Drie Hendrikken ten Hove in 40-jarige bakkerszaak Oud-fotograaf graaft in aannemersverleden Blokkendozen en overtuinen Op woendag 2 mei viering jubileum én heropening van de winkel Drie Hendrikken in de bakkerij. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Oud Nieuwsbode-fotograaf Johan D. C. Berrevoets is in zijn archief gedoken, dat dateert van de periode dat hij nog als aannemer werkte in Zierikzee. Voor iedereen die deze tijd heeft meegemaakt kan onder staande impressie een aardig beeld geven van wat er toen leefde. Met name de prijzen, die voor het aanne- merswerk werden betaald, spreken tot de verbeelding. Het zijn de 66-jarige H. A. ten Hove, die nog twee nachten per week het ambachtelijke bakkersvak uitoefent, de 38-jarige H. ten Hove die altijd in de bakkerij aanwezig is, en de 14- jarige H. A. ten Hove die een oplei ding volgt aan de bakkersschool en in het weekend zijn vader en grootvader alvast een handje helpt in de bakke- „rij. Dankzij de inspanningen van Hen drik senior en zijn zoon groeide de bakkerszaak in veertig jaar uit van een kleine dorpswinkel tot een res pectabele zaak waar behalve brood en banket ook 74 verschillende soor ten vleeswaren, kaas en salades wor den verkocht. „Wij verkopen brood en beleg". Op een mei is het precies veertig jaar geleden dat H. A. ten Ho ve vanuit Dirksland naar Nieuwer- kerk kwam om daar het winkeltje in brood en levensmiddelen over te ne men van de weduwe J. Schoof. Hendrik ten Hove (senior) was toen 26 jaar. „Mijn vader was bakker in Dirksland. Omdat mijn broer zijn zaak al overnam zocht ik een andere bakkerswinkel om voor mezelf te kunnen beginnen". In 1950 waren in Nieuwerkerk nog vier bakkerswin kels. De zaak van de weduwe Schoof was daarvan de kleinste. „De omzet was niet veel. Behalve brood en koekjes werden vooral levensmidde len verkocht. Dat was vroeger de ge woonte". Hendrik ten Hove breidde het as sortiment direct uit met gebak, ban ket en chocolaterie. Dat werd het be gin van een opgaande lijn die veertig jaar aanhield. Via diverse' verbou wingen werden de winkel en de bak kerij in de Poststraat steeds uitge breid. En toen daarvoor geen ruimte meer was ging men 'de hoek om' naar de Van Veenstraat waar de zaak nu is. „Er waren ook tegenslagen hoor. In 1953 stond de winkel helemaal onder water en een jaar daarna in 1954 was er een behoorlijke brand". Met de transportfiets Behalve het bakken van brood en banket, dat Hendrik senior in zijn eentje deed, bracht hij zijn produkten ook bij de mensen aan de deur. „Met de transportfiets en later met een bakfiets, met een elektro-kar en een auto. Als het sneeuwde ging ik met de slee. Iedere dag door het dorp en drie keer in de week ook door de polder". De bejaarde bakker herinnert zich nog de brede en korte broden die vroeger werden gegeten. „De Zeeuw se tarwebroden van 12 ons en vier pond. Dat kwam omdat de gezinnen vroeger groter waren en de mensen maar één soort brood aten. Tegen woordig wil men verschillende broodsoorten op tafel hebben". En het brood moet altijd vers zijn. „Vroeger werd op dinsdag en donder dag niet gebakken. Dat was helemaal ingeburgerd, de mensen deden ge woon een dagje langer met het brood. Maar dat hoef je tegenwoordig niet meer te proberen. Het liefste zou de consument willen dat drie keer per dag werd gebakken". De bakkerij groeide in de loop van de ja ren mee met die veranderende eisen aan assortiment en versheid van het produkt. Voor zoon Hendrik, de huidige eigenaar van het bedrijf, is dat zelfs een van de leuke onderde len van zijn beroep. „Het leuke van dit vak is om steeds nieuwe produk ten uit te proberen. Als alles goed lukt en je ziet dan 's morgens de win kel volliggen met allerlei verschillen de brood- en banketsoorten dan geeft dat voldoening. En als alles 's avonds is verkocht, is het nog leuker". Hendrik ten Hove nam in 1973 de zaak over van zijn vader. „Ik was de enige van de zes kinderen die ook bakker werd". Als gevolg van die wisseling van Hendrikken werd ge stopt met de bezorging van produk ten aan huis en werd het assortiment levensmiddelen teruggebracht tot beleg; vleeswaren, kaas en salades. In 1980 werd een nieuwe bakkerij ge bouwd aan de Van Veenstraat en in 1984 volgde daarnaast een nieuwe winkel. Een winkel waarin momenteel hard wordt gewerkt aan een totaal nieuwe inrichting. „We krijgen nieu we toonbanken, een koeling, diep vries en airconditioning". Ook com putergestuurde weegschalen en kassa's helpen er aan mee om de klanten nog sneller en beter te hel pen. Lekker binnen Want van de vier bakkerswinkel- tjes die Nieuwerkerk veertig jaar ge leden nog had is bakkerij Ten Hove als enige overgebleven. En als het aan de 14-jarige Hendrik ten Hove ligt blijft dat nog lange tijd zo. „Ik wil bakker worden omdat mijn pa dat ook is. Het is leuk werk en je kunt al tijd lekker binnen werken, ook als het regent". Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan op een mei en de heropening van de zaak na de verbouwing wordt op woensdag 2 mei een zeven meter hoge bakker naast de zaak geplaatst. Verder wordt het jubileum gevierd door een aantal smakelijke produk ten aan te bieden voor veertig cent: het aantal jaren dat de zaak bestaat. In 1915 besloot mijn vader, M. Ber revoets voor zichzelf tg beginnen als zelfstandig aannemer. Voor die tijd ivas hij timmermansknecht bij de heer S. Bax. Uit het oudste rekenin genboek blijkt dat hij al in de eerste dagen met een eigen knecht begon, n.l. Johannes Duson, een bijzonder trouwe werknemer, want tot zijn dood bleef die in dienst van wat later de Fa. M. Berrevoets en Zn. zou wor den. De gedachte om eens e.e.a. uit dat eerste rekeningenboek op te schrijven kwam bij mij op toen ik een dezer dagen een nota kreeg voor wat karweitjes aan ons huis. Niet al leen de enorme prijsverschillen, maar ook het verschil in werkzaam heden, leken mij boeiend genoeg om er een bloemlezing uit te halen. Wellicht de allereerste klant was Hotel Juliana van de hr. J. E. ten Haaf en wat nu verbouwd wordt voor Albert Heijn. Het uurloon stond in die dagen op twintig cent en alles gebeurde met handkracht en lo pend met de handwagen. Iets wat opvalt is dat er regelmatig grafpalen werden gemaakt die be stonden uit een meter 2x3" plus een uur werkloon voor 45 cent. Bijna ie der huis had in dit tijd ook nog of zonneblinden of jaloezien voor de ra men, reparaties daaraan waren dan ook aan de orde van de dag Doodkisten werden zelfgemaakt en kostten zo rond de 17 gulden. Een hele dure valt op voor de heer Blom op 31 julidie maar liefst f 28,70 kostte maar dan ook van Ameri kaans grenen was en met nikkel be slag, zeven el katoen, 10 kop gruis, en boenwas werd voltooid. Materiaal plus werkloon en fooi aan ene Land man en Vrouw Leijdekker maakten die prijs zo hoog. Voor de Gebr. Schot werd de paar- destal vergroot met 40 vt. vlotdeel 48vt kantdeel, 36 panlatten en pan nen 12 uur werkloon voor totaal f 18,40. Ook op Bruinisse werden karwei en geklaard, 's morgens vroeg ging men dan met de handwagen op stap naar het verre Bru, en Johannes Du son vertelde mij nog eens dat ze op een zekere dag de teerpot hadden vergeten en hij daar (weer) lopend om terug moest. Bij J. Legemaate werd de toon bank verlengd voor totaal f 4.66 dat was in het café waar nu de Banjaard in huist. De heer C. Smalheer was wel erg zuinig en liet zijn kleer borstel repareren voor tien cent. Op 21 augustus bleek de brugleuning van de Spoorboot Schouwen kapot, voor goed acht gulden werden tege lijkertijd ook nog 4 tafels aan boord gerepareerd. Op 25 augustus waren ook de tafels op de Spoorboot Noord Beveland aan een opknapbeurt toe en met 35 manuren kostte dat f 11,07. De heer A. de Koning bezat kenne lijk een windmolen die niet meer wou draaien en dat kostte hem f 1,10. Molenaar H. van Dijke (Bolwerk) was een kapitaal kwijt aan het on derhoud van molen den Haas n.l. f 30,59 en daar kom ik voor het eerst ook zegelkosten tegen a vijf cent. C. IJboer bleek maar een klein mannetje te zijn want die liet op 6 september een nieuw ledikant ma ken van 1,65 m lang en 80 cm breed, wat hem op zes gulden negentig kwam te staan. Mevrouw Juin kreeg op 12 septem ber ineens zo'n hekel aan haar bedstede dat ze hem helemaal liet be timmeren met kraaldeeltjes voor de som van f 18,18 incl. zegel van vijf cent. 16 uur in totaal bracht J. Duson door in fHe bedstee. De timmerlui stonden in die tijd voor niets en repareerden ook een piano van mej. Weltevreden, voor twintig cent... De heer N. v. d. Bout was kennelijk door de keukenvloer gezakt en liet een geheel nieuwe vloer aanbrengen, planken, balken, carbolineum en 10 uur brachten f 29,50 op. P. v. d. Weele kon niet zonder solda tenkist de dienst in en liet die in ok tober maken voor f 5,25. De kleerborstels waren blijkbaar erg duur want ook de heer Van Dijke liet hem repareren voor de som van tien cent. Bij diverse klanten werden in voor en najaar de zonneblinden dan wel afgenomen of weer opgehangen, voor vijvenvijftig cent. Bijna iedereen schreef zijn reke ningen in die tijd pas aan het eind van het jaar en ik zie aan het eind van 1915 dat er nog f 261,42 te ont vangen was en nog f 525,- in kas en moest er aan leveranciers nog be taald worden f 442,18. Een goed jaar dus. Op 10 jan 1916 was het weer zover, de brugleuning van stoomboot Schouwen had het weer begeven en slager Dekker had zo op zijn hak blok staan rammen dat dat helemaal uitgevlakt moest'worden. Zelfs apo theker Gasille begon dat jaar met on kosten, voor een gulden en zestig cent liet hij diverse karweitjes uit voeren. De heer P. v. d. Weele was maar kort soldaat want op 3 februari liet hij een nieuwe schutting in de tuin zetten. Als zovelen in die tijd had ook de heer Lokker last van hoogwater en liet dan ook nieuwe vloedplanken voor deuren en ramen maken. Het was overigens in die tijd gewoonte dat iedere timmerman bij hoog wa ter zelf de vloedplanken ging plaat sen bij zijn klanten, of dat nu over dag of 's nachts was. Voorwaarde was wel dat er altijd een emmer met kneedbare klei in huis was en ik meen dat zulks een gemeentelijke wet was. Wat de heer C. Smalheer op 16 fe bruari in de zin had weet ik niet maar die liet zijn broodmes vlijm scherp slijpen (gratis). Aan boord van de Nieuwe Zorg van schipper A. v. d. Linde was de bui tenhelling kapot en moest de lier verplaatst worden f 4,66. Zoals ik eerder vermeldde stond het uurloon toen op f 0,20 wat onder meer inhield dat het koffiedrinken voor rekening van de klant was. Het gevolg was dikwijls, dat de timmer lui pas naar de keuken geroepen wer den als de ingeschonken koffie reeds zö afgekoeld dat je het als het ware staand uit kon drinken om weer maar snel aan de slag te gaan. Ande ren joegen de werklui zö op tijdens die tien minuten dat je wel goea hete koffie kreeg maar tevens moest be schikken over een loden pijp in je slokdarm. Op 22 februari was mej. Verschuur toe aan een nieuw poppenledikant en was daar schijnbaar zo blij mee dat ze de nota van een gulden vijftig meteen betaalde. De vuilnisbakken waren toen nog van hout en werden vervaardigd voor f 2,60. De heer A. Gaanderse was schijn baar niet op zijn schoonmoeder ge steld en Het volgens de nota gaatjes in zijn kunstmoeder maken". Niet eens zo duur, hij betaalde er maar twintig cent voor. Alle brood werd in die tijd nog aan huis bezorgt en vanwege de klandize hadden wij zeven bakkerijen die om de beurt met hun broodwagen aan kwamen. Bakker A. v. d. Zande liet een nieuwe maken voor f 17,95. Men sen in goede doen hadden veelal een badhokje op het stelletje staan en die moesten nogal eens gerepareerd wor den. Zo ook dat van de heer Ribbens en voor f 7,50 kon de familie weer zwemmen. Op 10 mei kreeg de heer L. J. Leeuw een nota voor ..gaten geboord gasleidingof die gaten erin of voor waren, staat niet vermeld. Brand in het ..volkskoffiehuis" op 9 juni 1916 leverde een schade op van f 10,80 en voor de Stedelijke arbeiders" werd een ,,briz" gemaakt maar wat is nou een briz? 21 Augustus was een droeve dag, er werd een kinderdoodkistje gemaakt Zierikzee was ook nog een Zeeuw se Voeder en kunstmesthandel rijk, verschillende nota's wijzen daarop. A. Anker bleek niet alleen een fiets- baan te bezitten maar ook nog een schietbaan. Voor de gebr. Schot een nota voor twee mosselziften zegge f 3,65 en op 14 december werd een klein wonder tje verricht, Johannes Duson had n.l. precies twee uren nodig om te laten noteren, ,,een mossel qemaaktvoor f 1,24. Januari en februari staan bol van het schaatsen slijpen. Om het ver haal niet eindeloos te maken blader ik even door naar april 1917. daar zie ik dat J. Krijger, mej. Douw en J Krakeel te lijden hadden van bom- schade, allemaal in de buurt van de Kapellestraat. En dan als stoppertje kan ik nog melden dat in die tijd de ..privaten" zeer intensief werden gebruikt, want door het hele rekeningenboek we melt het van reparaties aan die din gen. Johan D. C. Berrevoets NIEUWERKERK - AI veertig jaar lang wordt in Nieu werkerk vers brood en banket gebakken door een warme bakker die Hendrik ten Hove heet. En momenteel zijn in de nachtelijke uren voor het weekend zelfs drie Hendrik ken ten Hove in de bakkerij aan het werk om de 150 a 200 soorten brood en banket te maken die op zaterdag te koop zijn in de bakkerswinkel aan de Van Veenstraat te Nieuwerkerk. De bakkerswinkel aan de Poststraat in 1955. Zierikzeese Driekoningenlaan ZIERIKZEE - Hoezeer men het verlies van de historische verdedigingswerken van Zierikzee die in de vorige eeuw werden geplantsoeneerd, ook mag betreu ren, de burgerij kreeg er iets anders voor in de plaats. De langgerekte parkach tige aanleg op de glooiingen van de voormalige bolwerken nodigde uit tot het maken van een wandeling. Vooral het gedeelte dat „De" Wandeling werd ge noemd, beginnend bij de Nobelpoort, biedt tal van verrassingen, met name wanneer het groen van bomen en struiken nog niet al te dicht is. 'No parking'. Het verrassende schuilt vaak in het uitzicht dat de wandelaar heeft tijdens het gaan over de ver hoogde paden. Soms behoeft men slechts weinig passen te maken om achter „De Wandeling" iets bijzonders te ontdekken. Dat kan variëren van het pittoreske maar vervuilde „rode" watertje achter de Nobelpoort tot de Driekonin genlaan, een „straat" met eenzij dige bebouwing en overtuinen. Gezien de grootte van de huizen en het royaal bemeten groen woonde men hier „op stand" zodat de naam Driekoningenstraat (door de raad van Zierikzee in 1917 vast gesteld) naderhand werd veran derd in de wat deftiger aandoende naam Driekoningenlaan Vreemdelingen die een kort be zoek aan Zierikzee brengen zullen niet zo gemakkelijk de Driekonin genlaan vinden. Deze door groen omzoomde lokatie ligt enigszins achteraf; de bewoners zullen daar niet rouwig om zijn. Wie er toeval ligerwijze wel komt zal met voel genoegen de afwisseling onder gaan die deze „laan", de overtui nen en het hertekampje biedt. Men bevindt zich hier op histori sche grond. Geen wonder dat een dor bewoners het in verleden en heden niet kon laten om zo nu en dan de spade diep in de aarde te steken in de hoop op iets heel bij zonders uit vroeger eeuwen Kort maar krachtig is de histo rie van de Driekoningenlaan door H. Uil samengevat in zijn Zierik zeese straatnamen: „Aan het eind van de Lange No- belstraat vond men in de Middel eeuwen een klooster bestemd voor twintig nonnen, toegewijd aan de Drie Koningen. Het was circa 1430 gesticht. Tot de gebouwen van het klooster behoorde onder meer een kapel. Het geheel was omgeven door muren". Aldus Uil, die er nog aan toe voegde dat na de overgang van Zierikzee naar de prins van Oran je (1572) de gebouwen door de reli gieuzen werden verlaten en aan verval werden prijs gegeven. In 1650 was alleen de boomgaard van het convent nog over. Tien jaar la ter werd de „Drie Coninghen boomgaert" geschikt gemaakt om te dienen als schuttersdoelen. Sinds 1870 Hoewel de naamgeving plaats vond in 1917 waren er al eerder en kele behuizingen gebouwd, de eer ste in 1870. Wie een indruk wil krijgen van verschillende bouw stijlen, die sinds de tweede helft van de vorige eeuw tot het midden van deze eeuw zijn toegepast, kan in De Driekoningenlaan zijn hart ophalen. Grootse architectuur moet men er niet verwachten maar diverse huizen in blokkendoosstijl tonen veel variatie waardoor de totale straatwand toch een levendige aanblik oplevert. Tot het fraaie geheel dragen ze ker de diepe overtuinen bij, die door sommige eigenaren tot klei ne lustoorden zijn omgetoverd. Soms gaat originaliteit wel eens ten koste van een evenwichtige compositie. Bij een der lommerrij ke tuinen, die zelfs een doorkijkje biedt naar het gebouw van druk kerij Lakenman en Ochtman, is een sierlijk ouderwets ijzeren tuinhekje geplaatst waarop een oranjekleurig bord van forse af meting met het opschrift „NO PARKING"! Deze misser wordt gelukkig verzacht door een prach tige aloe, die in een grote tuinvaas het grote gazon siert Al met al: de Driekoningenlaan mag in het drukker wordende Zie rikzee waar helaas ook het perma nent „drenzen" van mechanische muziek in opmars is. als een aan gename oase van rust worden be schouwd. Wiebe Keikes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4