Minimale belangstelling voor de eerste open dag waterrecreatie agenda Zwemwaterkwaliteit Zeeland blijft stabiel WATERSTANDEN Snelheidslimiet: hoezo te hard Vergadering- algemeen bestuur Beatrixschool Vergadering gemeenteraad Westerschouwen Speciale bijlage! Aanrijding- in Scharendijke Invalide vrouw door brand omgekomen Monumenten Noord-Zeeland worden geïnventariseerd V" J 2 ZIERIKZEE - Voor vrijdag 27 april staat een vergadering gepland van de leden en adviserende leden van het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling Beatrixschool. De vergadering begint om 15.00 uur en wordt gehouden in het schoolge bouw aan de Grachtweg. Aan de orde komt het voorstel om een extern adviesbureau in te schake len voor het opstellen van een onder- houdsplanning voor de bij de Bea trixschool in gebruik zijnde school gebouwen. Verder op de agenda het voorstel om mevrouw H. A. van Kooten-Van Donge uit Bruinisse te benoemen tot groepsleraar in vaste dienst aan de afdeling voor zeer moeilijk lerende kinderen. BURGH-HAAMSTEDE - Dinsdag 1 mei vergadert de gemeenteraad van Westerschouwen. De vergadering be gint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering de benoeming van de raadsleden en de verkiezing van de wethouders. Ook aan de orde komt het voorstel tot benoeming van leden in diverse commissies. Alleen drukte bij gratis tochten over Oosterschelde met traditionele zeilschepen ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN/BRUINISSE - Er was veel zon, een matige wind en genoeg evenementen. Maar het publiek ontbrak zaterdag tijdens de eerste open dag voor de waterrecreatie die werd gehouden op Schouwen-Duiveland. Slechts enkele tientallen belangstellenden namen deel aan de evenementen die plaatsvonden in de havenplaatsen Zierikzee, Brouwershaven en Bruinisse. Eevenmenten die erop waren gericht het publiek kennis te laten maken of voor te lichten over diverse aspecten van de waterrecreatie. van de Rijkspolitie te Water van me ning dat de Ópen Dag als evenement zeker voor herhaling vatbaar is. ,,De interesse van het publiek is er, maar de mensen weten nog niet dat de open dag waterrecreatie er is", aldus wachtmeester eerste klas van de Rijkspolitie te Water, B. Wind uit Bruinisse. Koningin Beatrix. ZIERIKZEE - De Zierikzee- sche Nieuwsbode verschijnt maandag 30 april in de vroege ochtenduren met een specials krant. Centraal staat de vie ring van het nationele feest in de regio. Dit jaar is gekozen voor een speciale krant op Koninginne dag zelf. Op die manier zijn de programma's in de diverse plaatsen zo actueel mogelijk. Naast het lokale programma wordt aandacht besteed aan het Koninklijk Huis in het al gemeen. DEN HAAG - Invoering van het rekening-rijden in de Randstad zal nauwelijks leiden tot meer gebruik van het openbaarvervoer. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het enige evenement waarvoor een wat grotere publieke belangstelling bestond was de mogelijkheid een gra tis zeiltocht over de Oosterschelde te maken met de kotter Betsie; een oud zeilend vrachtschip dat in vroeger ja ren werd gebruikt als postboot bij de Waddeneilanden. Het is nu een van da traditionele zeilschepen van de Zeilvloot De Zeeuwse Stromen. In to taal ruim honderd belangstellenden verzamelden zich zaterdag aan de Nieuwe Haven te Zierikzee om gratis een van de drie tochten mee te maken die met de Betsie over de Oosterschel de werden gezeild. Niet druk Maar bij de overige evenementen, die in het kader van de open dag voor de waterrecreatie werden gehouden, liet het publiek het afweten. ,,Het was absoluut niet druk. Er waren zelfs minder bezoekers dan anders op zaterdag", aldus suppoost van het Maritiem Museum te Zierikzee, Cora Mol. Zij stelde vast dat een aantal van de bezoekers, dat in het kader van de open dag voor de waterrecrea tie naar het museum kwam, bij de in gang terug gingen toen ze hoorden dat een toegangsprijs moest worden betaald. ,,Ze dachten dat het gratis was vanwege de open dag". Bij het haventje van Flaauwers verzamelden zich in de ochtenduren enkele tientallen mensen om de ver richtingen gade te slaan van vijf red dingsbrigades uit Zeeland, waaron der de Reddingsbrigade Zierikzee/ Duiveland. „Als reddingsbrigade hebben wij de taak hulp te verlenen aan waterrecreanten". Hoe dat in zijn werk kan gaan liet men zien via een oefening waaraan ook het brand weerkorps Middenschouwen, de Ro de Kruisafdeling Zierikzee, de poli tie, de mensen van de reddingsboot Herenkeet en de Lotusgroep Flakkee meewerkten. Men kwam in actie om dat op het eiland Roggenplaat in de Oosterschelde een vliegtuig neer gestort was. Een ongeluk waarbij mensen werden gewond die zo snel mogelijk geholpen moesten worden. In Brouwershaven werd weer op een heel andere manier invulling ge geven aan de open dag voor de water- recreatie. Op initiatief van twee be drijven werden openlucht-mode- shows van watersportkleding gehou den, waarvoor een goede belangstel ling bestond. De restaurants pasten hun kaart aan met een' speciaal Open Dag Waterrecreatie-menu en bij de bakker waren (eetbare) surfplankjes en palingbrood te koop. Verder wer den de gebruikelijke evenementen, zoals bezichtiging van de Sint Nico- laaskerk en een expositie van lucht foto's in museum De Vergulde Gar naal, aanbevolen op maritieme gronden: „Sint Nicolaas was de be schermheilige van de zeevaarders". De zeeverkenners Brouwershaven zeilden in hun vletten op het Greve- lingenmeer en in de haven van Den Osse weiden surfdemonstraties gege ven. Toch was volgens VVV- informatrice M. Bakker-Midavaine de belangstelling voor dit alles ma tig. „Het is nog maar de eerste keer dat een open dag waterrecreatie wordt gehouden. Het evenement moet groeien en meer bekendheid krijgen. Dan komt er vanzelf meer publiek op af". Een mening die ook in Bruinisse was te horen. „De datum die men voor het evenement heeft gekozen is ook veel te vroeg in het jaar. Zoiets moet je bijvoorbeeld twee weken na Pinksteren doen. Nu was het precies aan het eind van de paasvakantie. Het moment dat de mensen net weer naar huis gaan", aldus havenmeester S. de Boer. Aan de puzzeltocht voor de jeugd, die hij in het kader van de open dag organiseerde, deden precies 20 kinderen mee. „En ook verder was het hier vrij rustig". Toch was De Boer mét de mensen Politieboot Samen met zijn collega's ontving hij ongeveer 60 belangstellenden bij de politiestand die was opgesteld in de passage van de jachthaven te Brui nisse. „Het hadden er enkele honder den moeten zijn". Slechts 30 belang stellenden namen de moeite een kijkje te nemen aan boord van RP-5, de politieboot die een eindje verder in het water van de Bruse jachthaven lag. „Het waren vooral mensen die van plan zijn zelf een boot aan te schaffen. Die zich willen orienteren op de diverse aspecten van de water recreatie", aldus postcommandant B. van Lange. Via dc politieboot en de poli ticstand kregen de bezoekers vooral informatie over de nadelige aspecten voor het milieu van bepaald gedrag van waterrecreanten. „In het voor jaar als de mensen de motorolie van hun boot verversen zijn ze nog vaak geneigd de afgewerkte olie in het wa ter te dumpen. Omdat het maar een klein beetje is. Maar een liter olie be derft een miljoen liter water. Wij pro beren een mentaliteitsverandering te bewerkstelligen door ze de andere kant van de medaille van bepaald ge drag te laten zien", aldus Wind. In de overdekte passage van de jachthaven stond verder nog een vijf tal stands waarmee Bruse wa tersportbedrijven het publiek voor lichtten over het aspect van de watersport waarin zij gespecialiseerd zijn. Er was een demonstratie touwsplitsen en in de haven werd di verse keren gedemonstreerd hoe een boot in en uit het water getild kan worden met behulp van een kraan. Te weinig „Het is goed om de mensen voor te lichten over allerlei verschillende as pecten van de watersport. Want veel mensen gaan het water op terwijl ze er te weinig van afweten. Daarom heeft het zeker zin om vaker een der gelijke open dag waterrecreatie te or ganiseren. Als het wat ruimer van te voren bekend wordt gemaakt komen de mensen vast wel", aldus haven meester De Boer. SCHARENDIJKE - Op de kruising Dorpsstraat/Platteweg te Scharen dijke vond zaterdag een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. De aanrijding vond plaats om onge veer 16.00 uur toen I. van de P. uit Scharendijke met zijn auto komende vanaf de Platteweg rechtaf wilde slaan naar het Baken. Hij zou daarbij zijn verrast door A. M.V. uit Zierik zee die met zijn auto bij de kruising stil stond om te wachten. Beide auto's werden aan de voorzijde beschadigd. SLUIS - De 44-jarige E. van Mille is zaterdagavond laat door een brand in haar woning in het Zeeuws-Vlaamse Sluis om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie is de invali de vrouw door de hevige rookontwik keling gestikt. Ze was niet in staat de brand te ontvluchten. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan doordat het slachtoffer in haar bed een sigaret rookte. Het vuur was spoedig geblust maar voor het slacht offer kwam dit te laat. De schade aan de woning was gering. Presentatie van lijst op donderdag 26 april in stadhuis te Zierikzee ZIERIKZEE - Het Monumenten Inventarisatie Project ofwel het MIP. Onder deze naam werd een inventarisatie gemaakt van de monumenten in Noord-Zeeland. Op don derdag 26 april wordt het resultaat hiervan gepresen teerd in het stadhuis te Zierikzee. Dat gebeurt door de begeleidings commissie van het MIP. Zij overhan digen alle concept-beschrijvingen en inventarisaties van monumenten die in de afgelopen periode zijn gemaakt aan de besturen van de gemeenten waarin de betreffende monumenten zich bevinden. Werkwijze De bijeenkomst in het stadhuis be gint om 10.00 uur. Na een welkoms woord door de burgemeester van Zie rikzee mr J. J. P. M. Asselbergs wordt door de voorzitter van de begelei dingscommissie G. de Vries-Hommes een toelichting gegeven op de werk wijze die is gevolgd bij het inventari seren van de monumenten. Daarna wordt via een dia-presen tatie een beeld gegeven van de monu menten die zijn geïnventariseerd. Landelijk projectleider drs P. Nijhof houdt een inleiding over de verdere mogelijkheden na de inventarisatie van de monumenten. Stedebouw in vogelvlucht 1850- 1940. Zo heet de tentoonstelling waar op door stedebouwkundige van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg M. Dingemans een toelichting wordt gegeven. De tentoonstelling is ingericht in het Zierikzeese stadhuis en wordt tijdens de bijeenkomst ge opend. DEN HAAG - Het kabinet heeft in gestemd met de instelling van een raad voor zee-onderzoek, op voorstel van de ministers Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en Ritzen van onderwijs en wetenschappen. De raad zal beide ministers adviseren over te verrichten onderzoek, zowel het puur wetenschappelijk als het op toepassing gericht onderzoek. ZIERIKZEE - De zwemwaterkwaliteit in Zeeland is stabiel gebleven ten opzichte van vorig jaar. Evénwel heeft een goed deel van het zwemwater, dat vorig jaar de kwalificatie aanvaardbaar kreeg (groen) nu de typering geschikt (blauw) meegekregen. Het gaat om de kust van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, het water voor Vrouwenpol der en het water rond Tholen. De aanleiding tot de aanvaardbaar heidskwalificatie in het verleden was het doorzicht van het water. Bacterio logisch was het water steeds ge schikt. De beperking van het door zicht wordt veroorzaakt door de wind en de branding. De natuurlijke oorza ken hebben geen invloed op de kwali teit van het zwemwater. Westerschelde Water, waarvan het doorzicht en/of de zuurgraad door menselijk hande len wordt beïnvloed houdt de type ring aanvaardbaar. Dat geldt voor het grootste deel van het zwemwater in de Westerschelde. Dat blijkt uit gege vens uit de waterrecreatiekrant 1990 die voortaan Zeeland Waterland heet. De krant is een gezamenlijke produk- tie van het provinciaal bestuur en de provinciale VVV Zeeland. Behalve de inmiddels traditionele informatie over zwemmen en zwem waterkwaliteit, plankzeilen, sport vissen, sportduiken en varen, zijn ge gevens opgenomen van de provincia le VVV, zoals telefoonnummers van de jachthavens, de geliefdste plek ken om te surfen en informatie over zeehonden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 24 april 03.25 148 09.30 -168 16.00 169 21.50 -141 Roompot Buiten 24 april 01.50 163 08.10 -171 14.15 190 20.25 -147 Bruinisse 24 april 03.15 157 09.30 -178 15.55 176 21.50 -152 Wemeldinge 24 april 03.35 174 09.35 -183 16.00 197 21.55 -157 Springtij: 27 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 -i'." SEROOSKERKE - Als er bonnen waren uitgedeeld hadden heel wat automobilisten behoorlijk in de buidel moeten tasten afgelopen vrijdag. Op die dag startte het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland met de actie Ken je Limiet. Gedurende ongeveer anderhalf uur werd langs de provinciale weg bij Serooskerke radarapparatuur opgesteld waarbij de passerende automobilist op een display meteen kon zien hoe (te) hard hij of zij op dat moment reed. Exacte resultaten van de metingen zijn niet bekend. Wel stelt een woordvoer der van de ROVZ dat veel automobilisten te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 125 kilometer per uur op een wegvak waar maar vijftig kilometer per uur gereden mag worden. Eerder zijn snelheden gemeten op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede. Resultaat van die metingen: het merendeel rijdt te hard. Automobilisten die zich wel aan de op die weg geldende maximumsnelheid houden zijn veruit in de minderheid. Ook hier werden snelheden van 125 kilometer per uur en meer gemeten. De weg staat bij de ROVZ te boek als één van de gevaarlijkste van Schouwen-Duiveland. Zoals al aangestipt krijgen de snel heidsduivels geen bon. Wel krijgen zij een brief van het ROVZ waarin zij gewezen worden op hun rijgedrag. De actie duurt tot eind mei. (Foto: Joop van Houdt). April Burgh-Haamstedc Expositie Clement Bezemer in De Burght. Tot en met 25 april Zierikzee Galerie de Eenhoorn, expositie schil dersclub Perspectief. Tot en met 2 mei Burgh-Haamstede Foto-expositie 1956. Bibliotheek De Sehutse. Tijdens openingsuren van de bibliotheek. Maandag 23 april Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Jaarvergadering Wereldwinkel in Hervormd Kerkcentrum, 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Ouwerkerk Fam. Varel. Ring 41. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 7 mei Zierikzee Informatiewand Simavi. Hal Zweed se Rode Kruisziekenhuis. Vanaf 8.30 uur. Dinsdag 24 april Zierikzee Boottocht Stichting de Zonnebloem voor zieken en gehandicapten. Af vaart 10.00 uur. Commissie financiën Waterschap, 's Landskamer. 13.30 uur. Commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en personeel, 's Landskamer. 16.00 uur. Algemene ledenvergadering afdeling Zierikzee./Kerk werve Nederlandse Rode Kruis. Bovenzaal Driehoek. 20.00 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 21.00 uur. Fimlavond NBvP over het bergen van zeeschepen. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Hervormde kerk, consistorie. Schrijf avond Amnesty International.. Van 20.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Vereniging van Huisvrouwen in de Sehutse. 14.00 uur. Noordgouwe Dr. Wörtmanstraat 23. Schrijfavond Amnesty International. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Bijeenkomst afdeling Schouwen van Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in foyer Mondragon. 14.00 uur. Ouderenbijeenkomst NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 26 april Zierikzee Presentatie monumenteninventkrisa- tie Noord-Zeeland. Stadhuis. 10.00 uur. Dansmiddag ANBO. Dans- en ballet school Kramer. 14.00 uur. Neeltje Jans Symposium Schelde zonder grenzen. Ir. J. W. Tbpshuis. Van 13.00 tot 17.30 uur. Vrijdag 27 april Zierikzee Openbare vergadering algemeen be stuur Beatrixschool. Schoolgebouw Grachtweg. 15.00 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Start produktenactie voor Nicara gua. Wereldwinkel. Vanaf 10.00 uur. Obs Binnen de Veste, Kindertheater atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Oranjedisco. Delta Sport in gymzaal Mulockstraat. 19.00 uur. Balletuitvoering. Dans- en ballet school Kramer. Zaal open 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Noordgouwe Wandeltocht Rode Kruis vanaf Dr. Wörtmanstraat. 13.30 uur. Nieuwerkerk Reünie oud-Nieuwerkerkers. Ons Dorpshuis. Van 9.00 tot 18.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2