Nieuwe silagewagens Sjako in Brogum Doktersvrouw in de jungle Vierkante ondersteuning voor verkeersplannen minister Maij Opening watersport bedrijf Ars Musica- concert in Willibrordus- kerk Zierikzee Chauffeur op heterdaad betrapt bij gipslozing Communicatie tussen VW's moet beter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 april 1990 Nr. 24729 DEN BOSCH - De 30-jarige Osse- naar J. V. is door de rechtbank in Den Bosch tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hi] heeft een hele serie criminele feiten gepleegd. Hij nam deel aan de Brabantse oplichtersfir ma waarmee de Bossche rechtbank zich al weken bezighoudt. DEN OSSE - In de Nieuws bode Extra van woensdag jongstleden is abusievelijk ge meld, dat het nieuwe wa tersportbedrijf Gebroeders Van Dijke inmiddels geopend is. Het bedrijf wordt echter za terdag 21 april om 15.00 uur ge opend door burgemeester L. N. Labruyère van Brouwersha ven. ZIERIKZEE - Bijna traditiege trouw eindigt Ars Musica het con certseizoen met een koorconcert. Op zaterdagavond 21 april komt vanuit Apeldoorn de Veluwse Cantorij on der leiding van Greet Aanen naar Zierikzee toe om een programma te brengen dat voor elke koor- en mu ziekliefhebber zeer interessant is. Het thema van dit concert is Franse koormuziek uit de vorige en uit deze eeuw. Uitgevoerd worden o.a. werken van Claude Debussy (een chanson), Ca naille Saint Saëns (De pas dans), Pou-. lenc (o.a. La bonne neige), Milhaud (Le Brick) en Francl (La Vierge a la chrèche). Ter afwisseling van het vo cale gedeelte zal organiste Willie Bil Franse werken uit dezelfde periode vertolken. Zij speelt onder meer een Portège van Vierne, een Dimanche a Vespres van Dupré en een stukje uit de bekende l'Órganiste van César Franck. Het concert wordt afgesloten met een zeer bekend werk van Ga- briël Fauré, de Cantique de Jean Ra cine. Het is niet de eerste keer dat de Ve luwse Cantorij een concert in Zierik zee geeft. Enige jaren geleden werd in de Lutherse kerk een concert gegeven dat zoveel indruk maakte dat de or ganisatoren van de concertserie Ars Musica met veel plezier hetzelfde koor voor een nieuw concert met dit maal een geheel ander programma uitnodigden. De Veluwse Cantorij werd in 1971 op gericht in Apldoorn vanuit de behoef te minder algemeen bekend repertoi re uit te voeren. Het accent zou daarbij op de kerkelijke muziek ko men te liggen, zonder evenwel de we reldlijke composities uit het oog te verliezen. Gedurende haar bestaan heeft de Veluwse Cantorij verschillende con certen gegeven en mocht zij zich steeds in een grote belangstelling ver heugen. De werken die tijdens de con certen ten gehore gebracht worden zijn uit verschillende stijlperioden. Behalve de verzorging van haar ei gen concerten verleent de Cantorij op verzoek haar medewerking aan kerk diensten van alle gezindten. Het koor concerteerde in de Dom van Frie- drichstadt en werd in Engeland tij dens een concerttournee een aantal uitvoeringen gegeven. Voor de NCRV worden opnames verzorgd van het Requiem van Duruflé en in het voor jaar van 1989 werken van Ives, Wal ton en Holst. De Cantorij telt ruim twintig uit voerenden. In de loop van de jaren is het ensemble geleid door o.a. Maar ten Kooy en Meti Smit-Duyzendt- kunst. Sedert enige jaren is de lei ding in handen van Greet Aanen. Het koor- en orgelconcert betekent tevens het einde van dit wintersei zoen van Ars Musica. Vanwege de misviering op zaterdagavond zal het concert niet op de gebruikelijke tijd van 20.00 uur beginnen, maar een half uur later, om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de ingang van de kerk. ZIERIKZEE - Cebeco Agritech BV uit Steenwijk brengt twee nieuwe opraapsnijwagens op de markt. De nieuwe Lade- profi II en III G horen thuis in het bekende Pöttinger opraapwagenprogramma, xuaarvan Cebeco Agritech BV de im porteur is. De silagewagens hebben een inhoud van 31 en 36 m3. Ze zijn voorzien van een geheel gesloten neerklapbare bovenbouw. Daardoor is de kans kleiner dat de wagens maïs verliezen. De oprapers zijn stekend uitgevoerd. Het hef fen gebeurt hydraulisch. De opraperbreedte is 1,65 m. Bij het heffen of zakken van de opraper stopt het oprapen auto matisch. De opraapsnijwagens hebben standaard vier messen. Ze kunnen met maximaal 31 messen worden uitge voerd. De bodemketting aandrijving is hydraulisch. De Ladeprofi III G heeft een tandem-as met banden 15 x 17 (10 ply). De spoorbreedte is 1700 mm. De Ladeprofi II G heeft een enkele as. Tot de verdere standaarduitvoering hoort onder meer een beveiligde eenzijdige groothoekkruiskoppelingsas. De Ladeprofi III G is standaard uitgevoerd met elektro-hydraulische afstandsbediening voor opraper, dissel, bodemketting en achterwand. DEN HAAG - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft van de bestuurders in de randstad 'vier kante ondersteuning' gekregen voor haar verkeersplan nen, inclusief de bouw van nieuwe tunnels. Dat ver klaarde de bewindsvrouw na afloop van het overleg over een convenant over de bereikbaarheid van de randstad. Volgens Maij zijn in het convenant - waarvan het concept binnenkort wordt voorgelegd aan gemeentera den, provinciale staten en de Tweede Kamer - met name de milieu-doelen 'behoorlijk' aangescherpt. Zo wil de minister de komende jaren 20 in plaats van 12 miljard uittrekken voor de verbetering van het openbaar ver voer. SAS VAN GENT - Een chauffeur van een vrachtwagen van een inter nationaal transportbedrijf uit het Belgische leper heeft illegaal 500 ki logram gips geloosd in Sas van Gent. De rijkspolitie betrapte de man bij zijn werkzaamheden in de Nijver heidsstraat, op een werkeiland in het Kanaal van Gent naar Terneuzen na een melding. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg zei dat monsters van de lading gips zullen .worden onderzocht op de aanwezig heid van zware metalen. De vracht wagen is door de officier van justitie in Middelburg weer vrijgegeven, na dat het Belgische bedrijf drieduizend gulden borg voor geleden schade had betaald. Dit extra geld zal met name gesto ken worden in het stadgewestelijk en het regionaal vervoer, aldus Maij. Het geld wil zij deels halen uit een herschikking van het Rijkswegen fonds. Ook de automobilist zal voor beter openbaar vervoer moeten mee betalen, door bijvoorbeeld hogere ac cijnzen op brandstoffen en de invoe ring van het spitsvignet. De bewindsvrouw zei niet te kun nen 'beloven' dat de tarieven voor het openbaar vervoer volgend jaar niet meer zullen stijgen dan de twee pro cent waarvan tot nu toe steeds sprake was. Tegelijk met de stijging, van de kosten van het openbaar vervoer, om het exploitatie-tekort zo veel moge lijk te dekken, zal ook het autorijden duurder worden, zoals afgesproken in het kabinet. Fasering De ministerraad zal zich morgen, vrijdag, over de verkeersplannen van Maij-Weggen buigen. Volgens de be windsvrouw betreft het een uitge breid pakket. Zij hield dan ook een slag om de arm of het kabinet al deze week de knoop over de plannen volle dig zal doorhakken. Niettemin be toonde zij zich hierover 'optimistisch'. Het is evenwel bekend dat binnen het kabinet de gedachten over met na me de aanleg van vier nieuwe tunnels in de randstad uiteen lopen. Minister Kok van financiën liet enige tijd gele den weten eerst absolute zekerheid over de financiering te wensen. Mi nister Alders van milieubeheer is ze ker geen voorstander van de aanleg van alle vier geplande tunnels. In het overleg met de randstad-be stuurders is een mogelijke 'fasering' in de bouw van diverse tunnels kort aan de orde gesteld, aldus Maij- Weggen. De bewindsvrouw zei niet of zal worden besloten om met de bouw van een deel van de tunnels mogelijk pas later te beginnen. Ze komen er in elk geval 'niet alle vier tegelijk'. Maij verzette zich tegen het te ster ke accent dat naar haar mening bij de verkeersplannen voor de randstad ge legd wordt op de tunnels. Zij noemde dit een 'politiek zwaarwegend maar bescheiden' onderdeel van het totale, 'evenwichtige' verkeerspakket De nieuwe tunnels zullen in princi pe slechts toegankelijk zijn voor vrachtverkeer, bussen, carpoolers en mogelijk het zakelijk autoverkeer. De financiering van de tunnels wil zij halen uit het rekening rijden, dat in 1994 'in eerste fase' wordt ingevoerd. Tot die tijd denkt Maij aan het spits vignet en aan verhoging van brandstofaccijnzen. Dat laatste zou gecompenseerd kunnen worden door BTW-verlaging. Vrijdag 20 april Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur De juwelier (The jeweller's shop), tv-film gebaseerd op een to neelstuk van paus Johannes Paulus II. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur 100 jaar tekenfilm. Afl. 10. 18.15 uur Kruispunt tv, informatie uit kerk en wereld. Presentatie: Ad Langebent en Maud van der Kroon. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Hints, spelprogramma met bekende Nederlanders. Presentatie: Frank Kramer. 19.55 uur Deze man deze vrouw (This man this woman), 4-delige Australische serie. Afl. 4 (slot). 20.55 uur Glad ijs, spelprogramma gepresenteerd door Berend Boude- wijn. 21.20 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.05 uur Als ik jou was Milou van Sprang in gesprek met mensen over dilemma's en keuzen in hun rela ties. Vandaag: Familieleden van (ex )g edet i neerden 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Van vorsten, vissers en an dere vrijers. Ver van mijn bed-special over de bevolking in een afgelegen gebied in het Victoriameer, Kenia. Presentatie: Han van der Meer. 23.40 uur Pervola - sporen in de sneeuw, Nederlandse speelfilm uit 1985 van Orlow Seunke. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 3l-delige Nieuwzee- landse serie. Afl. 31. 16.48 uur Dieren van de Middelland se Zee (Animal behaviour scientific), natuurfilmserie. Afl. 6. 17.20 uur Billy Hotdog en Linda pre senteren TROS jeugdstation met om: 17.25 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. Herh. 17.47 uur Alf op Melmac (Animated Alf), tekenfilmserie. Afl. 10. 18.10 uur Bassie en Adriaan, serie. Afl. 35. 18.20 uur TROS Popformule, live acts, nieuwe videoclips en de Natio nale Hitparade, gepresenteerd door Martijn Krabbé. 18.55 uur Tik Tak, Belgische kleuter- serie. Afl. 31. 19.03 uur Linda, life-style magazine voor jongeren. Presentatie: Linda de Mol. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur TROS Filmcyclus: Once upon a time in America, Amerikaan se speelfilm uit 1983 van Sergio Leo ne in twee delen. Deel 2. 22.19 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.20 uur Jongbloed en Joosten, actu eel praatprogramma. 22.59 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 23.00 uur TROS Sport, sportmagazi- ne gepresenteerd door Jack van Gel der. 23.30 uur Een thuis ver van huis, do cumentaire voor het Ronald McDo nald Kinderfonds. Herh. 00.00 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Paspoort (Pasaport), weke lijks magazine in het Turks en het Nederlands. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, jeugdpro- framma. 9.10 uur Bamboe: Het wondergras, 6-delige documentaireserie over toe passingen van bamboe. Afl. 2. 19.35 uur Love stories, serie. Afl.: De stille wens van opa. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Langs de kant van de weg, tv-spel in vier delen over het leven van Vincent van Gogh. Afl. 3: Paul Gauguin en Antonin. 21.20 uur Cinema 3, filmmagazine ge presenteerd door Cees van Ede. 21.31 uur Jimmy's, verslag van de be levenissen in een groot streekzieken huis in Engeland. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie.' Maart je van Weegen. 22.45 uur Heilige relikwieën. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 Samson presenteert: My little pony, Amerikaanse tekenfilmserie. Afl. 6. 17.30 uur Sin ja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 165. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 235. 18.05 uur Postbus X, jeugdserie rond een mysterieuze weldoenersorganisa tie. Afl.: Komkommertijd. 18.35 uur David de kabouter, 26- delige serie. Afl. 16: Lesje voor Kostia. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een man die zichzelf zoekt (Five easy pieces), Amerikaanse speelfilm uit 1970 van Bob Rafelson. 21.35 uur Voices Festival. Fragrnen- ten uit het tweejaarlijkse Voices-Fes tival met o.m. The Swingle Singers, Cantabile, Chanticleer e.a. als inlei ding tot het Benelux Voices Festival 1990. 22.00 uur Filmspot. achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. Presentatie: Paul d'Hoore. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Onder zoek inzake een passie (Bad timing), Amerikaanse speelfilm uit 1980. 01.00 uur Coda. De goden zitten aan, van Walter Haesaert. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Buren (Neighbours), Aus tralische serie. Afl. 337. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur W.Ö. II. 6-delige serie over de positie van de Belgische leidende kringen en ambtenaren tijdens de be zetting. Afl. 6: Tussen volk en vijand. 21.00 uur Het Europa van het Gulden Vlies, 4-delige serie over de glans van het Bourgondisch tijdperk. Afl. 4: De damesvrede (1477-1530). Presentatie: Prof. W. Blockmans. NEW YORK - Een schilderij van Rembrandt afkomstig uit particulier bezit wordt op 31 mei in New York ge veild, zo heeft het veilinghuis Christie's meegedeeld. Het uit 1631 stammende schilderij ,,St. Petrus in de gevangenis" zou volgens Christie's 10 tot 15 miljoen dollar (19 tot 28 mil joen gulden) kunnen opbrengen. Dat zou de hoogste prijs zijn die ooit voor een werk van deze Nederlandse schil der is betaald. PANAMA - Een vliegtuig met 22 in zittenden is voor de kust van Panama in de Stille Oceaan gestort. Twee per sonen zijn gered, zo is uit offici Ie bronnen in Panama vernomen. Het toestel voerde een vlucht uit tussen het toeristeneiland Contadora en Pa nama, aldus de eigenaar van het vliegtuig, de luchtvaartmaatschappij Aeroperla. LEIDSCHENDAM - "De communi catie tussen VW's ten tijde van toe ristische hoogtijdagen moet worden verbeterd om te voorkomen dat toe risten onderdak aangeboden krijgen in plaatsen die nodeloos ver van hun bestemming liggen. Dit stelt het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) naar aanleiding van de erva ringen tijdens de afgelopen paasda gen. De Algemene Vereniging van VW's (ANVV) is hogelijk ver baasd" over het standpunt van het NBT. Volgens een woordvoerder van het NBT zijn toeristen die in grote steden in de Randstad stuiten op volle hotels soms onnodig doorgestuurd naar an dere delen van het land. In veel geval len hadden deze vakantiegangers te recht gekund in kleinere plaatsen in westelijk Nederland, aldus de NBT. Deze organisatie meent dat VW's in kleinere plaatsen contact op had den moeten nemen met collega's in drukbezette steden. Hoeveel toe risten er ten onrechte zijn door gestuurd" kan de NBT-woordvoerder niet zeggen. Volgende week maandag wil het NBT het onderwerp aan de orde stel len tijdens een AN W-vergadering. Een woordvoerder van deze overkoe pelende instelling ziet het nut daar van niet in. ,,Er wordt altijd goed overleg gevoerd tussen de WV's. 23 ,,Je sprak over ongemakken. Zou 't moeilijk zijn voor Mildred bijvoor beeld om in het binnenland te wer ken? Vanhieruit kan ze gemakkelijk Monrovia bereiken, maar hoe zou dat zijn als ze in de jungle werkte?" ,,Dat was het probleem dat mijn verloofde en ik onder ogen moesten zien. Waar het op<oankomt, is de per soonlijke instelling, wat je emotione le volwassenheid zou kunnen noe men. Daarom kunnen sommige vrou wen er beter tegen dan andere. Maar ik ben ervan overtuigd, dat de een zaamheid en het isolement van de jungle veel zwaarder zijn voor een vrouw dan voor een man. Mijn ver loofde heeft zich daar ook reken schap van moeten geven. Er is meer dan liefde nodig om het samen te red den in het binnenland. Tot op zekere hoogte moest ze hetzelfde doel heb ben. het belang inzien van.mijn werk met de inlanders, ervan overtuigd zijn, dat datgene wat we hun probe ren te brengen, het offer waard is". ..Daar heb je dat woord weer", inte- rumpeerde Evelyn. ..Ja. ik kan er echt niet lang zonder. Ik moest bijvoorbeeld proberen haar een indruk te geven van wat het bete kent in een lemen huis te wonen ..Een lemen huis!" ..Ja. Mot muren van een. soort ge droogde leemachtigc modder met een strooien dak en zonder waterleiding of sanitair". ..Goeie hemel!" Evelyn begon te be grijpen. dat dergelijke dingen ver schil maken. Ze had de huizen op de plantage al vrij primitief gevonden. ,,Dat zijn de kleine dingen die ie mand de das om kunnen doen. Als je die niet van tevoren neemt en dan bedoel ik inderdaad echt neemt dan kan zo'n leven gewoon ondraag lijk worden". Evelyn wilde net antwoorden, toen ze vanaf de galerij geroepen werd. Ze had geen idee, dat ze zo lang gepraat hadden en ze moest Axel's plaats aan de bridgetafel innemen. ..Ik kom zo", riep ze. „Het was fijn hierover met je te praten Harry". „Het is je eigen schuld. Je kunt te goed luisteren. Dit was het langste verhaal dat ik maanden heb weggege ven. Ga nu maar gauw je gezelschaps plichten waarnemen. Ik ga mijn ron de doen". Evelyn liep naar de voorgalerij en de anderen keken op van hun spel. „Hoe speel je het toch klaar, lieve kind, om de dokter aan het praten te krijgen?" vroeg mr. Stuart. „Hij is een alleraardigste man, maar iedere keer dat ik eens even een babbeltje wil aanknopen, schijnt hij zo gauw mogelijk de benen te nemen naar dat ziekenhuis van hem". Glimlachend antwoordde Evelyn: „O, we hebben een beetje over zijn werk gepraat". „Dat was vleiend zeg", viel Watson in. „Het moet wel een zekere aantrek kelijkheid aan dit hospitaal geven. Door JENS LARSEN dat Miss Evelyn Stuart van New York, Newport, er als een van zijn as sistenten ronddraaft". „Doe niet zo vervelend, Mr. Wat son", zei Evelyn, hem opzettelijk bij zijn achternaam noemend. „In ieder geval heeft Noland kans gezien de epidemie direct de kop in te drukken", zei Mr. Stuart, „en daar voor was hij ten slotte gekomen. Wie moet er delen?" Ze verdiepten zich opnieuw in hun spel. In de dagen na dit gesprek deed Evelyn haar werk met het besef echt deel uit te maken van het verplegend personeel en ze genoot van het gevoel er helemaal bij te horen. Dat er inder daad een verandering in haar hou ding aan het plaatsgrijpen was, maakte Bob haar op een goed mo ment duidelijk. Hoewel ze meestal als ze een kleine wandeling maakte in gezelschap van haar vader of van Flumo, de huisjon gen ging. ging ze nog een enkele keer samen met Bob om hem niet voor het hoofd te stoten. Vervelende dingen deden zich niet meer voor, maar kort na de bridge avond vond hij gelegen heid haar over iets te spreken wat hem kennelijk zwaar woog. Hij vond. dat Evelyn, nu de noodsituatie voor bij was. moest ophouden met in het ziekenhuis te werken. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - In joxigerencentrum Brogum te Zierikzee treedt zaterdag 21 april de band Sjako op. De forma tie heeft wapenfeiten als Vara's Popkrant, Hollandse Nieuwe en een eigen eerste LP op haar naam staan Sinds 1985 spelen gitarist Wouter Planteydt en bassist Thijs Vermeulen ook mee in Reflud van Hans Dulfer. Sjako gaat komende zomer samen met de Dijk naar New York voor de New Musical Seminar. Het concert in Brogum begint om 22.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5