'Minister mag belangen vissers best wat fanatieker behartigen' Algemeen Belang kiest voor Lijst van de Velde als coalitiepartner JA SAMAN BV 32t>8 ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal uit auto Brandje in Bruinisse WA> Uüh Pl 9iur Twee auto's zwaar beschadigd De eerste jonge poeletjes GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Minimaal Rotary Toneel Doek De belangstelling voor de eerste open dag wa- De Rotarians van Zierikzee organiseerden een Zowel in Noordgouwe als Ouwerkerk werd to- De spelers van de VV Zierikzee hebben zon- terrecreatie is minimaal geweest. (Pag. 2). geslaagde ontspanningsmiddag voor ouderen. neel gespeeld. (Pag. 4). dag het doek definitief zien vallen (Pag. 7). (Pag. 3). MAANDAG 23 APRIL 1990 146ste jaargang Nr. 24731 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kiezen of delen. Gezegde BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag werd ingebroken in de auto van de Duitser G. V. VV. uit Bocheum. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein aan de hageweg. De dieven gingen er vandoor met de ge luidsapparatuur uit de auto. De tota le waarde daarvan is niet bekend. Advertentie Voor: Gas- en waterleiding Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Fractievoorzitter M. C. Maaskant-Okkerse: De kiezers hebben vertrouwen in deze combinatie BRUINISSE - De kogel is door de kerk. De fractie van Algemeen Belang, de grote overwinnaar bij de gemeen teraadsverkiezingen, heeft ervoor gekozen om door te gaan met Lijst van de Velde, de grote verliezer van de ge meenteraadsverkiezingen. In conereto houdt dat in dat, mits de raad daarmee akkoord gaat, de twee wethou- dersposten bezet gaan worden door C. J. van Liere (AB) en A. J. Bal (Lijst van de Velde). AB-fractievoozitter M. C. Maaskant-Okkerse: „Dit is een combinatie waar de kiezer vertrouwen in heeft. Dat is gebleken bij de ge meenteraadsverkiezingen. Wij hebben zelf ook alle ver trouwen in Lijst van de Velde als coalitiepartner". BRUINISSE - De Bruse brandweer moest zondagmorgen in acfcie komen vanwege een brandje in een leeg staande, nooit afgebouwde bunga low aan de Hoogerwerfseweg te Bruinisse. De oorzaak van de brand is niet be kend, maar de politie acht brandstichting door spelende kinde ren niet uitgesloten. Door tijdig in grijpen van de Bruse brandweer bleef de schade aan het gebouw beperkt. Het is eigendom van de heer W. uit Heinenoord. Niet verwacht, maar wel Na de verkiezingswinst in maart, AB kreeg er een zetel bij, is voor de li beralen in Bruinisse een sleutelrol weggelegd. Zij kon in eerste instantie uitmaken met welke partij zij een coalitie aan wilde gaan. ,,Het is best wel een moeilijke beslissing geweest. We hebben met alle drie partijen heel goede gesprekken gehad", aldus Maaskant. Samenwerking Zij stelt dat het feit dat er in de af gelopen vier jaar sprake is geweest van een goede samenwerking tussen Lijst van de Velde en Algemeen Be lang. ,,Dat is voor ons ook een be langrijke reden geweest om weer met Lijst van de Velde in zee te gaan. Zij zijn vier jaar lang een goede partner voor ons geweest". Maaskant herhaalt nog eens dar de uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen dan wel een verlies van Lijst van de Velde te zien gaf, maar geen verlies voor de combinatie AB/Lijst van de Velde. Volgens Maaskant is er zeker geen sprake van een tevoren allang vastge legde beslissing. ,,Het zijn open on derhandelingen geweest. We hebben niet voor de SGP gekozen omdat onze uitgangspunten toch wel vrij ver uit elkaar liggen. In denk dat dat in de praktijk toch niet goed werkt". Teleurgesteld De eerste reactie van CDA-voorman J. Huizer is er een van teleurstelling. ,,Dit valt ons toch behoorlijk tegen. We hebben vier jaar opbouwend en meedenkend oppositie gevoerd, maar nu dringt de vraag zich op of we toch niet te lief zijn geweest. Ik denk dat we ons als partij eens moeten bezin nen op de manier waarop wij verder moeten. Misschien moeten we wel veel harder oppositie gaan voeren". De keuze van Algemeen Belang voor Lijst van de Velde kenschetst Huizer als 'de arrogantie van de macht'. ,,Ik verwacht dat Lijst van de Velde niet meer zal zijn dan een kreu pele bijwagen van Algemeen Be lang" SGP-fractievoorzitter L. J. van den Bos stelt in een eerste reactie dat hij ergens wel deze uitkomst van de on derhandelingen verwacht had. „Maar wij vinden het geen juiste afspiege ling van de verkiezingsuitslag. Lijst van de Velde is bij de verkiezingen door de kiezers afgestraft en ik vraag me af of dit nu een verantwoorde keu ze is van Algemeen Belang". Volgens Van den Bos heeft het CDA Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zevibel-voorzitter C. J. van Liere in jaarrede: ZIERIKZEE - ,We vragen ons weieens af of het hart van de minister van visserij wel op de juiste plaats zit. Misschien toch dichter bij de boeren en de mest dan bij de vis sers en de vis. Onze minister mag zich best wat fanatieker opstellen voor de belangen behartiging van de nederlandse visserman in het algemeen en de zeeuwse visser in het bijzonder". Dat zei C. J. van Liere, voorzitter van de Zeeuwse vereniging voor Visserij- belangen Zevibel in zijn jaarrede tijdens de jaarvergadering van de vereniging in Zie rikzee. Volgens Van Liere schort er nog het een en ander aan de verhouding tussen de vissers en de overheid. vVan Liere begon zijn jaarrede met de opmerking dat 1989 voor Zevibel in het algemeen een vrij gunstig jaar is geweest. Hij tekende daar onmid dellijk bij aan dat het jaar zeker niet voor sectoren binnen de bedrijfstak gunstig is verlopen. „De besommin gen in de mossel-, garnalen-, en kok kelvisserij waren zodanig dat we over redelijke resultaten konden spreken. In schrille tegenstelling daarentegen waren de resultaten in de rond- en platvisserij het afgelopen jaar weinig rooskleurig", aldus Van Liere. Triest beeld Voor wat betreft de rond- en plat visserij is 1989 volgens Van Liere geen best jaar geweest. „Het visjaar 1989 vertoonde in algemene zin een triest beeld. De kottersector leed lan delijk gezien zo'n 40 miljoen verlies", aldus de Zevibel-voorzitter. Hij stelde dat het in evenwicht brengen van de vangstcapaciteit van de vloot aan de in Europees verband vastgestelde vangsthoeveelheden een moeilijk proces is". „Een proces met vaak ingrijpende gevolgen voor de visserman en zijn gezin", aldus Van Liere. Hij stelde dat het van wezenlijk belang is dat de overheid samen met de visserij een route uit gaat stippelen naar een beleid dat een sterke positie van de Nederlandse visserij op de Europese markt kan lbijven waarborgen. „Het magische jaar 1992 kent nog vele vragen, maar één ding id duide lijk: het zal een grote veerkracht en extra krachtsinspanning vragen van allen die in de vissector werkzaam zijn", zo schetste Van Liere. In zijn vi sie zijn de vooruitzichten voor de rond- en platvissers voor 1990 niet echt gunstiger dan het beeld dat 1.989 te zien heeft gegeven. „Als onze mi nister van visserij niet op korte ter mijn meer stimulerend cn initiërend optreedt ligt het visserijbed er voor 1990 zeker niet gespreid bij". Van Liere was niet mals in zijn kri tiek op de overheid. „Wat denkt u van, een controle-apparaat van 15 miljoen opbouwen en dan nog voor vele mil joenen grijze code-vis in het noorden van het land tolereren. Wie heeft er dan boter op het hoofd? De visserij of de overheid"?". Van Liere koppelde daar de opmeking aan dat overleg tussen minister en visserij lang niet altijd het gewenste resultaat ople vert. „Dit is des te verwonderlijker om dat het niet schort aan een loyale opstelling van bestuurders in de vis serij om het visserijbeleid op hoofd lijnen te ondersteunen. Meer dan ooit' hebben bestuurders uitdrukke lijk hun mede-verantwoordelijkheid willen dragen". „De basis voor het gehele visserij beleid ligt in Brussel", zo vervolgde Van Liere. Hij koppelde daar de op merking aan dat het met de verdeling van de visquota niet in de haak is. „Het is voor de nederlandse vissers toch niet te verteren dat met name de Deense industrievissers bijna onbe perkt haar zeer schadelijke visserij activiteiten blijven uitoefenen ter wijl in ons land consumptievis niet kan worden aangeland omdat het quotum niet toereikend'is". Onduidelijkheid Voor wat betreft de mosselvisserij is er, zo bleek uit het betoog van Van Liere geen reden tot klagen over 1989. Wat het komende seizoen brengen gaat is nog verre van duidelijk. Feit Zevibelvoorr.itter C. J. van Liere: ..Minister misschien toch dichter bij boeren en de mest dan bij de vissers en de vis". is wel dat de start niet best is. Door de recente stormen is veel schade aan gericht aan de mosselpercelen. „In dit kader moeten we helaas ook dit jaar weer melden dat er geen duide lijkheid is over de próduktiemoge- lijkhedèn in de Oostelijke Wadden zee". Volgens Van Liere blijven goede kweekgronden nu onbenut. „Zevibel acht dat onbegrijpelijk temeer om- dsat enghartige lokale belangen niet zelden blindelings als van een hogere orde worden irigesvhat dan die van de mosselkwekerij". Voor wat betreft de mosselsector trok Van Liere in zijn jaarrede fel van leer tegen de forse verhoging van de huurprijs voor mosselpercelen. „Met deze exorbitante huurprijsverhoging gaat het ministerie voorbij aan de wisselvallige resultaten in de mossel sector", aldus Van Liere. Hij voegde daar de opmerking aan toe dat het niet zo mag zijn dat de verhoging van de huurprijs leidt tot een koude sane ring van een gezonde bedrijfstak. Gunstige ontwikkeling Van Liere kon naast ongunstige wendingen ook positieve ontwikke lingen melden in zijn jaarrede. Zo is 1989 voor de nederlandse garnalen visserij een bijzonder gunstig jaar ge weest en behaalde ook de kokkelvis serij in het afgelopen jaar redelijke resultaten. Voor wat betreft de kok kelvisserij merkte Van Liere nog op dat men ervoor dient te waken dat de ze sector geen onnodige beperkingen wordt opgelegd. „Tblkenmale pro beert men deze bedrijfstak in een ver keerd daglicht te plaatsen". De oestervisserij, zo bleek uit de jaarrede van Van Liere, staat er nog steeds niet al te best voor. De ziekte Bonamia Ostrea baart ernstige zor gen. „De toekomst voor de kweek van platte zeeuwse oesters blijft er somber uitzien", aldus Van Liere. Hij vestigde tot slot de aandacht op de landelijke campagne om de vet- comsumptie terug te dringen. „Zeker voor de vissector is dc campagne van groot belang. Het ligt voor de hand dat het advies van de Voedingsraad om gezondheidsredenen in ieder ge val 1 a 2 keer per week vis te eten me de een positieve invloed heeft op de visconsumptie, naast het actieve pro motiebeleid van het nationaal Visbu- reau". M. C. Maaskant-Okkerse: Combina tie waar de kiezers vertrouwen in hebben het aan zichzelf te danken dat zij nu de boot gemist heeft. „Als er een C in je naam staat moet je ook staan voor je principes. Hét CDA had best wat vaker onze kant kunnen kiezen, maar dat hebben ze niet gedaan", aldus Van den Bos. Over de 'nieuwe' coalitie: „We zullen wel zien hoe het uitpakt". Lijst van de Velde-voorman A. J. Bal is de laatste maanden van de ene verbazing in de andere gevallen. „Ik had niet verwacht dat we zoveel zou den verliezen tijdens de verkiezingen en ik had nu niet verwacht dat AB toch voor ons zou kiezen. Ik ben er natuurlijk wel heel blij mee". Geen bijwagen Op de opmerking van CDA'er Hui zer dat Lijst van de Velde weieens een bijwagen van AB zou kunnen worden reageert Bal: „Daar geloof ik niet in. Ik denk dat we net als de afgelopen vier jaar op een goede manier met el kaar samen zullen gaan werken. Na tuurlijk zullen we weieens water bij de wijn moeten doen, maar ik heb er alle vertrouwen in", aldus Bal. DEN BOSCH - Minister Hirsch Bal- lin (justitie) wil jongens en meisjes die in jeugdbeschermingsinrichtin gen verblijven een cursus ouderschap aanbieden. Het gaat volgens de mi nister vaak om kinderen die zelf door hun ouders zijn verwaarloosd en die als toekomstig ouder een positief rol model ontberen. MORIAANSHOOFD - Bij een aan rijding op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede werden twee personenauto's zwaar bescha digd. Desondanks liep geen van de inzittenden noemenswaardige ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde vrijdag om ongeveer 15.00 uur. T. J. M. uit Kerk- werve reed over de provinciale weg in de richting Haamstede. Bij de afslag Zwaardweg/Bogerdweg zou hij in verwarring zijn gebracht door de wij ze van rijden van de Belg P. J. M. W. uit Oud-Turnhout die met zijn auto vanaf de Zwaardweg kwam. T. J. M. kreeg de indruk dat de Belg de pro vinciale weg wilde oprijden. Hij rem de krachtig, kwam daardoor in een slip en botste tegen de Belgische auto. Zijn auto werd aan de voorzijde geheel vernield en de auto van de Belg aan de linkervoorzijde. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en later op de dag vooral in het zuiden kans op een bui, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 7 graden. Middag- temperatuur van omstreeks 14 gra den in het Waddengebied tot 18 in het zuiden van het land. Matige noord oosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 27 april: Woensdag: Zonneschijn: 60%. Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 3 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.13 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 april Zon op 06.24, onder 20.54 Maan op 05.35, onder 20.30 Nieuwe Maan: 25 april (06.27) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het lagedrukgebied dat nu boven Zuid-Duitsland ligt en dat al enige tijd het weer bij ons bepaalt trekt langzaam verder naar het oos ten, maar blijft toch ook morgen nog wel van invloed. De luchtaanvoer uit het oosten handhaaft zich alhoewel de wind wat meer uit een wat noorde lijker richting gaat waaien. Dit betekent dat in het Waddenge bied de temperatuur morgen niet veel hoger wordt dan een graad of 14. In het zuiden kan het ongeveer 18 gra den worden en dat maakt daar dan de weg vrij voor het ontstaan van buien waar onweer bij voor kan komen. Voor het overige blijft het toch een vrij zonnige dag. Komende nacht komt de temperatuur op ongeveer 7 graden te liggen. De wind waait mor gen uit het noordoosten en is matig. BURGH-HAAMSTEDE - Postbode J. Quaak uit Burgh-Haamstede sig naleerde tijdens zijn dagelijkse ron de dat er al jonge eendjes zijn. In de sloot naast' de Kampweg te Burgh- Haamstede zag hij een eend niet vijf jonge poeletjes. „Dat is heel erg vroeg voor de tijd van het jaar", al dus Quaak die lid is van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Teletoon - Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1