WD/PvdA college in Brouwershaven Geslaagde ouderenmiddag van Rotaryclub Zierikzee Vader redt zoontje uit brandende stacaravan 'Een manier om de capaciteiten van muzikanten in te schatten' Bromfietsers kijken te diep in het glaasje Aanrijding op de N59 Diefstallen uit auto's Automobilist rijdt door na aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag '23 april 1990 Nr. 24731 ZIERIKZEE - Niet alleen automo bilisten, maar ook bromfietsbe stuurders maken zich schuldig aan rijden in het verkeer terwijl men te veel alcohol heeft gedronken. Dat bleek zaterdagavond bij een routine controle van de politie. Bij het surveilleren werd de aan dacht getrokken door het gedrag van F. H. uit Zierikzee die met zijn brom fiets zonder verlichting over de Grachtweg te Zierikzee reed. Uit een proef met het ademanalyse-apparaat op het bureau bleek dat hij veel meer had gedronken dan is toegestaan om nog te mogen rijden (ook op een brommer). Datzelfde bleek het geval met M. K. die eveneens over de Grachtweg reed. Hij bleek bovendien te rijden op een bromfiets die hij kort daarvoor had gestolen samen met zijn duopassagier M. K. OUWERKERK - Op de Rijksweg N59 tussen Zierikzee en Bruinisse vond zaterdag ter hoogte van Ouwer- kerk een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's zeer zwaar wer den beschadigd. Geen van de inzit tenden liep noemenswaardige ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.00 uur toen G. B. uit Ouwerkerk met zijn auto vanaf de Vissersweg de Rijksweg N59 wilde oprijden. Hij zou daarbij de indruk hebben gehad dat de weg vrij was, maar op het moment dat hij de N59 opreed kwam de Duit ser G. W. uit Arcen met zijn auto van uit de richting Zierikzee. Hij botste vol op de voorzijde van de auto van de Ouwerkerker. De schade bij beide auto's is zo groot dat ze moesten wor den weggesleept. J. K. Goemans wordt wethouder voor de VVD BROUWERSHAVEN - De PvdA en de VVD gaan de ko mende vier jaar opnieuw samenwerken in het Brouwse college van burgemeester en wethouders. Dat betekent dat mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter haar werk zaamheden als wethouder voor de PvdA continueert. Zij zit sinds 1981 als PvdA-wethouder in het Brouwse colle ge. Voor de VVD treedt een nieuwe wethouder aan: J. K. Goemans uit Zonnemaire. Hij is de opvolger van Ph. J. van Ast uit Brouwershaven die na een pe riode van ruim 20 jaar heeft besloten te stoppen met zijn bestuurlijke werkzaamheden in de Brouwse ge meenteraad. Hetzelfde De samenstelling van het Brouwse college is overeenkomstig de verkie zingsuitslag (die geen verschuivingen van zetels teweeg bracht) hetzelfde als de afgelopen vier jaar. En vele ja ren daarvoor. „Toen ik in 1974 als raadslid in de Brouwse gemeente raad kwam was er al een VVD/PvdA- college", aldus Loschacoff. Zij vertelde dat de besprekingen over de collegevorming werden ge voerd met alle vier de fracties in de Brouwse gemeenteraad. Behalve de PvdA (vijf zetels) en de VVD (drie ze tels) zijn dat het CDA (twee zetels) en de SGP/RPF/GPV (een zetel). Als primeur presenteerden VVD en PvdA bij de besprekingen een con cept-beleidsplan waarin het beleid dat men als college de komende vier jaar wil volgen werd gepresenteerd. „Daar werd heel goed op gerea geerd". Omdat het de twee grootste partij en in de Brouwse gemeenteraad zijn lag de samenstelling van een college met PvdA en VVD voor de hand. De portefeuilles moeten nog worden ver deeld onder burgemeester L. N. La- bruyère en beide wethouders. Maar Loschacoff verwacht niet dat dat moeilijkheden zal opleveren. „Dat gebeurt in mei na de installatie van de raad". Vanwege het vertrek van wethou der Van Ast en het feit dat hij wordt opgevolgd door Goemans wordt de VVD-fractie in de brouwse raad aan gevuld met mevrouw Van de Velde- De Wilde. Nu ook PvdA-fractievoor zitter C. J. de Munnik heeft besloten te stoppen met zijn werkzaamheden, wordt A. de Vlieger fractievoorzitter. De leeggekomen plaats bij de PvdA wordt ingevuld door mevrouw E. M. O verbosch-de Reijger. In de CDA- fractie wordt de plaats van raadslid M. C. Ganzeman, die ermee stopt, in genomen door J. W. Heinen. Ongeveer 50.000 gulden schade bij brand op camping in Renesse RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag zijn op camping Bremhoeve te Renesse twee caravans geheel vernield door een uitslaande brand. Door snel en hande lend optreden kon A. B. uit Waddinxveen zijn 6-jarig zoontje tijdig uit een van de brandende caravans halen. Zelf liep hij daarbij zulke diepe snijwonden op dat hij moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De totale schade door de brand wordt geschat op ongeveer 50.000 gulden. De brand ontstond om ongeveer een uur 's nachts in de caravan waarin A. B. uit Waddinxveen met zijn 6-jarige zoon lag te slapen. De vermoedelijke oorzaak van de brand was een petro leumkacheltje dat in de caravap stond te branden. A. B. vertelde dat hij wakker werd omdat hij droomde van brand. Op dat moment stond de caravan al vol met rook. Toen A. B. merkte dat hij met zijn zoon niet naar buiten kon, omdat hij de sleutel van de deur niet kon vin den, sloeg hij een ruitje in en werkte daardoor zijn 6-jarige zoon naar bui ten. Vervolgens klom hij zelf door het kapotte raampje en liep daarbij die pe snijwonden op. Hij werd per am bulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Zij zoon bleef ongedeerd. De brandweer van YVesterschou- wen die inmiddels met beide korpsen was gearriveerd ging de brandende caravan te lijf met vier hoge drukstralen. Men moest bij de blus werkzaamheden ook de caravan van een Duitse familie betrekken die naast die van A. B. stond. Een vakan tieverblijf waarvan de wand door dè enorme hitte was gaan smelten en ook het interieur al vlam had gevat. Ook deze caravan moet volgens de commandant van de Westerschouwse brandweer S. L. de Feiter worden af geschreven. Van een caravan die aan de andere kant van die van A. B. stond spron gen de ruiten. Maar dit vakantiever blijf kon door het ingrijpen van de brandweer wel worden gered. De to tal e schade aan de diverse vakantie verblijven wordt door De Feiter 'voorzichtig geschat' op 40.000 a 50.000 gulden. DALFSEN - De politie van Dalfsen heeft rond het middaguur een einde» gemaakt aan het beschilderen van de sporthal tussen Zwolle en Ommen. Beeldend kunstenaar Henk Heide veld had op dat moment 12 kilometer van het baanvak wit geschilderd. Een woordvoerder van de politie deelde dit mee. Grote belangstelling voor het Zeeuws dialect in het congrescentrum van Aquadelta. (Foto: Joop van Houdt). In Congrescentrum Aquadelta te Bruinisse BRUINISSE - Enkele honderden ouderen hebben zaterdagmiddag de typisch Zeeuwse ontspanningsmiddag bijgewoond in het Congrescentrum van Aqua delta. Centraal stond het Zeeuws dialect. De middag is tot stand gekomen dankzij de steun van de Rotary Club Zierikzee. Deze serviceclub is met de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek rond de tafel gaan zitten en kwam tot het zaterdag gepresenteerde programma. Met het ondersteunen van dit evenement geven de Rotarians vol gens E. P. Mulder uit Scharendij- ke (vooi'zitter van de community service) invulling aan hun wil de samenleving te dienen. Dat is de taak, die de Rotary zich wereld wijd heeft gesteld. Onlangs nog zette de organisatie zich in voor de bestrijding van polio. Daarvoor is wereldwijd veel geld ingezameld. Maar zo ernstig was het thema in Bruinisse dit keer niet. Integen deel. Na een korte toespraak dooi; Rotary-voorzitter A. A. van Goe- them, was het aan mevrouw A. F. van de Zande-Vleugel Schutter, voorzitter van de Zeeuwse Vereni ging voor Dialectonderzoek. Deftig Slechts haar eerste zin formu leerde ze in Wat ze noemde 'deftig ABN'. Daarna was het plat Zeeuws en niemand in de zaal had daar enige moeite mee. „Het be waren van het dialect is van be lang voor de historie. Daar geven we bijvoorbeeld een Zeeuws woor denboek uit. 't Zeeuws moet le vend gehouden worden en daarom zijn wij blij met deze middag". Ceremoniemeester P. Boot luid de vervolgens het Bruse kinder koor in onder leiding van me vrouw R. Dalebout. De in paarse truien gestoken leden van het zangkoor zongen twee liedjes van de Bruse dichteres mevrouw Wie- brens-Beekman. Enige hilariteit veroorzaakte het nummer een Ne derlandse Amerikaan; béter be kend als Van voor naar achter, van. links naar rechts. De kinderen toonden zich niet alleen prima zangers en zangeressen, maar hadden ook de bewegingsleer on der de knie. Mevrouw J. Zeyler-de Vin klom het podium op om haar verhaal over zuunige Jannetje te vertellen; Jannetje uit Oosterland. Ze vertel de de geschiedenis van Jannetje, die het al Spaans benauwd kreeg als iemand met een collectebus voorbij kwam. En een open schaal-collecte in de kerk zinde haar helemaal niet. Maar zuinig heid loopt weieens verkeerd af. Zo ook met Jannetje. Zeeuwse liedjes Elvira Vos-Simons zong een aan tal Zeeuwse liedjes en werd daar bij begeleid op de gitaar door Ad Leijdekkers; in de Nieuwsbode bekend als de schrijver van.de dia lectstuk jes. over. Arjaon.. Leijdek- kers liet die middag nog vaker van zich horen, evenals mevrouw T. Wessels van Flakkee en Wullum van Gilst uit Bruinisse. De aanwe zigen genoten zichtbaar van het aangeboden programma en lieten zich de gratis consumpties goed smaken. Tevredenheid alom dus na afloop en bloemen voor alle medewerkenden. RENESSE/BRUINISSE/BROU- WERSHAVEN - Het waren vooral weer Duitse toeristen die het slacht offer werden van inbraken in auto's. Bij de politie kwamen vijf oosterbu ren aangifte doen van de schade die zij hadden geleden. Drie van hen werden gedupeerd toen hun auto stond geparkeerd in Renesse. Uit de auto van B. D. die aan de Rampweg stond werd geluidsap paratuur ter waarde van 500 DM ge stolen, de schade door het inslaan van een ruitje bedraagt naar schat ting 200 DM. Ook de auto van I. de B. stond aan de Rampweg geparkeerd. Uit zijn auto werd een radio/cassette recorder ter waarde van 1400 DM ge stolen. De auto van V. H. A. B. stond gepar keerd aan de Hoogenboomlaan te Re nesse. Uit dit voertuig werd geluids apparatuur en een fototoestel met een gezamenlijke waarde van 1100 DM ge stolen. Ook in Bruinisse was het in brekersgilde actief. Uit de auto van H. S. uit Düsseldorf werden twee le ren tassen gestolen met daarin per soonlijke papieren, een fototoestel, een walkman, cassettes, zonnebril en contant geld. De totale waarde van dat alles is niet bekend. Dat is wel het geval met de geluidsapparatuur die werd gestolen uit de auto van de Duitser M. O. De radio/cassetterecor der die uit zijn voertuig werd gesto len heeft een waarde van ongeveer 700 DM. De auto stond geparkeerd aan de Blankersweg. BURGH-HAAMSTEDE - Dankzij de oplettendheid van een voorbijgan ger die het kenteken noteerde kon de politie Van de I. uit Rotterdam aan houden. Hij reed door na tegen een andere auto te zijn aangereden. De aanrijding vond vrijdag om on geveer 14.50 uur plaats op de Noord straat tc Haamstede. De Rotterdam mer reed tegen de auto van A. K. C. uit Haamstede die geparkeerd stond. Hij reed vervolgens door zonder zich bekend te maken, maar dankzij de oplettendheid van omstanders moest dat later toch gebeuren. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Het gaat namelijk om een evene ment waarbij de muzikanten in de ge legenheid worden gesteld om indivi dueel of in kleine groepjes te laten zien wat ze kunnen op muzikaal ge bied. Een optreden dat wordt beoor deeld met een opbouwend kritisch ju ryrapport. Dit jaar was het de dirigent van Oosterlands Fanfare, de Witte van Haemstede en de brass band Apollo uit Brouwershaven, Jaap Knuist die als jury fungeerde. Hij beoordeelde het optreden van Jolanda Kloet, die op haar dwars fluit Concerto in sol maggiorc van Pergolesi speelde, met het hoogste aantal punten: 54. Kees de Munnik junior kreeg 52 punten voor zijn ver tolking van Trumpet Concerto van Haydn op cs-cornct en Hans Goe mans eindigde op een derde plaats Jolanda Kloet wint onderling solistenconcours van harmonievereniging Nut en Uitspanning te Zonnemaire Lennert Goemans speelt Sonore van Maes op slagwerk. Hij wordt op piano begeleid door Cathy Kotoun. (Foto: Joop van Houdt). Wat men kan na geen mensen van buitenaf. En dat terwijl zo'n concours toch een heel bijzondere vorm van musiceren is". Voorzitter Duinhouwer liet weten dat men zich daarom zal beraden op een andere opzet van het concours. Ook wat betreft de deelname van muzikanten. „We moeten terug naar die twintig optredens". Duinhouwer gaf daarbij toe van alle begrip te hebben voor het feit dat het 'eng' is alleen op te treden als je gewend bent om in een groep te musiceren. „Som migen zijn zo zenuwachtig dat ze de dag tevoren al niet meer kunnen eten. En heel af en toe gebeurt het dat men echt geen noot meer kan uit brengen als men op het podium staat". In zijn openingswoord stak hij de deelnemende muzikanten dan ook een hart onder de riem. „Gewoon je zelf blijven. Gewoon doen alsof je thuis achter je lessenaar staat. Dan zal het wel lukken". Uit de beoorde ling door jury-lid Jaap Knuist bleek dat behalve de winnaars ook de duet ten en trio's hoog scoorden. „En dat is extra moeilijk vanwege 'het sa menspel. Want je moet ook met el kaar rekening houden". ZONNEMAIRE - „Wij beschouwen het solistencon cours als een mogelijkheid om de persoonlijke capacitei ten van de muzikanten van Nut en Uitspanning op de juiste manier in te schatten. Tijdens zo'n concours kun nen de deelnemers de muziek spelen die ze zelf leuk vin den. Zo laten ze zien wat ze kunnen. Dat kan best wel eens voor verrassingen zorgen. Want meestal hoor je de muzikanten in een groep spelen en niet alleen", aldus de voorzitter van de harmonievereniging Nut en Uitspan ning te Zonnemaire, S. Duinhouwer. Het was weer spannend zaterdag- met La Malinconia van Badings op middag in het dorpshuis te Zonne- alt-saxofoon, maire waar voor de twaalfde keer het onderlinge solistenconcours van de harmonievereniging Nut en Uitspan ning werd gehouden. Tot voor vier jaar werd jaarlijks zo'n concours ge houden. Maar tegenwoordig' vindt het een keer per twee jaar plaats. „We hebben alles bij elkaar zo'n 28 optre dens per seizoen. Dan wordt het steeds moeilijker om mensen op het podium te krijgen voor een solisten concours. Want daarvoor moet men veel oefenen", aldus Duinhouwer. In totaal deden 13 individuele of kleine groepjes muzikanten mee aan het onderlinge solistenconcours. En dat was volgens Duinhouwer belang rijk minder dan gebruikelijk. „Meestal hebben we toch zo'n twintig optredens. Een keer zelfs 28. Als je in aanmerking neemt dat de harmonie vereniging momenteel 64 muzikanten telt is dertien niet veel". Weinig publiek Ook de publieke belangstelling v >or het concours was niet groot. De enkele tientallen mensen die zich in de zaal van het dorpshuis verzamel den waren vooral familie van de op tredende muzikanten. „Er waren bij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3