge meente ben ik mij ervan bewust dat ik veel tekort ben gekomen. Ik heb gezwegen als ik spreken moest en ge sproken als ik zwijgen moest. Veel van mijn werk heb ik in stilte ge daan, want ik ben geen man van veel woorden". Als symbool van zijn af scheid overhandigde Van Klinken aan burgemeester Bergshoeff zijn sleutels van het gemeentehuis. Meerderheid raad Zierikzee wil haar aandeel zelf in beheer zeè krijgt vanaf heden (maar mis schien wel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1990) vijf cent gegaran deerd. Dat heeft de raad zoals ver wacht besloten. J. J. Geleijnse (VVD) heeft hiervoor al in 1987 een pleidooi gehouden tijdens de vergadering van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland. Toen tevergeefs, maar vanaf 1 januari volgend jaar, tast de dienst zelf in de buidel. ZIERIKZEE - De winst, die het werkvoorzienings schap de Zuidhoek in 1989 heeft geboekt, mag ze niet in eigen beheer houden als een appeltje voor de dorst. De gemeenteraad van Zierikzee heeft in meerderheid beslo ten om haar aandeel terug te nemen. De gemeente wil het best reserveren voor de Zuidhoek, maar stelt prijs op het zelf in beheer houden van de gelden. De PvdA en bur gemeester mr J. J. P. M. Asselbergs stonden alleen in hun minderheidsvoorstel om het geld in beheer te geven van het Zuidhoek-bestuur. CDA, VVD en RU houden vast aan het gebruik, dat eventuele overschot ten van gemeenschappelijke regelin gen (en de Zuidhoek is dat ook - red.) terug te storten in de gemeentekas. En dat geldt zonder uitzondering ook voor de Zuidhoek, vinden de drie fracties. Dat de Zuidhoek, zoals D. van der Wekken het namens de socia listen noemde, een bedrijfsmatige ge meenschappelijke regeling op de vrije markt is, was voor de voor noemde drie fracties niet doorslagge vend. Zowel Van der Wekken, als wethou der J. Groen als burgemeester Assel bergs lieten doorschemeren, dat de deskundigheid over de problematiek rond de sociale werkvoorzienings schappen bij de overige raadsleden te beperkt zou zijn. Door een nieuwe budgetteringsregeling moet de Zuid hoek bedrijfsmatiger gaan werken en eventuele tekorten worden volle dig afgewimpeld op de gemeenten. Voorheen kwam 80% voor rekening van de gemeenten. Risico Doordat de Zuidhoek meer be drijfsrisico's loopt wil ze haar in 1989 geboekte winst stoppen in een zoge naamd egaliseringsfonds. Het gaat om een winst van 150.000 gulden. Maar de gemeente Zierikzee heeft - Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-ineteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 25 april 04.10 158 10.10 -170 16.45 169 22.30 -145 26 april 04.55 166 11.00 -169 17.30 167 23.15 -149 Roompot Buiten 25 april 02.30 182 08.50 -178 14.55 198 21.10 -154 26 april 03.10 197 09.35 -178 15.40 197 21.55 -158 Bruinisse 25 april 03.45 167 10.15 -181 17.05 175 22.35 -156 26 april 04.30 175 11.00 -180 18.00 173 23.20 -161 Wemeldinge 25 april 04.20 188 10.20 -186 16.45 199 22.40 -162 26 april 05.00 198 11.05 -185 17.30 197 23.25 -166 volgens. Asselbergs als enige in Zee land - besloten het geld terug te ne men. Althans haar aandeel (23.000 gulden), want de Zuidhoek wordt ge financierd door de zes gemeenten. Asselbergs noemde het van de gek ke, dat een bedrijf als de Zuidhoek voor haar geld met de pet in de hand langs zes gemeenten moet gaan, ter wijl er nu een reserveringsmogelijk- liëid is. „Als voorzitter van de Zuid hoek heb ik er echt moeite mee. En ik betwijfel of U voldoende inzicht in de problematiek hebt". Dat de Zuid hoek met de pet langs de gemeenten moet, maakt het bedrijfsmatig ope reren moeilijk. Tijdens de raadsvergadering werd ook gesproken over de fusie tussen de PZEM en de WMZ (watermaatschap pij). De raad kan akkoord gaan met de fusie op zich, maar hoopt dat de beslissing nog even op zich laat wach ten, zodat ook de gemeente Zierikzee als aandeelhouder de gelegenheid heeft op details in te gaan op de plan nen. Zierikzee maakt zich met name zorgen over het verdwijnen van de PZEM-vestiging in Zierikzee. Daar mee zijn arbeidsplaatsen gemoeid. Wie oud papier inzamelt in Zierik- ZONNEMAIRE - Twee personen auto's die zwaar werden beschadigd en een gewonde. Dat was het gevolg van een aanrijding die maandagmid dag plaatsvond nabij Zonnemaire. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 15.00 uur op de kruising Zuid- weg/Stapelsweg. Volgens de politie ging het om een voorrangskwestie. R. B. uit Dreischor zou op de kruising geen voorrang hebben verleend aan J. U uit Zierikzee. De aanrijding die daardoor ontstond kwam zo hard aan dat beide auto's zwaar werden be schadigd. J. U. moest zich onder dok tersbehandeling stellen vanwege ge kneusde ribben en een hoofdverwon ding. Springtij: 27 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 WV-penningmeester M. Romijn: ZIERIKZEE - De VVV in Zierikzee had tijdens de algemene ledenvergadering in Restaurant Mondra- gon weinig goede woorden over voor het Zierikzeese gemeentebestuur. VVV-voorzitter mr. G. Nijland noemde het college zelfs krenterig, gezien de finan ciële steun die de VVV krijgt. Penningmeester M. Romijn noemde de relatie tussen de VVV en het ge meentebestuur problematisch. Niet alleen het VVV-bestuur had kritiek op de bestuurders van Zie rikzee, maar ook Nijland persoon lijk. Zierikzee zou onvoldoende rekening houden met de belangen van de burgers, nu de binnenstad op dit tijdstip van het jaar openge broken ligt. Deze woorden nam hij wel voor eigen rekening, maar als voorzitter van de VVV liet hij zich ook niet positief uit over het Zie rikzeese college. Relatie Nijland begon zijn klaagzang met de benarde financiële positie, waarin de VW zich bevindt. „Het college van b en w stelt zich te krenterig op". Tbvens waarschuw de hij het gemeentebestuur dat Zierikzee niet verpauperd moet worden. „We krijgen daarin niet de volle medewerking van de ge meente, dus moeten we het maar zonder die hulp doen. Zierikzee dient de echte parel te zijn. maar hoe lang nog...?", vroeg hij zich hardop af. Hij maakte deze op merking, nadat al eerder door ver schillende mensen een waarschu wende vinger is opgestoken over die verpaupering. Frustrerend Ook penningmeester Romijn trok van leer tijdens de VVV- vergadering. „De relatie tussen de VVV-Zierikzee en de gemeente Zierikzee is problematisch". Dit zei hij naar aanleiding van de oprichting van Zierikzee Aktief, waarin de gemeente niet „draagkrachtig" mee wil doen. „Men wil alleen een waarnemer sturen". De penningmeester noem de het frustrerend dat overal op beknibbeld en beknepen moet worden, terwijl aan de ene kant een rapport is uitgebracht waarin staat dat de VVV professioneler moet gaan werken. „Maar aan de andere kant moeten we met schooljongens werken om de brie ven rond te laten brengen om zo op de portokosten te bezuinigen", al dus Romijn. Tijdens dc vergadering kwamen nog meer negatieve zaken aan de orde, waar volgens de VVV de ge meente het nodige aan kan veran deren. Zo moet er meer ruimte ko-, men voor personeelskosten, omdat niet iedereen wordt uitbe taald volgens de VVV-rechtsposi- tie, de scholing en bijscholing moet nog worden bijgewerkt en het kantoorpand aan de binnen kant moet hoognodig worden op geknapt. Toen de WV vijf jaar geleden op springen stond is er een be leidsplan gemaakt. Daarin ston den verschillende idealen, die men wilde verwezenlijken. Een gedeelte daarvan is ook gereali seerd, zoals de face-lift aan de bui tenkant van het kantoorpand. Ver der is Zierikzee Aktief - een samenwerkingsverband tussen de Zierikzeese Ondernemers Centra le (ZOC) en dc VVV - van de grond gekomen en zijn de financiën iets te rooskleuriger geworden. Mede door de verhoogde subsidie van de gemeente Zierikzee. Toch kan uit het betoog van zowel de WV- voorzitter als de penningmeester worden opgemaakt dat er nog heel wat moet worden gedaan om tot een professionele aanpak van de VVV-activiteiten te komen. Nijland haalde ook uit naar Zie rikzeese deelnemers aan spelle tjes als Triviant en het Twaalf Provinciën Soel. Door het slecht presteren zou dit volgens Nijland geen promotie van Zierikzee bete kenen. Hij riep de inwoners van Zierikzee op hieraan niet deel te nemen. April Burgh-Haamstede Expositie Clement Bezemer in De Burght. Tot en met 25 april Zierikzee Galerie de Eenhoorn, expositie schil dersclub Perspectief. Tot en met 2 mei Burgh-Haamstede Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Tot en met 7 mei Zierikzee Informatiewand Simavi. Hal Zweed se Rode Kruisziekenhuis. Vanaf 8.30 uur. Dinsdag 24 april Zierikzee Boottocht Stichting de Zonnebloem voor zieken en gehandicapten. Af vaart 10.00 uur. Commissie financiën Waterschap, 's Landskamer. 13.30 uur. Commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en personeel, 's Landskamer. 16.00 uur. Algemene ledenvergadering 'afdeling Zierikzee/Kerkwerve Nederlandse Rode Kruis. Bovenzaal Driehoek. 20.00 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijf avond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 21.00 uur. Fimlavond NBvP over het bergen van zeeschepen. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Hervormde kerk, consistorie. Schrijf- avond Amnesty International. Van 20.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Vereniging van Huisvrouwen in de Schutse. 14.00 uur. Noordgouwe Dr. Wortmanstraat 23. Schrijfavond Amnesty International. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Bijeenkomst afdeling Schouwen van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in foyer Mondragon. 14.00 uur. Ouderenbijeenkomst NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 26 april Zierikzee Presentatie monumenteninventarisa tie Noord-Zeeland. Stadhuis. 10.00 uur. Themamiddag over telefonische hulpdiensten. De Lichtboei. 13.30 uur. Dansmiddag ANBO. Dans- en ballet school Kramer. 14.00 uur. Neeltje Jans Symposium Schelde zonder grenzen. Ir. J. W. Topshuis. Van 13.00 tot 17.30 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee Openbare vergadering algemeen be stuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg. 15.00 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Start produktenactie voor Nicara gua. Wereldwinkel. Vanaf 10.00 uur. Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Oranjedisco. Delta Sport in gymzaal Mulockstraat. 19.00 uur. Balletuitvoering. Dans- en ballet school Kramer. Zaal open 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Renesse Rommel ophalen ten bate van Renes- sedag. 09.00 uur. Noordgouwe Wandeltocht Rode Kruis vanaf Dr. Wortmanstraat. 13.30 uur. Nieuwerkerk Reünie oud-Nieuwerkerkers. Ons Dorpshuis. Van 9.00 tot 18.00 uur. Bruinisse Officiële opening nieuwe brandweer garage. Wilgenstraat. 10.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 1 mei Zierikzee Bijeenkomst over angsten en fobieën. Gereformeerde kerk, Sint Domus- straat. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Van 3 tot en met 26 mei Zierikzee Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Woensdag 9 mei Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Donderdag 10 mei Zierikzee Moedergroep over borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2