Onderzoek gewenst naar recreatief gebruik duinen Brouwershaven verkoopt oude brandweerauto voor 15.000,- Overlast duiven Brouwershaven geeft garantieprijs van acht cent voor het oud papier Piet wil z'n bankje terug Diefstal Aanrijding auto en bromfiets ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inbraak in auto Inbraak in restaurant Inbraak in auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 april 1990 Nr. 24729 3 Voorstel over nieuwe organisatievorm gemeentelijke brandweerkorpsen in een van de eerstvolgende gemeenteraadsvergaderingen BROUWERSHAVEN - De brandweerauto van het brandweerkorps Brouwershaven wordt verkocht voor 15.000 gulden. Dat werd met unanieme stemmen beslo ten tijdens de gemeenteraadsvergadering dinsdag in het stadhuis te Brouwershaven. Het nieuwe blusvoertuig van het Brouwse brandweerkorps werd reeds afgeleverd en wordt nu door de brandweermannen ingericht. Als het voertuig ook voldoende bedrijfskilometers heeft ge maakt wordt het officieel overgedragen. De oude brandweerauto werd ver kocht aan de leverancier van het nieu we blusvoertuig, Ajax en Ziegler te Winschoten. Het Brouwse college van b en w stelde voor om de helft van de opbrengst te bestemmen voor de ver dere inrichting van het nieuwe voer tuig en de andere helft voor de inrich ting van de nieuwe brandweerkazer ne die men wil bouwen bij het Slin- gerbos aan het begin van de Poort- dijkstraat. Twijfels Een voorstel waarover P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) zo zijn twij fels had. ,,Ik vraag mij af of we die 15.000 gulden op die manier moeten besteden zonder een constructief te genvoorstel van de Brouwse brand weer". Van der Meide doelde daarmee op de besprekingen die plaatsvinden over het benoemen van één comman dant voor de beide brandweerkorp sen in Dreischor en Brouwershaven. Een plan dat ontstond na het af scheid van de commandant van het Brouwse brandweerkorps, P. Smal- heer. Een plan ook waartegen veel weerstand bleek te bestaan bij de Brouwse brandweer. Raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère vertelde dat de interne onderhandelingen tussen het dage lijks bestuur van de gemeente en de brandweer bijna zijn afgerond. ,,In een van de eerstvolgende gemeente raadsvergaderingen komen we met een voorstel daarover". De burge meester wees erop dat de grote bedra gen die nodig zijn voor de brandweer materialen noodzakelijk zijn voor een goede organisatie. Uitvoerige discussie Het collegevoorstel om in te stem men met de fusie van nv PZEM en de WMZ zorgde voor een uitvoerige dis cussie in de Brouwse gemeenteraad. Hoewel alle fracties in principe ak koord konden gaan met de fusie, kwamen zij nog met diverse opmer kingen. P. van der Meide (SGP/GPV/ RPF) had liever gezien dat men bij de fusie voor een gemeenschappelijke regeling had gekozen inplaats van vooreen nv. ,,Dan kunnen de gemeen ten meer invloed uitoefenen". R. J. van der Wekken (CDA) wilde het be houd van het districtskantoor in Zie- rikzee tot een harde clausule maken in de overeenkomst. ,,Als we niet de verzekering krijgen dat het daar blijft moeten we niet akkoord gaan". Maar volgens burgemeester Labruyè re had hij met een dergelijk voorstel drie jaar eerder moeten komen. Wel beloofde de raadsvoorzitter het voor stel van de CDA-er om de gebruikers van energie en water beter te infor meren door te spelen. C. J. de Munnik (PvdA) maakte zich ongerust over de mogelijkheid dat door de fusie al snel minder personeel nodig zal zijn. ,,De werkgelegenheid is belangrijk". La bruyère verzekerde hem dat dat niet direct het geval zal zijn. De bijna 2.700 gulden extra die no dig zijn om beide boeken van Jacob Cats te laten restaureren die in het bezit zijn van de gemeente, bleken geen probleem. De raadsleden stel den dit bedrag unaniem ter beschik king. „Het is voor ons een histori sche taak om deze werken in goede conditie te houden", aldus De Mun nik (PvdA). Is het nodig of ongewenst om het toerisme op Schouwen-Duiveland nog verder te bevorderen via promo tie? Dat was het onderwerp waarover werd gediscussieerd tijdens de bespreking van het voorstel om als gemeente toe te treden tot de stich ting Streek VVV en Promotie Schou wen-Duiveland. Een fusie tussen de stichting Streek Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Schouwen- Duiveland en de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland. De nieuwe stichting heeft tot doel om het toe risme te bevorderen en te begeleiden en promotie-activiteiten te organise ren. ZIERIKZEE - M. P. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van dief stal van zijn bromfiets. De bromfiets werd gestolen terwijl hij stond geparkeerd op de kop van het Havenplein in het centrum van Zierikzee. Het gaat om een rozekleu- rige damesbrommer waarvan het merk en de waarde niet precies be kend zijn. ZIERIKZEE - Op de T-kruising Lange Blokweg/Heuvelsweg nabij Zierikzee vond dinsdag een aanrij ding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De aanrijding gebeurde om onge veer 10.20 uur toen mevrouw C. F. uit Kerkwerve met een personenauto over de Heuvelsweg in de richting Zierikzee reed. Bij de T-kruising met de Lange Blokweg zou zij de 16-jarige M. M. B. uit Zierikzee niet hebben op gemerkt die met zijn bromfiets over het fietspad naast de Lange Blokweg de T-kruising overreed. De automobi liste kon de bromfietser niet meer ontwijken. Bij de aanrijding die volgde liep de bromfietsbestuurder schaafwonden en kneuzingen op en werden beide voertuigen beschadigd. Gemeenteraad wil milieuvriendelijk beleid voeren BROUWERSHAVEN - De verenigingen in de gemeente Brouwershaven die oud papier ophalen, krijgen daar voor vanaf heden een minimum prijs van acht cent per kilo. De Brouwse gemeenteraad besloot tijdens haar ver gadering in het stadhuis te Brouwershaven unaniem om deze garantieprijs in te voeren als aanvulling op de prij zen die momenteel door de handel worden betaald (1 a 2 cent per kilo). Uit de toelichting van de diverse raadsle den bleek dat het besluit vooral werd genomen vanuit het streven om als gemeente een milieuvriendelijk be leid te voeren. „Een beleid waarin het streven past om het afval zoveel mogelijk ge scheiden op te halen", aldus PvdA- wethouder Ph. J. van Ast. Door het ophalen van oud papier door vereni gingen komt vanuit de gemeente Brouwershaven jaarlijks 130 ton oud papier minder op de stortplaats te recht. Door de spectaculaire daling van de oud papierprijs bestond het gevaar dat de verenigingen met hun activiteiten zouden ophouden omdat het niet meer rendabel was. Het besluit om de kiloprijs te ga randeren tot acht cent per kilo geldt voor een jaar en dient als overbrug ging tot het moment waarop de zes gemeenten via de reinigingsdienst het ophalen van oud papier eilande- lijk gaan regelen. Dat zal naar ver wachting in 1991 gebeuren. Met de beslissing om de prijs die de handel betaalt 'bij te passen' tot acht cent per kilo is Brouwershaven sa men met Westerschouwen de ge meente die het meeste geld besteedt aan de garantieprijs. De overige ge meenten op Schouwen-Duiveland houden het tijdens de overbrug gingsperiode op vijf cent per kilo. De garantieprijs die via een informeel besluit van de reinigingsdienst werd geadviseerd. „Wij zitten op acht cent omdat wij voor die tijd al met het voorstel bezig waren", aldus raads voorzitter burgemeester L. N. La bruyère. Maar R. J. van der Wekken (CDA) protesteerde tegen die prijsafwijking ten opzichte van de meeste andere ge meenten. „Het is voor de verenigin gen moeilijk als de garantieprijs dan volgend jaar, bij het invoeren van de gemeenschappelijke regeling, wordt terug gedraaid naar vijf cent". De burgemeester wees erop dat de ver enigingen hierop via een brief zullen worden gewezen. Vereniging buiten de gemeente Van der Wekken zat er ook mee dat het oud papier in Noordgouwe wordt opgehaald door een vereniging van buiten de gemeente Brouwershaven, de voetbalvereniging WIK uit Kerk werve. „Het is een oneigenlijke zaak dat WIK nu niet van de garantierege ling van acht cent kan profiteren". Voor Labruyère waren de opmerkin- -gen van het CDA-raadslid reden om nog eens te constateren dat alles pleit voor een regionale aanpak op dit ter rein. „Die komt er volgend jaar. Dit is maar een aanzet omdat duidelijk was dat er wat moest gebeuren om het ophalen van oud papier te conti nueren". Overigens moeten de verenigingen die oud papier ophalen aan nog een aantal voorwaarden voldoen om in aanmerking te komen voor de garan tieprijs. Zo is men verplicht ten minste tien keer per kalenderjaar papier op te halen en minimaal 2000 kilo per jaar in te zamelen. Ook moet de vereniging rechtspersoonlijkheid bezitten en een vergunning van de reinigingsdienst hebben. De gemeenteraad van Brouwersha ven werkte dinsdag nog in een ander opzicht aan haar milieuvriendelijk beleid. Men besloot het kleine maai- werk in de gemeente uit te besteden aan een bedrijf om zo meer arbeids krachten van de buitendienst ge meentewerken te kunnen inzetten om met de hand onkruid te wieden. Dat alles met het doel zo min mogelijk onkruidbestrijdende middelen te moeten gebruiken. Het grote maai- werk in de gemeente werd twee jaar geleden al uitbesteed. BURGH - Wie regelmatig een bezoek brengt nan de Nederlandse Her vormde kerk te Burgh kent het probleem. Op rie toren van de kerk zit ten regelmatig duiven, die met hun uitwerpselen de toegang tot de kerk bevuilen. Aan die overlast moet een etude komen vindt het ge meentebestuur van Westerschouwen. Vandaar dat de gemeente 1880 gulden wil uittrekken voor een a/weersysteem. Met dit systeem wordt door middel van gespannen stalen draden voorkomen, dat de duiven de toren als landingsbaan kunnen kiezen. De gemeenteraad krijgt dit voorstel maandaa 23 april op haar bord. De bijeenkomst in het gemeen tehuis te Bnrgh-Haamstede begint om 19.30 uur. Versnippering Het beheer van de duinen geeft een versnipperd beeld te zien; het gebied telt twaalf beheerders (gemeenten, natuurbeschermingsorganisaties, hoogheemraadschappen en drinkwa terbedrijven). Dit beheer heeft onge twijfeld negatieve gevolgen voor de duinen door een eveneens versnip perd „toelatingsbeleid" voor de duin gebieden. Van Heemst betwijfelt of BROUWERSDAM - In de loop van 1990 moet een groot scheeps onderzoek worden gehouden naar de recreatieve belasting van het hele Zuidhollandse duingebied. Zo'n onderzoek moet inzicht geven in de aard, omvang, inten siteit en spreiding van het recreatieve gebruik van de duinen. De provincie Zuid-Holland is bereid financieel aan een dergelijk onderzoek mee te werken. a Gedeputeerde P. van Heemst. „Als de twee grootste bedreigingen' kunnen worden opgelost, betekent dat een belangrijke winst voor het behoud van de natuurlijke kwaliteit van de duinen", aldus de gedeputeer de. De recreatiedruk zal de komende jaren sterk toenemen. Daarbij is een groeiende belangstelling te bespeu ren voor sportieve recreatievormen en natuurgerichte recreatie. Het be leid moet volgens Van Heemst op de ontwikkelingen worden afgestemd. „Gelet op de wenselijkheid de auto- mobilist^terug te dringen en de re creatie dicht bij huis mogelijk te ma ken. zal de natuur in de duinen onder druk komen te staan. Ook bij een goed natuurbeleid voor de duinen blijft het mogelijk ruimte te bieden aan recreatie en toerisme. De kust - en daarmee ook de duinen - als toeris tisch speerpunt van Zuid-Holland kan dan zowel een maatschappelijk als een economisch belang dienen". de recreatiedruk wel zo is verdeeld, dat de recreatie vooral voorkomt op de plaatsen die daar het best tegen kunnen. „Als we zoeken naar een manier om de recreatie vanuit de natuurlijke gesteldheid van de duinen verstandig te spreiden, dan zouden we met de be heerders om tafel moeten gaan zitten om daaroverafspi'aken temaken", al dus Van Heemst. „Een onderzoek naar het recreatief gebruik van de duinen is daarbij een eerste vereiste". Bedreiging De recreatie vormt een bedreiging voor het duingebied. Het grootste deel van de drie miljoen Zuidhollan ders woont bijvoorbeeld binnen een afstand van 25 kilometer van de kust. Van Heemst: „De recreatiedruk is een probleem van betrekkelijke om vang en het is een beheersbaar pro bleem. Twee bedreigingen van de dui nen zijn nog groter dan de recreatie: de milieu-omstandigheden en de wa terwinning. De verslechtering van de luchtkwaliteit heeft ingrijpende ge volgen, die aanzienlijk minder om keerbaar zijn dan de recreatiedruk. Dat zelfde geldt voor de waterwin ning: vergravingen, verdroging en de toevoer van voedselrijk water". Hij beoordeelt overigens de dicpin- filtratic qua ingrijpendheid positie ver dan de oppervlakte-infiltratie. Dat betoogde de Zuidhollandse ge deputeerde P. van Heemst (recreatie, natuur en landschap) in Leiden op het jubileum-symposium van de Stich ting Duinbehoud. Momenteel zijn geen gegevens be kend over het bezoek aan de duinen, maar volgens grove schattingen be loopt het aantal bezoeken aan het kustgebied tussen de Brouwersdam en Noordwijk/De Zilk 20 tot 25 mil joen. Met zo'n onderzoek kunnen de be heerders van de duinen de mogelijk heid krijgen een onderling afgestemd beheer te voeren, waarbij de recrea tieve mogelijkheden enerzijds zo op timaal mogelijk worden, terwijl ze anderzijds gericht aan banden wor den gelegd om het duingebied overle vingskansen te geven. Het zou vol gens Van Heemst dan ook logisch zijn als de beheerders eveneens financieel aan het onderzoek zouden meewer ken. In antwoord op vragen van C. J. de Munnik (PvdA) verzekerde wethou der Ph. J. van Ast (VVD) dat het be sluit om ook het kleine maaiwerk uit te besteden geen gevolgen heeft voor het personeelsbestand van de buiten dienst gemeentewerken. Van der Wekken (CDA) was het er niet mee eens dat de uitbesteding vanzelfsprekend werd toegeschoven naar het bedrijf dat ook het grote maaiwerk voor de gemeente doet, Braber groenvoorziening. „Er had den offertes van meerdere bedrijven gevraagd moeten worden". Van Ast wees hem er op dat over één jaar de aanbesteding weer wordt 'opengebroken'. „Dan loopt het 3- jarig contract met Braber af en zijn weer meer inschrijvingen mogelijk. Kosten De kosten van het uitbesteden van het kleine maaiwerk kunnen worden gedekt door het geld dat was gereser veerd voor het onderhoud en het ver vangen van de machines en de brand stof die wordt bespaard. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag Dinsdagkrant maandag Donderdagkrant woensdag Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) I 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advèrtenlieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. tot 13.00 uur tot 1130 uur tot 11.30 uur ZIERIKZEE - Het zal niemand zijn ontgaan dat de hele binnenstad van Zierikzee op de schop wordt genomen. Eén van de mensen die naast al le goede kanten van de herinrichting ook een minpuntje ziet is Piet Slo- temaker, één van de bewoners van gezinsvervangend tehuis Schouwen- oord. Hij placht tot voor kort op gezette tijden op 'zijn' bankje aan de Appelmarkt in Zierikzee te gaan zitten om vandaar het stadse gewoel te bekijken. Dat bankje nu is ten prooi gevallen aan de sloophamer. Tot groot verdriet van Piet en daarom heeft hij de gemeente Zierikzee per brief gevraagd of het niet mogelijk is dat hij zijn bankje weer terug krijgt. Van ae kant van de gemeente heeft Piet nog geen antwoord ge kregen. ,,Het verzoek is in behandeling", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We moeten eerst kijken wat technisch gezien de moge lijkheden zijn". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF RENESSE - In de nacht van dins dag op woensdag werd de auto van de Duitser M. R. M. uit Blankenbach opengebroken. De auto stond geparkeerd aan de Hoogenboomlaan te Renesse. De die ven gingen er vandoor met een auto radio waarvan de precieze waarde niet bekend is. RENESSE - In de nacht van dins dag op woensdag werd ingebroken in een restaurant aan De Zoom te Re- nesse. De dieven kwamen het pand van K. K. Y. uit Renesse binnen door middel van braak. Zij gingen er vandoor met twee geldkistjes waarin ongeveer 1500 gulden zat. ZONNEMAIRE - In de nacht van maandag op dinsdag werd een auto opengebroken die stond geparkeerd op de Dijk van Bommenede te Zonne- maire. Het betrof de auto van R. P. P. uit Schieflange (Luxemburg). De dieven sloegen een ruitje in en namen een cd- speler en een autoradio mee met een gezamenlijke waarde van ongeveer 1500 gulden. Daar komt nog de scha de door braak bij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3